„Openbaar lichaam" voor Haagse agglomeratie Stuw in de Maas geblokkeerd door gezonken sleep S.E.R. verdeeld over de huurverhoging DE BRONZEN ADELAAR Dokter Claudia (256) WINTERSE GENEUGTEN Kabinet voor moeilijke beslissing DINSDAG 10 JANUARI 1961 U£ LE1DSE COKANT PAGINA 8 REVOLUTIONAIRE IJSBREKER TREINVERKEER PARUS Het verkeer met Frankrijk zal met ingang van morgen weer worden uitgebreid. Om 10.04 zal vanuit Am sterdam de trein (D 126) rijden naar Brussel en verder via Gent naar Tourcoing, waar de passagiers over stappen in een trein naar Parijs. Te rug vertrekt de trein ongeveer 13.00 uur weer via hetzelfde traject naar Amsterdam. Aankomst 22.33 uur. Deze revolutionaire ijsbreker bestaat nu nog maar op papier, doch op het idee is wel reeds patent verleend. Voor het schip is een batterij cirkelzagen gemonteerd; deze zagen snijden het ijs in stroken, welke achter de zagen worden versnipperd. De brokken stromen het schip binnen waar zij vol komen verpulverd worden om dan onder hogedruk verweg opzij te worden weggespoten. Op deze wijze is de gemaakte vaargeul van meet af aan ijsvrij, in tegenstelling tot de „conventionele" opengebroken geulen, welke na het passeren van de ijsbreker weer dichtvloeien met ijsschollen. Commissie ad adviseert ove wijzigingen hoe verantwoordelijkheid dragen geen lid van de districtsraad dient in de commissies slechts een adviserende stem te worden gegeven. De commis sie meent verder dat in het ontwerp een bepaling moet worden opgeno- Ambtelijk overleg redde pan soep Een Arnhemse dame die zon dag op reis was gegaan kwam in de trein plotseling tot de ontdek king dat zij het gas onder de soep had laten branden. Op het station Driebergen aangekomen onderbrak zij haar treinreis om de chef van het lastige geval op de hoogte te brengen. Deze wist raad. Hij gaf de boodschap op zijn beurt door aan de Arnhem se politie. Een agent begaf zich naar het opgegeven adres en verschafte zich toegang tot de woning met een sleutel van de buurvrouw. Hij constateerde dat de soep inderdaad kookte en dat er verder geen onheil was aan gericht en hij draaide het gas uit. Weer straatroof in Den Haag In de eerste week van dit jaar zijn er in Den Haag al weer twee straat roven gemeld. Het vorig jaar wer den er een veertigtal geregistreerd zonder dat de politie een spoor van (Advertentie) zyn steeds jongens op bromfietsen die argeloze wielrijdsters haar tas ontrukken. Vrijdag- en zaterdag avond jl. hadden de rovers weinig succes. Beide malen bevatten de tas sen die zij bemachtigden geen geld CHRISTEN VANDAAG Den van de geneugten van de winter is voor ons, dat het vroeg donker wordt en laat licht. Wat een vreemde genoegens sommige mensen er op na houden! We willen onze vreemdigheid verduidelijken. Je voelt jezelf nooit méér mens, dan wanneer je in de duisternis langs het strand wandelt en uit den hoge sluiers van sterren een schemering van eeuwigheid oyer het zuchten en snorken van de zee uitspreiden. Het is een raadsel, mens te zyn en in de peilloze diep ten van het heelal te staren, je daarin opgenomen te weten, eruit ontsproten te zijn. Er is maar één passende sleutel op dit raadsel en dat is God. Dan de andere morgen vroeg, onder de schitterende schijn van miljoenen wentelende zonnen, naar de kerk te stappen en daar met schroom maar ook met aanhankelijkheid, in de communie verenigd te worden met de Schepper. Want Hij is mens met de men sen geworden, en dat gebleven onder deze schijn. Maar Hij is er, zoals Hij ook aanwezig is in de flonkerende schijn van het heelal. Is het heelal oneindig? Volgens de opvattingen van de moderne wetenschap is het heelal ontstaan en nog steeds „groeiende" uit een eerste begin. Tussen de milliarden en milliarden sterren is de aarde niet meer dan een kor rel. Niettemin vraagt de moderne wetenschap zich af, of de aarde niet in uitzonderlijk gunstige omstandigheden verkeert om „het leven" te kunnen koesteren. En wat „leven" is, is nog het grootste raadsel van alles. Gistermorgen is het bijna 1.800 ton metende schip ,Stone-Phone" van 'n Franse rederij uit Straatsburg, gela den met 1.700 ton kalizout bestemd voor Maastricht, bij het uitvaren van het Julianakanaal door de sterke R.V.U.: Suriname. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoon stellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 Hoe worden we geregeerd?, le zing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Ham mondorgelspel. 17.15 Dansmuz. 17.50 bracht liep ernstige schade op, door- Regeringsuitz.: Emigratiepraatje van dat ze bklemd raakte tussen de „Ste- A. van Luyk. 18.00 Nieuws en ne-Phone" en de stuwpijler. comm. 18.20 Regeringsuitz.: Uitwis- De stuwen zijn op het ogenblik selingsprogr. over de Philippynen in alle vier gestreken, doch niettemin de samenleving: techniek en muziek, is het water vóór de stuw al sinds U door ir. H. H. Badings. 19.00 Voor Na daarover in een middag- en gehandeld, indien de districtsraad avondvergadering te hebben beraad- niet aan het voorschrift gevolg geeft, slaagd, heeft de gemeenteraad van dat de leden van het dagelijks be- Den Haag zich maandag verenigd stuur niet allen ingezetenen van de- met het door de commissie ad hoe zelfde gemeente mogen zijn. uit de raad uitgebrachte rapport over Ten aanzien van de voorzitter en het voorontwerp van wet, strekken- van de secretaris ware te bepalen, al- de tot instelling van een openbaar dus de commissie, dat deze functies lichaam voor het gebied der Haagse onverenigbaar zijn met die van bur- agglomeratie. Afgezien van op be- gemeester, respectievelijk secretaris paalde punten nodig geachte wijzi- van een der gemeenten, gingen was de meerderheid van de Vastgelegd dient te worden, dat het commissie van oordeel, dat het rijk een bijdrage zal leveren in de voorgelegde ontwerp als geheel een kosten van het openbaar lichaam, ter- goede basis vormt, om tot het beoog- wijl tenslotte gezocht zal moeten wor de doel te komen. men welke regelt hoe moet worden de daders heeft kunnen vinden. Het stroom in de Maas afgedreven en te- gistermorgen tachtig centimeter ge- de kinderen. 19.10 Kanttekeningen rl n W«... Dn.nhn-Ai, n-nKr.tc-t O i: Si J1ni-OQ^in IQ O/l A TT A T» A TT De VVD-fractie wenste geacht te worden, tegen te hebben gestemd, zo dat geen eenstemmig advies aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land kan worden gezonden. Genoem de fractie achtte het ontwerp te zwaar en te gedétailleerd. Haars in ziens zou afgezien moeten worden van het toekennen van bestuursbe voegdheden en zou volstaan kunnen worden met een overleg- en gespreks- centrum, hetgeen zou kunnen ge schieden door het treffen var een ge meenschappelijke regeling door de zeven gemeentebesturen, ter beharti- den naar wegen, om de planologische procedure te bevorderen. (Advertentie) Het kabinet heeft de SER advies meer mogen kosten dan 15% van het gen de stuw van Borgharen gebotst. Als gevolg hiervan stootte de „Ste- ne-Phone" in de westelijke afvoer- opening tegen de sluisdeuren, waar van er één ernstig beschadigd blijkt te zijn. Het schip is gezonken in zes meter diep water en ligt dwars voor drie afvoeropeningen in de stuw. Het ongeluk gebeurde toen de „Stene-Phone", een schip van circa tachtig meter lang en 11,50 meter breed, door vier sleepboten uit het Julianakanaal werd getrokken. Een maal op de Maas werd het sleepschip door de stroom gegrepen en botste het tegen een stroomgeleider nabij de sluis. Hierdoor trok het scheef, t I77|7'RC CrURTTVFTVT. waarbij een der sleepkabels brak. De SLHniJVLll. kabel van een tweede sleepboot raak te verward in de schroef van een der andere sleepboten, die daardoor kwam stil te liggen. De „Stene-Pho ne" dreef, nadat een gevierd anker was geslipt, stuurloos de rivier af naar de stuw, waar het schip met de achtersteven tegenaan botste. Bin nen een half uur zonk het. stegen. Spoedige verwijdering van praatje. 19.20 Act. en VARA-Varia. de beide schepen, namelijk de ge- VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA: zonken „Stene-Phone" en de ge- 20.00 Nieuws. 20.05 Achter gesloten kraakte „Bertha" is dringend nood- deuren, hoorspel. 22.05 Gram. 22.20 zakelijk. Men overweegt het gezon- Zestig jaar levenservaring, lezing, ken schip eventueel met behulp van 22.30 Nieuws. 22.40 Strijkork. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, praatje. 2302. Gram. 23.5524.00 Nieuws. springstof te verwijderen. Zowel de schipper van de „Stene- Phone", de heer A. Struik uit Rotter dam en drie knechten konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ook de schipper van de sleepboot J. Bonger- man uit Maasbracht, wist zich te red den. „VARA-VARIA" of (vrij vertaald) ,AAN WIE MOET MEN ZICH STOREN BIJ DE VARA?" HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Gevar. progr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 De koperen helm, hoorspel. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Schoolork. 15.45 Vier handig pianospel. 16.00 Voor de Gram. 17.30 Idem. 17.40 Voorschoten, 8 januari. o Op moraliserende wijze liet een jeugd." 17.L- geafht Vara-medewerker in de za- Beursber. 17.45*^ram."^^*Kamêr- terdagavonduitzending jl. een geil- koor en orgel. 182o Het spectrum, le- leerde B B. voor aller ogen naar de zing. i8.35 Gram. 19.00 Nieuws en vuilnisbak verhuizen. weerber. 19.10 Op de man af, praat- tniet zielig, dat een ander ge- je 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio- ging van een aantal met name te noe- Ka - men belanaen. Ter uitvoerine van een Kevraagd over het komende huur- gemiddelde inkomen van onge- De sleepboot „Bertha" uit Maas- Oude man opgelicht? togeWke g^gehngUzoVu "aif een or° beleid, daar het op het standpunt schoolde arbeiders. Zij zouden wil- ga^ moeten worden ingesteld, waar- de.,h"re". >>og verhoogd len volstaan met huurverhogingen aan b.v. de naam „Contactorgaan moele" "®rdfn- ,?letalleen, van r°nd 4% Per Jaar. waarmee m Haagse agglomeratie" zou kunnen evenwicht te bereiken tussen de hu- ruim 7 jaar de z.g.n. evenwlchts- worden eefeven ren van onde en nieuwe woningen, toestand bereikt zou worden onder D liti Alkmaar heeit niste- worden gegeven. maar ,eVRn3 om ,ot een drastische het voorbAoud dat de huur van w0. "e politie te AlKmaw heeft giste- GEADVISEERDE WIJZIGINGEN vermindering van de huursubsidies ningwetwoningen niet boven de 15% te komen. van het gemiddelde arbeidersinko- De commissie ad hoe adviseert^de De werkgroep van de SER is in "men zal uit8aan- naam 6 Ernstige schade Door de botsing werd de stuw zwaar beschadigd. Behalve de reeds - j- xmuiu- genoemde sluisdeur leed ook het a?ht. Vara-medewerker daarin geen krant, 19.50 Lichte muz. 20.15 Resi- eigenlijk stuwlichaam zware averij. Plaatsan besproken had voor t mol- dentie-ork. en solist. Pl.m. 21.00 Het Is 1 ïige, afgeronde duo van de „moderne jazz-dansers???" Een jeugdige beeldbuizerd. Aetherklanken en haar 58-jarige zuster uit Amster dam gearresteerd, verdacht van op lichting van een 85-jarige bewoner WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. appèl van de Pinksterbeweging, le zing. 22.00 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen- nieuws. 23.3524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS 17.00 Jeugdjourn. VPRO: Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. „m weer- overz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.40 „openbaar lichaam groot-Den een ontwerp-advies eenstemmig tot Een derde groep is hte daarmee van een bejaardeninrichting in Alk- 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. Sportpanorama. 21.10 Misschien hoor Haag" te veranderen in „district Den de slotsom gekomen dat tussen de gedeeltelijk eens, met dien verstan- maar. De man heeft de dames in vijf 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA je mij, TV-spel. 21.5522.20 Gedach- Haag" en het aantal leden van de huidige en de z.g.n. evenwichtshu- de dat de huren voor de oudere wo- maanden tijds 11.000 gulden geleend, tenwisseling. districtsraad, in plaats van op 45, op ren nog een ruimte is van dertig pro- ningen in zeven jaar met totaal 35% waarvan nooit een cent is terugbe- VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 59 te stellen. Ze meent voorts dat cent, doch over de wijze waarop deze zouden worden verhoogd, gemiddeld taald. De vrouwen zijn ingesloten in 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 9.00 Gym. voorshands de verkiezing van de le- tot stand zal moeten komen werden dus met 5% jaarlijks, en de nieuwe- het huis van bewaring en zullen van- voor de vrouw. 9.10 Gram (9.359.40 den van de districtsraad langs de drie meningen gehoord. re met 4% jaarlijks tot een totaal daag voor de offiicer van Justitie Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio, weg van getrapte verkiezing, met de van 28%. worden geleid. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 leden van de gemeenteraden als kie- Het ziet er dus naar uit dat het - zers en met toepassing van een ver- kabinet De Quay voor een moeilijke menigvuldigingsfactor ter benade- beslissing zal komen te staan en zelf ring van evenredige vertegenwoordi- de knoop zal moeten doorhakken ging, moet plaats hebben. omdat het SER-advies, dat 27 janu- Aan personen, die geen politieke ari moet worden uitgebracht, sterk verdeeld zal zijn. VATIKAANSE RADIO. (196 M.) 22.15 uur. Kruis en Davidsster. KONINKLIJKE FAMILIE OP SOESTDIJK. Maandagavond even na zever uur In twee etappes? De werkgeversorganisaties schij nen de mening te huldigen dat een verhoging van 30% in twee fasen is de regerings-Friendship met aan moet plaats vinden, nl. 15% in 1962 boord de koningin, prins Bernhard en en de volgende 15% in 1965. de prinsessen Irene en Marijke op De werknemers daarentegen zijn Soesterberg geland. Het koninklijke over het algemeen van oordeel dat gezin keerde terug van een winter- de huren verband moeten houden sportvakantie in Lech am Arlberg. met het gemiddelde inkomen, zodat de nieuwste woningen aan huur niet bewerkt door J. A. DE HELDER—SCHERPEINHUYSEN 27) De Marmont had direct zijn plan klaar. Hij was nooit jaloers op Clyf- furde geweest. Clyffurde de vreemdeling, de burgerlijke han delsman kon onder geen omstan digheden een mededinger zijn, waar rekening mee gehouden moest worden. Maar in die laatste paar seconden was alles anders gewor den. Victor De Marmont, de zege vierende, rijke minnaar van made moiselle de Cambray, stond nu tus sen al deze voorname dames en he ren als een paria, veracht door de vrouw, die hij het hof had gemaakt en die hij zo gemakkelijk dacht te winnen. Maar nu laaide de jaloezie op. Hij voelde opeens, dat hij Clyf furde verafschuwde. Zijn jaloezie deed hem meteen het middel aan de hand, waardoor hy Clyffurde's in vloed voor goed kon verhinderen. Hij maakte een diepe buiging voor Crys tal. Toen keek hij naar Clyffurde en gaf hem een vriendschappelijk knip oogje: „Kom, Clyffurde, je gaat zeker met my mee?" „Waarom, als ik vragen mag?" kwam de graaf boos tussenbeide. „Dat is nogal eenvoudig", ant woordde De Marmont luchtig. „Clyf furde en ik hadden vanmiddag in Notre-Dame de Vaulx een samen komst met dokter Emery, teneinde al datgene te bespreken, dat in het belang van de intocht van onze Kei zer gedaan moest worden. Vandaar reden wij met ons drieën terug naar Grenoble. Ik neem aan, dat uw En gelse vriend Clyffurde dus wel in hetzelfde schuitje vaart als ik.. Clyffurde dacht, dat hij uit zijn vel zou springen. Nog voordat hij iets uit kon brengen, vroeg de graaf ge streng: „Mag ik u vragen, mijnheer Clyf furde, is het juist, wat hier door De Marmont wordt beweerd?" Clyffurde haperde een ogenblik. Hij zag hoe gespannen Crystal naar hem keek, maar tegelijkertijd hoor de hij, hoe een van de gasten achter hem fluisterde: „Engelse spion!" Zijn trots en zijn geslotenheid weerhielden hem ervan, hier in dit gezelschap een nieuwe scene te ont ketenen. Wat zou men er trouwens van denken, als hij zou zeggen: „Ik was er inderdaad bij, maar ik heb er niets mee te makenWie zou dat geloven? De Marmont zou wel direkt een praatje klaar hebben om hem voor leugenaar te zetten. Al deze gedachten speelden vliegens vlug door zijn hoofd. Wat zou hij, als vreemdeling, als handelsman nog wel in dit geëxalteerde koningsge zinde gezelschap voor kans krijgen, zich te verdedigen? „Inderdaad, monsieur le Comte, ik was vanmiddag in Notre-Dame de Vaulx in gezelschap van de heren De Marmont en Emery, maar Hij maakte de zin niet af want hij zag hoe de uitdrukking in Crystal's ogen op slag veranderde. IJskoud en uit de hoogte keek zij hem nog een moment aan. Toen wendde zij haar hoofd trots af en deed een paar stap pen achteruit. Overal klonk gemom pel. Clyffurde zag duidelijk het hope loze van de zaak in. Even had hij een aanvechting, het uit te schreeu wen De Marmont in zijn nek te grijpenom desnoods die hele an tieke, verkalkte boel hier kort en klein te slaanmaar direkt wist hij, als iedere rechtgeaarde Engels man, te beheersen. Zo'n kabaal zou onwaardig zijn. Hij en De Marmont stonden intus sen vrijwel geïsoleerd midden in het vertrek. Iedereen had zich enigszins teruggetrokken. Er zat niets anders op. Clyffurde keek een ogenblik de kring rond. Hij zag slechts opgetrokken neuzen en hooghartige blikken. Even recht te hij zijn rug, boog hij voor het ge zelschap en liep voor De Marmont de zaal uit. Crystal en madame la Duchesse keerden hem met opvallende min achting de rug toe. De Marmont, het hoofd rechtop en met iets van de overwinnaar in zijn houding, volgde hem. Terwijl hij langs monsieur le Comte liep, werd het Clyffurde te machtig; hij begon: „Wilt u mij ten minste toestaan monsieur le Com te. „Ik kan u niets toestaan, mijnheer. Hier is maar een ding van belang: was u in gezelschap van die verra ders Emery en De Marmont, ja of nee?" „Ik was in hun gezelschap" ant woordde Clyffurde. Meteen draaide monsieur le Comte hem de rug toe; niemand nam ver der enige notitie van de mannen. „Hector, laat de heren uit en zorg dat het souper nu eindelijk kan be ginnen" commandeerde de graaf achteloos over zijn schouder. Toen bood hij nogmaals zijn arm aan madame la Duchesse d'Embrun. „Madame, ik verzoek u wel mijn verontschuldigingen te willen aan nemen voor dit onverwachte inter mezzo. Mag ik de eer hebben u naar tafel te geleiden?" vroeg hij hoffe lijk. HOOFDSTUK IV. De millioenen van de keizerin I. Nu De Marmont eenmaal met suc ces zijn giftige pijlen had afgescho ten, voelde hij niet de minste wrok meer jegens Clyffurde. Zijn jaloe zie was van korte duur geweest en hij was volkomen gerustgesteld door de vernederende aftocht van de En gelsman uit het kasteel de Brestalou. Hij had gezien, hoe Crystal vol af keer naar Clyffurde had gekeken, hoe zij haar rokken opnam en enige passen terug deed, als het ware om zich te behoeden voor een besmet tende aanraking met die Engelse spion. En De Marmont was meer dan voldaan. Hy was daarom bereid, de verbro ken vriendschapsbanden met de En gelsman weer aan te knopen en hij deed of er niets aan de hand was. „Wil je met mij mee rijden naar Grenoble, Clyffurde?" vroeg hij luchtig, terwijl hij boven aan de trappen van het bordes stil bleef staan om op het huurrijtuig te wach ten. „Dank je", antwoordde Clyffurde, „ik loop liever". „Het is acht kilometer en het is pikdonker". „Ik weet de weg. Dank je". „Zoals je wilt". Hij was even stil en begon toen de Marseillaise te neuriën. Clyffurde daalde de statige trap af. De Marmont volgde hem. „Ga je weg?" vroeg hij. „Zo gauw ik kan". „Er zullen nu over het 'iele land troepenverplaatsingen zijn. Vreem delingen zullen wel geïnterneerd worden. Het zal moeilijk voor je zijn weg te komen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8