SUNIL Loemoemba-soldaten in Katanga DINSDAG 10 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ontploffing in therniogenische fabriek kostte arbeider het leven Drie ernstig gewonden Bij een ontploffing in de N.V. Ne derlandse Thermologenische fabriek te Suameer is een arbeider, de 20- jarige J. Vos, gedood en werden drie mannen ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half vijf is de ontploffing ontstaan in de maal- afdeling van de fabriek. Het hier te malen meel, afkomstig uit de ex tractie-afdeling, bevat dikwijls ben zine-dampen. Vermoedelijk door ro ken van een der arbeiders zijn de dampen tot ontploffing gekomen. De 20-jarige J. Vos, wiens kleren vlam vatten, rende de fabriek uit naar 'n achter de fabriek liggende sloot. In de sloot stond echter geen water. Hij is teruggelopen en werd op de spoel- plaats van de fabriek door collega's geblust. Met ernstige brandwonden is hij overgebracht naar het diaco nessen-ziekenhuis te Leeuwarden, waar hij de afgelopen nacht is over leden. Vermiste juwelen gedeeltelijk terecht De raadselachtige verdwijning van een tas met juwelen in het SAS- vliegtuig van Kopenhagen naar Schiphol is gedeeltelijk opgelost. De politie-autoriteiten zijn echter voor nieuwe raadsels geplaatst. Toen het Amerikaanse echtpaar Gore enige tijd geleden bij de doua ne op Schiphol vergeefs wachtte op de aflevering van hun tas met juwelen ter waarde van 88.000,- werd de politie in de arm genomen. Alle inspanningen bleven zonder re sultaat, tot een dezer dagen een em ployee van de Terminal in Parijs de koffer vond. Na vele omzwervingen kwam de koffer via Kopenhagen bij het echtpaar terecht in Den Haag dat wederom de politie inschakelde. De koffer bleek namelijk ook, behal ve een groot gedeelte van de vermis te sieraden, ook niet als vermist op gegeven sieraden te bevatten. De North American Insurance Cy heeft zich voorlopig over de schat ontfermd. Grote expositie van „Avicultura" De 65ste Internationale tentoon stelling van Avicultura, die op 20, 21 en 22 januari gehouden wordt in de Houtrusthallen in Den Haag, zal ge opend worden door minister Marij- nen. Op de tentoonstelling, waar voor de inzendingen uit Engeland, West-Duitsland en België komen, zullen ongeveer 7000 hoenders, dui ven, konijnen, exotische vogels, rep tielen, vissen en planten worden ge ëxposeerd. De minister moet medailles uitreiken De laag stof, die in het gemeente huis van Oorschot sedert 1050 heeft gelegen op de medailles voor oud- In dië-strijders heeft de verontwaar diging van de Nederlandse Oud- stfij dersorganisaties opgeroepen. Zij hebben zich gericht tot de minister van Binnenlandse Zaken om te voor komen dat de burgemeester van Oor schot alsnog de medailles gaat uit reiken. Zij vinden, dat de minister zelf de vergeten medailles uit moet komen reiken om het verzuim van de burgemeester goed te maken. Door steekvlammen werden aan hoofd en armen gewond de 19-jarige O. Tjepkema uit Suameer, de 45-jari ge H. Zandstra uit Oostermeer en de 21-jarige S. Wagenaar uit Nfjega. Zij zijn ernstig gewond opgenomen in het diaconessen-ziekenhuis te Leeuwar den. De 37-jarige J. H. Hoekstra uit Bergum werd licht gewond. Eén ar beider, die werkzaam was op een heftruck, werd door de luchtdruk met truck en al tegen een muur ge smakt. Hij werd niet gewond. De brand, die om kwart voor zes geblust was, heeft voor enkele dui zenden guldens schade aangericht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. WAST,S1MICND WIL. CM SM4ST UW LINNENKAST (Advertentie). Pater won gouden medaille van Amsterdamse G. U. Agent mishandelde chauffeur Zaak naar rechtbank Houdster van postagentschap zei: „GEKKIGHEID" Overvaller overstuur „Ik dacht dat het maar een grapje was," zei de Dordrechtse houdster van een postagent schap, mevr. W. v. d. Hilst, dood kalm. 3 Deze woorden sprak zij tegen 3 de politie, die op een zenuwach- l tig telefoontje van een familie- k lid met spoed naar de sigaren- ij winkel, annex postagentschap 5 van mevr. Van der Hilst was 3 getogen, omdat daar maandag- ij morgen vroeg een tot op heden -i nog onbekende jongeman een i overval had willen plegen. 3 Mevr. v. d. Hilst had om 6 uur de winkeldeur geopend en even daarna kwam er een klant, die 3 ze hielp. s Ze was juist weer in de huis- 5 kamer terug, toen er weer werd ij gebeld. Ze ging weer naar de 3 winkel en zag daar een jonge- 3 man, gemaskerd met een rode zakdoek, die haar viermaal ach- >j tereen maande om geld te geven 3 en daarbij iets in zijn hand hield ij dat verdacht veel cp een vuur- wapen leek, dat hy op de vrouw richtte. I „Wat is dat voor gekkigheid", 3 zei de vrouw, en de jongeman cj raakte daardoor zo overstuur dat hij na even dralen de vlucht nam. De dader was ongeveer 22 jaar. Hij droeg geen regen- of overjas en had een normaal postuur. De politie meent zeker te we ten dat de jongeman, die even na zessen in de winkel is ge weest, niets met de overval te maken heeft. Zij verzoekt hem zich te melden op het hoofdbu reau. Misschien kan hij enig licht werpen in deze zaak verwezen De Amsterdamse politierechter heeft gisteren de strafzaak tegen 'n Amsterdamse agent, die terecht moest staan wegens mishandeling van een chauffeur, verwezen naar de meervoudige kamer van de Amster damse rechtbank. Deze zaak heeft destijds nogal wat opschudding verwekt omdat enkele dagen daarvoor de betrokken agent ook al in het nieuws was gekomen wegens onheuse behandeling van 'n Amsterdamse journalist. Op 21 juli van het vorige jaar, eni ge dagen na de klacht van de jour nalist tegen deze agent, veroorzaak te de politieman wederom strubbe lingen doordat hij een vrachtwagen chauffeur op de Haarlemmersluis ge trapt en geslagen zou hebben. Voor het incident nu waren chauf feur zowel als politieman, beiden als verdachten gedagvaard. Na de voorlezing van de dagvaar dingen tegen beiden door de officier van Justitie, deelde de politierechter mede, dat hy gezien de gecompli ceerdheid van het geval deze zaak naar de meervoudige kamer ver wees. Dit ook omdat de verdediger van de chauffeur, mr. Van Gilze, voor de staving van de lezing van zijn cliënt maar liefst 11 getuigen had opgegeven. „Renate Leonhardt" steeds grotere desillusie Naar de „commissie van drie", ge vormd uit 500 van de 3300 aandeel houders van de coöp. bergingsvereni ging „Renate Leonhardt" u.a., mede deelt, heeft de initiatiefnemer de heer P. Visser te Wijdewormer voor de rechter-commissaris van de rechtbank te Alkmaar, niet alleen bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan mis leiding in een persoonlijke brief aan het commissielid de heer J. Kuyl Jr. te Gorkum, maar thans ook bekend niet in het bezit te zijn van de „be wijzen", waarvan sprake was in zijn algemene circulaire van juni 1956. Genoemde commissie van drie heeft een omstandig onderzoek ingesteld naar de beweringen van de heer V. inzake de goedlading, die de op 20 augustus 1917 door de Engelsen voor de Nederlandse kust getorpedeerde „Renate Leonhardt" zou hebben be vat. Hiertoe stelde men zich o.m. met de Britse admiraliteit en het open baar archief in Londen in verbinding. Het resultaat hiervan is geweest, dat niet anders kon worden vastgesteld dan dat het schip zonder meer is ge torpedeerd. Enig vermoeden omtrent een goudlading bestond niet. Op de academische zitting ter gele genheid van de dies natalis van de Gemeente-Universiteit te Amsterdam is aan pater C. S. M. Rademaker ss.ee., student in de letteren en wijs begeerte aan de Kath. Universiteit van Nijmegen, de gouden medaille van de Gemeente-Universiteit uitge reikt voor zijn inzending op de prijs vraag van de faculteit voor letteren en wijsbegeerte van de Amsterdam se Universiteit, waarbij een schets werd gevraagd van het leven en het werk van Gerardus Vossius en wegen naar verder onderzoek. Prof. Hellinga, die de gouden me daille uitreikte, zeide, dat hij gezien het priesterkleed van de prijswin naar kan begrijpen, dat deze nog wel voor ander werk zal worden aange wezen, maar hij hoopte toch, dat de pryswinnaar tijd en gelegenheid zou krijgen om zijn studie van het on derwerp voort te zetten. Met de commandant achter het stuur de haven in De eerste oefening van de Enkhui- zer brandweer met de nieuwe ne- weelspuit is zaterdagmiddag op jam merlijke wijze voortijdig aan zijn einde gekomen. De brandweercom mandant, die voor deze gelegenheid achter het stuur van zijn nieuwe aan winst had plaats genomen om zich naar het oefenterrein te begeven, reed tegen een brugleuning en de wagen dook pardoes in de Ooster haven. De brandweercommandant, de heer J. Poorta en zijn mede-inzit tenden, de brandweerlieden Buiten en Van Kalsbeek, konden zich ge makkelijk uit de open cabine van de wagen redden. Met knalkurkpistool in het oog geschoten De 13-jarige Gerrit van der Veen uit Leeuwarden heeft in de Nieuw jaarsnacht zulke ernstige verwondin gen opgelopen aan zijn ogen, dat hij een oog zal moeten missen. Door 'n andere jongen werd hij met 'n knal kurkpistool in het oog geschoten. De vader van de jeugdige dader, een oud-politieman, had voorkomen dat de vader van het slachtoffer aan gifte zou doen door te zeggen, dat de zaak wel onderling geregeld zou worden. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Op een beveiligde spoorwegover gang, nabij de Bossche gasfabriek in de lijn Den Bosch-Vught is gister avond omstreeks half negen een vrachtauto door een goederentrein gegrepen. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De overwegwachter deed na het passe ren van de trein Eindhoven-Dpn Bosch de bomen weer omhoog. Hij vergat daarbij, dat een goederentrein in aantocht was. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Roofoverval in Volendam blijkt gefingeerd Het verhaal van de 64-jarige me vrouw SnoekPrat uit Volendam over een zondagochtend op haar ge pleegde roofoverval, blijkt gefingeerd te zijn. Tot deze conclusie is de rijks politie van Edam gistermiddag eko- men, na een door haar in samenwer king met de rijkspolitie Amsterdam ingesteld onderzoek in deze zaak. Mevrouw Snoek werd zondagochtend door haar man, toen deze thuis kwam uit de kerk, geheel overstuur aange troffen. Zij vertelde hem d een haar onbekende man de woninfo was bin nengedrongen. Deze had uit een geld kistje met een inhoud van 3300. een bedrag van ongeveer 2200. meegenomen. De politie vermoedt, dat de reeds tien jaren durende ziekte van de vrouw haar mogelijk zeer fan tasierijk heeft gemaakt. Om het benauwd van te krijgen Zondagavond keerde 'n echt paar te Heerlen van een korte vakantie terug naar huis. Om de kou een beetje te verdrijven werd direct het fornuis aange stoken. Juist toen het behaag lijk begon te worden schoot 't door het hoofd van de heer des huizes, dat hij vlak vóór de va kantie ongevp-- zevenhonderd gulden aan nkpapier in de asla van het fornuis had gelegd. Hevig verschrikt opende men de asla en daar vond het wan hopige echtpaar de resten van het spaargeld. De droeve res tanten werden voor een nader onderzoek opgestuurd naar het gerechtelijk labrratorium door een technisch *mbtenaar van de gemeentepolitie die in allerijl gewaarschuwd was. De politie van Vaasa in Finland maakte gisteren be1 %d dat de piloot en de co-piloot vai het Finse lijn- toestel dat op 3 januari in Vaasa is neergestort, de nacht voor deze vlucht zeer veel gedronken hebben. Bij de ramp kwamen 25 mensen om het leven. In hun bloed werd vier maal zoveel alcohol gevonden als de maximum-hoeveelheid die 'n chauf feur van een auto wettelijk is toe gestaan. V.N. verontrust door deze invasie Haagse raad hoort verklaring van burgemeester cxxiococoixoooooocxxxxxxooooooooa KAB adviseert leden: Geen steun voor Belgische stakingsactie Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Katholieke Arbeiders Be weging heeft gisteren in Utrecht de, volgens hen, dramatische gebeurte nissen in België besproken. Het bestuur constateerde, dat uit tal van feiten blijkt, dat de door het Belgisch socialistisch vakverbond uitgeroepen en door de Belgische so cialistische partij ondersteunde alge mene werkstaking niets of weinig te maken heeft met een werkstaking in de normale zin van het woord. Het KAB-bestuur is van oordeel, dat hier sprake is van een zuiver poiitieke staking. Bovendien gaat deze staking in zo danige mate met zinloze geweldda den gepaard, dat van een behoorlijke actie in geen enkel opzicht kan wor den gesproken, zo meent het bestuur. Het Algemeen Christelijke Vakver bond van België heeft zich, volgens hen, terecht, van deze actie gedistan tieerd. De KAB leidt uit verschillende be richten af, dat het niet onmogelijk is, dat hier en daar in ons land getracht zal worden steun te vragen voor deze staking. In verband hiermee ver klaart het nadrukkelijk, dat het werkstakingen met een politiek deel steeds heeft veroordeeld en nog ver oordeelt. Door stakingen als deze wordt de democratie die in een beschaafde staat moet functioneren in het be lang van alle burgers, volgens het bestuur, volkomen ondergraven. Men adviseert de leden van de KAB dan ook zich van iedere steun aan deze actie te onthouden. over optreden politie Naar aanleiding van het oRtreden van de politie bij de ongeregeldhe den rondom de verbranding van kerstbomen in Den Haag, heeft bur gemeester Kolfschoten gisteren in de vergadering van de gemeenteraad een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt, dat het hem is gebleken, dat wat niet te verwonderen was ook bij de raad ongerustheid is ontstaan over het droevig gebeuren op 2 januari, waarbij het optreden der politie tot een noodlottig inci dent heeft geleid, en dat de raad in staat zou worden gesteld daarover naar alle zijden rechtvaardig te oor delen. De burgemeester betuigde zijn op recht leedwezen over het onherstel bare feit, dat een jeugdig leven aan de actie der politie ten slachtoffer is gevallen. De burgemeester zei verder „Het zal de raad duidelijk zijn, dat het stadium van onderzoek, waarin deze betreurenswaardige zaak zich thans bevindt, zich niet leent tot het trek ken van conclusies met betrekking tot het optreden der politie onder der gelijke uiterst moeilijke omstandighe den. In een verder stadium zal, naar ik vertrouw, het feitelijk beeld van het voorgevallene tot voldoende klaarheid komen om de vraag te kunnen be antwoorden, of onder omstandighe den als deze de orde kan worden ge handhaafd met uitschakeling van het onevenredige risico, dat wij thans be treuren". De burgemeester verklaarde zich gaarne bereid te zijner tijd de raad omtrent de uitkomst van dit beraad in te lichten. Bij een röntgenonderzoek is ge bleken, dat de 31-jarige mevrouw Marthe Chauvin-Sausse uit Toulon in plaats van twee, vier nieren heeft, die alle goed functioneren. Volgens berichten, die de VN in Leopoldstad bereiken, zouden groe pen militairen aanhangers van de gevangen gezette voormalige pre mier Loemoemba in het gebied van Manono, een centrum voor tin winning in Noord-Katanga, zijn op gedoken. Zij kwamen klaarblijkelijk uit de Oostprovincie of Kivoe. Deze provincies worden door aanhangers van Loemoemba beheerst. De bevolking van Noord-Katanga, voornamelijk bestaande uit Baloeba, die tegen het regime van president Tsjombe zijn, zou de militairen goed hebben ontvangen. Overigens doen in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga geruchten de ronde, dat de leiders van de par tij „Baloebakat", welke Tsjombe vijandig is ,een afzonderlijke rege ring voor Noord-Katanga willen vor men met als hoofdstad Manono. Deze regerinig zou dan pro-Loemoemba zijn. Het is niet bekend hoe de troepen Manono hebben bereikt. De weg van Oostprovincie en Kivoe daarheen leidt door bergachtig gebied en ver keert in slechte staat. Er zijn wel veel kleine vliegvelden. Het VN-hoofdk war tier in Elisa bethstad heeft bericht ontvangen, dat het om duizend man gaat. Het heeft waarnemers naar Manono ge zonden. De regering van Kasavoeboe heeft de VN in een memorandum gewaarschuwd tegen hulpverlening aan Loemoebagezinde elementen. Waarnemers in Elisabethstad vra gen zich af, hoe zo'n groot aantal Loemoembagezinde soldaten zo ver in Katanga is kunnen doordringen zonder dadelijk opgemerkt te wor den. In het grootste deel van Noord- Katanga wordt door VN-troepen ge patrouilleerd. Opstandige Baloebakrijgers heb- Papoea's kiezen Het kantoor van het plaatselijk be stuur in Hollandia was maandag ge sloten. Op vier plaatsen in de onder afdeling Hollandia, in het kiesdis trict I, het zgn. .landelijke Hollan dia", zijn maandag namelijk de in totaal 123 kiesmannen gekozen, die in februari hun afgevaardigde kiezen voor de Nieuw-Guinea-raad. In de kieskring Kajoepoelau, het eiland van de groep-Jouwe in de Humboldtbaai van Hollandia, ge beurde dit in het met een erepoort en met groen en met roodwitblauwe vlaggen versierde paaldorp, waar ook kiesgerechtigden van het andere dorp in de Humboldtbaai, Kajoeba- toe, aanwezig waren. In totaal 258 kiezers moeten hier vijf kiesmannen kiezen; er waren elf kandidaten. In vijftien andere kieskringen zul len met ingang van dinsdag evenals in Kajoepoelau de kiezers één voor één naar de onder een afdak gezeten kiescommissie gaan en de naam van hun kandidaatkiesman in het oor van de voorzitter fluisteren. De verkiezingen in Kajoepoelau trokken veel publieke belangstelling van autochtone zijde. De opkomst der kiezers was ongeveer zestig procent, ook in de kieskring Joka in lande lijk Hollandia. Over de andere kies kringen is tot dusver nog niets over de opkomst bekend. ben op de weg van Albertstad naar Boudewijnstad, op ca. 400 km. ten noorden van Elisabethstad, een dorp aangevallen en in brand gestoken. Eén dorpeling werd gedood, de an deren zijn het oerwoud in gevlucht. De Katangese gendarmerie heeft de aanvallers verjaagd. Bij het industriecentrum Loeboedi, op ca. 400 km. ten noordwesten van de hoofdstad, is een trein ontspoord. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. VEILIGHEIDSRAAD OVER KONGO Op verzoek van de Sowjet-Unie zal de Veiligheidsraad donderdag bij eenkomen om de „ernstige bedreiging van de vrede en veiligheid in Kongo, veroorzaakt door de agressie van de Belgen" te bespreken, zo is maandag in New York vernomen. Hoe staat het in Laos Het Sowjetpersagentschap Tass heeft een overzicht gegeven van de operaties van de „regeringstroepen", d.w.z. de troepen van kapitein Kong Lae en de eenheden van de Pathet Lao. De „regeringstroepen" en de Pa thet Lao controleren een aanzien lijk deel van Laos, waaronder grote delen van de provincies Phong Saly, Loeang Prabang, en Vientiane, de gehele provincie Sam Neua, vrijwel de gehele provincie Xieng Khoeang, en delen van de provincies Cammon en Savannakhet. In deze gebieden bevinden zich belangrijke strategi sche centra en het merendeel van de vliegvelden .an Laos, aldus Tass. De omsingeling van de residentie Loeang Prabang door de parachutis ten van kapitein Kong Lae en de eenheden van de Pathet Lao wordt nauwer, aldus heeft het radiostation „De stem van de Pathet Lao" vol gens radio-Hanoi meegedeeld. De Pathet Lao zou oijzonder actief zijn in Midden- en Beneden Laos, en zou de vyand zware verliezen heb ben toegebracht. Rode belangstelling. De premiers van China en Birma, Tsjoe en-Lai en Oe Noe, hebben in een gezamenlijk communiqué uiting fegeven aan hun „grote bezorgd- eid" over „de ernstige toestand in Laos". Beide staatslieden zijr. het er over eens, dat de onafhankelijkheid, een heid en territoriale onschendbaar heid van Laos moet worden geëer biedigd, en het volk van Laos dient in staat te zijn zijn problemen zon der inmenging van buitenaf te rege len. Van diplomatieke zijde in Bang kok is vernomen, dat aar alle schijn de Sowjethulp aan de troepen van de Pathet Lao volledig is gestaakt. Reeds vanaf het tijdstip, waarop men er bij de Verenigde Staten op ging aandringen in te stemmen met het opnieuw bijeenkomen van de internationale controlecommissie voor Laos, werd de eanvoer door de lucht voor de parachutisten van kapitein Kong Lae en de eenheden van de Pathet Lao minder. Vrijdag, Haarlemse keuring Tulpen voerden de boventoon Op de wekelijkse keuring in Haar lem vierden gisteren de tulpen weer de boventoon. Men toonde tientallen verschillende variëteiten en het me rendeel zag er prima uit. Het broeit dit seizoen wel heel gemakkelijk. Naast de gevarieerde inzending van v. d. Hoek's Broeiproevenbedrijf uit Nieuwe Niedorp waren er beste kis ten met de witte Hibernia van de fa. Jac. Uittebogaard en Zn te Oegst- geest en prima was ook Crown Im perial Max van Cor Broeze, Bever wijk. Deze soort is belangrijk forser dan de moedersoort en lijks ook fris ser en dieper van tint. Over Crown Imperial gesproken: daar is nog een mooie tulp uit verlopen de rode, geel gerande Mappa die L. van Ber- kel, Vogelenzang, in goede kwali teit etaleerde. Eugène v. d. Schoot, Hillegom, bracht o.m. de triumftulp Mali, lakrood met gele rand en de dieprose Proma, een Copland-zaai- ling die er best uitzag en die we ook zagen van de fa. Piet Nijssen Zn uit Santpoort. Van laatstgenoemde noteerden we ook de wat hard rose, maar voor het overige heel mooie en goedgebouwde Fortune en de aparte Blue Tagoon, purperlila met „zilveren" rand. Ant. Nijssen Zn uit Santpoort brachten ook 'n mooie collectie naar voren. De uitblinkers waren de dubbele gele Monte Carlo, de hier al meer genoemde Christmas Favorite, de dubbele rode Stockholm en de dubbele gerande Atlantic City. Jac. Tol uit St. Pancras bracht beste Winter Joy, Warnaar Co, Sassenheim, voerde de kloeke rode Diorama ten tonele, terwijl C. Colijn Zn, Voorhout, present waren met de roserode Cantor, de rose Danseuse en de lila-rose Anne Claire, drie tul pen die er wel zullen komen; stuk voor stuk fors en vestig van bouw. Bij de narcissen waren de gele trompet Rambler van Rijnveld, Hil legom en Barret Browning van G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, wel de blikvangers. Hoewel: de mooie bicolor-zaailing van de fa. v. d. Zwet uit Roelofarendsveen, deed het ook prima evenals de grootkro- nige Edward Buxton van Ruigroks Broeiproevenbedrijf, Hillegom. Lub- be Zn, Oegstgeest, bracht de mooi gebouwde trompet Trousseau en bij van der Hoek's Broeiproevenbedrijf, Nieuwe Niedorp, vielen de beste Golden Harvest en Birma op. Ex-KNIL-militairen ook na beroep geen pensioen Twee onderofficieren die bij het ambtenarengerecht in beroep zijn ge gaan tegen het besluit van de minis ter van defensie om hun niet onmid dellijk pensioen toe te kennen na hun ontslag, hebben gistermorgen vernomen dat hun beroep als „onge grond" is afgewezen. De militairen, de sergeanten-majoor J. C. S. van de luchtmacht en G. J. W. van de landmacht, hebben by het voormalige KNIL gediend. Toen zij naar het Nederlandse leger overgin gen hadden zij moeten kiezen tussen onmiddellijk vervroegd pensioen en een dienstverband met recht op pen sioen na 30 dienstjaren, waarbij de dienstjaren in de tropen dubbel zou den tellen. Zij verkozen de laatste mogelijk heid en zegden, toen zij de bewuste datum hadden bereikt, hun dienst verband op. Het pensioen kan volgens de des betreffende reglementen echter pas worden toegekend, wanneer de be trokkene is ontslagen en niet als hy dit ontslag op eigen verzoek krijgt. Volgens deze bepaling was het dus niet mogelijk de twee militairen het pensioen toe te kennen, zo werd vanwege het ministerie betoogd. De verdediger voerde echter aan, dat hier geen sprake is van ontslag op eigen verzoek, aangezien het ont slag aan een termijn was gebonden en in feite de beëindiging van een wettelijk vastgestelde dienstperiode was. toen Washington officieel liet weten, dat het met „reactivering" van de commissie akkoord ging, werd de hulpverlening geheel gestaakt. Het hang thans van i e regering van prins Boen Oem af of de commissie inder daad zal bijeenkomen. HET ONGELUK VAN HET FINSE PASSAGIERSVLIEGTUIG Volgens een door de politie van Vasa in Finland verstrekt commu niqué hadden de eerste en tweede piloot van het op 3 januari veronge lukte passagiersvliegtuig van de Finse luchtvaartmaatschappij „Fin- nair" op de avond vó5r het ongeluk alcoholhoudende dranken gebruikt. Bij dit ongeluk vonden tweeën twintig passagiers alsmede de drie leden van de bemanning de dood. Aan het communiqué werd echter nog toegevoegd, dat uit dit feit ech ter geen gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt, noch kan worden vastgesteld of het de oorzaak van de ramp is geweest.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5