badhanddoek Radion Radicale omschakeling van trams op bussen brengt overbelasting onvoldoend wegennet Rijksweg 4a spoedig in gebruik Zinkende baggermolen sleurt man mee in de diepte C. F. Meerpoel: sterke overgang naar grotere bedrijfseenheden Er wordt hard gewerkt aan R'dams metro Dokter Claudia DONDERDAG5JANUARI1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE Hulp kwam enige tellen te laat 31] F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN het roeibootje in ernstige moeilijk heden gekomen. Commando's, die een eindje ver derop aan het oefenen waren en het drama hadden zien gebeuren, kwa- Tijdens een hachelijk avontuur op men met hun snelle bootjes te hulp. het Hollandsch Diep verdronk gis- Zij slaagden erin om Klop en Kistjes termiddag, voor de ogen van toe- in veiligheid te brengen, schietende redders, de heer E. Maas- Een hoeveelheid materiaal van de kant, 44 jaar en vader van acht kin- baggermolen kon ook gered worden, deren. - Voorzitter van Kamer van Koophandel voor Rijnland in Nieuwjaarsrede: Omstreeks half twee kwam een sleep, bestaande uit de sleepboot „Leal", de kleine baggermolen „An nie", een kolenbak, een woonark en een roeiboot, van de Dortse Kil in (Advertentie) het Hollandsch Diep. De sleep werd daar verrast door een hevige wind, die plotseling opstak. Nieuwe arrestatie in zaak-Socrates GEHELE BRANDKAST ONTVREEMD. C. J. DEN HEETEN: opvoering van persoonlijke prestaties Na de nieuwjaarsvergadering werd hedenmiddag in de grote pers van de Lakenhal te Leiden de gebruikelijke nieuwjaarsplechtigheid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rijnland gehouden. Voorzitter en de twee ondervoorzitters van de Kamer gaven hun visie op de stand van za ken op economisch terrein. „De Kamer is na de omschakeling van tram op busverkeer bezorgd voor overbelasting van het wegennet", al dus de voorzitter van de Leidse Ka mer van Koophandel, ir. J. J. G. van Hoek. Hij wijdde in zijn nieuwjaars rede allereerst enige woorden aan de positie der Kamers, in verband met het door de Sociaal-Economische Raad aan de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken en de Staatssecre taris van Algemene Zaken uitge brachte ontwerp-advies over de Ka mers van Koophandel en Fabrieken. Omtrent de vestiging van midden- standsbedrijven merkte de heer Van Koek op: Wil de Vestigingswetgeving haar doel niet voorbijschieten, dan is grondige vereenvoudiging van de tot in de kleinste details regelende vesti- gingsbesluiten noodzakelijk. ,De Kamer ziet met zorg de eenzij dige ontwikkeling van het openbaar vervoer, nu de radicale omschakeling van trams op autobussen in het dis trict de overbelasting van het reeds onvoldoende wegennet nog aanzien lek zal vergroten. Zij bepleit uit breiding tot de Leidse contreien van het onderzoek betr: ende het open baar vervoer in de Haagse agglome ratie en Delft. Actief 1960 1960 kenmerkte zich door een gro te economische activiteit. Dat de be- dryfsonkosten in sterkere mate stij gen dan de uit de toegenomen om zetten gemaakte winsten, eist bijzon dere waakzaamheid. Bij verdere werktijdverkorting verwacht men toeneming van het euvel, dat werk nemers in hun vrije tijd arbeid voor derden gaan verrichten met de ge reedschappen en materialen van hun patroon. Interessant is het wellicht in dit verband op te merken, dat in het cen trum van New York, waar oorspron kelijk veel kleine middenstandszaken gevestigd waren, thans 4000 winkels te huur staan. Het probleem „parkeren" is hierbij van bijzonder grote betekenis ge weest; het pa kieren werd nl. in deze wijken verboden. Terloops zij opgemerkt, dat het ook voor Leiden zeker van groot belang is, dat men bij de winkels in het cen trum op niet te grote afstand gele genheid tot parkeren zal dienen te hebben. Laat men toch spoedig over gaan tot het inrichten van parkeer ruimte, bv. van het reeds jaren braakliggende terrein tussen Kraai- erstraat en Korevaarstraat. Dan is er misschien ook een oplossing gevon den voor een probleem, waarover de Wethouder van Openbare Werken onlangs in de Raad sprak: „het par keren in de Hogewoerd na het ver dwijnen van de tram". In 10 jaar tijd zijn in Nederland 10.000 detailhandelsbedrijven oftewel 13 verdwenen, maar in dezelfde tijd is het aantal filiaal vestigingen met ongeveer 3500 vermeerderd. De zeer voor de hand liggende conclusie is dan ook, dat de ontwikkeling naar het grootwinkelbedrijf onomstotelijk bewezen is. Spr. wees ook op de marktstrategie van de reclame, waarin de positie van de grote concerns bijzonder machtig is en het publiek reeds bij voorbaat een bepaald gerichte smaak is ingeha- merd; en ten slotte op het streven naar arbeidstijdverkorting, waarbij speciaal aan de middag van de za terdag vanouds de belangrijkste verkoopmiddag van de week ge dacht wordt. Onderlinge samenwer king en inzicht in de dienende taak is voor de middenstander in 1961 noodzakelijk. De ondervoorzitter, de heer G. J. den Heeten, die enige opmerkingen maakte met betrekking tot de groot handel, zag als mogelijkheden ter be reiking van de grootst mogelijke na tionale welvaart niet alleen mechani satie en automatisering, maar boven al de opvoering van de eigen persoon lijke prestatie en het beleven van de ruiten, eigen verantwoordelijkheid van alle medewerkers in het bedrijf, het zich van hoog tot laag volledig geven aan de zaak met als gevolg een nog gro tere stijging van de productiviteit dan met mechanisering en automati sering kan worden bereikt. Spreker riep de vakbonden op hun leden op dit aspect te wijzen en bepleitte over leg in de ondernemingsraden niet al leen over ondergeschikte detailpun ten, maar met name over de doelstel lingen van het bedrijf en de midde len om door werken en samenwerken deze doelstellingen te bereiken, waar door tegelijkertijd onderling wan trouwen en onbegrip kan worden weggenomen. In verband met de Socrates-affaire is een nieuwe arrestatie verricht. On der verdenking van valsheid in ge- De sleep geraakte hieroor in de schrifte werd aangehouden de 28-ja- grootste moeilijkheden. Het bagger- rige kantoorbediende P. R. B. uit Cas- molentje sloeg tenslotte om. De heer tricum. Deze B. zou betrokken zijn Een van de afgelopen dagen is in Maaskant, die samen met de heer geweest bij een administratieve ma- een villa in Hengelo, bewoond door De Vries op de baggermolen stond, nouvre. Namelijk bij een aankoop het gezin van ir. H. D., ingebroken, wist zich aanvankelijk te redden c.a. van grond in Hengelo door H. W., waarbij tot dusver onbekend geble- door op de onderkant van de bag- als directeur van de met Socrates ge ven dieven een complete brandkast germolen te gaan zitten. De heer De lieerde N.V. Gebr. Overbeek. De hebben meegenomen. Vries zwom naar de sleepboot. B. koopprijs bedroeg ca. 80.000 gld. W. Toen het gezin van vakantie te- Klop en J. Kistjes, die de woonark liet een notariëleakte opmaken, waar- rugkeerde, werd de kast gemist. De bestuurden schoten de heer Maas- in is opgenomen dat de grond aan de brandkast, die ruim honderd kilo kant te hulp in het roeibootje. Voor N.V. Dewah was verkocht voor een woog, bevatte onder meer tafelzilver zij hem de reddende hand konden half miljoen. Zulks met het doel een en waardepapieren. De inhoud had toesteken verdween de baggermolen hoge hypothecaire lening te kunnen een waarde van ruim f 2000. De in- in de diepte. De heer Maaskant werd sluiten. Die lening groot 750.000 gul brekers hebben zich toegang ver- meegesleurd en verdronk. den is inderdaad gesloten, schaff door het forceren van enkele Door het zinken van de bagger- In deze affaire zou voorts een 71- molen waren de beide mannen in jarige makelaar betrokken zijn. Deze moet een onjuist taxatie-rapport heb- Als de regen geen parten speelt: Directe verbinding Rotterdam/Amsterdam bijna klaar Tegen méér werk nemers in Kamers van Koophandel Ir. Van Hoek is geen voor stander van het uitbreiden van het getal werknemersvertegen woordigers in de Kamers van Koophandel, zoals dit door de SER werd geadviseerd. Het komt hem onjuist voor in het stadium van onvoldoende groei der Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie een zc essentiële karaktertrek van de PBO-ge- dachte van boven af aan de Kamers jp te leggen. De Kamervoorzitter sprak van democratisch geweld in- plaats van bevestiging van het geen organisch is gegroeid. Bo vendien zijn de Kamers als on dernemersorganisatie een we reldwijd gevestigd instituut waarvan men het meest essen tiële kenmerk niets mag veran deren zonder geweld te doen aan bestaande en steeds groei ende verbindingen tussen de ge- lijkrechtigde partners. Rijksweg is een van de duurste in ons land, de totale kosten worden geschat op 60 miljoen gulden! De aansluiting van Rijksweg 4a, bij Ypenburg, op de Rijksweg Den Haag —Rotterdam, is uitgevoerd als een ruim modern verkeersplein. In de toekomst bestaat de mogelijkheid voor een aansluiting v^an een ver bindingsweg over de Vliet, naar het Westland. De Rijksweg 4a kruist 3 spoorlij nen, 18 verschillende wegen en 13 kanalen en vaarten. In en over de weg zyn dan ook 23 v.aducten en vasten bruggen te vinden. Tevens fait. Deze werkzaamheden kunnen maakt Nederland met deze nieuwe echter niet geschieden wanneer het Rijksweg kennis met een uniek weer zo regenachtig blijft en dus bouwwerk, nl. een aquaduct, zie te- moet op een drogere periode worden kening. Dit aquaduct is niet alleen gewacht. voor ons land iets bijzonders maar zelfs voor geheel W.-Europa. In dit Het is dus niet zeker, dit in tegen- aquaduct duiken de auto's onder de Tf' van aI,der.e- schepen door. Het verkeer gaat dus niet-officiele zijde, dat de weg reeds onder het water van de Ringvaart ben opgemaakt. Hij is wel gehoord, doch wegens ernstige ziekte niet aan gehouden. Op de onbeveiligde overweg in de Molenstraat tussen Vught en Esch, is gisteravond een personenauto door een trein gegrepen. De bestuurder, de 25-jarige heer M. de Bruin uit Wychen was op slag dood. De kortste en snelste verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam is bijna gereed en rijksweg 4a zal dan ook binnenkort in gebruik kunnen worden genomen. Daarmee krijgt het verkeer in Nederland dan een van de belangrijkste wegverbindin gen tot zijn Jeschikking. Het wach ten is nog op Eet dichten van de lassen tussen de wegvakken met as in de eerste helft van deze maand in gebruik zal worden genomen. Naar de dienst van Rijkswaterstaat ons mededeelde, gebeurt zulks ze ker niet vóór het einde van januari, zelfs kan het, als het weer parten blijft spelen, wel maart worden. Deze wegverbinding heeft reeds een behoorlijk verleden, want reeds in 1939 werd er aan een nieuwe verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam gewerkt. Pas in 1953 door. Dit kan, omdat de Ringvaart hier door een betonnen bak is ge leid en de bodem van deze bak fun geert tevens als dak boven de ver keersweg. De kosten voor de bouw van dit aquaduct bedroegen 3,5 mil joen gulden. Een flink bedrag, een tunnel zou hier ?chter véél duurder zijn gekomen, terwijl een brug on- wie 'kan zeggen aanvaardbaar vveid geacht in ver- moeten gaan om DE WIJZEN UIT HE'I OOSTEN band met het drukke scheepvaart en wegverkeer. De op- en afritten bij dit aquaduct bezitten proefvak- kon men met volle kracht aan de ken om het wegdek elektrisch te Rijksweg 4a gaan werken. Deze verwarmen. Dit om ijzelvorming te voorkomen. Van februari 1958 af is een deel van de Rijksweg 4a reeds in gebruik, nl. het traject Ypenburg-Hoogmade, zie kaart. Van deze laatste plaats af, moest het verkeer zich langs de De Wijzen zijn op weg naar de stal van Bethlehem. Het is een lange tocht; alleen de ster licht hen bij. welke wegen ze alle hindernissen te vermijden? Oplossing elders. Rijksweg 4A AMSTERDAM Rotterdam bouwt zijn metro. Op grond nog vele houten palen en be- alle vitale punten van het tracée ton-skeletten bevinden, de niet-op- geruimde restanten van de in de De bloembollenexport steeg tot ca het Weena, de Coolsingel en langs mejdagen van 1940 weggebombar- 250 miljoen gulden. de Leuvehavcn heerst al vele we- deerde huizen. Mogelijk zijn er op de In aanmerking nemende het aantal ken een gToie activiteit en voor de Coolsingel en de Schiedamse Dijk voor Leiden en omgeving beschik- hevolkinir komt pr langzamerhand ook n°g ou<ie fundamenten, daar bare bouwvakarbeiders acht ir. Van wordt op het ogenblik een onderzoek Hoek een temporisering van de Uni- enige tekening in het uitgebreide pro- naar ingesteld. Ir. G. Plantema, hoofd versitaire bouwplannen ten gunste ject van werkzaamheden, dat voor de van de dienst metro-werkzaamheden, van industrie- en woningbouw in het toekomst het probleem van de oever- verwacht overigens niet dat de hui- belang van de gehele gemeenschap verbindingen moet oplossen. stagnatie van enige invloed zal gewenst. zijn op het tempo van het gehele Verdere spreiding van Universi- Hpt aanvanestemDo was overieens Project, teiten en Hogescholen is niet nood- iet minder hoog dan men bii de het eiland van Brienenoord, dat zakelijk en wellicht zelfs ongewenst; dienst metro-werkzaamhetlen had ,hert ,^'d°°sta"; v?n stad S®?" spreiding en uitbreiding van het aan- hoA„t R{4 aan]p0 van h»t Wpp. sloten ligt tussen de Nieuwe Maas tal Hogere Technische Scholen daar entegen dringend noodzakelijk. De heer Van Hoek oppert ter beschik king stelling van het voor emigratie- propaganda uitgetrokken bedrag ten behoeve van propaganda voor aan vaarding van van een functie in het vaderlandse bouwbedrijf. Van art>eidstijdverkorting als „lok- 11 1 j uemaiexïuen 1«6ca net mawwa- aas" voor de werknemers verwacht bleek ZWCUir geWOTUie ter, lig; er reeds, evenals de buis de heer Van Hoek niet, althans niet leiding voor de afvoer van het opge- pompte grondwater. Ook het scherm Even voorbij het stationnetje Waar- van blikplaten met een dikte van denburg werd gisternacht de aandacht slechts 1 mm, dat het toestromende na dok SSl'hTc/n££lhet 'a men namelijk op Onvoorziene vrfl ver gevaderd met d« voo^r moeilijkheden, omdat zich in in in de komende twee en een half jaar de tunnelstukken voor het ri viergedeelte zullen worden gemaakt. De vier meter hoge dijk, die de put moet beschermen tegen het Maaswa- Donkere bundel langdurig diè gunstige werking voor de opvoering van de productiviteit, die sommigen daaraan blijken *a hechten. te Omschakeling De ondervoorzitter, de heer C. F. Meerpoel acht de middenstander ge plaatst tussen hamer en aambeeld: in de ontwikkeling der koopgewoonten, waarbij een sterke omschakeling naar grotere bedrijfseenheden plaats vindt. In 1954 werden in Amerika onge veer 27.000 bedrijven gesloten, ter wijl in 1959 het aanial van 226.000 zaken hun deuren moest sluiten. Het komt er dus op neer, dat 5 van het aantal vestigingen in 1959 verdween. Het voorafgaande bewijst echter in geen enkel opzicht dat de totaalom zet in geld teruggelopen was. Wel is met grote zeekrheid te zeggen, dat er een sterke overgang naar grotere be- rfr?rfeor»nlhpdpn heeft plaats gehad. van een machinist op een goederen- grondwater moet weren (een techni- trein .etrokken door een donkere bundel tussen de rails. Overeenkomstig de dienstvoorschif- ten moest de machinist het eerstvol gend station mededeling doen van zijn bevindingen. Daar de trein geen stop had in Geldermalsen en Culem- borg moest de machinist het op an dere manieren proberen. Een brief je, dat in Geldermalsen werd uitge worpen kwam niet op zijn plaats. Het geschreeuw van de machinist ging in het lawaai verloren. In Culemborg had de machinist meer succes. Onder zoek door het stationnetje Waarden- burg, bracht aan het licht, dat de 45-jarige expediteur Den Hartog zwaar gewond tussen de rails lag. Met een afgereden arm is hij naar het ziekenhuis in 's Hertogenbosch vervoerd. smalle en bochtige provinciale weg langs Roelofarendsveen begeven. Een taak die voor deze provinciale weg beslist te hoog lag. Het leed zal nu echter spoedig geleden zijn en dan heeft Nederland zijn nieuwste en modernste Rijksweg. Amerikaans klapstuk voor Cubaanse parade In Havana is ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de revolutie een grote militaire parade gehouden. Het „piece de resistance" van deze parade was een deel van een Amerikaanse raket welke enige weken geleden boven Cuba explodeerde en neerviel, waarbij een koe werd gedood. Men heefst stukjes van de ontplofte raket weer aan elkaar gezet en het gevaarte op een wagen geladen. Het bijgevoegde opschrift luidt: „De koeiedoder van de koeie-eters van het Pentagon".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8