DE WOLKENETERS DE BRONZEN ADELAAR 't Is saus HEIN2** saus-soep Nederlaag (1-2) tegen Boekarest was minder dan ADO verdiende Kleine Engelse profclubs ongerust Van Looy-Post winnen zesdaagse van Keulen Noordwijk wil een prof-tennistoernooi Sport in 't kort DONDERDAG 5 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOELMAN RAAKTE IN DE VERDRUKKING Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct Een moment uit de woensdagavond ln Den Haag gespeelde ijshockey- wedstrijd tussen H.IJ.C. en de Ca nadian Husars; een Canadese aanval op het Nederlandse doel, waar de doelman danig in de verdrukking is komen te zitten. RAAD VAN TILBURG VERWERPT MOTIE VAN AFKEURING Met 25 tegen 4 stemmen heeft de gemeenteraad van Tilburg een motie verworpen tot afkeuring van het be leid van B. en W. ten aanzien van de Dienst voor Sociale Zorg. De motie was op het nippertje ingediend door de drie leden van de Groep Tilburg en de protestants-christelijke een mansfractie, nadat de raad vier uren in afkeurende zin over de Dienst en heht beleid van de laatste tijd ge sproken had. Een zó algemeen ge stelde motie durfden de stadsbestuur ders blijkbaar niet aan. Aetherklanken VRUDAG 6 JANUARI 1961 HILVERSUM I, 402 w. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22-40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym.#7.23 Gram en •ct. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v- d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.) 10.00 Dit en het an dere, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. 12-00 Carillonbespeling en draaiorgel- muz. 12.20 Regeringsuitz.: V.d. land bouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursbei* 13.30 Lichte muz. 14.00 Zangrecital. 14.20 Boek bespr. 14.40 Fagot en piano. 15.05 Muzik.. biografie (herh.). 16.00 Lich te muz. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kleuters 19-10 Jazzmuz. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Toneelrubr. 20-20 Volksmuz. 20.35 Hoe zien zij ons?, lezing. 20.50 De wereld vergadert, le zing. 21.00 Gram. 21.50 Quiz. 22.15 Buitenl.. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziek-re- vue. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.40 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12-33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13..15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 ROEMEENSE DOELMAN STOND ZEGE IN DE WEG Na afloop van de gisteravond in Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd tussen ADO en het stedelijk elftal van Boekarest klonk tweemaal een warm applaus op. Het eerste gold de dappere Haagse formatie, die tweemaal vijf enveertig minuten zeer goed partij had gegeven en zeker meer verdiend dan de 21 nederlaag. Het tweede open doekje was voor de Roemeense doel verdediger Voinescu, die - vooral na de rust - vele spectaculaire saves verrichtte en onder andere „onhoudbare" schoten van Waasdorp en Ten Hoopen buiten zijn doel hield. Haags overwicht. Voor de rust speelde de 6trijd zich vrijwel geheel op de helft van Boekarest af. De razendsnelle Waasdorp zorgde er voor dat de verdedigers van de gasten voortdurend attent moesten blijven en middenvoor Schuurman schoot, wanneer hij daartoe ook maar de gelegenheid kreeg. De Roemenen hadden de grootste moeite om zich aan de moeilijkheden aan te passen en vooral linksbuiten Tar- taru „verdronk" keer op keer in zijn eigen capriolen. Toch nam Boekarest reeds na tien minuten de leiding. Bij een van de schaarse uitvallen werd een cor ner afgedwongen, doelman Oostrum greep mis op een voorzet van Tartaru en linksbinnen Tircovnicu drukte de bal over de lijn: 0-1. (Advertentie) Goed spel en grote geestdrift De Hagenaars en vooral spil Jans, rechtsbinnen Waasdorp en middenvoor Schnarman hebben op een voor een deel door grote plassen aan het oog ont trokken terrein voetbal laten zien, dat het merendeel van de 6000 toeschonwers onder deze omstandigheden niet voor mogelijk had gehouden. Bovendien werd het spel van ADO gekenmerkt door een dermate grote geestdrift, dat het tech nische overwicht van de Roemenen meer dan gecompenseerd werd. nog gevaarlijk door, maar spil Ninvei- ler, die met rechtbinnen Constantin en linkshalf Bone tot de beste Roemeense spelers behoorden, redde met een me terslange sliding. Na de hervatting volgde aanvankelijk een klein offensief van Boekarest, maar geleidelijk trokken de Hagenaars op nieuw het initiatief tot zich. Rijnvis kreeg een goede kans, nadat een aantal Roemeense verdedigers er niet in geslaagd was de grillige baan van een verre pass te breken, maar zijn schot ging over. Kort daarop deed de veropgerukte rechtsback Haak een po ging Voinescu te passeren, maar ook hij legde niet scherp genoeg aan. Toen Rijn vis even voorbij de middenlijn een vol komen vrij veld voor zich kreeg, ver gat hij in zijn ijver de bal, die in een plas bleef steken. V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14 45 Koor zang. 15.00 Metropole ork. en soL 15.30 V. d. zieken. 16.30 Zang en pia no. 16.50 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Mil. ork. 18.15 Brabant halfuur. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratiepraatje v. H. A. v. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 PoL lezing. 19.40 Verz.progr. v. d. sold. 20.30 Avondcollege. 2i.0C Café -nantant. 21.40 Jong-oud-eeuwig, godsd. ge- dachtenwisseling. 21.55 Viool, cello en piano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Een merkwaardige geloofsver kondiging, lezing. 22.55 Amahl en de nachtelijke bezoekers. TV-opera. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weer- overz. NCRV: 2030 Documentair progr. 20.55 Licht progr. 21.30 Teken filmpje. 21.35 Act. 22.15 Opdracht, een persoonlijk woord. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: I. Gaetano Donizet ti: „La Favorita" (3e en 4e bedrijf); II. Antonio Salieri: Ouverture „Axur, Re d'Ormus"; Hl. Gasparo Spontini: „Tu che invoco con orrore" uit „La Vestale"; IV. Giuseppe Verdi: 1. Ou v. „Nabucco", 2. fragmenten uit „La Traviata", 3. fragment uit „Otello"; V. Alfredo Catalani: Prelude 4e acte „La Wally". VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 Driekoningen in Rome. Gelijkmaker. Ruim een kwartier later volgde de gelijkmaker. Schuurman trof de paal na een fraaie pass van Den Engelse en de attente Waasdorp werkte de terugge sprongen bal langs Voinescu: 1-1. Kort voor de rust brak Schuurman De beslissing. De uitvallen van Boekarest waren in tussen niet van gevaar ontbloot en spil Jans moest eenmaal languit te water om met het hoofd een scherpe voorzet te onderbreken. Acht minuten voor het einde de Haagse linkshalf Aardse had zich kort tevoren, na een verschrikkelijk hard schot in de maag te hebben gekregen, laten vervangen viel volkomen on verwachts de beslissing. Het was op nieuw linksbinnen Tircovnicu, die scoor de, ditmaal na een misverstand in de ADO-verdediging. Ondanks verwoede pogingen lukte het de Hagenaars daarna niet meer nog maals gelijk te maken. DOS zonder trainer: Van der Leck's schorsing verlengd en Kraay stopt ermee De Utrechtse eredivisieclub DOS zit vanaf vrijdag zonder trainer: Van der Leck's schorsing is met drie maanden verlengd en Ilans Kraay heeft te kennen gegeven van zijn tijdelijke functie als trainer en speler ontheven te willen worden, omdat h(J de combinatie van trainer/speler te zwaar vindt. De on derhandelingen met oefenmeester Caj- kovski, die naast de uitnodiging uit Turkije nu ook nog een invitatie heeft ontvangen van de Israëlisch voetbalclub Macabi/Haifa. hebben tot nu toe nog geen direkt resultaat gehad. Zoals bekend werd Van der Leek reeds van 11 oktober 1960 tot 11 januari van dit jaar (volgende week woensdag) door DOS aan de kant gezet. Op het ogenblik is Van der Leek als trainer „uitgeleend" aan Excelsior. Het contract met DOS loopt voor hem nog tot juni 1962. „Voorlopig maak ik me dus nog niet ongerust. Ik krijg prompt iedere maand mijn salaris en misschien komen er straks mensen bij DOS aan het bewind, die wat van voetbal weten", zegt deze trainer met meer dan 25 jaar ervaring als commentaar op deze verlengde schorsing. „Als het zo doorgaat bij DOS, blijft er van de Kanaries nog maar wei nig over". VOETBAL De Engelse derde- en vierde divisie clubs, wier stemmen van beslissende in vloed kunnen zijn in de dreigende sta king van de Engelse profvoetballers, zullen morgen in vergadering bijeen komen, dit op verzoek van de kleine clubs, om nadere bijzonderheden te ver nemen over de salarisvoorstellen, die volgende week maandag op een verga dering van de voorzitters der League clubs in bespreking zullen komen. Begin deze week waren er tekenen van ongerustheid bij de kleine clubs waar te nemen in verband met de finan ciële consequenties, die inwilliging van de eisen der profs met zich meebrengt. WIELRENNEN Het Belgisch-Nederlandse koppel Rik van Looy-Peter Post heeft gisteravond de zesdaagse van Keulen gewonnen met een ronde voorsprong op de Belgen Van Steenbergen-Severeyns en de Duitsers Bugdahl-Roggendorf. Het was de derde zesdaagse-overwin ning, die Van Looy en Post dit seizoen behaalden. Vóór Keulen zegevierden zij reeds te Berlijn en Gent. Een uur voor het einde gelukte het de winnaars, van wie de laatste avond vooral Van Looy zich onderscheidde, een ronde voorspong op hun Belgische rivalen uit te lopen. De eindstad luidt: 1. Van Looy-Post (Belg.-Ned.) 772 pnt Op één ronde: 2. Van Steenbergen-Se vereyns (Belg.) 773 pnt.; 3. Bugdahl- Roggendorf (Did.) 334 pnt. DRIELANDENWEDSTRIJD VOOR AMATEURS TE DORTMUND Le Grand en Van der Touw zullen Nederland vertegenwoordigen in een za terdag a.s. in de l^estfalenhalle te Dort mund te houden drielanden wedstrijd, waaraan verder deelnemen West-Duits- land (Gieseler en Kilian) en België (Moentjes en Deneef). De wedstrijd be staat uit een omnium met een tijdrace over 1000 meter en een sprintwedstrijd. Na de omnium wordt er een koppelwed strijd over 75 km. gehouden, die echter niet voor het landenklassement telt. Rentmeester en Captein wonnen in Antwerpen De Nederlander Piet Rentmeester toonde zich veruit de sterkste in een in dividuele wedstrijd over 10 km. voor professionals in het Antwerpse Sport paleis door beide manches te winnen. Zijn landgenoot Joop Captein bezette in belde manches respectievelijk de derde en tweede plaats. Het eindresultaat was: 1. Rentmeester (Ned.) 8 pnt; 2. Captein (Ned.) 5 pnt.; 3. Van den Broeck (B) 3 pnt.; 4. Jacobs (Belg.) 2 pnt; 5-6. Pee- ters en Smits (Belg.), beiden 1 pnt. De Nederlanders De Graaf en Van der Klundert eindigden uit een veld van tien ploegen in een koppel wedstrijd over 20 km. voor amateurs als vijfde. De overwinning was voor de Belgen Coo- reman-Joosen. TENNIS Hoogst waarschijnlijk zal in de maand augustus in Noordwijk een vierdaags toernooi worden gehouden met deelne ming van zestien profs uit het tenniscir- cus van de Amerikaan Kramer. Dit heeft het bestuur van de Noordwijkse Sport vereniging bekendgemaakt. Aan de KNLTB is verzocht weer de exhibitie van de Wimbledonspelers aan Noord wijk toe te kennen. Als datum wordt hier gedacht aan 8 Juli Het internatio nale badgastentoernooi zal worden aan gevraagd voor de week van 14-21 aug. Uiteraard moet voor deze tennisgebeur- tenissen nog de toestemming worden verleend door de KNLTB en voor de exhibitie van de Wimbledonspelers zal de Noordwijkse Sportvereniging tevens bepaalde garanties moeten geven. Vorig jaar is deze exhibitie toegekend aan de METS in Scheveningen. Neale Fraser laat zich niet opereren Wimbledon-winnaar Neale Fraser, de eerste man van de Australische Davis- Cup-ploeg, die verleden week de trofee met succes tegen de Italianen verdedig de, heeft besloten zich niet te laten ope reren, doch enkele maanden absolute rust te nemen. Twee specialisten hadden hem aange raden zich aan zijn al sedert lange tijd onwillige knie te laten opereren. Gis teren heeft Fraser een derde medicus bezocht Deze ontraadde hem een ope ratie en schreef enkele maanden rust voor. Fraser zal dit advies opvolgen en dus niet deelnemen aan de internatio nale kampioenschappen van Australië. SCHAKEN SIMULTAANSEANCE TE TILBURG De simultaantoernee, waaraan de grootmeesters Larsen en Olafsson deel nemen, is gisteren voortgezet met een séance in Tilburg. De resultaten waren: Larsen 36 gesp., 34 gew., 2 remise, 0 verl. 97%; Olafsson 38 gesp., 35 gew., 2 remise, 1 verL 95%; Euwe 29 gesp., 27 gew„ 1 remise, 1 verl. 95%; Muhring 25 gesp., 22 gew., 3 remise, 0 verL 94%; Withuis 25 gesp., 24 gew., 1 remise, 0 verl. 98%. De dames zaalhandbalploeg Loko- motiva Zagreb heeft gisteravond de suc cesvolle toernee door Nederland afge sloten met een 11-3 (rust 6-2) overwin ning op een Twents damesteam, dat nog niet eerder in gewestelijk verband was uitgekomen. De Haagse ijshockeyploeg HOKY heeft gisteravond in Den Haag met 10-6 gewonnen van de Canadian Husars. De tussenstanden waren: 4-1, 3-3, 3-2. De minister van landbouw heeft gistermiddag de heer J. H. W. Pasman ontvangen in verband met zijn ontslag aanvrage als algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport. Dit ontslag is de heer Pasman verleend. De minister zal in zijn plaats benoemen de heer P. P. van Binsbergen uit Bilthoven. Stirling Moss en zijn zuster Pat, de Europese rallyekampioene, zullen bei den met een Austin Healey Sprite deel nemen aan de 12 uurs-race van Sebring (Florida). bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 23) Clyffurde ging naar de haard en keek in het vuur. Vele gedachten dwarrelden door zijn hoofd. Wat zou de nieuwe blad zijde in de geschiedenis van Frank rijk voor veranderingen brengen in het leven van de com te de Cambray en Crystal? Wat zou het lot verbor gen houden voor de overmoedige avonturier, die nu met een handje vol mensen door Frankrijk mar cheerde, om een troon te heroveren en opnieuw een keizerrijk te stich ten? Wat zou de toekomst brengen voor de deftige aristrocraten van het oude regime, die nog altijd geloof den, dat God bijzondere wetten ten bate van die éne klasse had ge maakt? En wat wachtte het aardige meisje, waarover op het ogenblik door twee mannen gesjaggerd werd: „geef mij mijn landerijen terug en ik zal jou mijn dochter geven!" Wat een dwaasheid, zich dit aan te trekken! Hoe kon hij naar dit mooie meisje verlangen? Zij was even ver buiten zijn bereik als de sterren. Maar wat een heerlijke droom was deze liefde voor Crystal de Cam bray geweest! Zij had zijn hele ziel vervuld van het ogenblik af dat hij haar voor het eerst zag dat was achter in de tuin bij de hulstboom geweest. Als zij eens wist, hoe ver liefd hij op haar was Zij had haar trouw al aan een ander, een gelukkiger man verpand. Trouwens, al was zij vrij geweest, dan zou Crystal toch nooit een vreemdeling, een doodgewone koopman geaccep teerd hebben. Vriendschap was het enige, dat voor hem weggelegd was. En omdat hij dit wist, omdat hij haar dag aan dag, uur na uur zag, raakte Clyffurde verzoend met de gedachte, dat de poorten van dit pa radijs altijd voor hem gesloten zou den blijven. Hij stelde zich tevreden met een glimlach en een enkel vriendelijk gesprekje. Met die ge dachte had hij vrede kunnen vinden; maar vandaag, nu hij de werkelijk heid over de ware doeleinden van Victor De Marmont wist, voelde hij zich diep ongelukkig. Hij zakte in een stoel en steunde zijn gezicht in zijn handen. IV. Toen de deur geopend werd, schrok hij op uit zijn somber gepeins en sprong overeind. Crystal liep langzaam door de ruime ontvangzaal naar de haard. Zij had blijkbaar nog niet gezien dat Clyffurde daar stond, maar toen ze hem zag, liep ze met uitgestoken hand op hem toe. „O! mijnheer Clyffurde" zei ze in vloieiend Engels, jk wist niet dat u hier was Mijn vader is beneden bezig met gewichtige zaken, anders zou hij wel hier geweest zijn om u te ontvangen". „Dat weet ik, mademoiselle. Mijn vriend De Marmont is bij hem; hij wilde uw vader spreken over iets dat met zyn geluk in verband staat". „O! U wist het dus?" „Ja, ik wist het". Zij ging in een stoel dicht bij de haard zitten. „Bent u eigenlijk een goede vriend van Victor?" vroeg ze na een poosje. „Och, mademoiselle 'n vriend?" antwoordde hy en haalde een beetje zijn schouders op. „Vriendschap is een te groot woord voor onze toe vallige kennismaking. Ik ontmoette Victor De Marmont nog maar veer tien dagen geleden, in Grenoble". „O ja! Ik was het vergeten hij vertelde mij dat hij u voor het eerst bij een zekere Dumoulin ontmoet had „In de zaak van Dumoulin, made moiselle. Dumoulin is de handschoe nenfabrikant, waar ik zaken mee deed, toen De Marmont binnenkwam om een paar handschoenen te kopen. Hij vond mij hier later als gast in het huis van uw vader. Hij was zeer verbaasd mij een gewoon handels man in zo'n voornaam gezelschap te vinden, maar ik denk niet, dat De Marmont reden heeft over vriendschap tussen ons te spreken". „O, maar Victor De Marmont is niet zo bevooroordeeld". „Als u, mademoiselle?" vroeg hij rustig. Nu haalde zij haar schouders op. „Mijn opinie is niet zo belang rijk". Clyffurde zag, dat ze haar handen geen ogenblik stil hield; zij from melde aan haar ceintuur of haar kanten sjaaL Hij voelde een intens medelijden met haar en door dat medelijden kon hij haar hooghartig heid vergeven, want hij wist dat zij er niets aan kon doen. Zij was nu eenmaal zo opgevoed. Maar hij was er zeker van, dat haar innerlijk veel zachter was. Zijn medelijdende blik had haar blijkbaar boos gemaakt, want nu zei zy kort en opvallend koel: „Mijn vader heeft me verteld, dat u er over denkt Frankrijk binnen kort te verlaten". „Dat is zo, mademoiselle", ant woordde hij. „Ik heb al te lang van zijn gastvrijheid gebruik gemaakt. Oorspronkelijk dacht ik, dat mijn bezoek korter zou duren .Ik denk er over morgen naar Engeland te rei zen". Even trok zij haar wenkbrauwen op. „Ik hoop, dat u tevreden bent over de zaken, die u in Grenoble gedaan heeft". „Ik ben heel tevreden". „Als men aanleg voor zulk werk heeft, zal het wel veel prettiger zijn dan zijn leven iedere dag in gevaar te brengen voor de eer van zijn ko ning en zijn vaderland". „Inderdaad, mademoiselle", zei hij in het minst niet uit het veld ge slagen door deze hatelijkheid. „Hoe kunt er vrede mee hebben, te kopen en te verkopen en geld te winnen, terwijl andere mannen, die hun land en hun koning liefhebben, voor hun idealen vechten?" „Mademoiselle, de tevredenheid met mijn lot en mijn gevoelens zijn niet van veel belangt want het zijn slechts de gevoelens van een gewone handelsman". Toen sloeg haar stemming plotse ling om. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer" zei zy zacht, „ik was kattig en in 'n slecht humeur. Het was niet mijn bedoeling onaangenaam te zijn, mijn zenuwen zyn helemaal in de war vandaag en dan nog dat vreselijke nieuws „Welk vreselijk nieuws, mademoi selle?" vroeg hy. „U heeft het zeker toch wel ge hoord?" „Bedoelt u het nieuws over Na poleon?" „Ik bedoel, dat de ellende van de afgelopen twintig jaar, misère, hon ger, ballingschap, opnieuw zal be ginnen. God zal toch niet toestaan, dat zoiets nog eens gebeurt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5