SITUATIE IN LAOS VOL ONZEKERHEDEN Moboetoe's aanval op Kivoe mislukte Fins vliegtuig neergestort RODE INVASIE OF BURGEROORLOG? Ondanks Belgische medewerking .DAG 3 JANUARI 1061DE LEIDSE COURANTPAGINA K DE PROVINCIESIN LAOS Hl NAi INDIA jPhongitilyi: ?nf Mla LOEANC HABANS L©«ang Prabong SAMNEB/f NOOROmtm VIETNA j) Xieng I #Khouan! mis KBOBANG KAMNOEANt ;200km VPiLT[sV»Q7| Rusland heeft zijn „zware" roebel gekregen. Maandag was het meteen al een drukte van belang op de banken, waar men de oude roebels kon omwisselen tegen de nieuwe „zware" roebels, die elk honderd oude roebels kosten. Woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging hebben maandag te Washington verklaard, dat de Ver. Staten „normale voorzorgsmaatregelen" nemen ter verhoging van de staat van paraatheid der Amerikaanse strijdkrachten in de Grote Oceaan, zulks in verband met de crisis in Laos. Gemeld wordt dat eenheden van de Amerikaanse zevende vloot, waar onder het vliegdekschip „Lexington", thans in de aan Noord-Vietnam gren zende Zuidchinese Zee kruisen Er is ook melding gemaakt van verplaatsin gen van transportvliegtuigen in verschillende Amerikaanse bases. Uit Washington wordt gemeld, dat tussen Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten nog steeds verschil van inzicht heerst over de wijze waarop de delicate situatie in Laos moet worden aangepakt. Een punt, waarover de Ver. Staten en hun bondgenoten het niet eens zijn, betreft de wederinstelling van de in 1954 in het leven geroepen inter nationale controlecommissie, waarvan India, Polen en Canada deel uit maken. India had voorgesteld deze commissie weer tot leven te brengen, om uit te vinden wat er feitelijk in Laos gaande is. Engeland steunt dit plan, doch de Verenigde Staten verzetten zich tegen wederinstelling van de commissie, omdat zij van oordeel zijn, dat het werk van de commissie in het verleden eerder de communistische doeleinden heeft gediend dan het herstel van wezenlijke neutraliteit in Laos. Het Westen is onderling verdeeld basis Nouasseur. Zij reisden met 2 Iljoesjin-vliegtuigen, bemand met Russisch personeel. De premier van de voorlopige re gering van de republiek Algerië, Ferhat Abbas, zou aanvankelijk al maandagavond in Casablanca aan komen. Zijn toestel kreeg echter motorstoring in Madrid en hij wordt niet voor vanochtend verwacht. Li- bye is op de conferentie vertegen woordigd door de minister van bui tenlandse zaken, Ceylon door de am bassadeur in Kairo. (Advertentie) Licht de deur maar uit de hengsels DE MILITAIRE TOESTAND Hoge Laotiaanse militairen hebben in Vientiane meegedeeld, dat de re geringstroepen van generaal Phemi de stad Xieng Khoeang in Midden- Laos op de pro-communistische strijdkrachten hebben heroverd. Een Afrikaanse topconferentie Vandaag begint in Casablanca een GEZAMENLIJKE STAPPEN Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft maandag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat het dringend noodzakelijk ls, dat de westelijke mogendheden gezamenlijk stappen ondernemen, waardoor het herstel van de binnen landse eenheid in Laos en de niet- inmenging door buitenlandse mo gendheden worden bevorderd, - voorwaarden die noodzakelijk zijn voor het herstel van de vrede. In stede van uit te sterven, ont aardt het conflict tussen de autori teiten in Vientiane en de Pathet Lao of haar aanhangers in een ware bur geroorlog, met alle consequenties, die daaruit op internationaal niveau kunnen voortvloeien, - aldus de Franse verklaring. Deze verklaring is in officiële krin gen in Londen met instemming ont vangen. Hieruit blijkt, aldus deze kring, dat de Franse en Engelse op vattingen over het Laotische vraag stuk identiek schijnen te zijn. De Sowjet-Unie en communistisch China zijn de mening toegedaan, dat de eerst nodige stap moet zijn het weer in het leven roepen van de noorden van de hoofdstad, oorlogs materiaal hebben uitgeworpen. „Grote hoeveelheden wapens, mu nitie en zware artillerie" zouden aan de opstandelingen zijn geleverd na dat Soevanna Phoema het land had verlaten. Laos heeft nog niet om een bij eenkomst van de veiligheidsraad ge vraagd. De Laotische gedelegeerde verklaarde tegenover verslaggevers, dat dit zal moeten geschieden als de toestand slechter wordt. woordvoerder van de regering ver- Afrikaanse „topconferentie" waar- klaarde echter, dat hij dit nog niet aan vertegenwoordigers van zes officieel kon bevestigen. Afrikaanse staten, Ceylon en de re- Op het ogenblik zijn er verrterkin- b„ k A| ië deelnemen. De top. gen voor de troepen van Phoemi op v weg naar Midden-Laos. Men wil de conferent.e zal vier dagen duren, pro-communistische strijdkrachten Voornaamste onderwerpen van ge- verjagen van de strategisch zo be- sprek jjjn tt&e slechter wordende si- langrijke „vlakte van de kruiken" en daarmee doorkomen, dat de Russi- 'uat,e 'n Kon«° sche Iljoesjins nog meer versterkin- loosheid van gen voor de troepen van kapitein inzake Kongo' Kong Lae en Pathet Lao aanvoeren. Algerië en, in het algemeen, de Afri kaanse solidariteit. „de besluite- de Verenigde Naties voorts de oorlog in jn njeuwe tuinbouwhal in Westminster, Londen, is een tentoonstelling geopend van sportwagens. Liefhebbers kunnen hier genieten van de nieuw ste snufjes. Foto: De Engelse cabaretster Kay Faver liet zich het exclu sieve portier van de nieuwe Falcon-sportwagen demonstreren. President Nasser kwam vanoch tend per schip in Casablanca aan. Het is zijn eerste bezoek aan Ma rokko. De presidenten van Ghana en Guinee, en de premier van de repu bliek Mali, arriveerden op de Navo- Opgewonden Cuba Tank en zware kanonnen van het Cubaanse leger, klaarblijkelijk van Russisch ontwerp en legerwagens Omtrent de toestand in Kivoe ko men nog steeds tegenstrijdige be- - richten binnen. Volgens de woord- controlecommissie. Zu stellen daar- voerder van y.N. in Leopoldstad by echter als voorwaarde dat de schijnt echter vast te staan, dat de gevechten tussen Kongolese solda ten aan de grens van Roeanda- Oeroendi zijn opgehouden. Dertig manschappen van de val schermtroepen var l'olone1 Moboe- Intussen verklaarden diplomatieke *oe» die zaterdag in Oesoemboera kringen in Washington, dat er voor- waren geland voor een aanval op de zover hun bekend no6 steeds geen opstandige troepen in de provincie positief bewijs is van buitenlandse ZIjn. maandagmorgen in Loe- inmenging in Laos van een soort, die '«fj>urg commissie alleen te maken moet hebben met de oude regering van prins Soevanna Phoema, die zich nog steeds in ballingschap in Cambodja zou bevinden. de Zoavo of de Verenigde Naties'zou ™n„ kunnen overtuigen. Hoewel niet kan worden getwist dat Russische vlieg- Oeroendi ontwapend, en enkelen van hen hadden op de terugweg tuigen voorraden voor de linkse strijd- rLoe'°SSï,-„r, "".ij1™ geht'e vrTehteo in i .ns hehhen niteewor- verdere bepakking verloren. krachten in Laos hebben uitgewor pen, zijn de beweringen over inter- Bericht wordt, dat Moboetoe ventie nog niet ten volle bevestigd, voorbereidingen treft voor een nieu we campagne om strategische pun- In een gemeenschappelijke verkla ring van kapitein Kong Lae, de lei ten in de provincie Kivoe, die nog in handen van aan Loemoemba ge- der van de „regeringstroepen", en de trouwe troepen zijn, onder controle leider van de Pathet Lao-strijdkrach- te krijgen. ten, die door „De stem van Laos" is uitgezonden, wordt ontkend, dat z(j door buitenlandse troepen geholpen zijn. LAOTIAANSE BESCHULDIGING Moboetoe wordt in zijn plannen gehinderd door gebrek aan trans portmiddelen. Zijn expeditieleger moest zondag naar ^esoemboera in het Belgische protectoraat Roeanda- Oeroendi vliegen om vandaar uit naar de grens met de Kongolese pro- De regering van Laos heeft haar vincie Kivoe te trekken. Een woord- vertegenwoordiger bij de Verenigde voerder van de VN zei, dat Moboe- Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met zijn dochters Marijke en Irene kort voor een skitocht in de omgeving van Lech am Arlberg. met volledig bewapende soldaten maakten maandag deel uit van een grote militaire »-arade door de stra ten van Havanna ter gelegenheid van de tweede jaardag van de revo lutie, die Fidel Castro aan de macht heeft gebracht. Een televisiecommentator, die een beschrijving van de parade gaf, ver klaarde: „Cuba houdt zich gereed voor een gewapende inval". (Zoal3 bekend heeft Cuba de V.S. beschul digd van het voornemen agressie te plegen. De Veiligheidsraad komt woensdag bijeen om de beschuldi gingen, die reeds door de V.S. zyn tegengesproken, ta bespreken). Aan de parade namen ook eenhe den van de arbeidmilitie, lerares sen met automatische gewe.en, in lange broeken, shirts en met baret ten op, deel, alsmede burgers, zowel vrouwen als mannen. Premier Castro en president Cor- ticos sloegen de verschillende eenhe den gade. Amerikaanse ambassade is te groot Fidel Castro heeft de Verenigde Staten verzocht de omvang van de ambassade in Havanna te verminde ren tot die van de Cubaanse ambas sade in Washington. Hij verklaarde in een radiotoespraak, dat de Ame rikanen van de ambassade in Havan na „achtenveertig uur de tijd heb ben om het land te verlaten". Volgens Fidel Castro zijn er slechts elf Cubaanse diplomaten in Washington. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Havanna heeft meegedeeld, dat de staf 42 diploma ten en 87 Amerikaanse employé's omvat. Fidel Castro heeft verklaard, dat de ambassade wordt gebruikt om terroristen en samenzweerders het land binnen te smokkelen. Naties opdracht gegeven de Sowjet- toe's troepen in Roeanda-Oeroendi Naties heeft doen toekomen, de Bel- die de centrale instellingen van Unie in de Veiligheidsraad te be- door de Belgen ontwapend hadden gische autoriteiten in het beheer- Kongo zou moeten reorganiseren, schuldigen van schending van haar moeten worden en naar Kongo te- schapsgebied Roeanda-Oeroendi er- Een plaats van samenkomst noemde grondgebied van Laos en het onwet- ruggestuurd. De Belgen hadden ech- van beschuldigd de troepen van ko- de president niet. t oa clrw»htc oon ar 11 f 11 rrr n 1 mohoohQn. - 1 tig leveren van wapens, in strijd met ter slechts een vijftigtal manschap- ]onel Moboetoe te hebben geholpen j. «- -i: j- /-« pen ontwapend en de rest zou onge- jjjj £un aanVal op de provincie Ki- hebben kunnen Vq6 RONDE-TAFELCONFERENTIE De Kongo.cse president Kasa- de bepalingen vin de Geneefse over- eenkomst van 1954 aldus is officieel hinderd de grens in Vientiane meegedeeld. bereiken. De regering van prins Boen Oem zegt over de bewijzen te beschikken, dat de laatste twee weken vijf Rus- Hammarskjoeld: Dat mag niet! Secretaris-generaal Hammarskjoeld voeboe heeft maandag in een radio- sische Iljoesjin vliegtuigen bij Pone- heeft maandag in een nota, die hij toespraak meegedeela, een ronde- hong, 70 km ten noorden v<_n Vien- zondnag aan de Belgische perma- tafelconferentie te willen organise- tiane en by Vangvleng, 100 km ten nente vertegenwoordiger bij de Ver. ren te beginnen op 25 januari Eén (kapitalistische) roebel voor 100 (proletarische) Hammarskjoeld vermaant Kasavoeboe. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft een brief gericht tot de Kon golese president Kasavoeboe, waar in hij scherpe kritiek uit op de hou ding van de Kongolese autoriteiten tegenover de strijdkrachten der Ver enigde Naties. Hammarskjoeld schreef, dat het duidelijk is, dat de basis voor een vreedzame oplossing van de bin nenlandse problemen van Kongo moet zijn het .-.onder voorbehoud aanvaarden van de VN-strijdkrach- ten door de Kongolese autoriteiten en het zich niet mengen in de uit voering van hun taak voor het be houd van vrede en rust. „Er is geen verontschuldiging voor broederschap". Spanning neemt toe in Algerië In Algerië zijn, nu de datum (zon dag a.s.) nadert, waarop de volks stemming in dit gebiedsdeel zelf en in het eigenlijk Frankrijk wordt ge houden, waarin de kiezers zal wor den gevraagd zich uit te spreken over de politiek van de regering-De Gaulle ten aanzien van Algerië, te kenen van hernieuwde spanning te bespeuren. Op het platteland, waar de stem ming vrijdag a.s. begint, zijn pam fletten, die de kleuren van de Fran se vlag vertonen tegen muren, bo men en telegraafpalen aangebracht, waarop te lezen staat: „Ja voor Frankrijk", „Ja tegen de FLN Stemt voor welvaart, vrijheid het willekeurig optreden van het Kongolese leger tegen de V.N.- strijdkrachten en de tijd is gekomen waarop u, als staatshoofd, een on dubbelzinnige verklaring moet af leggen om ons in staat te stellen onze taak voort te zetten", aldus Hammarskjoeld. De secretaris-generaal vestigt voorts de aandacht op de „overweldigende meerderheid" der VN-leden, die zich hebben uitgesproken voor een bij eenroeping van het Kongolese parle ment. De Franse autoriteiten stellen al les in het werk om de tot de Alge rijnen gerichte oproep van de FLN- gereedheid gehouden. leider Ferhat Abbas, om zich zondag van stemming te onthouden, in te genovergestelde richting om te bui gen. De grote vraag is, hoe de op standelingen zullen pogen de bevol king te dwingen hun oproep na te komen. Velen vrezen dan ook, dat zich op stemmingsdag ernstige wan ordelijkheden zullen voordoen. Franse huisvrouwen melden, dat Algerijnse bedienden hun dienst ver laten, waarbij zij „de komende ge beurtenissen" als reden opgeven. In wijken in Algerijnse steden, waar 'n groot aantal Mohammedanen woont, hebben zowel de Europese, als de Algerijnse gemeenschap nachtwach ten georganiseerd, daar men aan bei de kanten vreest, dat de andere par tij een actie zou kunnen beginnen. Er mogen thani geen politieke bij en eenkomsten in Algiers worden ge houden. Ook de censuur blijft van kracht. Sinds de wanordelijkheden in december 1960 worden sterke een heden van de veiligheidspolitie in Een toestel van de Finse lucht vaartmaatschappij „Finnair" is van morgen in een bos bij Vasa in Fin land neergestort. Alle inzitenden 22 passagiers en drie bemanningsle den zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was op weg van Kro- noby naar Vasa. In het toestel zouden geen buiten landers gezeten hebben. Sinds de op richting van „Finnair" in 1923 tot nu toe zou er nog nooit een ongeluk met een vliegtuig van deze maat schappij zijn gebeurd, waarbij doden te betreuren vielen. De Kongolese president Kasavoeboe heeft een bezoek gebracht aan de afgescheiden provincie Zuid-Kasai. Foto: President Kasavoeboe (links) had in Bakwanga een langdurig onderhoud met de Baloeba-leider Albert Kalonji

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8