badhanddoek Wat lezers schrijven Geen tariefsverlagingen bij de P.T.T. DINSDAG 3 JANUARI 1961DE LETDSE COUKANTPAGINA 7 F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN (Advertentie) Kruis van verdienste voor moedige wegenwachter iDe commissaris der (koningin in de provincie Groningen mr. W. A. Of- ferhaus, heeft gistermiddag als vice- voorzitter van de ANWB in het Pro vinciehuis in Groningen het lid van de wegenwacht de heer H. Schut uit Haren het kruis voor uitmuntend dienstbetoon opgespeld. Zoals bekend, was wegenwachter Schut getuige van het vliegtuigonge luk, dat vrijdagmiddag om twaalf uur nabij Eelde gebeurde. Hij drong door in hei brandende vliegtuigwrak en wist een der inzittenden, de leer ling-vlieger M. J. W. Stassen uit Maastricht, te redden. (De toestand van het slachtoffer is nog steeds zeer zorgwekkend). De commissaris roemde in zijn toe spraak de buitengewoon moedige daad van wegenwachter Schut. De commissaris der koningin richt te zich ook tot mevrouw Schut en zei, dat zij trots kon zijn op haar dap pere man. Zij kreeg een cassette met twaalf zilveren lepeltjes van de ANWB. Bioscopen in Delft sluiten uit protest tegen hoge vermakelijk heidsbelasting De directies van de vijf bioscoop theaters in Delft hebben besloten, met ingang van vrijdag 6 januari hun theaters te sluiten. Dit uit protest te gen de hoogte van de vermakelijk heidsbelasting, die door de gemeente wordt geheven. Met een percentage van 35 be hoort Delft tot de zeer weinige ge-- meenten, die nog zo'n hoge belasting heffen. Reeds tien jaar lang dringen de exploitanten van de Delftse bio scopen aan op een verlaging, doch tot nu toe zijn alle verzoeken tever geefs gebleken. De voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer Bosman, deelde gistermiddag op een persconferentie in Delft mee, dat het landelijk ge middelde van de vermakelijkheidsbe lasting 22 procent is. Ten gerieve van het publiek is besloten, dat bij toerbeurt één der theaters van maandag tot en met vrijag geopend zal zijn. De onderscheiding werd hem opge speld door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, in diens kwaliteit van vice-voorzitter van de ANWB. De plechtigheid vond plaats in het Pro vinciehuis te Groningen. MR. H. W. VAN DOORN LEGT KVP-„KAARTEN OP TAFEL" In de KRO-uitzending „Kaarten op tafel" van hedenavond spreekt de voorzitter van de Katholieke Volks partij, Mr. H. W. van Doorn. De kaarten liggen op tafel van 18.20 tot 18.30 uur. Meevallertje Een onverwacht meevallertje had den gistermorgen de huurders van 31 woningen van de woningbouw vereniging St. Urbanus in Belfeld. De nieuwjaarspost bleek een briefje te bevatten van de woningbouwver eniging van ongeveer de volgende inhoud: Wilt u zo goed zijn om tot zes februari geen huur te betalen. Tevens kunnen wij u mededelen, dat de huur vanaf die datum 1.35 lager zal zijn. 'De oorzaak van dit cadeautje was gelegen in het feit, dat de woning bouwvereniging indertijd niet be schikte over de juiste stichtingskos- ten. Een dezer dagen bleken die la ger te zijn, dan welke men in de huren had verrekend .38 Weken lang hadden de bewoners 1.35 teveel betaald. Willem Ruys weer vertrokken Met circa duizend passagiers aan boord is het ms. „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gistermiddag uit Rotterdam voor een tiende reis rond de wereld vertrok ken. Het schip was 23 december in de Maasstad aangekomen, zodat de bemanning de feestdagen in de fa miliekring door hebben kunnen bren gen. Op deze nieuwe reis is een re cord aantal passagiers dat de reis rond de wereld in 63 dagen geheel meemaakt, nl. 223. Op het laatste moment is nog plaats gemaakt op het schip voor een groep Engelsen van de universi teit van Bristol. Een arts, een geo graaf, twee economen, een journa list en twee camera-mensen, die op een expeditie in India en Bolivia de invloed van de moderne beschaving op het traditionele inheemse leven bestuderen. Hun gehele reis was ge regeld, maar men was het vervoer van India naar Zuid Amerika ver geten Bij het oversteken van de druk ke provinciale weg te Broek in Wa terland werd gistermorgen de heer P. Hoogenhout gegrepen door een passerende autobus. De man werd op slag gedood. Hij was 62 jaar. Emmen vol herrie op oudejaarsavond Op Oudejaarsavond is het in Emmen rumoerig geweest. De vluchtheuvels in het centrum werden vol gezet met banken, tafels, karren enz. Minister verdeelt woningen Nog volgens oude regeling Nog voordat het kabinet zijn de missionaire status zag vervangen door een definitieve heeft minister Van Aartsen de verdeling van de woningen over de provincies bekend gemaakt. Deze verdeling is geba seerd op de 65.000, waarvan in de begroting is ingegaan. Van beide categoriën (32.500 wo ningwetwoningen en 32.500 premie- wetwoningen) zijn er twee maal 27.500 verdeeld. De overblijvende 5000 woningwetwoningen zijn gere- servèerd voor de bevordering van deindustrialisatie in de zg. pro bleemgebieden de systeembouw, de industriële bouwmethoden en voor de woningvoorziening in de IJssel- meerpolders. De nog resterende pre miewoningen zullen worden ge bouwd door woningbouwverenigin gen met garantie van de gemeenten. De verdeling van de 55.000 wonin gen is als volgt:: voorlopig 14.000 aan Zuid-Holland, 9400 aan Noord holland, 7500 aan Noordbrabant, 4200 aan Limburg, 3800 aan Overijsel, 3400 aan Utrecht, 3300 aan Gelderland, 2100 aan Groningen, 1600 aan Fries land en Drente ieder en 1100 aan Zeeland. Dan blijven er nog duizend over voor bijzondere doeleinden. De comissie van het Centraal Or gaan van de Wederopbouw en de bouwnijverheid die de minister heeft geadviseerd, vindt, dat, indien meer dan 65.000 woningen in 1961 zullen worden gesubsidieerd, een herzie ning van het verdelingsschema niet noodzakelijk is. Zij heeft een paar doeleinden aangegeven, waaraan dat meerdere aantal zou kunnen worden besteed. De provinciale besturen is ge vraagd de woningwet woningen te verdelen over de gemeenten. Daar bij heeft de minister verzocht, bij zonder aandacht te schenken aan die grote gemeenten, die in absolute dan wel in relatieve zin een buiten sporig woningtekort hebben. Een gecompliceerd verkeerson geval heeft gisteravond het leven ge- eist van de 47-jarige S. Stoks uit St. Joost-Echt. Terwijl hij op de fiets reed werd hij aangereden door een auto, komende uit de richting Maas tricht. Hij werd tegen het wegdek gesmeten en overreden door een per sonenauto, komend uit tegenoverge stelde richting. Twee uur later is het slachtoffer in het ziekenhuis te Roermond overleden. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Hoge winsten van laatste jaren reserveren voor i groeiende lasten Het zou onverstandig zijn op grond van de hoge winsten van enkele ja ren tot grote tariefsverlagingen voor de PTT-diensten te besluiten, zo heeft de directeur-generaal der PTT, prof. ir. G. H. Bast, gisteren onder meer in zijn nieuwjaarsrede gezegd. De grote investeringsbehoefte, het naderbij komen van mogelijk ver korting van de arbeidstijd, dat vooral de loonintensieve bedrijfsonderdelen voor aanzienlijke hogere lasten kan brengen, laten tariefsverlagingen moeilijk toe. Slechts daar, waar een meer blijvend uiteenlopen van baten eu lasten in gunstige zin te verwach ten is, kan aan verlaging gedacht worden, waarbij bovendien de zeker heid moet bestaan dat de gevolgen voldoende kunnen worden opgevan gen. Hoewel in dit jaar 30 miljoen gul den meer aan lonen werd uitgegeven, behoefde geen enkele van de belang rijke tarieven te worden verhoogd. De tarieven voor het binnenlandse te lefoonverkeer konden zelfs enigszins worden verlaagd, Hierbij belooft het bedrijfsresultaat nog hoger uit te val len dan het reeds zeer gunstige van 1959, aldus prof. Bast. Invoering van de vijfdaagse werk week met een mogelijke werktijdver korting zal voor de=PTT de moeilijk heden bij de personeelsvoorziening nog vergroten en de bedrijfsresulta ten belangrijk kunnen aantasten. Hoewel aan de personeelsbezetting per saldo weinig is veranderd, is er wel sprake van potentiële achteruit gang, omdat waardevolle, gerouti neerde krachten het bedrijf verlaten hebben en door jeugdig, nog onerva- renen zijn vervangen. Door het per soneelsgebrek stonden de diensten in de grote steden voor bijna onoplos bare opgaven, waardoor het dienst betoon onvermijdelijk hier en daar schade leed. ZELFBEDIENING. De directeur-generaal opperde het denkbeeld, ter verlichting van de per- soneelsmoeilijkheden, z.g. „stille" postkantoren op te richten, waar mee combinaties van postzegel- en briefkaartautomaten, geldwisselappa- raat, weegschaal, brievenbus en tele fooncel, waar het publiek ziohzelf doorlopend kan bedienen, worden bedoeld. Met het oog hierop is beslo ten tot een proef met automaten die meer mogelijkheden bieden dan de huidige, voor de loketdienst is een Meer sigaartjes dan vorig jaar Alleen de sector cigarillos en sprietjes heeft in 1960 een uitbrei ding van de productie te zien ge geven in de sigaren-industrie. Men heeft het vorig jaar om precies te zijn 13 percent meer kleine sigaar tjes gerookt dan in 1959. Het roken van de kleine sigaartjes schijnt ook in het buitenland meer in trek te komen. Met ruim elf percent steeg de export naar het buitenland. Het buitenland dient zeker niet verwaar loosd te worden door de sigaren-in dustrie. De export maakte 't vorig jaar ruim dertig percent van de to tale productie aan sigaren uit. Voor meer dan dertig miljoen gulden werd naar het buitenland geëxporteerd. De invoering van de 45-urige werkweek in de sigarenindustrie anderhalf jaar geleden heeft geen nadelige invloed op de produktie ge had. moderne loketinrichting ontwikkeld. Het binnenlandse postverkeer is gestegen en wel met rond vijf pro cent. Het verkeer naar het buiten land nam met ruim tien procent toe. Ook de hoeveelheid per luchtpost te verzenden brief- en paketpost neemt nog steeds toe. Bij de postchèque- en girodienst nam het aantal boekingen met acht procent toe. Het bedroeg rond 300 miljoen. Er werd 160 miljard gulden omgezet, elf miljard meer dan in 1959. Bij de rijkspostspaarbank is de ont wikkeling gunstig geweest. Er is voor rond 195 miljoen gulden meer inge legd dan opgenomen. Het tegoed kwam na bijschrijving van rente op bijna 2640 miljoen gulden. Het telegraafverkeer bleef op onge veer hetzelfde niveau als in 1959, het telexverkeer daarentegen, vooral naar het buitenland, nam weer aanzien lijk toe. GROTE VRAAG NAAR TELEFOON AANSLUITINGEN. De vraag naar telefoonaansluitin gen bereikte de record-hoogte van ongeveer 143.000, dat is 25.U00 meer dan in 1959. Het aantal nieuw in dienst gestelde aansluitingen bedroeg rond 135.000, wat 17.000 meer is dan in 1959. Desondanks is het aantal wachtenden met ongeveer 9000 toe genomen, zodat het aantal hiervan nu ongeveer 37.000 is. Ondanks het ver sneld- i mpo, wabrin aansluitingen werden aangelegd, is de achterstand bij het aanleggen groter geworden. Deze achterstand is nu ongeveer een half jaar. Het telefoonverkeer neemt steeds toe; het internationale en interlokale verkeer groeide in 1960 met resp. 15 en ruim 10 procent. Sprekende over de radioverkeers dienst, zei prof. Bast dat 1960 niet on verdeeld gunstig voor deze dienst is geweest, maar toch niet zo dat aan de toekomst ervan zou moeten worden getwijfeld. Bij de draadomroep signaleerde de directeur-generaal als lichtpuntje, dat november 1960 voor het eerst weer een kleine toeneming van draadom roepaansluitingen toonde. Aan luisterbijdrage werd in 1960 ongeveer 42 miljoen gulden geïnd. De verplichte vooruitbetaling van het luistergeld, die op 1 juli is ingegaan, heeft tot een besparing op incassekos- ten geleid, waardoor een hogere netto opbrengst aan de omroep ten goede kon komen. HERBERT JOEKS EN ANDRE MEURS WAREN OOK GOED Leiden, 2 januari 1961 Geachte redactie, Naar aanleiding van het grote ver slag in uw krant over Wim Kan in zijn oude jaarsprogramma over de Vara „Uithuilen en opnieuw begin nen" wilde ik u vragen, waarom er over Herbert Joeks en André Meurs niets in uw krant staat. Ik moet u zeggen, dat dit mij zeer verwonden, heeft, omdat ik bij verschillende personen geïnformeerd heb die ook geluisterd hebben en zij allen met mij van mening waren, dat André Meurs en Herbert Joeks in het oude- j aarsprogramma van de KRO „Klaar over, Jaar over" minstens even goed waren als Wim Kan, die zelfs enige moppen vertelde die al lang bekend waren. Hoogachtend, A. J. BERGERS Brederostraat 14 Naschrift red. Inderdaad was ook de conférence van Herbert Joeks en André Meurs van zeer goede kwali teit. Zij zijn evenwel iedere zater dagavond te beluisteren. Met Wim Kan is dit maar eens in de twee jaar het geval en daar ziet iedereen naar uit, óók André Meurs en Herbert Joeks, die hun luisteraars zaterdag avond zelf aanraadden op de andere zender over te schakelen. Familie Doorsnee toost op zichzelf Indringer door gillen op de vlucht gedreven OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE fadj°.L"Xem5UrS z,al 22 1961 beginnen met de uitzendingen over de Familie Doorsnee. Maandaeoch- r Tue ?.nde? P"framma in de Poort van Cleve in Amsterdam een toost uitgebracht V!.n.r. staand. Wim lbo, Cor Lemalre, Hetty Blok, Jo Vischer jr., Mieke Verstraete en Kees Brusse. Zittend- Annie M. G. Schmidt en Sophie Stein. Dr. C. van Swol heeft weer een van zijn medische praatjes gehouden voor de televisie in het programma van de NCRV met een van zijn patiënten, de zevenjarige Vera van der Hilst, tijdens zijn medische praatje in het tv-programma van gisteravond. Gisternacht is een onbekend ge bleven man binnengedrongen in de slaapkamer van de 19-jarige Betty Bouma te Leeuwarden. Het meisje sliep, maar werd wakker toen de man zijn hand op haar mond legde, hetgeen het meisje echter niet be lette, luid te gillen. De man had hier niet van terug en verdween ijlings via de dakgoot. De man moet er overigens heel wat voor over hebben gehad, bij het meisje binnen te dringen. Waar schijnlijk is hij op de hoek van de straat tegen een regenpijp opge klommen en bereikte zo de dakgoot. Hij belandde in de kamer door zich langs de dakgoot voort te werken waarbij hij zich aan de dakkapellen heeft kunnen vasthouden. Omwonen den hebben de man op zijn vlucht door een steegje gezien.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7