Kantonrechter begon het nieuwe jaar met flinke boeten Dokter Claudia Üj§ (250) Economische ontwikkeling van Nederland was ook in 1960 gunstig Zilver voor de lieer P. J. v. d. Walle 84-Jarige mag van het verschil geen biertjes kopen Bouw van acht hektreilers Scheepsramp bij eiland Ushant Scheepsberichten DINSDAG 3 JANUARI 1961 1— DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De economische ontwikkeling van Nederland werd in 1960 gekenmerkt door een voortgezette krachtige opwaartse conjunctuurbeweging, waarbij de produktie van goederen en diensten een nieuw hoogtepunt bereikte, aldus het ministerie van economische zaken in een overzicht. Naar verwachting zal het produktieniveau in 1960 circa 9 procent hoger liggen dan in het vorige jaar. De industrie had in de produktiestijging een leidende rol: in de eerste tien maanden van 1960 lag de produktie 13 pro cent boven het niveau van de overeenkomstige periode van 1959. Deze krachtige toeneming van de produktie, die de verwachtingen over trof, werd mogelijk gemaakt door de gunstige internationale conjunctuur, met name in West-Europa, en een stijgende vraag op de binnenlandse markt. Vooral onder invloed van de loonsverhogingen in het kader van de differentiële loonvorming kwam het volume van het gezinsverbruik in de eerste tien maanden van het jaar ruim 5 procent uit boven dat van de overeenkomstige periode van 1959. De bruto-investeringen in vaste activa vertoonden eveneens een krachtige stijging van ongeveer 15 procent, aldus het ministerie. De buitenlandse afzet verliep, niettegenstaande een groeiende afzet op de binnenlandse markt, nog zeer gunstig. Het- volume van de export, dat in 1959 steeg met ongeveer 13 procent, was in de eerste 11 maanden van het afgelopen jaar circa 14 procent hoger dan in de overeenkomstige perio de van 1959. LONEN EN PRIJZEN 40 Jaar bij de L.D.M. Veertig jaar geleden trad de heer P. J. v. d. Walle in dienst bij de Leidse Duinwater Maatschappij. Als dank voor de diensten in die tijd aan de maatschappij bewezen kon de president-commissaris van de LDM, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot mededelen, dat het de Koningin had behaagd de jubilaris te onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester roemde de per soonlijke band, die er bij de LDM bestaat, omdat het een betrekkelijk klein bedrijf is. Het deed hem daar om dubbel genoegen het jubileum mee te kunnen vieren. „Ook uw goede eigenschappen kwamen in het verenigingsleven tot uiting", zei hij verder. De heer v. d. Walle heeft z;ch vooral verdienste lijk gemaakt in de gymnastiekwe- reld. De directeur van de LDM, dr. ir. P. C. Lindenbergh, bracht de vak bekwaamheden van de jubilaris naar voren. De heer v. d. Walle zwaait de scepter over de meterwerkplaats. Het aantal meters is in de loop van de jaren gestegen van 2000 tot 27000. „U en het overige personeel van de werkplaats .ïebben deze grote ver andering goed opgevangen. De Maat schappij stelt uw werk op hoge prjjs". Als blijk van dankbaarheid overhandigde de directeur een en veloppe met inhoud. Mevrouw v. d. Walle kreeg een boeket bloemen aangeboden. (tussen vonnis en eis) Na wilde rit toch voor de balie. Onder de vele verdachten, die op de eerste zitting in het jaar 1961 te recht moesten staan bevond zich o.m. een 40-jarige autorijschoolhouder uit Sassenheim, die een drietal zeer ern stige overtredingen met opzet had begaan. Mogelijk daarom liet ver dachte maar verstek gaan. In oktober j.L werd verdachte met zijn les-auto op de Zoeterwoudsesin- gel door de politie aangehouden voor een z.g. routine-onderzoek en werd hem verzocht zich met zijn auto naar het politiebureau te begeven voor een nader technisch onderzoek aan de auto. In plaats van de politie-auto te volgen, ging verdachte met gas op de plank de andere kant uit, reed bij de achtervolging over de singels met snelheden van 90 tot 100 km/u en wist daardoor te ontkomen. Bij zijn latere aanhouding bleek bij nader on derzoek bovendien, dat hij opzette lijk een verkeerd kentekennummer had aangebracht, omdat zijn auto clandestien uit Duitsland was inge voerd en hij dus geen invoerrechten had betaald. In zijn zeer scherp ge steld requisitoir wees de officier, mr. E. v. d. Schans, er o.m. op, dat ver dachte voor een soortgelijke overtre ding al eens met de rechter in aanra king was geweest en dat hij ook nu de drie opzettelijke overtredingen zeer ernstig opnam. Hij eiste derhal ve naast een drietal geldboeten van respectievelijk 75., sugs. 15 dagen, 75.subs. 15 dagen en f 25.— subsè 5 dagen, de voorwaardelijke intrek king van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar, proeftijd 2 jaar. T.a.v. de twee geldboeten van f 75.— en de vooraardelijke intrekking, vonniste de kantonrechter, mr. W. de Koning, conform. De derde overtreding t.w. het aanbrengen van een ander kente kennummer, achtte hij dermate ern stig, dat z.i. hier 40.boete subs. 8 dagen het vonnis moest zijn. 175.Boete voor gevaarlijk inhalen. „Onverantwoordelijke inhaal-ma- noeuvres behoren tot de meest kwa lijke overtredingen die vaak met dodelijke afloop gepaard gaan. Daar om is ook hier een zware correctie zeker op haar plaats", aldus de offi cier in de zaak tegen een 45-jarige koopman uit Amsterdam, die mei zijn auto op de provinciale weg on der Roelofarendsveen een truck met oplegger inhaalde hoewel op Korte afstand een tegenligger naderde. Verdachte voerde aan, dat hij de tegenligger niet had zien naderen en dat dank zij zijn tegenwoordigheid van geest geen ernstig ongeluk was gebeurd. Uit de stukken bleek, dat door het sterk afremmen van de trucbestuur der en het feit, dat de tegenligger de berm instuurde, verdacnte nog rakelings tussen beide voertuigen door kon, du~ wees de kan tore en ter hem er nadrukkelijk op, dat niet zijn snelle reactie, c*och die van de ande ren erger hadden voorkomen Daar het ditmaal, dank zjj genoemde reac ties, bijzonder goed was afgelopen, wilde de officier de intrekking van het rijbewijs nu nog buiter het ge ding houden en eiste een geldboete van 175.— subs. 30 dagen Het von nis luidde conform. Brommer naar de schroothoop. De bromfiets waarmede een 18-ja- rige wikkelaar uit Leiden reed, bleek nogal wat gebreken te vertonen en werd dan ook door de politie prompt in beslag genomen om erger te voor komen. Naast niet goed functioneren de remmen, het totale gemis van een gashandel en een totaal versleten overbrengings-mechanisme, lieten uit laat, bel en gele plaat verstek gaan. Verdachte vond, dat een en ander sterk was overdreven, want hijzelf „zag nog wel wat in het karretje". De officier zag er absoluut niets in en eiste naast een totale boete van 36.— subs. 7 dagen de vernie tiging van het in beslag genomen vehikel. Verdachte's vader vond eveneens, dat de zaak sterk was overdreven en vroeg derhalve teruggave van de bromfiets, daar zijn zoon plechtig had beloofd om de nodige herstellingen c.q. vernieuwingen aan te brengen alvorens met het „karretje" de straat op te gaan. Van een opzettelijk in ge vaar brengen van medeweggebrui kers was z.i. geen sparke. De kan tonrechter kon de mening van vader en zoon allerminst delen en hoewel hij bereid was de boete terug te bren gen tot /6, subs. 1 dag, sprak hij zich eveneens voor de vernietiging van het vehikel uit. Overtreding Vuurwapenwet. In de zaak tegen een 18-jarige Lei- denaar was sprake van een overtre ding van de Vuurwapenwet. Daar verdachte zich in Duitsland bevond werd hij ter zitting vertegenwoor digd door zijn vader, die aanvoerde, dat zijn zoon het betreffende wapen, een z.g. alarm-pistool met traangas patronen, uit Duitsland had meege bracht. Daar was het wapen in de vrije verkoop en zijn zoon, noch hij zelf wist, dat het hier onder de vuur wapenwet viel. „Het is een niet on gevaarlijk alarm-wapen en derhalve hier verboden", aldus de kantonrech- etr. De eis luidde f 37 boete subs. 7 dagen en verbeurdverklaring van het wapen. Het vonis werd 10. boete en verbeurdverklaring. Verbalisant verkeek zich. Een 64-jarige directeur ener N.V. zou op 10 oktober j.l. met zijn auto op de Herenweg onder Sassenheii/. een autobus rechts hebben ingehaaïu, welk feit door een Rijkspolitiebe ambte werd geconstateerd. Deze no teerde het kentekennummer en de kleur van de auto zodat de directeur later werd opgespoord. Deze ver klaarde ter zitting, dat hij op genoem de datum niet ter plaatse was ge weest, onder overlegging van zijn agenda, terwijl de kleur van zijn auto niet groen, doch beige was, hoe wel het merk wel klopte. Daar ver balisant het op de groene kleur bleef houden en dus mogelijk sprake kon zijn van een foutieve notering van het ken teken nummer, vroeg de offi cier vrijspraak. „Inderdaad wel wat gebrek aan be wijs", concludeerde de kantonrech ter, dus luidde het vonnis conform. 84-Jarige beloofde beterschap. Omdat een 84-jarige inwoner van Alkemade onder Voorschoten nogal vreemd met zijn rijwiel manoeu vreerde, werd hij door de politie aan gehouden en bleek, dat verdachte „een biertje op had". „Slechts twee glazen, edelachtbare, maar het twee de bekwam mij blijkbaar niet goed", aldus verdachte. Op de aanmerking van de officier, dat verdachte in mei j.l. eenzelfde akkevietje aan de hand had gehad, antwoordde deze: „Dan is dat toch niet alle dagen het geval". Nadat het gelach op de tribune was geluwd, eiste de officier Lv.m. ver dachte's leeftijd ditmaal nog slechts 15.boete subs. 3 dagen. Na een informatie naar verdachtes financiële welstand, die zich beperkte tot een uitkering vanwege de A.O.W., von niste de kantonrechter met 5. subs. 1 dag. „Als u van die f 10.— winst geen biertjes gaat kopen". Dat beloofde verdachte plechtig. Waakzaamheid blijft dringend geboden Niettegenstaande de sterke groei van de binnenlandse bestedingen bleef een redelijk evenwicht in de Nederlandse economie bewaard. Dit blijkt volgens het ministerie aller eerst uit de opmerkelijke stabiliteit van het prijsniveau, dit mede dank zij het gevoerde prijsstabilisatiebe- leid. De stijging van de kosten van levensonderhoud is ondanks 'n huur verhoging en de afschaffing van de consumentensubsidie op melk be perkt gebleven tot 1 procent. Het kleinere betalingsbalansover schot wijst er intussen wel op, dat de nationale bestedingen in 't afgelopen jaar sneller zijn gestegen dan de na tionale produktie. Dit vormde voor de regering aanleiding om het stij gingstempo van de binnenlandse be stedingen enigszins af te remmen. De investeringen in de industrie bewogen zich op een hoog niveau. In het eerste halfjaar van 1960 be liepen de bruto-investeringen in de industrie 1420 miljoen gulden, dit is 15 procent hoger dan in het le half jaar van 1959. Naar volume bedroeg de stijging 14 procent. In het afgelopen jaar vestigden zich wederom een aantal buiten landse bedrijven in Nederland. Het aantal dochterondernemingen steeg met 22, het aantal deelnemingen met 18. Boot-Leiden bouwt er vier voor het buitenland De groeiende belangstelling voor z.g.n. hektreilers vissersschepen waar over het achterdek wordt ge vist en de volle netten in het achter schip worden ingehaald heeft zich gedemonstreerd in een order voor acht van zulke vaartuigen, waarvan vier voor buitenlandse rekening. Deze worden gebouwd door de Gebr. Boot te Leiden. De andere vier zullen van de werf „De Dageraad" te Woubrugge ko men. De schepen worden 46 meter lang en zullen accommodatie bieden voor twintig mensen. De vangsten worden op deze schepen beneden- deks verwerkt. Laten liggen en verdwenen Om haar tanden te wassen legde een 60-jarige dame uit Zand voort een dezer dagen twee ringen met briljanten en parels (gezamelijke waarde 950,-) neer op de glazen plaat boven de wastafel in het toilet van een Amsterdams hotel in de Kalverstraat. Na het wassen vergat zij ze weer aan te doen. Toen zij haar vergis sing ontdekte en ging kijken op het toilet, waren de ringen verdwenen. IJmuiden ook zijn recreatiepier In IJmuiden bestaan plannen om de nieuwe Umuidense Zuiderpier, die in 1965 gereed moet zijn, en die dan verlengd zal zijn van 1.500 tot 3.500 meter, van een grote recreatiegelegen heid te voorzien. De gedachte gaan uit naar de bouw van een restaurant met een platform op enige afstand van de kust Overleg tussen parti culieren en Rijkswaterstaat over deze plannen zal de beslissing moeten brengen. Over een eventuele gun stige reactie van rijkswaterstaat op dit plan is nog niets te zeggen, daar vooral veiligheidsroverwegingen vele voorzieningen nodig zouden maken. ARBEIDSRESERVES De voortgaande hausse ging ge paard met een verdere uitputting van de reeds sterk verminderde arbeids reserves. In november bereikte het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheidscijfer voor mannen het zeer lage niveau van 36.000, dit is circa 1.5 procent van de afhanke lijke mannelijke beroepsbevolking. In november 1959 bedroeg de gere gistreerde mannelijke arbeidsreserve 59.000. Het tekort aan arbeidskrachten is thans, afgezien van de structurele werkloosheid in sommige probleem gebieden, vrfjwel algemeen. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen bedroeg in november jongstleden circa 65.000 tegen 41.000 in november 1959. De loonsverhogingen die sedert medio 1959 tot stand kwamen, stel den het prijsbeleid voor de taak te voorkomeh, dat zij in de prijzen zou den worden doorberekend. Met het oog op de stabiliteit van het algeme ne prijspeil moest voorts compensa tie worden gevonden voor inciden tele prijssijgingen, die in enkele be drijfstakken niet konden worden voorkomen. Ondanks het feit, dat de eerste fase van de differentiële loonvorming thans achter de rug is, is ook in de naaste toekomst waakzaamheid ge boden, teneinde te voorkomen, dat de loonsverhogingen alsnog in de prijzen zullen doorwerken, zo meent het ministerie. KORTE ~GOLF Een ernstig ongeval heeft in de nacht van zondag op maandag twee doden geëist Een scooter kwam op de Franciscus Romanusweg in Maas tricht in botsing met een personen auto. De berijders van de scooter werden tegen de grond gesmakt. De 18-jarige glazenwasser H. W. M. uit Hoensbroek overleed ter plaatse. De 26-jarige grondwerker M. J. M. is gistermiddag in het ziekenhuis te Maastricht overleden. De oorzaak is nog onbekend. Een felle brand verwoestte gis termorgen in Sluiskil een grote ijze ren schuur waarin 150 ton vlas was opgeslagen. De eigenaar van 't vlas ontdekte de brand het eerst. Voor dat de brandweer gearriveerd was slaagde hij erin om het vee en wat landbouwgereedschap uit de schuur te verwijderen. De eigenaren van de schuur en het vlas zijn beide verze kerd. De gezamenlijke schade is meer dan een halve ton. In het noorden van Japan is 'n veertigtal treinen ingesneeuwd. Alle grote lijnen van Tokio naar 't noor den zijn geblokkeerd. Zeven leeuwen van een circus in Oost-Berlijn hebben zondagavond nu hun optreden hun kooi verlaten en wandelden vredig tussen de ban ken van de toeschouwers, die maak ten dat zij wegkwamen. Na 'n half uur gelukte het de oppassers de die ren naar hun kooi terug te brengen. Israël heeft een teveel aan dok ters, aldus blijkt uit mededelingen van de zijde van de Israëlische im migratiedienst. Er is thans één dok ter per 650 inwoners als nationaal gemiddelde ofschoon de „dokters dichtheid" streeks- en plaatsgewijze verschilt van een op de vier- a vijf honderd inwoners in Tel Aviv tot een op verscheidene duizenden in de dunbevolkte zuidelijke gebieden waar mobiele medische groepen werkzaam zijn. Gevreesd wordt, dat 13 leden van de bemanning van het Indische schip „Indian Success" zijn omgekomen op het brandende zusterschip, de „In. dian Navigator". Deze dertien mannen vormden nl. een reddingsploeg, welke op de bran dende „Indian Navigator" was afge zet om te onderzoeken of er nog iets te redden viel. Terwijl deze mannen aan boord waren zonk het branden de schip en de 13 mannen zijn hoogstwaarschijnlijk verdronken. Op de „Indian Navigator" was za terdag brand uitgebroken ter hoogte van het eiland Ushant bij de Seilly- eilanden en de bemanning van dit schip werd gered door twee Britse vrachtschepen en het Nederlandse schip „DalerdijV. De „Indian Suc cess" en vier sleepboten een W. Duitse een Britse en twee Franse zijn later naar de brandende „Indian Navigator" gevaren om te kijken wat er nog te redden vieL De „Indian Success" bereikte het eerste de „In dian Navigator". Een reddingsploeg ging toen aan boord van het bran dende schip met het vermelde nood lottige gevolg. ABBEDLJK pass. 2 Mona eil. n. Cris tobal; AEGIS 2 v. Guanta n. Fuikbay; ALAMAK 3 te New Orleans; ALCA 2 te Bremen; ARCHIMEDES 3 te Callao; ARENDSKERK 3 te Marseille; ARGOS 2 v. Algiers n. Lissabon; BANDA pass. 2 Stromboli n. Beiroeth; BUSSUM 1 v. Rio Grande n. Aruba; DUIVENDRECHT t. 2 v. New York n. New Orleans; GRAVE- LAND 3 te Angra Dos Reis.; HATHOR 3 te Piraeus; JOHANNES FRANS 1 v. Balboa n. Callao; KATELYSIA t. pass 2 oostkust Cuba n. Savannah; KEIZERS- WAARD 2 v. Curasao n. London; KO- RATIA t. 2 te Ornskoldsvik; KOREN DIJK pass. 2 Sable eil. n. Antwerpen; KORENIA t. 2 v. Maracaibo n. Curasao; KRYPTOS 3 te Punta Cardon; LETO pass. 2 Beachy Head n. London; LIBE- RIAKUST 3 te Lagos; MEDON 2 v. Petit Goave n. Baltimore; MENNON 2 te Moengo; MENTOR 2 v. Izmir n. Kiuluk; MERSELLOYD 2 v. Christobal n. King ston; NEASS COMMANDER t. 2 v. Seuz n. Mena al Ahmadi; NAESS LION pass% 2 Gibraltar n. Tripolis; ORANJEFON TEIN 3 te Durban; PRINS WILLEM 4 2 te Ceuta; ROTTERDAM 3 te New York verw.; SCHELP WIJK 2 te White Gate; SOMMELSDIJK 2 v. New York n. Bos ton; STAD DORDRECHT 2 te Catania; STAD LEIDEN 3 v. Suez n. Genua; STANVAC PENDOPO t. 2 v. Sungai Gorong n. Belawah; STEENWIJK 2 te Curasao; STEVEN 3 te Algiers; STRAAT MAGELHAEN 2 v. Port Elisabeth n. East London; VAN WAERWIJCK 3 te Lorenco Marques; VLIELAND 3 te Fall River; WAINGAPOE 3 te Ummsaid; WESTERTOREN 4 te Djibouti verw.i ZAANLAND 3 te Las Palmas; ZARIA t. pass. 2 Algiers n. Rotterdam. Onderwaternieuwjaarsreceptie De Amerikaanse onderwaterzwemster Jane Baldasare (rechts) heeft voor leden van de Engelse onder-water-club een nieuwjaarsreceptie gehouden in het Oasis zwembad in Holborn, Londen. Jane Baldasare heeft in 1960 te vergeefs getracht onder water het Kanaal over te steken. De komende zomer wil Jane echter opnieuw haar krachten beproeven in het Kanaal.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6