DUINSTREEK We gaan eten in H Beste tulpen en narcissen op de Haarlemse keuring DE KLEUTER DINSDAG 3 JANUARI 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 tjtt rpnM bronzen medaille werd uitgereikt aan J. A. Beeling (tuinman), mej. W. A. C. v. d. Lecq (kamermeisje) L. v. d. BELD EEN KWARTEEUW mej. A. C. Oosterveer (huishoude- NEW YORK (P P) IN GEMEENTEDIENST 6 Januari a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer L. v. d. Beid, thans commies I. klas bij de dienst voor sociale zaken als arbeidscon- tractant in dienst kwam bij de ge meente Hillegom. Te dien einde zal de heer v. d. Beid vrijdagmiddag a.s., om vier uur in de raadzaal worden gehuldigd. LEIDSCHENDAM DE WONINGBOUW Voor de particuliere sector is thans geen bouwgrond meer beschikbaar. Aan de Veursestraatweg zijn 8 hui zen afgebouwd en aan het Molenpad zijn nog enige particuliere huizen in aanbouw nl. vier voor rekening van de graanmalerij „Nooit Gedacht" en nog 4 huizen waarvan er nog 2 te koop zijn. In Leidschendam-noord zal pas weer bouwgrond beschikbaar zijn, nadat de grond bouwrijp is gemaakt. Verbranding kerstbomen en bal dadigheid Overeenkomstig de aanwijzingen van de politie zijn op de daarvoor vastgestelde plaatsen de kerstbomen verbrand. Daar de gehele politiemacht bij deze ver branding tegenwoordig was, hebben op andere plaatsen de baldadige jon gelui naar hartelust huis kunnen houden. In de Mauvelaan werden in meerdere woonhuizen de brieven bussen uitgekozen om daarin het vuurwerk tot ontploffing te bren- fen. Van de daders is geen spoor te ekennen. STICHTING BIJKERK NOODZAKELIJK Nadat de parochie van de H.H. Pe trus en Paulus een groot aantal pa rochianen aan de nieuwe parochie St. Josef heeft moeten afstaan is het aantal parochianen van de z.g. moederkerk toch met ongeveer 700 zielen toegenomen als gevolg van voortgaande huizenbouw. In ver band daarmede acht de parochie geestelijkheid het dringend noodza kelijk over te gaan tot het inrichten van een hulpkerk in de z.g. Zeehel denbuurt aan de Vliet. Tevens zal het nodig zijn in dit omgeving een nieuwe kleuterschool te doen bou- WASSENAAR NIEUWJAARSRECEPTIE DRUK BEZOCHT De waarnemend burgemeester en mevrouw Hazenberg-de Jonge heb ben op Nieuwjaarsdag, getrouw aan een reeds verscheidene jaren be staande traditie, op het gemeentehuis de Wassenaarse ingezetenen ontvan gen en de gelegenheid geboden tot het wisselen van gelukwensen. En hoewel enkele dagen tevoren „ge heel Wassenaar" aanwezig was op de afscheidsreceptie van burgemees ter van Wijnbergen kwamen ook gisteren weer enkele honderden in gezetenen hun opwachting maken. En wederom was de Wassenaarse burgerij in al haar rijkgevarieerde schakeringen op deze ontvangst ver tegenwoordigd. Wethouders en leden van de raad, hoofden van gemeen tediensten en vertegenwoordigers van het plaatselijke verenigingsle ven, pastoors en predikanten en artsen, tal van zeerbekende en tal van onbekende plaatsgenoten bega ven zich na het middaguur naar Huize De Paauw om de waarnemend burgemeester en zijn echtgenote en elkaar te ontmoeten. Al woont de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland in Wassenaar, en kan h'j dus gere kend worden tot de zeerbekende plaatsgenoten, zijn komst naar het huis der gemeente te voet ver dient aparte vermelding. En ook de aanwezigheid van de voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer W. van Ge- leuken van de Brugge te Hunsel, die tot de meest trouwe bezoekers van de Wassenaarse nieuwsjaars- recepties behoort. KASTEEL STELDE IN .HUISORDE" Op de laatste dag van het jaar 1960 het jaar waarin Kasteel Oud Wassenaar het gouden jubileum als hotel vierde heeft de directeur, de heer G. de Graaf het personeel mededeling gedaan van de instelling van een „huisorde" voor personeels leden, die het bedrijf gedurende lan gere tijd trouw hebben gediend. In een toespraak tot zqn mede werkers herinnerde de heer De Graaf aan enkele buitenlandse on derscheidingen, die hem de laatste jaren ten deel zijn gevallen. Deze onderscheidingen waren bedoeld, al dus de heer De Graaf, als eerbewij zen niet alleen aan de directeur, maar aan alle medewerkers van het hotel. Daarom werd, ter gelegenheid van het gouden jubileum, besloten tot het instellen van een huisorde. Ieder die 5 jaren in dienst is, ont vangst voortaan de bronzen medail le van deze orde. De 12'/8-jarige ju bilarissen hebben recht op een zil veren onderscheiding, de zilveren jubilarissen op een gouden medail le. Aan een 10-tal personeelsleden, die tot nu toe hun 12Vs-jarig of 5-jarig dienstverband volmaakten reikte de heer ue Graat de ereteke nen van de nieuwe huisorde uit. De zilveren medaille, met een bijbe horende oorkonde ontvingen: chef kok J. C. Swidde, huisknecht W. A. van Mackelenbergh, ie hee M. Hof land (onderhoudsdienst), mej. M. C. H. Lejeune (kamermeisje), H. P. v. d. Nieuwenhof (sommelier). De lijke hulp), P. W. Otterspoor (chef de rang) en H. Pruimers (stoker). Seminaristen spelen toneel Een toneelgroep, gevormd uit studenten van het seminarie te Warmond en Hageveld, zal a.s. woensdagavond 4 januari om half 8 in het Verenigings gebouw in de Kerkstraat het welbe kende toneelstuk „Tien kleine ne gertjes" van Agatha Christie opvoe ren. De opbrengst van deze toneel avond is bestemd voor het toneel in het nieuwe seminarie, dat thans ge bouwd wordt. Kaartverkoop: Hallekensstraat 19, van Zuylen van Nijeveltstraat 281 en van der Oudermeulenlaan 12. NIEUWJAARSWENS VAN LOCO-BURGEMEESTER. Traditiegetrouw kwam op de eerste werkdag van het nieuwe jaar 's mid dags in de raadszaal van Huize De Paauw het gehele gemeentepersongel bijeen voor een niewjaarsreceptie door het college van burgemeester en wethouders. Loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, de wethouders mevrouw C. M. s'Jacob—des Bouvrie en dr. J. J. M. Veraart en gemeente secretaris K. van Boeijen wisselden gelukwensen met personeelsleden van alle takken van gemeentedienst. En daarna werd een korte toespraak gehouden door de heer Hazenberg die in herinnering bracht de inhoudsvolle nieuwjaarstoespraken van burgemees ter Van Wijnbergen en daarna enige gedachten wijdde aan de aloude wens „veel heil en zegen". Die zegewens kan alleen in vervulling gaan, als ieder op zijn plaats tracht anderen tot zegen te zijn. Het aantrekkelijke van een nieuw jaar is, dat men een nieuw begin kan maken. Maar wil dat nieuwe begin zin hebben, dan mag het niet alleen bij een voorne men blijven, maar moet het gedragen worden door de positieve wil om het niet alleen opnieuw, maar ook beter te doen. Er moet een positieve wil in ons zijn om in onze eigen omge ving, niet alleen thuis, maar ook in de omgeving waar wij werken, het goede te zien en te zoeken. Dan is er een goede kans, dat wij anderen tot zegen kunnen zijn, aldus de heer Ha zenberg. De nieuwjaarswensen werden daar na beklonken met een heildronk. VIER JONGELUI WILDEN AUTO STELEN. Een rechercheur van de Wasse naarse politie heeft eind vorige week 's nachts in zijn eentje een viertal jongelui ingerekend, die zich- op ver dachte wijze ophielden op het Molen plein bij een daar geparkeerde auto. Het viertal, dat aanvankelijk verzet leverde, ging tenslotte, nadat de po litieman een paar rake klappen had uitgedeeld, gewillig mee naar het bu reau. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat zij met een auto, die enkele dagen tevoren in Scheve- ningen gestolen was, naar Wassenaar waren gereden om hier of daar hun slag te slaan. In de Kerkstraat kwam aan de autorit een einde, doordat de benzine op was. Vandaar, dat het viertal in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar en afkomstig uit Den Haag aanstalten maakte om op het Molenplein een andere wagen te ne men. Na huiszoeking bij de oudste van het viertal een militair kwamen enkele diefstallen in Den Haag ge pleegd aan het licht: diefstal van messen en andere artikelen uit een ijzerhandel, diefstal van een foto-ap paraat en een belichtingsmeter uit een geparkeerde auto en diefstal van een herencomstuum. Het viertal is ter beschikking van de Haagse recherche gesteld. Geboren: Franciscus H. M. zn van T. J. J. van Schie en M. G. Schoon- derwoerd; Lidwina Th. M. dr van M. J. L. M. Mimpen en M. C. M. Zonne veld; Josepha A. en Helena C. dr van J. van Doorn en M. M. J. van Winden; Daniëlle B. dr van J. Nij- man en G. M. Sterringa. Ondertrouwd: A. T. van Ewijk (Den Haag) met A. J. van der Meer; L. W. van Gent met E. A. M. van Noord. Getrouwd: J. M. van Zeijl met M. M. H. Kanters; G. C. Ruys met B. L. J. Vervliet; P. van Zonneveld met N. Sinke; H. M. J. M. Wildenberg met M. P. van Benten. Overleden: Jan Westervaarder 75 jr (Den Haag); Johannes M. Lim burg 68 jr (Leiderdorp); Willebror- dus C. Wouters 63 jr; Elisabeth J. Arents-Meesen 83 jr (Den Haag). ZOETERMEER et aantal restaurants, dat een stad als New York telt, is enorm Er wordt in de V.S. over het algemeen veel meer buitenshuis gegeten dan in Nederland, waar in een restaurant dineren of lunchen een feestelijke gelegenheid is voor de meeste mensen. Hier echter gebruikt een groot deel van de werkende bevolking zijn lunch buitenshuis. Het meebrengen van een sandwich of brood in papier kent men vrijwel niet. Men gaat liever even naar buiten om helemaal te ontspannen en tege lijkertijd wat frisse lucht te happen. GOEDKOPE LUNCHES Nu is het 'n merkwaardig verschijn sel, dat een lunch in New-York over 't algemeen buitengewoon goedkoop is, alhoewel 's avonds voor niet veel meer dan wat voor de lunch gege ven werd, tweemaal zoveel wordt gerekend of meer. Bezoeke»-. met niet veel geld op zak doen daarom goed om een warme lunch te ge bruiken en 's avonds met een sand wich genoegen te nemen of een kop soep in een cafetaria. Er zijn in New-York natuurlijk allerlei soorten restaurants en lunch- Er zijn de luncheonettes die hoe langer hoe aantrekkelijker gemaakt worden en waar men het euvel van aan 'n toonbank eten zo aangenaam mogelijk tracht te maken door de hoge krukken op normale stoelhoog- te te brengen en de toonbank te ver lagen. Dit is vermoeiender voor het be dienende personeel, maar veel prettiger voor de klanten. Deze lunch rooms bieden sandwiches en speciale goedkope warme lunches, typisch Amerikaans en niet erg overdadig. Onder de beste gelegenheden voor diner of lunch vallen de Franse restaurants. Hier kan men al voor 1.25 dollar een volledige lunch krij Waar in het stadscentrum zoveel wolkenkrabbers vol kantoren xich bevin den, ia er voldoende ex- ploitatiemogelijkheid voor tientallen restaurants die het kantoorpersoneel tus. sen de middag van warme lunches kunnen voorzien. New-York waar de eigenaresse zelf in de keuken staat. Het is een ge legenheid waar men alleen kan eten, maar er is een keus uit 400 omelet ten met prachtige namen als Napo leon, Are de Triomphe etc. Achter de naam staat vermeld wat er in de omelet zit, b.v. vis, vlees, uien, enz. Al zijn de eieren hier goedkoop, voor zo'n omelet betaalt men gemiddeld 2.00 dollar 3.00 dollar, wat voor een lunch veel is, maar desondanks zitten er altijd mensen in het piepkleine hokje en soms staat er een rij buiten te wach ten. Madame Romaine bakt persoon lijk alle omeletten en haar restau rant hoort tot de beste 100 van New- York. Dan is er een restaurant bekend om Restaurants maken goede zaken gen van drie gangen, soep of hors d'oeuvres, vlees, aardappelen, groen ten, dessert en koffie, 's Avonds be taalt men in hetzelfde restaurant 3.50 dollar of meer voor vrijwel het zelfde maal. Het voedsel is meestal uitstekend en alle gelegenheden zijn vol. Net zoals in Frankrijk is de vrouw eigenlijk de baas in de Fran se restaurants in New-York. De patronne houdt een oogje op het geld en de uitgaven, terwijl haar man de klanten begroet of achter de bar helpt. Indien nodig kan zijn vrouw ook hierin het werk van hem over nemen. DE BESTE 100. Er is een uniek restaurantje in zijn hoge prijzen. Men kan er alleen maar eten, er zijn geen shows, er is geen orkest. Het eten is heel goed en wordt t uitstekende bediening aan u voo ^ezet. Met wijn inbegre pen kan men er niet voor minder dan 10 dollar per persoon terecht, en er zijn gerechten die 17.50 dollar kosten. In de afdeling hors d'oeuvre betaalt u 5.0o dollar voor een stukje ganzelever. Ondanks de hoge prijzen zijn echter deze duurdere restaurants ook avond aan avond vol. De Amerikaan gaat niet slechts uit op vrijdagen of zater dagen. De echte Newyorker gaat zelfs bij voorkeur uit dineren gedurende de week om het weekend aan de „buitenlui" over te laten. WAT U MINTENS KWIJT BENT Het is de gewoonte om de „captain" of „maitre d'hötel" een biljet in de hand te stoppen als men arriveert en al naar gelang van de waarde van dit biljet krijgt men een betere of minder goede tafel aangewezen, wat vooral van belang is in night clubs waar een „floorshow" wordt gegeven. De captains ontvangen per avond soms wet 100 dollar in tips. Een avondje uit kan u duur te staan komen en men kan daarom zonder enig bezwaar van te voren een ge legenheid opbellen om te vragen wat de prijsklasse is en of er een mini mum is of een „corver charge". Deze laatste twee vindt men alleen in gelegenheden waar een orkest of ander amusement is. Een minimum is niet zo bezwaarlijk; het betekent, dat men minstens 3.00 of 5.00 dollar moet besteden. De cock tails kosten meestal 1.00 (resp. 1.50) dollar per stuk en u kunt er dus drie nemen voordat uw drie dollars op zijn. In elk geval heeft men het gevoel hier waar voor zijn geld te krijgen. Een cover charge is eigenlijk een dollar extra op de rekening, men zou kunnen zeggen voor het amusement. NIET ZONDER DAS! Men kan aan deze dingen ontkomen door aan de bar te zitten. Hier gel den de gewone prijzen zonder mini mum of cover charge, maar men moet de gelegenheid goed kennen om te kunnen weten of men inder daad de muziek in de bar kan ho ren en men op de dansvloer wordt toegelaten. Er zijn ook nachtclubs als de zo beroemde Storkclub en „21" waar men zonder introductie niet wordt toegelaten. Alhoewel de Amerikaan over het al gemeen veel sportiever gekleed gaat dan de Europeaan, wordt u de toe gang ontzegd in sommige restaurants zonder colbertjasje of das. Dit kan iedereen overkomen gedurende de zomer als het ondragelijk warm is en u in een sportshirt op stap bent gegaan. Sommige restaurants hebben echter dassen klaar liggen voor de gasten en de kellner staat soms zijn jasje af als blijkt dat u niet op de hoogte was van deze gewoonte. New-York is vol wolkenkrabbers en in één zo'n gebouw werken enkele duizenden mensen, die allemaal ge durende hun lunchuur naar buiten zwermen om ergens te eten terwijl anderen een sandwich bij zich op kantoor laten bezorgen. Als er ergens grote wolkenkrabbers worden ge bouwd, zoals b.v. op Park Avenue, waar in een ruimte van nog geen vierkante kilometer vier gebouwen de lucht in gaan, schieten de lunche onettes en restaurants als padde stoelen uit de grond en als ze enigs zins eetbaar voedsel serveren, kun nen ze allemaal op goede inkomsten rekenen. (Nadruk verboden) Mr E. Thea Verboom door Colijn Zn te Voorhout. De apart-rode Adagio van J. C. Nieu- wenhuis, Lisse, vonden we 'n voor name tulp, terwijl de witte Andes van C. J. Segers Zn, Lisse, ook 'n prima indruk maakte. P. Hopman Zn. Hillegom, bracht de goede pur peren Prince Charles naar voren, terwijl uit dezelfde plaats de fa. J. Op de wekelijkse keuring in het Scarlet Cardinal en daarnaast 'n gele Rijkelijkhuizen de heerlijk geurende Krelagehuis te Haarlem, konden de verloping uit deze curieuze tulp. rode Albin Hanson voor het voet- tulpenliefhebbers gisteren volop aan "ht bracht. hun trekken komen. De tafels bo- Een enorme groep was er van Fr. T Pn™a vonde,n we da gale bolden gen bij wijze van spreken haast door v. d. Hoek's broeiproevenbedrijf, Trophy van Warnaar Co Sassen- onder de vele soorten en zaailingen. Nieuwe Niedorp, waarin men tal van heim' die ook dt kl°eke rode °iora- Een der allerbeste tulpen van de bekende soorten zag, maar ook enke- ma naar v0I"6n bracht, keuring was o.i. de gele zaailing no. je nieuwere. Onder die nieuwere: Narcissen waren in minder grote 49, die P. Hermans, Voorhout, ten Cantor, apart roserood van kleur, hoeveelheden. We zagen van Gebrs. tonele voerde en door de fa. C. A. fors van bloem en stengel en als ge- van Graven uit De Zilk de mooie van Paridon uit Noordwijkerhout heel een goede indruk makend .Maar grootkronige Ralph Bunch en de was gebroeid. Prima van stand, best 0f serieuze concurrent van Gan- rijkbloeiende gele trompet Golden diepgeel van kleur, sterk van sten- (jer zal worden? De tyd zal het le- Sunbeam, die een minder mooie gel goed van proporties en stevige bloem. Natuurlijk: er stond maar één exemplaar van en men dient even af te wachten, hoe deze tulp het doet als men meerdere exemplaren vrü dicht opeen in een kistje plant, maar de eerste indruk was: dat kon wel eens wat worden voor de toe komst. Eugène v. d. Schoot, Hille gom, bracht o.m. de gele sport uit Krelage's Triumph van de stam-Eg- gink uit Voorschoten (er is nog een sport van deze massatulp in de han del, maar die komt bij een andere kweker vandaan en heeft 'n waasje rood over het geel, hetgeen wel eens kan betekenen, dat hij gaat „teruglopen", zoals dat in vakjargon heet) en verder de beste witte Snow Star en de dubbele Royal Beauty, die tussen twee haakjes wel beter kan. Snow Star zagen we ook van Th. Jonkheer, Hillegom, terwijl L. van Berkel, Vogelenzang, de fris ge tinte Mappa, rood met brede, helder gele rand, ten tonele voerde. Een gele zaailing toonde J. Schoorl Lis se; we zien deze aanwinst nog wel eens terug. P. van Reisen Zn uit Voorhout etaleerde de rode parkiet ren. Deze aanwinst was ingezonden vorm heeft. Fraai vonden we de gele grootkronige Gigantic Star van G. Helmus uit Sassenheim: een forse goed gevormde narcis met intens gele kleur. Baas boven baas: de gele trompet Rambler van Rijn veld uit Hillegom kon naar onze smaak door geen enkele andere worden bena derd in schoonheid. Barret Browning van G. B. de Vroomen Zn, Sas senheim, wordt nu al week-in, wee- uit in voortreffelijke conditie ge showd. G. Lubbe Zn Oegstgeest, lieten hun grote paradepaard, de gr. kronige Yellow Sun. weer opdraven. Een uitstekende narcis! Een heel goede indruk maakte ook de groot kronige Early Pride, sneeuwwit dek blad met oranje kroon, van Nic. van Reeuwijk, Abbenes. De hyacinten waren vertegenwoor digd door een drietal multiflora's van P. Dames, Lisse, nl. door Jan Bos, Pink Pearl en Anne Marie. en zijn middagdutje ZOETERMEER GROEIT In het afgelopen jaar is het aantal inwoners van Zoetermeer gestegen tot ruim 8900. Het aantal katholieken bedraagt ruim 3200 dat is meer dan 36 In 1960 werden 98 kinderen ge doopt. Het aantal overledenen be draagt 12. Het aantal katholieken be droeg met de vestigiging van nieuwe inwoners bijna 300. Als nieuwe plan nen voor de kerk zijn aangekondigd de afwerking van de nieuwe licht installatie, de restauratie van de nok van de toren, de bestrijding van de door de boktor aangetaste delen van de toren en zo mogelijk een nieuw, hoger geplaatst altaar. In oktober zal een misweek worden gehouden. Wit-Gele Kruis. Met ingang van het nieuwe jaar 1961 is de contribu tie van het Wit-Gele Kruis enigszins verhoogd. Deze verhoging bedraagt 5 cent per maand. De nieuwe con tributies bedragen nu per maand 70 cent (en dus niet 65 cent, zoals ver keerd was aangegeven); f 2,10 per kwartaal, 4,20 per half jaar en 8,40 per jaar. Deze verhoging was de uitvoering van een besluit van de algemene ledenvergadering. L.T.J. Op de laatste bijeenkomst van het oude jaar hebben de leden van de LTJ zich aan het spreken in het openbaar gewaagd. Een zestal leden hield een inleiding over de volgende onderwerpen: De vijfdaag se werkweek, de afbetaling, de teelt van paprika, de kuikenmesterij en de melkkoe. De laatste spreker be handelde het onderwerp: De vrije tijdsbesteding. Na elke inleiding werd een kleine gedachtenwisseling gehouden hetgeen zeer vruchtbaar werkte. Voorzitter Henk Janssen leidde de bijeenkomst op de hem bekende wijze. Met een dankwoord voor de grote activiteit van de leden en de goede opkomst werd deze bij eenkomst gesloten. Een pasgeborene maakt uit eigen beweging geen verschil tussen dag en nacht. De nachtvoeding, die het kleintje in de eerste levensweken dikwijls krijgt, heeft voor de baby zelf niets merkwaardigs. Tegenwoordig acht men zulk een nachtvoeding echter niet zo wense lijk meer als vroeger: men geeft er de voorkeur aan reeds nu met de opvoeding te beginnen en het kind er aan te wennen de gehele nacht door te slapen, een gewoonte die in het latere leven ook wordt vereist. Een zuigeling heeft er behoefte aan nog bijna het hele etmaal te slapen. Geleidelijk aan wordt dat minder, maar toch beperkt het wak ker zijn zich in het eerste levensjaar zich tot enkele uren daags. Overdag slapen Is de baby een „peuter" gewor den, dan heeft deze behalve een lange nachtelijke slaapperiode nog maar één of twee dutjes overdag nodig. Het ochtendslaapje komt bij de kleinsten gewoonlijk na het ba den. De meeste peuters slapen dan maar kort; er zijn er echter, die nog een paar uur onder zeil gaan tot aan de middagmaaltijd. Grote per soonlijke vreschillen zijn er ook ten aanzien van de middagrust. Het ene kind heeft genoeg aan een enkel uurtje, het andere ver slaapt zonder blikken of blozen de hele middag, zodat er van uitgaan helemaal niets meer kan komen! Moeten de ouders nu ingrijpen in al deze hebbelijkheden? Over het algemeen niet, tenmin ste als men ervan overtuigd is dat het kleintje goed gedijt Natuurlijk dient er wel volop gelegenheid te zijn het kind in tie buitenlucht te brengen. Wie geen tuin heeft, moet de straat wel op met kinder- of wan delwagen en daar moet dan tijd voor zijn. Ook mogen die slaapjes van overdag de nachtelijke rustpe riode niet op de een of andere ma nier in de weg zitten. Huis op stelten Sommige moeders klagen erover, dat de peuter 's avonds als gevolg van het 's middags slapen urenlang wakker ligt. Ook komt het voor, dat een kind dat overdag zeer lang in bed gehouden wordt, iedere och tend voor dag en dauw het hele huis op stelten zet. Hoe het zij, men dient weliswaar steeds oog te hebben voor de even tuele noodzaak om veranderingen aan te brengen, maar als er niets bijzonders aan de hand is, dient door dik en dun te worden vastge houden aan de slaaptijden. Kinderen die hun gewone mid dagrustuurtje eens hebben gemist, zijn moe, landerig en kribbig. Het zelfde geldt voor de hummels die 's avonds te laat in bed komen. Worden dergelijke fouten herhaal delijk gemaakt, dan gaat de gezond heid zichtbaar achteruit: de peuter ziet er slecht uit en wordt nerveus. Kattekwaad Zeer beweeglijke kinderen tonen soms al op heel jeugdige leeftijd een ernstige afkeer van het overdag slapen. Bij één- tot driejarigen mag de moeder echter niet te gauw be sluiten de rusttijd dan maar over te slaan. De motivering „hij (of zij) wil niet meer" heeft in het geheel geen waarde. Juist een levendig en druk kind heeft er behoefte aan even te worden neergelegd, anders is de dag veel te lang en te inspannend. Waarschijnlijk zal er dan wel een zogenaamde veiligheidsgordel moeten worden gebruikt om de kleuter te beletten rechtop te gaan staan, uit bed te klimmen en ander kattekwaad uit te halen. Ook voor kinderen, die overdag één twee uur rustig slapen, moet een avond bedtijd van half zeven, uiterlijk ze ven uur worden aangehouden. Dat blijft door de hele kleuterleeftijd heen van kracht. Halve daagjes naar school Wanneer de kinderen - gewoon lijk op het vierde jaar - naar het „kleine schooltje" gaan, is dat een hele verandering. Meestal bevalt 't schoolgaan heel goed, maar toch is de overgang groot, zowel in emotio neel als in lichamelijk opzicht. Kinderen voor wie 't bezoek aan de kleuterschool nog erg opwin dend en vermoeiend is, moeten lie ver nog maar niet ineens hele da gen gaan. Het bekomt hun beter, als ze alleen 's morgens op school zijn en de middag nog in de ver trouwde huishoudelijke sfeer door brengen. Om van deze maatregel 't volle profijt te hebben, moeten ze dan thuis eerst een uurtje slapen voordat ze weer gaan spelen. Dr. H. W. Scalongne

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5