IN NEDERLAND GENOOT MEN VAN WIM KAN Leidse Schouwburg bakermat van „nationaal programma" Vuurwerkwinkel explodeerde meer TWEE DODEN BIJ FELLE BRAND Vader poogde kind te redden Steeds aanvragen verkorting werktijd De Hoge dank aan wegenwachter Oudejaarsgrap eiste mensenleven Prof. De Quay hield Nieuwjaarsrede voor de Wereldomroep Gratificaties zonder naijver bij de P. T. T. Chinese goudschat opgebaggerd MAANDAG 2 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 - icaar de dividenden hoger zijn dan de dijken Het mag dan waar zijn, dat in ons land een nationaal programma voor de radio gekenmerkt wordt door het feit, dat niemand er naar luistert (citaat Wim Kan), de Vara komt de eer toe voor een uitzending te hebben gezorgd die door slechts weinig Nederlanders zal zijn gemist. Op oudejaarsavond heeft Wim Kan, de meester hekelaar bij uitstek, onze landgenoten vijf kwartier tot één groot gezin geformeerd met zijn „Uithuilen en opnieuw beginnen." Als de andere omroepverenigingen rond deze tijd zichzelf bijna een zwijgen opleggen en regeringsfunctionarissen op 1 januari gepolst wor den naar hun reacties, wel, dan moet Wim Kan toch wel als een figuur van buitengewoon nationaal formaat beschouwd worden. van het schateren en de „komende, nieuwe verkeersregel" voor de P.v. d. A.: rechts inhalen, werd niet alleen door sympathisanten van het links- verkeer met gejuich ontvangen. Voor de rest: het Leidse publiek was figu rant. Wim Kan sprak over de hoofden van de Leidenaars heen en richtte zich pas rechtstreeks tot hen als hij hen nodig had voor hun reacties. Het zij Kan vergeven. Vooral op Oude jaarsavonden - om de 2 jaar - dient hij een landsbelang. Vijf kwartier grandioos uithuilen „Ja, daar is-ie" gonsde het om negen uur door vele duizenden huis kamers toen door de luidsprekers niet anders klonk dan het klagelijk geschrei van een vrouw en het kal merende Mien". En als u vrij dagavond in de Leidse Schouwburg had gezeten met andere stadgenoten, onder wie vele prominenten, had u wel eens kunnen denken, dat Mien's klachten werden geproduceerd door - o, ironie na de Familie Doorsnee - Kees Brusse, die achter de schermen de regie voerde en waarschijnlijk dus ook Wim Kan als „Mien" assisteerde. Inderdaad heeft Leiden de première van deze inslaande uitzending gehad, een generale repetitie. Wim was wat nerveus, maar tegelijk onuitputtelijk in zijn flitsende humor en de aan stichter van de ene daverende lach na de ander, als bij een hevig on weer. Behalve de Leidse repetitie heeft Kan ook elders nog tweemaal gerepe teerd. Wat u zaterdagavond hoorde was derhalve een mengsel van drie probeersels, waarin het Leidse aan deel evenwel voor het grootste deel was vervat. Bij de radio hebben we meermalen moeten constateren, dat Kan voor zijn uitzending ettelijke grapjes had laten vallen die het in de Schouw burg vrijdagavond zo goed deden. In de zaal waren we getuige van het „Herman, jongen, daar gaat-ie dan"- achtige inschenken van enkele glaas jes en daar werd ons ook een Bin nenhof-geheimpje uit het Torentje verteld: zoals Toxopeus thuis tikt, tikt hij nergens. Door de ether kwam een gewijzigde Kan" maar even raak en vindingrijk. Je bent niet veilig voor Wim Kan als je in de regering zit, maar ieder een krijgt zijn portie en niemand kan zeggen, dat hij gespaard is en juist deze onpartijdigheid van Wim Kan is zozeer te loven. De kabinetscrisis was géén struikelblok voor Kan, in tegendeel, de situatie was koren op zijn molen en buiten lag de sneeuw huizenhoog 5000 huizen hoog. Van Aartsen aarzelde bij de deur, maar de deur ging niet hele maal dicht.een slip van Jan's jas zat ertussen. De situatie met de weg lopende ministers was voor Kan zelfs aanleiding een splinternieuw „oud" Nederlands spreekwoord in het leven te roepen: „Als de kerstbomen staan, vallen de kabinetten." Ze werden er allen met de haren bijgesleept: de professoren De Quay, Beel (misschien op veelvuldig ver zoek nog eenmaal - voor korte tijd - in zijn glansrol), Gerbrandy en ook dr Drees, de Pa van de A, want er staat altijd wel een snor achter de deur. Minister Visser was een uitste kende bewindsman voor Defensie om dat ook hij „landbouw" had gestu deerd, minister Korthals stond tot aan zijn nek in het water en werd bezongen in „Als 't effe waait", een raak en geestig lied op onze waters noden dst zou uitlopen op „uitwaaien en opnieuw beginnen". Raak, maar ook lyrisch Kans liedjes waren van een uit stekend gehalte, lyrisch bijna. Wat vond u van het kalmerende „Lief zijn voor Luns, lief zijn voor Jan"? Het wordt misschien het Wiegelied van Wim Kan. Om De Gaulle maakte hij zich geen zorgen die kunnen ze toch niet ophangen, en Kennedy had maar een fijne familie, vond-ie, vooral Truus, die weer heel anders is omdat ze eigenlijk niet tot de familie be hoort. Natuurlijk moest ook de heer Hilterman in het rijtje: mr G. B. J. Hilterman, hoofdredacteur van de wereld, geeft commentaar op gebeur tenissen bij de Haagse Post. Het was allemaal in één woord overrompelend; wat luisterend Ne derland betreft had Kan zo wel een uur door mogen gaan. Of Kan over twee jaar voor de microfoon op Oude jaarsavond terugkomt is nog een vraag. Hij suggereert zélf: in 1960 is de wereld nog niet vergaan maar er wordt hard aan gewerkt. De uitverkorenen in de Leidsche Schouwburg hebben dus tweemaal mogen genieten. En hóé. We zagen hooggeleerde heren dubbel liggen Tengevolge van gasverstikking is hedenmorgen de 80-jarige mevr A. Grimmen-v.d. Sluis uit Almelo om het leven gekomen. Zij was in haar huis bezig met het schoonmaken van het gastoestèl. Vermoedelijk is de gasslang losgeschoten. Leiden heeft zijn kruitschip, Haarle in de gemeente Nijverdal heeft sinds oudejaarsavond zijn kruitwinkeltje. Met daverende knallen spatte zaterdagmiddag de inventaris van de winkel uit elkaar, die voor geen klein ge deelte uit vuurwerk bestond. Met feestelijke knallen en feeë rieke lichteffecten werd de keu- rge winkel in enkele ogenblik ken in puinhoop herschapen. Oorzaak van de ramp, waarbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren vielen, was een jon getje, die een pak sterretjes kwam kopen. Om het effect te beproeven stak hij er alvast eentje aan. De vonken kwamen terecht in de dozen vuurwerk, die op de toon bank waren uitgesteld. Met ket tingknallen vloog de ene doos na de andere in de lucht. Het pand stond in een ommezien in lichterlaaie. De brandweer, die al vrij spoedig ten tonele ver scheen, kon niet verhinderen, dat de winkel uitbrandde. Bolletjes in plaats van relletjes De jaarwisseling in Den Haag verliep ditmaal boven verwachting rustig: Er was een hele politiemacht op de been gebracht om eventuele rellen meteen de kop in te drukken. De situatie rond het middernachtelijk uur was echter van dien aard, dat de dienaren van het gezag rustig een olie bolletje konden meepakken. Gisteravond, enige minuten na tien kind uit het gezin (een jaar oud), die uur is in een boven een winkel voor op de zolderverdieping sliep, te red- gedistilleerd gelegen woning aan de den. Alexander Battal aan in Maastricht De man is in zijn poging niet ge brand uitgebroken. Bij deze brand slaagd. Brandweerlieden vonden later zijn twee mensen om het leven geko- zijn stoffelijk overschot in de onmid- men* dellijke nabijheid van het kind op de Het huis werd bewooond door het zolderverdieping. De woning is voor gezin van de 42-jarige heer N. Stol- het grootste deel uitgebrand. Te mid- lenwerck, die bij het uitbreken van dernacht was men nog bezig met na- de brand met zijn echtgenote ea vijf blussen, kinderen in de huiskamer verbleef. Het vuur is in die huiskamer ont staan. Man, vrouw en kinderen ren den naa" buiten, waarna de man de brandweer alarmeerde. Nadat hij dit had gedaan begaf hij zich weer naar binnen om te trachten het jongste Op oudejaarsavond is de heer H. ni## _v Smeeman in Zwartemeer van het Politie schoot m Drachten dak van z«n huis gevallen en over- leden. Omdat jongelui voor de grap een kerstboom in de schoorsteen van zijn huis geplant hadden, was hij het dak opgeklommen om de boom te verwij deren. Toen de heer Smeeman hier in niet slaagde liet hij zich terug glijden in de dakgoot. Hij moet daar een hartaanval hebben gekregen. Uitgehuild en opnieuw begonnen jongeman in arm Bij „viering" van jaarwisseling De viering van de jaarwisseling is in Friesland over het algemeen rus tig ver .oren; slechts op enkele plaat sen ontstonden incidenten. In Drachten zag de politie zich ge noodzaakt van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een 24-jarige jon geman werd daarbij door een revol verschot in de bovenarm getroffen. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. 1 Al vóór het middernachtelijk uur had de politie in Drachten met be hulp van gummiknuppels enkele charges moeten uitvoeren maar na demissionaire minister van Ver- keer en Waterstaat, de heer H. A. i m?ë:elV ,van werktijdver- Korthals, is voornemens op korte ter- korting heeft zoveel reactie gegeven, ,^n in persoon zyn grote danlt te nH.i'w iVa" '"Jhsbemtdde- betuigen aan wegenwachter H. Schut laars handen vol werk heeft om alle uit Haren (Gr.)., voor hetgeen deze aanvragen te kunnen verwerken, vrijdag met verontachtzaming voor dl,.veilibheid en lijfsbehoud, heeft miljoen Nederlandse werknemers de f^fng^jeger *w StaÏÏn'iSt SMSC wrak ^n hS l^ gen bfj het colfege Wnnen Ook na ran Rechtvaart- half december ontvingen de Rijks- bemiddelaars nog verzoeken van be- Het staat op dit. ogenblik nog niet drijven tot werktijdverkorting over vast waar en wanneer de minister te mogen gaan. Laaraan was tevens van deze dankbetuiging blijk zal ge- het verzoek gekoppeld snelheid te ven, datum en plaats moeten nog na- betrachten, opdat men vóór Nieuw- der worden vastgesteld. De directour jaar zou weten waar men aan toe is. generaal van de Rijksluchtvaartschool, De aanvragen konden ling niet teve"s vooronderzoeker in lucht- alle meer afgewerkt worden. Ook bij vaartongevallen, de heer J. W. F. de Vakraad Metaalindustrie, die be- Bakker, zal bij deze huldiging aan- voegdheid heeft vergunning voor wejig zijn- werktijdverkorting te verlenen kwa men een stroom van verzoeken bin- nen. Het is wel zeker, dat de getal len nog sterk zullen stijgen in de Parkeerhekjes loop van dit jaar. Voor vele onder- J werknemers geldt dan nog, dat zij tot een 47-urige werkweek zijn over gegaan, waarbij zij één week 49 uur werken, ook op de zaterdag, en de Ingenieur Bylaard van de dienst week daaropvolgend 45 uur mét vrije Publieke Werken in Amsterdam zaterdag. 1 Mei 1961 zullen enkele heeft meegedeeld, dat in 1961 langs honderdduizenden ambtenaren om de de Amsterdamse grachten zeven ki- in Amsterdam andere zaterdag vrij zijn. Van het leven een succes maken De demissionaire minister-presi- maar het moeten laten schijnen. Het dent, prof. dr. J. E. de Quay, heeft betekent ook, dat, als het leven ons gistermorgen voor de Wereldomroep meeloopt en ons de gelegenheid is één uur begonnen de moeilijkheden een nieuwjaarsrede gehouden. Tot geboden tot volle ontplooiing te ko- eerst goed. Een groep jongeren raak- zijn luisteraars zeide de heer De J1 te slaags met drie agenten; twee wer- Quay onder meer: „Ik ben dankbaar den neergeslagen. De derde agent dat ik op deze dag de schakel mag lometer parkeerhekjes zullen worden geplaatst. In 1962 wordt het project afge rond. In totaal zal er dan 20 km. aan parkeerhekjes in Amsterdam zijn. De heer Bijlaard zei dit Oudejaars avond in het binnenlands jaarover zicht van het NTS-journaal. Hij ver klaarde ook, dat de hekjes langs de grachten goed bevallen. Waar ze tot dusver zijn geplaatst, zijn geen auto's in de grachten gevallen. Duizenden televisiekijkers hebben oudejaarsavond tussen 9 en 10 uur hun toestel in de steek gelaten om over de radio te luisteren naar Wim Kan's programma „Uithuilen en opnieuw beginnen". Op de foto zien we de cabarettier met Corry Vonk op het toneel geknield liggen om de „spiek briefjes" met trefwoorden op volgorde te leggen. De foto werd tijdens de opname van het programma in het Amsterdamse Concertgebouw gemaakt. loste enkele waarschuwingsschoten. Toen dit geen effect sorteerde, schoot hij een der aanvallers in de arm. Eerst toen keerde de rust in Drach ten weer. Fles zure mosselen deed strijd ontbranden In een café in Groningen is van nacht om twee uur een hevige vecht partij onbbrand, omdat een 31-jarige dronken bezoeker er met een fles zure mosselen vandoor wilde gaan. De portier hield hem tegen. Er ontstond een vechtpartij. Ook een 25-jarige cafébezoeker begaf zich gewapend met een metalen wandelstok in het strijdrumoer. De portier en de café houder liepen zodanige verwondin gen op, dat zij in het Academisch zie kenhuis behandeld moesten worden. De politie heeft beide vechtersbazen aangehouden. Nieuw systeem Leiding van de PT en de bonden van overheidspersoneel zijn tot over eenstemming gekomen over de wij ze van toedienen der gratificaties. Tot dat jaar bestond er voor 't ver strekken van beloningen een in 1958 in het leven geroepen regeling. On geveer tien procent van de maand- loners kwam voor een gratificatie in aanmerking terwijl 90 procent van de weekloners een beloning kreeg. Dit was aanleiding tot veel onge noegen. Het kwam wel voor, dat op sommige afdelingen, allen die 'n gra tificatie ontvingen het geld daarvoor in een pot deponeerden, die daarna onder al het personeel werd ver deeld. Thans heeft men besloten, dat weekloners (uniformdragend perso neel en lagere technici) en maand- loners (lager en middelbaar admini stratief personeel en technische amb tenaren) in gelijke mate voor gra tificatie in aanmerking zullen ko men. Als zij als „goed" worden be oordeeld krijgen zij twee procent van het jaarloon en als „uitmun tend", vier procent. vormen, die u met het moederland verbindt" „Wij staan,", aldus spre ker „zonder uitzondering voor de opgave van het leven iets te maken. Op welke plaats wij ook in deze we reld zijn geplaatst, welke taak ons ook is toebedeeld, of wij met een ge zin dan wel als eenling onze schou ders er onder moeten zetten, wij ho pen van het leven een succes te ma ken." Prof. De Quay herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de Ameri kaanse wijsgeer-predikant Emerson eens heeft gezegd, dat het leven een privilege is en als een voorrecht men, wij daarvoor erkentelijk moe ten blijven en ons niet in zelfvol daanheid mogen verliezen." Bovenal zit daarin de opgaaf al dus prof. De Quay, om zonder zelf beklag te vechten tegen teleurstel lingen en tegenslagen. Het vraagt vertrouwen en geloof in ons zelf en in een hogere leiding, om met God's hulp de ontgoochelingen te overwin nen en de strijd vol te houden en met onze talenten te blijven woeke ren. Waarde 10.000,- In de Dedemsvaart onder de Lutte bij Dedemsvaart wordt op het ogen blik gebaggerd i.v.m. de aanleg van dammen in het vaarwater. Omwonenden zochten tijdens deze werkzaamheden naar een destijds in het water gevallen beurs met inhoud. Deze werd echter niet gevonden, maar wel een houten kistje met.... oude gouden Chinese munten uit het Prof. De Quay besloot zijn toe spraak met zijn luisteraars veel ge luk en zegen toe te wensen. „Mogen moet worden beschouwd. „Dat is 'n wij allen leven uit het besef, dat het Jaar 1300. Deze vertegenwoordigen grote gedachte," aldus spreker, „het leven een privilege is en voor ieder volgens experts een waarde van plm. houdt in, dat wij ons licht niet on- mensenkind waard behoort te zijn f 10.000. De vinder schonk de vondst der de korenmaat moeten houden om geleefd te worden," zo zeide hij. aan 'het plaatselijk museum. Kerstbomen gingen in nieuw jaar svuur Oud en Nieuw zonder hoog oplaaiend vuur is tegenwoordig geen echt Oud en Nieuw meer daarom worden door de jeugd al dagen van tevoren overal kerstbomen vergaard, die bij de jaarwisseling worden verbrand. Dt bijgaande foto werd gemaakt in Slotermeer bij Amsterdam.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4