L.T.M. Alplien a/d Rijn nam afscheid van voorzitster Puck Straathof Leiderdorpse raad vindt belasting verhogingen niet prettig, maar aanvaardt ze toch MAANDAG 2 JANUARI 1961 tr- DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 lingsvoorzitster was gekozen en zij weldra haar weg had gevonden naar de diocesane top van de LTM. De klap op de vuurpijl noemde Theo de prachtige promotie die Puck thans als bij verrassing ten deel is geval len, nu zij haar maatschappelijke werkkring verplaatst ziet naar de Volkshogeschool van de KNBTB te Nijmegen en zij tevens bekleed wordt met de landelijke leiding van de KNBJB. Dat is waarlijk niet mis, verklaarde Theo, die Puck ermee fe liciteerde. Namens de LTJ bood hij haar een presentje aan. Kapelaan M. J. A. Huiberts, mode rator van LTM en LTJ vond, dat Puck wel een heel stevige handdruk verdiende bij zulk een promotie. Hij verwachtte er ook niet anders dan heel veel goeds voor de ontwikke ling en culturele vorming van de agrarische jeugd in Nederland. Hij wenste Puck een heel goede toe komst toe. Puck blijft adviseren. Annie van Niekerk sloot zich aan bij de gesproken woorden en kon, uiteraard, niet verhelen, dat zij, evenals alle leden van de LTM het toch wel jammer vindt Puck te moe ten zien gaan. Zij deed een beroep op de scheidende voorzitster om be schikbaar te blijven voor de afdeling met haar adviezen. Puck beant woordde deze vraag bevestigend en beloofde haar eerste brief, gebruik makende van de postmap die zij ten afscheid van de LTM heeft gekregen aan de afdeling te zullen schrijven. L den van de LTM voerden tot slot van de afscheidsavond een to- cretaris Arnold Oostdam deze bijeen- neelstukje op, dat gewijd was aan komst bij. Theo gewaagde van de de levensloop van Puck in haar LTM korte tijd waarin Puck haar beste leven. krachten had gegeven aan het LTM- Puck sprak hierna een hartelijk werk en daarbij vooral ook een al- afscheidswoord, dat vol was van er- xjixw. lc fut»'»! «w*— lerprettigste samenwerking aan de kentelijkheid jegens allen die met vreugde tegelijk, om haar voorzitster dag legde met de LTJ. Hij schetste haar hebben samengewerkt en voor Puck Straathof. Weemoed omdat zij hoe Puck drie jaar geleden tot afde- het gezellige afscheid, zich genoodzaakt ziet de afdeling al- zodanig te verlaten, vreugde even wel om de vermeldenswaardige pro moties die zij in zeer korte tijd op eenvolgend heeft mogen maken in de katholieke agrarische jeugdbe weging op landelijk niveau. Als voorzitster van de pl. afd. heeft Puck maar korte tijd gefun geerd. Maar die korte tijd was „he vig", zoals men dat in goede zin pleegt aan te duiden. Zij heeft zich getoond een beminnelijke voorzit ster te zijn, een tactische maar vooral een verstandige, bezie lende presidente. Het is begrijpelijk, dat men haar, die zelf is voorgeko men uit de boerenstand en zich zo Een verstandige, bezielende presidente In de plaatselijke afdeling van de LTM te Alphen heerst weemoed en In een commissie voor onderzoek van de gemeenterekening over 1959 ïeiasier werden gekozen de heren P> w. j. men uil ue uuciciiawiiu cu z.iv_u z-u t-, met energie aan het jeugdwerk heeft Nievaart en Veldhuyzen. gewijd, node ziet gaan. Promotie. Garagebouw Over de bouw van een garage en Goddijn, G. J. Loling en L. Los. In fietsenstalling was de heer Lolling de begrotingscommissie zullen zit- het niet eens met het voorstel van ting nemen de heren J. W. Boot, J. B. en W. Wordt dit een garage of een stalling, vroeg hij. Volgens de prijs, 28.000, moet dit slechts een Voor het jaar 1961 werd dr. M. P. Hennink benoemd tot geneeskundige stalling^ zijn, aldus de heer Lolling. voor het kosteloos inenten tegen *mlm is de gemeente meer gebaat met Maar er is vreugde die alle leed van het scheiden, zij het ook niet zo abrupt, doet vergeten. Puck ver pokken Van de Diaconie der Herv. gem. een garage met een behoorlijke outillage voor de wagens en een daarbij gebouwde woning voor een uaai uy gEuuutiuï wuuilifi IUU1 ccn a Drupt aoet vergeten rucK ver- Leiden zullen opnieuw, wederom ]jd van het brandweercorps, zodat a Drupt, aoet vergeten, i uck ver v00r de tjjd yan j Jaar een tweetal _ja onmiHrfplliik ipmanrt Ml Hp plaatst haar activiteiten namelijk iokalen worden gehuurd voor de u 5 onmiddellijk iemand bij de hogere regionen. Zij was al r.kkleuterschool hand is. Bovendien vreest hij voor naar voorzitster van de Interdiocesane LTM (Haarlem en Rotterdam). M.i.v. 2 januari is zij bovendien gekozen tot landelijk voorzitster van de KNBJB (Kath. Ned. Boerinnen Jeugd Bond) en is zij tevens be- Subsidies. De „Personeelsvereniging Gemeen tewerken Leiderdorp" noemd tot assistent van de directeur subsidie van 100.—; de Leiderdorp van „Ons Erf" de heer Theo v. Steen se padvinders 1390.— en de Korf- ruimtegebrek bij de toekomstige uit breiding van de gemeente. De heer De Graaf en ook weth. Meerburg waren van mening, dat met 't voor gestelde plan voorlopig het stallings- ontvangt een probleem was opgelost. De voorz. zei, dat moet gestreefd worden naar een sluitende begroting en men voorde liger de wagen in de gemeente kan laten ondèrhouden dan door het aan- behandeling van de voor- schaffen van een dure accommoda- ft~|tie. En hier legde de heer Lolling geboren pn CT" .T"*6 zich dan bij neer zodat het plan vol- geDoren en getogen is, met een on- bestuur het plaatsen van verkeers- cens voorstel wordt uitgevoerd derbreking van 5 jaar voor haar on- borden zoveel mogelijk te beperken. ge"S ™orstel wordt «"gevoerd, derwijsstudie in Rotterdam zij be- De voorzitter zei, van het zelfde ge- Dit is ook het geval met de voor- haalde er akte l.o., hoofdakte met voelen te zijn maar het toenemend stellen inzake het Protestants Be- aantekening handwerken, handenar- verkeer en de gemakzucht van de jaardencentrum. Aan de .stichting beid en gymnastiek zijn trots op mensen de hun auto liefst zo dicht zal Pl-m. 4000 m2 grond worden ver- Puck. Tlof ViqRKa> 1i_a 1 ne n (Volkshogeschool Cultureel Centrum) een instelling van de KNBTB. Nat. Boeren balclub Velocitas ƒ330. te Nijmegen, gestelde verkeersmaatregelen De meisje van Alphen, waar Puck zocht de heer Lolling het gemeente- Verhoging wegen- en riool belasting. Opnieuw was in deze vergadering dit onderwerp aan de orde. Het col- Dat hebben zij niet onder mogelijk willen parkeren waar zij kocht a 25.per m2 en de gemeen- stoeien of banken gestoken, toen zij moeten wezen met voorbijzien van te stelt zich garant voor rente en af- net weekeinde van haar afscheid na- parkeergelegenheid, hebben tot ge- lossing van aan te gane geldlenin- vaj^d. T -PvrnIiik h,ad Puck de leidinsnoeinde maatregelen genoopt. gen. al enkele maanden pp t i_ j a a j leden overgedragen. Annie van nE a v.er'?and m.et, een toenemende kprk vaIbh! dn iNie: drang te komen tot concentratie van nu l ti H ppW^pnP'^aar men y°nd waterleidingbedrijven hebben B. en SrfifkV wiif»Xï.?? IVs £P f' w- met de biJ de waterlevering van nemen en om Puck tevens eerf heel ®oskoop betrokken besturen en het air onaerwerp aan ae orae. tier coi- kleinb^tie^n dehoogtetesteken 5,esituu„r van de Waterleiding „De lege van G. S. heeft medegedeeld. Dat was eerlijk *ezeCTd ook wel ver 6 Gemeenten' te Alkemade een dat afschaffing van het rioolrecht, Send vergadering gehouden waarin is be- nu de rioolbelasting is verhoogd, Nadat Jopie Broekhuizen en Bep Ülotea.a" he' Verificatiebureau op- geen bezwaar te hebben. Wel heb- de Wit de resp. verslagen hadden dracht te geven een rapport over ben zij bezwaar, dat de onderhavige gelezen voerden meerdere sprekers concentratie van waterleidingbednj- belastingen in hun totaliteit niet zijn en spreeksters het woord ven op te stellen inzake financieel verhoogd. In hun schrijven van ok- economisch standpunt. Dit, inmiddels tober 1960 hebben zij reeds aange- Samenwerking met LTJ. binnengekomen rapport, zal door 'n drongen op verhoging van de plaat commissie worden bestudeerd en te selijke belastingen. Dringend geven Theo Vergeer sprak namens de zijner tijd, met een uitgewerkt voor- zij in overweging de percentages LTJ. Hij woonde samen met de se- stel, aan de raad worden voorgelegd, voor de heffing van wegen- en riool- Prinses Irene, gefotografeerd aan het begin van een ski-tocht in de omgeving van Lech am Arlberg in Oostenrijk, waar zij met haar vader en haar zusje Marijke een wintersportvakantie doorbrengt. belasting te verhogen tot de in juni 1960 genoemde percentages. Nadere mededelingen van de minister van Binnenlandse Zaken concretiseerden het verlangen dat de gemeenten de eigen heffingen boven de tot dus ver gebruikelijke minima opvoert. Bij de berekening van de sanerings bij drage uit het gemeentefonds zal hiervan worden uitgegaan. Dit betekent, dat voor de straatbe lasting een heffing wordt vereist van 10% en 5% van de belastbare ge bouwen resp. ongebouwde eigen dommen. Het rioolrecht zal gemiddeld 25.- per perceel moeten gaan bedragen. Intussen is de begroting 1960 ge reed gekomen met een tekort van rond 100.000 en alhoewel dit tekort reëel verklaarbaar is als gevolg van gedane investeringen voor toekoms tige uitbreidingen der gemeente, zal aan verhoging van genoemde belas tingen niet kunnen worden ontko men. Worden deze eisen van de mi nister aangehouden dan zal de riool belasting gemiddeld met f 8.40 wor den verhoogd en de straatbelasting gemiddeld 6.75 per woning. B. en W. stellen voor deze verhogingen 1 januari 1961 te doen ingaan. Bij de gedachtenwisseling hier over door de raadsleden zei de heer Boot (AR), dat het niet prettig is belastingverhogingen in de raad te moeten behandelen, vooral als dit gaat als met deze verhoging, waarbij de regering een stok achter de deur houdt en daarbij zelf propaganda maakt met belastingverlaging. Bo vendien is hij gekant tegen dit voor stel omdat de huiseigenaren er de dupe van zijn. Hij zal zijn stem er dan ook niet aan te geven. De heer Andrik (PvdA) vond de verhoging niet onredelijk en zal, hoewel hij kort geleden daarvan een goed voorbeeld heeft gehad, niet te gen het regeringsbeleid ingaan en 't voorstel steunen. De heer Nievaart (PvdA) is het met de heer Boot eens wat betreft reclame maken voor belasting verla ging door de regering, maar als deze belastingverhoging oplegt wil de AR alleen de allerkleinste luiden het ge lag laten betalen en dit vindt hij een sociaal onrecht. De heer Los (AR) constateerde met een gevoel van onbehagen, dat aan deze verhoging niet te ontko men is. De heer Boot merkte nog op, dat hij bezwaar heeft, dat deze kosten alléén ten laste der huiseigenaren komt. Ten slotte wordt het voorstel aanvaard. Als opvolgster van mej. C. van Baaren is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school mej. T. E. de Bruin te Zaandam. De presentiegelden voor de raads leden en de leden der raadscommis sies zullen worden verhoogd tot resp. ƒ10.— en ƒ5.—. Een verzoek van „Het Groene Kruis" en het „Wit-Gele Kruis" en een subsidie met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1960 te doen ingaan wilde B. en W. niet inwilli gen omdat de begroting 1960 nog steeds niet goedgekeurd is en met alle mogelijke middelen moet ge streefd worden naar een sluitende begroting. Grondtransacties In de Zijllaan- en Meyepolder zul len, behoudens goedkeuring, enige percelen grond aangekocht worden t.w. van de heer Crama te Leiden 1.15.30 ha. voor 17.871,15. De pach ter, de heer W. Moraal alhier, zal als schadevergoeding ƒ41.226,80 ont vangen. De heer C. A. M. Stuifzand te Leiden zal voor verkoop grond, 10.82.00 ha., een vergoeding voor on roerende goederen, ontvangen resp. 13.530 en 69.881,50 alsmede de be- lastingschade. Het voorstel tot aankoop van de grond van de heer C. J. Overdevest en tot ontbinding van de pachtover eenkomst met de heren gebr. K. en J. Winkel, P. Overdevest, P. J. Stuif zand en E. M. J. v. d. Valk was nog niet aan de raadsleden toegezonden omdat deze zaak nog niet geheel af gewikkeld was. De voorzitter deel de mede, dat dit juist des morgens was gebeurd en vroeg de leden dit alsnog te willen behandelen omdat de stukken hiervoor ter inzage had den gelegen. Nadat de voorz. het ver loop hierover had uiteengezet be sloot de raad ook deze aankoop, waarmede pl.m. 170.000 gemoeid is, te aanvaarden. In augustus jl. is in onze gemeente een Muziekschool opgericht. Deze Muziekschool heeft ruimte nodig om onderwijs te geven. Daartoe heeft het bestuur zich tot de gemeente gewend voor een lokaal en zo nodig de zolder van de openbare lagere school. Voor één jaar zullen deze aan de muziekschool worden ver huurd. Met het oog op uitbreiding van de gemeentesecretarie is door de ge meente aangekocht het perceel Hoofdstraat 9 en heeft daardoor de beschikking gekregen over drie aan het raadhuis grenzende panden. Een perceel grond aan de Bern- hardstraat zal verkocht worden aan de heer N. Mol die voornemens is op deze grond 2 eengezinswoningen te bouwen met daarbij behorende ga rages. De koopsom bedraagt 15.000. Tenslotte zullen de 17 woningen die aan de Akkerstraat door de fa. Noor- lander worden gebouwd een blok van 6 stuks geschikt worden ge maakt voor bewoning van 9 perso nen inplaats van zes omdat in de praktijk is gebleken dat daaraan be hoefte bestaat De overige punten werden even eens z.h.st. aangenomen. Geboren: Jeroen, z.v. L. v. Leeu wen en J. Hooiveld; Peter, z.v. M. Koomen en G. Hoorn; Froukje M., d. v. M. P. Hennnink en N. v. d. Bijl; Gerrit H., z.v. C. Veldkamp en Z. H. Goodijk. Getrouwd: J. Blokker, 34 j. en M. v.d. Wolk, 25 j.; J. Soheele, 32 j. en M. M. v. Maris; G. J. Schrijer, 23 j. en J. M. Reyn, 19 j. Vuuriverk ontplofte ontijdig Vier Sassenheimse jongelieden naar het ziekenhuis Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur, was de 19-jarige zoon Wim van de jam. M. C. A. Driessen aan de Rust hoflaan 7 te Sassenheim, (hij is stu dent in de chemie) in een schuurtje achter de woning hezig met de ver vaardiging van vuurwerk, bestemd om ter gelegenheid van de jaarwis seling te worden ontstoken. In zijn gezelschap waren een drietal jongere broers: Martin, Frans en Josje. Op een gegeven ogenblik ontplofte door zelfontbranding met een hevige knal de inhoud van een glazen pot, waarin verschillende stoffen waren gemengd. Door de luchtdruk werd het lak van het schuurtje afgerukt en ontstond er in het gebouwtje een grote ravage. De vier jongelieden liepen verschillende verwondingen op aan gelaat en andere delen van het lichaam. Ze werden direct over gebracht naar een ziekenhuis in Lei den, waar bij drie van de slachtof fers wegens letsel aan ogen en hand operatief moest worden ingegrepen. Levensgevaar is echter niet aanwe zig; Martin kon inmiddels weer uit het ziekenhuis worden ontslagen. De ontploffing verwekte grote consternatie in de omgeving en het mag een wonder heten dat, ondanks de mate der verwondingen, dit onge val niet nog ernstiger gevolgen heeft gehad. LEIDERDORP Koninkl. onderscheiding voor K. Spaargaren bij 40-jarig jubileum als gemeente-werkman 1 Januari 1961 was het 40 jaar ge leden, dat de heer K. Spaargaren bij de gemeente in dienst trad als ge meente-werkman. Zijn taak bestond uit het verrichten van allerlei werk zaamheden want behalve de heei Spaargaren, bestond het gemeente apparaat uit de burgemeester (v. d. Valk Bouman) die tevens secretaris was één ambtenaar en één gemeen te veldwachter, in totaal dus 4 per sonen. Hij was dus de enige man van openbare werken maar moest ook als bode fungeren op het raad huis bij huwelijken enz. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Spaargaren vrijdag middag op het gemeentehuis ontvan gen in tegenwoordigheid van het ge hele gemeentepersoneel, waar bur gemeester Van Diepeningen hem met dit jubileum feliciteerde en dankte voor al hetgeen de jubilaris in de af gelopen 40 jaren voor de gemeente heeft verricht. Als bewijs van waar dering overhandigde de burgemees ter hem een couvert met inhoud. Maar daarmede was de burgemees ter nog niet aan het einde van de huldiging want hij was verheugd te kunnen mededelen dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris de draagmedaille in brons te verle nen behorend bij de orde van Oranje Nassau. Hierna werd de jubilaris toegesproken door de heer Blan- kestein, hoofd van de Openbare La gere School en zyn directe chef, de gemeentearchitect de heer W. Bui tendijk die hem namens het gemeen tepersoneel een geschenk overhan digde. Tenslotte dankte de jubilaris voor de hem bewezen hulde en haal de daarbij vele herinneringen op uit zijn 40-jarige ervaring als gemeente werkman. Eerste apotheek in Leiderdorp geopend Vrijdagmiddag j.L heeft burge meester Van Diepeningen in een be sloten receptie de apotheek van drs R. van Breest Smallenberg aan de Hoofdstraat 47, geopend. Daarmee is aan een lang bestaande toestand een eind. gekomen. Dit beteket n.l., dat de patiënten bij hun bezoek aan de huisarts niet meer hun medicijnen meekrijgen, maar met een receptje naar de apotheek moeten gaan. Dat dit een verbetering betekent valt niet te ontkennen. Op de eer ste plaats worden de artsen ontlast en ten tweede behoeft niet meer ge wacht te worden bij de huisarts tot de medicijnen gereed zijn.De apo theek bezorgt ze bovendien netjes aan huis. Deze samenwerking is ge regeld met algehele instemming van de plaatselijke artsen, het gemeente bestuur en de apotheker. Met ingang van maandag 2 januari 1961 is de apotheek voor het publiek geopend van 86 uur. Voor spoedgevallen ook des avonds en 's nachts. Pastoor H. W. Haselaar benoemd tot pastoor in De Zilk In de parochie van het H. Hart in De Zilk is benoemd, tot opvolger van wijlen pastoor J. Groen, pastoor H. W. Haselaar, tot nu toe pastoor van de parochie van de H. Jozef aan de West Kruiskade te Rotterdam. De nieuw benoemde herder van De Zilk werd geboren te Amster dam 19 september 1899. Na zijn stu dies aan de seminaria van Hageveld en Warmond werd hij op 14 juni 1924 priester gewijd waarna op 2 augustus 1924 zijn eerste kapelaans benoeming volgde te Volendam. Ach tereenvolgens was hij daarna kape laan te Scheveningen in de parochie van O.L.Vr. van Lourdes (6-9-24), te Haarlem in de parochie van O.L.Vr. van de H. Hozenkrans aan het Spaarne (13-8-27), te Rotterdam, pa rochie van de H. Laurentius (12-5- 1928) en te Schiedam, parochie O.L. Vr. Visitatie van 23-9-1933 tot 14-4- 1941. Van augustus 1934 tot april '44 was pastoor Haselaar in deze paro- cie ook waarnemend pastoor. In Schiedam maakte hij zich vooral verdienstelijk als moderator van de toenmalige Sint Jozefgezellen. 14 April 1941 volgde de benoeming tot pastoor in Maassluis, welke standplaats hij op 2 juni 1951 ver wisselde voor die te Rotterdam, pa rochie van de H. Jozef. 31 December 1960 tenslotte is zijn benoeming ge volgd tot pastoor van De Zilk. BODEGRAVEN LOTERIJ MAAKT GEZIN BLIJ De familie Pijnacker in de Wilhel- minastraat heeft zeker een prettig Oudejaar gevierd. Het was la we ken bekend, dat dit gezin een auto gewonnen had in de loterij van Her wonnen Levenskracht. En dezer da gen drong het gerucht door, dat de aanbieding van deze wagen zater dagmiddag zou plaats vinden. Om half drie stonden al groepjes belang stellenden-in de buurt van 't huis. Even later kwam de prijs aangere den, een fraaie Volkswagen de Luxe, genummerd ED 02-92. Hierin waren gezeten de secretaris-penningmeester van Herwonnen Levenskracht, de heer H. Franken, alsmede de heren v. d. Horst en v. Kollenburg, hoofd propagandisten. In de woning van de gelukkige prijswinnaar waren alle 14 kinderen aanwezig, die met blije gezichten de toespraak aanhoorden van de heer Franken, die vooreerst het werk van Herwonnen Levenskracht (cis on derafdeling van de KAB) uiteenzet te. Behalve de jaarlijkse loterij orga niseert H.L. een speldjesdag, een Goede Weekoffer en een donateurs actie. De geldelijke opbrengst van deze acties komt ten goede aan het werk voor lijders aan de gevreesde volksziekten, als TBC, rheuma, ast ma e.d. Zij krijgen financiële steun voor verpleging, reiskosten, e.m. Voorts wordt ook het wetenschappe lijk onderzoek i.v.m. deze ziekten gesteund. De betreffende loterij was de der tiende die H.L. had georganiseerd. De prijs was gevallen op lot Nr. 20.000, dat door mevr. Pijnacker was gekocht en door de heer des huizes werd bewaard. Merkwaardig was, dat de 3 loten die de fam. Pijnacker had gekocht twee prijzen opleverden. De heer Franken dankte de dochters van het gezin, die mede geijverd hadden voor deze loterij-actie, en het plaat selijk comité, bestaande uit de he ren J. v. Tol, H. Ernst en G. Ebben- horst, dat in Bodegraven ruim 400 loten had geplaatst. Het bewuste lot was verkocht door de 11-jarige Ernst. Er werden enkele plaatjes geschoten van de overhandiging van het lot, waarna men naar buiten trok en de gehele ïamilie zich met het comité en de heer Franken achter de blau we Volkswagen opstelden om nog maals vereeuwigd te worden. Het echtpaar Pijnacker maakte in- hun gloednieuwe eigen wagen een proef rit je, dat uitstekend beviel. Dankbaarheid en blijdschap kwa men nog eens tot uiting, toen hierna velen gevolg gaven aan de uitnodi ging ten huize van qle winnaar een kopje thee te gebruiken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3