Prof. Wijk had grootste moeite met onsympathiek Libanon 2 ZO ZIJN ONZE KINDEREN 't Hoorntje Schaakspel SPORTWENSEN VOOR 1961 i m m m te DE BRONZEN ADELAAR DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 KANGEROES VERLIEST VAN ORAWI Prof. WIJk-Llbanon 2 3-1 In een yeer slechte wedstrijd, waarvan de af wezigheid van Bas Leuring wel de voor naamste oorzaak was, heeft Prof. Wijk de grootste moeite gehad het Rotter damse Libanon te bedwingen. Het bleek al vrij spoedig, dat Prof. r'n avond niet had. De anders zo hechte verdediging liet keer op keer steken vaj- Jen en ook het serveren bleef ver be neden de maat. Libanon dat vooral ser verend uitstekend startte kwam daar door op 9-6. Een ongelofelijke harde smash van Frans Sieval bracht de ken tering, want door slecht opvangen van Libanon kwam Prof. Wijk op 10-9 voor. Het werd 11-11 gelijk, maar wie gedacht tiad dat Prof. Wijk over zijn inzinking heen was kwam bedrogen uit. Libanon, sterk aanvallend, liep uit tot 14-11. Een smash van Bekooy bracht PW weer tot bezinning. Libanon, dat dacht de wed- Stijd al gewonnen te hebben met deze voorsprong ging gekke dingen doen, zo als opmerkingen maken tegen scheids rechter en bij scheidsrechter. Het gevolg was.dat zij zichzelf volkomen uit hun Spel haalden. Dankbaar profiteerde Prof. Wijk daar van om in een ruk de set met 16-14 op hun naam te brengen. In de tweede set nam PW een 10-3 voorsprong, maar meer dankzij fouten bij Libanon, dan door eigen kunnen. Een schitterende smash van de enige ferieus spelende Libanonspeler luidde een periode van herstel in. De zich tot dan toe als idioten aanstellende Liba- nezen begonnen weer goed te volley ballen en vooral goed te serveren. Van 10-3 werd het 10-10, 12-12, 13-13. Twee mislukte smashes van de Rotterdammers brachten daarna Prof. Wijk met 15-13 op een 2-0 voorsprong. In de derde set plofte Prof. Wijk vol komen in elkaar. Niets, maar dan ook letterlijk niets brachten de mannen van v. Egmond ervan terecht Libanon kwam op 10-0. Goed serveren van Paul Stik- kelorum werkte de achterstand weg tot 10-8, maar toch is Prof Wijk niet bij machte de kansen te doen keren en met 15-11 voor Libanon werd het 2-1. Joep Blanke die in de 3e set al de plaats van Ko Karstens had overgeno men presenteerde ziin visitekaartje eerst goed in de 4e set. Met een paar mach tige armzwaaien smashte hij Prof. Wijk naar een 6-3 voorsprong. Libanon tracht te de bakens te verzetten door aan de lopende band opmerkingen over het flui ten van de arbiter te maken. Het lukte hun gelukkig niet de scheidsrechter van zijn stuk te brengen en zonder al te veel moeite behaalde Prof. Wijk een 15-7 «et- xege. Kangeroes-Orawl 1-3 Om dezelfde reden als Bas Leuring ontbrak bij Prof. Wijk. n.l. een schoolvolleybaltoernooi in Assen, ontbrak bij Kangeroes Japie Broersma. Het werd een sfeerloze ont moeting, waarbij toch wel duidelijk bleek dat Kangeroes aan techniek toch nog heel wat tekort komt. Vooral Karamoy, die blijkbaar nogal •rg veel hinder heeft van zijn gebles seerde duimen, bepaalde zich er vaak toe om de bal met zijn vuisten te spelen, waardoor er weinig goede passes uit xUn handen kwamen. Orawi nam in de eerste set een 4-0 voorsprong. Geleidelijk aan kwam Kan geroes echter opzetten, waarin vooral 1 enthousiaste spel van Jan Gast voor de nodige punten zorgde. TUSSIPECT hoestsiroop: aangenaam, doeltreffend (Advertentie) Via 8-8 en 10-10 kwam Kangeroes door 'n in de laatste fase van de strijd pas goed op dreef komende Jack de Vink op 15-10. Kangeroes ging in de 2e set meteen goed door en kwam op 7-4. Een time out bij Orawi bracht de ommekeer, want goed geplaatste serves werden door de mannen van J. Witte zo slecht opge vangen dat Orawi de achterstand kon omzetten in 'n 8-7 voorsprong. Toen pas kwam de Orawi-aanval op toeren. Met zuiver geplaatste smashes kwamen zij op 13-8. Drie serves van Karamoy brachten de setzege voor hen nog wel even in gevaar, maar het slappe tegen spel van Kangeroes bezorgden hen toch met 15-11 de set. 1-1. Orawi bleef het beste van het spel, al hoewel dit toch ook niet hoogstaand ge noemd mocht worden, behouden en ze gevierde in de derde set met 15-10. Kangeroes was uitgespeeld. Orawi daarentegen kwam er steeds beter in. De ene smash na de andere verdween tussen de Leidse verdedigers en -onder ook maar een moment werkelijk ge vaarlijk te worden verloor Kangeroes ook deze set met 15-3. NEDERLANDSCHE BRIDGEBOND District Leiden Dames-Parencompetitie Uitslagen van de 4e ronde: N.Z. 1. Dames v. d. Togt-Cunaeus 58'/s; 2. dames Veroog-Broywer 55*/«; 3. dames v. d. Ende-Stigter 55; 4. dames Koning- Heyssen 50'/*; 5. dames de Wilt-Verhey van Wijk 30'/,. O.W. (Gemidd. 50) 1. Dames den Dekker-Goddijn 65; 2. da- mas Sels-den Holder 52; 3. dames Dero- gee-Schuurmans 47V-; 4. dames Vrijen- hoek-Kemperman 43; 5. dames Reekers- Broekhuis 42'/i. Totaalstand. 1. Dames den Dekker-Goddijn 236; 2. dames v. d. Togt-Cunaeus 213; 8. dames v. d. Ende-Stigter 210»/-; 4. dames Ver- boog-Brouwer 205; 5. dames Vrijen- hoek-Kemperman 2046. dames Dero- gee-Schuurmans 203'/-; 7. dames Reekers -Broekhuis 1941/*; 8. dames Koning- Heyssen 190; 9. dames de Wilt-Verhey v. Wijk 178; 10. dames Sels-den Holder 176. VOETBAL HFC Oud Internationals Lenstra doet niet mee In het elftal van de oud-internationals, dat soniag 1 Januari traditiegetrouw te gen HFC speelt, zijn twee wijzigingen gekomen. Mldvoor Appel wordt vervan gen door Rooien van Haarlem en links binnen Lenstra door de vroegere Haar- lem-speler Kick Smit. Ontstemd. Over het niet meespelen van Lenstra is het bestuur van HFC nogal ontstemd, omdat Lenstra's club, Enschedese Boys, al zes weken geleden schriftelijk zijn toestemming had gegeven. Enige dagen geleden evenwel besloot Enschedese Boys in te gaan op een uitnodiging van Go Ahead voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd. Een van de bepalingen was, dat Lenstra mee diende te spelen. Het bestuur van En schedese Boys heeft daarop de afspraak met HFC, twee dagen voor de wedstrijd, definitief ongedaan gemaakt. Argentijnen naar interzonale toernooi De Argentijnse schaakspelers Bolbo- cahn en Schweber met respectievelijk 131/» en 13 punten hebben zich uit het Zuid-Amerikaanse zonetournooi, dat te Sao Paolo is gehouden, geplaatst voor het interzonale tournooi. Voor de derde plaats in het interzone- tournooi zijn drie kandidaten: Flores (Chili), German (Braz.) en Wexler (Arg.) die met elk 11'/» punt de derde plaats in het kandidatentoumooi deel den. Zij zullen in een herkamp uitma ken. wie van hen overgaat. LFC—RFC De wedstrijd LFC-RFC, die door het niet opkomen van de scheidsrechter op Tweede Kerstdag geen doorgang kon vinden, zal ook op zondag (Nieuwjaars dag) niet gespeeld worden. Dit in tegen stelling tot de aankondiging in ons voet balprogramma van gisteren (vrijdag). DAMMEN Terlouw nog één punt voor in Amsterdam De uitslagen van de achtste ronde voor het internationaal damtoernooi in Amsterdam waren: Internationale groep: Terlouw-Fanelli 2-0; Okrogelnik-Slaby 2-0; Van Leeuwen -Beeke 1-1; Mulder-Kinnegen 0-2. De uitslagen van de negende ronde waren: Mulder-Terlouw 1-1; Kinnegen-Van Leeuwen 2-0; Beeke-Okrogelnik 2-0; Slaby-Fanelü 1-1. Stand na negen ronden: 1. Terlouw 14 pnt.; 2. Beeke 13 pnt.; 3. Kinnegen 11 pnt.; 4 en 5. Van Leeuwen en Okro- gelnik 9 pnt.; 6. en 7. Mulder en Slaby 7 pnt.; 8. Fanelli 2 pnt. Nog geen oplossing in zaak „Moulijn" Naar verwacht wordt zal Moulijn morgen bij de bekerwedstrijd tegen SVV nog langs het lijntje zitten. Het conflict met Feljenoord is nog niet opgelost Het bestuur van deze cub uit de eredivisie heeft nog geen definitieve beslissing genomen in het conflict, dat ontstond door het weigeren van Moulijn nog verder als linksbuiten te spelen. Eerst begin volgende week wordt deze beslissing verwacht. ZWEMMEN VAN DER MA8T-8CHILD VOOR WIEGER MEN80NIDES Het bestuur van de KNZB heeft beslo ten het Van der Mast-schild voor de meest in het oog springende Twempres- tatie in 1960 voor dit jaar toe te kennen aan de schoolslagzwemmer van Zian, Wieger Mensonldes. Mensonides was de enige Europese zwemmer, die tijdens de Olympische Spelen in Rome een medaille won. Hij werd derde op de 200 meter schoolslag. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN KEULEN Gisteravond laat was de stand in de zesdaagse van Keulen: 1. Altig-Junkerman (Did.) 77 pnt.; 2. Bugdahl-Roggendorf (Did) 59 pnt.. Op één ronde: 3. Van Steenbergen- Severeyns (Belg.) 1?6 pnt.; 4. Dinlcke- Gieseler (Did.) 51 pnt.; 5. Van Looy- Post (Belg.-Ned.) 45 pnt. TUSSIPECT hoestsiroop: wèg pijn! (Advertentie) Het moet niet tó... Oma: „Hopeloos, dat Hansje nog steeds op zijn duim ruigt. Je moet er toch wat op verzinnen, dat hij daar mee ophoudt Hij is per slot al bijna twee jaar." Moeder: „Ja, daar heb ik ook al aan gedacht Misschien kunt u even helpen, terwijl ik de duim met zeep in smeer. En vanavond bind ik maar zijn armpje vast, zodat hij het niet kan bewegen." Maar zó Oma: „Je moet Hans werkelijk van dat duimenzuigen afbrengen." Moeder: „Ach, dat maakt toch niets uit. Kleine kinde ren hebben nu eenmaal die behoefte tot zuigen. Als ze het te lang blijven volhouden moeten de ouders er proberen achter te komen, waarom het kind zich met zijn duim moet troosten." Een goede raad: Het maakt niets uit als kleine kinderen op hun duim zuigen. Alleen als ze groter zijn - vier of vijf jaar - en ook nog overdag op hun duim zuigen, kan het een teken zijn, dat ze zich niet op hun gemak voelen. MATUURLUK, u mag van ons ge- A rust even om de hoek in de keu ken kijken. De geur van het oude jaar walmt niet voor niets door het huis en de stapel groeit maar bollen in variërend formaat, besui kerde appelbeignets. Pas opgHj niet uit over dat hoopje gemorst deeg bij de keukenmat. Uw huisge noten bevinden zich meer dan ooit in de omgeving van de keuken, maar elke poging tot infiltratie zal waar schijnlijk door een in-en-in vermoei de vrouw des huizes in de kiem wor den gesmoord. Het is weer het oude liedje: van het einde en het begin. Het is voor ons steeds een troost, dat er op een einde een begin volgt. Deze gedachte moge ons sterken voor het komend jaar. Het wordt op den duur lang dradig, maar het feit, dat de ene cir kel in de andere overloopt doet zich jaarlijks duidelijk voor. En dan maar gan zebord spelen van avond, of luisteren naar Wim Kan. Of misschien ook een beetje doeze len bij de warme punch oi achter een goede bisschop, zoals Dickens deze geneugte rond de Kersttijd in de herinnering roept. Ter verduidelijking voor enkelen uwer kunnen wij wellicht, aanvoeren, dat de goede bisschop voor dit uitzon derlijke geval in een glaasje zit en, evenals de punch, warm geserveerd moet worden. De beroerdigheden van het afgelo pen jaar kunt u zo fijn memoreren op deze balansavond. De revoluties, verduisteringen, stakingen en ge welddaden mogen nog zo hevig zijn geweest, u komt straks niet verder dan een schudden met het hoofd „nou, nou, nou".... De goede voornemens dringen zich onvermijdelijk ook weer op. „Dat gaan we straks allemaal maar anders doen". Ook in een gemeenteraad kan men er zo over denken. Neemt u nu b-v. de raad van Zwammerdam maar eens. In deze gemeente hebben ze rijkswegen, waarop meermalen dode lijke ongelukken plaatsvinden. De he ren gaan er komend jaar iets op vin den. Er wordt weliswaar niet ge zocht naar mogelijkheden, deze onge vallen tot een minimum te beperken. Wel werd zeer gevoeld het gemis aan een goede ruimte voor sectie- onderzoek en lijkschouw. Derhalve besloot men tot de bouw van een der gelijke ruimte bij de algemene be graafplaats. Mocht u in het nieuwe jaar in de buurt van Zwammerdam komen, wees dan overtuigd, dat onze beste wensen u vergezellen. Van harteEEK. De Australiër Herb Elliott, win naar van de gouden medaille op de 1500 meter in Rome en wereldrecordhouder op de mijl en de 1500 meter is door sportjournalisten uit Europa, Amerika, Azië en Australië uitgeroepen tot 's we relds beste atleet 1960, HET OUDEJAARSAVOND- PROBLEMEN He trof nu toch wel heel slecht, dat de wekelijkse clubavond dat jaar precies op Oudejaarsavond viel! Hoe verwoed schaker men ook mag zijn, om nu uit gerekend op deze laatste avond van het jaar de warme huiskamer, de punch en de oliebollen in de steek te laten, dat was te veel gevergd. Bovendien, het stamcafé waar de dokter, de pastoor, de dominé en de bakker elkaar wekelijks bij de 64-velden vonden, sloot op deze laatste avond om zeven uur, dat was traditie. Daar kwam nog bij dat de pas toor en de dominé hun kerkdiensten hadden. De burgemeester kon ook wel een beetje schaken, opgedaan in zijn studenten-tijd, maar zoals hij al spoedig gemerkt had te weinig om deze „cracks" partij te geven en was daarom dona teur! Maar toch, de dokter en de bak kerzouden ze dan maar een keer tje overslaan! TUSSIPECT hoestsiroop: wat een opluchting! (Advertentie) Aan het einde van het grote Olympische sportjaar 1960 heeft de sportredactie van het ANP een aantal Voorzitters van de Nederland se Sportorganisaties de vraag voorgelegd: „Wat is uw innigste wens op sportgebied voor het jaar 1961?" Zij kregen hierop de volgende antwoorden: Luli.-gen. C. F. Pahud de Mortanges (N.O.C,): Mijn innigste wens als N.O C.-voorzitter is, dat wij in 1961 een goede start voor Tokio zullen hebben. Jhr. mr. A. Feith (Nederlandse Sportfederatie): Dat is geen moeilijke vraag. Mijn wens is een voortreffelijk sportief jaar zowel voor sportmensen als voor niet-sportmensen. Iedereen hunkert er immers naar een beetje geluk te hebben. Ir. A. Paulen (Kon. Ned. Atletiek Unie): Ik hoop dat de K.N.A.U. er in 1961 in zal slagen de techniek van onze mensen zo hoog op te voeren, opdat wij in het buiten land meer mee gaan tellen. A, L. M. Schroder (K.N.V.B.): Wij hebben in de KNVB altijd veel wensen en het is moeilijk om zo maar even uit te maken welke wens moet prevaleren. Maar als voetbalbond moet dunkt mij onze eerste wens zijn, dat wij er in slagen tussen alle betrokkenen een zodanige sa menwerking tot stand te brengen, dat de resultaten van het Nederlands elftal in het aanstaande jaar op een behoorlijk peil zullen komen. Mr. H. W. Vliegen (Kon. Ned, Schaatsenrijders Bond): IJs in Nederland en goede resultaten van onze rijders in het buitenland. Verder om te beginnen zeker een kunstijsbaan in Nederland en bij die goede resultaten in het buitenland zou ik ook gaarne zien een Europese- en een wereldtitel kunstrijden. Dr. P. van Dijk (Kon. Ned. Wielren Unie): Dat antwoord heb ik onmiddellijk voor u klaar: Een sportpaleis. Jan de Vries (Ko l Ned. Zwem Bond): Wat een ontze .end moeilijke vraag. Het is eigenlijk alleen maar een kwestie geld, hoe materialistisch het ook klinkt. Met geld zijn wij namelijk in staat om de kadervorming te bevor deren, ten tweede de topsport te stimuleren, voorts zwemuren voor de training te huren en trainers te betalen. Th. W. Aalbers (Kon. Ned. Gymnastiek Verbond): In de eerste plaats, dat de vooruitgang die wij sporttechnisch al hebben in 1961 wordt gecontinueerd, ten tweede, dat ons eigen ontwikkelings- en recreatie-oord in Beekbergen met Pasen geheel voltooid zal zijn opdat het bondsleven sterker zal worden. In .de derde plaats wens ik dat wij vele andere verlangens door bijdragen uit de toto-gelden zullen kunnen verwezenlijken. Doch, toen alle bestelde taarten, koek jes en gebak gebakken waren, kon de bakker tevreden de avond tegemoet zien. Tevreden over de goede verdien sten maar toch met een leegte. Er zou dus niet geschaakt worden! Zo maar in eens kwam de goede inval bij de bak ker van „De Zoete Inval" Lang werk had hij niet aan de verwe zenlijking. Vlug en behendig vormden zijn geoefende handen van de resten deeg tweemaal zestien figuurtjes, de oven was nog warm genoeg om ze te bakken. Ze, half om half, met rode en witte suiker om te toveren tot een zeer smakelijk schaakspel was deze meester in het vak een kleinigheid, En daar op de Sylvesteravond niemand ziek wil worden, was de dokter graag bereid om toch een uurtje in „De Zoete Inval" dit bijzondere schaakspel ten doop te hou den! De partij vorderde, de geslagen stukken werden nu eens niet naast het bord ge zet, maar prompt opgegeten. Of nu de bakker zich te hoffelijk jegens zijn gast wenste te gedragen, of dat de dokter te zeer belust was op de smakelijke winst, het kwam tenslotte tot de volgende stand, waarin Dokter (met de witgesui- kerde lekkernijen spelend) mat aankon digde in drie zetten: m m if B5 üi iMi mm s» Kj j3 J :rM mm mm V-"'Y A i i.lll a a c d f f mr Dokter, teruggekeerd overzag de situ atie, begreep de toeleg maar schonk geen genade en kondigde nu mat in vier zetten! Het was mogelijk geen boze bedoeling, waarschijnlijk eerder de bekende af dwaling der gedachten naar eindeloze verten der peinzenden schakers, die de bakker de witte h-pion deed oppeuzelen. m\ it m i m m l m ,G| W\ m B T mr KM i i $fi 32 O W eo m m u\ 'B «f B O) U l m m\ r-T V i -| S 1 iTf'1 - n A B C D Onze bakker, verviel in zulk diep ge peins om dit harde lot te trachten af te wenden, dat Dokter opstond en even door het raam de donkere avond in staarde. Van dit ogenblik maakte Bak- A B C D Onverbiddelijk bleef de Dokter, door nu: „mat in vijf' de zuchtende bakker toe te voegen. Toen aten beiden de rest nog maar op en laten de oplossing aan u, lezers. Goede oplossingen vóór 7 januari aan W. H. van der Nat, Acacialaan 25, Leiderdorp, die u allen de beste wensen voor 1961 doet toe komen. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN i») „Vanavond onvang ik de prefekt, met het oog op het contract, en de generaal, die het commando heeft over het garnizoen. Zij zijn allebei bekeerde Bonapartisten denk daar aan". „Hm!" En wie ga je nog meer ontvangen?" „Madame Fourier, de vrouw van de prefekt en mademoiselle Mar- chand, de dochter van de generaal en natuurlijk de Embruns en de Ge- nevois". „Is dat alles?" „Dan nog een stuk of zes Greno- belse notabelen. We zullen een sou per van twintig couverts hebben en daarna houd ik receptie ter ere van het aanstaande huwelijk- Men moet zijn plicht weten te doen „En voldoen aan zijn behoefte, ko ninkje te spelen op een bescheiden schaal Goed hoor! Ik zeg al niets meer. Ik beloof je, dat ik je niet te schande zal maken en dat mijn ma nieren zo hoofs zullen zijn, dat die brave notabelen van ontzag niet zul len weten, waar ze blijven. En nu geloof ik dat ik maar ga, want je zult het wel druk hebben. Er moe ten zeker bedienden gehuurd wor den, die nog moeten worden uitge dost ln de oude livreien met de mot er in. En vergeet niet de flessen dunne Médoc met het stof der eeu wen te bedekken Ja, ja! Ik ga al, ik ben zo stom als een vis". HOOFDSTUK III. De terugkeer van de keizer I. Maar op het ogenblik dat madame haar hand op de deurknop legde, werd deze met bijna ongepaste haast opengegooid en Hector verscheen op de drempel. Het was duidelijk te zien, hoe op gewonden hij was. Hij wist nog net een haastig excuus te stamelen, toen hij, bü het opengaan van de deur plotseling tegenover madame la Duchesse kwam te staan, maar hij wachtte nietr tot zij het vertrek ver laten had. Zij wachtte, want er moest wel iets heel ergs zijn gebeurd om Hec tor's deftigheid zo in de war te brengen en zelfs de graaf vergat zijn houding en vroeg gejaagd: „Wat is er, Hector?" „Monsieur le Comte", hijgde Hec tor, „de Corsikaan, hij is terug, hij marcheert op naar Grenoble, de pre fekt is er!" Maar monsieur le Comte had al met een enkele handbeweging het slechte nieuws van zich afgezet. „Wat is dat voor onzin?" zei hij boos. „Je droomt op klaarlichte dag, Hector. Breng madame la Duchesse naar haar vertrekken" vervolgde hij met een groot vertoon van kalmte. Hector werd nog roder. Hij deed zijn uiterste best de correcte hou ding aan te nemen, maar toch kon hij niet nalaten te zeggen: „De prefekt is er zelf en hij vraagt onmiddellijk te worden ontvangen". „Nu, dan kun je hem bij me laten, wanneer madame la Duchesse naar haar vertrekken teruggegaan is" zei de graaf met rustige waardigheid. '„Neem me niet kwalijk, ik blijf hier" zei madame beslist ,,'t Nieuws als er tenminste nieuws is in teresseert mij te veel dan dat ik er niet op zou wachtn". En gewoon als ze was, steeds haar eigen zin door te drijven, kwam zij in de kamer terug en ging weer in de stoel bij het bureau zitten. Monsieur le Comte had liever ge wild, dat zijn zuster de kamer had verlaten vóór de prefect binnen kwam: hij keurde het niet goed, dat vrouwen deelnamen aan politie ke gesprekken. Maar hij zei niets, omdat hij wel wist dat woorden toch niets zouden uitwerken, als zij haar zinnen op iets gezet had. „Lpat de prefect binnenkomen". Hij ging zitten en nam zijn gelief koosde houding aan. De heer Fou rier, de prefect, was een van die be keerde Bonapartisten, die men te allen tijde gerust een lesje in deco rum en waardigheid kon geven. En inderdaad toen Hector na enige minuten monsieur Fourier aandien de viel het direct op, dat de twee mannen de aristocraat van 't oude regime en de nieuwbakken bureau craat wel zeer contrasteerden. Le Comte de Cambay, kalm, onverstoor baar, enigszins uit de hoogte, die met een zelfverzekerde houding zijn gast begroette Jacques Fourier, prefekt van het departement Isère, gedrongen figuurtje, kort-ademig, rood en zenuwachtig. Beide man nen voelden het contrast en Fourier deed zijn uiterste best, madame la Duchesse tenminste met enige schijn van waardigheid de hand te kussen. Toen hij eindelijk zat en zijn be zweet voorhoofd afveegde, begon de graaf vriendelijk neerbuigend: „U bent geagiteerd, mijn waarde monsieur Fourier!" „Helaas, monsieur le Comte" ant woordde de prefekt nog een beetje buiten adem, „ik kan er niets aan doen, dat ik wat in de war ben dit vreselijke nieuws!...." „Welk nieuws?" vroeg de graaf, terwijl hij zijn wenkbrauwen optrok op een manier, die een absolute kalmte en onverschilligheid over het te behandelen onderwerp moest be tekenen. „Welk nieuws? Heeft u het dan nog niet gehoord?" „Nee",- antwoordde de graaf. En madame schudde ook haar hoofd. „Stadspraatjes dringen niet tot het kasteel Brestlon door" zei monsieur le Comte ernstig. „Stadspraatjes, zegt u? God in de hemel mag ons bijstaan. Bonaparte is vijf dagen geleden bij Antibes ge land. Vanmorgen was hij in Sisteron en als de aarde zich niet opent om hem te verslinden zal h\j dinsdag hier zijn". „Bah! U heeft een nachtmerrie ge had" antwoordde de graaf droog. „We hebben in het afgelopen half jaar minstens eens in de maand dat nieuws van de landing van Bonapar te gehoord". „Maar deze keer is het bericht waar, monsieur le Comte. De prefekt van het departement Var heeft een renbode rechtstreeks naar mij toe gestuurd mte de boodschap, dat ge neraal Loverdo, die het bevel voert over de troepen in dat district, Du- gue onmiddellijk ontruimt heeft, om dat ze niet zeker waren van de trouw van het garnizoen. Het schijnt, dat de Corsikaan maar met duizend man van zijn oude garde geland is, maar na die tijd zijn al de troepen uit de districten waar hij door kwam naar hem overgelopen. Ik hoor, dat het van de Littoral tot Digue één zegetocht voor hem geweest is Het nieuws dat de koerier mij vanmor gen bracht, vond ik zó verontrustend dat ik het mijn plicht achtte het u dadelijk mee te delen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8