VOOR DE KLOK TWAALF UUR SLAAT RAADGEVINGEN Een bont jasje doet 't altijd! ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Praktische wenken voor de huisvrouw EEN KLEINIGHEID, maar op de kleinigheden komt het aan. In dit geval kan men een heel aardig effect bereiken als men een paar oorclips aan de zwarte avond schoen bevestigt. Het loont de moei te even in vergeten laadj es te zoe ken of er niet twee geschikte clips liggen. DOFMAKEN Blinkende meubels van mahonie hout vallen erg erg op in een ver trek, dat overigens modern is inge richt. Wilt u de glas een beetje ver zachten, dan raden wij u aan, de oppervlakte met een beetje poeder te bestrooien en dit met een zachte borstel in te wrijven. U moet daarbij de houtnerf volgen. OM IN 1961 GEZOND TE BLIJVEN Zullen we nu in het nieuwe jaar weer eens iets aan onze gezondheid gaan doen? Laten we dan aller eerst ophouden met de verwaarlo zing daarvan. Want laten we eerlijk zijn, over al hebben we tijd, geld en belang stelling voor gehad behalve voor het goede functioneren van longen, lever, hart en nieren Het bekende veertje Natuurlijk, wij raken moeilijk uitgepraat over onze hinderlijk^ maagklachten, omze voortdurende hoofdpijn,- onze trage stoelgang, ons slechte gebit, onze schietende pijnen en onze lastige platvoeten. Maar zijn we bereid om er iets voor te doen of om er iets voor te laten? Dat doen we immers wan neer de toestand helemaal onhoud baar wordt en we eigenlijk niet meer voort kunnen? Zodra het weer zo'n beetje gaat, zodra het bekende veertje weer kan worden weggeblazen, zijn verdere maatregelen ter verkrijging of ter versteviging van de wankele ge zondheid niet meer op het dag programma van de betrokkene te vinden. De goede voornemens In de sector van de gezondheid zijn goede voornemens zeker op z'n plaats. De jaarwisseling is daar bij voor velen een tijdstip geweest om dit te overwegen. Maar die mooie plannen moeten dan ook nog in daden worden omgezet en daar wringt de schoen steeds weer. We willen zo graag oud worden en we willen daarbij dan niet ziek of gebrekkig zijn. Maar hoe denkt iemand zo iets klaar te spelen als hij dagelijks nog geen uur, zelsf geen klein kwartiertje voor zijn gezondheid over heeft? Nee, die beroemde tien minuten kamergymnastiek bedoelen we eigenlijk niet. Dat is iets dat velen waarvoor ze bestemd is maar een paar dagen volhouden. Daarna raakt ze spoedig in de vergetel heid. Bent u met de wagen? Laten wij ons liever afvragen of we voldoende in de buitenlucht ko men. Wie altijd in goed vervarmde vertrekken zit en wie zich alleen in gesloten vervoermiddelen ver plaatst, is bezig een droevig kas plantje te worden. Eet u niet veel te veel? Het aan tal vetzuchtigen neemt dé laatste ja ren hand over hand toe. Overmatig dikke mensen is veelal geen lang leven beschoren. Hun gezondheids toestand is vaak niet al te best. En hoe is het met slapen? Velen voelen zich door permanent slaap- gebrek voortdurend ellendig, moe en prikkelbaar. De weerstand van het lichaam is onder die omstandig heden niet groot. Iedereen weet best hoeveel slaap hij nodig heeft. Vaak wordt er ook veel te zwaar gerookt en/of teveel alcohol ge bruikt. Matigheid in deze, ja feite lijk in alle dingen, is een buitenge woon belangrijk iets als men streeft naar een goede gezondheid. Een beetje moeite Ontbreekt het in uw leven niet aan regelmaat? Ook een uiterst be langrijke kwestie, waar veel te wei nig bij wordt stilgestaan. Wie re gelmaat in zijn bestaan brengt zal daar ongetwijfeld wèl bij varen. Stof genoeg om over na te den ken, stof genoeg voor goede voor nemens Verliest u vooral niet uit het oog, dat ook de meeste an dere dingen in dit leven niet zon der moeite of zonder offers wor den bereikt. Dr. Alfreda Briedé LI it de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK 1 januari is voorlopig de laatste feestdag waarop we eens iets bij zonder feestelijks kunnen brengen! We zouden bv. de hoofdmaaltijd kunnen beëindigen met een feeste lijk gegarneerde taart, maar we kunnen die taart natuurlijk net zo goed bij de koffie of thee geven! Voor degenen die geen oven be zitten en daardoor het gevoel heb ben dat zij nooit eens met een der gelijk extraatje kunnen komen, wil len we ditmaal een recept geven TOASTJES MET ZALMCRèME Van 1 pakje Monchou en een klein blikje zalm een romig smeer sel maken en dit op toastjes of dips spuiten. Garneren met fijngehakte peterselie. CHOCOLADETAART (voor 8 personen) pond roomboter smelten, pond suiker en 60 gr cacao erbij doen en het mengsel al roerend even aan de kook brengen. Daarna laten afkoelen en er 2 losgeklopte eieren doormengen. 1 pond fijn ge kruimelde biscuits, l/t pond rozijnen en desgewenst wat vanille-essence erdoor kloppen en de massa in een beboterde cakevorm of een platte kom koud en goed stijf laten wor den. Daarna uit de vorm halen en garneren. Hiervoor een glazuur ma ken door 1 pond poedersuiker in een kom te zeven, een kuiltje erin te maken en daar 3 losgeklopte ei witten in te gieten. Deze door de poedersuiker heenroeren, iets ci troensap en 1 theelepel zuivere gly cerine erbij doen en de massa on geveer 20 minuten flink blijven kloppen, waardoor het mooi glad en sneeuwwit wordt. Een gedeelte van het glazuur met een in heet water warm gemaakt mes glad over de taart uitstrijken en er een garnering met behulp van geconfijte vruchtjes op aan bren gen, ervoor zorgend dat een ge deelte van het oppervlak vrij wordt gelaten. De rest van het glazuur met kleursel of wat koffiepoeder een zacht kleurtje geven en met een heel fijn montdsukje 1961 met er omheen een krans van rozetjes op de taart spuiten. Op de rozetjes een zilverpilletje leggen en de taart koud wegzetten waardoor het gla zuur goed hard kan worden. Van al het materiaal waaruit kleding gemaakt kan worden, is bont wel het oudste. Reeds onze zeer verre voorouders, die als ongenaakbare woestelingen in holen leefden, kleedden zich met huiden. Tden kostten ze nog geen geld en was het wel het eenvoudigste én goedkoopste materiaal dat men zich voot dit doel kon aanwenden. Manlief doodde een beer en het vrouwtje had geen halve, driekwart of 7/8, maar een volledig bont vel. Het verschil met toen was, dat men deze kle ding met het haar naar binnen droeg en de taaie stevige huid aan de bui tenkant. Tegenwoordig doen we dat omgekeerd, want het bont is veel mooier om te zien en wij behoeven dergelijke kle ding niet meer te dragen voor de soliditeit, zoals onze voorouders. De meeste bontkleding wordt gedragen voor mooi. Dit neemt overigens niet weg, dat een bontmantel bijzonder sterk is en lang meegaat, terwijl het bo vendien wel de kleding bij uitstek is voor het winterseizoen, ze zit na melijk bijzonder warm. Dat alles is wel de reden, dat wij als het even kan graag een (of meer) bont. manteltje(s) in onze col lectie hebben Nu zijn dergelijke man tels te kust en te keur te krijgen in verschillende kwaliteitsklassen. De prijzen lopen ver uiteen en zijn bovendien nog afhan kelijk van de lengte. We kunnen korte jasjes, driekwart, zevenachtste en lange mantels van geverfd konijn tot nertz toe krijgen. Wat voor mantel we ook kiezen, het typische van bont is, dat het altijd sjiek staat en vrijwel iedereen kan het dragen, hetgeen niet van alle kle ding gezegd kan worden. Daarom zouden we zeggen, dat iedere vrouw eigenlijk zo'n mantel in haar garderobe moet hebben. Onze illustratie toont een korte mantel van Indisch lam van een eenvoudig model met grote kraag De accessoires die men bij zo'n mantfel draagt, zijn van groot belang. Wie in het bont gekleed wil gaan, moet ook hier de nodige aandacht aan besteden. Ons model koos een hypermoderne tas van kalfsleer met een grote ronde roodkoperen beugel, een zeer fraaie tas die ook echt past bij zo'n mantel. (Nadruk verboden) van een heerlijke chocoladetaart waarvoor geen oven nodig is! ZONDAG: toastjes met zalmcrème, gekookte tong met roomsaus, dop erwtjes, aardappelen, vruchten- compote, koffie met feesttaart. MAANDAG: vermicellisoep van tongbbuillon, broodjes gevuld met tongragoüt, gemengde sla, aard appelpuree. DINSDAG: kaasomelet, Brussels lof, rauw gebakken aardappelen, fruit. WOENSDAG: gebakken rolpens, aardappelen, appelmoes, luchtige koffiepudding. DONDERDAG: stoofschotel aard appelen, prei en partjes hard ge kookt ei, drie in de pan. VRIJDAG: panharing, bieten, ge pofte aardappelen, karnemelkpud- ding met» vanillesaus. ZATERDAG: macaronischotel met ham en kaas, fruit. WIN NOG EVEN EEN BOEKENBON De tijd zal leren of onze lezers erin zullen slagen al deze officiële Leidse klokken thuis te brengen. Een mooie tijdpassering vóór de klok twaalf uur •laat In deze prijsvraag, waarin twee boekenbonnen van twaalf-en-een-halve gulden beschikbaar worden gesteld is het de bedoeling aan de puzzel redactie mede te delen: a. de juiste plaats (straat of gebouw) van de verschillende klok ken (zie onder) b. de volgorde waarin de klokken zijn gefotografeerd. Het is zelfs mogelijk ongeveer de route aan te geven, die de fotograaf heeft gevolgd. Voor de bollebozen, die hierin slagen is er een extra-prijsje. Om het de puzzelaars wat gemakkelijker te maken laten wij hieronder ln willekeurige volgorde de plaats van alle 13 gefotografeerde klokken volgen. a. Academie; b. kruispunt Gangetje-Breestraat; c. Academisch Zieken huis; d. Mare koepel; e. Lage Morsweg (nabij Maranathakerk)f. Rijns- burgerweg (nabij Acad. Ziekenhuis); g. Oude Singel (hoek Nieuwe Mare); h. Doezastraat; i. Hoge Rijndijk; j. Rijnsburgerweg (halte Posthof); k. Ma- resingel; L Haarlemmerstraat; m. Rijnsburgerweg (hoek Lijsterstraat). Inzenden voor 10 januari aan: Puzzel-redactie De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4