Vóór in Europa het BUSKRUIT werd uitgevonden kenden de oude Chinezen reeds A. J. KAT, grootste vuurwerkfabriek in Nederland Vuurwerk afsteken in Venezuela ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 DE LETDSE COTTRANT PAG (NA - REEDS AAN HET EINDE van de twaalfde eeuw kenden de Chinezen het gebruik van buskruit, dat zij wonderlijk genoeg niet aanwendden bij het voeren van hun oorlogen, maar louter en alleen ter opluistering van hun feesten. Zij verstonden de kunst een ontbrandbaar mengsel samen te stel len uit fijn verdeeld houtskool, salpeter en zwavel. Prachtige vuurwerken werden op die manier door de oude Chinezen vervaardigd, waaraan zij zelfs kleuren konden geven door toevoeging van andere chemische stoffen, zoals salpeterzuur eii natrium. Tot deze prestaties waren zij al gekomen, toen in Europa het buskruit nog niet was uitgevonden. A ANVANKELIJK nam men aan, dat het buskruit uit China naar Europa was gekomen, doch het staat nu wel vast, dat dit op het eind van de 13e of in het begin van de 14e eeuw hier eveneens is uitgevonden, waarbij men uiteraard van het bestaan van buskruit in China niet afwist. De samenstelling was echter wel anders dan de Chinezen gewoon waren, maar dit deed aan de uitvinding van de Chinezen toch niets af. 4 IN EUROPA werd de nieuwe vinding direkt voor oorlogs- doeleinden aangewend. Het is bekend, dat reeds in 1331 vuurwapens werden gebruikt bij de belegering van Cividale (Italië) door Duitse huurlingen. Vuurwapens was echter wel een groot woord voor een buis, waaruit door middel van bus kruit pijlen werden geschoten. Geleidelijk ontwikkelde zich echter het vuurwapen en in 1373 kende men al geschut, waar mee bronzen kogels werden afgeschoten. Aan vredelievende doeleinden voor buskruit dachten onze voorvaderen niet, tot er in latere eeuwen mannen met teerbussen met buskruit ge vuld, die zij in de lucht lieten vliegen, de kermissen, opzochten en zo het publiek vermaakten. Waarschijnlijk is hieruit in Europa het vuurwerk gegroeid, zoals wij dat nu kennen. IJET AFSTEKEN VAN VUURWERK is een oud heidens ge- bruik. Bij het begin van het nieuwe jaar wilde men de boze geesten, die op het geluk van de mensen hadden begre pen, op de vlucht drijven. En wat was daar beter voor ge schikt dan vuur en lawaai, zo redeneerde men. Wanneer op Oudejaarsavond weer vele mensen vuurwerk afsteken wordt dat zeker niet gedaan, met dezelfde gedachte, die de oude heidenen daarbij hadden. Het is hier meer tot een volksver maak gegroeid en tot een niet meer weg te denken traditie geworden. „Het oude jaar moet worden uitgeknald en het nieuwe met veel lawaai worden ingehaald," zo luidt de me ning. DEHALVE ECHTER de duizenden rotjes, gillende keuken- meiden, Romeinse kaarsen en de kleine pijlen, die op Oudejaarsavond aan het verlangen van de mens om met vuur te spelen tegemoet komen, is er echter ook het grote kunst- vuurwerk, dat bij de ontwikkeling van de vuurwerkindustrie in Europa een belangrijke plaats heeft ingenomen en gerekend naar de kwantiteit het kleine vuurwerk al heeft overtroffen. Er zijn tegenwoordig vrijwel geen bijzondere feesten meer of er is vuurwerk bij: staatsiebezoeken van vorstelijke per sonen en regeringshoofden, nationale feestdagen en ook vele bedrijfsjubilea worden al met vuurwerk opgeluisterd. Bij deze kleurige lichteffecten en de sensatie van het geknal en gespetter staat de twintigste eeuwse mens nog in dezelfde bewondering als eeuwen geleden de Chinezen hebben gestaan. Een opname gemaakt bij de vervaardiging van 't vuurwerk."^ Weest voorzichtig Bij het afsteken van vuurwerk - dat bij een onvoorzichtige be handeling groot gevaar kan op leveren, het is nu eenmaal ex plosieve stof! - dient men voor de noodzakelijke veiligheid eni ge punten zeer duidelijk voor ogen te houden: lees steeds de instructie op ieder stuk vuurwerk en volg deze aanwijzingen ook steeds op; op 't Nederlandse vuurwerk, dat door de overheid is goed gekeurd, staat altijd de firma naam vermeld. Laat dus vuur werk zonder naam links lig gen; houdt het vuurwerk nimmer in de hand, tenzij uitdrukke lijk anders vermeld staat; steek vuurwerk nooit binnen af, ook geen sterretjesregen of iets dergelijks. Koud vuur is een fabeltje! Misschien is deze opmerking overbodig, maar gooi vuur werk nooit tussen de mensen! Wanneer deze punten steeds in acht worden genomen, dan zal hopelijk niet zoals ieder jaar met 31 december het geval is, weer een aantal - vaak blijvende - verminkingen het gevolg zijn van de Oudejaarsviering. Het Kurhaus te Scheveningen 1959, badend in een zee van licht tijdens het afsteken van een vuurwerk. Droom van 9-jarige knaap werd werkelijkheid IJET IS ALWEER 69 jaar geleden, dat een knaap van negen jaar - een kind dus eigenlijk nog - geheel alleen vanuit Nederland Europa in trok. Niet voor een plezierreisje ver liet dit ventje zijn vaderland, maar om er wat te bereiken. Het zou nu ondenkbaar zijn voor een jongen van die leeftijd om aan een dergelijke reis te beginnen - afgezien nog van het feit, dat hij binnen enkele dagen door de politie werd teruggebracht - wat een opgave moet dat in die tijd zijn geweest. Het was ongetwijfeld een harde leerschool voor die jongen, maar geen leerschool zonder resul taat. Hij ging weg met het verlangen iets te bereiken in de wereld en het is hem gelukt ook! De naam van die knaap: Abraham Jacobus Kat, oprichter van de Kon. Ned. Vuurwerkfabriek A. J. Kat te Leiden. Na lange omzwervingen door Europa, waar hij in verscheidene vuurwerkfabrieken zijn ogen en oren de kost gaf, keerde hij terug naar Leiden met de gedachte: „nu kan ik het ook." Een klein fabriekje van de firma Loeff, bij de vroegere tol in Leider dorp, nam hij over en hij begon daar een bedrijfje, dat nu is uitgegroeid tot de grootste vuurwerkfabriek in Nederland. Vijftien jaar geleden werd de firma Ruys in Utrecht, tot dat moment de grootste fabriek van vuurwerk, overgenomen en toen kon de heer Kat zeggen: „Ik heb de groot ste fabriek van vuurwerk in Neder land." De droom van een jongen van negen jaar was werkelijkheid gewor den! Met zijn 78 jaar regelt de heer Kat die door zijn zwakke gezondheid niet meer aan het bedrijf kan deelnemen zoals hij dat graag zou willen, van achter de schennen nog heel wat zaken, en voor vele vakgenoten in Europa is hij nog steeds een gewaar deerde helper. QP HET EERSTE GEZICHT is het allemaal bijzonder simpel, zo dachten wij bij een bezoek aan de fabriek van A. J. Kat: een kartonnen omhulsel wordt gevuld met een ex plosief mengsel, dichtgemaakt en van een lont voorzien en je hebt een stukje vuurwerk. Maak er nog een latje aan vast en je hebt al een vuurpijl. Zo eenvoudig als het lijkt is het echter niet en voor het vuur werk aan alle eisen - en wij denken Nog een opname van het vuurwerk, dat bij gelegenheid van president Coty's bezoek werd ontstoken. daarbij op de eerste plaats aan de belangrijke factor: veiligheid - vol doet, moet er nog heel wat aan ge dokterd worden. De fabriek van de firma'Kat be staat uit een groot aantal kleine werkplaatsen, waar een dertigtal mensen het vuurwerk vrijwel geheel met de hand vervaardigen. (Voor de vermenging van de kleur stoffen met de explosieven gebruikt men o.a. wel enige kleine machines, maar het eigenlijke werk gebeurt toch met de hand). In iedere werk plaats, die voorzien zijn van twee deuren om bij brand te kunnen vluchten, mogen niet meer dan twee mensen werken. Nog vele andere veiligheidsmaatregelen zijn genomen om de veiligheid van op de eerste plaats het personeel te bevorderen; zo staan alle gebouwtjes ongeveer 15 meter uit elkaar en rond de opslag plaatsen voor de zwaardere explo sieven zijn zelfs dikke brandbescher- mende muren gebouwd, zodat het geheel vaak op een bunker lijkt. IN DE AFGELOPEN maanden is er hard gewerkt om de winkels te bevoorraden met de nodige knallen de en vuurspuwende attrakties voor Oudejaarsavond. Dit typische Oude- j aars vuurwerk is echter maar een onderdeel van de produktie bij Kat. Iedereen heeft wel eens - al was het maar bij de drie oktoberfeesten - de grote kunstvuurwerken gezien en er is niet veel fantasie voor nodig om te begrijpen, dat voor de vervaardiging van de dikwijls zeer mooie werk stukken wat meer komt kijken dan een kartonnen huisje vullen en een lontje eraan bevestigen. In principe verschilt dit vuurwerk toch niet van het „kleingoed", maar de samenstel ling van deze grote stukken - zoals dit in het vuurwerkjargon heet - vereist een grote kennis en een lange ervaring. dagelijks werk en dat vindt hij zelf ook wel. Veel drukte maakt hij er toch niet over: „ik was de gelukkige, wel OEHALVE KUNSTVUURWERK - waardoor de fa. Kat bij de mees ten wel de grootste bekendheid heeft gekregen - worden er ook nog vele andere onmisbare produkten ge maakt, zoals seinlichten, veiligheids fakkels voor de spoorwegen, licht signaalvuurpijlen, boeien, enz. voor de scheepvaart en diverse soorten rook voor allerlei doeleinden, o.a. om de luchtcirculatie in nieuwe ge bouwen na te gaan en om duikboten op volledige waterdichtheid te tes ten. Bij koude nachter beschermt rook trouwens ook de gewassen te gen nachtvorst In samenwerking met de rijks politie is men thans ook een veilig heidsfakkel aan het proberen, die de omgeving tot een afstand van 100 meter in een rosse gloed zet en zo een automobilist met pech tegen het aansnellende verkeer beschermt. Een bewegend licht blijkt een duidelijker baken dan een vast lichtpunt, zoals bijvoorbeeld een rode lamp die bij ongevallen en wagenpech, gewoonlijk gebruikt wordt Voor de landbouw wordt schrik- materiaal vervaardigd en voor de rietvelden levert Kat speciale vuur pijlen, die de vogels uit het rijpe riet - dat zij door hun gewicht doen door zakken - opschrikken. Tot voor kort werd ook veel mi1itair vuurwerk - licht- en seinpatronen voor oorlogs doeleinden en het vuurwerk voor oefeningen en manoeuvres - ge maakt, doch door de grote stijging van de omzet van het andere vuur werk moest dit militaire werk aan een bedrijf in Engeland worden over gedaan. Grootste vuurwerk ooit In Nederland ontstoken, ter ere van het bezoek van president Coty. Geleverd door A. J. Kat. |7EN AARDIGE bijzonderheid is *-* ook, dat sommige deelnemers aan de bekende T.V.-quizz „Een kwartje per seconde" bij het verdienen van hun heitjes werden opgeschrikt door vuurwerk van de fa. Kat De gebroe ders Lutz in hun programma „Pu blieke tribune" hebben ook een keer bij hun grappen gebruik ge maakt van Kat's vuurwerk. Ton Lutz was er echter niet zo mee in zijn schik, maar hij was dan ook degene, die er met een hamer een klap op moest geven! De T.V. is de laatste jaren een geregeld afnemer gewor den van het vuurwerk uit Leiden. Behalve aan de vaste medewerkers in het bedrijf, verschaft men ook aan en dertigtal thuiswerkers (kar- tonagewerk) een al dan niet vaste broodwinning. Toch is dit personeel nog niet voldoende om aan de grote vraag naar vuurwerk te kunnen vol doen, doch door het inschakelen van oudere werknemers heeft men de orders nog steeds kunnen verwer ken. Voorlopig is er dus nog vol doende vuurwerk, waaraan de Ne derlanders op Oudejaarsavond weer hun - luidruchtige - plezier kunnen beleven. En mocht h nog eens zo ver komen, dat er een tekort aan vuurwerk komt, de Leidenaars zit ten in ieder geval dicht bij het vuur- (werk). A v. EGMOND Da voorraden liggen klaar voor verzending. r\E NAAM KAT heeft niet alleen in Nederland een bekende klank, maar ook in het buitenland is het kunstvuurwerk van dit Leidse be drijf een gevraagd artikel. Naar ver scheidene landen heeft Kat's vuur werkfabriek een geregelde export, die zich ook wel tot buiten Europa uitstrekt. Voor het afsteken van dit vuurwerk in het buitenland gaan vaak de medewerkers van Kat per soonlijk mee en één keer is zelfs een personeelslid naar Venezuela ge weest. Dit buitenkansje trof de heer W. de Jong (Heemskerkstraat, Lei den), die aan dit vliegreisje in 1950 prettige herinneringen bewaart. De heer De Jong is reeds als jongen in de vuurwerkindustrie gekomen en veertig jaar draait hij al mee in dit bedrijf. Toen de firma Ruys werd overgenomen kwam hij van Utrecht naar Leiden. Over de trip naar Zuid- Amerika vertelde hij ons: „Bij de ingebruikneming van een olieraffina derij moest een groot vuurwerk wor den afgestoken en voor landen, die zo ver weg liggen doen we er dan altijd een handleiding bij, zodat ze het zelf kunnen afsteken. Die lui daar waren echter als de dood voor vuurwerk en we konden het niet uit him hoofd praten, ze bleven bij him standpunt: er moest een expert uit Nederland komen. We hebben toen maar geloot, want we waren metz'n drieën, die voor dit karweitje in aan merking kwamen en ik mocht." Hij zegt dat, alsof het niet zo bijzonder was maar tien jaar geleden zal deze vuurwerkspecialist er toch wel an ders tegenaan hebben gezien. Niet dat hij dit niet aandurfde, daar lijkt hij ons de man niet naar, maar een vliegreis naar Venezuela is toch geen Achter brandheschermende muren worden de explosieven bewaard. (foto's A J. Kat en „Leidse Courant")

Leidse Courant | 1960 | | pagina 17