St. Bernardus kon tegen wind achterstand niet meer wegwerken VNL-Unitas 3-1 DE DAVIS CUP DE WOLKENETERS DE BRONZEN ADELAAR DIN JAG 27 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURAN7 PAGINA 11 WIJZIGING UITVOERINGSBESCHIKKING LOONBELASTING. Z.L.C. technisch beter en schietgraag Door een betere techniek, een vrij redelijk spelinzicht en een efficiënte schotvaardigheid hebben de ZLC-ers de Rijndijkers overwonnen. Met een geheel gewijzigde opstel' ling verscheen St. Bernardus op de moeilijk bespeelbare grasmat. Van de Zwaan was in de voorhoede opgesteld, terwijl Borst thans zijn krachten beproefde in de defensie. Als enige opmericing hiertoe zij ver meld dat de schotvaardigheid thans nog wel eens te wensen overliet. Met de wind in de rug trok St. Bernardus fel van leer en de ZLC- doelman moest reeds herhaalde ma len in actie komen. Bij een ongevaar lijk uitziende situatie in de Groenen- dijkse defensie profiteerde Planj er echter van een misverstand om zijn In een wpdstrijd waarin VNL ein delijk het ploegverband had terug gevonden, heeft de ploeg eindelijk haar waarde bewezen. Op het spek gladde terrein aan de Boshuizerkade won VNL de toss en verkoos het windvoordeel, zodat Unitas mocht aftrappen, mear VNL nam de aan val over en begon een serie aanval len, die echter geen resultaat ople verden. Integendeel, het doelpunt viel aan de andere zijde, toen de VNL-achterhoede even weifelde met ingrijpen en Unitas kon scoren (0-1). Maar bij de direct hierop volgende tegenaanval, trapte een- Unitasver- dediger de bal tegen de schoen van Koos Wesselman en dat betekende 1if waarmede de rust aanbrak. Na de thee w*aren de wind en re gen verdwenen, hetgeen het spel peil ten goede kwam. Unitas pro beerde het middenveld in handen te krijgen, maar VNL, dat goed op dreef was, gaf net echter niet prijs. Vanuit de achterhoede werd het spel goed opgebouwd en de aanvallen rolden regelmatig op het Unitasdoel af. Linksbuiten Kees Fulpen kwam bij een dezer aanvallen over rechts op tijd naar binnen en scoorde op bekwame wijze (21). Tien minu ten later ondernam Koos Wesselman een lange dribbel, gaf op tijd de bal af en toen hij de bal terug ontving maakte hij er 3—1 van. Unitas pro beerde van alles om tot een beter resultaat te «omen, maar het lukte echter niet en met onveranderde stand besloot de goedleidende scheidsrechter C. Slootbeek deze sportieve strijd. aanhang reden tot juichen te schen ken (1-0). Voor rust zag menigeen reeds de gelijkmaker in het net, toc«i de overigens goed leidende scheids rechter St. Bernardus een strafschop toekende, dochop advies van de grensrechter annuleerde Na rust speelde ZLC een zeer so lide partij. Met goed samenspel en welgerichte schoten kon succes hun nerzijds niet uitblijven. Dat dit dan ook spoedig zijn beslag kreeg door de actieve De Bont viel geenszins te verwonderen (2-0). Het antwoord nu had St. Bernardus tot het laatst be waard. Met energie en enthousiasme werd de technische overmacht van de tegenstander tegemoet getreden en Van de Berg scoorde dan ook prach tig na een fout van de ZLC-defensie. ZLC had echter het antwoord klaar door een doelpunt van de midvoor (3-1). De nu in groene tenues gekle de Oranje-Witten lieten het er nog niet bij zitten, want Verdegaal wist de Leidse doelman De Koning met 'n schitterend schot voor de tweede maal 't nakijken te geven (3-2). Dit doelpunt had tot gevolg dat de Rijn dijkers energiek ten strijde trokken voor een gunstig eindresultaat, het geen echter ondanks enkele lange rushes van de verdedigers niet meer baatte Vervolg van pag. 8 Het dubbelspel. Italië heeft niet opnieuw het stou te stukje kunnen opvoeren om een 02 achterstand om te zetten in 'n 32 overwinning, zoals dat tegen de Ver. Staten gebeurde. Het dubbel spel, dat de ommekeer te weeg had moeten brengen, ging in vier sets verloren, zonder dat Fraser en Emer son het uiterste behoefden te geven. Geen sensatie dus maar show des te meer. Want Sirola en Pietrangeli waren, niet zo zeer onder de indruk van de ernst van het ogenblik, dat zij hun onafscheidelijke grapjes ge heel achterwege lieten. En zo kon het gebeuren, dat het Australische publiek in de match Australië-Italië geheel op de hand van de Italianen was. Tijdens de match vormde Pietran geli de zwakke schakel in het spel van de Italianen. Terwijl de massie ve Sirola het ene open doekje na het andere oogstte door een geweldige service, een prachtige volley of door zijn komische gezichtentrekkerij, moest Pietrangeli met een rol op het tweede plan genoegen nemen. In de „Staatscourant' is een beschikking opgenomen, waarbij de staatssecretaris van financiën enige uitvoeringsbeschikkingen loon belasting heeft gewijzigd. De wijzigingen, hoofdzakelijk be staande in de vervanging van enkele bijzondere loonbelastingtabellen, hou den verband met een aantal veran deringen op het terrein der sociale verzekeringen. Het naximum-premie-inkomen voor de AOW en de AWW is met ingang van 1 januari 1961 verhoogd van 7.450 tot 8.250 en in verband hier mede het maximum van de in te houden premie van /502 tot ƒ556 per jaar. Voorts is met ingang van dezelfde datum de loongrens voor de verzekering ingevolge de ziektewet, enz. gebracht van 7.450 op 8.000 en het maximum dagloon waarover premie voor de werknemersverzeke ring wordt geheven van f 20 op f 22. In verband met het vorengaande heeft de Staatssecretaris van Finan ciën in een tweede beschikking, ge publiceerd in dezelfde Staatscourant, nieuwe premietabellen vastgesteld voor de AOW en AWW. In de nieuwe tabellen is waar no dig ook rekening gehouden met an dere wijzigingen in de verschillende werknemersverzekeringen. detherklanken 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7 40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant .8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.3f Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Omr. ork., so list en dameskoor. 12.05 Kinderkoor. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gewijde muz. 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Promenade ork. en solist. 14.00 Gram. 15.45 Vierhandig pianospel.' 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum. 18.00 Gram. 18.10 Kerkxoor. 18.30 RVU: Techniek in de samenleving: geeste lijk leven in een technische wereld: I. door prof. dr. P. A. van Stemp- voort, Groningen. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital voor de linkerhand. 19.30 Rfdiokrant. 19.50 Regeringsuitz.: De 11e algemene conferentie van de UNESCO door mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor de buiten landse culturele betrekkingen van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. 20.00 Lichte muz. 20.20 Kamer' rk. en solist. 21.25 Vragen van de oekumene (IXen slot), lezing, zl.45 Gewijde muz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Platennws. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM I 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Godsdienst in de 20ste eeuw, lezing. 10.20 V. d. vrouw. 11 00 Lichte muz. 11.30 Hammondorgelspel en zang. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land, lezing. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Omr. ork. 15.00 Geschokte financiën, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regerings uitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Ik hoor de roep, toespr. 19.20 VARA-varia en gram. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 2^.05 Faust, ope ra (Om 21.50-22.00 Zestig jaar le venservaring, lezing). 22.50 Nws. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, le zing. 23.10 Faust, opera (verv.). 23.55 -24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10-17.30 V. d. kind NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. N ARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Kent gij het landReizen door Neder land. 21.00 Cabaret. 21.30 Forum. Tango Roulette, Tango Max, Ball- geflüster, Schlager-Echo, Katharina Rumba, Heimweh nach dir, Prome nade, Nicht so schnell, meine Her ren, Sarie Marei, Ce serait dommage, Mes mains, Just walking in the rain, L'Abeille et le papillon, ABC boo gie, Petticoats of Portugal, I love Paris, Oui, oui, oui, Au printemps, Stofdrukken, door Lotte Marie van Oordt. - Uitg. Cantecleer, Utrecht. Bedrukte stoffen koop je in een win kel. Maar je kunt ook zelf allerlei stoffen met vrolijke motieven versie ren. Hoe dat kan is te leren uit het boekje, dat als no. 29 is verschenen in de Vrije Tijd Reeks van Cante cleer. Er zijn verschillende geteken de voorbeelden bij. Sociale economie door W. H. J. Reynaerts, Uitg. De Lanteern, Utrecht. Deze verhandeling wil vooral laten zien, hoe het economisch denken en doen zich tegenwoordig concentreert op het bij uistek sociale doel van de economische wetenschap, dat in het woord welvaart ligt besloten. Het boek is op de eerste plaats bestemd als handboek op de Gewestelijke So ciale scholen van de Ontwikkelings centrale van de A. C. de Bruijnstich- ting. Onze huisdieren, - door Eric Fitch Daglish. - Uitg. P. v. Bel- kum Az., Amsterdam. De volledige titel van dit kloeke boek is: „Onze huisdieren en wat u van hen weten moet." Daarmee is strek king en inleven van dit werk volle dig aangegeven; het wil praktische inlichtingen geven omtrent voeding, huisvesting, kortom algemene behan deling van alle mogelijke huisdieren. Het is met foto's en tekeningen ge ïllustreerd. „Onze Honden", door P. M. C. Toepoel Uitgave N.V. Uitgeversmij. Kosmos, Am sterdam, 5e druk. De 5e druk van een zo gespeciali seerd werk als over de keuze, ver zorging, fokken en opvoeding van honden, bewijst de uitnemendheid ervan. Het is een kloek boekwerk geworden (372 bldz.) en ruim geïl lustreerd; 250 rassen worden erin beschreven. „Nederlandse kastelen en landhuizen" Uitgave Ten Hagen N.V., Den Haag. Steeds maar en soms helaas een te late waardering krijgt de be schaafde Nederlanden voor de kas telen en ruïnes en voor de adellijke landhuizen. Door verschillende me dewerkers wordt in dit prachtige boek een beschrijving gegeven met foto's en plattegronden van een ze ventigtal kastelen in Nederland, waarbij een keuze werd gemaakt in al de elf provincies. Behalve histo rische gegevens bevatten de beschrij vingen vooral ook bouw-technische geschiedenis en tegenwoordige staat. Vandaar dat het niet alleen een ro mantisch genoegen is, dit boek te be zitten, maar dat het tevens een ge degen waarde heeft als naslag-werk. „De Bijbel over de levende God", door drs B. van Ier- sel S.M.M. Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond en Maaseik. Een belangwekkend boekje over het Gods-begrip zoals dit in het Oude Testament geleidelijk tot volle open baring komt voor het uitverkoren volk der Joden. Zonder tot gemeen zame taal te vervallen verstaat pa ter Van Iersel de zeldzame kunst zijn wetenschappelijke uiteenzettin gen op een aangename en onbevan gen manier over te vertellen aan leken, die zich voor de Bijbel inte resseren. In het Jlot-hoofdstuk maar misschien wordt dit een af zonderlijk boek. hadden wij gaar ne meer gelezen over de „dag van Jahweh" en de vervulling van de Oud-Testamentische profetieën. „Is de ziel onsterfelijk?", dopr dr. A. Hulsbosch o.e.s.a. Uitgave: Geert Grote Ge nootschap, Den Bosch. In tegenstelling tot de wat gewild populaire titel jrvan, is deze bro chure van G.G.G. toch echt alleen maar leesbaar voor degenen, die in een theologische polemiek belang stellen. Men zou het werkje apolo getisch durven noemen, als dit woord tegenwoordig niet uit de mode was. Voor meer ingewijden is deze brochure belangrijk en actueel. Schrijvers bemerkingen over z.g. nieuwe theologie en de algemene verrijzenis hebben ons (die zo jong niet meer zijn) verbaasd doen afvra gen, of we niet van jongs af aan uit die „nieuwe" theologie geleefd heb ben. Wij hebben niet kunnen ont dekken, wat het ontdekte „nieuws" is (p. 38). In dit verband is het een verzuim te achten, dat de schr. niet de mening van Thomas van Aquine weergeeft over het „onnatuurlijke" van een blijvende scheiding van ziel en lichaam. „De zeehavik op jacht", door P. H. Fruithof Uitgeverij „De Lanteern", Utrecht. Een razend, spannend jongensver- haal. Rob met zijn vrienden begin nen jacht te maken op verloren do cumenten en ontmoeten niets ont ziende spionnen. Zit de geheimzinni ge Chinees in het complot? Worden de schurken ontmaskerd? Vooral jon gens van 14 en ouder zullen niet te vreden zijn alvorens zij het geheim weten! „Peugot 403 en 404'*, door Han Bouvy Zuid-Holland- sche Uitg. Mij., Den Haag. In opdracht van de ANWB werd door de auto-technicus Han Bouvy een boekje samengesteld over de Peugeot 403 en 404. Dit boekje be vat een schat van gegevens en geeft de leek op auto-technisch gebied op alle moeilijkheden een antwoord. Het boekje is verlucht met Uilrijke te keningen en foto's vanaf de eerste Peugeot van 1913, die zich in Enge land bevindt en nog steeds in uit stekende conditie verkeert, tot het nieuwste model 404. van Italië, verkeert, is door de schrij ver buitengewoon goed aangevoeld. Daarom is dit verhaal, ondanks de veelvuldigheid van dergelijke verha len in de na-oorlogse literatuur, het lezen zeer zeker waard. Een man vindt zijn weg - door Winston Graham. - Uitg. Zuid- hollandsche Uitgeversmaatsch., Den Haag. Winston Graham, die een groot ge deelte van zijn leven doorbracht in Cornwall, vertelt op een wijze, die hem terecht onder de grote vertel lers rangschikt, over erbarmelijke sociale toestanden in dat gedeelte van Engeland gedurende de vorige eeuw. Vanwege de inhoud, die wel eens ietwat rauw en realistisch is, moet dit boek wel voorbehouden worden aan rijpere lezers. Wie heet er nu Valentine? - door Barbara Noack. - Uitg. Zuid-Holl. Uitg. Mij, Den Haag Op geestige en kostelijke wijze ver haalt de schrijfster vanuit de situatie van een jong getrouwd vrouwtje een korte episode uit het huwelijk met een excentrieke modefotograaf. Van de hand van dezelfde schrijfster ver scheen ook „Het begon zo onschul dig". „Wie heet er nu Valentine?" is van eenzelfde ongekunstelde en le vendige stijl. „Margriet Marijne", door Ronny v. d. Eerenbeemt Uitg. „Foreholte", Voorhout. Margriet, een meisje op een boer derij krijgt met de vakatie een lo geetje, Eefje, een stadsmeisje. Op tj g\ weg naar huis zien zij een groep zi- If I ïpfc WAtPIl r geuners het nabij gelegen bos in- ™ul IdO TTV/1-CII gaan. Margriet en Eefje met hun buurjongens Pieter, Jaap, Joep en Toontje beleven allerlei avonturen. Maar vooral de pientere Margriet speelt hierin een hoofdrol en wordt de heldin van het dorp. Een gezellig boek voor meisjes van tien, maar ook jongens zullen het leuk vinden. De mooie pentekeningen en omslag zijn van Annemie Heymans. Jonnie en Tonny. Kunt u mij het adres geven van de humorist conferenciers Jonnie en Tonny. Ze moeten in Leiden wonen. Aldus een abonnee. Pablo de Bandiet, door Alf Jaus Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Een Duits ingenieur en een avon turier komen door toeval terecht bij een bende bandieten in Paraguay, die erop uit is een revolutie te be werken in dit land, waar revoluties tot de orde van de dag behoren. Met behulp van een zekere Pablo, een of ficier van het leger van de rechtma tige regering die onder het mom van een rasschurk dienst heeft genomen bij de rebellen, slagen zij erin de re volutie te verijdelen. Het spannende boekje is verschenen in de Prisma- Juniores reeks. Opmars zonder genade, door Harry Brówn Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Een episode uit de tweede wereld oorlog wordt op spannende wijze door iemand beschreven, die de oor log als soldaat in al zijn verschrik kingen heeft meegemaakt. De psy chologische spanning waarin een Amerikaans peloton tijdens een ge vaarlijke opdracht in de kuststreek Een humoristenpaar Jonnie en Ton ny is ons niet bekend. Wel is er een cabaretgezelschap, waarvan de heer J. Tielenburg, Kerstenstraat 1 te Lei den een der medewerkers is. Wel licht is dit het gezelschap dat u be doelt of kunt u eens gaan praten met deze heer Tielenburg. Kraamverzorgster. A. v. B. stelt een paar vragen over vergoeding kraamverzorgster. Vrijwel bij elke kruisvereniging berekent men de te betalen vergoeding voor de kraam verzorgster of -verpleegster naar het bruto inkomen van de man. Sommi gen tellen de kinderbijslag er bij, an deren weer niet. Als u het bedrag van het inkomen niet wilt opgeven, taxeren ze het inkomen. Het kraam geld bedraagt nog altijd 55 en be hoort zo langzamerhand tot „de ach ter-gebleven gebieden". Pandoer. J. F. te R. stelt enige vragen over pandoeren. Deze vragen zijn te veelomvattend om in kort bestek in de krant te be antwoorden. De volledige spelregels van Nederlands pandoer zijn te vin den in het boekje „Het kaartspel", uitg. Mulder Co., Hilversum, ver koopprijs 2,50. 19 Rita de Panama, Romance, Un peu, si peu, Mes jeunes années, Un ange comme ga, La chanson de Marty, La complainte de la Butte, Chanson pour l'Auvergnat, El Paso, La Sere na,, Like someone in love. Sweet Lorraine, Here in my arms. We kiss in a shadow, Stormy weather, Them there eyes, I cover the waterfront, Stars fell on Alabama, The glow worm, Across the alley from the Alamo, Memories of you, Midnight sun, Lullaby of I irdland, I may be wrong, Blue moon. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur „Onnozele kinderen", in Nederlandse letterkunde en mu ziek. Toolmbhk. kom koken HM niet 10 kon- 1 bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 15) Maar Victor De Marmont is rijk en met zijn geld zullen wanneer ik zijn vrouw ben al de landerijen teruggekocht kunnen worden, die gedurende honderden jaren in han den van onze familie zijn geweest. Terwille van mijn vader en terwille van de naam, die ik draag, moet ik mijn hand geven aan Victor De Marmont en ik bid God, dat mijn le ven na het volbrengen van deze plicht, enigszins dragelijk zal zijn". „Dus je bent bereid voor een paar bunders grond aan die De Marmont verkocht te worden?" zei Maurice de St. Genis woedend. „Crystal, het is monsterachtig! Des te vreselijker omdat jij helemaal onbewust schijnt te zijn van het lage van zo'n over eenkomst". „Vrouwen uit onze stand, Maurice, zijn al vaker opgeofferd voor de eer van hun naam. De mannen vinden het gewoon om zo nodig het familie wapen op deze manier in eer te her stellen". „En jij bent bereid, Crystal, je zo te laten verkopen?" hield hij aan. „Mijn vader wenst, dat ik Victor De Marmont trouw," antwoordde ze nu rustig „en na alles, wat hij ge leden heeft voor de eer van ons land en van onze naam, zou ik mezelf laf vinden, als ik weigerde hem hierin te gehoorzamen". Maurice de St. Genis stond op. Hij kende Crystal voldoende om te we ten hoe standvastig zij kon zijn. Hij keek op haar in elkaar gedoken fi guurtje neer, maar ze wilde niet naar hem kijken. „Dus dat is je laatste woord, Crys tal?" „Je weet, dat het moet zyn, Mau rice. Mijn huwelijkscontract zal vanavond getekend worden en dins dag ga ik naar het altaar met Victor De Marmont". „En je liefde voor mij wil je uit je hart bannen?" „Ja!" „Als je liefde eerlijker en echter was, Crystal, zou je het niet kunnen doen. Maar je houdt meer van je vader dan van mij". Ze gaf geen antwoord haar hart zei haar dat hij wel gelijk kon hebben. Inderdaad, zij was als de rank van een klimop met haar va der verbonden zó vast, dat zelfs haar meisjes-liefde voor Maurice de St. Genis niet in staat was, haar van de rots, waar ze zich aan vast kon klampen, los te rukken. „Dit is de laatste keer, dat we el kaar zien, Crystal" zei Maurice met een zucht. „Ga je weg?" vroeg ze. „Hoe zou ik hier kunnen blijven? Over een paar uur zal Victor zijn rechten op je laten laten gelden. Morgen vertrek ik al vroeg". „Waar ga je heen?" „Naar Parijs of naar het bui tenland of. naar de duivel, dat weet ik nog niet", antwoordde hij somber. „Het zal vader spijten, dat je weg gaat!" fluisterde ze haast onhoorbaar want de tranen zaten haar hoog. „Je vader is meer dan vriendelijk voor me geweest. Hij gaf me een te huis toen ik dakloos was, maar het past niet, dat ik nu nog langer van zijn gastvrijheid gebruik zou ma ken". „Heb je plannen?" „Nog niet. Maar de koning zal me wel een plaats in het leger geven. Er zal wel wat te vechten vallen gisteren liep er een gerucht in Gre noble, dat Bonaparte te Antibes ge land was en naar Parijs marcheer de". „Natuurlijk een vals gerucht, zoals gewoonlijk", zei ze onverschillig. „Misschien" antwoordde hij. „Ga nu weg, Maurice, wil je? Wij maken het elkaar maar moeilijker door zo te aarzelen". „Ja, ik ga, Crystal. Ik wou dat ik Victor de Marmont op zijn gezicht kon slaan". „Maurice!" riep ze verontwaar digd. „Nee! Ik zal het niet doen. Ik heb nog genoeg verstand over om die parvenu te tonen hoe wij, van het oude regime, iedere slag weten te dragen. Alles hebben zij ons ontno men die nieuwelingen: onze lande rijen, onze middelen van bestaan en nu beginnen zij ons onze meisjes afhandig te maken vervloekt! maar ik zal mijn waardigheid ten minste behouden!" Maar zij bleef weer zwijgen. Wat kon ze nog zeggen dat al niet gezegd was? Toen vroeg hij heel zacht: „Mag ik je nog eens voor 't laatst een kus geven, Crystal?" „Nee, Maurice", antwoordde ze, „nooit meer". „Je bent nog vrij", hield hij vol. „Je hebt je trouw nog niet aan De Marmont verpand". „Nee nog niet definitief pas vanavond „Dan mag ik heus niet?" „Nee Maurice", zei ze beslist. „Je hand dan!" „Zoals je wilt". Hij knielde dicht bij haar neer; ze gaf hem haar hand cn met zijn ge wone onstuimigheid bedekte hij die met kussen, waarin hij al de innig heid van zijn afscheid trachtte neer te leggen. Toen, zonder een woord, stond hij op en liep met grotè passen de laan af. Crystal keek hem na, tot de over hangende takken van de bomen hem aan haar gezicht onttrokken. Zij deed geen poging de tranen terug te houden, die nu over haar wangen rolden. De middagzon ging schuil achter een bank van grijze wolken en het leek, of de naderende lente opeens uit de lucht verdwenen was. Crystal rilde en trok haar sjaal dichter om zich heen. Met haar ogen nog vol tranen, maar met het kleine hoofd fier opgericht, stond ze op en liep vlug naar huis tërw III. Madame la Duchesse was in die tussentijd Hector gevolgd door de gang en langs de fraai gebeeldhouw de marmeren trap. Hij voelde zich niet erg op zijn ge mak, want hij merkte, hoe madame's scherpe, onderzoekende ogen hem van top tot teen opnamen en door hem heen scheen te kijken. Ze zette haar lorgnon op en hoewel ze niet erg groot was, wist ze toch Hector recht aan te kijken. „Is monsieur le Comte erg bezet?" vroeg zij. Nu bloosde Hector's onbewogen ge zicht toch even. „Monsieur le Comte ontvangt zel den bezoeken om deze tijd", zei hij haast onverstaanbaar. Madame's lippen krulden zich in een sarcasitische plooi. „En mijn bes te Hector, omdat de graaf vandaag alleen audiëntie verleent aan zijn zuster, dacht jij het jezelf eens ge makkelijk te maken en je oude, ver stelde kleren te dragen, hè?" Nog eens vloog die plotselinge blos over Hector's plechtig, oud gezicht. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11