OUEBOL TE WORDEN ZO ZIJN ONZE KINDEREN DINSDAG 27 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT Wie kan het hardst midwinterhoorn blazen? DE „ZWARTE MADONNA" VAN POLEN „Oostpriesterhulp" heeft 50.000 ge kleurde kaarten van de „Zwarte Ma donna" van Czestochowa verspreid als een herinnerng aan de talloze christenen die ook dit jaar Kerstmis moesten vieren onder de druk van het godloos kommunisme en als een middel om nieuwe offers te verwer ven waarmee daadwerkelijk hulp kan worden verleend aan de velen die in bittere nood verkeren. De prachtige kaarten zijn per 5 jtuks tegelijk voor 5.- in totaal te verkrijgen bij Oostpriesterhulp, Den Bosch, giro 34348. Zwolse kolenbezorgers blijven bij hun standpunt Het personeel van de Zwolse brandstoffenhandelaren heeft vrijdag avond tijdens een vergadering be sloten zijn voornemen om met in gang van 1 januari in flats geen brandstoffen meer te bezorgen op hogere etages dan de eerste te hand haven. Zij zullen een uitzondering maken voor zieken, gebrekkigen en bejaarden. De kolenbezorgers zijn tot hun be sluit gekomen, omdat het afleveren van kolen in flats zo veel tijd eist, dat zij voortdurend overuren moe ten maken en omdat het beklimmen van de trappen met zware zakken kolen op den duur te veel van hun krachten vergt. De kolen voor die flatbewoners, die op een hogere dan de eerste eta ge wonen, zullen na 1 januari in pa pieren zakken in de kelders worden afgeleverd. Inbrekers misten kans van hun leven Inbrekers, die in de nacht van za terdag op zondag een bezoek brach ten aan een levensmiddelenwinkel in de Weimarstraat in Den Haag, hebben zoals de politie het uit drukte de kans van hun leven ge mist. Zij verschaften zich door 'n raam toegang tot de winkel en haalden uit een muurkast een kistje met een bedrag van 4000,waarmee zij er vandoor gingen. Zij hadden echter niet in de gaten, dat naast 't kistje, verpakt in vetvrije papiertjes, een bedrag voor het grijpen lag, dat een veelvoud was van hun buit. Hoeveel het bedrag precies was zei de politie niet, wel dat het ging om vijf cij fers TUSSIPECT hoestsiroop: verdrijft die ,keelkriebel" (Advertentie) Oude man stichtte brand in eigen huis De 74-jarige alleenwonende Am sterdammer A. J. M. de B. is zon dagnacht met brandwonden aan bei de benen in het Wilhelminagasthuis opgenomen nadat hij brand had ge sticht in de keuken van zijn woning aan de Keizerstraat in Amsterdam. ook voor kinderen! (Advertentie) zichtbaar. De lampen worden gevoed door batterijen. In Saasveld, in Twente, vonden op Tweede Kerstdag de wedstrijd om de „Zilveren Midwinterhoorn" plaats. Een evenement, dat georganiseerd is door de Twentse Commissie voor het Midwinter-hoorn-blazen. Op de foto zien we de deelnemers kritisch luisteren hoe een van hen het er tijdens de strijd afbrengt. De brandweer was de brand spoedig meester. Enkele uren tevoren had de brandweer een brandje in de huis kamer van de heer B. moeten blus sen. Een partij vodden die te dicht bij de kachel stoiid, had vlam gezat. De afdeling geestelijke hygiëne van de Amsterdamse GG en GD heeft zich ontfermd over de man, die in vervuilde toestand werd aangetrof fen. TUSSIPECT hoestsiroop: werkt slijmoplossend (Advertentie) De bekende herders-op-stelten uit „Des Landes" in het zuidwesten van TIWIPEfT llrOOlV Frankrijk hebben sinds kort mistlampen aan hun stelten bevestigd. De LjKaL uucaioiiuup. lampen hebben een tweeledig doel: in de eerste plaats kunnen de schapen zich in de schemering en duisternis op het licht oriënteren en ten tweede een kudde welke een weg oversteekt door de lichten reeds van verre Het moet niet zó.... De moeder (tot haar al bijna volwassen dochter): „Sta toch niet altijd zo voor de spiegel. Zou je niet beter met wat verstandigers bezig kunnen zijn?" De dochter: „Maar moeder, ik probeer alleen maar een ander model. Ik ben morgen bij Lies uitgenodigd en dan zou ik er graag een beetje leuk uitzien". Maar zó De moeder: „Els, je bent nu al bijna een half uur voor die spiegel bezig. Ben je nog niet tevreden? Ik vind, dat je er zo leuk uitziet, maar als je het aardiger vindt, kunnen we wel even proberen of het een beetje anders nog beter staat". U HOEFT ZELF GEEN MORGEN ZIJN ZE NIET LEKKER MEER Praktische wenken voor de huisvrouw Door het overmatig velje eten (u nog een oliebol?) wordt er ook op oudejaarsavond weer een neden- keüjke aanval op de gezondheid Wij verkeren tegenwoordig in Nederland in een periode (toe. neemt u er nog één) dat er veel te veel te zwaar wordt gegeten. Helaas; de voedingsgewoonten in bepaalde streken en in bepaalde tijdperken zijn niet zo gemakkelijk te veranderen! (geef mij die schaal nog eens even aan). Schransen en slempen Nu moeten wij waarschijnlijk nog heel sober worden genoemd als er een vergelijking gemaakt zou wor den tussen ons en onze voorouders. In die tijd, dat het hun goed ging, aten en dronken die hoeveelheden waarover men zich tegenwoordig toch wel een beetje zou schamen. Er wordt wel eens gezegd, dat 't schransen en slempen van vorige generaties de gezondheid niet nade lig beïnvloedde, maar dat is niet bewezen. Langer levensduur Een van de weinige dingen die we zeker weten is, dat de gemiddel de levensduur vroeger beduidend korter was dan tegenwoordig. Even eens staat het vast, dat zwaarlijvige mensen bij het ouder worden aller lei klachten krijgen en dat hun over het algemeen geen lang leven be schoren is. En al is er dan vroeger misschien nog meer gegeten, ook heden ten dage wordt er door velen toch be paald overvloedig geconsumeerd. Al die veel te dikke mensen op straat, in café's, in autobussen en op stations zou men in hun eigen belang als volgt toe moeten spre ken: Eeu paar pond per week „Dat gaat zo toch niet langer, beste vriendenVerander toch uw voeding voordat het te laat is. Heus, u behoeft niet met een lege maag te lopen. Eet maar volop gekookte groen ten en slaatjes in plaats van brood en aardappelen. Drinkt u iedere dag een halve liter melk en wat vruch tensap inplaats van het glaasje ge- never. Liefst karnemelk en wanneer u niet uit beginsel vegetariër bent, doet u zich dan gerust tegoed aan magere vlees- of vissoorten, want daar wordt een mens niet dik van. Wanneer u wilt en uw huisdokter vindt het goed, kunt u met een di eet in deze geest een paar pond per week afvallen. U zoudt zich spoe dig veel gezonder voelen. Het is ook mogelijk, het wat lang zamer aan te doen en een pond of vijf in een maand te verliezen, maar ook dat is alleen te bereiken door zuinig te zijn met alle soorten vet en zoetigheid, door een flink ge bruik van groenten, rauw en ge kookt, plus een behoorlijke hoe veelheid eiwitten." Enige gevaren Het „vermageren" komt allerwe gen weer in de mode. Dat heeft zijn goede kanten, maar het houdt ook wel enige gevaren in. Allereerst zijn daar de mensen die op eigen houtje een beetje op gaan slanken" en daar heel verkeer de en nadelige dingen voor gaan doen. Zo zijn er dikke mensen die gaan vasten, die uitputtende baden gaan nemen, die aan een voor hen veel te vermoeiende gymnastiek gaan doen.Dar kan het leven mee ge moeid zijn! Weer anderen volgen de vermageringsmode, terwijl ze het helemaal niet nodig hebben. Ze worden daardoor te zwak en ver liezen hun weerstandsvermogen te gen ziekte. Alleen overmatige vet- vorming moet worden bestreden, niet de normale! Het allerbeste is om het helemaal niet tot overma tige vetvorming te laten komen, dan valt er ook niets te vermageren. Dr. Alfreda Briedé Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK De feestdagen zijn deze week niet van de lucht! Wij zijn nog niet be komen van de kerstdagen of we zit ten alweer te bedenken waarmee we op oudejaarsavond onze huis genoten zullen verrassen! Met ap pelbollen en saucijzenbroodjes? Ze zijn heerlijk en met klaargekocht korstdeeg kunnen we ze zelf vlug en goed klaarmaken maar het is zo leuk om ook eens met iets heel nieuws te' komen! Dat zou bV. een gevuld brood kunnen zijn, koud of. warm, twee heel verschillende ge rechten, vast niet bekend en beide bijzonder lekker! FAZANT MET ANANAS 1 fazant in 200 gr boter mooi bruin en bijna gaar braden en daar na aan de boter het sap van ci troen en van blik ananas toe voegen. De fazant in deze jus ver der gaar stoven. 2 ananasschijven fijn snijden en even in de jus warm maken. De fazant op een schotel leggen, iets van de jus erover gieten en de fazant omringen met halve schijven ananas. GEVULD BROOD (warm) Van 1 casinobrood over de ge hele lengte een kapje afsnijden, het brood voorzichtig uithollen en van binnen en van buiten met gesmol ten boter bestrijken. Een glad ge bonden saus maken van 75 gr bloem, 75 gr boter, 1 bouillon en yK 1 melk. Hieraan 250 gr in dob belsteentjes belegen kaas toevoe gen, de ragoüt zo nodig op smaak afmaken met peper en zout en het brood ermee vullen. De deksel erop leggen, deze ook met boter bestrij- Een goede raad: Jonge mensen hebben ondersteu ning en aanmoediging meer nodig dan verwijten en kritiek. Wil men de goede verstandhouding tot de grotere kinderen bewaren dan moet men interesse voor hun problemen tonen ook als men deze proble men voor onbelangrijk houdt. Een creatie van de Parijse mode-ontwerper Pierre Billet uit zijn zomer 1961- collect. „Saint Remy de Provence" is de (lange) naam voor het jurkje, dat vervaardigd is van katoen in de kleuren blauw, rood en groen. Als de temperatuur onder het vriespunt zakt komt het dikwijls voor, dat het slot van de auto ge heel dichtvriest. Men kan het slot het gemakkelijkst weer ontdooien door eerst de sleutel te verwarmen voordat men hem in het slot steekt. Als het nodig is kimt u dit men herhalen. ken en het brood in een voorver warmde oven zetten tot het door en door warm en de korst goudbruin is geworden. Het gevulde brood op een schaal opdoen, gegarneerd met partjes tomaat, schijfjes gevulde olijf en peterselie. GEVULD BROOD (koud) 1 Van casinobrood de korsten af snijden, daarna het brood in de lengte in dunne plakken snijden, deze met boter besmeren en afwis selend beleggen met bv. eiboter, vispasta, cream chees, marmite, kaasboter en sandwichspread. De plaken op elkaar drukken (de buitenste lagen moeten uit brood bestaan)); in een vochtige doek ge wikkeld koud laten worden en daarna met een scherp mes in dun ne plakken snijden. De plakken weer tegen elkaar aanzetten zodat de broodvorm be houden blijft, het brood op een pa pieren servetje op een schaal zet ten en garneren door er hier en daar torentjes cream cheese op te spuiten, die met paprikapoeder worden bestrooid. GEVULD BROOD (koud) II Van een casinobrood over de ge hele lengte een deksel afsnijden, 't brood uithpllen en vullen met een mengsel van 400 gr gaar, in dob belsteentjes gesneden vlees (kalfs vlees of gevogelte), l/t fijn gesne den rauwe selderijknol, 4 gesnipper de appels, 250 gr in stukjes gesne den belegen kaas, citroensap, mos terd. zout, peper en mayonaise naar smaak. Het gevulde brood op een schotel zetten en garneren met blaadjes sla, partjes hard gekookt ei en gehakte noten. PINDAROTSJES 200 Gr. chocolade couverture met 1 lepel melk ip een pannetje op 'n klein pitje smelten, 100 gr. gepel de pinda's erdoor roeren, het meng sel dan in hoopjes op een beboterd vetvrij papier leggen en laten koud worden. CHOCOLADETRUFFELS 50 Gr. plantenvet laten smelten. Intussen 50 gr. boter en 125 gr. poedersuiker dooreen roeren, 50 g. cacao erdoor mengen en het ge smolten plantenvet er langzaam bij- gieten. Alles goed vermengen en koud en stijf laten worden. Er dan met behulp van een paar theel- peltjes balletjes van vormen, die daarna door een mengsel van cacao en suiker of door chocoladehagel slag worden gerold. BOTERCAKE 200 Gr. roomboter, 200 gr. sui ker, 200 gr. bloem of cakemeel. 4 eieren, zout, citroenrasp of vanille suiker. De boter met de suiker romif roeren. Iets zout en citroensap toe voegen en één voor één de eieren er door kloppen. Het geheel nog 15 minuten kloppen en daarna de ge zeefde bloem er heel voorzichtig door scheppen De cakevorm inbo- teren en met bloem bestrooien. Het cakemengsel hierin doen en de cake in het midden van een matig warme oven in ongeveer vijf kwar tier gaar en goudgeel bakken. CARNAVALSPUDDING yK 1 melk, 65 g maizena of pud dingpoeder met rumsmaak, 50 g suiker, 100 g geconfijte vruchtjes, slagroom. De geconfijte vruchtjes op een paar na in stukjes snijden. De puddingpoeder met koude melk aanmengen en hiermee de rest van de melk, die aan de kook is ge bracht, binden. De suiker toevoegen en een laag puddingmassa in een met water omgespoelde vorm doen. Hierop de vruchtjes leggen, zó dat ze de zijkanten niet raken, daarop de rest van de pudding schenken en het geheel laten afkoelen, stor ten en garneren met slagroom en de overgebleven vruchtjes.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10