idóeSou^cmt DE GAULLE BIEDT OPNIEUW D'N"° Y"rk" lu"en ONDERHANDELINGEN AAN Mits de gevechten eerst ophouden Uitnodiging aan rebellenleiders Ook de Assemblée weet geen raad met Kongo Twee doden bij aanrijding te Leiden Volkswagen schoof onder aanhangwagen van internationale vrachtauto Na de mislukte staatsgreep Hoogwaterstanden Het weer in Europa WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15200 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De Gaulle biedt vrede aan Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.Advertent. 17 ct p. m.ra.. Telefoontjes f 1.50. Jan-stemmen op referendum Generaal De Gaulle heeft dinsdagavond in een toespraak voor de Franse televisie verklaard, dat hij bereid is onderhandelingen te voeren met de Algerijnse opstandelingen en alle andere sectoren van het politieke leven in Algerië „als een einde komt aan het terrorisme en het leggen van hin derlagen." Frankrijk zal de bescherming, rechten, levenswijze en veiligheid van alle Fransgezinde Moslems en Europeanen garanderen, nadat de Algerijnen in een vrije stemming over hun toekomstige politieke status hebben beslist, aldus De Gaulle. De Gaulle deed een beroep op de natie „ja" te stemmen in het komende referendum over een wijziging van de bestuursorganen in Algerië. „Een positief antwoord zal het karakter krijgen van een oproep tot het beëin digen van de strijd en een vreedzaam gesprek" Een overweldigende massa „ja"-stemmen is de enige manier om een vrije toekomst voor Algerië te verzekeren, aldus De Gaulle. ,,'T KOMT VANZELF" Zodra het mogelijk is, dat Algerië het recht op zelfbeschikking in een vrije stemming tot uiting brengt, zal de bevolking kunnen stemmen voor: 1. Een Algerië dat deel uitmaakt van Frankrijk; 2. een onafhankelijk Algerië of 3. associatie van een zelfbesturend Algerië met Frankrijk. De Gaulle zei, dat deze associatie „vanzelf tot stand zou komen." Met het oog op deze associatie zul len in de nabije toekomst tijdelijke instellingen in het leven worden ge roepen, zoals een uitvoerend bewind en een parlementaire Assemblée. Wanneer het tijdstip voor het uit oefenen van het zelfbeschikkings recht daar is, zal de Algerijnen wor den gevraagd of zij deze instellingen willen behouden. De Gaulle's toespraak bevatte geen nieuwe elementen voor zijn toekom stige Algerië-politiek wat betreft de opstandige beweging. Hij legde er echter de nadruk op, dat zij die Frans staatsburger willen blijven een volledige bescherming zullen ontvan gen, en dat hun rechten en veilig heid door Frankrijk zullen worden gegarandeerd. De voornaamste punten uit de toe spraak van de generaal waren: - Het Franse volk zal bij een volks stemming worden gevraagd of het er mee instemt, dat de volkeren van Algerië zelf hun toekomst bepalen wanneer de vrede is teruggekeerd. - De Moslems vormen thans acht- GENERAAL DE GAULLE negende deel van de bevolking en deze verhouding ontwikkelt zich in him voordeel. Het is zinloos dit en de gebeurtenissen, in het bijzonder die welke een gevolg zijn van de op stand, te betreuren. - Het Algerië van morgen zal een Algerijns Algerië zijn. Het zijn de Algerijnen, die hun eigen zaken zul len behartigen en het zal van hen afhangen hoe de staat, zijn regerin gen, instellingen en wetten zullen worden gevormd. - Behalve de Moslems telt Algerië meer dan een miljoen inwoners van Europese afkomst, die daar gewor teld zijn, die het volste recht hebben daar te zijn, die als geheel van es sentieel belang zijn voor het leven van Algerië en die, wat ook gebeuren moge, evenals de Moslems, die Frans willen blijven, door Frankrijk zullen worden beschermd. „Het einde van het Algerijnse dra ma is in zicht omdat onze soldaten zo lang en zo moedig in alle streken van het grondgebied de veiligheid hebben hersteld, dat gedurende de laatste acht dagen minder mensen ten gevolge van de opstand om het leven zijn gekomen dan bij verkeers ongelukken." „Daarom kan Frankrijk thans vre desvoorstellen doen. Elk gewenst tijdstip zijn wij bereid afgevaardig den van hen die ons thans bestrijden te ontvangen". Wanneer de vijande lijkheden zijn gestaakt zal Frankrijk met de verschillende stromingen, „en met name de leiders van de opstand" de voorwaarden bespreken, waaron der het zelfbeschikkingsrecht kan worden uitgeoefend. Hammarskjoeld zonder richtlijnen De Algemene Vergadering der VN heeft dinsdag een Indisch-Zuidslavi- sche ontwerpresolutie, waarin onder meer werd voorgesteld een groep raadgevers naar Kongo te zenden, die aldaar zouden moeten samenwer ken met de speciale VN-vertegen woordiger Dajal (India), verworpen. De Assemblée verwierp ook een Amerikaans-Britse tegenresolutie, waarin secretris-generaal Hammar skjoeld werd verzocht de Kongolese president Kasavoeboe te helpen bij het scheppen van voorwaarden, waar onder het Kongolese parlement bijeen zou kunnen komen en zonder vrees voor inmenging van buitenaf zou kunnen beraadslagen. Beide resoluties werden verworpen, Drie ernstig geivonden Twee doden en drie ernstig ge wonden was de trieste balans van 'n aanrijding, die hedenmorgen om ze ven uur plaats vond tussen een vrachtwagen met aanhangwagen uit Rijnsburg en een Volkswagen op de hoek van de Churchilllaan en de Voorschoterweg te Leiden. In de Volkswagen bevonden zich vijf employé's van Van der Heem te Den Haag, allen wonend te Leiden, die, om reisgeld te besparen, gemeen schappelijk dagelijks per auto heen en terug de reis maken van Leiden naar Den Haag. De chauffeur van de wagen, de 38-jarjge J. F. van Gerven (Willem Klooslaan 28), die bij dit ongeluk het leven liet, haalde vanmorgen vier be- drijfsgenoten in Leiden op en reed omstreeks zeven uur op de Voorscho terweg, komend uit de richting Lei den, ter hoogte van de Churchill laan. Zoals men zich uit vroegere publi caties in dit blad zal herinneren, is de verlichting van het kruispunt Ohurohilllaan-Voorschoterweg onvol doende. Waarschijnlijk is het aan deze omstandigheid te wijten, dat de chauffeur van de vrachtauto met aan hangwagen, een enorme transport auto van de internationale lijn, bij 't links-af slaan in de richting Leiden, te laat bemerkte, dat op de Voorscho terweg, die een voorrangsweg is, uit de richting Leiden genoemde volks wagen met grote snelheid naderde. De gevolgen! van de aanrijding wa ren verschikkelijk. De volkswagen schoof door de vaart onder de aan hangwagen en werd uit elkaar ge rukt en verbogen. Van de vijf inzit tenden waren de reeds genoemde be stuurder Van Gerven en de mede- inzittende, de 34-jarige G- J. van der Westen (Waldeck Pyrmontstraat 74) op slag dood. De drie andere inzit tenden geraakten ernstig gewond. Het zijn de 22-jarige W. Zwetsloot, wonend aan de Churchill-laan, de 20- jarige Jan Kouters (Bronckhorststr. 33a) en de 35-jarige H. H. B. Caspers .euvenstraat). De politie en de GGD, die zeer snel ter plaatse waren, achtten het nood zakelijk, dat ook de brandweer ge waarschuwd werd omdat het onmoge lijk was de slachtoffers uit de ver nield* auto te halen zonder met de snijbrander steilen en portieren te verwijderen. Men was hiermede tot kwart voor negen doende. Bovendien was het gevaar voor brand verre van denkbeeldig, daar benzine uit de tank van de auto stroomde. De gewonden werden door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht Commentaar Gedachtig het oude gezegde van het kalf en de put, duurt het waar schijnlijk thans niet lang meer of het kruispunt Churchilllaan-Voorschoter- weg zal van een duidelijke verlich ting worden voorzien. Tengevolge van het feit, dat de Voorschoterweg (een provinciale weg) geen enkele verlichting heeft en de Churchill-laan daarentegen zich baadt in een zee van licht, bestond hier van het begin af een ernstig gevaar. De automobilisten komend van de Churchill-laan, rijden uit het licht het donker in, met als gevolg, dat zij geen duidelijk beeld kunnen krijgen van het verkeer op de Voorschoterweg. De trieste gevol- geij van deze situatie zijn vandaag te betreuren. Het zij ten overvloede gemeld, dat dat politie van Leiden reeds enige malen met klem bij het gemeentebe stuur heeft aangedrongen op een goede verlichting. Het ware beter, indien de gehele Voorschoterweg van openbare ver lichting werd voorzien, daar ook de kruising Rooseveltstraat-Voorschoter weg en alle nog in de nabije toekomst aan te leggen kruisingen vanuit Lei- den-zuid-west naar de Voorchoter- weg gevaar zullen opleveren. omdat zij niet de twee derde meer derheid kregen, die voor aanvaar ding van belangrijke resoluties door de Algemene Vergadering vereist is. Na de verwerping van beide ont werpresoluties door de Assemblée nam .secretaris-generaal Hammar skjoeld het woord. Hij verklaarde, dat de ernstigste kant van dit nieuwe fa len van de Algemene Vergadering, om 'n besluit te nemen, gelegen was in de openbaring van de diepte van het meningsverschil, waardoor de volkerenorganisaties werd verdeeld. „De VN-operatie in Kongo zal van zelfsprekend worden voortgezet in overeenstemming met eerdere beslui ten van de Veiligheidsraad en de Al gemene Vergadering. Dit zal geschie den naar beste weten, binnen de be grenzing van de verstrekte richtlij nen en met nastreving van de doel einden, die de overgrote meerder heid der VN-leden ondanks alles wil verwezenlijken", aldus Hammar skjoeld. Hij merkte verder op, dat de VN, zoals de zaken thans stonden, niet over de morele en/of politieke steun beschikten, die zij nodig hadden voor een geslaagde uitvoering van haar opdracht in Kongo- „Desalniettemin zullen wij de Kongo-operatie voort zetten met steun van die landen, die zich bereid hebben verklaard hun verantwoordelijkheid ten deze te dragen. Ik ben er zeker van, dat deze staten er naar zullen blijven streven een oplossing voor het Kongolese vraagstuk te vinden en dat zij de VN zullen voorzien van de noodzakelijke aanvullingen van de verliezen, die wij in Kongo hebben geleden en wel licht nog zullen leiden", verklaarde Hammarskjoeld. De Sowjetrussische afgevaardigde Zorin verklaarde, dat de toestand in Kongo „met het uur slechter wordt" „Het is normaal, dat de4 vredelieven de staten onder deze omstandigheden naar andere middelen zullen omzien, om de vrede in Afrika te beveiligen", verklaarde de Sowejtrussische afge vaardigde. De brand aan boord van het Amerikaanse vliegdekschlp-ln-aanbouw „Con stellation" te New York: een luchtopname van het brandende schip tijdens het blussingswerk. De balans in Addis Abeba Ras lm roe, de voormalige Ethlo- pische ambassadeur in Moskou, die Dit nummer bestaat nit 12 pagina's door de rebellen als de toekomstige premier was aangewezen, wordt ver mist. Mogelijk Is hij om het leven gekomen bij de slachtpartij in de troonkamer van het paleis, toen de rebellen een aantal hoge functiona rissen, die zij als gijzelaars vasthiel den. vermoordden. Een regeringswoordvoerder ver strekte dinsdag de volgende cijfers over de slachtoffers van de opstand. Het leger verloor 29 doden, terwijl 43 militaren werden gewond. 121 Burgers kwamen om het leven, ter wijl er 442 werden gewond. 174 Le den van de keizerlijke garde sneu velden, terwijl er driehonderd wer den gewond. De woordvoerder zei verder, dat ongeveer honderd „bandieten" nog voortvluchtig waren, ongeveer 1.400 rebellen waren gevangen genomen, terwijl een nog groter aantal zich had overgegeven. Militairen in jeeps patrouilleren door de straten van Addis Abeba. Uit alles blijkt, dat het leger de toe stand volkomen in handen heeft. Gedurende de opstand heerste er een tekort aan levensmiddelen in Addis Abeba. De levensmiddelen winkels waren gesloten en er bevin den zich geen koelinstallaties in de stad. Nu is het leven echter weer vrijwel normaal geworden. Het keerpunt Volgens diplomatieke kringen in Addis Abeba kwam het keerpunt in de opstand, toen de bisschoppen der Koptische Kerk zich aan de zijde schaarden van de generaals, die kei zer Haile Selassie trouw waren ge bleven. De invloed van d? Kerk is in Ethiopië ook op politiek gebied groot en het stelling nemen der bis schoppen tegen de opstandleiders deed ook de mening onder de bur gerlijke leiders ten gunste van het keizerlijke gezag doorslaan. In gezaghebbende kringen in Ad dis Abeba meent men, dat het we ken of zelfs maanden kan duren om uit te vinden, welke verantwoorde lijke burgerlijke en militaire func tionarissen zich wankelmoedig heb ben betoond, toen woensdag en don derdag jL de indruk werd gevestigd dat de staatsgreep zou slagen. Een Westerse diplomaat verklaarde dien aangaande: „Nu kan de heksenjacht beginnen. Er wordt reeds gefluisterd, dat deze of gene in het geheim aan de kant van de opstandelingen stond". Keizer Haile Selassie heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij niet van plan is het regeringsstelsel te veranderen. De ontwikkelings programma's zullen normaal worden uitgevoerd. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen maar ook versprwd voorkomende buien voornamelijk in de kustprovin cies. In het binnenland hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon- en maanstanden 22 Dec.: zon op 08.46; onder 16.31; maan op 11.32; ondeh 21.59. 22 Dec.: v.m. 6.05; n.m. 6.26. HELSINKI sneeuw 1 0 STOCKHOLM geh. bew. 4 1 OSLO sneeuw 4 1 KOPENHAGEN regen 4 3 ABERDEEN onbew. 2 1 LONDEN regen 5 3 AMSTERDAM regen 5 4 BRUSSEL geh. bew. 4 4 LUXEMBURG sneeuw 3 0 PARIJS geh. bew. 5 0 BORDEAUX regenbui 8 1 GRENOBLE geh. bew. 6 0 NICE onbew. 10 0 BERLIJN geh. bew. 4 3 FRANKFORT sneeuw 4 0 MüNCHEN sneeuw 3 4 ZüRICH half bew. 3 0 GENèVE geh. bew. 3 LOCARNO licht .>ew. 6 1 WENEN geh. bew. 4 0 INNSBRUCK sneeuw 9 1 ATHENE jicht bew. 18 10 ROME regen 14 10 AJACCIO onweer 14 8 LISSABON onbew. 14 7 MADRID onbew. 7 2 MALLORCA licht bew. 15 6 KORRELTJE Gelegenheid maakte de dief, maar ook grote mannen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1