TUINIER MET PLEZIER! Verhouding religieus-leek in het ziekenhuis Urenlang zwoegen leverde niets op Twee cobaltsmokkelaars gegrepen door douane weekelykse CRonycke ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA U VERENIGING VAN KATHOLIEKE ZIEKENHUIZEN Studiecommissie 5-daagse werkweek voor verpleegsters Er is een studiecommissie ingesteld, om de mogelijkheid van invoering van een vijfdaagse werkweek in de ziekenhuizen onder het oog te zien. Dit deelde de heer Jos Maenen, voor zitter van de Vereniging van katho lieke ziekenhuizen in de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering mee, die voor een groot deel gewijd was aan het verpleegstersprobleem. Hij betreurde het dat de ziekenhui zen door de Koninklijke Nederland se maatschappij ter bevordering der geneeskunst niet erkend zijn bij de opleiding van medische specialisten door hun slechts een adviserende Stem toe te kennen in het centraal- college voor de opleidingseisen en helemaal uit te sluiten in de com missie van beroep. De vereniging be sloot uit eigen middelen een studie toelage te geven aan leerlingen voor een hogere verpleegstersfunctie aan de katholieke hogere school voor ver- plegenden, welke opleiding nogal duur is. Dr. J. J. Hirdes, directeur-genees heer van ,,Berg en Bosch" te Bilt- hoven, sprak daar ook over in zijn voordracht over de aspecten van het verpleegstersvraagstuk in Nederland, toen hij het had over de verhouding religieus-leek in het ziekenhuis. De verhoudingsgetallen (in 1953 van 51,5 pet. tot 48,5 pet., in 1957 verschoven tot 42,5 pet. en 57,5 pet.) wijzen er op dat onze katholieke ziekenhuizen binnen zeer korte tijd nagenoeg vol ledig in lekenhanden zullen moeten overgaan, waardoor zich ook in de leiding belangrijke wijzigingen zul len moeten voltrekken. Van de tot op heden aan de hogere verpleeg- stersschool te Nijmegen 73 gediplo meerden zijn 48 religieuzen. De le ken moeten zich de zware financiële lasten van ongeveer 8.000 gulden getroosten en alvorens om meer sub sidie met de .overheid te gaan pra ten zou dr. Hirdes eerst met een stu- „Geld verzoet de arbeid"De inbrekers, die donderdagnacht bij een bouwonderneming aan de Rotterdam se Mathenesserlaan de brandkast for ceerden, geloven niet meer in dit ge zegde. Want toen het karwei na vele uren werk eindelijk volbracht was, bleek de hele buit niet meer te zijn dan een gulden en zes en vijftig cèntDat-geld hebben ze toen uit kwaadheid ook maar laten liggen. diefonds willen starten. Hij wenste ook een gezamenlijke propaganda van de katholieke ziekenhuizen om het jonge meisje voor het beroep van verpleegster aan te trekken. Dr. Hir des is er voor zoveel mogelijk de op leiding van ziekenverzorgsters, d.w.z. een eenvoudige opleiding voor de meisjes, die de verstandelijke be- gaadfheid missen om de verpleeg stersopleiding te kunnen volgen, te stimuleren. Iedere wijziging van de toelatingseisen voor de verpleegsters opleiding dient men zijns inziens op stimuleren. Iedere wijziging van de tolatingseisen voor de verpleegsters opleiding diens men zijns inziens op dit ogenblik volstrekt achterwege te laten, aangezien dit catastrofale ge volgen zou hebben. *Men late de hui dige verpleegstersopleiding voor wat deze is, omdat het volslagen onmo gelijk is, gelet op de intelligentie van het merendeel der leerlingen, die nu deze opleiding volgen het lespro gramma te verzwaren en uit te brei den. Ook in het buitenland tekort Uit hetgeen zuster dr. Jules Ma rie over de situatie in België mee deelde bleek dat daar de meeste zie kenhuizen óók met een tekort aan verpleegkrachten kampen. Ook in de katholieke ziekenhuizen woidt meer en meer een beroep gedaan op Ne derlandse verpleegsters. Zij noemde een drietal ziekenhuizen, o.a. l'höpi- tal Saint Pierre, een gemeentelijk ziekenhuis in Brussel, waar voor 50 procent Nederlandse verpleegsters werken. Daar de aannemingsvoor- waarde en opleidingseisen in Neder land gemakkelijker zijn, gaan omge keerd Belgische meisjes naar Neder land om een met het Belgische bre- vel gelijkstaand diploma te halen. Mgr. W. Mühlenbrock uit Keulen vertelde een en ander over W.-Duits land en W.-Berlijn, waar zich 'n zor gelijke ontwikkeling voordoet door dat zich steeds meer religieuzen uit de ziekenhuizen moeten terugtrek ken. Ook hier is het tekort aan le- kenverpleegsters groot, maar alles wordt gedaan voor goede sociale om standigheden en een behoorlijk loon. PATER VAN WAESBERGE VERLAAT K.R.O. Van de zijde der KRO is ons me degedeeld, dat de Generaal van de orde der Dominicanen in Rome de benoeming van pater drs. E. H. J. v. Waesberghe - de voorzitter van de KRO - tot Provinciaal van de orde in Nederland heeft bekrachtigd. Naar aanleiding hiervan heeft het KRO- bestuur in een gisteren gehouden vergadering het ontslag van pater v. Waesberghe ingewilligd. Men betreurt in KRO-kringen in hoge mate het vertrek van pater v. Waesberghe, die slechts korte tijd als opvolger avn prof. Kors voorzitter i«, geweest. Pater van Waesberghe zal het voorzitterschap van de KRO tij delijk waarnemen, tot een opvolger is benoemd. In de eerstkomende be stuursvergadering zal deze opvolging aan de orde worden gesteld. (Advertentie) Bij het spelen op het parkeer terrein van de transportonderneming „Transneerlandia" in Bodegraven is de driejarige Gerard Hoogendoorn gisteren overreden door een vracht wagen, die plotseling achteruitreed. In zorgwekkende toestand werd de jongen naar het „St. Joseph"-pavil- joen in Gouda vervoerd. Bij aan komst daar bleek het kind reeds te zijn overleden. VERHOGING ZIEKENFONDS PREMIE. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de premie voor de verplichte ziekenfondsverze kering voor 1961 vastgesteld op 4.9 procent. De Sociaal Economische Raad had hem dezer dagen geadvi seerd de premie te handhaven op het huidige niveau van 4.8 procent met de mogelijkheid van verhoging van 0,1 procent, wanneer besloten mocht worden tot invoering van een bijdrage in de kosten van verple ging in een verpleeginrichting voor rekening van de ziekenfondsen. De Ziekenfondsraad had geadviseerd, gelijk reeds eerder werd gepubli ceerd, de premie voor 1961 te stellen op 5.1 procent. In zijn aanbeveling had de Ziekenfondsraad zich uitge sproken voor een zekere verhoging van de reserves in het verevenings fonds. Premiekorting voor bezitters van auto's met veiligheidsgordels? De ANWB heeft alle in Nederland auto's, welke met veiligheidsgordels werkende schadeverzekeringsmaat- zijn uitgerust. Een aantal verzeke- schappijen gevraagd, een premiekor- ringsmaatschappijen verleent deze ting toe te staan op ongevallenver- korting reeds. Het percentage van zekeringen voor inzittenden van deze korting varieert. Derde man voortvuehtig Toen gisteravond aan de grens post te Maalbroek, gelegen aan de Duitse grens een wagen Nederland binnen wilde, werd de argwaan van de douane gewekt door het feit dat een Oostenrijker en een Belg reden met een auto, die van een Duits num merbord was voorzien. De argwaan was een gelukkige in val, want deze was de inleiding tot de arrestatie van een tweetal heren, dat zich met bedenkelijke praktijken heeft bezig gehouden. Het betreft Akkoord met BUMA over auteursrechten kerkmuziek De bisschoppen van Nederland heb ben zich akkoord verklaard met het voorstel van de Ned. Gregoriusver- eniging om met het Bureau voor Mu- ziek-auteursrechten (BUMA) een re geling te treffen aangaande auteurs rechten voor kerkmuzikale composi ties, welke tijdens de kerkelijke diensten worden uitgevoerd. De re geling met het BUMA komt hierop neer, dat dit bureau zijn administra tief apparaat beschikbaar stelt om de gegevens, door de St. Gregoriusver- eniging verstrekt, te verwerken. Er zal geen contact bestaan tussen BU MA en de pastoors, kerk- of koorbe- sturen, daar alle zaken lopen over de St. Gregoriusvereniging. In december zullen aan de voorzit ters van de koorbesturen formulieren worden toegezonden, bestemd voor de opgave van de kerkmuzikale werken, welke in 1961 zullen worden uitge voerd. Op grond van de daarop door de secretaris, directeur of organist ingevulde gegevens zal het mogelijk zijn het hiervoor beschikbare geldbe drag op rechtvaardige wijze te verde len. Het geldbedrag komt tot stand door een jaarlijkse bijdrage, waarvoor de bisschoppen de volgende regeling hebben getroffen door parochies met 3 kapelaans wordt betaald f 25. door parochies met 2 kapelaans 15; door parochies met 1 kapelaan ƒ5.-; door kloosterkoren, internaatskoren e.d. 10.—. Deze gelden zullen worden afge dragen bij de jaarlijkse Conventus Parochorum. De dekens zullen ze op zenden aan de resp. bisdommen, die ze op hun beurt zullen overmaken aan het Aartsbisdom. hier smokkel van strategische ma terialen naar Oost-Duitsland. Op een vraag van de douane of men iets aan te geven had werd ontken nend geantwoord. Toen de douane aanstalten maakte om de koffer ruimte van de auto aan een onder zoek te onderwerpen, sprong de be stuurder van de auto weer achter het stuur, en voordat de ambtenaren van de douane het hadden kunnen verhinderen was de wagen al ver dwenen in de richting Roermond. Tot nu toe is deze man voortvluchtig. Visitatie van de overgebleven heren bracht een bedrag van 14.000. aan het licht. De herkomst van het geld konden en wilden zij niet ver klaren tegenover de politie in Roer mond, waarheen zij gebracht waren. Bij het onderzoek dat vandaag, na ruggespraak met de Belgische dou ane, is ingesteld, is komen vast te staan, dat beide heren deel uitmaken van een bende, die cobalt smokkelt naar de Oostzone van Duitsland en vandaar weer andere artikelen naar België vervoert. De opsporing van de voortvluchtige derde man is nog steeds gaande. De arrestanten, de 50-jarige Oos tenrijker L. W. en de 37-jarige Belg J. R., beiden woonachtig te Brussel, zijn opgesloten in het politiebureau te Roermond. Het is een drucke tyd voor veel gemeenteraeden. In dorp en streeck is heevigh aen het woord soo meenigh vroede vaêr, die grondigh de begrootingh heyt bekeecken en nu syn reeden spuyt, dat yedereen het hoort. 't Is hier te breed en andersyds te langhe, gegrasduynt wordt in Bee en Wee's beleyd. Elck seght het syn' ervan en is voor één gat waerlijck niet te vanghen. Het hoor en weederhoor verght meest een langhe tyd. De burghemeester sit het rustigh aen te hóoren en kyekt soo nu en dan tersluyeks eens naer de kloek. Soms spitst hy naerstighlyck het oor, soms oock sit hij sich gloeyend te verveelen en denckt: alweer soo'n onverteerbaer bróek. Maer 't comt altyd wel goed, als yedereen het syne oover all' en nogh wat lecker heyt geseyd, dan gaense stemmen, yedereen is voor. Nae afloop gaet de vroedschap lecker eeten want praeten vult geen maegh, soo seght men alle tyd. Maer laeten we dat nu maer flux vergeeten de kersttyd naeckt en daermee weer veel feest- telycke daeghen. De winckels ligehen vol met groen en wit en rood en veelderhande kaersen. Nogh ruym een we eek, dan isset weer geweest. Nu nogh wat oover huyselycke saecken by onse crant. Nogh luttel puyn en stoff sal vlieghen rond ons oor. Misschien als U dit leest syn we al aen 't verhuysen en maendagh wereken w'in een kleurigh, nieuw kantoor. Dan is nae alle pyn en smeeckende gebeeden het leed (voor goed, soo hoop ick) weer geleeden. WILLEM VAN HORSTENDAEL GRATIS LOGEREN. Een ingezetene van Schoonhoven kreeg dezer dagen bezoek van iemand, die een kamer wilde huren. De nieuwe huisgenoot aanvaardde direct het pension en kreeg 's morgens nog enig geld mee omdat hij „slecht in zijn kleingeld zat". Doch toen hij zich verder niet meer in het pension liet zien rees er argwaan zodat aan gifte bij de politie volgde. Uit het politieblad bleek echter dat het geen nieuwe truc betrof aangezien 's mans foto daarin met naam en toenaam vermeld stond. Ook op andere plaat sen bleek hij gratis logies te hebben verkregen. OP DE PAARDENMARKT. Driekus moet voor een circus paarden inkopen. De directeur heeft hem er echter met nadruk op gewe zen, dat hij onder alle omstandighe den twee precies getekende en de zelfde kleur bezittende paarden uit kiest, omdat de directenur deze die ren voor een speciaal nummer nodig heeft. Driekus heeft geluk; men laat hem de prachtigste paarden zien. Maar lukt het hem wele twee paar den uit te kiezen die In ale opzich ten op elkaar lijken? (Oplossing el ders). „O, je bent altijd zo heerlijk impul sief, Gerrit". v\ „Dit is de laatste keer, dat ik ergens met hem afspreek". Op de rij ftutnbonm I GROCntetuin TT Otplneil. Q botnnkool f °Q>. 'sP&fPkit?K?0 O O <7 V V - V-.*? Snoei na het planten DE VIJVER BU VORST {^RUtTTUR^J SIERTU1N Bij het planten van de heesters worden de plant- gaten voldoende diep eemaakt, zodat de wortels er ruim in passen. We zorgen er voor dat er goede aarde bij de wortels komt, nog beter kan men wat verteerde mest in het plantgat verwerken, doch de wortels mo gen de mest niet raken. Gebroken en beschadigde takken of wortels worden met een mes afgesneden. De grond wordt goed aangedrukt en we letten er op dat de heester even diep komt te staan als op de kwe kerij. Na het planten wordt één derde van de takken weggenomen om het evenwicht boven en onder de grond te herstellen. Groenblijvende heesters en coni feren worden bijna wiet gesnoeid, hoogstens enkele takken uitgelicht. Als het rustig' is met het werk in de tuin heeft u alle tijd om boeken, tijdschriften en prijscouranten te bestuderen en de plannen voor het volgende seizoen voor te bereiden. Verder kunt u afrasteringen en an dere bouwwerkjes in de tuin nalopen en eventueel voorkomende gebreken herstellen. Heeft u nog vissen in de vijver dan moet bij vorst het ijs geregeld worden gebroken. Ook kunt u wat water door een gat onder het ijs weghalen. Er komt dan een isolerend luchtlaagje tussen water en ijs, zo dat het minder snel bevriest en de vissen voldoende lucht hebben. GROENTETUIN Elk jaar moet er voor de groentetuin een teeltplan worden opgesteld. Door de cultures steeds te wisselen voorkomen we dat de grond uitgeput raakt of dat ziekten gaan voortwoekeren. Tevens kunnen we door het op elkaar laten volgen van verschillende teelten zoveel mógelijk profijt van de grond trekken. Wan neer we het teeltplan nu opstellen, kunnen we de hoeveelheid zaad bepalen en tijdig de bestelling doen bij de zaadhandelaar. De beste volgorde van telen is: bladgroente, wortel en knolgewassen, peulvruchten. Vaak kunnen we het tweede gewas tussen de reeds opgroeiende eerste teelt planten of zaaien. Een voorbeeld van zo'n com binatie: In maart spinazie zaaien en tuinbonen plan ten op 1.20 meter afstand, tussen de tuinbonen langs stokken op 60 cm. afstand 6toKbonen kweken. Na de oogst van de tuinbonen planten we tussen de rijen boerenkool. FRUITTUIN Moeten wij bij het snoeien grote takken verwijde ren, dan zagen we ze eerst van onder in, om afscheu ren te voorkomen. De tak vlak bij de stam afzagen, geen „kapstokken" maken én scherp gereedschap ge- bruiken, want gladden wonden vergroeien het ge- »»'a» la« *k heb nu een wasmachine makkelijkst. Grote wonden afgedekt met kankerdood gekregen en een centrifuge en een of een ander beschermend middel. ijskast, maar daarvoor heb ik ook nu Bestrijdingsmiddelen worden vorstvrij opgeborgen geen dienstmeisje meer, en nu we en we denken er vooral om, dat we giftige middelen ook een t.v.-toestel hebben kan ik achter slot wegbergen. ook nooit meer naar het theater." S&W „Waarom zég je dan niet, dat je een meisje bent „Weest u dan tenminste blij, dat ik enig kind ben". „.Betekent dat, ontslagen?" ,„Zeg eens. wat wilt n nn weer? ïkhéh mijn hoed toch afgezet

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11