Fantastische projecten op Majorca Verhoging van luistergeld zo zijn onze kinderen ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 In opmars naar de Nederlandse Kerstdis MEER NIEUWS OVER SOCRATES-AFFAIRE: Voorlopig einde aan veilingen Na intensief speurwerk van ruim een maand, heeft de curator in het faillisement Socrates mr. C. D. van Vliet thans een vrijwel volledig overzicht van de omvang van deze miljoenen-affaire. Tot 31 december a.s. kunnen schuldeisers zich bij de curator aanmelden. De meesten heb ben zulks reeds gedaan. Het aantal is niet groot, de bedragen waarom het gaat daarentegen wel. Begin maart van het volgende jaar wordt de verificatievergadering gehouden. Een apart punt vormt intussen 't bedrag van naar schatting drie en een halve ton dat Nic. den Besten, de president-directeur van de N.V. Socrates, uit de Socrates-kas heeft geschonken aan zijn compagnon Jol- le Jansma. Hij kreeg dit bedrag ter dekking van de „aanloopkosten" van het universitaire centrum, dat de zgn. bovenkerkelijke en bovennatio nale organisatie „de heilige daad" op het eiland Majorca wilde stichten. Wat er met dit geld is gebeurd is nog niet met zekerheid bekend. Er is o.m. een terrein van veertig hec taren voor aangekocht, waarvoor als aanbetaling twee miljoen peseta's (een peseta is bijna 6cent) schijnt te zijn gegeven. In augustus jl. kreeg hij van de heer ^Tolle Jansma, een van de hoofd figuren in „de heilige daad", de bons omdat hij de op Majorca wonende vader van Jansma (oud-kassier in de nachtclub Max Woiski) zou heb ben aangemaand tot betaling van geld wegens verzorging van zijn hond. Het majorcaadroomproject zou ook bestaan uit een bungalowbedrijf, een watersportbedrijf, een pluimveebe- drijf, een hotelbedrijf, een snackbar en een supermarkt of modern le- vensmiddelenbedrijf. Persoonlijk heeft hij nooit iets van de „tonnen gelds" gezien. Aan de veilingen van Socrates-be- zittingen komt binnenkort 'n voor lopig einde. Maandag a.s. worden in Frascati te Amsterdam 14 percelen in de oude binnenstad geveild. Ze hebben een gezamenlijke huurwaar de van bijna 35.000 gulden. Plan van minister Cals De minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, is „voorshands" van mening, dat op den duur niet aan een verhoging van de luister bijdrage zal zijn te ontkomen, on geacht de vraag of en zo ja wanneer de wereldomroep uit de al- TUSSIPECT hoestsiroop: veilig voor kinderen Advertentie' gemene middelen zal worden gefi nancierd. De financiering van de radio in 1961 zal nog geen zorgen geven als gevolg van het op 1 juli jl. ingevoer de systeem van vooruitbetaling in eens van het luistergeld, waardoor eventuele tekorten kunnen worden gefinancierd. Dit deelt de bewinds man mee aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord. De minister heeft eventuele wij zigingen in het ontwerp-Omroepwet nog in studie, maar hij kan nog niet meedelen, wanneer een nota van wijziging tegemoet gezien kan wor den. Tot dusver zijn er bij de bewinds man geen plannen van de NRU be kend, om ook des nachts na 12 uur radio-uitzendingen te doen plaats vinden. MODEL VAN EEN DRONKAARD TUSSIPECT hoestsiroop: wèg hoest, wèg pijn! A^"°'tpntie) Ziekte in Voorthuizen nog niet opgelost De oorzaak van de vreemde ziek teverschijnselen in de derde klasse van de Prinses Wilhelminaschool te Voorthuizen is nog steeds niet be kend. Deskundigen van de hoofdin spectie van de volksgezondheid in Den Haag zijn nog druk doende met het onderzoek. Donderdag leek het er op, dat de ziekteverschijnselen weer zouden toenemen. Op een ge geven moment zaten weer vijf kin deren tijdens de les in de school banken te slapen. Ze waren in zo'n diepe slaap, dat men het nodig oor deelde de schoolarts, dr. Petersen uit Hoevelaken te waarschuwen die een onderzoek instelde. Bij de mees te kinderen zijn thans de sympto men grotendeels verdwenen. Af en toe bibberen zij nog waardoor het schrift onleesbaar wordt. Wel kla gen velen nog over hoofdpijn. Het tijdens de schooltijd in slaap vallen was de laatste twee weken niet meer voorgekomen. De genoemde 5 leer lingen zijn tot dusver de ernstigste patiënten. Aanvankelijk dacht men dat een fles met insectenbestrijdingsmiddel, die in de school stond de oorzaak van de ziekte zou kunnen zijn maar van deze gedachte is men afgestapt. Men zoekt de oorzaak nu buiten 't school gebouw. De bouw van de nieuwe Stads schouwburg in Eindhoven is gister middag onderhands aanbesteed. De ingenieuren Van Geen en Oskam hadden de bouw begroot op 4.926.000 gulden. Op 9 januari zal de behande ling in de gemeenteraad plaats vin den. Voordat men kan beginnen met .de bouw moet het raadsbesluit van de gemeente door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant worden goedgekeurd. De Oostenrijkse arts, dr H. Rotter, directeur van het Weense bureau voor 'riTCOfpür'T l» bestrijding van het alcoholisme heeft een apparaat ontworpen, waarbij het 1 Looll Eilji HOCStSirOOpi mogelijk wordt de reactie van alcohol op de hersenen te demonstreren. De hersenen zijn hier vervangen door lampjes, die minder helder licht gaan verlicht fle arlemlialiner uitstralen, indien alcohol wordt toegevoegd. Wanneer het moment van «ucuiuaiiiig totale dronkenschap is bereikt doven de lampjes. Advertentie Het moet niet zó.... De vader, tegen zijn dochtertje, dat haar knie heeft bezeerd: „Ga maar gauw naar binnen en laat haar je maar helpenik heb daar geen verstand van Vader: „Kom meiske, niet huilen. We zullen gauw je knie binnen verbinden, dan gaan we straks weer verder met ballen". Een goede raad: De vader doet er goed aan, zelf zijn kinderen te helpen inplaats van ze steeds maar weer naar de moeder te sturen. Als de kinderen zich er na melijk aan gewennen, dat vader hen ook bij moei lijkheden helpt zolang ze nog kinderen zijn, zullen ze hem ook later met hun echte problemen opzoeken. Al valt Kerstmis nog net niet in deze week, toch gaan onze gedach ten al uit naar het kerstmaal, omdat juist nu daarvoor aQe inkopen moe ten worden gedaan. Gelukkig is het met de tegenwoondige hulpmidde len voor de huisvrouw niet moei lijk meer om in knrte tijd een ver rukkelijk dinertje klaar te maken. Er zijn eindeloos veel soorten soep, groenten, vruchtencompótes kant en klaar te koop Ja we kunnen zelfs plumpudding, die nogal erg bewer kelijk is, in een blikje verpakt in huis halen! Wat die plumpudding betreft, is 't toch wel typisch dat. wij Nederlanders, die zo'n compac te, vrij droge en als besluit van een overvloedig kerstmaal toch wel erg machtige pudding, niet eens het van het vinden, hem toch graag op het kerstmenu zetten, omdat zo'n bran dende pudding (want hij wordt, voordat hij binnen wordt gedragen, met rum overgoten en aangestoken) toch wel een bijzonder feestelijk moment in de hele kerstsfeer bete kent! Geef bij deze warme feestpudding eens lekker koude vanillesaus! ZONDAG: tomatensoep, lamscote- letten, schorseneren met room saus, aardappelen, druiven. MAANDAG: kaaswentelteefjes, ge stoofde knolselderij, aardappelpu- rée, stoofpeertjes DINSDAG: eierragout, stoofsla, aardappelen, griesmeelpudding met bessensapsaus. WOENSDAG: gebakken lever, sla van biet en appel, gebakken aard appelen, vanillevla met rozijntjes tutti frutti in de week zetten). DONDERDAG: bloedworst, rode kool, aardappelen, tutti frutti. VRIJDAG: stoofschotel spruitjes, aardappelen en kaas, gebakken grutjes met stroopsaus. ZATERDAG: kop kaasbouillon met ei, stamppot zuurkool met spek. KAASWENTELTEEFJES l/t oud witbrood 12 sneetjes) 150 gr geraspte oude kaas, 1 ei, 100 gr (ruim 1 kopje) bloem, 2dl (1 kopje) melk, zout, peper, boter. Het brood ontdoen van alle kor sten en in sneetjes snijden. In een kom de bloem met zout en peper en het ei vermengen. Bij scheutjes te gelijk al roerend de melk toevoe gen en het beslag roeren. De ge raspte kaas erdoor mengen. Ieder sneetje door het beslag wentelen en daarna snel in de koekepan goud bruin bakken. De kaaswentelteefjes warm opdienen. GEBAKKEN GRUTJES 150 gr boekweitengrutten met 1 karnemelk tot een dun papje aan mengen. Dit onder voortdurend roe ren aan de kook brengen en op een zacht vuur gaar laten worden 10 min.), (van lieverlee nog 1 karnemelk toevoegen). De dikke gruttenpap op een natgemaakte schaal uitstrijken en langzaam aan beide kanten in hete boter bruin snijden, deze door bloem wentelen en langzaam aan beide kanten in hete boter bruin bakken. U KUNT NIET ALLES WETEN Steelt de kat van uw buurman bij u een stuk vlees, dan dient de eigenaar als u het tenminste kunt bewijzen u de schade te vergoeden. U moogt de kat echter niet doden. U kunt wel uw beklag indienen bij de politie. Onechte paarlen kan men weer mooi glanzend en blank krijgen door ze in melk met lauwwarm zeepsop te laten liggen. Hebt u moeilijk schuivende laden, bestrooi de glijkanten met talkpoe der en het leed is geleden. EEN BOSYDILLE ALS KERSTVERSIERING Als u uw kerstversiering 'n beetje wil doen variëren kan het volgend voorbeeld misschien inspireren. Om een verdroogde, knoestige wortel wordt een bosydille opgebouwd. Mos en sparappels zijn met een fijne draad bevestigd; de met sneeuw bedekte takken kunt u met wat klei vastmaken. Natuurlijk kunt u deze versiering naar smaak en geschiktheid verder uitbreiden. Zo zullen de kinderen bv. veel plezier hebben van de kabouterfamilie, die tussen het groen huist. We hadden het zojuist over met sneeuw bedekte takken. Naast veel andere kerstversiering kan men te genwoordig ook bij de drogist kerstsneeuw verkrijgen die in een busje verpakt is en gespoten kan worden. Is deze sneeuw niet voor radig dan kunt u hetzelfde effect bereiken als u 200 gram grof keu kenzout en een lepel gips met wat water tot een dikke brei roert en vervolgens over de takken en het groen verdeelt. kunt u zelf gemakkelijk maken. Het model wordt gevormd uit dun, wit papier, uit goud- of uit zilverpa pier, grootte 11 x 18 cm. De korte kant vouwt men in heel fijne, ge lijkmatige plooien, ongeveer een halve cm breed. Langs de middel ste plooi knipt u een snede van Krassen op gepolitoerd hout kun nen verwijderd worden door deze irtet een halve aardnoot in te wrij ven. De olie uit de noot doet de kras verdwijnen. ongeveer 5 cm en vouwt dan de beide helften met een scherpe vouw om. Hierdoor ontstaan vleugels en rok. Precies onder aan de insnede wordt wat naaigaren om de plooien- bundel gewikkeld en de binnen kant van de plissee van de vleu gels lijmt men aan de rok. Nu ont breekt alleen nog het ronde hoofd; voor de stralenkrans neemt u goud papier, dat in doorsnee een beetje groter moet zijn dan het gezicht, dat uit wit papier geknipt is. De twee ronde plaatjes worden op el- kar gelijmd en het hoofd wordt met een paar steken aan het onderstel vastgenaaid. Tenslotte wordt de en gel aan een draad opgehangen. Een juweel van *n japonnetje Ook onze jonge dochters willen graag een leuk uit- gaansjaponnetje bezitten en dat is ook heel begrijpe lijk. Het is juist op die jonge leeftijd, dat meisjes bijzonder veel belang stel len in haar uiterlijk. Zij weten zich jong en willen er bekoorlijk uitzien. Ge lukkig is er voor hen veel bijzonder aantrekkelijke kleding te krijgen. Toch moeten we voorzich tig zijn in onze keuze, want het is niet de bedoeling, dat zo'n meisje er uitziet als een jonge uitgave van een volwassen vrouw. Neen, de kleding van onze jonge dochters moet ook typisch voor hen geschikt zijn en gelukkig wordt daar tegenwoordig door de ontwerpers veel aandacht aan besteed. Hierdoor is het mogelijk voor zo'n jong meisje kle ding té kiezen die geheel bij haar jeugd past en haar er toch leuk en flatteus doet uitzien, zonder dat z® kind lijkt. Het is dat geme kleding wat wij tegen woordig rangschikken on der kleding voor „tieners". Onze illustratie geeft hier een voortreffelijk beeld van. Het betreft hier een gekleed japonnetje van 'n prachtige jaquardstof met ingeweven patroon. De kleuren zijn violetblauw (een tussentint) met goud- geel in het dessin. De stof maakt de japon, want het model is betrekkelijk eenvoudig gehoudeneen wijde rok aangezet aan een strak lijfje met rechte hals en driekwart mouwen. Een speciaal cachet krijgt deze japon; een cachet speciaal voor „teenagers" door de witte rouches aan hals en manchetten. Het geeft een klein Biedermeier-tintje aan het geheel, iets dat juist de jonge meisjes zo goed staat. Welke Jongedame zou xo'n juweel van een Japonnetje niet willen hebben

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10