1 WFl 'Al gratis pakjes w BLUE BAND 835 visie op televisie v. Gratificatie voor metaalbeambten S.E.R. brengt regering advies uit over winkelsluiting op de zaterdagmiddagen K.V.P. royeert raadslid Koffiemelk niet omhoog Wilde jacht in straten van A'dam VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA ptr halt liter De geheide 1 1 gebeide van 9 Wynand Focklnk 1 ZEER OUDE GEN EVE R Wyriand Fockink - Anno 1679 (Advertentie) Het weekeinde. Vanavond zal de VPRO een beeld ophangen van Ha rold Macmillan en daarna een luch tige eenacter van Jef van der Hey- den opvoeren. Zaterdagavondaccoor- den van de KRO komen opnieuw uit Treslong in Hillegom, voorafge- taan door het derde Brandpunt, let „Een kwartje per seconde" komt Lou van Burg zondag weer drukte maken bij de AVRO en voor maan dag kan men zich spitsen op een nieuwe t.v.-biografie van een be kend landgenoot, door Berto Garthof van de VARA. Hulp voor Toltèn. In een spoe dig volgende uitzending zal de heer Fernando Jans, een landgenoot die Chileen is geworden en die onlangs voor de t.v. vanuit Amerika ons al ler aandacht heeft gevraagd voor de wederopbouw van het getroffen Toltèn, zelf op de NTS-beeldbuis verschijnen. Daartoe is hij naar Ne derland gekomen. De actie heeft in tussen 125 woningen in het te her bouwen vissersplaatsje opgeleverd; men rekent op 300 woningen. VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTEN! Belgisch koningspaar in gebed Het koninklijk paar gefotografeerd tijdens de rondrit door Brussel na de voltrekking van het kerkelijk huwe lijk. Ook de beambten, werkzaam inde metaalsector, krijgen een extra gra tificatie van 1,5 pet. van het jaar loon over 1960. De federatie van werkgeversvakverenigingen in de metaalindustrie heeft dit aan de aan gesloten bedrijven geadviseerd. Dit is het resultaat van het over leg van de Centrale Commissie voor de Beambten in de Metaalindustrie. De Commissie verzocht de Federa tie om voor de beambten dezelfde regeling te laten gelden als voor de handarbeiders in de metaalsector. De bouwvallige koopmansbeurs te Amsterdam blijft behouden. B. en W. van Amsterdam hebben een cre- diet van 1,8 miljoen gulden uitge trokken voor het vernieuwen van de fundering en het aanbrengen van muurankers. Verder aal in het ge bouw een nieuwe verwarmingsin stallatie worden aangebn.cht De rapporten, die aan de gemeente uit gebracht werden, varieerden in hun conclusies van totale afbraak tot ree- Koning Boudewijn en koningin Fabiola verzonken in gebed tijdens de tauratie. voltrekking van het kerkelijk huwelijk In de Sint Goedele in Brussel. In de Tweede Kamer heeft staats secretaris Veldkamp medegedeeld, dat de regering de Sociaal Economi sche Raad advies zal vragen over de sluiting van winkels op de zaterdag middag. De Kamer had eigenlijk be zwaar tegen deze adviesaanvrage, omdat zij meende, dat deze zaak thuis hoort bij het bedrijfsschap voor de tailhandel. De staatssecretaris ontkende dit, omdat het hier niet de arbeidsver- korting maar de winkelsluiting be treft. En deze is bij de wet aan de SER toegekend. (Advertentie) Na een geschil dat twee jaar ge leden begon, is de heer H. Th. J. C. Bekker door het hoofdbestuur van de KVP als lid geroyeerd. De heer Bekkers is verzócht zijn zetel in de raad van .Winterswijk ter beschik king te stellen. De heer Bekkers was in beroep gegaan tegen een beslissing, die door het kringbestuur van Winterswijk was bekrachtigd inzake de benoe ming van een wethouder. Het be roep werd door het hoofdbestuur verworpen. te stoppen, gaf deze vol gas. Pas toen de achtervolgende politieman nen er in slaagden een van de ach terbanden van de auto kapot te schieten gaf de bestuurder, de 22- jarige marktkoopman C. A. E., zich gewonnen. Hij stopte op het 's Gra- vesandeplein en kwam met de han den omhoog uit de wagen. De poli tie bleek een goede vangst te heb ben, want in de auto bevonden zich vier radiotoestellen, die enkele da gen geleden door verbreking van 'n winkelruit uit een zaak aan de Jan van Galenstraat waren verdwenen. In de auto werd ook een straatsteen aangetroffen. De staatssecretaris meende, dat ook door de SER voldoende rekening zal worden gehouden met de consu mentenbelangen. De zaak was niet eenvoudig, temeer omdat reeds is gebleken, dat het in stellen van een vaste koopavond ook moeilijkheden met zich meebrengt De adviesaanvrage moet nog worden geformuleerd. Over de nieuwe ves- tigingsbesluiten voor het levensmid- delenbedrijf zei dr. Veldkamp, dat deze voor 15 februari 1961 in het Staatsblad zullen verschijnen. De staatssecretaris is niet bereid de ont werpbesluiten vooraf aan de Kamer ter inzage te geven. Het parlement heeft deze kwestie n.l. gedelegeerd aan de Kroon. Wel zegde hij toe, dat in een nota aan de Kamer de voortschrijding van het vestigingsbeleid zou worden uiteen gezet. Voordat de ontwerpbesluiten zullen worden vastgesteld zal de staatssecretaris contact opnemen met alle betrokkenen. Over de wijziging in de bakkerij paragraaf zei de staa ts secretaris dat nauw overleg gaande is tussen Economische Zaken en So ciale Zaken. Over de zondagssluiting en het verwijt, dat de overheid gemakkelijk ontheffing verleent, zei de heer Veld kamp, dat hij deze zaak nog eens zal onderzoeken. Over het middenstandsbeleid spra ken de heren Van de Wetering (CH), Van der Heuvel (KVP), Cornelissen (WD), Reehorst (P. v. d. A.) en Boudewijn en Fabiola onder de glazen kap Een eventuele verhoging van de heffing op koffiemelk zal vermoede lijk geen prijsverhoging van de kof fiemelk inhouden. Op de bestuurs vergadering van het productschap voor Zuivel is namelijk door 'n ver tegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken medege deeld, dat de-marges voor de groot- en de kleinhandel een grotere ver hoging hebben ondergaan, dan in 't kader van prijsstabilisatie is toege staan. De mogelijkheid tot prijsver hoging wordt hierdoor wel zeer ge ring. (Van onze t.v.-medewerer). Koningshuwelijk, ook ontroerend voor t.v. Wat televisie voor onze menselijke verheugenis kan beteke nen, Is opnieuw donderdag gebleken rondom de plechtige huwelijksslui ting van de Belgische koning met dona Fabiola. Gedurende meer dan vijf uren heeft men thuis kunnen genieten van een der allergrootste t.v. uitzendingen tot duverre. De came ra's waren overal bij en dank zij het gebruik van een zogenaamde rijden de camera kon de bruidsauto met haar doorzichtig dak van plastic tij dens een glorieuze intocht ononder broken worden geobserveerd. Een gouden koets zoals bij ons zou een minder dankbaar object zijn geweest. Prachtige close-ups vooral waren er tijdens de plechtigheid in de Goede- le-kerk, maar toch decent genoeg om het bruidspaar ogenblikken voor zichzelf te gunnen. Ontroerend was de bezorgdheid van de jonge koning voor zijn bruid, telkens weer; ontroerend vooral was het ogenblik, dat hij op de trappen van de kerk de bruidsboequet van Fa biola overnam, opdat de koningin met uitgespreide armen het toege stroomde volk kon groeten en dan ken. Datzelfde manuaal zagen we ook tijdens de tocht door Brussel en van af het balcon van het koninklijk pa leis. De camera heeft ook laten zien, hoezeer de 86-jarige kardinaal Van Roey beefde tijdens het ritueel van de huwelijksinzegening en hoe ver nuftig een microfoon was gelegd in het grote boek waaruit het evangelie werd voorgelezen. De camera ook had extra belangstelling voor de heer Tony Armstrong Jones, zoals de commentator opmerkte. Wat men helaas aan kleur op het beeldscherm moest missen, werd vergoed door de schilderachtige reportages van Dick van Bommel en Ary Kleywegt, door de wijze waarop Lenie Verstegen vooral de kijkende dames omtrent de mode heeft ingelicht en niet te ver geten de ook voor niet-katholieken begripvolle toeliching van de eerw. heer M. van Buuren op alles wat zich binnen de gothische hoofdkerk van Brussel afspeelde. Op een gege ven ogenblik heeft koningin Fabiola een extra groet via de langs de weg opgestelde camera gericht tot de miljoenen kijkers die zelfs per tele- recording in Amerika werden be diend. Camera's waren er ook van de Nederlandse t.v.-ploeg en die zal het wel koud hebben gehad na urenlang geduldig wachten in winterse kou. Na twee markante opnamen is de kijker uit het beeld weggehaald: dat was het angstig opdringen van een om het koninklijk paar roepende menigte voor het paleis en daarna het innig samenzijn van een oprecht ge lukkig paar op het grote balocn. Vorige uitzendingen. We hebben goede herinneringen aan de twintig minuten van Pierre Tania over Ko ninkrijksdag, daarna een prettig te rugdenken aan het tv.-spel met ge routineerde krachten van de NCRV ,De vrouw die vader trouwde", aan het opgewekt avondje met Fred As- taire bij de AVRO en bepaald een Radio-spelers bij de t.v. Regis seur Kees van Iersel heeft voor de rolbezetting van „Een avondje uit" een somber spel van Harold Pinter, dat donderdag 22 december uitge zonden wordt, radiospelers als Els Buitendijk, Barbara Hoffman, Paul v. d. Lek en Huib Orizand uitgeno digd. De kijkers zullen in dit spel veel van de radio bekende stemmen horen en slechts één bekend tv.-ge- zicht zien. Dat gezicht behoort toe aan de acteur Henk van Ulsen, die de rol van een ongelukkige jongen met een knellende moederbinding spelen zal. Kerstpreek van Albert van Dal- sum. „De moord in de kathedraal", de in het vorig jaar op telerecording uitgezonden voordracht (kerstpreek) van Albert van Dalsum, wordt op vrijdag 23 december door de KRO herhaald. Vorig jaar december be reikte deze verfilmde voordracht ons als een kwalitatief opmerkelijk slech te uitzending. Een grijzere telere cording kon men zich nauwelijks voorstellen. In werkelijkheid was de telerecording helemaal niet zo slecht. Het euvel schuilde in de filmappa ratuur. Daarom besloot de KRO „Moord in de kathedraal" deze de cembermaand te herhalen. Met exu- ses voor 1959! Hoeveel TV-toestellen? v Op 1 december jl. bedroeg 't aan tal aangegeven tv-toestellen 782.195 tegen 760.115 op 1 november van dit jaar (t/m 14 december: 792.360). Zo deelt de PTT mede. Het aantal tv- ontvangers, dat in de eerste elf maanden van 1960 is geregistreerd, ligt 125 procent hoger dan in de corresponderende periode van 1959. De registratie van het 800.000ste televisietoestel wordt omstreeks Kerstmis verwacht. Het aantal geregistreerde radio toestellen daalde in de afgelopen maand van 2.647.577 tot 2.645.831. Zo als bekend, behoeven op grond van de luistergeldbeschikking 1960 niet alle radiotoestellen meer te worden aangegeven. Er waren op 1 decem ber 480.155 aansluitingen op de draadomroep tegen 480.087 op 1 no vember jl. Na een wilde jacht door een ge deelte van Amsterdam-West heeft de radio-auto-dienst van de hoofdste delijke politie woensdagavond de hand gelegd op een autodief. Toen twee agenten op de Overtoom een auto zagen rijden, die door het G.E.B. als gestolen was opgegeven, •n de bestuurder sommeerden om Aantjes (AR). Vele aspecten werden door de woordvoerders van de par tijen onder de louep genomen, zoals» het vestigingsbeleid in nieuwe wij ken, de kredietverlening, de voor lichting, enz. Uit het debat kwam weinig nieuws. Dat was ook bijna on mogelijk, daar de Tweede Kamer nog niet lang geleden uitgebreid heeft gesproken over de midden stand. VOSSEN IN GELDERSE VALLEI In Achteveld zijn vossen waarge nomen, die door de watersnood van vorige week moeten zijn opgedre ven. Aangezien de roofdieren 'n be dreiging vormen voor de '^duizenden kippen, die in de Gelderse Vallei worden gehouden, zijn de afgelopen drie dagen 35 jagers en drijvers in de weer om de vossen te vangen. Men heeft de dieren wel waargeno men, maar nog niet kunnen neer schieten. Koning en koningin op het paleisbalkon indrukwekkende herinnering aan de Franse film over de heilige Vincentius waarmee de KRO ons allen heeft verplicht. Men zal overeenkomst heb ben ontdekt, tussen de figuur van de Franse priester uit de zestiende eeuw en de hedendaagse, evenzeer Franse priester Abbé Pierre, die weliswaar andere middelen aanwendt om lief dadig te zijn; maar beiden waren be zield van dezelfde liefde tot God. Toen het vorstenpaar, na de voltrekking van het kerkelijk huwelijk ln de Sint Goedele, in Brussel was terug gekeerd in het koninklijk paleis, verschenen koning Boudewijn en koningin Fabiola op het balkon van het paleis om een enthousiast juichende menigte toe te wuiven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9