Qofë&L VAN DE 80.000 WONINGEN 70.000 IN DE GOEDKOPE SECTOR Vergif door tarwe gemengd: Een derde keer wel raak? DE WOLKENETERS DE BRONZEN ADELAAR VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Minister Van Aartsen lanceert sociaal gericht bouwprogramma Uit het woningbouwprogramma voor 1961 blijkt duidelijk een sociale gerichtheid; niet minder dan 70.000 van de te bouwen 80.000 woningen zullen tot stand komen in de goed kope sector. De 32.500 woningwetwoningen en eenzelfde aantal premiewoningen zijn nagenoeg alle volkswoningen, terwijl een kwart van de 15.000 in de vrije sector te bouwen huizen eveneens als zodanig kunnen worden aange merkt. Minister Van Aartsen laat er in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begroting van Volkshuisvesting geen twijfel over bestaan, dat de woningbehoefte het grootst is bij hen, die een arbeiders inkomen heben. Vandaar dat het ge hele woningbeleid hierop is geba seerd. De bouw van een groter aantal woningen dan 80.000 zou alleen ver antwoord zijn, aldus de minister, als de bouwcapaciteit in 1961 de raming zou overtreffen. Hij voelt weinig voor het vaststellen van een inko mensgrens voor het betrekken van woningwetwoningen. De kamerleden krijgen ook in zicht' in de gemiddelde weekhuren van woningwetwoningen, die gedu rende 1960 werden gebouwd. Deze bedroegen voor woningen, die in het derde kwartaal gereed kwamen: drie grote steden (Amsterdam, Den Haag en Rotterdam) 17,53, gemeenten klasse 1 18 94; klasse II 15,88; klasse III 14,51; klasse IV 13,23 en klasse V 12,77. DERTIG PROCENT Het aantal eigen woningen omvat thans 30 procent van het tegenwoor dige programma. De minister acht dit in overeenstemming met de be staande verhouding tussen eigen- en huurwoningen. Daarom meent hij thans nog niet te moeten overgaan tot een garantieverlening door ge meenten aan niet-gesubsidieerde wo ningbouw, die een extra stimulans zal geven aan de bouw in de vrije sector. ÏOOO,— boete De 51-jarige landbouwer W. F. uit Beemster is door de economische po litierechter te Alkmaar veroordeeld tot een boete van 1000,-. F. had een partij van bijna 27.000 kg. tarwe vermengd met een mud zgn. zaai- tarwe, die met een vergiftige kwik verbinding was ontsmet. In de graanmalerij van de heer D. Nat in De Rijp, ontdekte de zoon van de molenaar deze vermenging, zodat tijdig maatregelen werden genomen. Niet opzettelijk. F. verdedigde zich met de bewe ring niet opzettelijk de zaaitarwe door zijn consumptietarwe te heb ben gemengd. Op een vraag van een van zijn arbeiders wat er met de ontsmette tarwe moest gebeuren, had hij gedachtenloos geantwoord: „Gooi het maar in de dorsmachine". De getuigedeskundige, dr. L. H. Berk, directeur van de keurings dienst voor Waren te Alkmaar, ver klaarde, dat de consumptietarwe 100 milligram kwik per kg. bevatte. „Dat is ontoelaatbaar en hoogst gevaar lijk", aldus dr. Berk. Ondoordacht. De officier van justitie verweet verdachte veel te nonchalant te heb ben gehandeld. Verdachte vertelde wel zelf nooit geen nadelige gevol gen van de ontsmette tarwe te heb ben ondervonden, maar dit nam volgens de openbare aanklager toch niet weg, "lat de man bijzonder on doordacht met zijn tarwe was om gesprongen. Minister Van Aartsen deelt de mening niet dat veel bouwcapaciteit ongebruikt zou blijven. De spannin gen op de bouwmarkt bewijzen ge noeg. Dit is ook de oorzaak, dat rijksgoedkeuring voor bepaalde bouwwerken langer uitblijft dan verwacht. HUURVERHOGING NODIG Over het huurbeleid kan de be windsman geen mededelingen doen; de sociaal-economische raad heeft dit nog in studie. Een verdere huurverhoging acht de minister echter noodzakelijk tot herstel van de normale verhoudin gen op de woningmarkt. Onbevoegd leraar oneervol ontslagen Aan de heer J. M., leraar Duits aan het Stedelijk Gymnasium en aan de Rijks HBS te Breda, is oneervol ontslag verleend als leraar aan het Stedelijk Gymnasium. M. had des tijds beweerd, voor de middelbare akte B-Dults geslaagd te zijn, terwijl hij niet eens de A-akte bezit. Hij is te Breda tegen de lamp ge lopen toen hij zijn collega van de HBS wilde tracteren ter ere van het feit, dat hij zogenaamd voor die B- akte was geslaagd. De waarnemend directeur van de Rijks HBS heeft verklaard, dat de aanstelling van M. destijds is geschied naar aanleiding van goede referenties uit Dordrecht, waar M. ook al onbevoegd aan het gemeentelijk gymnasium les heeft gegeven. De wethouder van onderwijs heeft verklaard, dat het voorwenden van een prestatie waarvan M. wist, dat zij financiële gevolgen zou hebben, als plichtsverzuim is te beschouwen. (Advertentie) U»P«Ol«! Modern strijken. 800 grame „streamline" etrljkautomaat 1 instelbaar voor elke «tof. Strijkautomaten v.a. 23.50 Rowenta-perfectte I (Advertentie) Wettelijke regeling snelheid op vaarwegen wordt noodzaak „Het varen met raceboten en het waterskieën dreigen in de toekomst een ramp te worden voor de bin nenmeren". Dit verklaarde gister morgen de adjudant van de rijkspo litie te water, P. van der Lippe, die als getuige gehoord werd in een zaak voor de rechtbank in Rotter dam. De officier van justitie, mr J. H. van de Roemer, sloot zich bij deze uitlating onmiddellijk aan met de woorden: „Het is hoog tijd, dat de kwestie van snelheden op de vaarwegen landelijk wettelijk ge regeld wordt". De aanleiding tot deze zaak was een moment van onoplettendheid van de 28-jarige constructiewerker K. P. V. uit Zevenhuizen, die op tweede Pinksterdag jl. met een snel heid van ongeveer 25 km. per uur op de Rotte-meren had gevaren en daarbij een zwemmer had geraakt De wettelijk toegestane vaarsnelheid is voor de Zuid-Hollandse boezem wateren slechts ,2 km. per uur. Het slachtoffer, L. M. Klis, werd ernstig gewond, moest worden geopereerd en is daarna nog lange tijd in het ziekenhuis van Gouda verpleegd. De officier van justitie eiste tegen V een geldboete van 100 gulden, subs. 14 dagen hechtenis. De recht bank zal op 29 december a.s. uit spraak doen. Nadat een goede maand geleden een motorrijder ternauwernood tan de dood ontsnapte op de dubbele overweg bij het station Maarssen heeft zich dinsdagmiddag een soort gelijk incident op dezelfde overweg voorgedaan. Terwijl de vorige keer het verkeerde stel afsluitbomen ge sloten was, waren nu in het geheel geen bomen neergelaten. Een zwar te Mercedes was nog maar net over de overweg toen een trein van Utrecht naar Amsterdam langs raas de. De bestuurder van de tweede auto, die in ernstig gevaar verkeer de, kon een dodelijke botsing ver mijden door op het laatste moment op de rem te gaan staan. Woensdagavond werd pas van het voorgevallene aangifte gedaan bij de politie. Gisterochtend is men het on derzoek begonnen naar de schuld vraag van dit incident. Hangende het onderzoek is de betrokken over wegwachter door de N.S. met an dere werkzaamheden belast. Even kijkenen een dag vastgehouden worden Terwijl deze week tussen Krefeld en Venlo een vriendschapsweek wordt gehouden in het teken van de „vervaging" der grenzen, zijn drie landbouwers uit het bij Venlo gele gen dorpje Lomm tot de ervaring gekomen, dat de scheiding tussen de territoria van Nederland en Duits land nog een barre realiteit is. In hun buurtschap nabij de grens wor den enkele boerderijen aangesloten op het Duitse electriciteitsnet in de Kreis Geldern. De landbouwers S., T. en V. W., die hierbij geïnteres seerd z|jn, gingen eens naar het vor deren van de werkzaamheden kij ken en waagden zich daarbij over de grens. Duitse douane-ambtenaren hielden hen aan en daar de mannen geen pas bij zich hadden werden ze eerst per auto naar het grenskan- toor Lingsfort en vervolgens naar 't politiebureau in Kaldenkirchen over gebracht. Om tien uur 's morgens hadden zij de grens overschreden, om zes uur 's avonds werden ze na iargdu- rig verhoor in handen gesteld van de Kon. Marechaussee te Venlo, die de landbouwers naar de kazerne in Blerick overbracht. Eerst nadat pro ces-verbaal was opgemaakt herkre gen de landbouwers de vrijheid. POSITIE GESTRAND SCHIP IN SCHEVENINGEN WAS TE MOEILIJK De Koninklijke Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij (KN ZHRM) heeft maatregelen getroffen voor gevallen als de moeilijke red ding van de schipbreukelingen van de Sch-21 op zondag jL Gisterochtend hebben de directie van de reddingmaatschappij en het bestuur van de plaatselijke afdeling in Scheveningen onderzocht of naar aanleiding van deze ramp nadere voorzieningen dienden te worden ge troffen. De conclusies van deze besprekin gen zijn de volgende: De paraatheid van de motorreddingboot „Dorus Rij kers" van het station Scheveningen voldeed aan alle eisen. De schipper en de bemanning hebben bij de stranding van de SCH-21 (de ha- ringlogger „Arie van der Zwan" van de rederij Jaczon) het uiterste ge daan om hulp te bieden, maar de positie van het gestrande schip maakte dit onmogelijk. AANKOMST SMALDEEL V IN NEDERLAND Smaldeel V, bestaande uit 't vlieg kampschip „Karei Doorman", de ja gers „Limburg" en „Groningen" en de tanker „Mijdrecht", dat 31 mei jl. voor een vlagvertoonreis zee koos, zal zoals reeds eerder werd gemeld op 20 december a.s. in Nederland te rugkeren. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal L. Brouwer, is in verband hiermede naar Lissabon ge vlogen, alwaar hij per Avenger zal embarkeren aan boord van hr. ms. „Karei Doorman", welk schip zich aldaar voor de kust bevindt. De commandant zeemacht Neder land, schout bij nacht mr. A. N. ba ron De Vos van Steenwijk zal zich de 19e december per MLD-vliegtuig aan boord van het vliegkampschip in schepen, wanneer het ter hoogte van Lee-on-Solent zal zijn gearriveerd. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms. Riverdore (20-12), ss. Orsova (22-12); Canada: ms Volum- nia (21-12), ms. Westerdam (22-12); Chili ms. Diogenes (21-12), .ns. Boe- renstein (22-12); Ned. Antillen: ss. Bennekom (22-13); Ned. Nw-Guinea: ms. Schie Lloyd (22-12); Nieuw-Zee- land: ss. Athenic (20-12). ms. Papa- nui (22-12); Suriname: ms. Oranje stad (21-12); Unie van Z.-Afrika cn Z.W.-Afrika: ms. Pretoria Castle (18- 12), ss. Grootekerk (20-12), ms. Ca petown Castle (22-12). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten kun nen verkregen worden bij de post kantoren, aldus deelt de PTT mede. Rijksambtenaren: twee vrije zaterdagen De Raad voor de Burgerlijke Rijks dienst heeft goedgekeurd, dat alle rijksambtenaren op zaterdag 24 en zaterdag 31 december vrij zullen hebben, voor zover de dienst dit toelaat. Aetherklanken 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen- gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 -ram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Klassieke en moderne meesterwerken. 10.40 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Amateursmuz. 14.20 Kunstkron. 14.50 Lichte muz. 15.10 Franse les. 15.30 Rond Petrus' stoel, Vaticaanse act. 15.45 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Jazzmuz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Orgelspel. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Symf. ork. koor en solist. 21.00 TT bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, lezing. 9 00 Gym. v. d. vr. 9.10 Gram. 10.00 Samen thuis, rep. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. (herh.) 12.00 Lichte muz. 12.30 Land - en tuinb meded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Sportuitz. 13.40 Jazzmuz. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Gram. 16 00 Boekbespr. 16.20 Amateurork. 16.40 Streekprogr. 17.00 Jazzmuz. met comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tandheelkundige verzorging, lezing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Ak- tie Toltèn. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Actueel progr. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Hitchcock-film. modern toiletpapier bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 7) Terwijl hij gulzig van de intussen koud geworden kruidewijn dronk, die Clyffurde hem had ingeschonken keek hij nog steeds onderzoekend naar de Engelsman, vanonder zijn gefronste, borstelige wenkbrauwen. Clyffurde's innemende gezicht scheen zijn vertrouwen te winnen, kant even later zette hij zijn beker neer en gaf hem vriendschappelijk de hand. „Nu onze Keizer is teruggekeerd, moeten wij wel met een schuin oog naar iedere Engelsman kijken, die wij tegen komen", zei hij veront schuldigend. „Natuurlijk", zei Clyffurde met zijn gewone goedhartige glimlach en hij drukte de uitgestoken hand van kapitein Emery hartelijk. „Het is toch de hand van een vriend?" hield Emery aan. „Van een persoonlijk vriend zelfs, als u wilt", antwoordde Clyffurde. „Maar in de politiek tel ik eigenlijk niet mee, want ik ben maar toe schouwer bij het spel". De scherpe ogen van de officier van gezondheid keken verbaasd naar de lange, goedgevormde gestalte van de Engelsman. „Bent u geen militair?" vroeg hij. „Nee" zei Clyffurde droog, „ik ben maar een gewoon handelsman". „Je nieuws, Emëry, je nieuws!" viel Victor De Marmont in de rede. Tijdens het korte gesprek tussen de twee mannen, had hij zijn opwin ding nauwelijks kunnen bedwingen. Emery kon zich als militair dokter niet begrijpen, hoe zo'n prachtige kerel, die zich voor een handelsman uitgaf, niet in dienst van zijn land moest'staan. Maar hij was in de eer ste 'plaats erg dorstig en verder even verlangend om zijn nieuws te vertellen, als De Marmont om het te horen en daarom ging hij dicht bij de tafel zitten, strekte zijn be nen voor zich uit, en begon vol vuur: „Ik heb best nieuws. Wij hebben Porte Ferrajo vorige zondag verla ten, maar we zijn pas woensdag ge land, omdat we veel last van wind stilte hadden in de Middellandse Zee. Wij kwamen de eerste maart 's middags aan land bij Antibes en bivakkeerden in een olijfbos op de weg naar Cannes. Dat was nog eens wat, hem daar bij het kampvuur te zien zitten met zijn voeten stevig op Franse bodem. Wat een man, mijn heer, wat een man!" ging hij verder en keek naar Clyffurde. „Aan boord van de Inconstant had hij zijn pro clamatie aan het leger al opgesteld en gedicteerd! het mooiste stuk pro za, mijnheer, dat ik ooit in mijn le ven gelezen heb. Maar u zult zelf oordelen, mijnheer, u zult zelf oor delen En hij frommelde in de uitpuilen de zak van zijn jas en haalde er een rol losse papieren uit, slordig bij el kaar gebonden met een stukje band. „U zult het lezen, mijnheer", her haalde hij nog eens, terwijl hij trachtte de knoop in het band los te maken', „u zult het lezen. En dan moet u mij eens vertellen, of uw Pitt zoiets zou kunnen. Vervloekte knopen!" riep hij boos. „Laat mij u even heipen... zei Clyffurde en rustig maakte hij de lastige knopen los en legde de pa pieren op de tafel. „Z|jn proclamatie!" riep De Mar mont geestdriftig uit. De papieren waren getekend met die naam, die eens oppermachtig was geweest en waarvoor heel Eu ropa gesidderd had: „Napoleon". Deze proclamatie zou zijn legers, die hij eens tot zulke glorierijke overwinnigen had geleid, opnieuw bezielen. De Marmont las het lange docu ment van het begin tot het eind zacht voor. Alle overwinningen, zo als Austerlitz, Jena, Wagram en Eck- mühl werden er in herdacht. De Franse legers die overwinnend van het ene eind van Europa naar het andere trokken, werden geprezen. Bij het lezen van de naam van de verrader, die Frankrijk en de Kei zer aan de vijanden had overgele verd, werd De Marmont rood van woede. „En vertel mij nu meer van hem", zei hij, toen hij de proclamatie had voorgelezen. „Nu dan!" vervolgde de dokter, „zoals ik al vertelde bivakkeerden wij tussen de olijfbomen op de weg naar Cannes. De Keizer had Cam- bronne al vooruit gezonden met veertig grenadiers, om alle paarden en ezels, die hij krijgen kon, te vor deren, want we konden er niet veel uit Porte Ferrajo meebrengen. „Cam- bronne", zei hij „jij vormt de voor hoede van de schitterendste veld tocht, die ik ooit gevoerd heb. Ik be veel, dat er geen enkel onnodig schot gelost wordt. Denk er aan, dat ik mijn kroon wil herwinnen, zon der dat er een druppel Frans bloed vergoten wordt". „Ja, zijn gezond heid is uitstekend en hij is in de beste stemming". „Wat een man! Die felle ogen en die beslistheid in zijn handelen! Jon ger en stout moediger dan ooit! Ik zeg jullie, het wordt een triomftocht van het ene eind van Frankrijk naar het andere. De mensen zijn gek op hem. In Roccavignon, even buiten Cannes, waar we donderdag bivak keerden, drongen honderden man nen en vrouwen op om hem te zien. Zij drukten hem haast dood en brachten hem wijn en bloemen en schreeuwden: „Vive l'Empereur". „Maar het leger man, het leger", riep De Marmont, „de garnizoenen van Antibes en Cannes en Grasse? liepen de mannen dadelijk naar hem over? En de officieren?" „Wij hadden het leger nog niet ontmoet, toen ik hem vrijdag ver liet, want we gingen niet door An tibes en lieten Cannes links liggen. Je moet hem de tijd geven. De men sen in de steden wilden eerst niet geloven, dat hij terug was. Generaal Masséna, die het bevel V9ert over Marseille, heeft gemeend er goed aan te doen het gerucht te versprei den, dat een troep Corsikaanse zee rovers zijn aangekomen, die nu het land inmarcheren en overal de dor pen uitplunderen, waar z|jn langs komen. De bergbewoners waren de eersten, die geloofden, dat de Kei zer werkelijk gekomen was, zij kwa men bij honderden naar beneden om hem te zien en het nieuws van z|jn komst overal te verspreiden. Toen we Castellane bereikten, stond de burgemeester daar klaar om hem te ontvangen en dat niet alleen, hij kon hem 5000 rantsoenen vlees en brood verschaffen, ook paarden en muil dieren. Daarna is hij naar Digue en Sisteren opgetrokken. Je kunt er ze ker van zijn, dat de garnizoenen van die steden zich al om zijn banier ge schaard hebben". En terwijl Emery ophield om adem te happen, vroeg De Marmont opge wonden: „Er is dus helemaal geen tegenstand geweest?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5