ROOMBOTER.' Het amateurtoneel en de dagbladpers ASSISTENT(e) voor de boekhouding Dit mag U niet missen! Zuiver wollen Leidse Gravesteyn dekens, GOEMAAT B. de KONING ULdti ykaat fotcmq, VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAG 1.1 A IJ Het amateur-toneel hier ter stede zal in niet geringe mate gebaat zijn, als het contact met de plaatselijke pers op een goede, maar ook menselijke manier onderhouden zal worden. Dit was de conclusie van het forum, dat gisteravond in „De Harmonie" te Leiden gehouden werd. In het forum was zitting genomen door vertegenwoordigers van de W.K.A. en de N.A.T.U. en drie vertegenwoordigers van de Leidse pers. Voor de W.K.A. en de N.A.T.U. hadden zitting: mevrouw Hauer, Br. Hil- debrand en de heer J. Bartelsman. De Leidse pers werd vertegenwoordigd door de heren B. Hageman (Leidsch Dagblad), A. C. Bouwman (De Nieuwe Leidsche Courant) en A. Bruinhof (De Leidse Courant). Het forum werd gepresideerd door de heer F. Waser. Mag een verslaggever zeggen waar het op aan komt, als daardoor de toneelvereniging gevaar loopt van 't toneel verdrongen te worden, omdat donateurs zullen bedanken of de groep geen publiek meer gaat trek ken? Moet de journalist „hoera" roe pen als de uitvoering niet denderend was. Het zal spanningen oproepen in de vereniging. Mensen worden over het paard getild e.d. Menselijkheid en gezond overleg kunnen veel moeilijkheden vermij den. De journalist zal zich ernstig moeten bezinnen op het stuk en de manier waarop het gebracht wordt. Toneelkringen moeten ook een open oog hebben voor de situatie van de journalist. Het voorstel werd dan ook gedaan om de dagbladredacties, die men bij een bepaalde uitvoering wil hebben voor een recensie, te voorzien van de nodige documentatie betreffende het stuk. De kritiek zal dan aan degelijkheid winnen. Ver der moet in de groep het oordeel van de regisseur en niet het krantenar tikel bepalend zijn voor de stem ming onder de leden van het gezel schap. Een voorstel van de pers om slechts dan uit te nodigen als men daar werkelijk prijs op stelt werd met instemming ontvangen door de aanwezigen. Als een vereniging meent door een ondeskundig verslag of onattent- held van een journalist onheus be handeld te zijn, dan staat haar nog altijd de weg naar de redactie open of een repliek in de krant zelf. Im Ernstige kritiek op de pers Zowel de „toneelzijde' van het forum als de aanwezige tonelisten in de zaal, die na de pauze aan bod kwamen, blijken ernstige bezwaren te hebben tegen de recensies, die somtijds in de dagbladpers afgedrukt worden. Niet zelden zijn zij verre van de ware toedracht, zowel negatief als positief, terwijl ook de deskun digheid en de ambitie van de ver slaggevers ontbreekt, aldus de be togen. De betrokken verenigingen, die het voorwerp werden van der gelijk kritieken ondervonden ern stige moeilijkheden met hun leden. De pers betoogde dat men in amateurtoneelkringen incidentele ge vallen niet moet gaan generaliseren. Me een redelijk oog voor de fouten, die door de pers gemaakt worden, móet het amateurtoneel ook de hand in eigen boezem durven steken. De positie van de journalist Het komt namelijk ook voor, dat een recensie in strijd is met de waar heid, omdat de betrokken verslagge ver uit menselijke overwegingen in een dilemma verkeert. Het lastige punt van de commercialiteit, die ook bij het amateurtoneel zijn intrede heeft gedaan zelfs de „toneelzijde" van het forum kon hierover niet tot een eensluidende standpuntsbepaling kpmen wordt ook door de verslag gever gevoeld. mers een goed en levendig onder houdend contact met de pers is van te groot belang voor de groei en de kwaliteitsverbetering van het ama teurtoneel om verwaarloosd of ge negeerd te wordtf-i. H. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag. MOTIE VERWORPEN In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is de gisteren door de heer Suurhoff (Arb.) bij zijn interpellatie ovei de moeilijkheden in de metaalindustrie ingediende motie met 54 tegen 44 stemmen verworpen. NIEUWE KARDINALEN In Vaticaanstad is meegedeeld, dat Paus Johannes op 16 januari vier nieuwe kardinalen zal creëren. Het zijn de aartsbisschop van Saint Louis (Missouri) mgr. Ritter, de aartsbis schop van Bogota (Columbia) mgr. Concha Cordoba, de aartsbisschop van Caracas (Venezuela) en aarts bisschop Ferretto Assessor van de Vaticaanse Congregatie van het Con sistorie. Het college van kardinalen heeft thans 82 leden, van wie 51 Italianen. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Ronald, z.v. L. v.d. Niet en G. v.d. Tang; Lucia M., d.v. C. J. J. Zuidhoek en G. H. v.d. Berg; Wilma B. J., d.v. J. C. Hoogkamer en J. C. Cas- pers; Hendrikus H. J., z.v. J. A. v.d. Zwet en P. T. J. Raaphorst; Josina A., d.v. P. J. v.d. Weijden en C. M. v.d. Burg; Adrianus M. P., z.v. C. G. T. v.d. Togt en M. C. H. Berg; Maria H. Th., d.v. G. C. v. Dam en C A. Geerlings. Ondertrouwd: A. M. G. v. Ruiten en A .N. Meiland; A. M. P. v. Haaster en C. M. Pennings; G. A. Granneman en A A. Aartman; J. T. Aartman en A. W. J. v. Stein; W. J. Keizers en M. C. de Groot; N, P. v. Paridon en S. H. P. War merdam; A. J. v. Bakel en T. M. Zet- hof; A. H. Kors en C. M. T. v.d. Berg; KATWIJK KENNISGEVING. Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 van de wederopbouwwet vergunning te verlenen tot het verbouwen van de bedrijfsruimte achter het pand Ko ninginneweg 32, kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie A no. 1023. De eigenaren van de aangrenzende en nabij gelegen gronden worden tot 23 deecmber a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bovenbedoelde vergun ning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) W. A. M. Pennings en A. M. v.d. Slot; C J. Nulkes en M. J. M. v. Steijn; M. J v Diest en G. M. M. v. Steijn; G. W. M. v.d. Berg en A. M. v. Saase. Getrouwd: J. F. P. v.d. Voort en J. P. M. v. Steijn; A. C. N. de Groot en J. M. W Velthuis. Overleden: A. F. de Groot, 56 j., e.v. J. C. v.d. Putten; Ch. Houtsager, 83 j., ongeh.; J. H. v.d. Horst, 76 j.; wednr v. C. M v. Burkum; Wijtse Bootsma, 78 j., ongeh. KATWIJK HONDENBELASTING Evenals in 1960 zullen ook in 1961 geen aangiftebiljetten voo. de hon denbelasting worden uitgereikt. De in 1960 ten kohiere gebrachte hou ders van honden worden voor 1961 voor hetzelfde aantal honden, naar dezelfde onderscheiding ambtshalve aangeslagen, tenzij vóór 31 januari 1961 wordt aangetoond, dat in de aanslag wijziging behoort te worden aangebracht of geen aanslag behoort te worden opgelegd. Degenen, die menen dat in hun aanslag ten opzichte van 1960 wijzi ging dient te worden aangebracht of dat een aanslag achterwege kan blij ven, dienen dit schriftelijk aan bur gemeester en wethouders, dan wel mondeling of telefonisch ter secre tarie, afd. financiën, mede te delen. Zij, die houder worden van één of meer honden zijn verplicht daarvan aangifte te doen op een kosteloos ter secretarie, afd. financiën, verkrijg baar formulier. Belanghebbenden wordt er op ge wezen, dat de hondenbelasting in gaande 1961 voor een luxe hond 15 en voor een waak- of bedrijfshond 12 bedraagt. Gestolen bromfiets achterhaald. Door de recherche is tegen een inge zetene van Den Haag proces-verbaal opgemaakt terzake van diefstal van een bromfiets, gepleegd te Katwijk in het jaar 1959. De bromfiets kon thans eerst worden achterhaald. Het rijwiel bleek reeds viermaal van eigenaar te hebben gewisseld. Tegen een in gezetene van Haarlem werd in ver band met deze diefstal proces-ver baal opgemaakt terzake van opzette lijke heling. KATWIJK AAN DEN RIJN Middenstand. Het was een be langrijke bijeenkomst die de afde ling Katwijk van de Ned. R.K. Mid denstandsvereniging in het Parochie huis hield. Na het gebruikelijke ope nings- en welkomstwoord was het de heer F. J. van der Pluim van de voorlichtingscommissie uit het Le vensverzekeringsbedrijf die de film vertoonde „Afspraken met de toe komst". Uit de toelinchting door de heer Van der Pluym bleek overduidelijk dat er voor de Middenstanders op dit gebied nogal een en ander te le- rne valt Wel hoort men veel over Vrijwillige Ouderdomsverzekering, over e bedrijfspensioenfonds, over A.O.W. en Raad van Arbeid maar het juiste en meest toepasselijke in zijn bedrijf is veelal nog een open vraag. Over dit alles vertelde de heer Van der Pluym enu het is begrijpe lijk dat nog een reeks van vragen volgde na de film en de toelichting. Jong echtpaar zonder kinderen zoekt Der 1 jan., grote gestoffeerde kamer met keuken. Liefst aan gracht Br. onder no. 873 gracht Br. ond bur. v. d. blad. 3T Emaille kolenkitten 50 cm. hoog 2.95; springvor men 85 ct. grote maat 95 ct.; tulbandvormen 2.85; patat-fritessnnder 98 ct.; frituurpan 3.95; appelbo ren 45 ct.; eiersnijders 79 ct. Victorie-mag., Hoge- woerd 22. fBon, Glazen slingers ct.; zeer fraai gekleurd. Voor kerstboom en voor decoratie plm. 1.50 m. lang Uitsluitend met inlevering van bon deze prachtige slingers voor slechts 19 ct. Victorie-speelgoed-mag., Hogewoerd 31. f Damast kerstloper 25 plastic sneeuw 25 ct.; gothische kaarsen 2 stuks 19 ct.; rode kerstklokken vanaf 15 ct; feeënhaar 20 ct. p. pak; grote sortering kaarsen en kerstboom versiering. Viotorie-speel- goedmag., Hogewoerd 31. 3T Aank. of eerste ver koopster gevraagd. Bij ge bleken geschiktheid goede vooruitzichten. Versteeg's Textiel, Leiderdorp, telef. 30685. *2? 6 st. rode Kersttulpen. samen 39 ct. Prima kwa liteit, mooi model. U heeft er jaren plezier van. Al leen met advertentie 6 st. samen 39 ct. I.V.A.. Haar lemmerstraat 48; Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3T Doos kerstkaarsjes 15 ct. Prima kwaliteit ge- draaidde kerstkaarsjes Ln diverse kleuren gesorteerd in doos. Vastgestelde 25 ct. Nu met deze ad.~. tentie voor 15 ct, I.V.A., prijs idver- Haarlemmerstr. 48; Nova! Noordeinde 43, Leiden. N>- H£T NEDERLANDS ZUTVtlBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.) J Bij de Reed Roller Bit Company (Nederland) N.V., Postbox 161, Leiden wordt gevraagd: Mulo diploma vereist; bezit van of' studie voor Associatie boekhouden en enige kennis van typen strekt tot aanbeveling Sollicitaties: schriftelijk aan bovenstaand adres. tel. 01710—31283. 32» Aangeb.: Maico 175 c.c. in zeer goede staat, des kundig onderzoek toege staan. Noordveenweg 3, Nieuwe Wetering. 3£ Leert D.A.F rijden. Eenvoudiger, goedkoper Ini. bij Gebr. van Ulaen. D.A.F.-dealer, Verdamstr. 6. tel. 23041. 3? Wegens vertrek. Mo derne Singer handnaaima chine (ringspoel) als nieuw 275.- voor 150.-; Philips hoogtezon prac- tisch niet gebruikt 50.-. Herenstraal 23, tel. 32027. 3? Wii verzorgen alles op het gebied van aanleg en onderhoud van tuinen zo als onkruidbestrijding. Le verantie van grond, gras zaad, mest, heesters coni feren. C. L. Mulder, Haar lemmerweg 21, tel 20550. 3? Gulf benzine. Een wel daad voor uw motor, ook mengsmering. Gulfservi- ce Hoge Rijndijk 90. Bijzondere nP11# F MQ aanbieding Ut IV EL lid normale waarde 39.75; nu 150x200 2-persoons 180 x 220, waarde 49.75, nu 29.75 39.75 KATWIJK - RIJNSBURG HaarUtraat hoek Donkers(ecg Leiden Goed drukwerk is het visitekaartje van uw bedrijf 9 n.v ©e £eicUcAe Gouïant - afd. Handelsdrukkerij PAPENGRACHT 32 - LEIDEN - TELEFOON 20935 de zakenman: Kantoordrukwerk Folders Reclamecouranten enz. Programma's verenigingsbesturenDonatiekaarten Toegangsbewijzen enz. Geboortekaartjes familiedrukwerkenVerlovingskaartjes Visitekaartjes Ondertrouwcirculaires enz

Leidse Courant | 1960 | | pagina 15