Wat zeggen de cijfers over televisie visie op televisie STOP^ ra MSTOP EST Zuid-Nederland overspeelde volkomen de falende „rest" van Nederland (7-0) DE WOLKENETERS The Wolves- Spartak 52-57 DE BRONZEN ADELAAR DC'TD"RPAG 15 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Vrouwen kijken meer dan mannen t Het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek heeft in oktober van dit jaar een nieuw onderzoek ingesteld naar de vrijetijdsbesteding van het Ne derlandse volk van 12 jaar en ouder. Over de plaats welke televisie en radio in de vrije tijdsbesteding inne men, is het volgende bekend gewor den: 29% Van de bevolking van 12 jaar en ouder behoort tot gezinnen, waar een televisietoestel staat. Dit per centage varieert echter sterk voor de verschillende sociale groepen. Het is het hoogst voor het milieu der leidinggevenden en welgestel- den, nl. 40, in agrarische kringen daarentegen is het slechts 14. Ook bestaan er op dit punt grote verschillen tussen de confessionele groepen: van elke 10 Rooms-Katho- lieken kunnen er drie thuis kijken. Hetzelfde geldt voor onkerkelijken. Maar van de gereformeerden heeft slechts een op 10 thuis televisie. Ook is gebleken, dat televisie nog steeds een sterke stedelijk verschijnsel is. In de drie grote steden: Amster dam, Rotterdam en Den Haag heb ben van elke 10 inwoners van 12 jaar en ouder er 4 thuis televisie. In de overige steden :;ijn deze aantal len ongeveer 3 en op het platteland 2. Wie kijken en hoelang. Ook zijn gegevens bekend gewor den over het 's avonds thuis naar de televisie kijken. Het CBS vond, dat gemiddeld ojigeveer 70 percent van het arbeidersmilieu en van de loon- -trekkende middenstand, voor zover thuis over televisie beschikt kan worden 's avonds de uitzendingen feheel of gedeeltelijk volgt. Onder e boeren en in welgestelde kringen zijn deze aantallen lager. Ook bleek, dat vrouwen relatief meer kijken dan mannen. De gemiddelde kijktijd per avond is het grootst in arbeiders kringen: nl. anderhalf uur. Boeren en welgestelden en bun gezinsleden daarentegen kijken gemiddeld slechts een uur. Over het algemeen is het aantal kijkers onder de oude ren groter dan onder de jongeren. Slechts de 12-14-jarigen maken hier op een uitzondering. De gemiddelde kijkduur per avond van de jongere generatie (beneden 24 jaar) be draagt slechts een uur, tegen die van alle personen boven 30 jaar ander half uur. Radio verdrongen. Verder heeft het CBS nagegaan in hoeverre zij, die televisie hebben, 's avonds nog naar de radio luiste ren. Daarbij kon worden vastgesteld, dat men dan gemiddeld tussen 19 en 24 uur slechts een kwartier naar de radio luistert. Ter vergelijking die- ne, dat de niet-TV-bezitters gemid deld 's avonds twee maal zo lang luisteren. Evenzeer is er een opval lend verschil tussen de aantallen luisteraars uit TV-gezinnen en uit gezinnen zonder televisie: terwijl slechts 16% van degenen, die thuis televisie hebben, 's avonds voor, tij dens of na de TV-uitzendingen enige tijd naar de radio luistert, bedraagt dit percentage in de andere groep ca. 37%. Deze gesignaleerde verschillen ko men, zij het in uiteenlopende mate, in alle milieus naar voren. Zo wordt, indien er televisie in huis is, 's avonds het minst naar de radio geluisterd in de kringen van de ar beiders en van de ambachtslieden en winkeliers. (Van onze t.v.-medewerer) (Van onze TV-medewerker) TV-kritiek is moeilijker dan U denkt Nog in de ban van hetgeen Fred Astaire met muziek, zang en dans woensdag by de AVRO te bieden had, zetten we ons aan het opmaken van de balans als gevolg van de op wekking tot onze lezers-kijkers, ge suggereerd door de heer Kooh uit Leiden, de kijkers nu eens zelf in de krant aan het woord te laten over TV-programma's die ze op 't scherm hadden gezien. De gedachte vonden we aantrekkelijk genoeg om onze ko lommen voor amateur-critici open te stellen. Maar gezien de wel wat ma gere reacties zelfs de voorsteller van het idee liet verstek gaan heb ben we ons wel wat teleurgesteld ge voeld. Is het zo, dat men gemakkelijker aanslaat op kritiek in de krant, waar men het niet mee eens is, dan zelf naar de pen te grijpen en zwart op wit te stellen, wat men persoonlijk vindt van enig TV-programma? Nu men dus zelf voor een bepaalde op gave was gesteld, heeft men onge twijfeld ervaren ,hoe moeilijk het is, kritiek te oefenen die het daglicht verdragen kan, die de puntje op de i plaatst zonder iemand persoonlijk te krenken. Zo kunnen we het ons voorstellen, dat bepaalde inzenders zich dan maar op zijpaden hebben begeven, zijpa den, die uiteraard niet in een over zicht van kritiek passen. We maken slechts één uitzondering en wel voor het hier volgende gedicht, dat iets loslaat over de moeilijkheid van de vreemde taal. De pennevrucht is van de heer Adr. Slingerland, Zuidbuurt 7, Zoeterwoude. Kom. laat ik ook mijn pen eens splitsen En schrijven een paar TV-flitsen. De Espresso brengt veel goede zaken Ofschoon ze mij niet heel veel raken. Geef mij dan ook maar wat vermaak, De TV-toto of een andere zaak. Zoiets halen wij nu toch in huis, De TV is voor ons geen kruis. Geef ons zang in eigen taal, Dat buitenlands' (de duivel haal'). Mogen we uit het geoogste resul taat onder onze lezers afleiden, dat men toch nog wat begrip heeft voor de taak van de criticus? Of dat men aan hem gaat twijfelen, als hij een bepaald leut-programma wel of niet aardig vindt? Dat men hem afschrijft met de voldoening schenkende ge dachte, hem toch te hebben klein ge kregen? Dat hij misschien nu maar moet gaan schipperen en schrijven wat de lezers graag horen? Ofwel: hij gaat op de oude voet verder. Dezer dagen hebben we van zekere juffrouw Katz enkele lichtvoetige kanttekeningen gelezen „op het ko zijn van het beeldvenster", aange vuld met een soort verlaat Sinter klaas-verlanglijstje. Ze vraagt niet meer of minder demand die precies zegt wat hij er van vindt; iets wat men nog niet op het scherm te zien kreeg; een vergadering van program ma-samenstellers; het programma waarover de maker zelf niet te spre ken is; en tenslotte de kijker voor wie het programma bedoeld was. En nu gaan we rustig verder met onze „Visie op televisie", in de ver wachting, dat de lezer-kijker begrip zal behouden ook op onze kant van het moeilijke redactie^bedrijf. Komende uitzendingen Heden, donderdag, vertoont de NC RV het gezellige familiespel „De vrouw die vader trouwde"; verder staat het scherm geruime tijd open voor de huwelijksplechtigheid van de Belgische koning. Op vrijdag vragen we aandacht voor een Drieluik bij de VPRO. En zaterdagavond is de KRO weer eens in Treslong te Hillegom. Kindeke wiegen Voor het KRO-programma van 23 dec werd naar een idee van Kees Middelhoff in het Amsterdamse mu seum „Amstelkring" bij „O.L. Heer op Solder" een film gemaakt over de uit de Middeleeuwen stammende en sinds enkele jaren in Amsterdam woer levende traditie van het Kin deke wiegen". „Waar Gods wieg op solder staat" (zoals de titel van de film luidt) zin gen de kinderen hun eigen kerstber ceuses in %-maat. Zij trekken daar bij zachtjes aan het wiegetouw Mr. Romke de Waard schreef voor deze, onder regie van Joost Tholens vervaardigde film, waarin de Oude Nicolaaskerk en de Nieuwe Kerk een belangrijke rol spelen, speciale ca rillon- en draai-orgelmuziek. Paultje heeft een fortuin getekend 11 't helpt en *t is lekker RED BAND- ROOSENDAAL (Advertentie) M edail le-etalage Er bestaat een foto van de Rus sische gymnastiek-geweldenaar Bo ris Shakline, waarop hij omhan gen is met de bronzen, de twee gouden en vier zilveren medailles, die hij tijdens de Olympische turn- wedstrijden te Rome won. De pre sident van het Internationaal Olym pisch Comité, Avery Brundage, zo als bekend fel voorstander van het besnoeien van het Olympisch pro gramma, heeft deze foto in handen gekregen, haar laten vermenigvul digen en toegezonden aan alle 67 leden van het IOC met als bij schrift: „Deze uitstalling van me dailles bewijst dat het gymnastiek- programma dient te worden her zien". De achttien maanden oude baby, Paultje Cox, uit Oxford, die zoals ,wU reeds meldden, 450.000 gulden in de Engelse voetbalpool heeft gewonnen. Paul had met een kleurenpotlood achtmaal een kras op het formulier ge zet. Mevrouw Jacqueline Cox had er daarna netjes streepjes van gemaakt en de pool op haar naam ingezonden. Foto: mevrouw Cox met haar zoontje Paul. Coen Moulijn niet aktief na rust vervangen De stryd was te ongelijk. De rest van Nederland was eenvoudig geen partf] voor de voortreffelijk spelende ploeg van Zuid-Nederland, die ruim 13.000 toe schouwers woensdagavond in het PSV- stadion te Eindhoven de vrieskou en de sneeuw deden vergeten. Zeven nul was het resultaat Een hoge score, maar stellig geen bijzonder geflatteerde zege. Daarvoor was het verschil tussen belde ploegen nu eenmaal te groot. Goede ploeg Jacques Visschers, de 19-jarige recruut uit Breda, mag dan vooral in de eer ste fase van de strijd de grote man zijn geweest, het zou toch onjuist zijn de middenvoor van NAC als voornaamste oorzaak voor de nederlaag van de „rest" aan te merken. Daarvoor speelde vrijwel de gehele zuidelijke ploeg, op rechtbuiten Chris Coenen na, te goed. Zeker was het voor treffelijk stuwende spel van de kant- halves Fons van Wissen weergaloos op het. middenveld en Luyten te op vallend. Daarvoor was ook Piet Kruiver, met zijn vier doelpunten te productief. Ongelijke strijd. De strijd was te ongelijk, want tegen over de voortreffelijk spelende ploeg van „zuid", die eigenlijk geen zwakke plekken kende, stond een elftal dat over alle linies faalde. Vooral Tonny van der Linden, die alleen al in de eer ste helft vier prachtige kansen miste, stelde danig teleur. Triest was het ook dat Coen Moulijn, in deze eerste fase maar een enkele maal in actie kwam. Volkomen terecht werd hij dan ook na de rust vervangen. Al in de vijfde minuut opende Visschers met een prachtige kopbal de score. Het was al direct duidelijk dat zuid het de „rest" heel erg moeilijk zou gaan maken. Toch duurde het nog tot de 35e minuut voordat middenvoor Piet Kruiver de stand op 2-0 kon brengen. Een spannend duel zou het stellig niet worden dat bleek al voor de rust. Een minuut voor dat arbiter Boogaerts het signaal voor de rust zou geven zorgde Visschers, die geen enkel ontzag voor stopper Pronk al als opvolger van Cor van der Hart gedoodverfd had, met een beheerst tikje voor de derde treffer van zuid. Geen kans voor de „rest". De strijd was gestreden. De direct en vol fantasie spelende ploeg van de zui delijken gaf de tegenstanders ook in de tweede helft geen schijn van kans. Am per twaalf minuten na de hervatting stond het, dank zij drie doelpunten van Kruiver, reeds 6-0. Het zevende doel punt van zuid, door Jacques Visschers in de 64e minuut gescoord, werd er nog oorzaak van dat er op het besneeuwde terrein de roep „tien. tien, tien" te ho ren was. Zover is het echter, gelukkig voor de „rest" niet gekomen. VOETBAL Ook Noordengelse profs voor staking In een te Manchester gehouden ver- BASKETBALL gadering hebben de voetbalprofs uit Noord-Engeland met 254 tegen 6 stemmen besloten zaterdag 14 janu ari in staking te gaan .indien dan de voorstellen die de bond van Engelse professionals aan de Football Lea gue heeft gesteld nog niet zijn aan vaard. Eerder al namen de spelers uit Zuid-Engeland in Londen het besluit die dag een staking te beginnen, wanneer er dan nog geen overeen stemming zou zijn bereikt tussen de vakbond van de professionals en het League-bestuur. De spelers van de Midlands zullen vanavond hun hou ding in een vergadering te Birming ham bepalen. DE ZESDAAGSE VAN KOPENHAGEN Gisteravond laat was de stand in de zesdaagse van Kopenhagen als volgt: 1. Kay Werner en Palle Lykke (Den.) 480 pnt.; 2. Van Steenbergen-Severeyns (Belg.) 425 pnt.; 3. Bucher-Pfenninger (Zwit.) 292 pnt.; 4. Rik van Looy en Peter Post (Belg.-Ned.) 171 pnt. De overige koppels hadden een of meer ronden achterstand. TENNIS EARL BUCHHOLZ PROFESSIONAL De jeugdige Amerikaanse Daviscup- speler Earl Buchholz, die enkele dagen geleden werd verslagen door de Italiaan Pietrangeli ip.de intorzone-finale van het Daviscup-togrnooi, heeft een contract getekend met Jack Kramer. HU zal deel nemen in het wereld-prof-toernooi, dat op 31 december in Christchurch Jn Nw. Zeeland begint. De organisatoren heb ben medegedeeld, dat aan dit toernooj ook zal worden deelgenomen door een nieuweling in het beroepstennis, wiens naam een grote verrassing is. In Austra lië vermoedt men, dat Neale Frascr wordt bedoeld. WIELRENNEN PIERRE VAN LEEUWEN t In Amsterdam is gisteren op 62-jarige leeftijd overleden de heer Pierre van Leuwen, die de manager was van een zeer groot aantal vooraanstaande Ne derlandse wielrenners. Tevens trad de heer van Leeuwen, die vroeger zelf de wielersport heeft beoefend en daarna geruime tUd bestuurslid was van de Amsterdamse wiel-aclub „Le Champion" op als adviseur van de directeur van het Olympisch stadion, de heer Bessem. De overledene wordt zaterdagmor gen a.s. om tien uur ter aarde besteld op de begraafplaats de Buitenveldert in Amsterdam. De Nederlandse haskctbailkamploen the Wolves heeft In dc eerste wedstrijd van de competitie om de Europacup te gen de Tsjechische titelhouder SnarUk Sokolovo (Praag) voor ruim 1600 toe schouwers in de Apollohal te Amster dam een zeer eervolle 52-57 nederlaag geleden. Meer dan de helft van de wed strijd keken de teehnisch zeer goede Tsjechen voortdurend tegen een kleine achterstand op. ondanks het schitteren de spel van hun plvotspeler I.odr, die toen met 11 punten topscorer was. Uitstekend drietal. De enthousiast spelende Nederlanders hadden echter in Sleeswijk. De Haan en Boot een exelerend drietal. De rust bracht een verrassende 30-28 voorsprong voor the Wolves. Zelfs het verlies van Lodr. die in de eerste minuut van de tweede helft wegens vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten, deerde de Tsjecheri niet. Jindrich Kinsky. die in de eerste helft met Baumruk de aanval len had opgebouwd, kwam nu meer naar voren en scoorde me haarzuivere af standschoten veertien punten. De Wol ves hielden stand tot 42-42 gelijk, maar toen de Tsjechen door enkele fouten van de Amsterdammers voor kwamen, speel de The Wolves een verloren wedstrU'd. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 6) Bijna ontsnapte de Engelsman 'n vloek. Zijn vuist was zo stijf ge bald, dat het was of de harde knok kels door hun boeien van spieren heen wilden breken. Dit keer deed hij geen moeite de brandende ver ontwaardiging, die uit zijn ogen straalde te verbergen. „Maar man!" riep hij uit, „iemand zó te bedriegen, als jij je voorstelt te gaan doen, is wreed, is monster achtig Vooral met het oog op wat nog gebeuren kan, als 't nieuws dat wij hoorden waar is... „Met het oog op dat alles", zei De Marmont kalm, „zeg ik: het oude regime heeft zijn tijd van bloei en praal gehad. De Keizer is terugge komen! Wij, die in hem geloven, die hem trouw zijn gebleven in zijn ver nedering en in zijn ongeluk, wij mo gen het hoofd weer opheffen en openlijk onze trouw verkondigen. De terugkeer van de Keizer zal het mogelijk maken, dat zijn hertogen en maarschalken op de plaats terug komen, die hun toekomst, even hoog als de hoogste adel van Frankrijk. De Comte de Cambray zal begrij pen, dat het niet mogelijk was, met behulp van de Bourbons zijn oude fortuin te herwinnen. Net als de rest van de oude adel, heeft hij geen sou. Hij kan nu wel met minachting op mij neerzien, maar hij zal mij niet langer de deur uit kunnen trappen, want hij zal nog dankbaar zijn, als het wapenschild van de Cambray verguld wodt met het goud van De Marmont". „Maar mademoiselle Crystal?" hield Clyffurde bijna smekend vol, want zijn hele ziel kwam in opstand tegen het cynisme van de andere man. „Crystal heeft naar die vent, die St. Genis, geluisterd", antwoordde De Marmont korzelig, „iemand van haar eigen kringen een markies met zestien kwartieren op zijn wa penschild en geen sou op zak. Zij is jong en heeft niet de minste onder vinding. Ze heeft nog niets van de wereld gezien niets. Ze werd in ballingschap geboren en opgevoed in Engeland, in dat enge kringe tje van straatarme uitgewekenen". „En handeldrijvende Engelsen", zei Clyffurde, langs zijn neus weg. „Zij kon St. Genis nooit getrouwd hebben", antwoordde Victor De Marmont met klem. „De man heeft geen sou. Zelfs Crystal begreep, dat er nooit iets had kunnen komen van dat kinderspel. De graaf zou nooit zijn toestemming gegeven hebben". „Misschien niet. Maar zou made moiselle Crystal ooit toegestemd heb ben met jou te trouwen, als zij je overtuigingen gekend had-" „Crystal is nog een kind" zei De Marmont schouderophalend. „Over een tijdje zal ze wel van me gaan houden. Als St. Genis maar uit haar wereldje verdwenen is, zal ze mijn overtuiging wel delen". Woorden van verontwaardiging lagen Clyffurde op de lippen, maar hij bedwong ze. Wat gaf het om je te verzetten? Kon hij met een paar argumenten de ware natuur van een mens veranderen? En welk recht had hij dan nog om zich er mee te bemoeien? De Comte de Cambray en mademoiselle Crystal waren niets voor hem, in hun hart zouden zij hem nooit als hun gelijke beschou wen laat staan als vriend. „En je bent er mee tevreden, een vrouw op dergelijke voorwaarden te winnen?" was alles wat hen zei. „Ik moet er wel mee tevreden zijn", kwam het antwoord van De Marmont. „Crystal is de enige vrouw waar ik ooit om gegeven heb. Ze zal langzamerhand wel van me gaan houden en ze zal St. Genis gauw ge noeg vergeten". Clyffurde zei hier niets op, waar na er weer een stilte viel tussen de twee mannen. Misschien voelde zelfs De Marmont, dat op deze manier hun vriendschap gevaar liep. Hij dronk nog eens van de wijn en zucht te diep, want hij voelde niet, dat hij iets gedaan of gezegd kon hebben, dat zijn vriend zou kunnen kwet sen. Hij keek naar Clyffurde met 'n plotseling gevoel van verbazing, als of hij hem nu pas voor het eerst zag. Zijn scherpe donkere ogen namen met een vlugge blik de krachtige persoonlijkheid van de Engelsman op, de vierkante schouders, de rechte nek, de slanke handen. De hele fi guur van de man drukte wilskracht uit. Het was De Marmont nooit zó opgevallen als nu. Op het ogenblik lag er een eigenaardige blik in zijn grijze ogen iets van minachting of medelijden De Marmont wist niet precies wat, maar op de een of andere manier hinderde het hem. Hij had er wat voor willen geven, wat voor .gedachten achter dat bre de voorhoofd scholen. Maar hij stel de geen vragen en dus bleef het stil. Van de kapel klonken de zachte to nen van het klokje, dat nu weer luidde. Toen verscheen er om de bocht van de weg een man të paard. In gestrekte draf reed hij het ruwe, steenachtige pad op. Victor De Marmont ontwaakte uit zijn droom: „Daar is Emery" riep hij uit. Hij sprong op en gooide zijn hoed hoog in de lucht. Hij sloeg Clyffurde op de schouder en riep: „Eindelijk nieuws van de Keizer". IV. De man, die voor de „Aubergne du Grand Dauphin" stil hield, zag er vermoeid en warm uit; de spo ren van een lange tocht waren dui delijk zichtbaar. Zijn gezicht was bezweet en zijn paard met schuim bedekt, zijn rijbroek en laarzen za ten onder de modder. Toen hij zijn paard tot staan had gebracht, sprong hij vlug uit het za del. De officier van gezondheid Emery was een man van goed in 'de veertig, maar vandaag gloeide in zijn ogen het vuur van een jonge man. Hij kneep De Marmont's hand haast fijn. „Dit is mijn vriend Clyffurde, een Engelsman" zei Victor De Marmont vlug, in antwoord op een wantrou wende blik van onder de borstelige wenkbrauwen van Emery. „Je kunt vrijuit spreken, Emery; alsjeblieft, vertel ons je nieuws!" Maar Emery kon bijna niet spre ken. Hij had de laatste drie uur hard gereden, zijn keel was droog en zijn stem klonk schor, maar toch begon hij dadelijk te praten. „Hij landde op woensdag. Ik liet hem vrijdag te Castellane kreeg je mijn boodschap?" „Vanmorgen vroeg we gingen dadelijk". „Ik dacht, dat we hier beter kon den praten de eerste keer maar ik kon niet meer gisteravond. Ik moest in Corps overnachten, daarom stuurde ik iemand naar je toe Maar geef mij nu in 's he melsnaam wat te drinken (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9