Weg door de Kikkerpolder - van Maredijkviaduct tot Oegstgeest - wordt binnenkort aangelegd VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Sleutelgat Laatste Berichten Stemmige kerstviering van de katholieke middenstand „Christus ontsloot de deuren en bracht nieuw uitzicht" SCHERP Burgerlijke Stand SPORT Keres en Flohr niet van de partij in Leiden DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE E. D. HIRSCH BALLIN LECTOR LEIDSE UNIVERSITEIT Dh E. D. Hirsch Ballin is benoemd tot lector in het auteursrecht en het internationaal recht betreffende de industriële eigendom aan de Rijks universiteit te Leiden. De nieuwbe noemde lector is reeds verscheidene Jaren aan de Leidse Universiteit ver bonden. Aanvankelijk als privaatdo cent, in 1961 werd hem in de facul teit der rechtsgeleerdheid een onder wijsopdracht verleend en in 1967 werd hij benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar. Dr Hirsch Ballin, die in 160(8 te Wiesbaden werd geboren en enkele jaren na de eerste wereldoorlog de Nederlandse nationaliteit verwierf, heeft zeer veel publikaties op de hier voor vermelde gebieden het licht doen zien. Dr. Hirsch Ballin is tevens als bij zonder hoogleraar in 't nationaal en internationaal auteurs- en uitgevers- recht vanwege de Koninklijke Neder landse Uitgevers Bond, verbonden aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. DIRECTEUR G.A.B. LEGT AMBT NEER De directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau te Leiden, de heer H. Hazelhoff, zal wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd op 31 december aanstaande zijn ambt neerleggen. Op 29 december des middags om drie uur bestaat in het gebouw van de dienst, Doezastraat 2a, voor be langstellenden gelegenheid van de directeur afscheid te nemen. Met één Vtn Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! Zoals men zich zal herinneren heeft Leiden van de gemeente Oegst geest in eigendom overgenomen een stuk grond voor de aanleg van een weg door de Kikkerpolder. Deze weg, welke het recreatiegebied in de Kikkerpolder zal ontsluiten, zal een verbinding vormen van het Mare dijkviaduct met de Poelgeesterweg in de gemeente Oegstgeest. Een plan voor de aanleg van deze weg wordt voorbereid. Het sportpark is thans volledig in gebruik. Voor de toegang near de hoofdingang wordt gebruik gemaakt van een tijdelijke weg, welke inder tijd is aangelegd voor de aanvoer van materialen ten behoeve van de aanleg der sportvelden c.a. Aangezien deze toegangsweg on voldoende is, is het noodzakelijk over te gaan tot de aanleg van het gedeelte van de weg door de Kik kerpolder, voorzoveel gelegen tussen de Poelgeesterweg en de hoofdin gang van het sportpark. In verband hiermede hebben B. en W. een plan doen ontwerpen. Op tien over drie gistermiddag is bij het spelen de 9-jarige Jacob van Nierop aan de Rijn- en Schie- kade ernstig gewond geraakt. Het kind viel van een hek en een punt van het hek drong in zijn buik. De EHD bracht het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis waar 'n spoed-operatie werd toegepast. Door de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage is het verbouwen van het Kamerlingh Onneslaboratorlum aan de Nieuwsteeg gegund aan de (Advertentie) fa. C. Guyt te Leiden. Voorlopig zal slechts de rijbaan worden aangelegd en blijven de voet- en rijwielpaden ter weerszij den van de rijbaan nog achterwege. Ten noorden van de rijbaan zal een sloot worden gegraven. Enige bo men moeten worden gerooid, ter wijl een nieuwe afschermende be planting in het bos van Oud Poel geest moeten worden aangebracht. De werken zullen voor een belang rijk deel worden uitgevoerd op grondgebied van de gemeente Oegst geest. De kosten van uitvoering der wer ken worden begroot op ƒ112.000, K.A.-Herensingel besprak het Christelijk huwelijk Gisteravond werd een gespreks- avond gehouden bij de Eerw. zus ters Carmelitessen. Eerst werd een kort lof in de kapel gehouden, waar onder een korte preek over het a.s. Kerstfeest door de Weleerw. heer G. Lemmers, waarna in een van de za len van het klooster koffie werd ge dronken. Mevr. Helversteyn-Roo- vers sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, die in grote getale waren opgekomen. Verder richtte zij een woord van welkom tot de kapelaans G. Lemmers en H. Blauw hof, de heer v. Hameren en mej. Verplancke. De weled.gel. heer P. van Re- mundt, arts, hield een lezing over de christelijke huwelijksbeleving in deze tijd. Spr. behandelde de volgende punten: Er heerst dikwijls een on volledige of zelfs verkeerde opvat ting aangaande de huwelijksbeleving in de engere zin van het woord. Door MOTIE VERWORPEN In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is de gisteren door de heer Suurhoff (Arb.) bij zijn interpellatie over de moeilijkheden in de metaalindustrie ingediende motie met 54 tegen 44 stemmen verworpen. uiterlijke omstandigheden en ook wel door eigen innerlijke gesteld heid, is het kinderaantal voor velen een groot probleem, juist w&t de consequenties betreft t.o.v. de hu welijksbeleving. Deze liefde moet zich uiten in de eenheid. Spr. waarschuwde tegen de boeken waarin alles maar zonder voorbehoud neergeschreven is. Ook tegen de film liet hij een ernstige waarschuwing horen. Het was een zeer leerzame avond. Er volgden vele vragen en het was 11 uur, toen de vergadering werd gesloten. Leden van de NRKM, afdeling Leiden hebben zich gisteravond in een stemmig versierd milieu op hart- verwamende wijze voorbereid op de kerstviering. De bijeenkomst vond plaats in de bovenzaal van „In de Vergulde Turk" aan de tfreestraat, waar door een andere indeling van de ruimte het verkeerslawaai symbool van alledaagse beslomme ring verre werd gehouden. De voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont benadrukte dit „verre houden" in zijn openingswoord, toen hij de huidige problemen in de mid denstand: algemene kinderbijslag wet voor zelfstandigen, het cadeau stelsel, de herverdeling der sociale organisaties en andere zaken ter loops noemde. Deze avond mikte de NRKM hoog opdat „de pijl ver zou vliegen". Zij had zich hierbü van deskundige me dewerking verzekerd. De heer A. J. Hoogeboom verzorgde met zijn St. Odo-koorknapen het instrumentaal gedeelte; pater H. Nieuwenhuysen poTioon EN GEEST No. 537. Horizontaal: 1 reep, 5 zot, heeft een dier, 8 uitroep, 9 tel woord, 10 bundel, 13 voorzetsel, 14 staartster, 17 lied 18 gem. in Gelderl. Verticaal: 2 boomloot, 3 tweetal, 4 tijdrekening, 8 sprong, 7 bekoorlijk gelegen, 8 uitroep, 11 volksnaam voor de kauw, 12 smekend woord, 15 ver moeid, 16 achting. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 541. Horizontaal: 1 staar, 7 Dalem, 9 A.D., 11 slee, 12 lat, 14 Epe, 15 ode, 16 tol, 18 nat, 20 eren, 22 la, 23 raden, 25 nobel. Verticaal: 2 t.d., 3 aas, 4 alleen, 5 reep, 6 palster, 8 meestal, 10 Da, 13 Toledo, 17 Oran, 19 al, 21 neb, 24 Ne. o.f.m. ontwikkelde de advents- en kerstgedachte. Muziek. De St. Odo-koorknapen, niet in vol ornaat (witte toga's en rode Baskische baret) maar in goed ver zorgde jongenskledij, maakte zich onmiddellijk op om deze Kerstbij eenkomst door ongekunstelde zang op te sieren, vol toewijding zingend onder leiding van hun mentor de or ganist-dirigent van de St. Jozefkerk, de heer A. J. Hoogenboom. De jon gens, hun harten wijd open en af gestemd op het grote Kerstgebeuren, waren gereed „het Kindeke te wie gen". Gemakkelijk hadden zij 't niet, de bovenzaal waar de Kerstviering plaats had, is geen concertzaal, en 't was er wat warm om a cappella te zingen, maar zij Afaren allen zeer actief en spanden zich kranig in, om niet te détoneren. Het te zingen pro gramma was ook geenszins gemak kelijk, maar al dadelijk werd aan het Gregoriaanse -Adventslied bij uitnemendheid „Rorate", de nodige eer bewezen. Eerst houdt de diri gent 't bij een eenstemmig lied: Ik groet U „Maged schone", dat door de jonge sopraanstemmen met ge wijde charme werd verklankt. Men kreeg meer durf. Het tweestemmig lied: „Het was een Maged uitverko ren" klonk dan ook open en wellui dend. Goede muziek werd gehoord in de driestemmige liederen, waar van het contrapunt in de canon, le vendig en moedig werd uitgevoerd: alles klinkt beschaafd. Benny Juf fermans zong, gesecunueerd door fuitaarspel van de dirigent met hel er onbevangen sopraanstem „Het kindje in de Hemel". Een zware op gaaf was het driestemmig Kerstlied van Monteverdi (1567-1643) „Ange lus ad Pastoresait". Waarschijnlijk dateert dit mooie lied uit de tijd van Monteverdi's „San Marco", waarvan helaas maar weinig bewaard is. De moeilijke opgaaf werd ongedwongen volbracht. Goed in 't programma passend waren de klavier-soli, die de heer Hoogenboom vertolkte. Van de grondlegger van de sonatevorm Do- menico Scarlatti, had hij één van diens sonaten gekozen en de wijze waarop hij de muziek belichtte her innerde aan de clavecimbel, waar voor deze muziek geschreven is. In hetzelfde jaar 1685 werden de drie grote toonkunstenaars Bach, Han del en Scarlatti (hiervoor bespro ken) geboren. Dus was het in stijl, dat de pianist Bachs praeludium in as gekozen had. Evenwichtig in klank en beweging van rechts en links maakte hij als vertolker van de klassieke muziek een zeer goede indruk. Tot besluit zongen de jon- f;ens nog enkele welluidende kerst- iederen; het laatste in de bewer king va nonze tijdgenoot Jan Mul; heel verzorgd. Hebben wij een wens dan is het deze: dat de uitspraak wat meer gearticuleerd moge wor den, waardoor de voordracht nog meer overeen gaat komen met de tekst, maar toch, alles was verzorgd op de stemmingsvolle Kerstbijeen komst. (J. Kortmann). Ontsloten deuren. Pater Nieuwenhuysen sprak in zijn lezing ,over de advent van Sar tre's „Huis Clos": van de „gesloten deuren", die volgens deze schrijver de mens elk hoopgevend uitzicht ontnemen. De mensen zijn er om el kaar te treiteren en in moeilijkhe den te brengen. Hoe sterk staat deze gedachte in tegenstelling met de zekerheid van Christus' blijde boodschap aan de wereld. Christus is binnengekomen en heeft het ge sloten paradijs voor ons ontsloten. Hij kwam in ons holle en wanhopige bestaan om ons nieuwe hoop te ge ven. Uit zijn volheid ontvangen wij de éne genade na de andere. Het Woord is vlees geworden en heeft ons de vredesboodschap gebracht. Onze opdracht is deze vredesbood schap door te geven; Christus moet gestalte in ons krijgen; uitgroeien tot de mannemaat. Bij het ontwikkelen van de kerst gedachte mediteerde spr. over „Gods gang naar mij": de rijkdom van het Goddelijk leven wordt zichtbaar door de allernederigste menswor ding van het Kind. Van dit ogenblik af betekent mens zijn iets zeer bij zonders, het betekent: zijn doel vin den boven de natuur. In het Kind wordt de Goddelijke liefde voor ons begrijpelijk. De heer Lambermont sloot de bij eenkomst met een hartelijk dank woord aan alle medewerkers van deze geslaagde avond. PASTOOR THOMAS NAM AFSCHEID VAN DAMESCONGRE GATIE In ,,'t Prof je" namen de dames- congreganisten gisteravond afscheid van hun directeur. Allen wisten, dat pastoor Thomas geen tijd had om lang aanwezig te zijn. Maar in die Het bruidspaar betreedt de kerk korte tijd is hem zoveel hartelijk heid betoond en hulde gebracht, dat hij het zich nog lang herinneren zal. Mevr. v. Noort, oud-prefecte van de congregatie, mevr. Rosdorff, pre- fecte, mevr. v. Oudheusden en mevr. v. d. Heiden, hielden korte, hartver warmende toespraakjes. Daarna werd een stroom van cadeaus bin nengedragen, onder grote hilariteit, want het waren allemaal huishou delijke voorwerpen, o.a. dienbladen, glasservies, broodtrommel enz. enz., alles wat een nieuwbenoemde pas toor nodig heeft. Nadat pastoor Thomas bedankt had, drong hij er op aan, dat alle aanwezigen nog eens samen bij hem in Leimuiden zullen komen. Hij stel de vast, dat het in mei zal zijn. Daarna werd door ieder afzonderlijk afscheid genomen van pastoor Tho mas. Kerstvertellingen door Ben van Hest De kerstavond van de KAB, KAV en KAJ (Herensingel) was van een uitzonderlijk stemmig gehalte. De heer Ben van Hest, semi-prefossio- nal voordrachtskunstenaar, verzorgde voor het grootste gedeelte deze avond. Van ongeveer kwart over 8 tot kwart over 10 heeft hij zijn ge hoor met zijn declamaties geboeid. De voordrachten, die alle het kerst gebeuren tot onderwerp hadden „pakten" de vele aanwezigen. Bij zondere aandacht was besteed aan de eenvoud. Vooral de dierenwereld rond het kerstgebeuren stond in het teken van deze avond. Het programma was als volgt sa mengesteld: ,Maria bezoekt haar nicht Elisabeth" van Rogier v. Aer- de, „Kindermoord te Bethlehem" van Gerard Walschap, „Kerstmis on der water" van Patrice de la Tour du Pin en „Lof der dieren in de kerstnacht" van Ernst Wiechert. Na de pauze volgde „Jacob de Rij- ter", de kameel van koning Baltha zar" van Weremeus Buning. Zoals kapelaan Wentholt in zijn dankwoord opmerkte, is de kunste naar Ben van Hest er waarlijk in ge slaagd om deze juweeltjes uit de mo derne literatuur te doen leven voor de toehoorders. Met een stemmingslied door het Jubilate-koor werd de avond beslo ten. Geboren. René Alfons Louis, zn v. J. A. R. Uljee en S. J. M. L. Sierat, Alida Maria, dr van J. T. J. v. Cas- sel en J. Verloop, Johanna Petro- nella, dr van J. C. van Wetten en J. J. Smit Robert Paul, zn van J.. Hen zen en J. A. Tegelaar, Nicola Alida Elisabeth Antonia Maria, dr van J. G. Luyten en G. H. M. de Wilde, Jo hanna Maria, dr van S. L. Schot en W. M. Zuidhoek; Christina Cornelia Maria, dr van F. W. Preidel en M. T. C. Zwetsloot, Annelies, dr van G. H. de Groot en J. E. van Kerkhof, Diana, dr van A. W. Wegeman en T. van den Broeke, Gerarda Cornelia Maria, dr van A. P. van Zeijl en M. A. T. van Veen, Ietje, dr van P. de Nie en D. J. Dornbos, Helena Maria, dr van W. F. Devilee en A. E. An- nard, Brigitte-Noëlle Colette Fran- goise Nicole, dr van N. G. Blonk en W. C. Godschalk, Leonarda dr van L. Zwart en G. v. d. Kaay, Monique Maria, dr van H. H. C. v. d. Plas en C. J. Schrama. Gehuwd. H. Spieker en M. E. G. Teske. Overleden. W. F. G. van Eek, m., 81 jaar. Inzegening van het kerkelijk huwelijk SCHAKEN Zoals reeds eerder gemeld, zal de volgende week in de Stadsgehoorzaal te Leiden 'n groot simultaan-schaak- tournooi worden gehouden. De vol gende grootmeesters zullen hun vaar digheden in een simultaanseance tonen. De kampioen van IJsland, de Deen Olafsson, de Deen Larsen en de Nederlandse kampioen Donner. Van Scheltinga en Withuis zullen ook aanwezig zijn. De Russische grootmeesters Keres en Flohr kun nen niet van de partij zijn in verband met visummoeilijkheden. De kwestie „Uhlmann" is nog steeds niet opge lost. De seance te Leiden is onderdeel van een grote tournee door Neder land. Leiden is de vierde plaats. Na Leiden zullen de grootmeesters nog optreden in elf andere plaatsen in Nederland. Alle belangstellenden zijn van harte welkom en hebben gratis toegang. KLAVERJASSEN In de ereafdeling zet KNG er alles op, om in de eerste helft der compe titie aan de kop te staan. Daar helpt Oosthoek aan mee, door zelf de 2e plaats in te nemen, maar DSB wacht als derde rustig op een misstap van de heren. Ere-afd.: DSB—Kranta 7-5; SLF KNG 6V.-5VS; T. en D—Zaalberg 6'/t- 5'/». Eerste klasse: MDSGr. oord 5-7; Sportief— P. v. H. 7-5; AWS—MDS 4-8; MDHDVS 8-4. Tweede klasse: Oosthoek—MDS 8'/ï-31/»; Gr. oordCentrum 5-7. Derde klasse: DSBSportief 8-4; SLF—DSB 4 5'/ï-6»/»; Gr. oord— Oosth. 2-10. R.K. BRIDGECLUB „S.V.A." De uitslag van de vijfde avond van de viertallen wedstrijden is als volgt: Team v. d. Post wint van team Bik met 47 p., team Bernsen van team Bisschop met 32 p., team Werter van team v. Leeuwen met 26 p.. team Abswoude gelijk met team v d. Drift, 1 p. voor Abswoude. De stand is nu als volgt: 1 team Werter 9 p., 2 team v. d. Post 8 p., 3 team Bik 8 p., 4 team v. d. Drift 6 p., 5 team Bernsen 6 p., 6 team Abswoude 4 p., 7 team v. Leeuwen 1 p., 8 team Bisschop 0 p. S ZIE VOOR STADSNIEUWS J OOK PAG. 5 WWWWWWWWWWSA

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2