»Bernarda« DE WOLKENETERS The Great Sebastians Tijdens rechtzitting overleden Belangstelling voor circussen loopt terug gekozen. Sergeant-majoor verduisterde geld uit kas van onderofficierenbond DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geschenken voor koning Boudewijn De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdagmiddag het ge schenk van het Nederlandse kabinet ter gelegenheid van het Belgische vorstelijke huwelijk op het konink lijk paleis in Brussel aan koning Boudewijn en Dona Fabiola aange boden. Het geschenk van de Nederlandse ministers bestaat uit een zilveren koffieservies met zilveren plateau in vroeg-achttiende eeuwse Engelse stijl. Het geschenk van de Nederlandse koninklijke familie, twee vazen van antiek blauw Delfts, werd reeds de vorige week op het paleis in Brussel Ontvangen. Minister Luns verblijft in Brussel, waar hij de ministerraad van de EEG voorzit. GESCHENK VAN PRINSES WILHELMINA AAN KONING BOUDEWIJN De particuliere secretaresse van prinses Wilhelmina heeft meegedeeld dat prinses Wilhelmina aan de ko ning der Belgen ter gelegenheid van diens huwelijk een geschenk heeft gezonden. Het bestaat uit een kris tallen bokaal, gegraveerd, weerge vend de vijf zintuigen en vervaar digd bij de N.V. Koninklijke Neder landse Glasfabriek Leerdam naar ontwerp van Willem Heesin. H.M. de Koningin heeft gister avond met H.K.H. prinses Irene deel genomen aan de oecumenische avondmaalsviering van dé universi taire kerkdienst in de Janskerk te Utrecht. Hedenavond 9 uur: Een T.V.-blljspel van Howard Lindsay en Russell Crouse Aetherklanken Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GEN EVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Ryp en vol van geur I 8.35 PER HELE LITER In de handige knee piles GENE VER, de geheide geheide van Wynand fockink - Anno 1679 DODELIJKE MISSTAP. De 42-jarige arbeider A. Dinge- manse uit St. Laurens is gistermid dag verongelukt tijdens werkzaam heden aan de caissons, die gebouwd worden in de bouwput bij Vrouwen- poolder en die dienen voor de af sluiting van het Veerse gat. De man bevond zich op een hoogte van 18 meter, op vrijwel gereed gekomen caissons en was bezig met het afkap pen van beton. Zeer waarschijnlijk heeft hij op een luik, dat een gat in de caisson afdekt gestaan, waarna dit luik is. gekiept. Hij stortte 18 me ter naar beneden en was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Tijdens de zitting van de kanton rechter is gisteren de 44-jarige da meskapper C. Godschalk uit Zeven huizen in Gouda aan een hartaanval overleden. De kapper was kort daar voor gehoord als getuige in de be handeling van een verkeersovertre ding, waarbij hij zelf was betrok ken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, le zing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.45 Vraagbaak voor vrou wen. 14.00 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Amateursprogr. 18.20 Overijsels halfuur. 18.50 Regerings- uitz.: Het emigratiepraatpje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. lezing door mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (VVD). 19.40 Verz.progr. voor de sold. 20.30 Acondcollege: Ra- diolessen. 21.00 Café chantant. 21.40 Gods. gedachten wisseling. 21.55 Bari ton en piano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Een liefde die ontrouw overwon, lezing (II). 22.55 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.0 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. en act. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Volksliederen, staan en toen nog voor het circus had 14 20 Voordr. 14.40 Kerkorgel. 15.00 TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Weekjourn. en weer- overz. NCRV: 20.30 Reportage. 20.55 Licht progr. 21.25 progr. 22.05 Dag sluiting. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). I. Giuseppe Verdi: 1. Ouvertur» „I Vespro Siciliani". 2. Fragmenten. II. Amilcare Ponchielli: Uren- dans uit „La Gioconda". IH. Pietro Masccagni: Intermezzo uit „L'Amico Fritz". IV. Giacomo Puccini fragmenten 1. uit „La Bohème". 2. „Madame But- erfly. 3. „Suor Angelica", Opera in 1 bedrijf op tekst van Gioacchino For- zano. VATIKAANSE RADIO. 196 M. 22.15 uur. Morele herbewape ning (II). Gram. 15.05 Volksliederen. 15.30 Over de komende reeks voorstel- Gram. VARA: 16.00 Orgel en zang. lingen van „My Fair Lady" zei de jg.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. Er is teveel van het goede SwSMt tot Av°t7imo StaT™viaam: Zit S. het einde van het boekjaar (d. van se notitie, 18.20 Italiaanse mus. 18.50 eerste voorstellingen van het circus De belangstelling van ouderen Carré, controle door de dierenbe- voor het circus is dalende. Deze con- scjherming wordt uitgeoefend, clusie is vanmorgen op de jaarver- 21 januari tot en met 30 april) zal oe puntjes op de i, lezing. 19.00 Voor spelen. „Maar prolongatie is zeker <}e kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: niet uitgesloten. Reeds nu zijn dui- 19.30 Het platteland nu, gesprek. gadering van theater Carré getrok- In nauw verband tot het circus zenden bestellingen voor plaatsen 19.45 VURO-nieuws. 20.00 Nieuws, ken naar aanleiding van een vraag stond ook de vraag of bij de toekom- voor de Amsterdamse voorstellingen 20.05 Kernvragen van ons geloof, ----- nnengekomen." lezing. 20.20 Boekbespr. 20.25 Film- Tenslotte vertelde de heer Wunnik rubr. 20.35 Religieuze muz. 20.50 De vergadert, lezing. JVARA: van een der aandeelhouders. Als mo- stige verbouwing van de zaal al dan binnengekomen." gelijke oorzaak voor deze verminder- niet rekening zal worden_ gehouden m 1~xx~ x~ de belangstelling werd genoemd een met het circus. Directeur Wunnik be- plannen te hebben voor voorstellin- wereld _o - te veel van het goede". De voorzit- antwoordde deze vraag bevestigend gen van de Italiaanse opera in de pe- 21.00 Gram. 21.50 Quiz. 22.15 Buiten ter Jhr. Six van Hillegom, sprak en mertrte hierbij op, dat zijn vader riode tussen „My Fair Lady" en de overz. in Esperanto 23.10 Muziek- - - 1 revue. 23.5524.00 Nieuws. echter de hoop uit dat het inkrimpen in van de speelperiode tot drie weken voor het circus Strasburger in ver hand met de komst van „My Fair Lady" naar Carré de belangstelling zal activeren. Ook werd de dressuur van wilde dieren besproken. Naar de mening van de voorzitter berust de gedachte van velen, dat het dresseren van wilde dieren een wreed gedoe is, op een misverstand. „Misschien is het vroeger wel eens gebeurd, maar dat is verleden tijd. Nu lukt dressuur al leen als er met verstand en geduld wordt gewerkt". Directeur K. Wun- voor dezelfde vraag bad ge- nieuwe Snip en Snap-revue. De krijgsraad te velde oost in Arn hem heeft de 40-jarige sergeant-ma- joor-administrateur G. J. P. van de stafcompagnie van de elfde ge vechtsgroep te Schaarsbergen wegens verduistering en oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. De auditeur had een gevangenis straf van zes maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst ge vorderd. De tenlaste gelegde verduistering had betrekking op geld uit de kas van de plaatselijke afdeling van de Kon. Nederlandse Bond van Onder officieren „Ons Belang", waarvan P. penningmeester was, dat hij ten eigen bate had gebruikt. Een vriend lichtte hij voor f 2.000 op met het verhaal, dat het geld be stemd was voor een relatie, die een eigen zaak wilde opzetten. In werke lijkheid diende het geld om de schulden van die relatie af te lossen. Ter zitting hield P. echter vol, dat hij dit niet geweten had. Begin mei 1958 had P. aangifte gedaan van diefstal van een geldkistje met 1200 aan contributiegeld van de leden van „Ons Belang". In de ten lastelegging werd deze aangifte vals genoemd. De valse aangifte werd echter noch door de auditeur noch door de krijgsraad bewezen geacht. SPORT DETBAL Europese voetbalbeker Spartak tegenstander van FC Barcelona De voetbalkampioen van Tsjechoslo- wakije, Spartak. heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het toernooi om de Europese voetbalbeker. Het zal daarin de kampioen van Spanje, FC Bar celona, ontmoeten. Spartak speelde gisteren de tweede wedstrijd in de achtste finale, tegen de Griekse kampioen Panathinaikos met 0-0 gelijk. De uitslag van de eerste wed strijd, die met 1-0 door Spartak werd gewonnen, was dus beslissend. Feijenoord uitgeschakeld voor vriendschapsbeker In een aanvankelijk aantrekkelijke, maar later zeer liarde wedstrijd heeft de Italiaanse eerste divisieclub Lancros- si woensdagavond voor ongeveer 18.000 toeschouwers te Rotterdam Feijenoord in de halve finale van het toernooi om de vriendschapsbeker uitgeschakeld. La- nerossi won de wedstrijd met 3-1 (rust stand 1-1). Met tien man Feijenoord was sterk gehandicapt, doordat linksbuiten Frans Bouwmeester tien minuten na de rust, na een bal ver keerd te hebben gekopt, met een bran card van het veld moest worden gedra gen. Ondanks de numerieke minderheid behield Feijenoord tot vijf minuten voor het einde kansen op de zege. Toen bracht midvoor Siciliano na missers in de Rotterdamse defensie de stand op 2-1 en daarmee was het pleit beslecht. Dezelfde speler scoorde in de aller laatste minuut na een weergaloze solo nog een derde Italiaans doelpunt. In de finale zal Lanerossi uitkomen tegen PSV. Voor de rust werden de doelpunten gemaakt door de Italiaanse rechtsbinnen Menti in de 13e en door Schouten in de 18e minuut. Op de Hoky in Den Haag heeft HYC HOKY woensdagavond in een zeer harde wedstrijd gelijkgespeeld tegen de Finse club Toolon Vese. De uitslag was 4-4 (tussenstanden 2-1, 1-0, 1-3). WIELRENNEN Het Deense koppel Nielsen-Lykke heeft de zesdaagse van Zurich gewon nen. Onze landgenoot Peter Post ein digde met de Belg Van Looy als vijffde. De uitslag was: 1. Nielsen-Lykke (Den.) 538 p.; 2. Bucher-Pfenninger (Zwits.) 508 p.; 3. Arnold-Terruzzi (Austr.-It.) 347 p.; 4. Van Steenbergen-Severeyns (B.) 245 p.; 5. Van Looy-Post (B.-Ncd.) door A SCHMIDT 61 Alleen maar een tijdverdrijf, vroeg Bernarda zich af en wisselde een blik van verstandhouding met Hans die tegen haar glimlachte. Toen had ze geen rust meer gehad; ze moest Lola opzoeken, zelf zien wat die deed. Daarom waren ze slechts kort, samen met hun vader en tante Bet ty, naar htm nieuwe woning gegaan die klaar stond om hen te ontvan gen. Het was een door Zeiler en tan te Betty, in overeenstemming met de wensen van het bruidspaar, be haaglijk en gezellig ingericht huis niet ver van de villa van Zeiler. Toen ze weggingen, was het al zo goed als klaar geweest en nu was het feestelijk versierd met bloemen en planten. Volgens goede gewoonte droeg Hans zijn bruid over de drempel, zette haar lachend neer, en gaf haar een klinkende zoen met de woorden: „welkom thuis mevrouw Lukas". Met tranen van geluk in de ogen keek Bernarda haar man aan en al len tezamen maakten ze een rond gang door hun nieuwe domein waar bij de oude heer Zeiler en tante Bet ty zich koesterden in het jonge ge luk. Maar daarna waren ze vrijwel direct op weg gegaan om Lola te zoeken. Deze was zo verdiept ge weest in de vertelling waarme ze be zig was, dat ze hen pas op 't laatste ogenblik zag komen. Met een kreet van vreugde sprong ze op, omhelsde Bernarda en drukte. Hans hartelijk de hand. Ook de kinderen waren jubelend op Bernarda afgestormd en allen tegelijk drongen ze zich om haar heen en wilden haar al hun nieuwtjes vertellen. Een half uur lang kon Bernarda nauwelijks op adem komen. Daarna nam Hans de kinderen onder zijn hoede en troonde hen mee naar het grasveld waar hij een balspel met hen begon. Bernarda en Lola wan delden wat langs de bosrand heen en weer tot Lola bleef staan en Ber narda onzeker aankeek. „Wil je ze aan mij overlaten, Ber narda?" „Wie de kinderen?" „Ja; kijk, ik ben van ze gaan hou den en zij mogen mij gelukkig ook erg graag. Ik zou het erg vinden als ik ze weer zou moeten afstaan". „Maar natuurlijk hoef je ze niet weer af te staan. Als jij het prettig vindt, kun je er gerust mee door gaan zolang je er zin in hebt. Het zou mij trouwens erg goed uitkomen als ik nu aan het begin van mijn nieuwe huishouden al mjjn aandacht daaraan kan besteden. Later als ik wat ingewerkt ben, kan ik dan zien hoe ik mijn tijd het best kan indelen. Want ik wil dit werk toch zeker blijven volhouden. Het is zowel voor de kinderen als voor de moeders erg goed en praktisch gebleken". „Zou je ze niet allemaal aan mij willen overlaten", vroeg Lola. „Ik bedoel voorgoed". Bernarda staarde haar zuster ge troffen aan. „Ja", viel Lola haar haastig in de rede terwijl haar ogen opgewonden schitterden, „ja, dat zou ik willen. Geef mij dit werk van jou, Bernar da. Ik zou het dan op den duur nog willen uitbreiden en het groter van opzet willen maken. Het is juist het soort werk waaraan ik me helemaal zou kunnen geven. Jij hebt nu Hans en je eigen huishouden en straks zul jé eigen kinderen hebben die je ver zorgen kunt. Maar ik heb iets nodig om mijn leven inhoud te geven, en ik heb gemerkt dat dit me bijzonder goed ligt. Toe Bernarda, wil je het niet helemaal aan mij overdragen" Maar zou je het vol kunnen hou den, Lola. Het is vermoeiend, weet je, iedere dag urenlang met drukke beweeglijke kinderen optrekken". „Vermoeiend!" lachte Lola. „Als je eens wist Maar is het dan niet iets heerlijks, al dat jonge goed. En is het niet interessant al die verschil lend aangelegde kinderen gade te slaan en ze te leiden. Ik heb grote plannen, weet je. Als papa me hel pen wil, zou ik een kindertehuis willen stichten, het liefst aan de bos rand. Het moet geen gewone en ook geen bewaarschool zijn; meer een tehuis, waar de kinderen van hun zesde .tot hun veertiende jaar in hun vrije tijd kunnen komen, en ik zou willen maken dat ze zich daar dan ook echt thuis voelden. Ze kunnen er spelen en werken en lezen en wat met elkaar praten, net wat ze willen. Er moet geen dwang zijn, maar wel leiding natuurlijk. Net als een moeder met haar kinderen om gaat. O, ik heb het al helemaal uit gedacht. Lijkt het je geen reuze- idee?" Bernarda had met stijgende ver bazing geluisterd tot Lola nu bijna buiten adem zweeg. ,,'t Is zeker een reuze idee" ant woordde ze. Iets dergelijks zweefde mij voor de geest toen ik er mee begon. Ik ben alleen verbaasd dat jij warm loopt voor zo'n plan. Je hebt toch altijd gezegd dat ieder voor zichzelf moest zorgen". „O, Bernarda, schei uit; daar ben ik toch overheen", zei Lola wat on geduldig. „Dat heb ik je toch al ge zegd. Al voordat ik mevrouw Han- nebeck in aanraking kwam o ja, ze komt me volgende week hier op zoeken, schreef ze maar al lang voor die tijd was ik ontevreden en rusteloos en zocht telkens iets an ders om te doen. En toen is zij zo'n steun voor me geweest. Ze lijkt 'n beetje op dat portret van mama, weet, dat in papa's werkkamer hangt. Ze is erg godvruchtig en eerst dacht ik dan ook dat dat voor mij toch niets was. Maar ze heeft te gelijk zoiets liefs over zich, ze is hele maal niet stijf, of preuts. In ieder geval door haar ben ik dan toch gaan nadenken over allerlei dingen, en toen ben ik ook gaan be grijpen dat ik andersom moest gaan leven zal ik maar zeggen. Niet aan mezelf denken, maar zo als Christus gezegd heeft: hebt uw naaste lief gelijk uzelve. En werke lijk, Bernarda, ik heb me nog nooit zo rustig en tevreden gevoeld als de laatste weken. Dus dat is toch wel het beste bewijs". Impulsief sloeg Bernarda haar arm om Lola en gaf haar een hartelijke kus. „Wat heerlijk, Lola. En ik hoop dat je zult slagen met je plan". „Laat je dan de kinderen aan mij over?" „O ja. met het grootste genoegen. En ik ben toch zo blij. Wat zal Hans zeggen; hij heeft het van tevoren ge weten nota bene. Die kende je dus blijkbaar toch beter dan ik". „Wat heeft Hans van te voren ge weten?" „Dat jij zo veranderd zou zijn. Weet je wat hij gezegd hij?" „Nee, wat dan?" „Hij zei dat je ziel schijndood ge weest was en dat die nu tot leven was gekomen". Lola stond even zwijgend Omlaag te kijken naar het weideveld waar Hans met de kinderen aan het spe len was. Toen zei ze peinzend: „Misschien. Misschien is dat zo en lag alles wat zich nu openbaart in derdaad altijd al diep in me verbor gen zonder dat ik dat wist. Maar het kan ook zijn dat 't als een soort openbaring later van bui ten af tot me gekomen is. Want wat ik zeker geloof is dit: evengoed als er slechte mensen zijn die anderen in een verkeerd opzicht beïnvloe den, zo zijn er mensen die een ze ker licht uitstralen, mensen in wie het goede, dat bij iedereen aange boren is, zo sterk leeft, dat hun om geving onweerstaanbaar tot dat goe de aangetrokken wordt. Dat heb ik heel sterk gevoeld in mevrouw Han- nebeck. Ook Hans is zo; en jij mis schien ook maar jou ken ik geloof ik tegoed en daarom heb ik nooit naar je wilen luisteren". Even zweeg ze; toen ging ze met neergeslagen ogen zacht verder, „er is een uur geweest dat ik dit goede dat de kern van Hans is, sterk voel de; maar omdat het tegelijk zo'n bittere vernedering voor mezelf was, maakte het juist dat ik woest op hem werd en hem begon te haten. Maar dat uur is altijd in mijn her innering blijven hangen en langza merhand ben ik zijn houding gaan begrijpen. Toen zag ik eigenlijk pas in waar ik zelf fout was geweest. Daarom geloof ik nu dat ik haast wel zeggen mag dat de openbaring waarover ik het daarstraks had, op dat uur begonnen is". De woorden van haar zuster die getuigden van ernstig nadenken en van een rijke levenservaring, had den geklonken als een biecht en Bernarda voelde zich niet in staat hierop een antwoord te formuleren. Zo bleven ze zwijgend in harmonie met elkaar en met hun omgéving, een tijdlang over de velden uitkij ken. Tenslotte vroeg Bernarda wat «n- zeker: „Maar nu haat je Hans toch niet meer, Lola?" „O neen, zeker niet. Ik zie hem nu als een broer waarvan ik houd en als een voorbeeld zoals hy dat is voor iedereen wiens weg hij kruist". EINDE

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9