Mallegat in Meppel niet meer dan een flessenhals DE WATEROVERLAST IN: Noord-Limburg Borculo Oost-Groningen DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Advertentie) De inwoners van Meppel zijn - reeds gedurende lange tijd - gewend aan hoge waterstanden rond hun stad. Kanalen als de Hoogeveensevaart en ri viertjes als de Reest, de Wold Aa en de Oude Vaart brengen sinds jaren het water uit Zuid- en Zuidoost-Drente naar dit deel van de provincie. Het werd daar via het Meppelerdiep en het Zwartewater afgevoerd, eerst naar de Zuiderzee en later naar het IJsselmeer. In het platte' jaargetijde kwam het vaak voor, dat de riviertjes buiten hun oevers traden. Ging dit gepaard met zuidwester-storm, dan werd het water in IJsselmeer, Zwartewater en Meppelerdiep opgestuwd en over stroomde een groot gedeelte van de stad. Zulks gebeurde bijvoorbeeld on geveer 35 jaar geleden nog. deze verruiming van het Mallegat in Meppel niet als een afdoende oplos sing omdat in dat geval toch de si tuatie zou blijven bestaan, dat over tollig water dat door twee riviertjes wordt aangevoerd, door een bewoond stadsgedeelte moet worden afge voerd. Reeds sedert enkele jaren wordt er door de versciiillende instanties „gedokterd" aan mogelijke oplossin gen voor de waterafvoer, die in dit gedeelte van Nederland, dit getui gen de jongste gebeurtenissen, wel enige verbetering behoeft. In Meppel gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag wat al lang gevreesd werd. Grote hoeveelheden water vloeiden naar de stad en de storm stuwde het water in Meppe lerdiep en Zwartewater zo hoog op, dat er by Meppel vrijwel niets weg kon. De Meppelerdiepoevers, welke voorheen als boezem dienst deden, konden nu niet als zodanig dienst doen, als gevolg van de bedijking van het Meppelerdiep die vorig jaar gereed is gekomen. In het noordoosten van de stad trad zondagochtend vroeg de Wold Aa buiten haar oevers. In het zuid oosten kwamen straten blank te staan door het water, dat uit Mep pelerdiep en Reest stroomde. In de Kind van de rekening? In de jaren na de tweede wereld- Oorlog zijn er in Drenthe belangrijke waterschapswerken uitgevoerd, ten behoeve van de verbetering van de waterkering. Een riviertje als de Wold Aa bijvoorbeeld, werd genor maliseerd en heeft daardoor een aanmerkelijk grotere afvoercapaci- teit gekregen. De Oude Vaart heeft men op het ogenblik onderhanden. DE OORZAAK Oude Vaart en Wold Aa vloeien in het noordoosten van Meppel sa men en voeren hun water door een nauwe gracht door Meppel het Mallegat geheten naar het Mep pelerdiep. Dit nu, wordt thans in Meppel als de oorzaak van de hui dige wateroverlast gezien. Oplossing niet eenvoudig. Verruiming van het Mallegat zou een oplossing kunnen bieden. Plan nen daartoe liggen gereed, maar de uitvoering daarvan in samenwer king met de provincie Drenthe is niet eenvoudig omdat er een dicht bebouwd stadsdeel van Meppel bij betrokken is. Bovendien ziet men Monument voor 7-December-Divisie In Schaarsbergen is woensdag een monument onthuld voor de gevallen militairen van de 7-December-Divisie. Foto: Mevrouw A. G. van Anrooy- De Kempenaer, presidente van de Oorlogsgravenstichting, brengt aarde in van het ereveld Menteng P'lelo. loop van de dag trok het water zich wat terug, als gevolg van het feit dat de Meppelerdiepbekading was doorgebroken. In het noordoosten verergerde de toestand echter, zoda nig dat in de loop van maandag een derde deel van de stad blank stond. Nadat de storm was uitgewoed, trok het water afkomstig van Reest en Hoogeveensevaart zich terug. Het Mallegat bleef echter een flessen hals. VERSNELDE ACTIVITEIT GEWENST. In Meppel dat vandaag zyn vierde „overstromingsdag" ingaat heeft men de gedachte het kind van de rekening geworden te zijn bij het overleg tussen de verschillende in stanties. Meppelé burgemeester, prof. mr. A. Kleijn, verklaarde desgevraagd: „Het enige voordeel dat Meppel mis schien uit deze gebeurtenissen kan trekken is, dat door een overstro ming als deze'een versnelling plaats vindt van de activiteiten van de in stanties, provinciale- en Rijkswa terstaat die met dit probleem ook te maken hebben". De vele inwoners van Meppel die thans in lege huiskamers verblij ven, of rond een petroleumkacheltje zitten in een verdieping van hun woning, beschouwen dit inmiddels als een schrale troost. MINISTERIE VOOR WATERSCHADE AANSPRAKELIJK GESTELD. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft een telegram ontvan gen van drie textielfabrikanten in Geldrop, waarin onder meer het mi nisterie aansprakelijk wordt gesteld voor de bedrijfsschade, die door de wateroverlast in hun fabrieken is ge leden. Eveneens zijn telegrammen verzon den aan het gemeentebestuur van Geldrop, aan de directeur van de Provinciale Waterstaat en het wa terschapsbestuur in Boxtel, met de zelfde inhoud. Het ministerie bevestigde de ont vangst van het telegram, doch wenste geen commentaar hierop te geven. Men wacht by het ministerie de gang van zaken af. De fabrikanten hebben besloten gezamenlijk een gerechte lijke actie te voeren om een uitspraak te verkrijgen over de vraag, welke instantie voor de hoge waterstand van de Kleine Dommel aansprakelijk kan worden gesteld. Opheffing der Elleboogse en Stompwijkse Verlaten gewenst Het waterschap De Elleboogse en Stompwijkse Verlaten onder de ge meenten Zoetermeer en Leidschen- dam is in het verleden opgericht voornamelijk ter behartiging van de belangen van de scheepvaart bij de wateren achter de Elleboogse en Stompwijkse Verlaten. In de laatste jaren is deze taak in omvang ver minderd doordat de instandhouding van de vaargelegenheid in verschil lende vaarten aan de inrichting van het waterschap werd onttrokken. Nu de laatste twee schippers, nadat hun een tegemoetkoming in de schade wegens de feitelijke sluiting van het Elleboogse Verlaat is toegekend, van de wateren van het waterschap als vaart weg geen gebruik meer ma ken, behoeft voor de vaargelegen heid niet langer zorg te worden ge dragen. G. S. achten het uit bestuurlijk en waterstaatkundig oogpunt gewenst, dat het waterschap wordt opgehe ven en zyn nog resterende taak zal worden toevertrouwd aan het hoog heemraadschap Rijnland, aldus G. S. in een voordracht aan Prov. Staten van Zuid-Holland. In Noord-Limburg heeft men ook te kampen met het sterk gewassen Maaswater. Het dorpje Ayen, alsmede enkele boerderijen zijn volledig ge- isoleerd. Sommige boeren zijn door het opkomend water volkomen verrast. Reeds gerooide bieten en korenmijten zijn in het water terecht gekomen. Vele schippers zagen zich, voor het passeren van de spoorbrug bij Venlo, genoodzaakt om de stuurhut af te breken. De laad- en loscapaciteit van de Venlose haven is sterk teruggelopen, daar men alleen van de Winterkade gebruik kan maken. De Berkel heeft weer haar normale peil bereikt. In Borculo is vrijwel alle water uit de stad verdwenen. De nieuwe woonwijken hebben door het water veel schade geleden. In de polders rond Borculo begint het water ook goed te zakken. De toegangswegen naar Borculo vanuit de richting Ruurlo, Neede en Barchem zijn echter nog steeds afgesloten. Vele dijken in Oost-Groningen lopen nog steeds gevaar. In de Kromme Wijk te Stadskanaal heeft de gemeente Onstwedde een dam opgeworpen om te voorkomen dat de landerijen rond Veenhuizen zullen overstromen. Op talrijke plaatsen blijft het gevaar voor doorbraak of overspoeling van de dijken voortduren. De vrees wordt nog versterkt daar het water in het Ter Apelkanaal nog steeds stijgende is In Kavelingen staan drie groente- kwekerijen, en een steenfabriek onder water. De aardappelmeelfabriek te Musselkanaal heeft een dag stilgelegen bij gebrek aan water. Door het afdammen van het Musselkanaal kwam deze fabriek namelijk zonder water te zitten. Uithuilen en opnieuw beginnen Een jaar geëist tegen medeplichtige aan huwelijkszwendel Een jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen de 42-jarige mevr. H. H.- S. uit Hilversum die medeplichtig heid is ten laste gelegd aan gevallen van oplichting, door G. W. O. in de jaren 1957-'59 gepleegd, en waarvoor deze op 7 oktober van het vorige jaar door de rechtbank in Amsterdam werd veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Verdachte, die het haar ten laste gelegde bekende, had O. geholpen bij het plaatsen van huwelijksadverten ties. De brieven, die daarop binnen kwamen werden door haar beant woord en zij hielp O. bij het in con tact komen met de reflectanten. Door het doen van trouwbeloften had O. van drie schrijfsters op deze adver tentie bedragen van resp. 28.000, 7000 en f 29.400 weten los te krij gen. Van dit geld hadden verdachte en O., die in concubinaat leefden, een royaal leven geleid. Omdat verdachte enkele, O. toe behorende goederen naar zijn zeggen niet had teruggezonden gaf hij uit represaille de vrouw terzake van me deplichtigheid aan zyn misdrijven by de justitie aan. De officier van justitie twijfelde niet aan de invloed, die O. op ver dachte had. „Maar zij had ook in vloed op hem. En ze had met deze man kunnen breken. Verdachte speel de het misdadige spelletje van O. mee en profiteerde er rijkelijk van," aldus de officier. Blijkens de rappor ten is verdachte een egoïstische, ver kwistende vrouw, die „graag in het geld roeide." Gistermiddag was ook O. als ge tuige aanwezig. De president wilde hem echter niet horen, omdat hij O. „de triomf om in het bijzijn van ver dachte aan het woord te zijn niet gunde." O. moest dan ook gedurende een deel van de zitting in de getui- genkamer blyven. De verdediger, die een voorwaar delijke straf bepleitte, vond, dat hier wel van een dwangpositie van zijn cliënt sprake was. Zij is meermalen door O. mishandeld. Uitspraak op 21 december a.s. Minister Luns neemt rust op Canarische eilanden Omstreeks Kerstmis zal d minis ter van buitenlandse zaken, mr. T. M. A. H. Luns, die wegens 'n zwaar belast programma der laatste maan den oververmoeid is, vertrekken naar de Canarische eilanden. Le mi nister zal daar rust nemen tot half januari. Wim Kan zal dit jaar op oudejaarsavond voor de Vara-microfoon optreden. Onder de titel „Uithuilen en opnieuw beginnen" zal hij een uur lang con ferences en liedjes brengen. Wim Kan wordt, zoals gebruikelijk, begeleid door pianist Ru van Veen. Foto: Of Wim Kan in zijn ondergelopen tuin in Aalsmeer inspiratie opdoet, weten we niet. Maar dat het weer een hele klus Is staat vast. S.E.R. adviseert: geen hogere ziekenfondspremie De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal door de SER ge adviseerd worden, de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1961 niet te verhogen en te handhaven op 4,8 pet. De Zieken fondsraad wil een premieverhoging tot 5,1 pet. Wanneer de minister de /erstrek- kingen zou willen uitbreiden tot de kosten van behanl cling in verpleeg inrichtingen, zou de SEP. niet ver der willen gaan dan een premiever hoging tot 4,9 pet. per 1 januari 1961. Eerste Kamerlid J. H. DERKSEN kreeg hartaanval De voorzitter van de Kath. Onder wijzersvereniging en Eerste Kamer lid voo de KVP, de 61-jarige heer J H: M. Derksen, heeft een hart aanval gehad. De heer Derksen zal tengevolge hiervan enkele maanden volledige rust moeten houden. Nederlands grootste brug- kraan komt in Haringvliet Op het „kunsteiland" in het Ha ringvliet wordt op het ogenblik een vrij spectaculair werk uitgevoerd. Men is er namelijk bezig met de laatste fase van de constructie van Nederlands grootste brugkraan. De brugkraan zal worden gebruikt bij de bouw van de brug over de spui-sluis in het „kunsteiland". De brug zal een onderdeel gaan vormen van de vierenhalve kilometer lange dijk die het Haringvliet gaat afslui ten en die de verbinding gaat vor men tussen Voorne en Putten en Goeree-Overflakkee. De twee „po ten" van de kraan ieder veertig meter hoog staan overeind en worden met tuien op hun plaatsen gehouden. De poten staan 75 meter uit elkaar op een rail. De enorme holle legger van 5.20 meter hoogte en vier meter breedte, die op de beide poten gaat steunen wordt lang zaam omhoog gebracht. Deze zal een veertig meter boven zeeniveau ko men. Op de legger bevinden zich twee lieren. Ieder van hen heeft een draagvermogen van 125 ton en sa men zullen ze dus laster tot 250 ton kunnen verplaatsen. De brugkraan zal worden gebruikt om negentien enorme platen beton die samen het wegdek van de brug over de spuisluis gaan vormen, op hun plaats te brengen. Iedere plaat weegt 250 ton, heeft een dikte van 1.80 meter en een breedte van 23 meter. De brug komt achttien meter boven zeeniveau. Ze zal een lengte krjjgen van ongeveer 1100 meter.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8