\M$maGAT; jjüéjLMmrM SCHERP 0WV Ar> '«sier Burgerlijke Stand Laatste Berichten Philip Young naar Amerika K.V.P.-fractie over klimaat in industrie en bloembollenbedrijven DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 SLOOPACTTVITEITEN. Voor de panden Breestraat 20 en 22 is een schutting verrezen, het geen een gunstige voorbode is van betere tijden voor de telefoondienst in Leiden. Achter deze schuttingen worden genoemde panden n.l. afge broken om plaats te maken voor uit breiding van de telefooncen-lrale aan de Boommarkt. Zoals eerder ge meld, zal hier een gevel worden ge plaatst die aansluit op de gevelstijl van aangrenzende panden. De uit breiding van de centrale is hoogst noodzakelijk in het belang van het grote getal wachtende abonnees. Meer ruimte leidt tot uitbreiding van de apparatuur, hetgeen dringend no dig is. Gesloopt wordt ook aan de Zonne veldstraat waar het voormalige phy- siologisch laboratorium, thans geves tigd aan de Wassenaarseweg plaats maakt voor een aanzienlijke uitbrei ding van het Kamerlingh Onneslabo- ratorlum. De sloperij is thans vol tooid en met de nieuwbouw wordt een begin gemaakt. Architect M. Koolhaas te Ooster beek, heeft namens Tri-expres, het verbouwen van het winkelpand Haarlemmerstraat 299, opgedragen aan de firma K. van Meyen en K. Crama, alhier. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het dierenartsexamen de heer H. Klaassen te Leiden. Rapport over Herv. jeugdwerk in Leiden Dezer dagen is een rapport ver schenen over de situatie in het Leids Hervormd jeugdwerk. In een voor woord schrijft de voorzitter van de cenrtale kerkeraad, ds H. J. Achter berg: „Jarenlang hebben wij gewacht op een dergelijk nauwgezet onder zoek naar de stand van het jeugd werk. Nu weten wij wat er is. Nu kunnen wij ook gaan zien wat er no dig is." Een van de conclusies in dit rap port is, dat Hervormd Leiden be hoefte heeft aan een jeugdpredikant, ds Gijsbers, hervormd predikant te Leimuiden, is slecht voor enkele da gen in de week beschikbaar. De rap porteurs zijn van mening, dat de jeugdpredikant in Leiden een om vangrijke taak zal hebben. De vraag of de benoeming van een jeugdpre dikant niet boven de financiële draag kracht van de hervormde gemeente hangt in grote mate af van het resul taat der vrijwillige bijdragen, die in de plaats zijn gekomen van de kerk belasting. Het streefbedrag van 200.000 voor dit jaar is op 10.000 gulden na bereikt. Het rapport geeft een methodiek voor de organisatie van het jeugd werk, waarin de jeugdpredikant het middelpunt is. Eerste klasse: AWS-MDH 7-5; Cen- lClDijnen en (gedistilleerd trum-MDS 5-7, Groenoord-PVH 8-4, AWS-DVS 7-5. i (Advertentie) Tweede klasse: Sportief-Oosth. 3T D-SLF 7V.-4'/.. Derde klasse: DSB-Oosth. 3 41/:-7'/s, DSB 4-Groenoord 6-6, SLF-Oosth. 4 7-5. GEM. AANKONDIGINGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten een wacht- verbod vast te stellen voor de Burg- steeg. Afschriften van dit besluit zijn verzonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland en aan de door de Mi nister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel hebbende, alsmede aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Avond Drankbestrijders: Universiteit (Je Doorhr(mk» Melk is veel gezonder Het Sint Nicolaasfeest hebben wij weer achter de rug. Thans nadert Kerstmis en oud en nieuw. Deze feestelijke dagen kan men zich niet indenken zonder een speciale drank, een glas wijn en een borrel. Mevr. Holleman, lid van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van al coholhoudende dranken, sprak gis teravond in „Ons Centrum" over de verderfelijke invloed, die een glas wijn, bier of jenever heeft op het menselijk reactievermogen. Zij vertelde de aanwezige dames over haar belevenissen met een 16- jarige jongen in haar functie van ge zinsvoogdes. De knaap kende geen huiselijke gezelligheid en ging zijn vertier zoeken in cafetaria en café's. Nadat mevr. Hollcman nog gewezen had op het grote drankverbruik per hoofd van de bevolking in Duitsland en Frankrijk gaf zij het woord aan de twee medewerkers van het Ne derlandse Zuivelbureau, die vertel den welke grondstoffen er allemaal in melk en melkprodukten zitten en dat melk onontbeerlijk is voor ieder mens, groot en klein. Rustig weer De Bilt, donderdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mee: Een storing verplaatste zich van de Adriatische Zee via Oostenrijk en Polen naar de Oostzee. Deze bracht in Duitsland nog al wat regen en donderdagmorgen bij Zweden sneeuw bij krachtige oostelijke win den. Deze depressie zal zich in de richting van Finland bewegen. Een andere depressie trok over Spanje naar het westelijk deel van de Mid dellandse Zee, in Spanje regen en sneeuw brengend. Op de Oceaan is de luchtdrukverdeling wat gewijzigd en bewegen enkele depressies zich in ongeveer noordoostelijke richting langs NeW-Foundland. De uitbrei ding er van in oostelijke richting gaat maar langzaam. Boven West-Europa zal, bij langzaam verder stijgende luchtdruk, het rustige weer, met op vele plaatsen mist, ook het komende etmaal aanhouden- De temperaturen worden daarbij over het algemeen opnieuw iets lager. POTI.OOP EN GEEST No. 537. Horizontaal: 1. mannelijk beroep, 5. cilindervormig voorwerp, 6. drempel, 8. vreemde munt (afk.), 9. insektje, 10. gebod. 13. voegwoord, 14. bijb. figuur, opvolgster van Vasti, 17. knaagdier, 18. koning van Egyp te. Vertikaal: 2. voor, 3. wijnsoort, 4. verouderd woord v. ivoor, 6. bezink sel. 7. eenjarig kalf, 8. lengtemaat (afk.), 11. meisjesnaam, 12. zoon van Noë, 15. baan voor balspel, 16. gra vure. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. pieper, 5. e.o., 6. go, 7. sla, 9. ton, 10. lor, 11. sloom, 13. ert, 15. als, 17. sip, 19. Ta„ 21. es, 22. stapel. Vertikaal: 1. pol. 2. en, 3. ego, 4. rond, 5. esp, 8. alles, 9. trots, 12. pats 14. Ops, 16. lat, 18. iel, 20. op. PROEFSCHRIFT OVER HISTORI SCHE ASPECTEN ZUTPHEN Op 7 december jl. promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de rechtsgeleerdheid, mr. W. de Vries, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, geboren in 1908 te Arnhem en thans wonende te Vught, op een proef schrift, getiteld: ,De Opkomst van Zutphen". Promotor was prof. mr. H. F. W. D. Fischer. De promotie ge schiedde cum laude. Uitgaande van een groot aantal in het Zutphense gemeente-archief en elders berusten de valse oorkonden, waaronder de stadsbrief van Zutphen heeft de schrijver in zijn proefschrift uiteen gezet dat deze valse bescheiden zijn vervaardigd op instigatie van de Gel derse graaf Reinald I (1271-13261, deels om de Gelderse steden ten tij de van de verpanding van Gelre en Zutphen aan Vlaanderen (1290-1296) te beschermen tegen de Vlaamse be zetters, deels ter versterking van de Gelderse landsheerlijke inkomsten en deels om de eerzuchtige en krank zinnig wordende Gelderse graaf te doen opnemen onder de Duitse Rijks vorsten. Zij hebben in 1339 mede de grondslag gevormd voor de verhef fing van graag Reinald II tot hertog en van het graafschap Gelre tot een hertog- en vorstendom. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, ge titeld: „Bereiding en metabolisme van J 131-serum-albumine". de heer K. S. Wiarda, geboren in 1932 te Rotterdam en wonend in Rotterdam. Promotor was prof. dr. A. Querido. Het proefschrift behandelde de in vloed van ioniserende stralen op de eiwitstofwisseling, wat werd bestu deerd aan de hand van de .etgeval- len van serum albumine. Hiertoe werd natief, met behulp van kolom- electrophorese bereid, homoloog al bumine. na gemerkt te zijn met ra dioactief jodium, ingespoten bij proefdieren (konyner en ratten), welke werden blootgelegd aan de hoge doseringen ioniserende stralen en aan controle dieren. De verdwij ningssnelheid van het gemerkte al bumine uit de bloedbaan werd ge meten. Gevonden werd. dat onder invloed van ioniserende straling de afbraaksnelheid van het plasma-al- bumine vergroot is, direct nadat be straling heeft plaatsgevonder Wan neer de dieren herstellen na de be straling wordt de afbraa^snelheid van het plasma-albumine weer nor maal. Bevorderd tot doctor in dc genees kunde op een proefschrift getiteld: „De gevolgen van vroeg-kinderlijke voedingsstoornissen met cerebrale complicaties", de heer R. Agema. ge boren in 1926 te Haskerland en thans wenend te Oegsteeest. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer N. A. van Gallicum te Amsterdam. BIOSCOPEN De films in de week van 2-9 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De maniak", 18 jaar. Lido: .Mein Kampf". 18 jaar. Luxor: „Drama in de spiegel", 18 j. Studio: „Het schandaal van Cloche- merle", volwassenen. Trianon: „Faja Lobbi", alle leeft. Rex: „De dood rijdt mee", 14 J. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Herenhandschoenen, portemonnaie, sjaal, regenbroek, geldsbedrag, kin derschoentjes, rozenkrans, bad- broekje, badhanddoek, reclamebord, bankbiljetten, muntbiljetten, heren hoed, riem, schooltas, slagersmes, lantaarn, droogrek, balletschoentjes, autostep. tuinstoel, plank, monty coat, handtas, sleutels, damespols horloge, herenbril, kinderbril, baret, regenjas, dameshand. cboenen, pas ser, blokfluit, ceintuur, trainingspak, sportschoenen, kano. wieldop, jon gensjasje, scheerapparaat, armband, staalboek, damesschoenen, nylonkou sen, boodschappentas, weekendtas, mand. broek, seirhaarspeld, zakhor loge, lap stof, halsdoek, zegelring, vulpen, papierbak, breiwerk, dictaat cahier, boeken, contactsleutel, rij wieltas, motorhandschoenen, gram mofoonplaten, jurwerk (horloge), rolschaatsen, badtas. Terug te bekomen of inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nierwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. bracht de Sint naar bejaarden Om de doorbraak. Op speciaal verzoek van de jarige Sint en dank zij de onvermoeibare ijver van de leden van het dames-comité, mevr. A. Brandt-Van Dijk en mevr. J. v.d. Wilk-De Zeeuw, kon de jeugd van de speeltuinvereniging „Om de Door braak" evenals vorig jaar ook nu weer bij twee bezoeken van St. Nico- laas de taak van diens zwarte knech ten overnemen.. Gisteravond werden het Oudenliedenhuis aan de Heren gracht en het Rusthuis der Herv. Diaconie (Geref. Minnehuis) in de Kaarsenmakersstraat wederom be zocht en heeft een deputatie van de Doorbraakj eugd aan de bewoners van de beide tehuizen uit naam van de Sint een pakket overhandigd, dat naast een grote speculaaspop en fruit, een assortiment lekkernijen bevatte. De diabetici ontvingen een rijk ge vulde fruitschaal. Dat dit bezoek van de Doorbraak- jeugd door de ruim 150 bejaarden op hoge prijs werd gestald en hen diep heeft getroffen, bleek wel uit de woorden van dank. Zaterdagmiddag a.s. komt de jeugd van „Om de Door braak" bijeen ter viering van het St. Nicolaasfeest. Leidse agenda DONDERDAG 8 DECEMBER „Sempre Crescendo" Galaccn- cert Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m. Comm. Esthetische Vorming Schooljeugd Scapino-ballet. „Ver jaardag van de Infante10 uur v.m. St. Anthonius (Horeca-personeel). Vergadering, zaal Haarlemmerstr. 22. Selskip Frijslan. Sinterklaasjourn. 8 uur Kleine Burcht. Veron. Bijeenkomst 8 uur nam. Rehoboth. Avibus. Vogelshow. 8 uur opening. 810 uur nam. St. Leonardushuis. VRIJDAG P DECEMBER Kyn. Ver. „Rijnland" Cursus AKK „Zomerzorg" 8 uur n.m. „De Zanger", kar ariever. Café Roval, 8 uur n.m. St. Adelberrier. „Het Gulden Vlies" 20.15 uur n.m. Expogé Bijeenkomst in „De Har monie". 8 uur n.m. K.A.V. Herensingel St. Nicolaas viering. 8 uur. Zaal Maria Gijzen- steeg. ZATERDAG 10 DECEMBER Kon. Ned. Hist. Ver. Demönstra- tiemiddag in het Rijksherbarium, Nonnensteeg 1, 14.15 uur n.m. De Zanger" Tentoonstelling café Roval. geopend 10-22 uur. R.K. Onderwijzersvereniging Sint Augustinus. Bijeenkomst. Gulden Vlies 3 uur n.m. Avibus. Vogelshow 1022 uur. St. Leonardushuis. Haagweg. ZONDAG 11 DECEMBER De Zanger. Tentoonstelling. Café Royal. 10—17.30 uur. Avibus. Vogelshow. St. Leonardus huis 1022 uur. „De Zanger", kanariever. Uitslag keuring. Café Royal, 8 uur n.m. APOTHEKERS DIENST Geopend Apotheek Kok, Rapen burg 9. tel. 24807. Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Laurent van der Windt (tot 6 dec.) Lakenhal, schilderijen uit inzen- Openingsuren R.K. Bibliotheek Maandag 14.00 tot 17.00 Dinsdag 10 00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00; 16.30 tot 2u 00 Woensdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00. Donderdag 10 00 tot 12.30; 18.30 tot 20.00. Vrijdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00: 19.00 tot 20 30 Zaterdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00. Voor ie jeugd: Maandag 16.00 tot 17.00: dinsdag 16 00 tot 17 00: woens dag 1400 tot 17.00; donderdag 18.30 tot 19.30; zaterdag 14.00 tot 16.30. Filiaal noodkerk Bosbuizerlaan Dinsdag 15.30-18 00; donderdag 15- 17 en 19-20.30; zaterdag 14.30-16.30 u. Geboren: Neeltje Adriana dr van A. v. d. Bogaard en N. A. Verhoeff; Jan Willem zn van G. v. d. Meent en J. H. Klein: Apolonia Francisca Maria dr van C. J. M. Zandbergen en G. J. v. d. Drift: uohanna dr van P. Bervoets en J. v. d. Laaken; Jo hanna Maria Cornelia dr van J. W. van Egmond en TI. de Bruin; Judith dr van P. Barnhoorn en J. van der Plas. Overleden: J. C. Lommelaars 93 jr wed. van J. van der Stok; N. Brugman 80 jr wed. van J. Pouw; J. Dreef 86 jr man; C. J. de Feij 77 jr echtgen. v. J. Robbers. KLAVERJASSEN IN LEIDEN In de eerste klasse moest koploper P. v. H. het ook ondervinden dat het ernst is met Groenoord; het was jam mer voor P. v. H. dat zij met drie punten achterstand begon; zij wist in de eerste ronde gelijk op te gaan, maar daarna gaf Groenoord nog marr twee partijen weg. Hiermee werd het 8-4 voor Groenoord. Uitslagen: Ere-afd.: KNG-Zaalb. 9-3; SLF-T. D. 5-7, OEGSTGEEST Raadsagenda Voor de vergade ring van de gemeenteraad van Oegst- geest op woensdag 14 dec. a.s., des avonds te half acht, is een agenda vastgesteld waaraan wij het volgen de ontlenen: benoeming van twee le den van de gemeentelijke commissie voar maatschappelijke zorg; id. v.d. commissie tot wering van schoolver zuim; voorstel tot vaststelling van een verordening benzinepompen; id. crediet voor de .aanleg van wegen in Bijdorp en machtiging tot verkoop van grond aan de woningbouwver eniging „Buitenlust"; verkoop van het pand Wijttenbachweg 6; verho ging crediet verbouw bureau gemeen tewerken. UIT DE RAADSSTUKKKEN Om te komen tot de bouw van hon derd woningen door de woningbouw vereniging „Buitenlust" vragen B- en W. machtiging tot evtl. verkoop van 11.105 m2 bouwgrond voor een to taalprijs van 291.710. De bedoeling is daarop 190 eengezinswoningen te bouwen en 90 flats. 64 woningen zijn bestemd voor personeel van de Ko ninklijke Marine. Voor het bouwrijp maken van grond vragen B. en W. een crediet van 122.285. B. en W. stellen de raad voor met ingang van 1 jan. 1961 over te gaan gaan tot de invoering van werkclas- sificatie en prestatiebeloning voor 't gemeentepersoneel. Geboren: Maarten J. z.v. H. M. v. Dort en M. G. T. Willems; Ludovicus J. T. z,v, Th. L. J. Steenmetser en V- M. L. P. B. G. v. d. Wouters d'Oplin- ter; Robertus, z.v. G. F. Lafeber en N. Lubach. Ondertrouwd: G. H. Meurs, 26 j. en P. H. Zwanenburg 29 j.; D. Rom- bout, 21 j. en C. v. Tol, 18 j.; H. Hol lander, 29 j. en J. E. de Ridder, 28 j. Getrouwd: M. Modderkolk en J. Gravekamp. Overleden: J. v.d. Zwart, 74 j., e.v. W. Rihijnsburger; A. Lankhout, 74 j. DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagavond om 23.30 uur is langs de weg Tubbergen—Hardenberg in Langeveen dpor voorbijgangers de 17- jarige jongen J. H. K. uit Langeveen dood in een sloot aangetroffen. Vermoedelijk is hij van achteren door een motorrijtuig aangereden. Het ongeluk is waarschijnlijk ge beurd tussen vijf en zes uur 's avonds. Degenen, die inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de groeps commandant der rijkspolitie in Tub bergen, tel. 05493260. De ambassadei r van de Verenig de Staten in Nederland, de heer Phi lip Young, en diens echtgenote zul len op 20 december Den Haag ver laten. Zij worden op 27 december in de Verenigde Staten verwacht. De ambassadeur, die 3'/s jaar in Neder land heeft vertoefd, heeft, in over eenstemming met de gevestigde ge woonte, zijn ontslag bij president Eisenhower ingediend. Hij zal in Washington een laatste bespreking voeren met de president en met autoriteiten van het State Depart ment, alvorens de regeringswisseling op 20 januari 1961 tot stand komt. SASSENHEIMS RAAD BEKEEK DE BEGROTING Verschil in sociaal gevoel van industrie en bloembollencultuur Tijdens de gisteravond gehouden algemene beschouwingen in de gemeen teraad van Sassenhehn, betrekking hebbende op de gemeentebegroting 1961, was het de fractievoorzitter van de kvp, de heer J. Kortekaas, die de twee stromingen, industrie en bloembollenteelt, in de schijnwerpers plaatste. In zijn betoog kwam de twijfel tot uiting aan de bedoeling van die be langhebbenden, die bescherming van goede bollengrond voorstaan. Staat deze stroming, aldus spreker, met angst in de ogen voor concurren tie van de industrie, wat betreft de personeelsvoorziening? In dit verband wees hij op de teruggang van personeel in het bloem- bollenbedrijf, wat hij verontrustend noemde, mede naar aanleiding van het rapport van de commissie van „Theorie en Praktijk", dat dit met cijfers duidelijk aantoonde. Gezien dit rapport was hij tot de conclusie gekomen dat de verhouding werkgever-werknemer niet altijd juist was. Verschil in Men moet niet slechts oog hebben voor de primaire maar ook voor de secundaire belangen van de werk nemers. en stelde in dit verband de industrie ten voorbeeld. Deze heeft meer zorg voor woon ruimte van haar personeel. Tekenend het klimaat, zei spre ker. „industrie vraagt aan woon ruimtecommissie om woningen, de bloembollenbedrijven niet een". Voortgaande met zijn betoog som de spreker alle nadelen op die bloe mistenarbeiders hebben ten aanzien van hen die in de industrie werk zaam zijn en wees o.m. op de slech te toestand van de schaftschuurtjes op het land tegenover de prachtige cantines bij de industrie om van de sportvelden maar niet te spreken. MINDERWAARDIGHEIDSGEVOEL Door dit alles krijgen de bloemist arbeiders een minderwaardigheids gevoel ten opzichte van industrie- arbeiders. Spr. zag hierin een teken aan de wand. Als men het bollen- vak wil redden moet men meer be langstelling tonen voor zijn perso neel b.v. bij het vakonderwijs, dat onder minder gunstige omstandig heden plaats vindt. Sociaal gezien blijft het bloembol lenbedrijf ver ten achter, riep spr. uit. Ten aanzien van de woningbouw wenste hij goedkope woningwetwo ningen, maar dan ook voor arbeiders in het bloembollenbedrijf. Laat niet alleen onwaardige woningen voor deze categorie zijn. Hij verzocht 't college zijn politiek primair te rich ten op het bloembollenbedrijf, laat dat voor Sassenheim niet verloren gaan. Vervolgens vroeg de heer Korte kaas aandacht te schenken aan de grote groep van kleine kwekers. „Ligt hier geen taak van het ge meentebestuur om met de technische hulpmiddelen van deze tijd deze mensen aan goede grond te helpen?" vroeg spreker. Sprekende over de begroting wees hij op het feit dat bij de post on voorziene uitgaven dc riool-zuive ringsinstallatie ontbrak, wat hem ten zeerste speet. Voor de jeugd vroeg hij goede ontspanningsgelegenheden. Zij heeft er recht op daar de jeugd van deze tijd de beste is die er ooit bestaan heeft. Jeugd die door hard studeren de goede kant opgaat. Wat het uitbreidingsplan betreft merkte spr. op „de tijd zal uitma ken of wjj er wat aan hebben, te meer daar het streekplan dit door kruist". Met de overtuiging dat het moei lijk zal worden voor B. en W. wens te hy het college een vruchtbaar jaar van arbeid toe. WAARDERING De heer Westerbeek (VVD) had waardering voor de wijze van han delen van het college wat betreft de lopende zaken, aankoop gronden woningbouw in plan Bijdorp en in het nieuwe plan Oude Koningshuys. Het begrotingtekort vond hij ten opzichte van andere gemeenten gunstig. Geld aan onderwijs besteed was goed besteed. Schoolgebouwen waren goed, met uitzondering van de R.K. Pancratiusschool, hij vroeg hiervoor aandacht. Spr. verzocht aandacht aan het verkeersprobleem en stond meer één richtingsverkeer voor. Afbraak Hor tus en stichting nieuw Hervormd verenigingsgebouw zouden, volgens hem, de parkeerruimte gunstig be ïnvloeden. Verder wenste spr. de verlichting onder de loep te nemen en maat regelen dienaangaande te treffen. Verontrust. De heer K. v. Breda (Prot. Chr.) was verontrust geworden door de publicaties in de dagbladen over de watersnood in de Tulpenstraat, waardoor de huizen in de gemeente in een kwaad daglicht geplaatst wa ren. Spr. vond, na persoonlijk on derzoek, dat de gemeente tekort was geschoten. Hij zelf had indertijd ad vies gegeven hoe de lekkages ver holpen moesten worden. Nu was hij verbaasd dat na gegeven advies er nog niets gebeurd was. In dit ver band wees hij ook op het perceel Narcissenstraat 36, waar grote scheu ren in de muren ontstaan zijn; zó zelfs dat de schoorsteen los staat. Dit alles stelde spr. erg teleur en hy hoopte dat de woningbouw onder goed toezicht zou komen waardoor dergelijke misstanden voorkomen zouden worden. „Goedkope wonin gen bouwen, best, maar geen uit wassen" besloot spreker. Vuile sloten. Mevr. de Meijer (PvdA) vroeg het college bij benadering aan te geven wanneer aanschaf van een rioolwa terzuiveringsinstallatie verwezen lij kt kan zijn. Er zijn nog teveel „stink sloten" als een gevaar voor de Wat lezers schrijven TOT DE WARE PROPORTIES TERUG GEBRACHT Leiden, 8 december 1960 Nu er steeds meer lawaai is gaan ontstaan over het verse broodje met alle gevolgen van dien en de voor stelling van zaken zo ergerlijk ver draaid wordt, het navolgende om misverstanden te voorkomen: De minister weeklaagt omdat in 80 gemeenten het brood te duur wordt verkocht. Het zijn kleine tot zéér kleine ge meenten, aldus de minister. Bent u al eens getuige geweest van bezor ging van brood in een zéér kleine gemeente? Bijvoorbeeld bezorging in het Rietveld hier vlak bij? Dit gaat alleen met polsstok en zwem broek, middel van vervoer: een bootje. Zoudt u in de winter een wijkje willen bedienen in het Rietveld? Onlangs was er een bakkersknecht, die zijn mand met brood in veilig heid had gebracht om met enkele broden in zijn kar bies de baren op te gaan voor een boer aan de over zijde. Bij zijn terugkomst stond een woedende varkensbeer met z'n voor poten op de broodmand de man zyn voorraad te consumeren. Als een toreador moest hij het beest over meesteren om zijn schaarse resten bijeen te garen. Deze toestanden heersen nog nu nog in zeer kleine gemeenten. Nu kan de minister in een ver warmd departement met een paar wollen pantoffels aan deze buiten bakkers wel aanklagen maar al kre gen deze bakkers een gulden voor een brood dan zou dit nog aan de lage kant zijn. Het te dure brood in 80 gemeen ten dus met een korreltje zout. De verlangde nachtarbeid gaat uit van mensen, die zelf graag 's nachts op bed liggen, nl. van groot-werk gevers in ons land, die 's nachts hun opdrachten laten uitvoeren door an deren. De bezorging van brood gaat immers op het moment goed. Het is ook veelal meer plagerij om de bak ker over zijn toeren heen te jagen om beslist heel vroeg brood bezorgd te willen hebben. De buurvrouw wil het immers ook. Abonnee. (Naam bij de redactie bekend) volksgezondheid. Spreekster vroeg voorts verbetering van het fietspad langs de Parklaan en wenste hier bromfietsen te weren uit noordelijke richting. Ook de bejaardensociëteit beval zij bij het college aan. als men eens aan zou moeten kloppen voor subsidie. Vrydagavond zullen B. en W. de verschillende sprekers beantwoor den. Voor deze algemene beschouwen had een uitgebreide agenda reeds de vole aandacht van de raad gehad. Achtereenvolgens gingen onder de hamer door: de vaststelling maxi mum-bedrag vlottende schuld voor het jaar 1961 ten bedrage van 600.000; vaststelling maximum-cre- diet bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van maxi maal f350 000: vaststelling vergoe dingen per leerling l.o., g.l.o., u.l.o., alsmede voorlopige vaststelling kos ten openbare school en vergoeding ingevolge art. 101 l.o. wet 1920. De raad ging. nadat de heer Platje (WD) gezegd had. het gebruik door particulieren van schoollokalen voor het geven van cursussen toe te jui chen. mits het geen precedent zou scheppen in de toekomst, akkoord met verhuur van deze lokalen. Het verzoek van mej. A. J. Koopman, onderwijzeres van de openbare school, om eervol ontslag, had blijk baar bezwaar by de raad. men ging nl. in geheime zitting. Na herope ning werd het verzoek ingewilligd. De voorzitter bracht woorden van dank aan mej. Ko/pman voor be wezen diensten. Goedkeuring werd verkregen voor de begroting 1961 van het burgerlijk armbestuur. Deze bedraagt f 8.500.— meer dan vorig jaar en is thans ge raamd op ƒ122 500. Enkele compta biliteitsvoorstellen sloten de reeks van zeventien agendapunten af.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2