Gedeserteerde legioensoldaat meer dan genoeg van S.S.-methoden 'm\ SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG EVA EN MARIA Mooi verhaal blijkt niet te kloppen Dragline vernielde resten van oeroude beschaving Brandkast overboord; bende ingerekend Dokter Claudia (230) WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT „ZE SLOEGEN ME IN ELKAAR" Wreedheden in Algerië De uit het Franse Vreemdelingen legioen gedeserteerde Komells de Vries uit Groningen heeft gistermid dag na zijn terugkeer in Nederland aan journalisten over zijn ervarin gen in het legioen en zijn ontvluch ting daaruit verteld. De Vries, die gisteren bij zijn moe der (een weduwe) ln Groningen is te ruggekeerd, heeft al sinds zijn jeugd net avontuur opgezocht. Hij deed dienst In Korea en Nieuw-Guinea, voor hij in het Vreemdelingenlegioen trad. Na zijn desertie met 10 kame raden gaf hij zich over aan de Alge rijnse verzetsbeweging F.L.N., die de mannen tot 5 oktober jJ. gevangen hield, voor zij in vrijheid werden ge steld. Op Schiphol vertelde De Vries, dat hij wel een boek vol kon schrijven over de wreedheden, die hij in Al gerije had gezien en over zijn andere avonturen. wm -m (Advertentie) Twee slachtoffers door kolendampvergiftiging Twee schoorsteenvegers uit Schie dam zijn gisteren in het ziekenhuis te Schiedam opgenomen, nadat zij bij hun werkzaamheden kolendamp vergiftiging hadden opgelopen. Een van hen is er ernstig aan toe. Aan de oplettendheid van de con cierge van de school, waar aij werk ten, is het te danken dat erger is voorkomen. De schoorsteenvegers waren aan het werk in een zgn. roet- gat in de kelder van de R.K. Jan Kruyffschool. De 24-jarige Th. van Loenen uit Schiedam werd in half bewusteloze toestand door de con cierge aangetroffen. Nadat men het slachtoffer naar boven had gedra gen, raakte hij jeheel buiten ken nis. De andere schoorsteenveger H. P. Idema uit Rotterdam voelde zich erg duizelig. Beide mannen zijn naar het zie kenhuis overgebracht, waar zij met zuurstofapparaten behandeld worden. De 30-jarige Groningse avonturier Kornelis Ubel de Vries, die drie jaar geleden vrijwillig dienst nam bij het Franse Vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika en in augustus j.l. met 8 Duitsers en 2 Hongaren deser teerde, ls dinsdagochtend per vlieg tuig op Schiphol teruggekeerd. In 1958 wilde De Vries per boot naar zijn zuster in Nieuw-Zeeland gaan en hij vertrok naar Marseille met het plan daar op een schip te monsteren. Hij kon echter geen schip krijgen en ging bij de vesting van het Vreemdelingenlegioen eens informe ren of er voor hem als gewezen mili tair in het legioen misschien moge lijkheden waren. Aan de voorlich tingsofficier, die hem het legioen schetste als het toekomstige Afrika- korps van de NAVO, vertelde De Vries dat hij er over na zou denken. „Bij het verlaten van de kamer van deze officier zag ik", aldus De Vries, „hoe een bebloede legionair uit een andere kamer werd geslagen waar op de deur stond „Tweede Bureau". Toen dacht ik „hier kom ik nooit meer terug". De Vries wilde naar de poort van het fort gaan, maar werd door negen man „in elkaar gesbgen". En daar was op 8 augustus 1958 zijn avontuur in het legioen mee begon nen. In de kamer van het „Tweede Bu reau" had men hem vijf papleren ter tekening voorgelegd, maar geen Frans kennend had hij dit geweigerd. „Drie uur lang zijn ze met me bezig geweest. Steeds werden die papieren me voor gehouden en ik werd in mijn ribben en op mijn nieren en maag geslagen", zo vertelde rustig en zakelijk deze 30- jarige Groninger. Nadat ze hem eni ge tijd in'een cel hadden gestopt wer den hem wederom de papieren voor gelegd en hij tekende. Sadisten. Hij kreeg een opleiding van zeven maanden voor infanterist-verkenner. De instructies worden in het Frans gegeven en voor velen is het een harde tijd, „want als je het niet be grijpt slaat men het er wel in." De onderofficieren zijn, aldus De Vries, allen gewezen SS-mensen, Duitsers en ook Hongaren en deze laatsten zijn sadisten. In februari 1959 werd de compagnie infanterie waarbij De Vries was ingedeeld, tezamen met andere compagnieën ingezet bij een actie tegen de Algerijnen. Voor een tijdens deze actie uitge voerde verkenningsopdracht verwierf De Vries een militaire onderscheiding Toen zijn compagnie in juli-augustus 1959 terugkeerde in Gerriville moes ten de legionairs daar politiediensten gaan verrichten. „Dat waren SS- en Gestapodiensten", aldus De Vries. Nadat eens een Frans militair transport door het Algerijnse bevrijdingsleger was vernietigd kre gen wij de opdracht als represaille maatregel de tenten, waarin noma den op de grote zoutvlakten buiten Gerriville wonen, in brand te steken en „alles wat naar buiten kwam te liquideren". De Vries vertelde, dat hij alleen bij het in brand steken be trokken was geweest. Hoeveel men sen er omgekomen waren wist hij niet, maar zelf had hij 35 doden, mannen, vrouwen en kinderen, ge teld. Geslaagde vlucht. kaanse grens. Vier gevangen geno men A.L.N.-militairen nam De Vries ook mee omdat zij het terrein ken den. Voor men het niemandsland be reikte moest eerst een bergketen wor den gepasseerd. Het door De Vries op militaire wijze opgezette ontvluch tingsplan slaagde en de groep be reikte de Marokkaanse grens. De behandeling daar was buitenge woon goed geweest, aldus De Vries. De groep was overgegeven aan een officier van de terugvoerdienst voor legionairs van het Algerijnse natio nale bevrijdingsfront. Aan het hoofd daarvan staat, zo deelde De Vries mede, Si Moestafa, een Oostenrijker van geboorte, die o.m. connecties heeft bij het Internationale Rode Kruis te Genève. S.E.R. adviseert over arbeidstijdverkorting in winkelbedrijf Bij het vraagstuk van de arbeids tijdverkorting in het winkelbedrijf - zo schrijft minister De Pous aan de. Tweede Kamer - zijn niet alleen de winkeliers en de winkelbedienden betrokken. Tevens is hier een con sumentenbelang van eerste orde in het geding. Evenzo ondervinden groothandelaren, handelsreizigers en andere tussenpersonen, vervoerders en fabrikanten min of meer de in vloed van de winkelsluiting. Gezien het belang van deze aangelegenheid zal hieromtrent advies worden ge vraagd aan de Sociaal-Economische Raad. CHRISTEN VANDAAG TEN verontschuldiging vooraf. Het is wel gebleken, dat som- migen we nemen aan geen lezers van „De Leidse Cou ranti op de vraag: wat is de onbevlekte ontvangenis van de H. Maagd, niet het juiste antwoord geven. Zij betrekken in hun antwoord soms de boodschap van de engel Gabriël, de maagdelijke geboorte dus van de Heer. Wij beweren niet, dat de maagdelijke staat van de Moeder des Heren er niets mee te maken heeft Hij houdt er nauw verband mee. Het goe de antwoord (dit beschouwe men als een vrolijke aanmati ging onzerzijds!) heeft paus Pius IX gegeven in 1854, toen hij in een beroemde bulle afkondigde: „Wij verklaren, verkondigen en bepalen, dat de leer, die houdt, dat de Allerzaligste Maagd Maria in het eerste ogenblik van haar ontvangenis door een bijzondere ge nade en een bijzonder voorrecht van de Almachtige God, om de verdiensten van Christus Jezus, de Verlosser van het menselijk geslacht, van alle vlek der erfzonde gevrij waard bleef, door God is geopenbaard, en derhalve door alle gelovigen vast en standvastig moet geloofd worden". (Bulle „Ineffabilis Deus"). Door deze onfeilbare uitspraak werd het eeuwen-oude ge loof der Kerk slechts bevestigd en plechtig medegedeeld, dat Maria, voorbestemd om de menselijke moeder te wor den van het Woord, uit eerbied voor het Woord, gevrijwaard bleef van de smet van de erfzonde. Daarom wordt Maria sinds overoude tijden de nieuwe Eva genoemd. Vandaar ook het merkwaardige en onverwachte antwoord, vier jaar later in 1858 door Maria aan de vragende Bernadette gegeven: „Ik ben de Onbevlekte OntvangenisZij is, als tegen-pool van Eva in haar schuld, het menselijk beeld van de onschuld, waarop het Alziend Oog met genadig wel gevallen heeft neergezien. „Want groot is het wat de Almach tige aan mij heeft gedaan". (Magnificat). WAT IS EEN BULLE OF BUL? Het woord is afkomstig van het Latijnse woord bulla, dat een knop aan een gordel of medaillon betekende. In latere tijd ging de naam over op vorstelijke, pauselijke en andere oorkonden, waaraan een (meestal) loden zegel werd beves tigd als waarmerk. Men 6preekt nog steeds van de „doctors bul" halen: aan een universiteit tot doctor in dit of dat pro moveren, waarbij een bul wordt uitgereikt. Het woord bulle bak heeft hiermede geen verwantschap.... De Groninger werd naar Tanger gebracht en vertrok gisteren van Ca- Na deze actie besloot De Vries om sablanca naar Nederland, te deserteren en hij betrok acht Duit- Hij betaalde zelf zijn vliegreis. Tot se en twee Hongaarse legionairs in slot merkte De Vries nog op, dat hij zijn plan. Op 23 augustus van dit een contract had van vijf jaar en nog jaar was het zo ver. Zij lagen toen in 2"/* jaar in het legioen zou hebben Ain Sefra op 13 km. van de Marok- moeten dienen. Archeologische vondsten 'bij Den Haag Belangrijkste vondst thans verloren NOG GEEN DETAILSHANDELS MARGE VOOR MELK. Met betrekking tot de eventuele noodzaak van een verbetering der detailhandelsmarge voor melk heeft de regering zich nog geen definitief oordeel kunnen vormen, zo deelt de minister van Economische Zaken „Na Vogelenzang, .waar wij rijke mede aaiJ de Tweede Kamer. Een vondsten hebben gedaan, had deze verzoek tot compensatie der huur- belanrriikste tot dusver en me kprusverhogmg van 1 april Geen diamanten verzonden Aan de geheimzinnige diefstal uit een Nederlandse postzak, die vrijdag via Schiphol per KLM naar Londen werd vervoerd, waar de verzending naar Milaan wegens de slechte weersomstandigheden vertraging on dervond, is nog een mysterie toege voegd: waar komt het bericht van daan, dat uit die postzak diamanten zijn verdwenen en wie heeft daar van de waarde op maar even 600.000 geschat? Volgens de postale recherche in Amsterdam zijn deze berichten uit een fantasierijke duim gezogen: er zijn vrijdag van Schip hol helemaal geen diamanten naar Milaan verzonden. Wel diefstal Het is waar, dat de postzak vrijdag met 24 aangestekende stukken voor Milaan naar Londen werd verzon den, omdat er geen directe verbin ding met deze stad was. Het is ook waar, dat de postzak zaterdag door een onbekende werd opengemaakt nadat z(j reeds in een Viscount toe stel van de BEA was geladen, die wegens het slechte weer niet kon vertrekken. Eveneens is het juist, dat de 24 aangetekende stukken er uit gestolen werden, maar hoe komt men er bij, dat er diamanten in za ten? Diamanten mogen nl. niet zomaar worden uitgevoerd. Daar komt de douane aan te pas. Voor diamant zendingen is in de Amsterdamse dia mantbeurs een apart postkantoortje ingericht, waar alle zendingen moe ten worden aangeboden. Daar zit behalve van de PTT ook een amb- Matras voor koeien tenaar van de douane, die de zen dingen moet beoordelen. Noch op donderdag, noch op vrijdag zijn bij dit kantoortje diamantzendingen voor Milaan aangeboden. Blijft de theoretisch mogelijkheid over, dat iemand in Nederland klan- destien diamanten heeft pogen uit te voeren. Maar dan kon behalve de afzender alleen de dief zelf we ten welk een grote slag hij had ge slagen en zeker zou dan niemand anders hebben kunnen opgeven hoe veel de diamanten waard waren. Geen alarm. Het mag uitgesloten worden ge acht, dat de dief er zelf een slag naar heeft geslagen en de pers heeft ingelicht en zeker is, dat geen en kele Nederlander zich tot vandaag tot de postale recherche heeft ge wend met de vraag of het soms zijn zending diamanten naar Milaan is geweest, die verdwenen is. Zijn er misschien uit de postza"k toch diamanten verdwenen, die niet uit Amsterdam of Nederland, maar misschien uit Duitsland kwamen? Neen, dat kan ook niet, want in de betreffende postzak zat uitsluitend Nederlandse post. Hoe weet men dan eigenlijk, dat er iets verdwenen is? Omdat de 24 aangetekende stukken op een aparte lijst vermeld stonden, die niet ge stolen is. Men ging de inhoud van de opengesneden zak na. Wat er precies uit verdwenen was kon niet worden vastgesteld, maar wel ont braken de 24 op de lijst vermelde aangetekende stukken uit Amster dam. De Britse recherche deelde dit vanochtend aan het hoofdpostkan toor in Amsterdam mede, waar men de duplo-lijst van de aangetekende stukken op sloeg en constateerde, dat de opgave klopte. Resteert de vraag: wie is de af zender van de 24-stukken of zijn het er soms meerderen? Alle 24 waren voor Milaan bestemd, maar op de lijsten worden noch de afzenders noch de ontvangers vermeld. „We zullen dus moeten afwachten, tot we van de afzender (s) een klacht ontvangen", luidt het commentaar van de recherche. De 77-jarige wielrijder P. Douma uit Rijperkerk (Fr.) werd gister morgen op een kruisppunt in zijn woonplaats door een personenauto gegrepen. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer verleende geen voorrang aan de auto. In de Haagse stadsuitbreiding vondst de belangrijkste tot dusver kunnen zijn", aldus prof. Glasbergen. Uit de bronstijd is nl. nog weinig voor het wetenschappelijk onderzoek ,,Meer en Bos" is een kleine archeo logische werkgroep druk doende de resten van een zeer belangrijke cul- bekend. tuur uit de bronstijd te redden van I960 in de detailhandelsmarge is aangehouden in afwachting van een rapport van het Economisch Instituut voor de Middenstand over de bedrijfs- uitkomsten van melkdetailhandel in 1959. Een tussentijds overzicht is de- De Hilversum-cultuur, waaraan de d"e- dragline er «—«2 MK heeft aangericht. wetenschappelijk onderzoek op een veelzeggend spoor brachten. In het De bouwnijverheid heeft in dil zijn naam aan de eerste vondsten in studer&g binnenkort een punt van de omgeving van Hilversum, die het over, B met belanghebbenden ver- ivpfpn^hannp uk nnnerznplr rvn ppr» duingebied Indertijd de woonlagen Haagse gebied moet thans een groot van de zgn Hilversum-cultuur (plm. deel van het rijke terrein als onher- 1400 v. Chr., aan he, Ucht gebrachk LTondVhel^u^'eul- - ernstige „dingen be- maar door een misverstand tnssen tuurprofiel toch nog resten te vinden J™*» d.<; ZS-jar.ge mag^nbediendc wetenschappelijke onderzoekers en varde voorgaande 3'eenperiode avond "p deltaarlemmerweg in Am- sterdam, ondanks, een ter plaatse gemeentewerken is men vóór de af gesproken graafwerk. „Het is wel jammer", aldus prof. tHd hftfnnnpti me* hei V?n d®.stad' de EscamppoMer, vond- gei(jen(j inhaalverbod, in botsing tijd begonnen met het sten zijn gedaan en onder de hoede £wam met een tegemoetkomende van de historische conservator van personenauto. De heer H. trachtte, bet gemeentemuseum, dr. C. de Wit, terwijl hij een NZH-bus sneed, een zÜn gesteld. Men verwacht dat ook botsing te vermijden. Hij geraakte in dr. W. Glasbergen, directeur van het hier van deze periode (tussen 2200 en een slip. De bestuurder van de tege- instituut voor pre- en protohistorie 2300 v. Ghr.) voorwerpen gevonden moetkomende auto wordt minder van de stedeliike universiteit van kunnen worden, die afkomstig zijn ernstig aan gelaat en handen ge- van de stedelijke universiteit van uit de Jatere steentij<i wond Amsterdam. „Hier is naar voren ge- komen dat er een goede coördinatie nodig is tussen wetenschappelijke in stellingen en de gemeentelijke over heid." Sinterklaassurprise Het 'weede selukie Deze cultuurresten betreffen niet alleen de oudste bewoning van de Haagse omstreken, maar zijn, met de oudste in Santpoort, Vlaardingen en Vogelenzang, van onmisbare waarde dienst uit bij de politie van Sittard lieden, die zwaar ^bemodderd door de voor het onderzoek naar het leven in en Geleen. De opheldering van een In de vroege morgenuren gisteren Toevalligheden maakten m de vver(j de aandacht van de Geleense nacht van maandag op dinsdag de politie getrokken door twee jonge- de bronstijd. Er zijn potscherven gevonden van een Keltische bevolking, welke in de vroege bronstijd uit Zuid-Engelnad v °P een Sinterklaassurprise. naar Nederland is geëmigreerd. De straten doolden. Toen de heren na- der aan de tand gevoeld werden was brutale diefstal en het inrekenen van de waarheid gauw „voor de draad". een bedenkelijk stel jongelieden leek Zowel het busje als de brandkast wa ren ontvreemd in een garage te Sit- Een patrouillewagen van de politie tard. Met een crick heeft het drieste viertal de ruim 1500 kg wegende urnen onderscheiden zich door een zag uit een garage een Volkswagen- brandkast in de auto geladen. De zig-zagpatroon van nagelindrukken busje komen met gedimde lichten - en versieringen op de bovenrand. De politie begon argwaan te koeste ren, daar niemand op het midder- brandkast had een inhoud van 3 tot 4 duizend gulden. De vier arrestan ten zijn: de gebr. L. J. (19), horloge- ?„e nickteliik uur de moeite nam om de maker en J. J. (21), bankwerker;F. L. (19), grondwerker en H. M. (19), Maastricht ding van prof. Glas berg en's assis- garagedeuren te sluiten. Met grote tente, mevr. W. Groenman-Van Waa- teringe, heeft de opeenvolging van ia" snelheid verdween het busje in de voeger. Allen zijn - - de richting Heerken. De politiewagen woonachtig, woonlagen kunnen vaststellen, maar ging achter het busje aan. Enkele men heeft de hoop op het vinden van honderden meters verderop moest 't - - - ..„,VJ MNHNP BÜB, Een berucht stelletje werd hiermee paalindrukken, fundamenten e.d. vluchtende busje een nogal scherpe ingerekend. Met een gestolen auto moeten opgeven: juist het gedeelte draai maken. Het gevolg hiervan was waren zij uit Maastricht gekomen, dat waarschijnlijk het Keltische dat de lading ging schuiven en door De gestolen auto werd later in de na- woondorp bevatte, is door de graaf- de geopende deuren op straat klet- machine weggegraven. terde. De lading bleek een formida- Boven de laag is een cultuurlaag bele brandkast, die de jongelui waar- de wagen verschaft door het dak uit de hierop volgende ijzertijd ge- schijnlijk op een rustig plekje wil- open te snijden. In de auto bevonden vonden die uit ca 400 v. Chr. dateert, den gaan kraken. Toen het busje te- zich nog gestolen sigaretten, sigaren, De werkgroep heeft een akker met gen een tankstation tot stilstand was postzegels en klein geld- Zij worden ploegsporen uit die tijd blootgelegd gekomen konden twee heren mgere- verder van medeplichtigheid ver kend worden. Tevee anderen kozen dacht aan een hele serie inbraken en het hazenpad. van het Menapier-volk, dat door Ju lius Ceasar is beschreven. bijheid van Geleen in een bos terug gevonden. Men had zich toegang tot autodiefstallen in het geihele land. Op de Royal Smlthfleld Show 1960 to Earls Court to Londen la deae dunne matras van schuimrubber en nylon te zien, welke is gemaakt om het stro in stallen voor koeien, paarden, varkens e.d. te vervangen. De matras is uiteraard van een bijsonder stevige kwaliteit. Je knnt er natuurlijk - als het niet regent - ook op picnlccen...

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8