Overleg over loonsverhoging Metaal mislukt REGERING WAAGT HET NIET PROGRAM ZWAARDER TE BEUSTEN Winstuitkering kan van 3 op 41/2°/o worden gebracht saus 't Is HEINZ? saus-soep Minister verwacht in 1961 consumptiedaling Dure geschenken voor St Nicolaas bleken goed verkoopbaar WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geschenk van Tsjomhe voor Koning Monique Tsjombe, het dochtertje van premier Moise Tsjombe van Katanga, bekijkt hier het cadeau dat haar vader uit zijn land heeft meegenomen naar Brussel, voor het huwelijk van koning Boudewijn. Het geschenk be staat uit bewerkte blokken malachiet - een soort mineraal - gemonteerd op een sokkel van Kongolees hout. Een van die sokkels (links) is ingelegd met rood koper, groen malachiet en wit marmer en vormt zo de vlag van Katanga met drie koperen kruisjes. PAPOEA'S BRENGEN „TOERIS TISCH" BEZOEK AAN NEDERLAND Tien Papoea's, 8 mannelijke en 2 vrouwelijke, die een uitnodiging van de KLM hebben aanvaard om met de eerste officiële vlucht van 'n DC-8 machine naar Biak op de terugweg mee te vliegen naar Nederland, zijn vanochtend op Schiphol aangekomen. De KLM heeft bovendien aangeboden de terugreis op 23 december a.s. naar Nieuw Guinea voor haar rekening te nemen. De voor deze reis uitverko ren Papoea's, die uit alle delen van Nieuw Guinea komen en mede door hun beroepen geacht kunnen worden een zo breed mogelijke representatie te vormen van de Papoea-bevolking, zullen gedurende ruim 2 weken op gouvernementskosten in Nederland verblijven. Probeer óók die Rheumatiek van V al te schndden. Neem Kruschen om dat wonder iel! te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief, en veer blij. Want met de onzuiverheden in uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Eheumatische pijnen en maakt uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. (Advertentie) Dona Fabiola in Brussel stormachtig verwelkomd Een stralende koning Boudewijn en een uitbundige menigte Belgen hebben dinsdag Dona Fabiola op het vliegveld van Brussel verwelkomd. Slechts met grote moeite kon het paar de gereedstaande auto bereiken. Zo drongen de enthousiaste Belgen op om hun toekomstige koningin te begroeten. (telefoto) we voorstellen er wel eens an ders zouden kunnen uitzien dan die waarover het overleg nu is mislukt. Uit het advies dat de federatie Staatssecretaris Roolvink heeft gistermiddag na afloop van het voortgezet Yan werkgeversvakverenigingen in 6 de metaalindustrie haar leden heeft beraad tussen een delegatie uit de ministerraad en een delegatie uit de vak- gegeven, in overleg met de vakraad raad voor de metaalindustrie medegedeeld, dat dit beraad mislukt Is, voor blijkt dat de afgevaardigden van de wat de loonvoorstellen betreft. De winstuitkeringsregellngen kunnen goed- £"d^Se*h£f iiSeSnfng heb- gekeurd worden en van 3 op 4'^ worden gebracht. Een deel ervan kan, ben betuigd. De vakraad (we'kge- bij wijze van voorschot, zo spoedig mogelijk worden uitgekeerd. vers en werknemers) heeft zich neer- x a gelegd bij de beslissing der regering. De vakraad deelde mede: de voorstellen tot verhoging van de lonen in de metaalindustrie met 3 en 5 ingaande 1 januari, resp. 1 juli 1961, kun- Naar verwacht wordt ktJi onge- veer tachtig procent van de m to nen niet worden goedgekeurd, aangezien de regermg tot grote teleurstelling taal circa honderdnegentigduizend van de vakraad een loonsverhoging in de metaalindustrie vóór 1 juli 1961 werknemers in de metaalindustrie voor de verhoogde winstuitkering in aanmerking komen, mits bij de door ondernemingen bij de vakraad aan te vragen toestemming voor winst uitkering een accountantsverklaring is gevoegd waaruit blijkt dat de mo gelijkheid tot die uitkering daartoe aanwezig is. niet toestaat. Na overleg in de vakraad heeft de federatie van werkgeversvakvereni gingen in de metaalindustrie haar leden gewezen op de mogelijkheid de extra uitkering over 1960 op kor te termijn bij wijze van voorschot uit te betalen. naar beneden, weliswaar niet in die mate nog als was verwacht, maar 't is toch onmiskenbaar 'n dalende lijn. In 80 gemeenten nog te hoge broodprijs Omstreeks kwart voor vier toon den minister Van Rooij en staatsse- Rampzalig Thans resteert nog een tachtigtal Indien als gevolg van het toestaan gemeenten, met te zamen rond 50.000 cretaris Roolvink zich bereid verte- van tussentijdse loonsverhogingen in inwoners, waar bij controle door de genwoordigers van de pers te woord een bedrijfstak een loongolf zou ont- economische controledienst te hoge te staan. Minister Van Rooij opende staan zou dit, naar de mening van broodprijzen zijn geconstateerd. Het deze conferentie met de mededeling, de regering, rampzalige gevolgen betreft hier uitsluitend kleine en dat hij begreep dat er belangstelling hebben voor de gehele Nederland- merendeels zeer kleine gemeenten. De bestaat voor hetgeen er is voorge- se economie. pogingen om de betrokken bakkers door overreding te brengen tot aan- passing van de broodprijzen worden De voorzitter van de vakraad, ir. voortgezet Dit deelt minister De A. J. Versfeit, heeft na afloop op Pous aan de Tweede Kamer mee. een persconferentie o.a. medegedeeld Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep 108 ct Famllieblik 165 ct vallen. De minister deelde mede dat de regering op het standpunt is blij ven staan dat collectieve arbeids overeenkomsten tussentijds niet mo gen worden „opengebroken". Gevaar voor overbesteding lijkt gering dat van de zijde van de vakraad geen Tekort nieuwe voorstellen zyn gedaan toen bleek dat de regering niet op de sug- Staatssecretaris Roolvink zeide te gesties in ging. geloven, dat het niet nodig wa^ om- Nieuwe voorstellen van de vakraad voor de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst zul len zeer tijdig aan het college ter goedkeuring worden voorge legd; zeer tijdig vóór het verlo pen van de thans van Nog drukker dan vorig (record)jaar Het was bovendien ontzettend druk, nog drukker dan vorig jaar, toen men al van een record sprak. De regen van de laatste dagen heeft de kopers toch niet thuis kunnen Vorig jaar al constateerde de mid- houden, hoewel de zaterdag vóór St kracht denstand bij de Sint-Nicolaas ver- Nicolaas een tegenvaller was. De koop een verschuiving naar de duur- maandag heeft echter nog veel goed zijnde. Men liet er weinig twij- dere cadeaus en ook dit jaar is dit gemaakt. En trouwens veel kopers fel over bestaan dat deze nieu- de indruk van de winkeliers. standig in te gaan op de gehele his torie met betrekking tot de loon voorstellen van de vakraad voor de metaalindustrie. Een enkele opmer king mocht zijns inziens echter niet ontbreken, al was het alleen maar om daarmede enigszins tegemoet te komen aan het tekort in de nieuws voorziening van de zijde van de re gering over deze zaak. (Minister De Pous ontbrak op deze persconferen tie, evenals de delegatie uit de vak raad en de delegatie uit het college van rijksbemiddelaars. - Red.). De staatssecretaris onderstreepte n J tijdens de persconferentie nog eens, ijfClZlllClClTlS VllBQClSKSCttll) OVBTf^C(tTClQCIt dat deregering tegen winstuitke- i C7 ringsregelingen in het algemeen geen bezwaar heeft, integendeel, goede winstdelingsregelingen hebben haar hartelijke instemming. De regering heeft er in toegestemd dat zo spoedig mogelijk een voor schot over de te verwachten winst in 1960 wordt uitgekeerd. Van het „pakket" van voorstellen zal 't loon- gedeelte dus worden afgewezen. De voorstellen betreffende de winstuit kering staan formeel en materieel buiten de „openbrekingsclausule". In antwoord op vragen hebben de minister en de staatssecretaris nog verklaard dat het voor de regering moeilijk, zo niet onoverkomelijk, is in te stemmen met de voorstellen van de vakraad. De produktiviteit is aan het afzwakken, niet aan het terug lopen, maar aan het afzwakken. De regelingslonen zijn circa elf procent gestegen. Door de hoogconjunctuur zullen de wer kelijke lonen nog wel Iets meer stijgen. Daarnaast is er de ar beidstijdverkorting. Dit is *n zo danig zwaar beladen programma dat tussentijdse loonsverhogin gen naar het oordeel der rege ring tot ongewenste spanningen zullen moeten leiden. Als de re gering een bedrijfstak zou toe staan tussentijds de lonen te ver- waren al voor die tijd aan het win kelen geweest. De grootste stormloop op de winkels kwam toen het no- vembersalaris werd uitgekeerd, me nen de meeste middenstanders. Paraplu! favoriet. Eén artikel was bijzonder in trek en dat was de paraplui. Niet alleen door het regenachtige weer van de laatste weken, maar dit mode-artikel schijnt er bij de heren ook weer in te komen. De voorraden vlogen weg. De smaak van de kopers blijkt toch steeds te verbeteren, zo consta teerden de winkeliers. Er werden o.a. veel artistieke sieraden ver kocht. In de boekhandel heeft de pocket, zoals door sommigen verwacht was, niet het gebonden boek kunnen ver dringen. De omnibussen, waarin tegenwoordig een grote keus is, wa ren goed verkoopbaar, maar ook het laatste werk van Anna Blaman en de nieuwe roman van Adriaan van der Veen „Doen ALsof' waren in trek by de lezers. Elektrische artikelen. Voor de kinderen waren de elek trische treinen favoriet en Waar schijnlijk ook wel voor sommige va dersHet dure speelgoed bleek over het algemeen goed verkoop baar. Voor elektrische huishoudelijke apparaten bestond veel belangstel ling en in een groot Amsterdams warenhuis bleken zelfs schoenpoets machines die toch altijd nog een eind boven de 100 kostten goed verkoopbaar. Over het algemeen bestaat de h ou dit voorbeeld spoedig mening, dat het presentje heeft af- nogen, zo s Dinsda«, fc het bij Verolme verbouwde en gemoderniseerde vliegdekschlp gedaan en dat onder invloed van de door andere bedrijfstakken wor- Minas0(;erais» aan de Braziliaanse marine overgedragen. Op de foto zien gestegen welvaart daarvoor het den gevolgd. Het cijfer van de ^,e hoe de autoriteiten en genodigden met de vliegtuiglift naar het vüegdek kostbaarder geschenk in de plaats betalingsbalans vertoont 'n trend worden gebracht tijdens de plechtigheid. is gekomen. De particuliere consumptie is voor de jaren 1960 en 1961 respectievelijk 6Vi en 5 procent hoger te stellen dan in 1959. Tot deze raming komt mi nister De Pous in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van zijn begroting. De minister waarschuwt ertegen al te snel conclusies te trekken over de mogelijkheden van prfjsverande- ringen bij het hanteren van jaar cijfers over lonen en produktie. Men moet rekening houden met de ont wikkeling op langere termijn. De be windsman rekent voor, dat sinds 1957 de lonen met 19,5 procent zijn ge stegen tegen de produktiviteit met 11,4 procent. Geen „ondergrondse" in Nieuw Guinea Dezer dgaen is, op grond van art. 169 van het Wetboek van Strafrecht, te Hollandia een Indonesische inge zetene van Ned. Nieuw-Guinea, een zekere P., gevangen genomen. Op zyn handelingen hadden de autori teiten reeds lang het oog. Toen, eveneens te Hollandia, de Zuidmo- lukker M. werd gearresteerd, en te Merauke de Indonesiër W., kon vol doende bewijsmateriaal worden ver zameld om ook P. in verzekerde be waring te stellen. In verband met deze arrestaties vernam de correspondent van het ANP te Hollandia, dat de gehele af faire van een „wijdvertakte onder grondse organisatie" zoals dit uit Hollandia was gemeld door een bui tenlands persbureau en ook in Ne derlandse pers werd gepubliceerd een schromelijk overdreven voor stelling van de gang van zaken is. Van een goed opgezete organisa tie naar Westerse begrippen is geen sprake. Zij, die zich opgeven als „lid" en zich daardoor schuldig maakten aan een overtreding van ar tikel 169 WvS hadden de bedoe ling, zichzelf veilig te stellen. Met een voor hen onzekere toekomst voor ogen, en rekening houdend met een mogelijke annexatie van Ned. Nw- Guinea door Indonesië, wilden zij zich bij voorbaat „dekken". Wapens en propagandamateriaal ontbreken echter ten enenmale. Stabilisatie van het prijsniveau, daarop is het beleid van de regering gericht. Van overbesteding kan vol gens de minister op dit ogenblik geen sprake zijn, evenmin van span ningen in het ruilverkeer met het buitenland. Hij voegt er aan toe, dat zonder een doelbewuste conjui.ctuurpolitiek echter het gevaar voor het optreden van een overbesteding in 1961 niet denkbeeldig zou zijn. Het economisch beleid draagt evenwel by aan een evenwicht tussen middelen en be stedingen. De meest recente cijfers, aldus de minister, wijzen er niet op dat de Nederlandse uitvoer bij de ontwikke ling van de buitenlandse vraag ach terblijft. Hy meent ook, dat op het ogen blik het gevaar voor een uit over besteding voortvloeiend betalings balanstekort geringer lijkt dan het gevaar voor een verhoging van het binnenlandse prijspeil, alsmede voor een toenemende spanning op de ar beidsmarkt. Het verschil tussen besparingen en investeringen zal volgens de jongste ramingen in 1960 ongeveer 1,4 mrd. bedragen. Kapitaalverkeer. Bij een nettokapitaal-export in 1959 van 971 miljoen (particulier kapitaal op lange termijn 59 miljoen op korte termijn 492 miljoen en overheidskapitaal 420 miljoen) acht minister De Pous het particuliere kapitaalverkeer op lange termijn vrijwel in evenwicht. Op korte ter mijn leidde het daarentegen tot een aanzienlijke afvloeiing van middelen naar het buitenland. Overigens kan dit laatste aangeduid worden als „van sterk incidenteel karakter". Een afremmen van particulier ka pitaal-export kan uitsluitend geschie den via de deviezenvoorschriften. Vergunningen voor buitenlandse emissies zijn de laatste jaren steeds geweigerd. Deviezenvoorraad. De export van goederen en dien sten maakte vorig jaar 55 procent uit van de bruto nationale bestedin gen van ons land. Gezien de omstan digheden ziet de minister geen aan leiding wijziging te brengen in zijn tot dusver gebruikte norm op de waarde van circa vijf maanden in voer. De oude en de nieuwe president President Eisenhower heeft dinsdag zijn democratische opvolger John F. Kennedy voor een bespreking op het Witte Huis in Washington ontvangen. Op deze telefoto zien we de oude en de nieuwe president der Verenigde Staten Mjdon» hun ontmoeting.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7