Tijdelijk 2 dozen voor 55ct Initiatief van Rijnland inzake zuivering van afvalwater Metaalarbeiders in Utrecht staken DE MODERNE TAS Alphens beste „kastelein" ontving koninklijk brons WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT Ëidai verpakt in prijsvraag formulier STOFFELIJK OVERSCHOT IN ZEE GEVONDEN De reddingboot van IJmuiden, de „Neeltje Jacöba", iheeft gistermiddag omstreeks half zes uit de Noordzee, dichtibij IJmuiden, het lichaam van een man opgehaald. Het stoffelijk overschot was opgemerkt door de uit varende logger KW 176 „Gezina Geertruida", die de reddingboot waarschuwde. Het stoffelijk over schot, dat reeds geruime tijd in het water moet hebben gelegen, is tot op heden nog niet herkend. Aan mr. A. H. M. Janssen is, op zijn verzoek, met ingang van 1 janu ari 1961, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venray, met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. ZEEROUDE WIN één van de 484 prachtige prijzen Samenspel van gemeenten en industrie Dijkgraaf en hoogheemraden van het hoogheemraadschap van Rijnland hebben aan Ged. Staten van Zuid en Noord-Holland een voorstel tot wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap inzake de zui vering van afvalwater aangeboden. De beide colleges van G.S. juichen 't initiatief van Rijnland het lijkt hen een gelukkige omstandigheid, dat tussen het hoogheemraadschap, de gemeenten en vertegenwoordigers van de industrie eenstemmigheid om trent een regeling inzake zuivering van afvalwater is bereikt van harte toe en adviseren Prov. Staten, de voorgestelde regeling goed te keuren. Het ontwerp gaat er enerzijds van uit dat, voor het tot stand brengen van de gewenste ontwikkeling, de taak van het hoogheemraadschap in dier voege moet worden uitgebreid dat Rijnland zich rechtstreeks met de zuivering van afvalwater inlaat- An derzijds wil het de vervuilers de vrijheid laten zelf de zuivering van hun afvalwater ter hand te nemen. Voorts beoogt het ontwerp Rijnland de gehele zuiveringstaak te doen uit oefenen in samenspel met vertegen woordigers van de gemeenten en van de industrie. Tot dat doel voorziet het ontwerp in de instelling van een commissie van bijstand inzake de bescherming en de bevordering van de verbetering van de hoedanigheid van het boe zemwater. Deze commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Rijn land, de'gemeenten en de Kamers van Koophandel en Fabrieken, zal terzake een recht van controle en medeberaad hebben en zal daarnaast, uit eigen beweging, voorstellen aan het hoogheemraadschap kunnen doen. Het ontwerp schept een waarborg voor een beleid op het gebied van de zuivering van afvalwater, dat zoveel mogelijk bij voorbaat met alle belan gen rekening houdt. De dekking van de uit deze taak vervulling voortvloeiende kosten wordt gevonden uit een afzonderlijke omslagheffing ten laste van de ver vuilers van de boezem. De inkom sten uit die omslagheffing en de des betreffende uitgaven worden budget tair afgezonderd gehouden. De door Rijnland gemaakte kosten in het be lang van de gehele boezem worden bestreden uit een algemene heffing, op te leggen aan allen die op de boe zem lozen. Met het opleggen van deze ten aanzien welker lo zingen in een aan redelijke eisen voldoende mate gezuiverd worden. Het ontwerpbesluit heeft voor be langhebbenden ter inzage gelegen. Naar aanleiding daarvan is een be zwaarschrift van de raad der ge meente Gouda ingekomen. De raad maakt er .bezwaar tegen, dat Gouda volgens het ontwerp-besluit slechts met andere Zuid-Hollandse gemeen ten binnen Rijnland tezamen een lid van de commissie van bijstand kan aanwijzen ofschoon Gouda in het wa- terkundig bestel van Rijnland een belangrijke rol zal kunnen vervullen. Voorts is ingekomen een bezwaar schrift van B. en W. van Sassenheim. Sassenheim zou de gemeenten, die samen een lid van de commissie van bijstand moeten aanwijzen, per ge meente willen laten stemmen en niet in evenredigheid van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen binnen de gemeente; Sas senheim vreest anders overwegende invloed van de stedelijke gemeenten in de commissie van bijstand. G-S. adviseren Prov. Staten, niet aan de wens van Gouda te voldoen en zien ook geen aanleiding voor de vrees van de gemeente Sassenheim. De arbeiders in de fabriek van de NV Werkspoor te Utrecht hebben in de loop van de ochtend allen het werk neergelegd uit protest tegen het mislukken van de onderhandelingen met de regering over de tussentijdse openbreking van de metaal CAO. Vanmorgen vroeg gingen de eerste ploegen nog normaal aan het werk, maar de diverse afdelingen sloten zich geleidelijk bij de voorlopers van de staking aan. Het werk in de fa briek ligt nu volkomen stil. Het gaat hier om ruim 2000 arbeiders. De staking waaide van Werkspoor over naar de NV Koninklijke Staal fabriek Demka. Bij de Demka zijn nu nog slechts in enkele afdelingen ar beiders aan het werk en men ver wacht, dat ook hier in de loop van de middag de staking zich over de gehele fabriek zal uitbreiden. De Demka kent eveneens een ploegen- stelsel, gemiddeld zijn er echter on geveer duizend man op de fabriek. Dë drie metaal bewerkersbonden hebben vanmorgen afzonderlijk ver gaderingen belegd om zich te bera den over de situatie. In Frankfort aan de Main is een tentoonstelling ingericht voor de Duitse jeugd, welke is gewijd aan het recente verleden. Veel aandacht is besteed aan het Nazi-tijdperk waarmee de jeugd kennis kan maken door het beluis teren van op de band opgenomen gedeelten uit de brallende toespraken van Hitler via telefoons, welke onder een groot portret van wijlen „Der Führer" zijn gemonteerd. Eigenlijk is onze verschijning niet compleet wanneer we niet voorzien zijn van enkele acces soires, zoals een hoedje, hand schoenen, tasje, eventueel para plu e.d. Oh zeker, we weten het, er wordt zeer veel tegen gezon digd en velen menen, dat Je al die zaken toch niet altijd en on der alle omstandigheden met je mee kunt slepen. In zekere zin hebben zij daar wel gelijk in. En daarom wordt het tegenwoordig geen vrouw meer kwalijk geno men wanneer ze verschijnt zon der hoed of handschoenen, ten zij bij plechtige gelegenheden. De omstandigheden kunnen der gelijke accessoires noodzakelijk maken, want het is en blijft een feit, dat we eerst voorzien van deze zaken werkelijk correct gekleed zijn. Natuurlijk doen zich op de meest onverwachte momenten gelegen heden voor, waarbij we werke lijk „compleet" moeten zijn. Bij de een zal dit meer voorkomen dan bij de ander, maar op zijn tijd overkomt ons dat allemaal wel. Nu is ons tasje wel een van die accessoires, die we vrij snel be reid zijn met ons mee te dragen, want in tegenstelling tot de he ren der schepping", beschikken wij meestal niet over de nodige zakken waar we al onze attribu ten in kwijt kunnen en tenslot te moeten onze portemonnee, ons zakdoekje, onze poederdoos e.d. toch ergens blijven. Een tas je kan eigenlijk wel gerekend worden tot de werkelijke onmis bare benodigdheden. Omdat de meesten van ons tas sen gebruiken, wordt er door de fabrikanten ook bizonder veel aandacht aan besteed. Tassen en tasjes vinden we te kust en te keur in alle denkbare uitvoeringen én ze zijn ook on derhevig aan mode-invloeden. Zo zijn dit jaar de tassen hoog en zien we ze veel met grote beugels. Dan vinden we tassen voor diverse gelegenheden, want laten we eerlijk zijn met slechts één tas kunnen we eigenlijk niet toe. Minimaal hebben we toóh een mooi tasje voor gelegenhe den en een sportief model voor dagelijks gebruik. Ondep die eenvoudige exemplaren voor dagelijks gebruik vinden we dikwijls bizonder leuke uit voeringen, zoals de tas op onze illustratie. Het is een geheel nieuw ontwerp, vervaardigd uit een combinatie van jute en leer.' De tas zelf is van jute gemaakt, zij is daardoor sterk en toch lek ker soepel en er kan veel in. De klep, het hengsel en de sierriem zijn van tuigleer, de gespen en de zware sluiting zijn van koper. Zo'n tas doet het wel. Zij is spor tief, handig en echt een ding voor alledag. Zo'n tas die door weer en wind kan worden mee genomen en zoals men dat pleegt te noemen „kan lezen en schrij ven". Zulke tassen zijn voor ons een noodzakelijk iets en het is pret tig, dat de fabrikanten ook aan deze modellen de nodige aan dacht besteden, zodat we met een leuke tas kunnen lopen. (Nadruk verboden). Mr v. d. Bergh als Kamerlid genoemd Mr dr R. v.d. Bergh, wethouder van financiën in Amsterdam, wordt als opvolger genoemd van oud-minister H. J. Hofstra, die voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer heeft bedankt en toetreedt tot de hoofd- direktie van het Verolme-concern. Mr v.d. Bergh staat ook no. 1 op de aanbevelingslijst voor de burge meestersvacature in Amersfoort. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de wijziging van 't tarief van justitiekosten en salaris sen in burgerlijke zaken aangeno men. Minister Beerman, die 't wets ontwerp verdedigde, ondervond te genstand van prof. Samkalden (oud minister van Justitie), die wil dat in het algemeen de justitierechten wor den afgeschaft. De minister acht echter heffing van justitiekosten no dig, omdat er geld moet zijn voor de kinderbescherming en zo mogelijk voor de z.g. pro deo-zaken. Minister DE POUS: Risicoclausule in contracten hebben geen zin meer De regering is van mening, schrijft minister De Pous aan de Tweede Kamer dat het opnemen van risico-clausules in contracten ten aanzien van de verrekening van ver hoogde loonkosten geen zin meer heeft, daar toepassing hiervan niet strookt met het prijsvoorschrift (voor wat de bouwnijverheid betreft) en evenmin met de afspraak met het bedrijfsleven (voor \0at de overige sectoren betreft). Waar het echter zeer lang lopende contracten betreft kan worden overwogen in uitzonde ring hierop in bijzondere gevallen toe te staan dat van de rechten neerge legd in de risico-clausules gebruik wordt gemaakt. K. Verboom 40 jaar in gemeentedienst Tijdens een gistermiddag in de trouwzaal van het raadhuis gehou den bijeenkomst, waarbij naast het gehele personeel van de water- en lichtbedrijven, tevens aanwezig wa ren de wethouders A. J. Dekker en Ph. H. Rogaar, de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen en de ver schillende hoofden van dienst, heeft burgemeester Bruins Slot aan de heer K. Verbóbm, machinist bij het water leidingbedrijf in de Hoorn, in ver band met zijn 40-jarig arbeidsjubi- leum in dienst van de gemeente, de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitge reikt. Burgemeester Bruins Slot sprak als eerste de jubilaris en diens familie hartelijk toe. Hij wees erop, dat dit een bijzondere dag voor de heer Ver boom en zijn echtgenote moet zijn. Juist deze gelegenheden zijn er voor, aldus de burgemeester, om eens een verdiend schouderklopje uit te delen. B. en w. doen dit volgaarne in de overtuiging, dat het werk bij het pompstation in geen betere handen gelegd kan worden. Na nog de netheid op het terrein geprezen te hebben speldde de bur gemeester de jubilaris de onderschei ding op. De wethouder der bedrijven, de heer Ph. H. Rogaar, sprak van een goede Sint Nicolaas voor de jubilaris, die zich uitstekend aan de gewijzigde toestanden bij het waterleidingbe drijf heeft weten aan te passen. De wethouder betrok ook mevrouw Ver boom in de hulde, die met haar echt genote het kleine koninkrijkje rond het pompstation uitstekend beheerd heeft. Ook de directeur van de bedrijven, de heer A. J. Heemskerk, toonde zich uiterst tevreden, temeer omdat de jubilaris het bedrijf heeft zien uit groeien van een bescheiden bedoe ning tot het hypermoderne waterlei dingbedrijf van thans, aldus de heer Heemskerk. Mede voor het verdienstelijke aan passingsvermogen en de prettige sa menwerking bood spreker een fraaie fruitmand aan. De heer A. van Doorn sprak ver volgens namens de personeelsvereni ging van de bedrijven onder aanbie ding van een fraai polshorloge. De heer Koumans sprak als ad ministrateur van de bedrijven en prees eveneens de accuratesse van de jubilaris die hij een ingelijst over zicht gaf van het weekloon van de jubilaris. Vervolgens sprak namens de Bin dingsorganisatie van het gemeente- personeel de heer P. Koren, die de heer Verboom de beste „kastelein" van de gehele Rijnstreek noemde om dat niemand zoveel glashelder water wist te schenken en in zulke hoe veelheden. Hij bood een fraaie elek trische klok aan. Nadat de heer J. Dissel als oudste collega nog een kist sigaren had aan geboden sprak de jubilaris enkele woorden van dank, waarna een glas geestrijker vocht, dan hijzelf 40 jaar lang geschonken heeft, op dit jubi leum werd geledigd. Het fraaie historische stadje Bath in het Engelse graafschap Somerset heeft ook zeer veel van overstromingen geleden. In Southgate Street, het winkelcentrum van Bath, zijn zwanen op het ogenblik de enige piasanten. KORTE GOLF Het water, dat grote delen van Noord- en West-Duitsland over stroomd heeft, heeft zich dinsdag verder teruggetrokken. Maar naar 't zuiden toe is het gevaar echter nog niet geweken. Het water van de sterk gestegen Ems heeft het dorp Gimb- ,te, bij Münster volledig van de bui tenwereld afgesneden. Nieuwe bankbiljetten van vijf honderd (zware) franks, die vrijdag jl. in omloop zijn gebracht, schijnen te groot te zijn. Het Franse publiek is er althans niet geestdriftig voor. Een verslaggever van „Paris-presse" heeft een dag lang getracht winke liers, restauranthouders en taxi chauffeurs te bewegen een van de nieguwe bankbiljetten als betaling te aanvaarden, maar kon niemand vinden, die het biljet kon of wilde wisselen. De Amerikaanse posterijen heb ben een zegel van 4 cent met de af beelding van de vroegere minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles uitgegeven. De zegel draagt de woorden „Peace with Justice" (vrede met rechtvaardigheid). Het Liberiaanse, 35.000 ton me tende erts- en olietankschip „Cin- clair Petrolore" is dinsdag in het zuidebjk deel van de Atlantische Oceaan gezonken. Twee van de vijf tig leden der bemanning worden vermist, de overigen werden door 'n ander schip opgepikt.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3