QzQeidózQowïcMt Overal in Nederland dreigt het opgestuwde water Nieuwe storm kan noodlottig worden Trekker viel op auto 4 Mensen op slag gedood i i f Ni tv f?>. #31 NAAR EEN GEMENGDE" IN KONGO? De grenzen van de Oostprovincie gesloten REGERING weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15188 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kasavoeboe en Moboetoe doen sam-sam Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f1.50. DE LELIE ONDER DE MENSEN f^e planeet, waarop wij in het heelal die ondoorgrondelijke eeuwige ruimte voortbewegen en rond draaien, heeft een menselijke bloem laten ontspruiten, bij welker blank heid vergeleken het wit van de lelie smoezelig aandoet. Die menselijke lelie, waarvan de Schepper van alles de zorgende ho venier is geweest, draagt de naam Maria. Zij is, evenals wij, voortgekomen uit het geheimzinnig leven, dat zich over de gehele aarde heen heeft ont vouwd. Zij heeft heel gewoon deel uitge maakt van de krioelende menselijke samenleving. Aan al dezer lief en nog méér aan al dezer leed heeft zij deel gehad. Maar de Schepper van al wat be staat heeft haar als een lelie van schitterende witheid en kostbare geur met Zijn bijzondere zorgen omringd. Zij groeide vanaf den beginne op als een menselijke bloem zonder smet of schade, voorbestemd als zij was „het levenslicht te schenken" aan het Eeuwige Licht, de naar ziel en lichaam ongerepte moeder te wor den van de Zich aan de mensheid openbarende Genade Gods. Als we straks gaan herdenken de geboorte van het Licht, dat te Beth lehem in de zondige duisternis van onze planeet begon te stralen, vieren we als voorbereiding de genadevolle wijding van de Moeder Gods, van deze lelie tussen de doornen van het menselijk geslacht. Wanneer wij Maria bewonderen in haar onbevlekte schoonheid, delen wij die bewondering met God-zelf de goddelijke bewondering, welke ligt in de woorden van het Boek der Schepping vóór de erfzonde haar in trede deed: „En God zag alles, wat Hij gemaakt had, en het was zéér goed". NOG EENS WAGEN De minister van Justitie, mr. Beer man heeft voor de liefhebbers van de voetbaltoto een niet onple zierige verrassing verpakt in de Me morie van Antwoord op zijn begro ting, die hij enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer nu eens op aanvaardbare en heel toepasselijke wijze „in de schoenen heeft ge schoven". De bewindsman laat daarin na melijk' uitkomen, dat hij naarstig aan het zoeken is naar een oplos sing voor de in feite nog steeds voort durende toto-moeilijkheden, aange zien de tijdelijke vergunning weldra weer afloopt en omdat er aan de huidige nood-oplossing toch wel ver scheidene bezwaren kleven. Het voortdurend met incidentele afwij kingen van de feitelijke regels moe ten werken, staat wat slordig, zo moet ook mr. Beerman ongetwijfeld denken. De minister erkent zelf volmondig, dat de huidige situatie niet gelukkig is te noemen, hoewel de prijsvragen heel goed verlopen en de deelne mers er blijkbaar bijzonder weinig pijn aan hebben. Dat heeft de heer Beerman het zou ook moeilijk anders kunnen in alle geval tot het principiëel besluit gebracht, dat deze praktijk wel gecontinueerd moet worden, zij het op een betere wets technische basis dan de tegenwoor dige. Wie de minister in het ver leden al eens veel somberder dingen over de toto heeft horen zeggen, zal dit zeker een winstpunt achten. De grootste moeilijkheid is thans nog steeds, dat de prijzen op grond van de geldende Loterijwet niet in geld mogen worden' uitgekeerd. Die bepaling heeft de speelzin dan wel niet veel geschaad blijkens de aan de dag gelegde animo van de deelne mers; maar het blijft toch zeker een soort dwangbepaling en een onaan genaam inconveniënt voor velen. Bo vendien eigenlijk wel een beetje 'n paskwil. Voorts moet ingevolge genoemde wet ook nog steeds met incidentele vergunningen worden gewerkt, het geen aan de vlotte continuïteit veel schade berokkent. Tenslotte is het om dezelfde reden ook gewenst dat de vergunning niet bij één instelling vastligt. Mr. Beerman blijkt nu voor de door hem beoogde oplossing uit die- trits van bezwaren niet een wets wijziging te willen nastreven, waar door uitsluitend het verstrekken van geldprijzen mogelijk zou worden ge maakt zoals wel eerder werd aan genomen omdat hij dan de beide andere obstakels zou handhaven, het geen dus zijn heilig-avondje-surprise wel heel wat attractiever maakte dan menigeen het op zijn verlanglijstje durfde zetten. Of hij in die moei lijker taak ook zal slagen, kan men betwijfelen. De minister blijkt na melijk niet aan de hem na het Eer- ste-Kamerdebat ingefluisterde sug gestie te willen voldoen artikel 3 van de Loterijwet aan te pakken en af doend voor beter gebruik geschikt te maken. Hij vreest van zulk een forse operatie, dat daarmee bovenbedoeld „monopolie" veel te breed zou moe ten worden uitgemeten, zodat men kwalijk nog van een alleenrecht zou kunnen spreken. Gestreefd wordt derhalve naar een nieuwe tijdelijke oplossing, ook al om intussen de commissie-Wiarda door het volbrengen van de haar destijds opgelegde taak verder naar de mogelijkheid van een definitieve oplossing te laten zoeken. Nogmaals: de minister heeft het zich met die opzet niet gemakkelij ker gemaakt en het gevaar is niet denkbeeldig, dat hij met de uitwer king, zoals hij die wellicht straks in de Kamer wil brengen, geen kleine weerstanden zal oproepen. Een nieu we noodwet is al niet zo populair in het parlement, zeker niet als die zo veel wil omvatten en er geen po ging wordt aangewend om in de Lo terijwet zelf tot een nieuwe struc tuur te komen. Misschien echter heeft mr. Beer man hier en daar bepaalde aanwij zingen gekregen, dat zijn plannen gunstig genoeg zullen worden ont vangen om de eindstreep te halen. De redelijke functionerinig van de huidige regeling kan hem daarbij natuurlijk wel een beetje ten nutte zijn. Het zal deze week wel blijken, wanneer 's ministers plannen bij de bespreking van de begroting in de Tweede Kamer in discussie zullen komen. Vier personen werden gisteravond op slag gedood, toen de trekker van een Duitse vrachtwagen op hun sta tioncar kantelde. Om ongeveer kwart voor zeven reed een trekker met aan hanger uit Duitsland op de weg van Someren naar Heeze tegen een boom. De aanhangwagen drukte de trekker dwars op de weg. l>e bestuurder van een stationcar kon een botsing niet meer vermijden. De kantelende trek ker kwam boven op de stationcar terecht. De omgekomenen zijn de eigenaar bestuurder van de personenauto A. F. J. van Bussel, 38 jaar, gehuwd, wonende te Leende, J. Thijssen uit Leende, en de 35-jarige J. Hoogmoet uit Valkenswaard. Het 8-jarige zoon tje van de bestuurder werd eveneens gedood. EEN ZWAAR GEWONDE De vijfde inzittende van de auto, de 24-jarige A. J. van Leeuwen uit Budel werd zeer ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis in Helmond. De bijrijder van de Duitse vrachtwagen werd slechts licht gewond. De chauffeur bleef on gedeerd. Wat de oorzaak geweest is, dat de treiler tegen een boom reed, is nog niet duidelijk. De ravage ter plaatse was zeer groot. Tot half tien gister avond was de weg volledig versperd. Overal in Nederland blijft het water hoog staan en worden de dij ken bedreigd. Nieuwe storm kan rampzalig worden. In de toestand van het over stroomde Meppel is gisteravond de kentering ingetreden: het water be gint te zakken. Het gaat weliswaar heel langzaam, maar in de huizen waar het water door de naden in de vloeren omhoog kwam blijft het nu onder de planken. Het zal echter nog wel enkele da gen duren voor de straten weer droog zijn. Even ten zuiden van Tilburg is het riviertje De Leij buiten zijn oevers getreden. Honderden hectaren land zijn hierdoor overstroomd. In aller ijl werden woningen ontruimd en dieren in veiligheid gebracht. Een in het overstroomde gebied gelegen wollen stoffenfabriek liep onder wa ter. De werkzaamheden moesten worden gestaakt en de circa 150 werknemers werden naar huis ge zonden. In een tropische planten- kwekerij werd grote schade aange richt, omdat :n de kassen het water tot bijna een halve meter steeg. Uit de omliggende dorpen Berkel-En- schot, Oisterwijk, Moergestel en Goirle wordt eveneens grote water overlast gemeld. Hier en daar tracht men door het opwerpen van zand- zakdammen het water te keren. In Tweede Valthermond dreigt een dijkdoorbraak. Op de weg Zandberg Nieuw Weerdinge staat het water over een afstand van drie en een halve kilometer ongeveer een halve meter hoog. De kans op een totale overstro ming van Borculo is nu bijna gewe ken. Het water in de Berkel boven de stuw in Borculo is iets gezakt ten de toestand voor de stad is daardoor gunstiger geworden. Stadswijk Groningen bedreigd. De dijk langs de meerweg bij Pa- terswolde kan nog maar nauwelijks de watermassa's tegenhouden, die, opgehoopt in de polders, nagenoeg felijk aan de verkeersweg liggen, 'ientallen vrijwilligers baggeren over de doorweekte dijk en dragen zandzakken aan om bedreigde pun ten, waar het water doorsijpelt, ijlings te versterken. De gevolgen van dijkdoorbraak kunnen omvang rijk zijn. De bewoners van het nieu we uitbreidingsplan in de stad Gro ningen, „Coprus den Hoorn", een stadswijk met rond 5000 inwoners en de bewoners van „Helpman", een v/ijk in de richting van Haren hou den vol spanning het peil van sloten en vaarten en de waterstand in het Noordwillemskanaal in de gaten. Het Noordwillemskanaal kan water massa's van de Drenthse Aa nauwe lijks verwerken. De Drenthse Aa is door de enorme toevloed van water uit Drenthe buiten zijn oevers ge treden. De polder Oosterland, groot circa 150 hectaren is ondergelopen. In verband met de benarde situa tie zijn gisteravond 100 militairen uit Zuidlaren ingezet om de bedreigde punten met zandzakken te verster ken. Bij de Meerwegbrug te Haren werden waterkeringen aangebracht, omdat het water in de polder te Ha ren dreigde te stromen. CHROESJTSJEF ZIEK De Sowjet-Russische eerste minis ter Nikita Chroesjtsjef ligt ziek te bed. Hij heeft een koude op de borst gevat en hij heeft een lichte tempe- ratuursverhoging. Zijn vrouw heeft dit, volgens het te Londen verschij nende Britse communistische dagblad „Daily Worker", dinsdag medege deeld aan personen, die het huis van de Sowj et-premier bezochten. Hoog water in Geldrop "T .m -'w-v 4- "TJ». - - wm - f «SiLjw* V fc K.Jg* Ook in Geldrop dreigt het wassende water: het peil in het Eindhovens Kanaal is alarmerend gestegen en met man en macht is er gewerkt om langs de kade in de Molenstraat een tijdelijke waterkering van zandzakken te maken. Van doorgaans goed ingelichte zijde is vernomen, dat momenteel in Leo- pdldstad besprekingen worden gevoerd over de vorming van een „gemeng de" regering, bestaande uit „commissarissen" van kolonel Moboetoe en „mi nisters" van premier Ueo, d.w.z. de regering van Kasavoeboe. Door de vorming van een dergelijke gemengde regering zou de kans op een conflict, die is gelegen in Moboetoe's verklaring, dat de raad van com missarissen na 1 januari in een voorlopige regering zal worden omgezet, worden weggenomen. Een compromis kan in de praktijk slechts met instemming van Moboetoe en Kasavoeboe tot stand komen. Weliswaar is Moboetoe de militaire macht hebber, maar Kasavoeboe beschikt over middelen om pressie uit te oefenen, omdat een belangrijk deel van het leger bestaat uit leden van de Bakongo- stam - die Kasavoeboe gehoorzamen - en Bangalas - aanhangers van Boli- kango. Dreiging van burgeroorlog wordt groter BOTSINGEN IN HET NOORDEN nomen, dat zich in het noordelijk deel van deze provincie botsingen Kolonel Moboetoe heeft meege- hebben voorgedaan tussen troepen- deeld, dat troepenversterkingen zijn eenheden, die Loemoemba steunen gezonden naar de Oostprovincie. Van en militairen, die aanhangers zijn de zijde van de Ver. Naties is ver- van kolonel Moboetoe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De autoriteiten van de Oostpro vincie hebben de grenzen gesloten. Men heeft een speciale vergunning van de commissaris van het district Stanleystad nodig om de provincie te verlaten. Zoals bekend heeft deze commissaris gedreigd de provincie onafhankelijk te verklaren. Waar nemers zien hierin een aanduiding, dat de dreiging van een burgeroor log groter wordt. In het gebied van Kikwit, ca. 400 km. ten zuidoosten van Leopoldstad, is een wapenstilstand afgekondigd. De afgelopen dagen is het tot ge vechten gekomen tussen burgers en militairen en leden van stammen, waarbij naar verluidt twintig perso nen zijn gedood. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft meegedeeld, dat Loemoemba-gezinde troepen uit Stan leystad in Boemba zijn aangekomen. Boemba is een strategisch punt tus sen Stanleystad en Coquilhatstad en ligt aan de enige weg naar de pro vincie Equator. Bij een botsing tus sen deze troepen en vijftig comman do's van kolonel Moboetoe zijn maandag twee personen gewond. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Veel bewolking met enkele verspreid voorkomende buien en hier en daar mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere. De gelukkige keizerlijke familie in Iran Deze radio-grafisch overgebrachte foto uit Teheran is de eerste officiële afbeelding van de Sjah, met zijn gemalin en de kleine prins samen. De opname werd in het keizerlijk paleis te Teheran gemaakt. De Verenigde Staten hebben een beroep op de Kongolese autoriteiten gedaan, Loemoemba „een menselijke behandeling" te geven en hem „eer lijk te berechten", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za*en in Washington meegedeeld. De woordvoerder verklaarde te hopen, dat de voor I.oemoemba ge vraagde behandeling ook zal wor den verleend aan hen, die door de aanhangers van Loemoemba in Stan leystad worden gehangen gehouden. De huidige voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Rus Zorin, had de raad voor vannacht bijeengeroepen voor een bespreking van de toestand in Kongo. De bijeenkomst ging echter op aandringen van de westelijke mo gendheden niet door, daar de andere leden van de raad niet door Zorin waren geraadpleegd. De westelijke vertegenwoordigers waren bereid vandaag te vergaderen, maar willen niet deelnemen aan een bijeenkomst die „op willekeurige wijze" was bij eengeroepen. Vanmiddag komt de raad nu bijeen om de toestand in Kongo te bespreken. V.A.R. uit verzoeningscommissie De Verenigde Arabische Republiek heeft zich teruggetrokken uit de verzoeningscommissie der V.N. voor Kongo, daar deze niet de taak heeft vervuld, welke de V.A.R. van haar verwachtte. De commissie telt thans twaalf leden in plaats van vijftien zoals aanvankelijk. Zon- en maanstanden 8 Dec.: zon op 08.34; onder 16.29; maan op 21.43; onder 11.52. 8 Dec.: v.m. 6.21; n.m. 6.35. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. max. min. HELSINKI zw. bew. 1 —3 STOCKHOLM h. bew. 1 3 OSLO poolsneeuw —3 —3 KOPENHAGEN zw. bew. 5 3 ABERDEEN onbew. 6 —6 LONDEN mist 6 3 AMSTERDAM motregen 6 4 BRUSSEL regen 7 4 LUXEMBURG 1. bew. 6 1 PARUS zw. bew. 8 5 BORDEAUX onbew. 10 3 GRENOBLE mist 10 0 NICE 1. bew. 11 8 BERLUN geh. bew. 6 3 FRANKFORT geh. bew. 9 1 MüNCHEN regen 6 1 ZURICH regen 8 3 GENèVE zw. bew. 10 1 LOCARNO regen 6 4 WENEN mist 14 4 INNSBRUCK sneeuw 10 1 BELGRADO zw. bew. 17 10 ATHENE zw. bew. 22 12 ROME regen 17 12 AJACCIO regen 17 10 MADRID regen 10 1 MALLORCA 1. bew. 15 4 LISSABON motregen 15 10 KORRELTJE Wie verdienstelijk is voor zijn land, heeft geen voorouders nodig.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1