Hilvarenbeekse woonwasenkampbewoners Rahman 8eeft het °P pleegden geen strafbaar feit Scheepsberichten Ook tulpen op Haarlemse keuring DINSDAG 6 DECEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA Showroom" van meubelfabriek onder ivater dat zou gebeuren, zouden tal van on schuldige mensenlevens in ons land verloren kunnen gaan". Bezuinigingsmaatregelen in Amerika Senator Symington, een van de des kundigen van de democratische partij voor defensiekwesties, heejt maandag een rapport over de reorganisatie van het Amerikaanse ministerie van de fensie overhandigd aan de nieuwe president Kennedy. In dit rapport wordt aanbevolen het leger, de marine en de lucht macht niet meer te plaatsen onder burgerlijke ministers. Deze minis ters-functies moeten afgeschaft wor den. Men wil hiermee bereiken dat de minister van defensie het toezicnt op de strijdkrachten rechtstreeks in handen houdt in geval van een kern oorlog. Dit komt neer op een vermindering van de militaire uitgaven met onge veer 20 percent ofwel 8 miljard dol lar per jaar. Verbetering betalingsbalans. De Amerikaanse regering heeft maandag in een richtlijn aan James Riddleberger, directeur van de orga- „Etalage" van een meubelfabriek in overstroomd gebied bij Voorthuizen. De wagen waarop de stoelen staan, is nisatie voor internationale samen- geheel onder water verdwenen... werking (ICA), bepaald dat moet worden verhinderd, dat de ongeveer 65 landen, die dollarhulp van de ICA ontvangen, deze dollars besteden voor 19 met name genoemde meer in West-Europa, i maatregel is bedoeld ter verbete- Malaya, Abdoel Rahman, heeft dins- ring van de Amerikaanse betalings dag in het huis van afgevaardigden balans en volgt op de in november medegedeeld, te hebben besloten zijn genomen stappen. Onder die 19 lan- poglngen om te bemiddelen tussen den bevindt zich ook Nederland. Nedèrland en Indonesië in het ge- Het gaat in het algemeen om landen schil over westelijk Nieuw-Guinea wier betalingsbalans gunstiger is dan Varkens vluchten voor het ivaler Het noodweer over Nederland: In Groenlo moest een varkensmesterij met 600 varkens ontruimd worden voor het water. De foto toont het in veilig heid brengen van een van de dieren. O 1 De premier van de federatie van De maatregel is Beroep op overmacht beeldig, dat andere bij de gemeen schappelijke regeling betrokken ge meenten het voorbeeld van Hilv aren- De negen woonwagenbewoners, die heek terstond zouden voleen Bii een op te 9evende Amerikaanse. Het meest getroffen K I molu ircV noar TiiW lo Premier Rahman wierp de schuld worden Japan, Duitsland, Groot-Brit- «en bevel van de gemeente Hilva- massa e trek naar Tilburg zou de ca- M0J. het afwijzen van 2ifn bemidde. tannië en frankrijk. In I960 hadden renbeek in oktober van dit jaar om p j~ lingsplan op de Indonesische pers, en de bestellingen in de 19 landen een hun standplaats in deze gemeente te Indonesische autoriteiten, waarde van 400 miljoen dollar, onge- Terecht kunnen de verdachten der- De toenkoe verklaarde, dat het hem veer 80% van het totaal, verlaten en standplaats te kiezen in halve een beroep doen op overmacht, speet het probleem „op dit belang- In officiële Amerikaanse kringen het regionale woonwagenkamp te waardoor zij niet strafbaar zijn al rijke ogenblik" te moeten loslaten. merkt men op, dat het effect van de iriiK „si i wordt de weigering tot vertrek uit „Ik smeek God, dat er geen oorlog maatregel zich niet vóór 1962 zal doen Tilburg, negeerden, zijn ontslagen Hilvarenbeek overtuigend bewezen zal komen in dit deel van Azië. Als gevoelen. van rechtsvervolging. geacht. Het vonnis was conform de Infiltranten op Nieuw Guinea Bij de tegenacties die de Neder - De kantonrechter te Tilburg acht eis van de °^"cer van justitie, het gepleegde feit niet strafbaar, al- Verwacht kan worden, dat deze zaak nog niet het laatste woord dus het gisteren uitgesproken vonnis. is geSproken of geschreven. Een der KVP-raadsleden heeft zich namelijk Aan deze uitspraak ging een uitvoe- intussen met een aantal vragen tot B. rige toelichting vooraf. De kanton- en W. gewend, waarop het Tilburgse rechter stelde, dat het bevel van de gemeentebestuur binnenkort zal heb- gemeente Hilvarenbeek in wezen in- ben te antwoorden, hield, dat de* woonwagenbewoners standplaats zouden moeten kiezen in een naburige gemeente, aangesloten bij de gemeenschappelijke regeling, dan wel dat zij zouden moeten ver trekken naar een of ander streek- kamp. Het eerste was niet toege staan terwijl vertrek naar een streek- kamp slechts is toegestaan voor zo ver dit binnen het territoir van de ,T. n.,, huidige standplaats is gelegen. Er 'anise strijdkrachten i" Numta-Gu.- was dus geen andere mogelijkheid nea, tezamen met de algemene politie dan naar Tilburg te trekken, hetgeen aan de zuidwestelijke kust van Nw.- werd geweigerd op grond van de desolate toeltand van het kamp al- Gumea votrm tnfiltrat.M, daar. De kantonrechter releveerde zijn tot nog toe 3 Indonesische infil- voorts zijn bezoek aan het kamp en {ranfen gedood. Enigen hunner wer- de weinig imposante indruk die hij daarvan had meegekregen. den Qevangen genomen. Hij stelde, dat een beroep om niet Van de omgekomen infiltranten was aan het bevel te voldoen gemotiveerd er één aanvankelijk gewond. Mari- was. Tilburg namelijk biedt slechts niers hebben hem op een draagbaar plaats voor een twintigtal wagens de berghellingen afgedragen naar de Negen bewoners-van het Hilvaren- torpedobootjager „Amsterdam", waar beekse kamp moesten gelijktijdig de man dezelfde dag is geopereerd vertrekken en het was niet denk- door de scheepsarts. Het mocht ech ter niet gelukken, zijn leven te red- - den. Inmiddels is te Hollandia over het bevoorradingsschip van de infiltran ten de „Sunlian", bekend geworden dat het een motorschoener is van 80 ton, lang 15 meter. Er is nog een kleine groep infil- voortvluchtig. Zij bevindt DRIELING IN TILBURG ALBADI 5 te Rotterdam; CALTEX 4 4 DELFZIJL t. 5 v. Rotterdam n. Bre- tranten Koning Boudewijns huwelijk Bulgarije en Roemenië zullen bij het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola zowel door het oude als het nieuwe regime zijn vertegen- troo» digd. Een woordvoerder van het Bel gische hof heeft maandagavond be kendgemaakt, dat beide landen de uitnodiging hebben aanvaard zich bij de huwelijksplechtigheden te doen vertegenwoordigen door hun gezant in de Belgische hoofdstad. De woord voerder voegde hieraan toe, dat ex- koning Michaël van Roemenië en ex- koning Simon van Bulgarije zijn uit genodigd als familieleden. De echtge note van ex-koning Michaël, ex-ko ningin Anna, is de dochter van prin ses René de Bourbon, meter van ko ning Boudewijn en verwant aan wij len koningin Astrid. Ex-koning Simon van Bulgarije is verwant aan het huis van Piemont. Rekken en trekken De V.S., de Sowjet-Unie en Enge land, die in Genève trachten te ko men tot een verbod op het nemen van proeven met kernwapens, zijn maandag overeengekomen, de con ferentie tot 7 februari te verdagen. Sinds de mislukte topconferentie in Parijs in mei jl. heeft de confe rentie geen noemenswaardige vor deringen gemaakt. Men wil nu de regeringswisseling in de V.S. op 20 januari afwachten. Katangese diamanten President Tsjombe van Katanga heeft maandag op een receptie in 't gebouw van de Katangese permanen te vertegenwoordiging in Brussel medegedeeld, dat hij koning Boude wijn door Kantangese vaklieden be werkte edelstenen zal aanbieden als „bewijs van de erkentelijkheid van het Katangese volk Jegens de Belgi sche vorst". Het is nog niet bekend of en wanneer de koning Tsjombe, die maandag voor een niet-officleel bezoek van vier dagen uit Elizabeth- stad in de Belgische hoofdstad is aan gekomen, zal ontvangen. In een gesprek met journalisten wees Tsjombe alle vragen over de verder te verwachten ontwikkeling in Kongo af als zijnde binnenland se aangelegenheden". Wel ontkende hij het plan te hebben Europese des kundigen in zijn regering op te ne men, zoals eerder is gemeld, en ver klaarde hij dat overleg tussen zijn regering en het centrale gezag in Leopoldstad eerst mogelijk zal zijn „nadat een werkelijk representatie ve regering" in de hoofdstad zal zijn gevestigd. De gebeurtenissen rondom Loe- moemba en de maatregelen van de Verenigde Arabische Republiek en Ghana, die hij beschuldigde van „neo-kolonialisme", noemde het Ka tangese staatshoofd „bewijzen voor de juistheid van de door hem ge volgde weg". „Velen beginnen dit thans in te zien", voegde hij hier aan toe. Tsjombe zal de huwelijksplechtig heden op 15 december in Brussel niet bijwonen. Op deze dag zal hij in Brazzaville zijn ter bijwoning van de Afrikaanse conferentie, die in de hoofdstad van het voormalige Fran se Kongo wordt gehouden. men; OHIRON 5 te Amsterdam; DO- zich De 34-jarige mevrouw Spijkers-Jole, moeder van zes kinderen, heeft In het slnl EUzabethzlekenhuls In Tilburg het leven «wchonken aan een drieling, twee RESTAD 5 te Rotterdam; BOS 6 te ™aar. bertterrem en wordt daar Rotterdam; GRAVELAND 5 te Am- '"«f toten. 3e gevMg^emmg sterdam; KARAOHI 5 te Amsterdam; KREEFT 5 te Rotterdam; KYLIX t. daags verwacht' 6 v- Rotterdam n. Stanlow; MINOS 5 v. Rotterdam n. Hangoe; NIJKERK 5 te Amsterdam; ORANJEFONTEIN 5 te Amsterdam; POSEEDON 5 te Amsterdam; PRINS DER NEDER- NACHTMIS IN HET V ATI KAAN jongens (Francisous en Hubertus) en een meisje (Catharina). De H. Vader zal 24 december de Het bollengezin is compleet: na de wjjl we deze variëteit ook door het In Rome aanwezige kardinalen en narcissen en de hyacinten arriveer- Proefstation voor de Bloembollencul- LANDEN*5 te Amsterdam; PRINSES leden van de Curie ontvangen, om den nu ook de tulpen. Het was de fa. tuur naar voren zagen gebracht. De- IRENE 3 te IJmuiden; PURMEREND de gebruikelijke Kerstwensen in ont- j. Uittenbogaard Zn te Oegstgeest, ze stonden iets hoger ter been. De 6 v. Rotterdam n. Curagao; SENE- vangst te nemen. die een kist van verbluffend beste tros was best en groot, evenals van GALKUST 5 te Amsterdam; STAD Te middernacht zal hij in de Pau- kwaliteit van de crèmegele Winter de vorige inzender, L. Stassen jr., ROTTERDAM 5 v. Rotterdam n. El linische kapel de Nachtmis opdra- Queen ten tonele voerde. Er ston- Hillegom, zag een getuigschrift voor Ferrol; TJISADANE 5 v. Durban n. gen voor de leden van het corps di- den plm. vijftig bollen op geplant en vroegbroei toegekend aan Early Pink e, dat bij de H. Stoel ge- er ontbrak er niet éen. Van Ant. Nijs- Pearl, die een beste stand vertoon- Lorenco Marques; VIVIPARA t. 5 te plomatique, Rotterdam. accrediteerd is. LEZERS SCHRIJVEN: MISSIE-ACTIE MELAATSEN. 12 Miljoen melaatsen, 12 miljoen ongelukkigen wachten op windsels. De zusters van St. Petrus Claver Bouillon-Straat 4 in Maastricht heb ben verzoeken binnengekregen van uit diverse leprakolonies om zendin gen windsels. Minstens honderddui zend (100.000) windsels zijn er nodig. Deze zusters kunnen dit aantal na tuurlijk niet zelf breien en daarom is er een massale breiactie ontketend, waarbij ook 't westen van Nederland niet achter mag blijven. Lage-, VG.L.O.-, Huishoud-, MULO- scholen, Lycea, Bejaardencentra, Ka tholieke Vrouwengilden, particulie ren, allen gaan breien om de zusters van St. Petrus Claver in staat te stellen aan de priestermissionanssen stroken katoen te sturen. De windsels moeten gemaakt zijn van ongebleekte katoen nr. 10. Brei naalden nr. 2'/i gebruiken. De breed te kan 8 c.m. zijn dan is de lengte 125 cm. Of 10 cm. en dan is de lengte 150 cm. Of 12 cm. dan is de lengte 200 cm. De breitechniek is: alle naal den rachts-rechts. De dames kunnen hun breiwerk bijv. ook meenemen naar hun koffie- visites want er is niets te tellen en te minderen, hun gesprekken kunnen rustig doorgaan. De zusters hebben 100.000 knotten katoen laten inkopen en er zijn di verse depots waar deze katoen a 75 ct. per knot afgehaald kan worden. Voor het westen van Nederland is dit voorlopig nog alleen: Dr. Ariëns- straat no. 7 in Noordwijkerhout. Het hoofddepot is bij G. A. v. d. Kolk, Meezenbroekerweg 128 Heerlen. Giro 124967 t.n.v. Spaarbank St. Pancra- tius Heerlen t.g.v. Missie-actie Me laatsen. Dit gironummer kunt U ook gebruiken om 't bedrag van een of meerdere knotten katoen te storten als U zelf geen tijd hebt om te breien, Want er zijn mensen die wel vijfen twintig en méér windsels willen breien maar dit niet kunnen bekosti gen. Er is een mevrouw die al aan haar honderdste windsel toe is en een an dere mevrouw die de laatste 14 dagen iedere dag zo'n strook katoen gebreid heeft. Let wel: U kunt aanstonds starten, U hoeft niet persé de katoen te ko pen bij de depothouders als U maar ongebleekte katoen nr. 10 gebruikt. De windsels kunt u afleveren op Dr. Ariënsstraat no. 7 in Noordwijker- hout. Brei voor de melaatsen, verzorg vanuit de verte hun wonden! sen Zn, Santpoort zagen we de de en prima op kleur was. geelrood getekende Christmas Favo- Narcissen waren er heel wat en rite, ook heel goed, terwijl Van der voortreffelijke ook. G B. de Vroo- Hok's Broeiproevenbedrijf, Nieuwe men Zn, Sassenhelm, etaleerden Niedorp, drie pannen van de puntig opnieuw Barret Browning in een con- gevormde rode Scarlet Marvel naar djUe die moeilijk te verbeteren valt voren bracht, met de fris gekleurde jn deze tijd van het jaar. In één dubbele tulp Abodement, rood met woord; all De gele trompet Forest Minister Zijlstra terug uit de West gele rand. G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, lieten het aantrekkelij ke rode tulpje Advent zien. Gate van Gerritsen Zn, Voorscho ten, bekoorde opnieuw. Een onge meen fraaie groep narcissen bracht De fa. Weijers-Mense, Hillegom, Warnaar Co, Sassenhelm. Vijf pan- zorgde voor een trekpleister met de nen met de gele trompet Golden Har- fraaie rose Nerine Bowdenii Pink vest een „rijk" geziaht, deze nar- Triumpih, prachtige rose kleur en cis op de vijfde december zó te zien. grote bloemschermen, gedragen door Rijkbloeiend, al fors van bouw en sterke lange stengels. sterke, rechte stengels. Bijzonder best Het is geen moeilijk broei-jaar. De J^er Eddy Canzoni, terwir bollen „komen" gemakkelijk. Ook de E»rlV UgM «i Orange Standard dere hyacinten. Een bewijs daarvan le verde de fa. K. v. d. Salm, Voorhout, groep completeerden. Zo gaat het wat de bolbloemen be- die al een pot hyacinten de rose treft thans de goede kant op. De ge- Pink Pearl in huis in bloei had prepareerde en gekoelde bollen leve- getrokken. Ze zagen er best uit. Het ren tot nu toe weinig moeilijkheden pannetje met de kleine rose hya- op. Dat is een pak van het hart van cint Rosalie was van M. Beelen, vele exporteurs, die aan broeiers in Lisse, terwijl De Groot-Mulder het buitenland leveren. Het ont- Noordwijk, bijzonder beste kwaliteit breekt over de grenzen nogal eens Anne Marie etaleerde. Een der beste aan voldoende vakkennis. Maar als rose hyacinten voor vroegbroei. De er door eigen schuld iets misgaat, Een aardie beeld van het bezoek, dat de aartsbisschop van Canterbury, dr Geof- opvallende roserode hyacint Amster- dan krijgt de man die de bollen le- frey Fisher aan Rome heeft gebracht Dr. Fisher maakt een afwerend gebaar dam was er weer in goede conditie verde, het op zijn brood en moeten terwijl een Juffrouw uit een schiettent op de kermis op de beroemde Piazza van de fa. Van Bragt Zn te Bever- er kortingen toegestaan worden, Navona, hem een windbuks aanbiedt om zijn bekwaamheden als schutter te wijk. Beste Pink Pearl stelde H. W. waar men soms helemaal geen recht tonen. Hulsebosch, Hillegom, ten toon, ter- op heeft Maandagochtend Is de minister van financiën, prof dr. J. Zijlstra, na een kortingen toegestaan worden, verblijf van twee weken in Suriname en de Nederlandse Antillen terugge keerd. Foto: De minister wordt bij zijn terugkeer op het vliegveld geïnter viewd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5