OPGEZWEEPTE GOLVEN VAN BRAAS- SEMERMEER BEDREIGDEN POLDERS AAN DE OOSTKANT Klacht van Rijnsaterwouders: dijk moet halve meter worden opgehoogd De stormschade te Koudekerk De dijkwacht in Rijnsaterwoude Pastoor Hofstede gaat rusten. Kapelaan Thomas (Leiden) benoemd MAANDAG 5 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT In het vroege avondlicht leverde het gezicht op Rijnsaterwoude deze po ëtische aanblik op. De schade en de moeite die het water op deze ongeluks zondag dit dorp brachten waren echter verre van dichterlijk, ook niet met „pakjesavond" in zicht. loia'v Kassen van tuinders in polder aan Hereniveg stonden blank 20.000 IRISBOLLEN GINGEN VERLOREN Ongewone drukte na radio-bericht De hevige storm, windkracht 10, is zondagmorgen de (te) lage stenen waterkering aan de oostzijde van de Brasemermeer te veel geworden met als gevolg, dat binnen enkele uren een strook van ongeveer 500 m polderland, tussen het meer en de Herenweg een halve meter onder water kwam te staan. - Omstreeks half acht werd 't hoofd van de technische dienst der ge meente, de heer L. J. Greweldinger gewaarschuwd, dat de dijk achter 't gemeentehuis, ter hoogte van de boer derij van de heer H. van Os veel water over liet en dat de wilde gol ven van het meer ernstig gevaar op leverden voor de achter de dijk ge legen Rijnsaterwoudse polder. Met medewerking van omwonenden, ge- meente-employes, later ook van brandweer en B.B., werd op deze bedreigde plek door middel van zak ken gevuld met grond het gevaar ge keerd. Het is een geluk dat hot euvel zich in de morgenuren voordeed en niet 's nachts omdat tijdige ontdekking ook tijdige maatregelen mogelijk maakte. De bevolking van Rijnsa terwoude was ir. korte tijd gealar meerd, zodat om ongeveer a- ht uur een kleine 200 man aan het werk was. Was hier slechts sprake van ge ringe waterschade, ernstiger was de toestand in de buitenpolder ter hoog te van het pand Herenweg 77 te Rijnsatprswoude, waar de gehele tuinderij van de famiiie van Wierin- gen, alsmede tuinen en kassen van nabij gelegen panden (Nutsgebouw) blank kwamen te staan. Grote waterschade Hier bleek wel duidelijk, dat de dijk van de Brasemermeer tenminste een halve meter te laag is en een onvoldoende bescherming betekent voor de dorpelingen, die zich in de gtrook polder tussen de twee ijken gevestigd hebben. In tientallen hui zen aan de Herenweg ontstond aan zienlijke waterschade. In de woon kamer van het pand Herenweg 77 stond het water 30 cm hoog. De meu belen moesten in de vroege zondag morgen allerijl naar een hogere ver dieping gebracht worden. „Ik zag om zeven uur vanmorgen toen ik was opgestaan, aldus mevr. v. Wieringen, dat de mat heelmaal nat was. Nog geen uur later was er geen dweilen meer aan en hebben we al onze spul letjes in veiligheid gebracht. Mijn zoons hebben zo gauw mogelijk go ten gegraven naar de sloot maar het water daalde niet. Om twaalf uur kwam gelukkig de brandweer met de motorspuit en nu staat mijn kamer weer droog". Geen doen „De storm was vannacht zo hevig, zei de heer Van Stuyvenberg, eige naar van het woonschip „Liberty", dat voor de overspoelde dijk ge meerd ligt, dat het juist leek of er een stoomwals over de dijk reed. Toen ik om zeven uur uit het raam keek stond de polder al blank". „Schrijft U maar dat de dijk zeker een meter moet worden opgehoogd, beet ons de verontwaardigde eige naar van het schilderbedrijf naast 't huis van de familie v. Wieringen toe. In maart van dit jaar is het water óók al over de dijk gekomen. Zo is het geen doen". In dit bedrijf kwam ketelhuis en werkplaats blank te staan. Ook de nog vrij nieuwe herenhui zen (van de N.V. Boot) aan de He renweg kregen waterschade. Aanplant verloren In de kassen van kweker Van Wie ringen is de aanplant van 20.000 iris- bollen waarschijnlijk verloren ge gaan. De verzekering dekt de schade niet. Wateroverlast ontstond voorts bij Berghoeff tussen de molen en 't veer, aan de Heilige Geestlaan in Vriezekoop en langs de Westeinder- plassen, waar de dijk eveneens met zandzakken werd versterkt, terwijl ook de Drecht en de Leidsevaart hier en daar water overlieten. Voorbeeldig Voorbeeldig was de hulp, die van alle kanten aan Rijnsaterswoude ge boden werd. De Rijkspolitie, groep Alkemade, verleenden de Leimuiden- se en Rijnsaterwoude collega's alle steun; het zondags verlof schoot er bij in. Brandweren van Bodegraven, Leimuiden en Nieuwveen stuurden de motorpompen om het waterpeil zo snel mogelijk omlaag te. brengen. Bij een capaciteit van 2400 ltr. per minuut, per motorwagen, daalde het water binnen twee uur 4 en». Alarmerende ANP-berichten, ten onrechte sprekend van „een gat in de dijk", die gistermiddag om 1 uur over de radio werden uitgezonden, waren or de oorzaak van, dat de rijkspolitie in de middaguren handen vol werk kreeg om het verkeer over de betrekkelijk smalle dorpswegen in goede banen te leiden. Verkeers opstoppingen ontstonden, omdat de vele zondagse watersnood-toeristen hun wagens op de Herenweg par keerden en aan andere auto's onder meer van politie en brandweer de doorgang belemmerden. Allerwegen heerst in Rijnsater woude de mening, dat het gevaar voor dijkdoorbraak slechts bezworen kan worden als de Brasemeerwater- kering van bazaltblokken omhoog wordt gebracht. Weliswaar nemen de tuinders, die zich in dit stuk bui tenpolder vestigden extra -risico's op zich, maar het wordt te gek als deze dijk een geregelde bedreiging /ormt, vooral ook voor de Wassenaarse pol der die achter de Herenweg ligt. Burgemeester Kammenga en Ae chef van het kabinet van de Com missaris der Koningin, mr. H. A. N. Dinger, stelden ziet ter plaatse van dc toestand op de hoogte Mr. Dinger heeft bij de watersnood in 1953 op Goeree en Overflakké grote ervaring met dergelijk werk opgedaan. Onze correspondent tekent 1 ierbij nog aan: Ongetwijfeld heeft men door het snelle en tijdige ingrijpen een ramp, waarvan de gevolgen niet te over zien zouden zijn geweest, voorko men. Wat wij ons echter wel afvra gen, is of het niet zeer noodzakelijk geacht moet worden, dat men een organisatie in het leven roept, welke in tijd van nood paraat is, zodat on middellijk doeltreffend en georgani seerd kan worden opgetreden. Men heeft met dit doortastend optreden blijk gegeven de situatie aan te kun nen, doch het blijft een feit, dat het in alle haast geïmproviseerd moest worden. Zelfs zandzakken bleken practisch in het geheel of althans in zeer onvoldoende mate aanwezig te zijn, terwijl nu toch wel duidelijk is aangetoond, dat een depót waarin 'n voldoende aantal zandzakken steeds voorradig is, op zijn minst zeer nood zakelijk en gewenst is. Misschien zou het aanbeveling verdienen 'n dijk* wacht in het leven te roepen, die bij ongunstig weer regelmatige controle uitoefent. Gezin te Rijnsaterwoude geëvacueerd Meter water in woonkamer De belangstelling en de aandacht voor de overstroming te Rijnsater woude concentreerde zich geheel op de misère in de bebouwde kom van de gemeente. Degene, die betrekke lijk de meeste armoe van het water heeft gehad, was de kweker Theunis Bergshoeff in een van de uithoeken van de gemeente aan de noordzijde bij het veer van Van Staveren en de molen. 80 cm water Deze kweker werd 's ochtends om vijf uur opgeschrikt door opkomend water en binnen enkele uren stond de woning van de heer Bergshoeff bijna tachtig centimeter onder water. Daar de houten woning geen boven verdieping heeft en het huisraad en het meubilair niet naar boven ge bracht konden worden, dreef alles in het water. Hulp uit dorp bleef uit, omdat men daar aanvankelijk in het geheel niet bemerkte, wat zich ginds in 'de buurt van de molen afspeelde. Het gezin, bestaande uit man vrouw en twee jonge kinderen, zijn in de loop van de dag geëvacueerd naar ouders en schoonouders in het dorp. Om ongeveer drie uur ontdekte men dat het water door een gat in de dijk stroomde. Met man en macht is men toen aan het werk gegaan. Daar de afgelegen kwekerij moeilijk te bereiken is, was hulp van brand weer uitgesloten. Van alle kanten heeft men zakken en zand bij elkaar gehaald om het gat te dichten. Toen het gat eenmaal gedicht was, kon het water via een duiker af vloeien naar de H. Geestpolder. Grote schade De kwekerij is nu al aardig aan het droogvallen, maar het leed is voor deze kweker en zijn gezin nog geenszins geleden. Behalve grote schade aan het meubilair is ook veel kweek verloren gegaan. KOUDEKERK Gistermorgen werd de brandweer te negen uur gealarmeerd doordat er een gat door de storm was gesla gen in het platte dak van de „Bur gemeester de Heiderschool" in het uitbreidingsplan „Dorp-Oost". De brandweerlieden verzekerden het overgebleven dak, door het met tou- tact opnemen met de Ba laaf uit twee uren weer in konden rukken. De verdere stormschade in deze gemeente bleef beperkt tot het af waaien van dakpannen en zink- of platte dakbedekking. Door het laatste kreeg de heer M. de Leeuw in de Hogervaard een waar oliebad. Toen hij een stuk los- gewaaid dakleer voor een raam wil de weghalen viel juist een dakpan naar beneden op een olievat. Het vat barstte open en de heer de Leeuw kwam „in de olie". Met een bootje rond de huizen Noodweer boven Nederland. Foto: De kade aan de oostelijke oever van de Braassemermeer was onder het geweld van de westerstorm overspoeld. Enige huizen in Rijnsaterwoude werden tot bijna een halve meter onder water gezet. Men kon zelfs met een bootje varen. De windkracht, die volgens de weerberichten over de radio minstens negen a tien moest be dragen, maakte het noodzakelijk dat er in Rijnsaterwoude voor zieningen voor de nacht getrof fen werden. Ongeveer twaalf boeren, inge landen, werden opgeroepen om voor de nacht dijkwacht te hou den in het gebied boven het Braassemermeer. Vanaf de over haal van Van Staveren tot aan de andere kant van de gemeen te hebben van tien uur gister avond tot zes uur vanmorgen twee man gelopen. Ieder paar nam ongeveer twee uur wacht kloppen voor zijn rekening. Ge lukkig is het wachtlopen alleen beperkt gebleven tot waakzaam heid Ingegrepen behoefde in geen enkel geval. De storm, die voorspeld was, is overigens uit gebleven. De eeuwige strijd tegen het water NIEUWKOOP Woonhuis van bejaard echtpaar liep onder water Niet meer bewoonbaar Onder de stortvloed van regenvla gen is zondagnacht het woonhuis van de familie A. Vergeer onder water gelopen. De benedenverdieping stond ongeveer 30 cm. onder water, hetgeen voor deze bejaarde familie een hele schadepost betekent. Men hun beide zoons moesten zij elders onderdak zoeken. De familie Vergeer heeft iets der gelijks al enige tijd zien aankomen. Het huis is bestemd voor afbraak om getrokken te worden bij het ter rein van de nieuwe fabriek van de fa. P. de Rooy. Het huis ligt nu in 'n laagte tussen de weg die hoger ligt en het flink opgehoogde ter rein rond de fabriek. Aan afwatering werd nog niet gewerkt, ofschoon de gemeentelijke instanties waren ge waarschuwd. Het grondwater is door de enorme regenval zodanig gestegen, dat het door de vloeren naar binnen dringt, zodat de woning momenteel niet te bewonen is. Een ander huis is niet beschikbaar. Daar de beide wethouders zondag de situatie hebben opgenomen, hoopt de familie nu maar, dat er maatrege len getroffen zullen worden om het huis weer bewoonbaar te maken. Door de storm zijn zondagnacht vijf grote ramen van de nieuwe Christelijke school ingedrukt, waar door het regenwater vrije toegang kreeg. Voorlopig kon men niet meer doen, dan de grote gordijnen, die als vlaggen buiten de school wapperden, te verwijderen. Gevestigd te Nieuwkoop M. SANDERS, arts Beatrixlaan 11 Tel. 01725—555 Spreekuur van 89, behalve op vrijdag. (Advertentie! HAZERSWOUDE RECTIFICATIE KOP GEMEENTERAADS-VERSLAG Door een vervelende vergissing Is in de krant van zaterdag een „kop" welke boven een rechtbankverslag, thuis hoorde, terecht gekomen onder de „kop" van de gemeenteraad van Hazerswoude. De twee-koloms-mededeling: „Deze man had nooit in politie-dienst mo gen komen" had niets, helemaal niets met het gemeenteraadsverslag te maken. Deze kop had nooit onder Hazerswoude mogen xomen. Zaterdagmorgen heeft de politie van Maastricht uit het kanaal Luik- Maastricht een personenauto met daarin het stoffelijk overschot van de 38-jarige verzekeringsagent W. J. F. Peek uit Maastricht opgehaald, nadat grensbeambten vernielingen hadden opgemerkt aan het hekwerk langs het kanaal. Het ongeluk moet om ongeveer 5 uur zaterdagmorgen gebeurd zijn. Er zijn geen getuigen van het ongeluk. PASTOORSWISSELING TE LEIMUIDEN In plaats van de zeereerw. heer Jac. H. D. Hofstede, aan wie de Bis schop van Rotterdam op diens ver zoek het emeritaat heeft verleend, is met ingang van 16 december be noemd tot pastoor van de parochie van St. Johannes de Doper te Lei muiden de zeereerw. heer C. W. Thomas, kapelaan aan de St. Petrus- kerk te Leiden. De nieuwe pastoor van Leimuiden is geboren te Venhuizen 21 juli 1908. Na zijn priesterwijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Mon ster, Bovenkerk, Schoonhoven, Rot terdam (Afrikaanderplein). Op 21 augustus 1948 werd hij be noemd tot kapelaan in de St. Petrus parochie te Leiden, waar zijneerw dus bijna 12'/» jaar heeft gearbeid. In die jaren was als bijzondere taak aan kapelaan Thomas het man nelijk jeugdwerk (verkenners) toe gewezen. Hun clubhuis aan de Ga- renmarkt zal blijvend getuigen van de toewijding van de geestelijke leidsman. Ook was hij de oprichter en ijverige bevorderaar van de afd. Leiden van de Kath. Invalidenbond en de „ziel" van de Damescongrega tie. Geestelijk adviseur was hij van Kath. Bond van Groente- en Fruit handelaren en van Kath. Grafische Bond, afd. Leiden. Kapelaan Thomas was zeer gezien in de parochie, waarin hij zijn pries terlijke arbeid zo lang heeft uitge oefend. Hij is een kunstzinnig man Geheel mannelijk Rijnsaterwoude was op de been om de zwakke plekken en deze kunstzinnigheid, deze „dage. in de dijk met zandzakken te stutten. lijkse verwondering" zoals hij het PASTOOR C. W. THOMAS eens uitdrukte, maakte dat zijn pre ken nooit een sleur werden, maar steeds blijken gaven van een frisse kijk op de geestelijke noden van de moderne tijd. Pastoor Hofstede, wiens plaats thans door pastoor Thomas zal wor den ingenomen, werd op 29 juli 1953 pastoor van Leimuiden. Tijdens zijn pastoraat werd de kerk uitwendig geheel gerestau reerd. Ook werden er nieuwe ramen, nieuwe verlichting en verwarming in aangebracht. Een nieuwe kleuterschool werd gebouwd en dit jaar ingewijd. Pastoor Hofstede zal vrijdag 9 de cember des avonds te 8 uur in het parochiehuis gelegenheid geven af scheid van hem te nenien. De pastoor gaat zich vestigen te Franeker, Leeuwarderweg 24. Z.E. is Leeuwardenaar van geboorte.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3