II SHAWLS PeekgCloppenburg Onderzoek naar grote moleculen in laboratorium fysische chemie VEBO-jeugd organiseerde feestavond tijdens prijsuitreiking S.5° a\ eens WenJiflJIi DI.^dAG 29 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Afwisselend programma door „eigen mensen" Om aan de prijsuitreiking van de VEBO-tentoonstelling wat kleur te geven hebben de leden van de land- bouwjongerenorganisaties gister avond in de Stadsgehoorzaal een feestprogramma verzorgd, dat zij heel toepasselijk een familie-avond hebben genoemd. In een overvolle zaal waren dan ook niet alleen de oudere agrariërs uit de omgeving bijeen, maar vooral ook een groot aantal jongeren kon de heer M. Wei- ma, direkteur van de larkt- en Ha vendienst-Leiden verwelkomen. Na mens het gemeentebestuur waren aanwezig de wethouders S. Menken en mr. J. Drijber. Gezien de korte tijd van voorbereiding de geboor te van het idee deze avond door de jeugd te laten verzorgen was nogal onverwacht is dit bonte program ma wel geslaagd te noemen. Natuur lijk waren de vele programmapun ten niet vrij van smetten, maar wij geloven toch wel, dat de agrarische 'eugd eer heeft ingelegd met een lergelijk programma. Dit optreden etuigt in ieder geval van moed en 'e makkelijke weg om beroepsarties ten voor een dergelijke avond te vragen, hebben zij niet bewandeld. Een blik vooruit. In zijn openingswoord zag de heer Weima een moment in de toekomst, oen hij over het 25-jarig jubileum /an de VEBO sprak. Twee aspecten uilen dan door de landuouworgani- aties naar voren worden gebracht: .en eerste wat de boer in de afgelo- ;en vijfentwintig jaar heeft gepres- eerd en ten tweede zal het publiek n kennis worden gebracht met de elangrijke plaats, die de boer in de 'andstad Holland nog inneemt. Zuid-Holland is niet tot één grote teenklomp geworden, nog lang niet •n de agrarische wereld wordt nog erk vertegenwoordigd", aldus de .eer Weima. Met een toepasselijk woord reikte lierna ir. P. Verhoeven de op de aatste VEBO-tentoonstelling be haalde prijzen uit. De voorzitter van de VEBO ,ir. B. luck, had ook voor de jeugd een rijs, die dit jaar weer door de Hol- andse Mij. van de Landbouw was jhaald. Hij gaf de andere jeugdor- anisaties een stimulans er voor te orgen volgend jaar nu eens de be er van deze vereniging over te emen. De heer C. v. d. Poel, voorzitter /an de regionale jongerencommissie an de VEBO .sprak tot het bestuur cn dankwoord voor de uitnodiging, ïe de jeugd had gekregen om deze wond te verzorgen. Omdat er maar en korte tijd van voorbereiding was eweest, vroeg hij de aanwezigen 'emcntie voor eventuele „missers" en hij verzocht hun niet al te precies het optreden van de jeugd te beoor delen. Geslaagd experiment. Dit verzoek om clementie was ech ter niet nodig geweest, want er werd een zeer behoorlijk, maar vooral ook afwisselend programma gebracht, dat met vaart werd geregisseerd. De al gehele leiding berustte bij de heer Jan Warmerdam uit De Zilk, die met een praatje de programmapun ten bij de toehoorders inleidde. Er werd door de jeugd voorgedragen, fezongen, muziekinstrumenten wer en gespeeld, er werd een toneel stukje gebracht en er werd ge danst. Het zou te ver voeren alle programma-onderdelen te bespre ken en wij beperken ons daarom tot deze algemene „kritiek". Een derge lijk programma door de eigen jeugd gebracht is zeker een experiment, dat herhaling verdient. Met een rui mere tijd van voorbereiding in de toekomst kan een volgend maal een nog beter programma worden ge bracht. De voornaamste prijzen. De voornaamste prijzen van de VEBO-tentoonstelling zijn: Medaille minister van Landbouw: G. Belt, Zoeterwoude; medaille idem Mr. dr. v. d. Berg Stichting, Noord- wijk; medaille commissaris van de Koningin: afdeling Leiderdorp; Me daille Kamer van Koophandel: mr. dr. W. v. d. Berg Stichting, Noord- wijk; aansteker van de Fegra: T. van Ingen, Woerden; idem: mr. dr. W. v. d. Berg Stichting, Noordwijk; Lau wertak gemeente Koudekerk aan den Rijn: „Vita Nova", Hazerswoude (2x); wisselbeker Ver. voor K.l. „Vita Nova", Hazerswoude: W. Vonk en L. Treur; wisselbeker „Hollan- dia", Vlaardingen: H. Angenent, Woubrugge; wisselbeker Bond van Leidse geleerden rjEZER DAGEN had het ANP een U onderhoud met prof. dr. A. J. Staverman over het molecuulonder- zoek, dat in het laboratorium voor fysische chemie in de Sleutelstad' wordt verricht. Prof. Staverman, die aan de rijks universiteit te Leiden fysische che mie doceert, is tevens directeur van het Centraal Laboratorium TNO toegepast natuur wetenschappelij k onderzoek) te Delft. Het molecuul- onderzoek in het fysisch-chemisch laboratorium te Leiden draagt in hoofdzaak een experimenteel karak ter en wordt gedeeltelijk gesubsi dieerd door de FOM, de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie. Door deze subsidie heeft prof. Staverman twee wetenschappelijke medewerkers kunnen aanstellen. Grote moleculen. In het begin van het gesprek ver telde de hoogleraar, dat het bewuste onderzoek voornamelijk gericht is op stoffen, die uit „zeer grote'' mole culen bestaan. Dit betekent, dat men zich niet met gassen bezighoudt, maar uitsluitend met vaste stoffen en oplossingen daarvan. Wat dit be treft, komt het molecuulonderzoek overeen met dat, wat in het labora torium van prof. dr. J. Th. G. Over- beek in Utrecht geschiedt, die zich eveneens met heel grote moleculen occupeert. Nu moet men wel be denken, zo vervolgde prof. Staver man, dat wanneer de natuurkundi gen over „zeer grote" moleculen spreken, zij moleculen bedoelen, die uit honderdduizend of een miljoen atomen bestaan en waarvan er nog altijd vele miljoenen in een gram gaan. De stoffen, die uit dergelijke moleculen zijn opgebouwd, vertonen zeer bijzondere eigenschappen: zij zijn rubberachtig, stroperig en taai en worden daarom in de techniek gebruikt voor hetvervaardigen van kunststoffen, rubber en vezels. Geheugen. Het onderzoek, dat nu irl Leiden wordt verricht, heeft ten doel de eigenschappen dezer stoffen te ver klaren op basis van de grote mole culen. De onderzoekers wijden spe ciale aandacht aan de rubberachtige elasticiteit en in het bijzonder aan de vertraagde elasticiteit. Onder het laatste wordt de elastische nawer king verstaan populair gezegd „het geheugen" dat bij vele van de bewuste stoffen opvalt. Heeft Foto boven: De jeugdige medewer- men een hele tijd geleden zulk een kenden aan de VEBO-familie-avond. stof vervormd en laat men haar Met enthousiasme hebben zij het daarna liggen, dan duurt het gerui- grootste gedeelte van de avond in me tijd voor zij in haar oude vorm en voor eigen kring verzorgd. En terugkomt. Dit verschijnsel is een met succes. Foto onder: De heer G. Belt uit Zoeterwoude ontvangt uit handen van ir. P. Verhoeven de medaille van de minister van Landbouw, be schikbaar gesteld voor de beste koe uit de afdeling blaarkoppen. maar doordat zoveel atomen met el kaar verbonden zijn, die allemaal ten opzichte van elkaar verplaatst moeten worden, verdwijnt de ver vorming toch langzaam. De tijd, die nodig is om de stof te vervormen, direct gevolg van het feit, dat de kan door de fysici in verband wor- moleculen zo groot zijn. Elk der den gebracht n.et de grootte en de atomen beweegt zich wel erg snel, vorm van de moleculen. ::T zuiver wol 1/11/ Sp0rtieve streepdessfns li t 3.95 :jjj mohair, de grote mode double face ||/- moderne multl-colour, zuiver zijde"' ..met wol gevoerd" Milano iQ 95 Como de Luxe li.8® - (Advertentie) SINT NICOLAAS HIELD AUDIëNTIE Rundveefokver. in de Rijnstreek: mevr. M. J. M. Straathof-van Blok land, Rijpwetering; wisselbeker „Hollandia", Vlaardingen: mr. dr. W. v. d. Bergh Stichting, Noordwijk; wisselbeker firma Koudijs, voeder- fabrieken, Den Bosch: J. W. Roe- loffs, Nieuwe Wetering; wisselbeker „Nooit Gedacht", Leidschendam: J. W. Roeloffs te Nieuwe Wetering; wisselbeker A. J. Mandersloot te Leiden: N. J. W. Olieman te Leid schendam; wisselplaquette van het Internationaal Wol Secretariaat, Am sterdam: N. J. W. Olieman, Leid schendam; wisselbeker Kamer van Koophandel: H. v. Rijn, Ccthen (U.) wisselbeker Leidse Kaashandelaren: J. A. v. d. Hulst, Oud Aae; brood- schaal Maartense, Leiden: N. J. C. Koot te Leiderdorp; roomstel VEBO- bestuur: H. v. d. Slot, Lisse; zilveren medaille Ned. Rundveestamboek: „Vita Nova", Hazerswoude (2x); bronzen medaille Ned. Rundvee stamboek: mr. dr. W. v. d. Bergh Stichting, Noordwijk; medaille Holl. Mij. v. d. Landbouw: mevr. M. J. M. Straathof-van Blokland, Rijpwete ring; idem: dr. mr. W. v. d. Bergh Stichting, Noordwijk; medaille „De Producent", Gouda: H. F. J. Mooren, Leimuiden; idem: H. J. Kompier, Leimuiden. ZOETERWOUDE Kaartavond LTB Naar aanlei ding van het verzoek op de algemene ledenvergadering van de LTB gedaan door een der leden om in het vervolg nog eens een gezamenlijke kaart- evond te houden, wordt hiermede aan dit verzoek voldaan op woensdag 30 nov. a.s. te 8 uur in het Don Bosco- huis. Gezien de gezellige avond verleden jaar hqpen wij, dat alle leden van de LTB met hun echtgenoten en de LTM en LTJ aanwezig zullen zijn. Gekriebel aan de neus van Aku Aku TE VROEG GELACHEN In Leiden had een 22-jarige los- arbeider rondverteld dat ze hem toch niets zouden maken voor de op 23 oktober 1958 gepleegde diefstal in de Haarlemmerstraat. Hij had de bromfiets verkocht en had hiervoor in eerste instantie op 3 juni 1959 te recht gestaan. De Haagse politierech ter had- toen de zaak aangehouden voor het inwinnen van psychiatrisch rapport. Op 31 oktober f,1. zou de zaak weer dienen, maar toen was verdachte niet verschenen. Hij was nu meegebracht. Het psychiatrisch rapport was vol gens de politierechter betrekkelijk gunstig voor verdachte uitgevallen, maar daartegenover stond het rap port van de reclassering, waarin de uitlating stond vermeld: „Ik lach om de politie en de reclassering", had de los-arbeider gezegd, „het is nu toch al zo lang geleden." In een nieuwe staat van de reclassering stond ook nog dat verdachte zijn vrouw gere geld aan haar lot overlaat en dat hij bijzonder veel op afbetaling koopt. De rechercheur die verdachte had gebracht en de officier van justitie konden daarbij de rechter nog ver tellen dat verdachte diezelfde mid dag om 12 uur voor de officier van justitie mr. Hillen zou worden voor geleid, verdacht van flessentrekkerij tot een bedrag van ruim 3000. „Deze man heeft een kans gehad om te tonen dat hij anders kan, maar hij heeft die kans niet aangegrepen," concludeerde de officier van justitie en hij vorderde zes maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voor waardelijk, met drie jaar proeftijd, toezicht van het Leger des Heils en onmiddellijke gevangenneming. „In dit geval is een straffe hand nood zakelijk", vond ook de rechter en hij veroordeelde de Leidenaar tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, het ge vraagde toezicht en tot onmiddellijke gevangenneming. HOUT VAN GEMEENTE GESTOLEN Begin januari had een 30-jarige slijper uit Leiden planken gestolen ten nadele van de gemeente. Zelf zegt hij die planken te hebben opge vist. Ze waren samengespijkerd tot een vlotje. De politierechter in Den Haag wees hem er nu op, dat dit verhaal was onderzocht en onjuist gebleken was. De planken, die vol gens een gemeentelijke instantie van het land waren gestolen, hadden een waarde van f 60. Gezien verdachte's houding vond de officier van justitie een week gevangenisstraf noodzake lijk. De slijper vond dit wel erg veel. De politierechter maakte er voor dit maal 50 boete en een week voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd van. Even buiten Halmstad, aan de Zweedse westkust, is een 6x/2 meter hoge cementen kop te zien. Het is een kopie van het bekende AKU AKU beeld op het paaseiland in de Grote Oceaan, waarover de Noor Thor Heyerdahl in zijn boek heeft geschreven. Op de foto krijgt het beeld een schoonheids behandeling van Bertil Johansson. Vele kinderneusjes tegen de ruiten - van de koffiekamer van het Casino theater gedrukt, belhamels, die durf den opmerken dat hier wel niet de „echte Sint" zou zijn, moeders met snoepende kinderen. Dat was het beeld gistermiddag op de Hogewoerd. Sint Nicolaas hield gedurende eni ge uren van half drie tot half zes, audiëntie om de kinderwensen voor het heerlijk avondje te vernemen, die hij als het mogelijk zou zijn ook zou proberen te verwezenlijken bij zijn tochten over de Leidse daken. De bange gezichtjes van de kinde ren veranderde al gauw na „het handje gevep". De Sint had ondanks het middaguurtje wel een erg beste bui. Een zak of een roe is er niet aan te pas gekomen. De tranen van de allerkleinsten verdwenen op slag toen er als kleine voorproef voor 5 december nog iets uit de zak te voorschijn kwam. Het was echt een gezellige kindervisite. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND" In de maandelijkse bijeenkomst had het bestuur van de Kynologen- vereniging „Rijnland" een attractie ve vertoning van een ontelbaar aan tal prachtige dia's van alle mogelij ke honden-rassen op het programma staan. In zijn opening was de voorzitter, de heer P. C. Lindenbergh, verwon derd over grote opkomst, waaruit hij mocht concluderen, dat er zowel voor de vereniging als voor deze speciale avonden een groeiende be langstelling bestaat onder de leden. Na een korte mededeling over de kienavond op 19 december, ving mevr. P. GondrexonIves Browne uit Den Haag, bijgestaan door de voorzitter, aan met de epidiascopi- sche projectie van een enorm aantal foto's van hondenrassen, waarvan zij zonder enige aarzeling de meest uiteenlopende namen wist te produ ceren met de voornaamste kleuren, eigenschappen en afwijkingen. Het was een zeer leerzame en on derhoudende avond, die de vele le den op de hoogte bracht van inte ressante bezonderheden. Aan het einde dankte de heer Lin denbergh dan ook mevr. Goudrexon hartelijk voor haar uitleg en ook aan de diverse dames en heren, die bij plaatjes van hun eigen honden en kele bijzonderheden hadden gegeven en zo de taak van de spreekster had den verlicht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8