tSi,\ am m Leidse Lichtweek verleent weer glans aan oude binnenstad V 5 i - -af Propjes van oud-lyceïsten kwamen bij de juiste leraren terecht C. WALENKAMP DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 v. - i DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Burgemeester deed fontein springen Waarlijk majestueus sprongen even over achten gisteravond zeven stralen water omhoog uit de fontein, die als een feestelijk eiland in de Zoeter- woudsesingel verankerd ligt ter hoogte van het St. Liduinahuis. Het was de officiële reactie op een druk-op-de-knop van burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, welke handeling en sprankelend gevolg begroet werden door een klankrijke vertolking van de als zodanig ingeburgerde „Eurovisie mars" door het tamboer- en pijperkorps „De Burcht". Hoewel niet alle lampjes braaf tot dit tijdstip donker bleven baadde weldra de hele binnen stad in een zee-tje van licht. Boven het Steenschuurwater zweefde een fraai, lichtend Sleutelstad-schip en op het Bevrijdingsplein zette een hoog verheven St. Nicolaas de omgeving in een zachte gloed. Molen De V&lk rees in de donkere avond op als een helder baken en drie muziekkorpsen bliezen de feestelijke ouverture van zeven avonden koopvertier. De Leidse Lichtweek 1960 was geboren. I IV \v\ •»<A De inleiding tot dit spectaculair gebeuren had zich een half uur eer der afgespeeld in „Het Gulden Vlies"r in een intieme kring van, we zouden kunnen zeggen, belanghebbenden. Daar had de voorzitter van het Lichtweekcomité-WV, wethouder S. M. Stolp, een begroeting gericht tot burgemeester en mevrouw Van Kin- schot-Dorhout Mees de aanwezig heid van de burgemeester werd na de inspannende 5-daagse begrotings veldtocht zeer op prijs gesteld het voltallig wethouderscorps en de ge meentesecretaris, mr. J." Bool, raads leden, de vice-voorzitter en de secre taris van de Kamer van Koophan del, de heer C. F. Meerpoel en mr. H. A. C. v. Branderhorst, de voorzitter van de Leidse Middenstandscentrale en diens secretaris, de heren J. C. J. Lambermont en J. H. v d. Kloot, de directeur van de VVV, de heer G. v. Weelden. vertegenwoordigers der straatcomité's, diensthoofden der ge meente en overige belangstellenden. Lichtweek-entourage bedreigd. Het moest de voorzitter van het Lichtweekcomité van het hart, dat de voortekenen van dit festijn niet zo bijzonder gunstig waren. Het openbreken van de. tramrails op de Hogewoerd dreigde roet in het eten te gooien, maar door een gul gebaar van betrokken instanties zal deze brekerij pas in januari een feit wor den. De imposante fontein in de Zoe- terwoudsesingel was geattaqueerd door de straatjeugd en had enkele lampjes verloren; tot overmaat van ramp was de fontein overvaren en gezonken. Op het Bevrijdingsplein had men Sints draden doorgeknipt en lampjes stukgegooid. Maar nu was alles gelukkig weer in orde. Het aantal deelnemende straten is dit jaar gestegen, aldus de heer Stolp. Vooral in Zuid-West, waar Vijf Meiplein en Bevrijdingsplein tot de vreugde bijdragen. Spr. was dankbaar voor dit toetreden. (Het Vijf Meiplein wil het volgend jaar nog groter op gaan doen). De heer Stolp betreurde het, dat de Bree- straat niet in volledige glorie mee doet. De etalages hierin deelt de Breestraat waren alle buitenge woon goed verzorgd, vond de voor zitter. Dank werd gebracht aan het ge meentebestuur, dat weer royaal me dewerkte. De verlichte stadhuisto ren en De Valk, de boot in het Steen- schuur, de verlichting langs de Apo thekers dijk, op de Boommarkt en de Sint op het Bevrijdingsplein zijn van gemeentewege tot stand gekomen. Dan ook aan de directeur der Licht fabrieken (er waren veel vaklieden ingeschakeld), wiens medewerking het mogelijk maakt, dat voor het eerst de Lichtweekverlichting ook gedurende drie dagen vóór Kerstmis zal branden. „Drie muziekkorpsen zijn vanavond op de been en de Leid se draaiorgels gaan ook aan de slag", beloofde de heer Stolp, „alles draagt ertoe bij om de inwoners van Leiden en omliggende plaatsen te inviteren hier hun inkopen te gaan doen"* Boven het water van het Steenschuur zweeft, even indrukwekkend als weleer het vaartuig van de Vliegende Hollander, een Sleutelstadschip. Geen baldadigheid a.u.b. Een dringend beroep deed spr. nog op de jeugd en ook de ouders, te zor gen, dat de feestverlichting niet de dupe wordt van baldadigheid. Veel wordt er getorpedeerd en de schade is slechts in hoge cijfers uit te druk ken. De heer Stolp hoopte tenslotte, dat de Leidse middenstand dank zij deze Lichtweek haar omzetten in sterke mate zal kunnen vergroten. Burgemeester Van Kinschot had zondag de eerste kaars ontstoken in de adventkrans, een feestelijke ge beurtenis, waarin de blijdschap om het naderende Kerstfeest wordt uit gedrukt. „Ook vanavond ontsteken De Maarsmansteeg: intimiteit. De Hogewoerd wacht nog even op de belangstelling. we het licht van vreugde en blijd schap en geven we uiting aan wat leeft in ons hart en wat de vreugde kan verhogen", aldus de burgemees ter. Hij vertrouwde, dat de traditie van de Lichtweek een bloeiend aan zien mag geven aan Leiden orb de mensen de gelegenheid te geven de stad te bewonderen en de etalages te begluren. De voorzitter van de Leidse Mid denstandscentrale, de heer Lamber mont, bracht dank voor de woorden, gericht tot de Leidse middenstand, die dit jaar weer bijzonder stevig is gesteund door B. en W.. Hij twijfel de er niet aan, of het publiek stelt dit alles op hoge prijs. Dankbaar was spr. ook ten opzichte van instellin gen en gemeentelijke diensten voor de ondervonden medewerkig. Zo hebben de organisatiebesturen het mogelijk gemaakt, dat de winkels 's avonds weer langer kunnen open blijven waaraan de raadsleden hun (zeer gewaardeerde) fiat hebben ge geven. Het is ook een traditie, dat mevrouw Van Kinschot, die steeds zo'n grote belangstelling en medeleven toont voor wat met de Lichtweek samen hangt, vereerd wordt met een ge schenk. Ditmaal overhandigde de heer Stolp namens het comité een over heerlijke met chocolade ommuurde vijver, gevuld met bonbons en ge flankeerd door een stijlvolle, even eens consumptieve, Stadhuispleinen- taarn. Mevrouw Van Kinschot had er meteen één en al bewondering voor. Licht en lokkende etalages. Hierna vertrok het gezelschap naar de plek van de ceremonie protoco lair e. De straten van het centrum waren meteen bevolkt met een kij kend en kopend publiek hoewel de drukte komende avonden nog wel groter zal worden. De Haarlemmer straat is zeer gezellig opgedoft en de Maarsmansteeg munt weer uit door intimiteit, de Hogewoerd, de Hooi gracht, de Doezastraat, de Korevaar- straat, de Donkersteeg, het Gangetje en de Kraaierstraat delen in de feest vreugde van licht en lokkende eta lages. De bewoners van Zuid-West kunnen de St. Nicolaasstemming dicht bij huis vinden, zoals reeds ge zegd, en als u langs het Galgewater dwaalt wordt uw oog getroffen door de magnifieke Stadstimmerwerf, ge vangen in floodlight. Leiden komt in 1960, door eendrachtige samenwer king weer goed voor de-dag mët-^ijn Lichtweek. I jjT Stadstimmerwerf: sprookje in flood light. Succes van ex-Bonaventura in Schouwburg H Plezierige kneuterstemming ET WAS VERSTANDIG van re- gisseur Th. Joosten aan een na tuurtalent als Hans van Zijl in het cabaret „Propjes Schieten" (oud leerlingen van het Bonaventura-ly- ceum te Leiden) de ruimte te geven, want met zijn verrukkelijke nonsens heeft deze clown „par droit de nais- sance" het publiek gisteravond in de Stadsschouwburg een uurtje van de ene lach in de andere gejaagd. Het is dan ook hartverwarmend grappig deze jongeman op het toneel te zien ronddarren. Om hem bijvoorbeeld na uitvoerig excuus weg te zien rennen om terug te keren met een bolhoed, een hangsnor en de aankondiging: „Ik ben mijn broer". Het eerste openbaar optreden van de cabaret-groep „Confetti" onder leiding van de leraar Nederlands van het St. Bonaventura-lyceum, de heer Th. Joosten, is onmiskenbaar een succes geworden. Bij deze soort van benefice voor stellingen is er altijd iets van wel willend nepotisme, dat de stemming in de zaal ten gunste beïnvloedt; maar over dit cabaret mogen we toch zeggen dat 't de bijval van gister avond ten volle verdiende. Cabaret groepjes vormen is een mode, een dankbare mode overigens, die niet genoeg navolging kan vinden, want het is een verrukkelijke uitings vorm, waarmee je alle kanten uit kan. Het biedt ruime gelegenheid tot schijfschieten zonder dat de schutters verantwoordelijk zijn voor hun gedragingen. Men bereikt er mee, dat er in een sfeer van „bijna alles mag" een plezierige kneuter stemming wordt gekweekt, die waar schijnlijk „ergens" ook nog zeer ge zond is als speelkwartier voor een gefrustreerde geest. P NTHOUSIASME kenmerkt op de eerste plaats deze avontuurlijke propjes-schieterij. De jongelui zijn er al lang geleden mee begonnen en de eerste opzet was een weerstandskasje te kweken, als we goed zijn ingelicht, voor de reünistenclub. Deze eerste opzet is gevolgd door serieuze stu die; de jongelui hebben het geluk gekend op de steun te kunnen re kenen van twee leraren, die oog hebben voor de eisen die een mo dern cabaret stelt: Th. Joosten van wie de teksten en regie waren (met uitzondering van die van Hans van Zijl) en B. John Meyer, leraar En gels die een voortreffelijk novelty- pianist blijkt te zijn. Een musicus met aanleg voor het harminieuze melodietje. De op het lyceum toepasselijke terzijdes ontbraken natuurlijk niet. Zo werd in de kring der toeschou wers natuurlijk wèl de vraag aan de heer Meyer gewaardeerd: „kent u Engels" en het commentaar: „Nee, oh, maar dan moet u schriftelijk gaan studeren". En een andere: „ik wil geen na men noemen, maar het begint met een S en eindigt met Asse van Ys- selt, ïneke Willems bracht een daveren- de „My fair laide" een kostelijke parodie op de Leidse rrrrr en de Leidse toestanden. Het nummer „Petiet", persiflage op de jeugdom- roepen, duurde iets te lang en het zelfde kan gezegd worden van de „coupe musicale" waarin men over- rigens kon genieten van het virtu ose aanpassingsvermogen van de pia nist. Het bezwaar was hier echter, dat de musicale prestaties gevat wa ren in een soort sketch waarbij men tevergeefs op het daverende slot wachtte. „Levenslied anno 1860" in de stijl van de straatzangers was 'n succes en hetzelfde kan gezegd wor den van de „meisjes van Leiden" en „de Tieners" met Agnes Pieterse. Andere medewerkers aan dit pro gramma waren Arthur Linnartz, Bert Peeters en Peter Bouman. Een po ëtisch nummertje was „Pierrot in mineur" met een voortreffelijk ge dicht op de achtergrond, dat repre sentatief is voor het talent van de heer Joosten. Kortom, het publiek is niet teleur gesteld, de propjes zijn ter bestem der plaatse aangekomen. We hopen meer van dit enthousiaste groepje te horen. Dit eerste optreden in het openbaar is ongetwijfeld, ook voor de uitvoerenden, leerzaam geweest. Deel van de groep zingt daverende dingen van Laide. Vlnr.: Hans van Zijl, Bert Peeters, Ineke Willems en, Peter Bouman WIJ HEBBEN VOOR U Assortimentkisten SIGAREN vanaf 4.00 tot 300.00 Grote DOZEN SIGARETTEN GASAANSTEKERS, enorme sortering, vanaf ƒ10.00 tot ƒ98.00 o.a. Ronson, Colibri, Augusta, Flaminaire, Poppell, enz. ENGELSE PIJPEN en TABAKSZAKKEN in alle prijzen. UITSLUITEND KWALITEIT-PRODUCTEN SIGARENHANDEL Princessekade 1 Telefoon 21126 vAdvenenue).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7