3)e £cidóe6oti/^a/rit LOEMOEMBA UIT LEOPOLDSTAD ONTSNAPT Naar zijn aanhangers in Stanleystad RAHMAN ONTMOEDIGD EN TELEURGESTELD Als een Rus over vrijheid praat In Venezuela is het onrustig Het weer in Europa HET LEGER TE HULP GEROEPEN Directeur: j. p. j. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur U C. J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 51ste JAARGANG f Loemoemba is iveer van de partij Giro 103003 Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Hier sprongen bergjagers de dood in Bewakers te verrast om in te grijpen Generaal Rikhye, de bevelhebber der Ver. Naties-troepen in Leopoldstad, heeft maandagmorgen meegedeeld, dat Loemoemba, de door president Kasa- voeboe ontslagen premier van Kongo, zondagavond Leopoldstad heeft ver laten. Loemoemba vertrok per auto uit zijn ambtswoning zonder escorte van V.N.-troepen. De V.N. beschermden hem slechts zolang hij binnenshuis bleef. De soldaten van kolonel Moboetoe, die voor het huis van de afgezette premier op wacht stonden, hebben blijkbaar geen poging gedaan om Loe moemba tegen te houden, toen hij in een auto, die met grote snelheid reed, vertrok. Men heeft in allerijl wegversperringen opgericht en huiszoekingen ge daan in de omgeving van Leopoldstad, maar de vogel bleek gevlogen. In een maandagmorgen aan de pers verstrekte schriftelijke verklaring deelde Loemoemba mede, naar Stanleystad te zijn vertrokken voor de begrafenis van een op 18 november overleden zoontje. Men vermoedt evenwel, dat hij met heel andere motieven naar Stanleystad is vertrokken. Daar bevindt zich namelijk het grootste deel van zijn aanhangers. OOK MEOLO VERDWENEN De Kongolese „hoge commissaris voor voorlichting", Albert Bolelo, heeft op een persconferentie meege deeld, dat ook Maurice Mpolo, die eerste minister voor jeugd- en sport zaken geweest is en later minister van defensie, uit zijn woning ver dwenen is. Kongolese ambtenaren hebben de postkantoren en legerdepots op de weg naar Stanleystad opgebeld om iets naders te weten te komen. Kon golese soldaten houden op het vlieg veld van Leopoldstad alle vertrek kende vliegtuigen in het oog. Vol gens sommige berichten is Loemoem ba aan boord gegaan van een boot die op de rivier de Kongo vaart, vol gens anderen wacht er ean vliegtuig op hem op een afgelegen plek. Uitwijzing V.A.R.- ambassadeur Het Belgische persbureau Belga poldstad, dr. Ghaleb, ter onderteke- heeft gemeld, dat aan president Ka- ning is voorgelegd, savoeboe een bevel tot uitwijzing Het Kongolese college van com- van de V.A.R.-ambassadeur in Leo- missarissen-generaal en kolonel Mo boetoe beschuldigen de Egyptische diplomaat ervan zich te hebben op geworpen tot adviseur van Loe moemba en te hebben getracht, te zamen met de Ghanese ambassadeur, om Loemoemba weer aan de macht te brengen. TSJOMBE IN BRAZZAVILLE Premier Tsjombe maandag in Brazzaville verklaard, voorstander te zijn van de instelling van een Afrikaanse „familieraad", die zich bezig moet houden met problemen, die niet met de tegenstelling Oost- West samenhangen. Tsjombe kwam gisteren in de hoofdstad van het vroegere Frans Kongo aan om de tweede verjaardag der onafhankelijkheid van de Franse Kongo bij te wonen. Hij zei, dat men zijn aanwezigheid in Brazzaville moet beschouwen als een bewijs voor het verlangen van Katanga de problemen van het vroegere Belgi sche Kongo in het kader en de geest van de Afrikaanse solidariteit op te lossen. Tsjombe en vertegenwoordigers van de Kongolese regering, die door Kasavoeboe is geïnstalleerd, kwa men overeen besprekingen te begin nen over de interne moeilijkheden van Kongo. Men verwacht, dat wellicht vol gende maand een rondetafel-confe rentie over de politieke toekomst van het land zal worden gehouden. DOOR UITLATING VAN SUBANDRIO Twee soldaten van een afdeling bergjagers van het Westduitse leger zijn een rotsachtig dal ingesprongen en om het leven gekomen. Een derde sol daat en een korporaal werden zwaar gewond. De sergeant van de troep had een strafexercitie bevolen, 's Avonds laat begaf een aantal militairen zich in het duister op weg. Op een gegeven moment stonden de voorste soldaten op een brug over de Schwarzbachschlucht, een dertig meter diep dal, waarin een beekje vloeit. Plotseling commandeerde de onderofficier: atoomaanval, dekking zoeken. Drie soldaten en een korporaal sprongen voorwaarden te onderwerpen aan het over een hek, dat, wat zij meenden, langs de weg stond. In werkelijkheid van de Ver. Naties. Naar was het de leuning van een brug. Foto: enige militaire autoriteiten, onder wie bataljonscommandant majoor Fischer, op de plaats des onheils. De Maleise premier, Abdoel Rah man, heeft op een persconferentie te oordeel Koeala Loempoer, na zijn reis door mijn mening was dit iets, waarop Europa en Noord-Amerika gezegd, kon worden voortgewerkt. Als men dat hij „ontmoedigd, teleurgesteld zich "an Indonesische zijde anders en zeer, zeer treurig gestemd" is na had uitgelaten, zou ik een dergelijke het doen zenden van een missie van poging niet hebben ondernomen, de Ver. Naties, die zou moeten bij- In Nederland werd mij gezegd, dat dragen tot een oplossing van het ge- Nederland veel geld ten koste heeft - schil om West-Nieuw-Gulnea. gelegd aan de opvoeding van de Pa OrOOtste Onderdrukkers lHtll OllZC til (F noea's tot zelfbestuur. De PaDoea's poea's tot zelfbestuur. De Papoea's Zaterdag had de toenkoe, ha het zijn nog een zeer primitief volk en In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Russische LOEMOEMBA overleg in Den Haag, medegedeeld, het zal tijd kosten. Intussen is er afgevaardigde Valerian Zorin maandag het voorstel ingediend, dat aan alle dat de Nederlandse regering instem- een vacuur en dit veroorzaakt vele koloniale gebieden onverwijld volledige onafhankelijkheid wordt verleend de met het zenden van een studie- moeilijkheden. Ik zou gaarne een Hij zei dat honderd miljoen mensen in Afrika, Azië, Oceanic en het Cara- commissie door de V.N. en dat nu gesprek zien tussen de Nederlanders ibische gebied nog „onder een koloniaal juk zuchten", alleen nog de Indonesische regering en de Indonesiërs. Het vraagstuk Zorin gewaagde van „uitplundering, rasdiscriminatie, slechte medische het denkbeeld zou moeten goedkeu- kan alleen door deze twee landen tot verzorging en slecht onderwijs" en van „eindeloze represailles in Njassa- ren. een oplossing worden gebracht en zij land, Tanganjika, Oeganda. Angola, Mozambique, Roeanda-Oeroendi en Op de uitlating van Subandrio, dat moeten met een bijlegging der ge- West-Irian". Men zegt wel, aldus de Russische afgevaardigde, dat de kolo- NIEUW-GUINEA jyiET DE SNELHEID van een storm- wind in dit herfstgetij heeft Ab doel Rahman, de premier van Ma- lakka vlak voor dit weekend zijn reeds lang tevoren aangekondigde bliksembezoek aan ons land gebracht en daar in hetzelfde tempo via een gesprek met vertegenwoordigers der regering een merkwaardige bladzijde geschreven in de geschiedenis van ons Nieuw-Guinea-beleid en waar schijnlijk ook in die betreffende de verhouding tot Indonesië. Het is zeker nog een bladzijde met verscheidene vraagtekens, in zoverre op geen stukken na valt te bezien, wat op de volgende pagina's zal ko men te staan. We zouden dan ook voor dit ogenblik graag volstaan met wat voetnoten of kanttekeningen. Het belangrijkste aspect van 's he ren Rahmans bemoeiingen is zeker gelegen in de door hem zelf ronduit toegegeven opzet om de Nederlandse regering (nog eens) „vast te pennen" zoals hij het formuleerde aan de recente verklaring van minister Luns voor de UNO, dat wij ons Nieuw-Guinea-beleid gaarne aan het onderzoek en oordeel van de Verenig de Naties willen onderwerpen. De Tengku heeft daar evenwel terstond een concrete inhoud aan willen ge ven, waaraan ook zulk een „vastpen- nen" te pas kwam, namelijk, dat Ne derland dus ook bereid zal zijn een VN-commissie voor een onderzoek op Nieuw-Guinea toe te laten. In principe kan tegen die nogal lo gische interpretatie natuurlijk moei lijk bezwaar worden gemaakt. Zulk een commissie lijkt een regelrecht uitvloeisel te kunnen zijn van de Ne- Jhr mr D. J. de Geer t Jhr. mr. D. J. de Geer, die maandag in Soest op 89-jarige leeftijd is over leden. Jhr. De Geer zou op 14 de cember 90 jaar zijn geworden. derlandse bereidverklaring; de vraag is echter, hoe dat gezelschap zal zijn samengesteld en wat zijn taak zal zijn dracht zouden zijn, om slechts enkele van de voornaamste punten te noe men. De heer Rahman heeft nu zelf al aanstonds verklaard wel in te zien, dat Indonesië uiteraard als te zeer bij de Nieuw-Guinea-kwestie heel eenzijdig betrokkene geen deel van de commissie zou dienen uit te ma ken. Wèl bijvoorbeeld landen als In dia, Malakka en Australië. Wij vin den die suggestie voor wat dat laat ste land betreft niet zo gelukkig, aan gezien ook Australië voor wat zijn zeer geprononceerd aandeel in het Nieuw-Guinea-beleid betreft min of meer ook partij in het geding is. Maar de voorlopige gedachten van de Tengku zijn natuurlijk nog wel voor amendering vatbaar. Met de taakomschrijving lijkt het dunkt ons aanzienlijk moeilij ker, laat staan, dat men nu al eniger lei voorspelling zou kunnen uitspre ken aangaande de kansen op succes van zulk een „werkbezoek" ener VN-commissie. In het verleden heb- men we zelden veel reden tot grote vreugde gehad over het UNO-optre- den in onze verre gewesten. Maar natuurlijk hier geen voortijdige som bere prognoses! Deze gedachte brengt ons echter wel op de kernvraag, hoe Indonesië op zulk een manoeüvre zal reageren. In het gesprek van vorige week is naast een aantal twijfelpunten in alle geval wel duidelijk gebleven, dat Ne derland niet van zijn standpunt is af gebracht van het recht op zelfbe schikking van de Papoea's. Voors hands staat die opvatting nog wel lijnrecht tegenover die van Soekarno en de zijnen. En om nu meteen Nieuw-Guinea zelf hierbij te be trekken: leiding gevende autochto nen hebben de laatste tijd bij her haling verklaard, dat niemand buiten hen zelf en Nederland met de staat kundige toekomst van hun land van doen heeft en zelfs, dat de heer Rahman zich maar liever buiten deze zaak dient te houden. Dat zijn geen aspecten, die het verloop van zaken, de zelfgekozen missie van de Teng ku en een eventuele directe UNO-be- middeling vergemakkelijken! De heer Rahman heeft de hoop uitgesproken, dat op de basis van re sultaten van een VN-commissie een uitspraak van de volkerenorganisatie zou kunnen plaats hebben. In dat licht komt men weer voor de kwes tie van de twee-derden meerderheid te staan, die stellig een belangrijk de sideratum van Nederland zal blij ven. Wij hebben niet alle vraagpunten opgesomd, maar hopelijk wel enigszins duidelijk gemaakt, dat de nu zo inderhaast geschrex en blad zijde naast de bijna spreekwoordelij ke „goede sfeer" in het overleg nog weinig andere winstpunten heeft op geleverd. „Wait and seemoeten de deelnemers wel allen in de taal van hun beraad hebben gedacht en ge concludeerd. ...1 de enige oplossing van het geschil is schillen en het herstel van goede be- gelegen in een spoedige overdracht trekkingen beginnen, van de souvereiniteit over West- Als zij dat niet willen, dan kan hier Nieuw-Guinea aan Indonesië, zeide niemand iets uitrichten." de heer Rahman: „Als minister Su bandrio hiermede de officiële mening van de Indonesische regering heeft weergegeven, dan zal mijn volgen de stap hierin bestaan, dat ik eens lekker ga slapen". „Vóór ik uit Malakka vertrok, was mij van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Indonesische regering bereid zou zijn, het geschil op bepaalde BEVOORRADINGSSCHIP VOOR INFILTRANTEN BIJ NED. NW. GUINEA AANGEHOUDEN niserende landen beschaving hebben gebracht in de beheerde gebieden, maar dat is een leugen. De Britse afgevaardigde David ko, Nepal, Nigeria, Pakistan, Saoe- Ormsby-Gore diende Zorin ongezou- disch Arabië, Soedan, Togo, Tunesië, ten van repliek. Hij noemde de Rus- Turkije, de, Ver. Arabische repu- sen „de grootste onderdrukkers van bliek, Cyprus en Mali. onze tijd" en zei geen tijd te willen verspillen aan het Russische voor- stel. Naar de mening van de Brit Dit nummer bestaat uit 14 pagina'» bracht de Sowjet-Unie de kwestie Nederlander verongelukt in Brazilië bracht de Sowjet-Unie de kwestie der koloniale landen voor de Assem- blée „om de koude oorlog ook in Afrika te brengen". Het enige doe! van de Russsen scheen „haat in plaats van vriendschap te wekken, gewelddadigheid in plaats van vre- een Indonesische infiltratie in Neder- de chaos in plaats van orde", lands Nieuw-Guinea wordt thans uit officiële bron in Den Haag vernomen, dat een patrouillerend marinevaar- Toen Ormsby-Gore over „Sowjet- kolonialisme" sprak, sprong de Rus- tuig dezer dagen op een nachtelijke slsc^e afgevaardigde Zorin profeste- - - - - - - rend op. Hij zei, dat hy Engeland niet met name beschuldigd had en dat het tegen de regels van de As- 6emblée was over „Russische bin- patrouilletocht onder de zuidkust van Bij een vliegtuigongeluk in Brazi- Nieuw-Guinea een Indonesisch vaar- lië zijn drie Europese ingenieurs om tuig heeft aangehouden. het leven gekomen. Eén van de drie Bij onderzoek bleek het vaartuig nenlandse aangelegenheden" te be- inzittenden van het vliegtuigje was bestemd te zijn voor de bevorrading ginneri. een Nederlander, namelijk de heer van de eerder vermelde groep infil- F. Voest, chef van de afdeling bui- tranten. Vaartuig en opvarenden zijn tenlandse werven van Verolme's naar de dichtstbijzijnde haven opge- Concern. De beide andere ingenieurs bracht voor nader onderzoek, waren Zwitsers, personeel van A.A.-resolutie De Cambodjaanse vertegenwoor diger Sonn Sann, deze maand voor- Braziliaanse piloot van het vliegtuig rje *^an ''BinnenlaiTd^^Zaken^mede vai3. Afrikaans-Aziatische kwam hii het ninreluk om het leven j -Dinnenianase zouten meae, gr0ep, heeft maandag op de middag- kwam bij het ongeluk om het leven. ^at ongeveer een zestal dagen gele- vergadering van de VN-assemblee 'n Het ongeluk gebeurde bij de baai d®n °P zuidkust van Nederlands resolutie van 28 landen ingediend, van Jacuancanga in de buurt van Nieuw-Guinea een kleine doch goed waarin gezegd wordt, dat het nood- het stadje Angra dos Reis, 100 km uitgeruste groep Indonesische militai- zakelijk is het kolonialisme in al zijn ten westen van Rio de Janeiro ren infiltranten aan land was geko- vormen en uitingen tot een snel en waar Verolme bij de nieuwe werf 'n men, die, behalve van geweren, ook onvoorwaardelijk einde te brengen, eigen vliegveld heeft, een zgn air- van enkele automatische wapens en De indieners van de resolutie zijn 30 Nov.: zon op 08.24; onder 16.33; strip. De verbindingen tussen Jacu- handgranaten was voorzien. Gevan- Afghanistan Birma, Cambodja, Cey- maan op 15.40; onder 05.00. ancanga en de grote Braziliaanse ste- gen genomen infiltranten verklaarden Ion, Tsjaad, Ethiopië, Ghana, Guinea, den worden onderhouden met sport- toen dat binnenkort nog andere groe- - vliegtuigjes. pen zouden volgen. De heer Voest was pas een half (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING Veel bewolking me nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. India, Indonesië, Iran, Irak, Jorda nië, Libanon, Liberia, Libië, Marok- Hoogwaterstanden jaar in dienst van het Verolmecon- cern. Hij was 43 jaar en woonde in Heemstede. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen na. In Manno, Noord-Italië, stak 'n hongerig paard het hoofd door een geopend venster van het stadhuis en at achtereenvolgens: de nieuwe kie- g zerslijst, notulen van een raadsver- der te° New York heêft président Be- gadering en de jongste huwelijksaf- tancourt van Venezuela het leger te kondigingen op. hulp geroepen om een beraamde op- 30 Nov.: v.m. 1.16; n.m. 1.39. Volgens berichten van een radiozen- Jonge onruststokers. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. Weer wat regen stand te onderdrukken. de politie met stenen, gooiden ruiten President Betancourt heeft gezegd, in en- wierpen auto's omver, waar- racas een soortgelijk regime te vesti- Caracas. Verder riepen zij leuzen gen als op Cuba. tegen de regering en vóór Castro. De president heeft de burgerlijke De politie en de nationale garde vrijheden tijdelijk ingetrokken, nadat bestreden de jongelieden met traan- bij ongeregeldheden in het weekeind gas. Ongeveer honderd mensen wer- PDPM„DT Van een hogedrukgebied tussen de ze|ter jrie mensen waren gedood en den opgebracht. Alle scholen weiden Azoren en Portuga breidde zich een hond„d gewoni gesloten op rul; van n°gp druk naar Frankruk (,ok maandagochtend was het nog derwijs na. Uit. Over de Noordzee trok n rand- woelig m Caracas. volgens onbeves- De oproe J or'J? yan een depressie boven tigdt berichten zouden toen nog twee ochtend drie autobussen van de gê- Scandinavië. Onder mvloed luervM y k meente in brand, bleef er vannacht een vrij krachtige 0 westelijke wind waaien en vielen bovendien enkele buien, waardoor de. temperaturen niet tot het vries punt daalden. Dit was wel het geval onder de rug van hoge druk in Frankrijk en Zuidwest-Duitsland. Het leger steunt de regering en is gering stukken in handen, waaruit in de stad. Zij omsingelden een school, misten waarin dertig tot veertig oproerige omver te werpen. Op de Oceaan ligt ten zuiden 'van scholieren zich hebben verschanst, zijn de communistische partij en de AJACCIó Groenland een groot depressiege- Twee uur voor de radiotoespraak linkse revolutionaire beweging. bied, waarvan de invloed zich gelei- van president Betancourt heeft het De noodmaatregelen geven de re delijk verder naar het oosten uit- vakverbond een beroep gedaan op zijn gering de bevoegdheid vergaderingen breidt. Een eerste front van deze de- één miljoen leden om de grondwet en betogingen tè verbieden en beper- pressiè drong vdnmorgen Ierland te verdedigen. kingen in te voeren van de vrijheid binnen, vergezeld van een gebied De wanordelijkheden zijn vrijdag van meningsuiting en de persvrijheid, met lichte regen. Dit kan morgen begonnen. De oproerlingen steunden Verder mogen de autoriteiten naar ons land bereiken. De depressie voert een staking van telefoonpersoneel goeddunken overgaan tot huiszoe- opnieuw zachte lucht naar W.-Euro- maar bleven roerig nadat de staking king, aanhouding en gevangenne- pa. was geëindigd. ming. HELSINKI sneeuw 2 -1 STOCKHOLM zw. bew. 3 1 OSLO zw. bew. -1 -3 KOPENHAGEN h. bew. 6 4 ABERDEEN onbew. 5 -2 LONDEN regen 8 4 AMSTERDAM onbew. 8 5 BRUSSEL h. bew. 7 3 LUXEMBURG sneeuw 6 -1 PARIJS regen 8 2 BORDEAUX h, bew. 10 0 GRENOBLE zw. bew. 9 4 NICE 1. bew. 14 7 BERLIJN geh. bew. 7 3 FRANKFORT zw. bew. 8 -2 MüNCHEN geh. bew. 10 0 ZURICH geh. bew. 13 1 GENèVE onbew. 13 1 LOCARNO onbew. 9 2 WENEN regen 13 4 INNSBRUCK regen 4 2 BELGRADO geh. bew. 15 10 ATHENE zw. bew. 12 ROME zw. bew. 18 10 AJACCI6 zw. bew. 17 10 MADRID 1. bew. 13 4 MALLORCA 1. bew. 16 5 LISSABON onbew. 8 Korreltje Als u geen leider kunt zijn, wees dan een goed volgeling.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1