Overheid dient met salarissen gelijke tred te houden met bedrijfsleven visie °p televisie Erkenningswet in de tuinbouw kan niet lang meer uitblijven „LUCIENNE" VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 MINISTER TOXOPEUSs Geen achterstand van ambtenaren Het socialistische verwijt dat de ambtenaren zijn achterop geraakt heeft minister Toxopeus gisteren met nadruk van de hand gewezen. De mi nister beloofde nieuwe voorstellen tot verbetering van het politie-sala- ris. De bewindsman van binnenland se zaken, die zijn begroting verde digde ging nog eens uitvoerig in op het doel van het loonbeleid van de overeid in het gehele bedrijfsleven. De werknemers moeten delen in de stijgende welvaart zonder dat de prijzen stijgen. De overheid hoort als de grootste werkgeefster in de pas te lopen bij wat in het vrije bedrijf wordt overeengekomen. Het beleid van de overheid kan dus niet van het beleid van het be drijfsleven worden losgemaakt. De Weyters (KVP) had de sug gestie geopperd, dat de overheid 'n eigen loon- en salarisbeleid diende te volgen. Maar, aldus betoogde de mi nister, de heer Weyters heeft hier voor geen normen gesteld. Hij kent die ook niet. Daarom ben ik als minister wel-verplicht de tred van het bedrijfsleven, die gebaseerd is op de ontwikkeling van de produc tiviteit te volgen. Deze week nog was door de com missie voor georganiseerd overleg de trend-ontwikkeling als uitgangspunt aanvaard voor het komend loonbe leid van de overheid. Br is daarbij vastgesteld, dat de overheid de trend van het bedrijfsleven zal volgen, maar dat zij ook enige speling moet hebben om van het systeem af te wijken. De minister gaf toe, dat er in het georganiseerd overleg ook door hem fouten zijn gemaakt. In dit verband noemde hij de gang van zaken bij de politie-salariëring. Ik heb echter niet geaarzeld het over leg te heropenen. De begroting van minister Marij- nen werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De minister zei nog, dat het terug brengen van de toelatingsleeftijd voor de politie tot achttien jaar niet zou betekenen, dat heel jonge agen ten zelfstandig straatdienst zouden doen. Zij zullen echter wel in com binatie met oudere collega's worden ingezet. De klacht, dat de toelatings eisen voor de politie te zwaar wa ren, zal door de minister bestudeerd worden. Enkele onderdelen van de organisatie der BB, zal de minister niet in het openbaar, maar in de vaste commissie voor binnenlandse zaken bespreken. Hij was verheugd met de instemming van de Kamer in de op handen zijnde reorganisa tie. De Kamerleden drongen allen aan op snelle overeenstemming tussen de overheid en de politie-organisa- ties en voor het overige nam voor al het debat tussen de socialist-Blom en de minister over de vraag of de ambtenaren in salaris achterop wa ren geraakt veel tijd in beslag. nü weer zo lekker als kip..! AKKERTJES flitsen uw klachten weg v Ad verten ue Goesse raad koos nieuwe wethouders (Van onze t.v.-medewerer) Tweedaagse terugblik. De don derdagse. toneelavond kon deze keer geen doorgang vinden. De zeer pro ductieve Annie Schmidt had welis waar een t.v.-spel gereed, maar het kon helaas niet tijdig worden uitge voerd. Er kwam nu een speelfilm aan te pas, de tweede dus deze week, waarin geen problemen werden ge steld. Vooraf was er Arie Kleywegt in het nieuws achter het nieuws. We mogen over deze rubriek wel opmer ken, dat Kleywegt- de vorige maal zijn boekje is te buiten gegaan, toen hij in een gesprek over de zaak van Anneke Beekman bij de aantijging van „kinderroof" verzuimde, het hoor en wederhoor toe te passen. Met Cruys Voorberg hebben we via de NCRV het Amsterdamse toneelmu seum bezocht. We hadden dat al eer der persoonlijk gedaan, zodat we met meer recht kunnen verzekeren, dat de t.v.-camera's bij wijze van spre ken alle hoeken en gaten van de nieuwe behuizing hebben opgezocht. Daarbij was het een genoegen, de vi tale 94-jarige speelster Betty Holtrop- Van Gelder in een haar stellig ver trouwde sfeer terug te zien. Het was in elk opzicht een perfecte uitzen ding. Komende uitzendingen. De avond van heden zal gedeeld zijn. Vooraf gaande aan drie programma-fragmen ten bij de KRO' brengt de NTS een fümdecoumentatie over Nederland in de tweede wereldoorlog, meer in het bijzonder over de Jodenvervolging. Het amusement, dat de AVRO zater dag biedt, wordt besloten met een gesprek van een uur tussen Mies Bouwman en de toneelspeler Guus Os- ter. Zondagochtend is er Misuitzen- ding vanuit een kapel in Tilburg. De gebruikelijke commentator drs. F. de Grijs zal nu celebrant en predikant zijn; het commentaar wordt geleverd door dr. L. Alting von Geusau, die onlangs voor het eerst een epiloog heert verzorgd, 's Avonds bij de NCRV zal een gesprek worden gevoerd met de Vlaamse schrijver Marnix Gij sen. Een ton voor Toltèn. Over de her bouw van het Chileense vissersdorp Toltèn hebben we eerder geschreven en de VPRO heeft er een filmreporta ge over gegeven. Nu vernemen we, dat reeds een ton bijeen is gebracht, dank zij t.v. en radio-uitzendingen. Zo ziet men, welke indruk deze mo derne media kunnen maken. Luistert u zaterdagavond half acht even aan de radio naar „Het verhaal van Jans" in verband met Toltèn? Jaarverslag N.T.S. Wel erg laat, maar toch actueel is het jaarverslag over 1959 van de Ned. Televisie-Stich ting, dat gisteren is verschenen. De uiterlijke verschijning van het boek is misschien wat traditioneel, maar de inhoud is boeiend genoeg om daaruit een en ander te venemen en van tal rijke plaatjes te genieten. Wat ons het meest trof, was de volgende pas sage uit het inleidend woord van de nieuwe voorzitter de heer E. Schüt- tenhelm de NTS zal voortaan stre ven naar snellere besluiten; de pro gramma's zullen er beter van wor den. Alfred van Sprang dood in zijn woning aangetroffen In zijn woning in de Abrikozen- straat in Den Haag is overleden de journalist Alfred van Sprang. Hij is 43 jaar geworden. Het stoffelijk over schot van Alfred van Sprang werd gistermiddag door de Haagse politie in diens woning op bed aangetroffen. Naar het oordeel van de artsen is hij reeds of zondag of maandag, aan een hartverlamming overleden. Alfred van Sprang was niet ge huwd en woonde alleen in het huis in de Abrikozenstraat. De politie verschafte zich toegang tot de wo ning, nadat relaties van de thans overledene zich ongerust hadden ge maakt over het feit dat zij geen con tact met hem konden krijgen. Alfred van Sprang was een be kend radio- en televisiereporter die ook veel werkte voor dag- en week bladen, zowel in binnen- als buiten land. Hij was correspondent van de 7-December-Divisie toen deze in het toenmalige Nederlands-Indië gele gerd was en maakte de politionele acties mee. Voorts was hij ook oor logscorrespondent in Korea en Indo- China. Hij kreeg vooral bekendheid door zijn reportages welke hij maak te van de Hongaarse opstand. Het laatste bericht dat hij daarover gaf was, dat hij vanuit zijn hotelkamer het oprukken van de Russische tanks kon gadeslaan. Alfred van Sprang versloeg ook de opstand in Caïro, welke generaal Naguib aan de macht bracht. Hij ontsnapte toen ternauwernood aan een woedende menigte, die 't voor al op buitenlanders voorzien had. Voorts versloeg hij de opstand in Perzië. Dit jaar was hij nog in Kon go. Zijn laatste grote reportage die hij maakte was die van de oefenin gen van de Nederlandse troepen in La Courtine. Hij stond op het punt naar Algerije te vertrekken. Alfred van Sprang werd in Mid delburg geboren op 27 april 1917. Hij bezocht in Rotterdam de HBS en begon zijn journalistieke loopbaan bij het dagblad „Het Vaderland" in Den Haag. Hij publiceerde ook en kele boeken, onder meer „Wij wer den geroepen", dat handelt over In donesië, „De laatste actie", eveneens handelend over Indonesië en „Hev- ve no", een boek dat de strijd in Korea tot onderwerp heeft. Een rare bokkesprong gemaakt Deze fraaie reebok zwom dezer dagen in het bezinkingsbassin van een waterkrachtcentrale bij Chain-of-Rock in St. Louis. Met grote spoed maakte het personeel van de centrale een „broek", waarna de drenkeling met een kraan druipend uit het water en over de omheining werd getild. Het laatste wat men er van zag was, dat het op topsnelheid door de bossen in de rich ting van de rivier Mississippi rende... zonder te bedanken! Het verkrijgen van een redelijk ter mede, dat hij na overleg met het bestaan voor de ondernemer, In de tuinbouw, alsmede de versterking wet voor de tuinbouw te bevorderen, van de concurrentie- en de weer- wetsontwerp zal ernstig re- kening worden gehouden met de standskracht in deze tak van bedrijf overweeingen, die ter zake worden dient door een complex van maat- aangevoerd in het door de SER uit- regelen te worden bevorderd, waar- pbjachte advies over vestigingseisen in de landbouw en met de inmiddels bij niet alleen gedacht dient te wor- uitgebrachte adviezen van de be den aan maatregelen in de markt- trokken produktschappen en het sfeer. Ook het onderzoek en de voor. T lichting zijn in deze van zeer grote uit te lopen op de behandeling van In de vergadering van de Goesse gemeenteraad van woensdagavond zijn betekenis, vooral op de langere dunr. bet wetsontwerp kan de minister me- wethouders ireko*en n» de trer«rQ(ier.n«r u™ DeiCKC s' °p ae e auu dedelen dat in het ontwerp naast het „DOT T E R" Blouses en Rokken MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 LEIDEN TELEF. 32765 (Advertentie) drie nieuwe wethouders gekozen. Na de vergadering kon onze fotograaf de nieuwe leden van het college met de loco-borgemeester en de gemeente secretaris M. J. Taillie, wethoudster mevrouw C. A. Griep-Duinker (wd), loco-burgemeester dr J. E. Noteboom en de wethouders A. G. Heyboer (chu en J. S. Visscher (pvda). Burgemeesters terug uit Israël Gistermiddag is de groep van circa 35 Nederlandse burgemeesters, wet- Dit deelt minister Marijnen mee marktordenende element het aspect in de memorie van antwoord aan de van de vakbekwaamheid de noodza- Tweede Kamer over de landbouw- kelijke aandacht zal krijgen, begroting 1961. Het ligt niet in zijn bedoeling de personeelsbezetting van uit de j genomen besluiten rijkstmnbouwvoorlichtmgsdienst van het produ6ktschap voor sierge- de sociale zaken en volksgezondheid en in te krimpen, doch het is wel een wassen ten aan2ien van de verstrek- de minister van financiën, dat thans punt van overweging of uitbreiding king van teeltrecht blijkt dat het wordt voorgesteld, met ingang van 1 van de voorlichting kan worden be- bedrijfsleven zoekt naar nieuwe vor- januari 1961 de eerder gegeven ver- reikt, enerzijds door een zo mogelijk men by het teeltbeleid. Hiermede is hoging van ongevalsuitkeringen van meer efficiente uitvoering van het de richting ingeslagen van een meer zes procent, te brengen op tien pro- voorlichtmgswerk door het bestaan- teeltbeleid cent. de apparaat, anderzijds door daad werkelijke medewerking aan de gevolgd zal hebben. Hij is er zich echter van bewust, dat door de in stelling van minimumprijzen de al gehele afbraak van de handelsbe lemmeringen althans voor enkele produkten niet in een zodanig tempo tot stand zal komen als wenselijk wordt geacht Minder korting op overheidspensioenen „U uc De minister meent dat de tot gemeentesecretarissen, die mede,8 gelet opVde ^^vaartverbete- voorlichting door het bedrüfsleven. ongetwijfeld een vrijer handelsver- Met betrekking tot de erkennings- keer en daardoor ook een vergrote eisen in de tuinbouw deelt de minis- vraag naar tuinbouwprodukten tot houders en gemeentesecretarissen, die mede, gelet op de welvaartverbete- in Tel Aviv het 15e congres van de ring, een redelijk te achten verdere „International Union of local authori- verhoging wordt gegeven, ties" heeft meegemaakt, met een lijn-toestel van de El Al UIr Israël teruggekeerd. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die na zijn aan komst samen met wethouder Van Wijck de pers te woord stond, maakte er geen geheim van, dat naar zijn me ning de overweldigende opkomst voor dit congres, waaraan bijna 800 ge meentelijke vertegenwoordigers uit alle windstreken van de wereld deel namen, voornamelijk was voortge sproten uit de algemene belangstel ling, die de wereld voor Israël koes tert. Hij liet dan ook blijken, dat Israël als jonge staat veel meer indruk op hem had gemaakt dan het congres zelf, dat tot onderwerp had de taak van de gemeentebesturen in de ont wikkelingsgebieden. „Bij zo'n enorme deelneming is een vrije discussie onmogelijk", zei hij „We hebben wat redevoeringen aan gehoord van congressisten, die ver telden hoe zij in hun land te werk gingen. De meesten van ons kwa men echter om Israël te zien en we zijn allemaal weg van het land. Het is fantastisch te1 zien wat men daar uit een woestijn gemaakt heeft en hoe groot de toewijding van de mensen is om van zo'n land wat te maken. De ontwikkeling van Tel Aviv is on gelooflijk. Verhoging ongevals uitkeringen Bij de Tweede -Kamer is ingediend een wetsontwerp, strekkende tot tij delijke verdere verhoging van onge- valsuitikeringen. In de dit ontwerp begeleidende memorie van toelich ting zeggen de staatssecretaris van Australische kost gaat voor de baat uit De Nederlandse minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr dr Chr. M. A. van Rooy, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Australië, is in Blacktown, op 20 mijl van Sydney, onthaald door een groep van zes Nederlandse emigrantengezinnen, die daar op basis van een coöperatie huizen bouwen. De Nederlan ders boden de minister een „barbecue" en een „bitea"aan, een openlnchtfeestje met geroosterd vlees en thee. Foto links: gehnrkt proeft de minister temidden van zijn landgenoten de lekkernijen. Foto rechts: de minis ter helpt een handje. V.l.n.r. kijken toe de heren: Anton Godschalk uit 's Heerenberg, Fred de Vries uit Arnhem, F. van Rosmalen, Nederlands migratie attaché uit Canberra en Bondewijn Vlek uit Amsterdam (achter de mi nister). Gepensioneerden in overheids dienst zullen waarschijnlijk minder korting op hun pensioen krijgen als gevolg van de AOW en de AWW- uitkeringen. Zes maanden geleden is in de commissie voor georganiseerd overleg reeds een concept voor een wetsontwerp goedgekeurd, waarin de korting per dienstjaarwordt te ruggebracht tot 1,4 procent. Als het wetsontwerp van kracht wordt zal het een terugwerkende werking bezitten tot 1 april 1960. In de Tweede Kamer werd gisteravond de suggestie gedaan alvast een voor schot uit te keren. Aangenomen mag worden, dat het wetsontwerp zonder meer door de Staten Generaal zal worden aanvaard. Het denkbeeld van een voorschot vond veel steun bij de Kamerleden. De teveel gekorte be dragen zouden aan de gepensioneer den kunnen worden teruggestort De imnister beraad zich nog. Slagers en de 5-daagse werk werk De-beslissing van de Federatie van Nederlands Slagerspatroonsbanden over de kortere werkweek zal mede beïnvloed worden door het stand punt van het groot-winkelbedrijf en de warenhuizen. Dit is gisteren in Utrecht medegedeeld door de heer C. J. Ammerlaan, voorzitter van deze federatie. De heer Ammerlaan noemde het de vraag of het aantal verkoopuren op zaterdag, de topverkoopdag van de week, zonder schade kan worden ver minderd. Hij gewaagde van de moei lijkheden die men reeds thans onder vindt bij het handhaven van de va kantiesluiting door het niet mede werken van de twee nieuwe concur renten van de slagerij namelijk het grootwinkelbedrijf en de warenhui-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9