Emeritus-pastoor J. G. ONEL van Roelofarendsveen f Het ijskolven te Rijnsburg. Dode gebruiken in levende taal Hosier DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Hedennacht om vijf minuten over half vier is in Huize St. Jacobus te Roelofarendsveen overleden de zeereerw. heer J. G. Onel, emeritus-pastoor van de parochie van St. Petrus' Banden. Emeritus-pastoor Onel had maandag 1.1. de 88-jarige leeftijd bereikt. Om zijn vele verdiensten tij dens zijn lange pastoraat in Roelofarendsveen werd pas toor Onel bij zijn gouden priesterfeest in 1949 de Konink lijke onderscheiding verleend van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hedenavond wordt om half acht in de kerk van St. Petrus' Banden de rozenkrans gebeden waarbij alle parochianen worden verwacht. Morgenavond, vrijdag 25 november, te half acht is er een Plechtige Requiemmis en zaterdagmorgen om 10 uur worden de Lauden gezon gen. Om half elf begint de Plechtige Mis van Requiem. Na afloop van deze H. Mis wordt het stoffelijk overschot bijgezet in het priestergraf op het kerkhof van „St. Petrus' Banden". Pastoor J. G. Onel werd op 21 november 1872 te Am sterdam geboren en op 15 augustus 1897 priester gewijd. Hij was kapelaan achtereenvolgens te Pijnacker, Amster dam (H. Nicolaas) en te Den Haag (H. Willibrordus). In 1912 werd hij benoemd tot pastoor te Wormerveer, in 1918 volgde zijn pastoorsbenoeming te Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie), in 1920 werd hij pastoor te Barendrecht en in 1926 kwam hij naar Roelofarendsveen waar hem op 18 augustus 1951 eervol ontslag werd verleend. PROEVEN MET VERKEERSLICHTEN IN LEIDEN IN MEMORIAM We kunnen het ons nog niet voor stellen, dat Pastoor Onel niet meer door De Veen wandelt. Meer dan 30 jaren heeft deze blijde pas toor door De Veen gewandeld door het Zuiden en Noorden en langs de Kade van de Braassemermeer, waar van hij zo hield. Hoeveel stappen heeft pastoor Onel gedaan door zijn parochie om te delen in het leed en vreugde van zijn parochianen. Inderdaad, pastoor Onel was een blij mens. Gaarne liet hij anderen delen in zijn vreugde. Als men hem tijdens zijn leven zou gevraagd heb ben, wat hij nu wel het heerlijkste vond, dan zou hij zeker spontaan geantwoord hebben: „Dat ik pries ter ben". Hij zei zo dikwijls: „Wat heb ik toch een mooi leven gehad in mijn priesterjaren". Juist in zijn priesterschap vond hij zijn hoogste vreugde en daardoor ook liet hij vele mensen delen in die vreugde. Op vrijdagavond 18 aug. 1933 kwam ik als neomist in Roelof arendsveen. Pastoor Onel was mijn eerste pastoor en ik zal nooit de hartelijkheid vergeten, waarmee hij zijn kapelaans ontving. Je voelde je bij hem onmiddellijk thuis. Hij wist een eigen huiselijke sfeer te schep pen, waar je als jong kapelaan wel eens om lachen moest. Op zomerse avonden deed hij soms de gordijnen dicht, lampen aan en dan ging hij het winter maken. Want dan kon je gezellig en genoeglijk kaarten. Ik ben meer dan 4 jaren zijn ka pelaan geweest en in de loop van die jaren kende men zijn vrolijke verhalen van buiten. Maar ook die verveelden nooit. Integendeel die waren zo interessant, dat hij je per soonlijk meenam naar zijn eerste kapelaansplaats Pijnacker, waar hij wonderlijke dingen beleefd had met zijn eerste pastoor Van het Rood. De tegenwoordige pastoor van Pijnac ker heeft vorig jaar die verhalen vastgelegd op een band, zodat men daar nu nog van kan genieten. Hij liet je de St. Nicolaaskerk zien bij het station te Amsterdam waar hij ook kapelaan was geweest en dan begonnen zijn verhalen leven te krijgen. Daar had hij gelopen en dit en dat beleefd. Je moest met hem mee naar War mer, zijn eerste pastoorsplaats, naar Duivendrecht, waar hij vandaan kwam, voordat hij in Roelofarends veen benoemd werd. Hij schotelde zijn verhalen op met een eigen sjeuïgheid bij gelegenheid van con ferenties, verjaardagen en hij kon er zelf zo heerlijk om lachen, dat de tranen hem over het gezicht liepen. Nu bij zijn dood blijft hij voor ons allen een voorbeeld van ijver. Jaren lang deed hij" alleen de voorberei dingen voor de plechtige hernieu wing der doopbeloften. Elke zondag voor het eten de jongens en na het eten de meisjes, (dat kan ook om gekeerd zijn!). Jaren lang deed hij ^lleen geheel het huisbezoek. Nieuwe Wetering hoorde er toen ook nog bij. Maar hij stond er op, dat de kapelaans ook overal op bezoek gingen, want thuis leer je de parochianen goed ken nen. En wat heeft hij genoten van De Braassemermeer. Tot op hoge leeftijd ging hij graag zwemmen, wat hij stiekum geleerd had als theologant op het Groot-Seminarie té Warmond. Voor die tijd een zeer grote uitzondering. En des winters genoot hij met zijn berenmuts diepover zijn oren van de zeld zame sport ijszeilen! Er groeide al spoedig met al zijn kapelaans een band van vriendschap en dat onderstreepte hij later altijd in zijn gezellige brieven zelfs aan jonge kapelaans met Je Vriend J. G. Onel. We behoeven thans bij zijn dood geen lange artikelen meer te gaan schrijven wat hij in die vele jaren in Roelofarendsveen gedaan heeft. Bij zijn verschillende feesten en hij heeft juist vele feesten gevierd en hij vierde die gaarne zijn- er al zoveel artikelen over hem geschre ven, dat hij er zelf om lachen moest en dan zei hij zo leuk: ,,'t jonge, 't jonge, wat hebben ze het weer bont gemaakt! Hoeveel zouden ze voor elke regel krijgen?" Met dankbaarheid heeft men reeds tijdens zijn leven een plein naar hem vernoemd bij de nieuwe kerk van O. L. Vrouw Praesentatie (de kerk heeft deze titel naar zijn ge boortedag 21 nov.). Pastoor Onel verdiende het ten zeerste dat er een pastoor Onelplein kwam en hoe be scheiden en eenvoudig hij altijd was dit vond hij toch wel een hoge on derscheiding. Hij vond het echt fijn, zei dezer dagen een tegenwoordige parochiaan van mij hier in Leid- schendam, die zelf jaren lang in De Veen gewoond heeft. Dezer dagen bezocht ik hem aan zijn sterfbed. Ik dacht toen in stilte aan een gedicht van Vondel, juist omdat hij geboren Amsterdam mer zo van deze dichter gehouden heeft. Door heel de grote pastorie galmde somstijds zijn gezang, als hij de reiën van de treurspelen van Vondel zong. En hoe liet hij de mannen van de Stille Omgang op een propagand-avond genieten van zijn declamaties van de Altaarge heimenissen. Toen 's levens krachten hem begaven de geest van flauwte allengs bezweek vloog hij met blijdschap in Gods haven een uitgang, die geen dood geleek. Nu juicht en triomfeert hij boven bij d'engelen in het hemelrijk; wij liggen hier omlaag verschoven en weenen droevig bij zijn lijk. De milde hemel wil het geven dat wij ons spiegelen aan zijn end, hem volgen in zijn stichtend leven, bij God en d'engelen bekend. (Vondel). Onder ons priesters zegt men dik wijls, „elke kapelaan neemt iets over van elke pastoor, waar hij komt". Ik ben altijd zeer dankbaar geweest, dat Pastoor Onel mijn eerste pas toor geweest is en als ik maar een klein beetje van zijn goedheid en blijheid heb overgenomen, dan blijf ik daar dankbaar voor. Maar wat zullen de parochianen dan veel van een pastoor overne men, die meer dan 30 jaren onder hen heeft gewoond en gewerkt. Bewaart dan aan hem déze mooie herinnering: hij was een goede en blijde pastoor! Neemt die goedheid en blijheid van hem over en dan zal De Veen nog in lengte van jaren de rijpe vruchten proeven van zijn vruchtbaar pastoraat. Moge hij nu deel hebben aan het leven en de vreugde der Heiligen. A. A. J. BUYS - oud-Kapelaan van Roelof arendsveen, thans bouw pastoor te Leidschendam. WASSENAAR Volleybalnieuws van „Raaphorst" Het eerste herenteam en het der de damesteam van de volleybalver eniging „Raaphorst" zijn de enige teams geweest, die het tot een over winning konden brengen. Dat bete kent een kleine terugslag na tot dus verre uitstekende resultaten in de competitie. Heren 1 won van Professorenwijk met 31. Heren 2 moest in een team van dezelfde vereniging haar meer dere erkennen met 30 en verloor bovendien ook met 30 van L.D. Het eerste damesteam van Raap horst verloor met 30 van Meer burg. LUS bleef de baas over het tweede damesteam met 30 en da mes 3 versloeg DES met 30. Voor de komende week staan op het programma: dames 2Oranje Groen, dames 3HVL en heren 1 VVS. Alle drie deze wedstrijden worden gespeeld de volgende week dinsdagavond in de gymnastiekzaal van de St. Jan Baptistschool bij Deyleroord. ZOETERWOUDE Brand in bakkerij Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag omstreeks twaalf uur brand uitge broken in de bakkerij van de heer J. J. Tijssen aan de Hoge Rijndijk. De brand ontstond bij een oven en sloeg over naar de boven deze oven ge bouwde houten zoldering. De meeste schade liepen de zolder op welke doorbrandde en een gedeelte van het dak, dat brand- en waterschade kreeg. De machinerieën bleven alle gespaard. BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 no vember zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Lido: „Voetstappen in de nacht" 18 jaar. Luxor: „Roman Holiday", alle leeftijden. Studio: „Noblesse oblige", 18 jaar. Trianon: „Die Brücke", 18 jaar. Rex: „Michigan Kid", 14 jaar. Verplaatsbaar en op afstand te bedienen Gistermiddag zijn op Leidse ver- keers-kruispunten proeven genomen met verplaatsbare verkeerslichten, die van afstand bediend kunnen wor den. Hoewel men hier te maken heeft met een technisch snufje, dat zijn diensten kan bewijzen, is de Leidse politie niet tot aankoop overgegaan. Deze Trawia 12 F verkeerslichten werden ontworpen door de Duitse fir ma Wipperfeld in Oldenburg. Zij hebben het voordeel, dat zij snel te verplaatsen zijn. Een politiewagen kan zo'n tronsportabel geval in een aanhangwagen meevoeren en men kan in een minimum van tijd een met lichten beveiligd kruispunt creëren op plaatsen waar geen verkeerslich ten waren. De volautomatische bediening is in stelbaar van 1090 seconden; de lichtpanelen zijn afzonderlijk 45 gr. naar links of naar rechts te verplaat sen. Het gewicht van de complete in stallatie bedraagt 270 kg. en die van een speciaal hiervoor geconstrueerde aanhangwagen 130 kg. De lichten worden door middel van een transis torzendertje op afstand bediend. Op nikkel-cadmium batterijen kan deze in stallatie tien uur in gebruik zijn, bij aansluiting op 220 volt wisselstroom onbeperkt. De bediening is mogelijk met de hand, door één enkele druk op de knop van het endertje, volautoma tisch. De practische mogelijkheden van de Trawia-verkeerslichten moeten vooral gezocht worden in de snelle verplaatsbaarheid. Tijdens de Duitse industriebeurs te Hannover met da gen van 60.000 personen-auto's en COMMISSIE VOOR VOLKSKUNDE DE STUKKEN VLIEGEN ERAF Na jaren trouwe dienstDe man, die men hier achter de remise aan het werk ziet met de snijbrander heeft het werk overgenomen van de Leidse souveniersjagers. Met meer succes overigens, want men heeft zelfs de kans niet gekregen om een asbakje uit de tram te schroeven. Een tegenstander van trams zal ongetwijfeld zijn hart ophalen aan dit plaatje. Mocht men zich bij de N.Z.H. nog gaan bedenken en zich gaan afvragen of het wel zo'n goede greep is geweest de trams door bussen te gaan vervangen, dan is het toch voor alle tegenstanders een gelukkig en zeker gevoel, dat deze tram niet meer in de Leidse straten zal verschijnen. Er is geen enkel zakelijk verband tussen het Museum voor Natuurlijke Historie en de Commissie voor Volkskunde'van de Vereniging „Oud- Leiden" en toch heeft deze commis sie dank zij een vriendelijke en zeer op prijs gestelde bemiddeling de laatste keren de beschikking ge had over wat men zou kunnen noe men de Jachtzaal van het museum om daar haar gasten-bij eenkomsten te houden. Zo was het ook gisteravond, toen vele genodigden er wederom gastvrij onthaald werden, na door de voorzitter, de heer A. Bicker Caar- ten, te zijn verwelkomd. Op deze bij eenkomst werden twee korte inleidin gen gehouden, waarop 'n gesprek volg de in de zin van: wat de een niet weet, dat weet de ander. Deze bij eenkomsten hebben namelijk tot doel op volkskundig gebied tot uitwisse ling van gedachten en verborgen ken nis te komen. De eerste inleiding werd gehouden door de heer S. C. H. Leenheer uit Rijnsburg over het kolven op het ijs, dat in Rijnsburg nog in zwang is. Het kolven in vroeger eeuwen een alge mene sport, wordt tegenwoordig hier en daar nog beoefend, maar het kol ven op het ijs schijnt alleen in Rijns- burg te zijn overgebleven. Er zijn voor dat ijskolven altijd veel lief- De heer J. J. Jurrissen commissaris van NZH In de vergadering van aandeelhou ders der Noord-Zuid-Hollandse Ver voersmaatschappij gisteravond is de heer J. J. Jurissen, die op 29 novem ber a.s. afscheid neemt als directeur van de NZH, benoemd tot commissa ris van de NV. Rechts op het kruispunt bevindt zich de vertegenwoordiger van „Trawia" met het zendertje. honderden autobussen, speelden de verplaatsbare verkeerslichten bij de snelle afvoer van het verkeer van belangrijke rol. De politie van Leiden en Rotterdam passen de lichten ook toe. Leiden echter ziet voorlopig nog niet zovéél nut van deze verkeerslichten, dat zij de (hoge) aanschaffingsprijs ver antwoord acht. Bij een kruispunt als dat van het Kort RapenburgBree- straat zijn deze lichten niet te ge bruiken, omdat de wegen niet haaks op elkaar staan en dus niet duide lijk zichtbaar voor alle weggebrui kers op het kruispunt. Ook tet kruis punt Blauwpoortsbrug'Haarlem merstraatPrinsessekade, waar gis termiddag uitgebreid werd geëxperi menteerd, bleek niet voor deze vorm van beveiliging geschikt. St. Nicolaas koopt bij hebbers te vinden, een liefhebberij die van vader op zoon overgaat. De manier, waarop het gespeeld wordt is over-oud, niemand weet hoe oud. De Rijnsburgse manier vindt men af gebeeld op een schilderij van Aert van der Neer in het museum Bredius: twee houtblokken op het ijs, waar tegen een (palm- of azijnhouten) bal wordt geslagen met een kolf, een houten hamer. De lengte van de baan is 40 meter. Het aantal deelne mers loopt rond de 12; iedere deel nemer heeft ""zijn eigen bal, maar er is één gezamenlijke kolf. In eerste ronde wordt van verre naar een der blokken geslagen; in de tweede ronde moet de bal tegen het blok ketsen en van wie de bal het verste wegspringt, die heeft gewonnen (een cent winst!). Dan verplaatst het spel zich naar het andere blok. Het is een sport (op klompen beoefend), waarbij veel vaardigheid en kracht wordt vereist. Hoe populair eertijds deze kolf-sport te land en te ijs is geweest, wordt bewezen, behalve door de vele over heidsvoorschriften in vroeger eeuwen, door de gezegden, welke nog in om loop zijn, als paal en perk stellen, de plank misslaan en dat is een kolfje naar zijn hand. Over levende gezegden, die terug gaan op oude gebruiken sprak ver volgens mej. L. G. de Graaf, die be gon met de ridder-tijd, waaraan vele zegswijzen herinneren, zoals: in het schild voeren, een lans breken, een schobbejak (schubben-jak of maliën kolder) en er loopt een streep door (de streep in het wapen van een bastaard). Maar ook het gehele maatschappe lijk leven in lang vervlogen eeuwen speelt een levende rol in onze taal. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: een wit-voetje hebben (een paard met witte voeten mocht tolvrij de stad in), te hooi en te gras (slaande op rechtsdagen in twee seizoenen), geen veer van de mond blazen (af komstig uit het Germaanse recht, waarbij, als een neergeslagene nog een veer van zijn mond blies, de mis dadiger niet van doodslag werd be schuldigd), zijn tramontane kwijt zijn (d.i. de Pool-ster, waar de schip per op voer), botje bij botje leggen (botje was een geldstukje), geen grein verstand ergens van hebben (grein, het Franse grain, was een gewichtje), een klaploper (leprozen liepen met een houten ratel of klap rond) en een loer draaien (een uitdrukking aan de valkenjacht ontleend) Wij moeten volstaan met deze enkele voorbeel den, maar daaruit moge reeds blij ken, dat het een belangwekkende in leiding was. De voorzitter, de heer Bicker Caar- ten, heeft zowel de heer Leenheer als mej. De Graaf hartelijk dank ge bracht voor hun waardevolle en ook prettige voordrachten, een dank, waarmede het gehoor zijn instemming gaarne betuigde. Ongecorrigeerd De nationale spoorwegen van Mexico hebben meegedeeld, dat de zer dagen in de staat Colima een autobus in botsing is gekomen met 'n personen- en goederentrein, waarbij 21 mensen zijn omgekomen en drie gewond. Geen van de inzittenden van de autobus heeft het ongeluk overleefd. <§ediótilleercl (Advertentie) Nationale kampioen schappen Skelter in Oegstgeest De Nationale Skelterkampioen schappen 1960 worden verreden op a.s. zaterdagmiddag te Oegstgeest De Skelterclub „West" te Leiden, met medewerking van de Oranjevereni ging te Oegstgeest, organiseert deze wedstrijden op een circuit, dat is uit gezet op het terrein van „Flora" aan de Rijnsburger weg te Oegstgeest, dank zij de toestemming van het be stuur van de veilingvereniging. De deelnemers zijn gehouden aan de bepalingen van het Code Sportif International der FIA en aan het al gemeen wedstrijdreglement voor de Skeltersport van de KNAC. Naar wij vernemen zal aan deze wedstrijden o.m. worden deelgeno men door een aantal Amerikanen, thans verblijvend te Soesterberg. In verband met de toenemende belang stelling voor deze sport komen wij dezer dagen nader op deze wedstrij den terug. Schitterend initiatief voor Rode Kruis In Genéve wordt een tentoonstel ling van kostbare sieraden gehou den, waarvan de entreegelden be stemd zijn voor het internationale Rode Kruis. Een van de pronkstuk ken van de expositie is de „jubilee"- diamant, die een waarde van 7.500.000 gulden vertegenwoordigt. Met zijn 245, 35 karaat is de diamant de derde ter wereld. De „jubilee" werd in 1895 in de Oranje-Vrijstaat gedolven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3