Zo heerlijk en zó handig Drie scholen voor hoger technisch onderwijs in het westen des lands Wat vindt u van de T.V.-kritiek HEIN*9 Voorzitter Jac. Groen over verschillende problemen WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 9 Dood en verderf na leven en welvaart Een straaljager van de vliegbasis Eindhoven is maandag avond neergestort op een boerderij ten zuiden van Fra- neker. De familie Postma, man, vrouw en vier kinderen, kon zich niet meer in veiligheid stellen. Ook de piloot is om het leven gekomen. Foto: een trieste puinhoop. Op de voorgrond een dode koe in een krater. VISIE OP TELEVISIE. (Van onze t.v.-medewerker). Ter afsluiting van ons jongste t.v.- overzicht hebben we de rechtstreekse vraag tot onze lezers en t.v.-kijkers gericht: „Wat vindt u van de t.v.-kri- tiek in dit uw eigen lijfblad". We zijn zo overmoedig, deze kwestie aan de orde te stellen, omdat we nu al enkele malen hebben ervaren, dat onze abonné's niet slechts meeleven met hetgeen ze in hun t.v.-toestel te zien krijgen, maar ook met hetgeen er na enig programma over wordt geschreven. Bij „Drie is teveel" heb ben we gemeen de partij te moeten kiezen van hen, die iets anders bege ren dan patronaatstoneel, en onlangs, na de geruchtmakende uitspraak van Jo Vincent, hebben we gesteld; dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen de grote en de kleine k in de kunst, en dat mevrouw Vincent zich in elk geval had moeten onthouden van het noemen van namen van jeugdigen, die met de zang hun brood moeten verdienen. En nu voor de derde maal werpen we ons in de waagschaal met de vraag, die we in de aanvang aan u hebben voorgelegd. T.v.-critici en hun kritiek. Het was onlangs een goed idee van de AVRO om de kijkers te confron teren met een vijftal t.v.-critici van Nederlandse dagbladen en hun opvat tingen. Helaas was het gesprek op het beeldscherm tekort om een rond geheel te verkrijgen en we hadden de indruk, dat de heren er nog wel eens op terug zullen komen. Deze keer ging het om enkele bepaalde punten, die hier zonder min of meer worden uitgesponnen. Sommige forumleden waren van oordeel, dat de t.v. vooralsnog niet teveel of helemaal niet met specia listen moet werken. De rubrieken behoren niet een samenbundelende voorstelling van zaken te geven, waarbij de specialist over voorstel lingen op zijn terrein inderdaad het zijne zegt. Niet specialiseren dus, want zo werd gesteld: de t.v. is er voor de massa. Toneelkritiek voor de t.v. is iets geheel anders dan to neelkritiek in de normale zin. Het laatste is voor de bij het toneel be trokkenen, een uitgelezen publiek. En zo acht men .het ook te zijn met muziek, ballet en andere uitingen van cultuur. „De man moet wat durven school meesteren", zei iemand uit het fo rum. „Hij moet er zich steeds van bewust blijven iets voor het grote publiek te behandelen, vóór er na de uitzending: hij moet leiding kun nen geven, daarbij oog hebbend voor de mogelijkheden van het apparaat". Speelt daarbij de levensbeschou wing een rol? Stellig, en zo is het Postorderbedrijf in het ongelijk gesteld De Amsterdamse koopman, die in advertenties voor zijn postorderbe drijf liet uitkomen, dat hij enkel hor loges van Zwitserse makelij te koop aanbood, is gisteren in een kort ge ding, tegenover de eiser, een im portfirma in Pen Haag, in het onge lijk gesteld. De president van de rechtbank te Amsterdam achtte de handelwijze van de koopman onrechtmatig, omdat hij horloges van een ander dan Zwit sers fabrikaat het predikaat „origi neel Zwitserse horloges" ten verkoop had aangeboden. De president ver bood het verder handelen in deze geest, onder een dwangsom van 1000.per dag. De sinds mei aanhoudende droogte in Tunesië baart het land grote zorgen. De olijven, een van Tunesië's belangrijkste produkten, verdrogen aan de bomen, terwijl de weidegronden voor het vee al sinds wekenlang keihard zijn. Daar men met de uitzaai als gevolg van de droogte verscheidene weken ten ach ter is, is men bang voor mislukking van de volggnde graanoogst. ook door enige leden van het forum gezien. Een zei: zelfs de belangrijkste rol. „Een min of meer strenge rich ting in een krant behoort' te worden verdisconteerd in de kritiek, derhal ve eveneens in de kritiek in „Visie op televisie". Maar de liberale opvatting luidde: „Wat doet u, als het overigens zowel technisch als artistiek een voorbeel dige uitzending is?" „De kijker zal het antwoord van de principiële kant hebben onthouden: „dat vind ik dan des te erger; ik keur het dan met nog groter nadruk af". Voorzitter Piet Beishuizen heeft toen onder vrijwel algemene goedkeu ring naar voren gebracht, dat iets der gelijks bij iedere krant te vinden is. Overal zijn bepaalde beginselen, al is de ene krant ruimer dan de an dere. Men was het er overigens mee eens, dat overeenkomstig een bekend Frans gezegde, de krant een mijn heer is; dat wil zeggen: de mening van een enkeling of wel van een be paalde richting. Met dit overzicht van het gesprek menen we een uitbreiding te heb ben gegeven aan hetgeen we in eer ste instantie na de uitzending dus hebben neergeschreven. En nu on ze vraag, die we zo direct mogelijk stellen om het antwoord door onze lezers gemakkelijk te maken: Is er ook maar iemand, recensent of lezer, die kan pretenderen een juist oordeel over t.v-uitzendingen te geven? Schrijf ons met eenzelfde vrijmoedigheid als beide vorige ke ren, toen er zelfs een L.C.-lezer was, die voor ondergetekende wilde bid den, opdat hij zijn inzicht zou veran deren. A. v. O. SMULMENU HEINZ SmulmeniTs zijn Snelmenu's: WITTE BONEN ln verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI In KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 Vele suggesties op het blik Katholieke in Rijswijk? Drie nieuwe scholen voor Hoger Technisch Onderwijs zullen op korte termijn in het westen des lands ge sticht worden. Er kom* een openbare in Alkmaar, een prot. Christelijke in Rotterdam en een Rooms-Katholieke op een plaats, die nog niet bepaald is. Waarschijnlijk in Rijswijk. De staatssecretaris heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij is bereid een diepgaand onderzoek in te stellen naar de ontwikkelingen die zich kunnen voordoen bij de be hoefte aan het hoger technisch on derwijs. Wanneer blijkt dat de behoefte groter is dan thans wordt veronder steld, zullen in elk geval de aanvra gen om hogere scholen van confes sionele zijde voorrang nebben, om dat zij al de oudste rechten bezit ten. De staatssecretaris is bereid, de eerste school, die in Rotterdam ge sticht wordt, toe te kennen aan de prot. chr. groeperingen. Alle groe pen in de Kamer kwamen dus na drie toezeggingen van de staatsse cretaris aan hun trek. De woordvoer ders van de* verschillende partijen lieten niet na hun waardering hier over uit te spreken. •De staatssecretaris is tot de con clusie gekomen, dat de cijfers in de VAKGROEP TUINDERS VAN DE L.T.B. In 1965 weer groots 5 mei-feest 5 Mei zal eerst in 1965 weer op grootse wijze worden gevierd. In de tussenliggende jaren zal de viering op beperkte schaal geschieden. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld naar aanleiding van vragen. De regering is van mening, dat de viering ln 1960 een succes is geworden en dat men nu moet vasthouden aan het idee dit feest om de vijf jaren te vieren. h.t.s.-nota, welke aan de Kamer is voorgelegd niet helemaal klopten. Er was in het westen meer ruimte dan hjj oorspronkelijk had berekend. Daarom kon drs Stubenrauch nu ook met zijn concessies afkomen. De staatssecretaris liet er geen twijfel over bestaan, dat hii het con fessioneel onderwijs een goed hart toedraagt. De kwaliteit van het ho ger technisch onderwijs zou er ech ter onder lijden indien hij nog meer scholen zou stichten. Hij kon bijv. niet tegemoet komen aan de ver langens van de KVP om in Zuid- Limburg een tweede h.t.s. te stich ten. Laatste slachtoffer van vliegramp te Welsrijp geborgen In de loop van de dag is gisteren ook het laatste slachtoffer van de vliegramp te Welsrijp geborgen. De slachtoffers konden allen worden ge ïdentificeerd. Er hebben zich diverse mensen gemeld als getuige voor het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. De verklaringen over de gedra gingen van het vliegtuig vlak voor 't ongeval lopen echter nogal uiteen. Aanstaande vrijdag om twee uur zal in de Nederlands Hervormde kerk te Welsrijp een rouwdienst wor den gehouden, waarna de stoffelijke overschotten van de familie Postma ter aarde zullen worden besteld. Aan het begin van de vandaag in het Haarlemse concertgebouw ge houden vergadering van de vakgroep tuinders van de Katholieke Land en Tuinbouwbond heeft de voorzit ter, de heer Jac. Groen, de kwestie van de vestigingseisen in de tuin bouw en de teeltregelingen als de belangrijkste aangelegenheid van thans in deze bedrijfstak ge noemd. „Onze organisatie", aldus de heer Groen, „heeft zich steeds voor handhaving of verbetering van de vestigingseisen uitgesproken. De tuinbouw heeft in de jaren dertig een verplichte ordening moeten aan vaarden, die soms wel hinderlijk was maar in het algemeen niet ongunstig heeft gewerkt. Met name ten aanzien van de vakbekwaamheid en oplei ding van jonge bedrijfsgenoten moe ten eisen worden gesteld. Moeilijk is te voorspellen hoe deze zaak zich in de EEG zal ontwikkelen". Over het algemeen waren naar het oordeel van de heer Groen de be drijfsresultaten dit jaar voor de tuinbouw niet geheel onbevredigend. Met bezorgdheid sprak hij voorts VRIJSTELLING VAN OMZET BELASTING VOOR BOTER Verschenen is het ontwerp van wet, houdende vrijstelling van omzetbe lasting voor boter. In de dit wetsont werp begeleidende memorie van toe lichting zegt de staatssecretaris vaii financiën, dr. W. H. van den Berge, dat, zoals in de miljoenennota 1961 tot uitdrukking is gebracht, het be leid van de regering gericht is op be perking van de omvang van de sub- sidielast, waarvan de producenten subsidie op melk het hoofdbestand deel vormt. Als een van de moge lijkheden welke tot dat doel kunnen leiden is genoemd een verhoging van de opbrengstprijs van de melk, door afschaffing van de omzetbelasting op boter. Blijkens het ontwerp zal de wet met ingang van 1 januari 1961 in werking moeten treden. over de groei van steden in het wes ten des lands en de aanleg van grote verkeerswegen, waarvoor beslag wordt gelegd op zeer kostbare tuin- bouwgrond. Hij vroeg zich af, of er wel altijd voldoende naar wordt ge streefd de kostbare tuinbouwgronden te handhaven. „Men gaat toch ook niet een grote fabriek afbreken om er woningen voor ln de plaats te zetten. Als het over intensieve tuin bouw gaat, denkt men er niet zo aan wat deze voor onze economie ople veren". De heer Groen drong erop aan de gedupeerde tuinders zoveel mogelijk een evenwaardige compen satie voor hun onteigende bedrijven te verschaffen. „ONZE TAAK" „Het behoort tot de taak van onze organisatie de overheid te beïnvloe den teneinde haar slechts in de al lerdringendste gevallen beslag te laten leggen op onze intensieve tuin bouwgronden. Anderzijds moeten we trachten voor de gedupeerde tuin ders vervangende gronden te ver krijgen". De laatste tijd, aldus de heer Groen, zijn in het westen van het land pogingen gedaan om land bouwgronden te bestemmen voor de vestiging van verdreven tuinders. Dit heeft echter nog geen resultaat opgeleverd. De heer Groen kon zich er niet mee verenigen dat de marktorde ning een zaak is van het produkt- schap voor groenten en fruit. Ten aanzien van de teelt moet het land bouwschap de eerste zeggenschap hebben. „Men heeft hierbij gewoon de weg gevolgd, zoals die bij de Wol- tersomse bedrijfschappen in en na de oorlog werd gevolgd. Die regel den alles en de vrije organisaties, die geen bevoegdheden bezaten, ad viseerden en ageerden. Ook het landbouwschap 1 ieeft teveel in deze toestand berust. Hierin komt nu ge lukkig verandering". De voorzitter zei tenslotte het be slist in strijd met de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie te achten, dat zelfs bij hun meest elementaire belangen de producenten hierin haast geen stem hebben. SPOORWEGVERKEER BIJ WOERDEN WEER NORMAAL Vanaf vanmorgen 8 uur is het spoorwegverkeer bij Woerden weer normaal. Beide sporen kunnen dan weer worden bereden. De ploegen van de Nederlandse Spoorwegen hebben dus anderhalve dag nodig gehad om de ravage op te ruimen en de schade te herstellen, die ontstaan was door de ontsporing van de Britse militaire trein. (Advertentie) De Amerikaanse ballonsatelliet zal de komende dagen naar de ster renwacht te Utrecht meedeelde te zien zijn op de volgende tijdstippen: 23/11 te 19.30, 24/11 te 19 00, 25/11 te 18.18 en te 20.30, 26/11 te 20.02, 27/11 te 19.30, 28/11 te 18.59 en 29/11 te 18.28 en tt 20.31. De satelliet gaat vrij hoog in het zuiden van west naar oost. De mogelijkheid bestaat, dat zij vijf tot tien minuten voor het genoemde tijdstip zichtbaar zal zijn. Vrolijke verjaardag van Nederlands oudste inwoner De oudste inwoner van ons land, de heer W. H. Kostering te Delft, die, {oals gemeld, gisteren 109 jaar is ge- vorden, heeft tal van geschenken intvangen. Een bierbrouwerij stuur de een kist met flesjes bier. waarop Ie jarige maar meteen wilde aanval len. „Ik heb er nou juist zo'n trek ln", zei hij. Voorts was er een geschenk onder :ouvert van de gemeente Delft, dat hem door de burgemeester, de heer O. de Loor, werd overhandigd. „Ha, de burgemeester", aldus be groette de heer Kostering de bur- ervader, toen deze, vergezeld van Ie gemeentesecretaris, de heer J. van Oei, de kamer binnentrad. Geschenken waren er ook van buurtbewoners, sigarenwinkeliers en /ele anderen. Ofschoon een briefje op de deur /ermeldde, dat journalisten en pera- .otografen niet werden toegelaten, verd een uitzondering gemaakt voor Je redacteur van een plaatselijk blad, lie ieder jaar bij de heer Kostering jp visite komt. Deze journalist ver aam van de dochter van de heer Kostering, dat de jarige gistermorgen om zeven uur uit bed was gestapt met de opmerking: „Zo, nou ben ik de oudste van de hele wereld". Zijn dochter moest hem die illusie ontne men en zei, dat ze gelezen had, dat in Rusland iemand al 135 jaar is. „In Rusland iemand van 135 jaar? Alle maal bluf", was de reactie van de jarige. Houder, niet de eigenaar is verantwoordelijk voor auto De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. A. S. de Muinck Keizer, is van mening, dat ingevolge art. 13 van het wegenver keersreglement de „houder" verant woordelijk is voor het berijden van een ondeugdelijke auto. De eigenaar gaat derhalve vrijuit, indien er een houder kan worden aangewezen. De procureur-generaal requireerde dientengevolge ontslag van rechts vervolging tegen de directeur van een autofinancieringsmaatschappij, de heer F. W. M. V. uit Haarlem, die zowel door de kantonrechter in eer ste aanleg als door de rechtbank in hoger beroep was veroordeeld tot twaalf gulden boete, omdat de n.v. als financieringsinstituut eigenares was van een „autowrak" in een der mate slechte staat, dat de president van het hof de opmerking slaakte: „Het is ten hemel schreiend". De di recteur ging in cassatie bij de Hoge Raad. Deze wees de zaak terug naar het gerechtshof te Amsterdam. De procureur noemde deze zaak een novum, omdat het nog niet eerder is voorgekomen, dat een financie ringsmaatschappij als eigenaar wordt aangemerkt van een auto die in een zeer slechte staat verkeert. Hij achtte dit een weinig reële zaak, omdat het van een bank niet is te verwach ten elke auto op de weg te volgen om te onderzoeken of de wagen gebre ken vertoont. De officier was tot ver volging overgegaan in zijn strijd te gen autowrakken op de wegen. Min der bonafide banken zijn over het algemeen happig op het financieren van autowrakken wegens vergroting van de winsten, zo had de officier aan de procureur-generaal verklaard. Artikel 13 van het wegenverkeers reglement verbiedt de bestuurder van een ondeugdelijke auto daarmee te rijden en de eigenaar of houder te doen of te laten rijden. Aangezien de huurkoper in dit geval de houder was (het kentekenbewijs stond reeds op zijn naam) viel, volgens de procu reur-generaal, de basis voor vervol ging van de eigenaar weg. Hij achtte de verdachte derhalve niet strafbaar. In Denemarken heerst nu een myxomatose-epidemie onder de ko nijnen, die naar de veterinaire auto riteiten menen niet meer tegen te houden is. De landen die gewoonlijk Deense konijnen importeren zijn gewaarschuwd. Na anderhalve dag werken, rijden hier iveer treinen Foto: Verwrongen railstaven, gekantelde rijtuigen, gebogen portaalmasten, kortom een geweldige ravage.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9