KONGOLEZEN NAMEN WRAAK OP V.N. V.N.-fünctionarissen gearresteerd en opgesloten Verhoging voor politie, kleuterleidsters en verpleegsters weer WOENSDAG 23 NOVEMBER I960 52ste JAARGANG Mo. 15176 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN. Telefoon ülrectie. Ahonpem. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs I 0,59 p.w., f 9,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes I 1,50. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Orde handhaven in Kongo is geen gemakkelijke taak Gespannen sfeer in Leopoldstad Kongolese troepen hebben gisteren talrijke auto's van de Verenigde Na ties aangehouden en de inzittenden, zowel militair als burgerpersoneel, onder bedreiging met vuurwapens gearresteerd. Ongeveer 28 personen werden gisteren vrijwel de gehele dag gevangen gehouden. Generaal Rikhye verklaarde, dat op het moment, dat hij zijn rapport ver zond, geen V.N.-personee) meer gevangen werd gehouden. Wel werden nog circa veertig auto's vermist, die door Kongolese troepen in beslag wer den genomen. In het rapport van Rikhye wordt verklaard, dat „een aantal onafhanke lijke getuigen" heeft verklaard, dat het vuur door V.N.-militairen werd geopend. De Tunesische luitenant, die het bevel voerde over de V.N.-eenheid, die het gebouw van de Ghanese ambassade bewaakte, heeft daarentegen ver klaard, dat het schieten aan Kongolese zijde is begonnen en dat de opdracht daartoe door een burger werd gegeven. „De Tunesische militairen beantwoordden het vuur. Hierop werd in alle richtingen geschoten." aldus de luitenant. De verliezen aan de zijde van de V.N.-troepenmacht bedragen drie doden en zeven gewonden. De verliezen aan Kongolese zijde bedragen, voor zover kan worden vastgesteld elf doden. MOBOETOE MAANDE TOT KALMTE In Leopoldstad heerste gisteren 'n gespannen sfeer als gevolg van de schietpartij bij de Ghanese ambas sade op maandagmiddag. Patrouille auto's van het Maleise detachement van de V.N. en vrachtwagens met Tunesische militairen reden door de stad. Kolonel Moboetoe, de militaire leider van Kongo, deed een beroep op zijn troepen om hun kalmte te be waren. De Kongolese militairen in 't kamp Leopold riepen echter om wraak. Kennelijk zonder opdracht van hun superieuren hielden Kongolese mili tairen, toen de schietpartij in de ver te nog voortduurde, 32 leden van het V.N.-personeel dertig mannen en twee vrouwen die uit een restau rant kwamen, aan. Zij werden in een kleine cel ondergebracht waar zij uren lang opeengepakt stonden en ruw werden bejegend. Zij werden in de ochtend vrijgelaten. Om zeven uur in de ochtend blok keerden Kongolese militairen de we gen van een wijk waar V.N.-functio- narissen wonen en verhinderden dat deze naar het centrum van de stad gingen, waar het hoofdkwartier van de V.N. is gevestigd. Kentekens van de VN werden van auto's afgerukt en de meeste automobilisten, een hon derdtal functionarissen en militai ren, werden naar het kamp Leopold overgebracht waar ook zij ruw wer- Motie van afkeuring verworpen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond een motie van af keuring, die was ingediend tegen het wetsontwerp der regering tot instel ling van een onafhankelijke Franse kern-strijdmacht, verworpen. De mo tie kreeg 214 stemmen, hetgeen 63 onder het vereiste minimum van 277 stemmen was (d.w.z. de helft van 't aantal leden der Nationale Vergade ring, plus één). Verwacht wordt dat de Senaat evenals de vorige week in eerste le zing, het wetsontwerp zal verwer pen, doch dit.zal geen ander gevolg hebben dan dat de regering ver plicht is het voor de derde en laat ste maal voor de Nationale Verga dering te brengen. Aanneming door de Nationale Vergadering in derde lezing maakt een wetsontwerp tot wet zonder verdere verwijzing naar de Senaat. Verwacht wordt, dat de regering deze derde parlementaire slag zal winnen als het zover is, het geen waarschijnlijk binnen de ko mende veertien dagen het geval zal zijn. den behandeld. Op twaalf na wer den zij overdag vrijgelaten. De huizen van verscheidene V.N.- functionarissen zijn geplunderd. De Abako, de partij van president Ka- savoeboe, heeft meegedeeld, dat zij massa-bijeenkomsten voor 't hoofd kwartier van de V.N. zal organise ren. De V.N.-bureaus in de stad wor den sterk bewaakt. Het Kongolese persbureau meldt, dat luitenant-kolonel Kokoio, de on derstafchef van het Kongolese leger, in de strijd is gesneuveld. Voorts waren acht Kongolese soldaten om het leven gekomen. Bovendien zijn twee ernstig gewonde militairen in de loop van de nacht aan hun ver wondingen bezweken. Aan de zijde van de V.N. sneuvelden drie Tune sische militairen, terwijl er zeven werd gewond. Van twee hunner is de toestand ernstig. De Ghanesee zaak gelastigde Welbeck is inmiddels dins- Anti-Franco-incident Bij de jaarlijkse herdenking van de dood van José Antonio Primo de Rivera, de stichter van de Spaanse falangistische partij, heeft zich dins dag een incident voorgedaan. Toen tijdens een H. Mis in de basiliek in de Vallei van de Gevallenen, die werd bijgewoond door generaal Franco, op het ogenblik van de con secratie vrijwel alle lichten waren gedoofd, riep een stem „Franco is 'n verrader". Toen de lichten weer aangingen, trachtten falangisten een jonge, man aan te vallen, die de belediging aan het adres van het staatshoofd zou hebben geroepen. De man, een 22- jarige onderwijzer, werd door de po litie in hechtenis genomen. De Rivera, die in 1936 door repu blikeinen werd terechtgesteld, ligt voor het hoogaltaar in de basiliek begraven. Fréjus weer onder water Laaggelegen gedeelten van Fréjus staan weer onder water, een jaar na de ramp, toen de dam van Malpas- set bezweek en 400 mensen het leven verloren. Een dijk, die gemaakt was om het water van de rivier de Reyran, die als gevolg van de hevige regenval der laatste dagen sterk was gezwol len, tegen te houden, begaf 't dins dagmiddag. Hierdoor kwamen pas gebouwde huizen dinsdagavond on der water te staan. De spoor- en wegverbindingen tus sen Marseille en Nice zijn verbro ken en de autoriteiten ter plaatse noemen de toestand ernstig. Tot dus ver zijn er geen slachtoffers geval len. dagochtend per vliegtuig naar zijn land teruggekeerd. Om 18.00 uur plaatselijke tijd is in Leopoldstad een nachtelijk uitgaans verbod van kracht geworden. KASAVOEBOE'S DELEGATIE TOEGELATEN De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft woensdag ochtend vroeg (Ned. tijd) besloten de door Kasavoeboe voorgestelde dele gatie bij de Verenigde Naties te aan vaarden. Het besluit kwam toen de Alge mene Vergadering een amendement van Guinee op de aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven die de door Kasavoeboe voorge steld delegatie representatief voor Kongo achtte met 50 tegen 32 stemmen en bij veertien onthoudin gen verwierp. Het amendement be oogde uitstel van de stemming. De aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven werd daarop met 53 tegen 24 stemmen en bij ne gentien onthoudingen goedgekeurd. Onmiddellijk na de uitslag van de ^temming deelde de afgevaardigde van de republiek Mali mee, dat zijn land zich uit de verzoeningscommis sie terugtrok. VERZOENINGSCOMMISSIE BLIJFT THUIS De verzoeningscommissie, die woensdagochtend vroeg uit New York naar Leopoldstad zou vertrekken om te trachten de Kongolese politici na der tot elkaar te brengen, heeft haar vertrek op het laatste moment uit gesteld. Vijftien landen waren in de commissie vertegenwoordigd. Fidel en Loemoemba in Brussel m Fidel Castro en Loemoemba in de Belgische hoofdstad? Nee, het zijn slechts twee vermomde studenten van de Vrije Universiteit in Brussel, die deel uitmaken van een grote traditionele optocht van studenten, welke dezer dagen in Brussel gehouden werd. Dit is Nathaniël Welbeck, de Ghane se ambassadeur in Leopoldstad, die door zijn weigering Kongo te ver laten, de oorzaak werd van de schietpartij in Leopoldstad. Franse minister voor Algerië President De Gaulle heeft Joxe, die tot dusver minister van onder wijs was, benoemd tot „minister- gedelegeerde voor Algerijnse zaken". Dit is de eerste officiële stap voor het stichten van semi-autonome in stellingen voor Algerië. In de geest van de Franse regering zijn dit over gangsmaatregelen, in afwachting van een volksstemming in geheel Alge rië, onder waarborgen van vrijheid en veiligheid, waarin de bevolking zal beslissen welke toekomstige po litieke status en welke toekomstige betrekkingen met Frankrijk zijn ge wenst. De Franse regering gaf gisteren nog enige aanwijzingen over de overgangsvorm van de politieke or ganisatie, toen premier Debré een bijeenkomst van afgevaardigden van de Gaullistische partij UNR in de Nationale Vergadering toesprak. In het de vorige week door gene raal De Gaulle aangekondigde re ferendum zal aan alle kiezers in Frankrijk en Algerië worden ge vraagd of zij zijn overgangsvoorstel- len voor Algerië en die op lange termijn goedkeuren. Premier Debré zei, dat dit refe rendum in de tweede helft van ja nuari zal worden gehouden. Tevo ren zal in Algerië een administra tieve reorganisatie worden doorge voerd, Waarbij dit land vijf of zes ad ministratieve departementen zal wor den verdeeld, in plaats van de thans bestaande dertien departementen. In het later in geheel Algerië te houden referendum zal de Algerijnse bevolking worden gevraagd te ver klaren, aan welke van de drie op lossingen voor de toekomst zij de voorkeur geeft: integratie met Frankrijk, samengaan met Frankrijk, (het door De Gaulle beoogde „Alge rijnse Algerië") of onafhankelijk heid. Minister Joxe zal in zijn nieuwe functie een deel van de verantwoor delijkheid van premier Debré over nemen en zijn taak uitoefenen in rechtstreeks overleg met president De Gaulle. De Franse algemeen gedelegeerde in Algiers, Delouvrier, zal deze titel behouden, doch hij zal niet meer al gemeen gedelegeerde van de Franse regering zijn, doch algemeen gedele geerde van de minister voor Algerijn se zaken. Hij zal rechtstreeks onder het gezag van minister Joxe staan. Geen Amerikaans-Duitse overeenstemming In de Amerikaans-Duitse financiële besprekingen op hoog niveau in Bonn is geen volledige overeenstemming bereikt over de wijze, waarop West- Duitsland zou kunnen bijdragen tot vermindering van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, hoofd zakelijk door rechtstreekse betaling van uitgaven voor de Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek De onderhandelingen zouden gis teravond eindigen, maar te Bonn vernam men, dat deskundigen de be sprekingen vandaag nog zouden voortzetten. Het Franse persagentschap AFP heeft echter vernomen, dat de bij eenkomst van deskundigen woens dag niet zou doorgaan. Politieke waarnemers in Bonn zijn van me ning, dat de onderhandelingen eerst na de Navo-conferenite in PiU*ijs kun nen worden hervat. Beide partijen zouden het er wel over eens zijn dat de onderhandelingen dienen te wor den voortgezet. Hervatting van de besprekingen zal wellicht via de ge bruikelijke diplomatieke kanalen worden geregeld. Jongen verdween in in de Oostzone De 16-jarige Dieter Goetze, zoon van een majoor bij de generale staf van de Westduitse territoriale ver dediging in Bad Godesberg, blijkt in Oost-Duitsland terecht te zijn geko men. De jongen werd sinds 10 no vember vermist. Majoor Goetze ontving van een hem onbekende man in Oost-Berlijn een brief, waarin deze hem uitno digde op een bepaalde dag naar Oost- Berlijn te komen om een afspraak voor een ontmoeting met zijn zoon te maken. Hij mocht echter hierover met niemand spreken. Volgens de brief bevond de jongen zich bij een neef van de briefschrijver in de om geving van Berlijn. In de envelop zat ook een korte brief van de jon gen, die schreef, dat hij zich by een vriend in Midden-Duitsland bevond en dat hij daar zou blijven. Zijn ouders waren echter van het bestaan van deze vriend niet op de hoogte. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie duidt de vorm van de jongen erop, dat de inhoud hem gedicteerd is. De op 8 mei van het vorige jaar wegens moord, poging tot moord en roof tot vijftien jaar tuchthuis veroordeelde hulparbeider Kurt Niemeyer, blijkt onschuldig te zijn, aldus heeft het hof van Neurenberg meegedeeld. Niemeyer werd op grond van zeven getuigenverklarin gen, en op bekentenissen die hij, naar hij thans verklaarde, aflegde om „in de krant te komen" veroor deeld. Onlangs heeft de politie de werkelijke dader gearresteerd. Brood voor het Midden-Oosten In het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag heeft het comité „Brood in de wereld" dinsdag officieel ingezamelde gelden overgedragen aan het bestuur van de NOVIB. Foto: De voorzitter van het comité, de heer J. B. Hurkmans (links) overhandigt hier de cheque ten bedrage van 188,043,07 aan de voorzitter van de NOVIB, prof. dr. E. de Vries. Eichmann noemt zich een „gevoelig' mens Adolf Eichmann, de jodenmoorde naar uit de laatste wereldoorlog, die in Israel terecht zal staan, heeft ver klaard, dat hij in diepste wezen eigenlijk „een zeer gevoelig mens" is. Dit valt te lezen in de jongste af levering van „Life", waarin een Duitse journalist vraaggesprekken met Eichmann publiceert. Eichmann deelt onder meer mee, dat hij niets anders heeft gedaan dan bevelen van hogerhand uitvoeren. „Ik was slechts een „klein radertje" in het mechanisme, dat verantwoor delijk was voor de liquidering van de Joden. Als ik het bevel van Adolf Hitler gesaboteerd had, zou ik niet alleen een schurk, maar zelfs een verachtelijk sujet zijn geweest". Eichmann geeft dan ronduit zijn aandeel in de vernietiging van de Joden toe. Ik ben tenslotte de man geweest, die de Joden naar de kam pen heeft overgebracht. Als ik ze niet had laten vervoeren, zouden zij niet bij de beul terecht zijn geko men. Ik had opdracht de Joden in de Europese landen bijeen te drijven en hen per trein naar hun defini tieve bestemming te brengen. Maar het is even zinloos om mij verant woordelijk te stellen voor de defi nitieve oplossing van het Joodse vraagstuk als bijvoorbeeld de man, die belast was met het toezicht op de spoorweg. In de grond ben ik een zeer gevoelig mens, aldus Eichmann volgens de Duitse journalist. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Salarissen overheidspersoneel in georganiseerd overleg De centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft gisteren de gehele dag beraadslaagd over de beginselen van het salarisbeleid voor het overheidspersoneel in het kader van het algemene loonbeleid van de rege ring. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de centrale commissie, prof N. E. H. van Esveld en werd bijgewoond door de minister van binnenlandse zaken, mr E. H. Toxopeus. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, woonde een deel van de vergadering bij. Aan het einde van de vergadering werd over een drietal punten in de centrale commissie overeenstemming bereikt. Eén der centrales kon zich daarmee niet verenigen, namelijk de bij het NVV aangesloten algemene centrale van overheidspersoneel. de drie betrokken groepen een ex tra verhoging toe te kennen, zonder dat zij daaraan verdere eisen en con sequenties zouden verbinden. Op welke wijze de salarisontwikke ling na 1 januari 1962 zal gaan, zal in de loop van het volgende jaar in het georganiseerd overleg worden besproken. Op welke wijze en met hoeveel de politiesalarissen nu ver beterd kunnen worden, zal in het komende gesprek tussen de politie bonden en minister Toxopeus wor den bepaald. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur) ZACHT WEER Vanavond en vannacht tijde lijk regen, morgen overdag plaatselijk opklaringen en hier en daar enkele buien. Mlatige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zaciht weer. Salarisverbetering boven 6,2 24 Nov.: zon op 08.15; onder 16.38; maan op 12.56; onder 22.59. Hoogwaterstanden 24 Nov.: v.m. 6.58; n.m. 7.22. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Naar het Alg. Dagbl. bericht kwa men bij de besprekingen in het ge organiseerd overleg, die de gehele dag voortduurden, de volgende be sluiten tot stand: De drie groepen van overheidsper soneel, voor wie kennelijk een ach terstand in de salariëring bestaat, krijgen een salarisverbetering boven de met ingang van 1 januari j.l. ver leende verhoging van 6,2 procent. Deze drie groepen zijn: het politie personeel, de kleuterleidsters en het verplegend personeel. Voor alle andere groepen van ambtenaren blijft gelden dat in be ginsel tot 1 januari 1962 geen salaris verhogingen zullen worden toege kend. Tenslotte werd vastgesteld dat de salarisontwikkeling van het over heidspersoneel niet dient achter te raken bij die van het bedrijfsleven. GEEN VERDERE EISEN Vooral het laatste punt heeft een groot deel van de langdurige be sprekingen van gisteren opgeëist, omdat daarbij de beginselen van het loonbeleid voor de ambtenaren uit voerig uit de doeken werd gedaan. Het is namelijk voor de regering van groot belang de ambtenarenorgani- saties er vrijwillig toe te bewegen Onbestendig De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een nieuwe Oceaandepressie, waar van het centrum vanmorgen ten zui den van IJsland was gelegen, be paalt de komende 24 uur ook 't weer in onze streken. Een regengebied van deze depressie zal vanavond en van nacht passeren, waarna een nieuwe hoeveelheid zachte lucht het land binnenstroomt. De temperaturen blij ven dan ook boven normaal voor de tijd van het jaar. In de zachte lucht stroming handhaaft zich veel be wolking met hier en daar enige re gen. Een volgende Oceaanstoring ontwikkelt zich ten westen van de Azoren. Ook deze storing zal waar schijnlijk naar West-Europa koersen, zodat het weer in de komende da gen onbestendig blijft HELSINKI sneeuw —5 —7 STOCKHOLM regen —1 —1 OSLO sneeuw —0 —1 KOPENHAGEN regen 6 5 ABERDEEN geh. bew. 9 4 LONDEN geh. bew. 11 7 AMSTERDAM mist 11 8 BRUSSEL 1. bew. 12 8 LUXEMBURG mist 9 6 PARIJS mist 11 6 BORDEAUX regen 13 9 GRENOBLE geh. bew. 14 6 NICE half bew. 15 9 BERLIJN zw. bew. 5 1 FRANKFORT geh. bew. 11 5 MüNCHEN zw. bew. 8 2 ZURICH regen 9 5 GENèVE regen 11 5 LOCARNO regen 6 6 WENEN geh. bew. 10 4 INNSBRUCK zw. bew. 14 4 BELGRADO half bew. 14 5 ATHENE zw. bew. 13 ROME regen 19 10 AJACCIO weerlicht 19 6 MADRID h. bew. 18 9 MALLORCA 1. bew. 18 10 LISSABON motregen 18 16 Korreltje Hoe beter 'n mens is, des te moei lijker verdenkt hij anderen van slechtheid.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1