C Twee weken onbevoegd les gegeven op lagere school Massale nachtelijke vechtpartij in Den Haag met één gewonde MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Jongeman praatte schoolbestuur omver Ongeveer eenzelfde geval als in Den Helder en Haarlem, waar een pseudo-leraar enige tijd op bedriege- lijke gronden les stond te geven op middelbare scholen, heeft zich voor gedaan in Ederveen op de christelijke lagere school. De 21-jarige Rotterdammer Van de B. wérd, toen hij bij het schoolbe stuur kwam solliciteren, op zijn woord geloofd, toen hij verklaarde zijn hoofdakte thuis te hebben laten liggen. Met flair vertelde hij verder, dat hij bezig was met de studie mid delbaar geschiedenis. Slot van het sollicitratiebezoek was, dat de heer van de B. aangesteld werd tot tijde lijk onderwijzer, een kosthuis kreeg aangewezen en een voorschot op zijn salaris ontving. Het schoolhoofd begpn na enkele dagen, gezien de wijze, waarop de nieuwe kracht met de kinderen om sprong, te twijfelen of het schoolbe stuur nu wel zo'n goede greep ge daan had. De hoofdonderwijzer maakte een deputatie uit Oldebroek, die de onderwijzer eens kwam horen naar aanleiding vian een sollicitatie, deelgenoot van zijn twijfel. Gasten en schoolhoofd brachten de jongeman daarop zodanig in het nauw, dat hij zijn sollicitatie introk en verklaarde geen dag langer in Ederveen te willen blijven. Hij wilde meteen de benen nemen, maar het schoolhoofd liet hem pas gaan na de nodige zekerheid voor terugbetaling van voorschot en kostgeld te hebben verkregen. Nadere informatie in Rotterdam bracht aan het licht, dat de onderwij- Sint Nicolaas in de Spaanse ambassade Na een rijtoer door Den Haag ar riveerde Sint Nicolaas, gezeten in een fraai versierd rijtuig, en voorafge gaan door zwarte pieten te paard za terdagmorgen bij de ambtswoning van de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena. Veel kinderen, maar ook tientallen volwassenen, hadden zich voor de ambtswoning van de ambassadeur aan het Lange Voorhout in Den Haag verzameld om de komst van de hoge en bejaarde bisschop af te wachten. In de woning werd hij door de Spaanse ambassadeur hartelijk be groet. In het Spaans richtte Sint Nicolaas zich tot de hertog van Bae- nl: „Mijn jaarlijks bezoek aan Ne derland zou niet volledig zijn zonder de hartelijke ontvangst in uw ambts woning", zo zei hij. „Zo uit Spanje gearriveerd, kom ik in een typisch gastvrij stukje Spaans grondgebied in het zo gastvrije Nederland", zo ver volgde hij. Hierna overhandigde Sint Nicolaas de erepenning van het algemeen Haags comité aan de Spaanst ambas sadeur. Deze penning, zo zei St. Ni colaas, wordt door het bestuur van het algemeen Haags comité slechts verleend aan hen, die zich voor de gemeenschap buitengewoon verdien stelijk hebben gemaakt. Ik meen, zo zei hij, dat u voor de schenking van een aantal Spaanse poppen, waaruit belangrijke voorzieningen voor licha melijk gebrekkige kinderen in de pas-geopende Mytylschool te Rijswijk konden worden bekostigd, deze on derscheiding ten volle toekomt. Daar naast zorgt u er steeds voor dat tel ken j are duizenden kinderen ih zieken huizen en tehuizen kunnen worden verblijd met geschenken, die u mij ter beschikking stelt, zo besloot St. Nicolaas. De Spaanse ambassadeur had velen, met wie hij dagelijks te maken heeft, zoals de melkboer en de bakker met hun kinderen in de Spaanse ambassade uitgenodigd. Al len kregen van de goede Sint ge schenken en snoepgoed. Daarna zijn St. Nicolaas en zijn ge zelschap op het stadhuis ontvangen door de loco-burgemeester van Den Haag, de heer C. van den Oever. zer in het geheel geen diploma had. Hij was wel enige tijd op een kweek school geweest, maar hij was verwij derd omdat hij ook toen in strijd met zijn verklaringen, geen MULO- of HBS-diploma bleek te bezitten. ENORME KEI GEVONDEN OP DE VELUWE. Tussen de legerplaats Oldebroek en Nunspeet, midden in de nieuw aan te leggen autosnelweg Amersfoort Zwolle, is een enorme kei opgegra ven met een omtrek van plus minus zeven meter. Deze kei zal op de Klaterweg op het terrein van „Kansas" een plaats vin den. Over de dag, waarop dit enorme gevaarte zal worden vervoerd, wordt met diverse expediteurs nog onder handeld. JAARBEURS-DIRECTIE BEKRACHTIGD Het algemeen bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft de ontslagaanvrage van de bei de jaarbeursdirecteuren mr H. A. R. Schuit en dr. W. v. Royen, aanvaard en besloten het ontslag eervol te verlenen. Het algemeen beestuur heeft vdorts het voorstel van de raad van beheer om de heer J. H. D. v. d. Kwast met ingang van 1 januari tot directeur te benoemen, bekrachtigd. De raad van beheer zal met medewerking van enkele andere leden van het alge meen bestuur het op 8 september jl. tijdens de aan de najaarsbeurs voorafgaande persconferentie bij monde van de voorzitter van de raad van beheer tot uiting gebrachte voor nemen, de structuur van de jaar beurs aan een nadere beschouwing te onderwerpen, verder in studie te nemen. Amsterdams loco-burgemeester op het matje? hen naar Rotterdam terugbracht. Na de vechtpartij, die ongeveer van twee uur tot kwart over twee ge duurd heeft, >leef het de hele nacht in deze buurt rumoerig. Alle zestien onruststokers, in leeftijd variërend van twintig tot 37 jaar, zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleid op beschuldiging van open lijke geweldpleging. Bij de vechtpa tij werd een lid van de familie L. aan het hoofd gewond. Hij kon na behandeling in het zie kenhuis Zuidwal naar huis terugke ren. Zestien classificeerders hebben in de nacht van zate. dag op zondag in de Van Osstraat in Den Haag een vechtpartij uitgelokt, waarbij diverse ruiten sneuvelden en ver nielingen werden aangericht. Twaalf Rotterdammers, allen lid van een visclub, waren in de loop van zaterdag in een volks wagenbusje naar Den Haag ge togen, waar zij de directeur van een classificeerbedrijf, eeu zekere A. J. S., wilden helpen bij het op lossen van moeilijkheden met de classificeerder L. uit de Van Os- straat. Het gezelschap heeft daar toe in een café op de Hoefkade tot 's nachts twaalf uur zitten wachten op het verschijnen van de heer L. Toen deze echter niet kwam opda gen trokken de Rotterdammers, vergezeld van vier Hagenaars, naar de Van Osstraat, waar zij de ruiten van de woning van de heer L. be gonnen in te smijten. De naburige woningen Dieven hier bij niet gespaard. Hierdoor gealar meerd trokken de bewoners met zes man tegen de overvallers ten strijde. Bij dit gevecht werden diverse auto's evenals het volkswagenbusje ernstig beschadigd. De inmiddels gealar meerde politie rukte met vijftien man in zes jeeps uit en rekende alle zestien aanvallers in. Enige van hen probeerden nog met de volkswagen te ontvluchten, maar door twee wel gemikte schoten klapten de achter banden leeg, waarna ook zij werden ingerekend. In het busje bleken nog vijf vrou wen en kinderen van de Rotterdam mers te zitten, die met de vechtpar tij niets uitstaande hadden en slechts voor de gezelligheid met hun echt genoten meegereden waren. Zij werden in een taxi gezet, die Gemeente Delft op de koffie Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan de van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf te Delft hebben alle gemeente-ambtenaren in Delft, omstreeks dertienhonderd in getal, een elektrische koffiemolen cadeau gekregen. Over deze geste zijn de Delftse handelaren in elektrische ar tikelen verontwaardigd, want de kof fiemolens zijn door het elektriciteits bedrijf rechtstreeks van de groothan del betrokken. De handelaren hebben een schrijven tot de Delftse middenstandsfederatie. Zij zijn bevreesd, dat zij met hun gro te voorraden elektrische apparaten, die zij met het oog op het Sint Ni- colaasfeest hadden ingeslagen, zullen blijven zitten. Het is niet alleen, zeg gen zij, dat velen thans in het bezit van een koffiemolen zijn gesteld, an deren die er reeds een bezaten geven hun ten gescheke gekregen apparaten aan familieleden of kennisesn, ~odat al met al veel huisgezinnen geen elek trische koffiemolen meer nodig zul len hebben. De handelaren dringen tenslotte aan op een vorm van scha devergoeding. De aankomst van St. Nicolaas in Amsterdam: op de Ruyterkade, waar het m.s. „Spanje" afmeerde werd de Sint begroet door Loco-burgemeester mr A. de Roos. Terwijl de Sint zijn eerste begroetingstoespraak hield stond een van de pieten al in het grote boek te kijken: onder de letter „R" van de Roos Knecht bestal baas voor f 10.000,- De Amsterdamse politie heeft de 49- jarige slagersknecht A. de K gear resteerd die in een jaar tijds zijn werkgever voor ongeveer ƒ10.000 heeft opgelicht door het vervalsen van rekeningen. De arrestant heeft een bekentenis afgelegd en is voor de officier van Justitie geleid. De K., die reeds zeven jaar bij een slager aan de Albert Cuypstraat in dienst was, bezorgde elke dag bij een broodjeszaak omvangrijke telefo nisch opgegeven bestellingen. Hij kreeg dan een dubbele ban mee. Het originele exemplaar liet hij voor ont vangst tekenen, het eveneens geteken de duplo exemplaar gaf hij met het verschuldigde bedrag aan zijn werk gever terug. Voor de slager was er dus geen vuiltje aan de lucht. In wer kelijkheid rekende de slagersknecht de bestellingen niet meteen af. Dat deed hij pas een paar maanden later. Hij bood de eigenaar van de brood jeszaak dan bij ieder nieuwe bestel ling een oude bon ter afrekening aan. Deze bonnen vervalste De K. Hij had zich enkele bonboekjes aangeschaft en schreef nieuwe bonnen. Alleen het bonnummer was gelijk met het originele exemplaar. De afgeleverde hoeveelheden vleeswaren en de ver schuldigde bedragen waren verhoogd. De eigenaar van de broodjeszaak die geen aantekening had gehouden van de opgegeven bestellingen, betaalde elke dag trouw. Toen De K. dezer dagen bij zijn werkgever een oude en een nieuwe bon afrekende, kreeg de slager argwaan. Hij belde de brood jeszaak op en kreeg te horen dat de eigenaar nimmer nieuwe bonnen met een afrekende. Toen de bedragen werden vergeleken kwam de oplich ting aan het licht. Koningin Juliana bij „Kerk en WereldF Koopman door spelen en gokken aan lager wal Negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering, eiste de officier van Justitie te Utrecht gis teren tegen de 44-jarige koopman de W., verdacht van flessentrekkerij. In de loop van ongeveer een jaar tijds had hij bij verschillende fabri kanten en grossiers in het gehele land grote partijen van diverse goe deren gekocht op maandcrediet, on der meer paperclips, plasticzakken, scheermesjes, kammen, cassarollen, schaaltjes, enz. Een en ander ten be drage van ongeveer 27.000, waar van hij slechts 3 a 4000,- had af betaald. Voor een groot deel waren de in gekomen gelden gebruikt voor gok ken: hazardspel en weddenschappen bij paardenrennen. Dit was eigenlijk een oude kwaal, waaraan ook zijn eigen zaak ten onder was gegaan. Na zijn faillissement in 1959 was de W. in de handel gegaan, maar mede ten gevolge van zijn speelzucht slaagde hij er niet in tot een behoorlijke broodwinning te komen. Slechts door het ene gat met het andere te stop pen, wist hij zich een tijd lang staande te houden. De officier van Justitie wilde de op te leggen straf niet al te zwaar maken met het oog op de W.'s re classering. Hij zal echter de handel vaarwel moeten zeggen en in dienst betrekking voor zijn gezin moeten zorgen, meende de officier. Een me ning, die ook door de president van de rechtbank, mr. v. Dijk, werd ge- H M de Koningin heeft zaterdag in Driebergen de viering van het derde deeld, die hem het verderfelijke van lustrum van het instituut „Kerk en Wereld" bijgewoond. Op de foto zien het gokken en wedden nog eens met we de vorstin bij het bezichtigen van een maquette van het nieuwe inter- nadruk onder het oog bracht, naatsgebouw voor de WXK.A.-opIeiding, waarbij de architect, ir. J. Jonk- De rechtbank zal 2 december a.s. man een toelichting gaf. vonnis wijzen. Eén dode bij autobotsing te Voorschoten Zondagavond omstreeks kwart over zeven is de 42-jarige heer A W. den Boer uit Den Haag bij een fron tale botsing op de Veurseweg te Voorschoten om het leven gekomen. Bij de botsing waren een bus en vier personenauto's betrokken. Doordat een prsonenauto, die voor hotel „De Gouden Leeuw" ge parkeerd had gestaan, in de richting Leidschendam de weg opreed moest een achterop komende autobus naar links uitwijken. De bus kwam op de andere weghelft terecht, waardoor een frontale botsing ontstond met'n in de richting Den Haag rijdende personenauto, bestuurd door de heer Den Boer. De echtgenote van de om gekomen bestuurder, die naast hem zat, werd bij het ongeluk aan 't hoofd gewond, terwijl de achterin zittende negentienjarige zoon zijn linker dij been brak. Beiden werden naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Na de botsing met de personen auto ramde de bus nog drie aan de overzijde van de weg geparkeerd staande auto's, waardoor één daar van totaal werd vernield en de beide andere ernstig werden beschadigd. Doordat de wrakken het spoor van de „blauwe tram" in de richting Den Haag blokkeerden, ondervond het tramverkeer naar Den Haag 2 uur vertraging. De chauffeur en inzitten den van de bus kwamen met de schrik vrij. De moeilijkheden in Goes Scherpe kritiek op provinciaal bestuur Een van de afgetreden wethouders van de gemeente Goes, de heer J. J. van Melle, heeft op een vergadering van de Christelijk Historische kies vereniging, sprekend over de moei lijkheden in Goes, scherpe kritiek geleverd op het beleid en het optre den van het provinciaal bestuur van Zeeland. De heer Van Melle vróeg zich af waarom het provinciaal be stuur zo lang gewacht had met het instellen van een onderzoek in Goes. De afgetreden vethouder zeide uit betrouwbare bron te hebben verno men „dat enkele heren van de pro vinciale griffie gezegd hadden, dat de oorzaak van de moeilijkheden in Goes gelegen zijn in vuil gekuip van de heer Van Melle met enkele hoofdambtenaren. Hoofdambtenaren van de provincie hebben mij zonder bewijs zwaar beschuldigd". Sprekend over het „memorandum" zei de heer v. Melle: „Men wilde het benoemingsbeleid van de commis saris der koningin in Zeeland dek ken door het kabaal over de ver schrijvingen en daarom moest in dit stadium van de ontwikkeling der Goese crisis het memorandum ver schijnen. Drie keer voor de benoe ming van de heer Michaelis tot bur gemeester van Goes heb ik de com missaris der koningin ontraden deze benoeming te willen bevorderen", aldus de heer Van Melle. Hij merkte voorts op dat zijns in ziens op ergerlijke wijze is geknoeid bij de dienst van gemeentewerken te Goes. Daar wisten b. en w. niets van. De knoeierijen onttrokken zich aan de normale controle. Aan het eind van de vergadering werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin uitge sproken werd dat men volledig ver trouwen in het beleid van de heer Van Melle heeft gehad en nog steeds heeft. In de ledenvergadering van de af deling Goes van de Partij van de Ar beid is ook en motie aangenomen, waarin het beleid van de socialis tische raadsfractie en van de even eens afgetreden wethouder mr. H. B. Bouwman, werd goedgekeurd. - Mevr. Liesel Schaumloffel uit Holzhausen in het district Fritzlar-Homberg (Hessen) is benoemd tot burgemeester van Holzhausen, nadat zij 14 jaar Het Nederlandse schip „Vindi- had gewerkt als secretaresse van de vorige burgemeester. Zij bleek zich in cat" is in het Vaenern-meer, Zuid- de loop van die Jaren zo'n gedegen kenis van gemeentezaken te hebben Zweden, aan de grond gelopen en lek eigen gemaakt, dat zij de enige logische kandidate was om de scheidende gestoten. burgemeester op te volgen. De eerste officiële daad van de nieuwe burge- De gezagvoerder heeft sleepboot- meester was het overhandigen van een ere-oorkonde aan de vertrekkende hulp gevraagd. burgervader. visie op televisie j 7 (Van onze t.v. medewerker) Afwisselende zondag Gedurende twee uren heeft de Eurovisie een rechtstreekse reporta ge verzorgd van het jachtspringcon- cours om de grote prijs van Neder land. Het zal wel de laatste grote demonstratie zijn geweest in 't oude RAI-gebouw te Amsterdam. Dit ge bouw heet te klein geworden, maar had toch ruimten weten te schep pen voor beste staaltjes van ruiter sport. Het was een fraaie uitzending. Over de toestand aan de kust van Chili hebben we reeds geschreven en ook is er over gesproken door prins Bernhard. Een t.v.-ploeg van de VP RO, bestaande uit regisseur Joes Odufré, cameraman Piet Kaart en Henk Teeuw, is er geweest en heeft er een film gemaakt, een trieste re portage van de ellende, met name in het verzonken dorp Toltèn ontstaan. Ook via de radio zal men er meer over vernemen. Gezamenlijk in Ne derland wil men dat dorp herbou wen, waarvoor ongeveer 40o wonin gen van 5000 elk nodig zijn. Om dat de economische positie van Chili door deze ramp zeer zorgwekkend is geworden, zal Toltèn zonder steun van buiten pas over een aantal jaren kunnen herrijzen. Behalve enkele ontspannende programma-onderde len vanwege de VPRO was er ten slotte sport in beeld, in de geijkte vorm. brandpunt" handhaaft zich Misschien een tikje minder „heet van de naald", zet de actualiteiten rubriek van de KRO zich voort als een gevarieerde en overwogen pro ductie van Nic Notten. Deze tweede editie was iets minder „gericht", be houdens het niet graag te missen herderlijk woord van de bisschop. Mgr. Bekkers sprak sterk getuigend over de noodzakelijke bescherming van het kind, volgend op een gesprek met de bekende Venlose huismoeder (waarom bleef de interviewer bui ten het beeld?) over haar landelijke actie ter beveiliging van de jeugd tegenover psychopaten. Ze heeft al 3500 brieven ontvangen en nu gaat ze er mee naar de minister. Het vraaggesprek van Jac Iserda met Sinterklaas (met „neutrale" mijter) was wel „in het nieuws", maar had wel wat spitser kunnen zijn. Ter be geleiding was er Henk Elsink, die de Hilversumse zangertjes bij hun lied jes ondersteunde. Om in de St. Nico- laassfeer te blijven, werd aandacht gevraagd voor de veertiende Zonne bloemactie rond 6 december; terecht in deze rubriek. Een filmstrook over de legervliegerij duurde net iets te lang; Henk Neuman kwam met veel fotomateriaal en een actuele inlei ding over het proces van de Joden moordenaar Eichmann. Nadat Dick de Vree „het ding" van de vorige uitzending had onthuld, kwam de gastheer van nu, Herman Fikkert (iets minder van het blad lezen, als dat mogelijk is) met een nieuw voor werpje als raadsel voor de camera. Ineke Klaarhamer was ook deze keer omroepster; ze is kennelijk verheugd in het beeld, telkens als ze vindt, dat ze haar lesje goed heeft opgezegd. Charles Trenet in Hillegom De medewerkenden aan het amu sementsprogramma van de KRO in Treslong in Hillegom mogen nóg zo goed zijn geweest (en dat waren de meeste), de aandacht was toch het meest gespannen bij het zeldzame optreden van de befaamde Franse chansonnier Charles Trenet. Hij zong slechts vijf liedjes, waaronder 't po pulaire Bourn, met een natuurlijke charme en losheid van beweging. Helaas ging Trenet niet in op 't laat ste langdurige applaus voor 'n toe giftje en liet het bij dit vijftal, dat hem stellig 700 per liedje moet hebben opgebracht. Want zo schijnt de internationale „prijslijst" voor top-artisten van wereldformaat het te bepalen. Het was met elkaar nog geen half uur; en hij had nog niet eens zijn eigen pianist mee uit Pa rijs gebracht. Daarom heeft Neder lander Jongbloed zeer correct, aan de vleugel begeleid. De „Zaterdag- avond-accoorden" verliepen verder overeenkomstig het bekende frisse schema met Teddy en Henk als gast vrouw en gastheer. Vóór Henk met Teddy getrouwd was, deed hij samen met Albert Van 't Zelfde en nu tra den ze nog eens getweeën op met nummertjes van voor tien jaar. Maar ook de teenagers kwamen aan hun trek, en wel door Annelies de Graaf die zich moedig door enkele liedjes heen zong. Tenslotte kwam 'n grie zelige Hitchcock het genoten plezier wat temperen. Komende uitzendingen Na het Vara-varia van hedenavond is dinsdag de Franse speelfilm ,Ju- lietta" op het programma geplaatst en woensdag gaan we met de NCRV naar het toneelmuseum. Donderdag is er geen toneelstuk. Intussen stel len we ons voor, aan onze t.v.-ky- kers een nieuwe rondvraag voor te leggen, gezien het succes na de schermutselingen om de grote en de kleine k bij de zang. In diezelfde uit zending was namelijk ook gesproken over de t.v.-critici en hun kritiek. Welnu: wat vindt U van de t.v.-kri- tiek in uw eigen lijfblad. Om U op weg te helpen, komt in een volgend nummer van de krant een samenvat ting van hetgeen de journalisten zelf er van vinden. Van secretaresse-stoel naar burgemeesterszetel

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4