Rode Kruis hield rampoefening in Leiden voor het district „Gouden trio" van Leimuidens parochieel zangkoor gehuldigd KORTE golf WIE WORD" 'METTE nederlai Dokter Claudia (218) MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 LEEDSCHENDAM ZESTIG „GEWONDEN" IN EN ROND SLACHTHUIS Feestcantate voor S. Visser, B. Bartels en C. van Berkel Wat Jubeldag, wat zoet geneugd. Hoe dartelt in ons hart de vreugd. Wij zingen bij dit feestgetij, Van deze zangers, dankbaar blij. Ziehier enkele regels van de feest- cantate, die zondag na de Hoogmis tei ere van drie gouden jubilarissen, vertolkt door het parochieëel zang koor, door de kerk klonk. Dat deze drie zangers deze morgen niet op het koor aanwezig waren, maar met hun dames vóór in de kerk plaats geno men hadden, wees alleen al op een bijzondere gebeurtenis. De Hoogmis v/erd door kapelaan Van Rijn op gedragen tot intentie van de feeste lingen. Onder leiding van zijn direc teur, de heer J. P. Gordijn, zong het zangkoor de driestemmige mis van L. Perosi, en onder de communie Ave Verum van Mozart. Na de kerk dienst werd zeer verdienstelijk de feestcantate „Zangersjubel" van L. A. Dobbelsteen uitgevoerd. In het parochiehuis dat door de concierge een feestelijk aanzien was gegeven kwamen de jubilarissen, de directeur en leden van het koor met hun dames bijeen voor een ge zamenlijk ontbijt. Hierbij waren ook tegenwoordig pastoor Hofstede, het kerkbestuur en enkele eerw. zusters van het St. Jozefklooster, o.a. zuster Melania, die regelmatig de repetities op het orgel begeleidt. Voor aan de feesttafel hadden de ju bilarissen met hun dames plaats ge nomen, nl. S. J. Visser, sinds 5 jaar secretaris van het koor, B. W. Bar tels, die 25 jaren bibliothecaris is geweest, welke functie hij vorige maand aan een jongere kracht heeft overgedragen, en C. J. van Berkel. De liefde voor de kerkzang is al leen te verklaren door de trouwe dienst gedurende 50 jaren. De ver dienste van het Gouden Trio in de halve eeuw werd deze morgen naar voren gebracht door een oprechte en welverdiende hulde .Na het prima verzorg ontbijt was het pastoor Hof stede, die als voorzitter van 't kerk bestuur de jubilarissen toesprak. Na hartelijke gelukwensen en oprechte dank sprak de pastoor de wens uit, dat de feestelingen nog vele jaren mogen bijdragen tot de luister van de kerkzang. Hij hoopte, dat deze dag een mooie herinnering zal blij ven en dat de feeststemming van thans zal bijdragen tot een goede stemming op het koor. De secretaris van het kerkbestuur, de heer C. A. Buykx, reikte hierna aan de heer Visser een electrisch klokje aan, aan de heer Van Berkel een vulpen en aan de heer Barrels een portefeuille. Namens de leden van het koor was het de heer G. P. v. d. Meer, die uit vriendschap en waardering felicita ties vergezeld liet gaan van een ge schenk in de vorm van sigaren. De jubilarissen dankten hierna voor de hulde hen gebracht en maakten het voornemen om het koor nog vele ja ren trouw te blijven, waar wij, ge zien hun vitaliteit, vertrouwen in hebben. De heer Van Berkel bracht Pastoor J. H. Hofstede (links) com plimenteert de drie gouden" kerk zangers; van links naar rechts de he ren S. J. Visser, B. W. Bartels en C. J. van Berkel. namens het drietal dank aan het kerkbestuur, maar ook aan de heer Gordijn, onder wiens bezielende lei ding de laatste jaren goede vorde ringen zijn gemaakt. De directeur, de heer Gordijn, memoreerde hoe men als jongeman tot een kerkkoor toetreedt, ermee opgroeit en het niet zo gemakkelijk meer verlaat. Niet temin onderstreepte hij de bijzonde re verdiensten van de „gouden" zan gers en sprak vol bewondering voor de opoffering die de dames van de koorzangers zich moeten getroosten. Als verrassing liet men de feestcan tate horen die deze morgen was ge zongen en op de band was opgeno men. De burgemeester, die met zijn echtgenote ook even een bezoek bracht, bewonderde de toewijding en zorg, en wenste hun de kracht toe, deze mooie taak nog geruime tijd met opgewektheid te mogen volhou den. Ook de heer P. Kraan roemde nog even de lange periode van trouw en verder waren er nog attenties binnengekomen van het kerkkoor van Langeraar en Bodegraven, en van parochianen. De heer C. A. Buykx sprak tot slot een dankwoord tot allen die hadden meegewerkt aan deze intieme, maar waardige hulde. Katholiek Thuisfront herdenkt gevallenen Nationaal Katholiek Thuisfront heeft de treffende gewoonte in de Allerzielenmaand van elk jaar een plechtig Requiem te laten opdragen voor de gevallen militairen in de oorlog. Bij voorkeur wordt een ka thedrale kerk in de verschillende bis dommen gekozen; maar omdat de meeste verwanten van de gesneuvel den eerder op het centrum des lands trekken, is besloten, de jaarlijkse na tionale kerkelijke plechtigheid te houden in de kathedrale kerk van 't aarts-bisdom te Utrecht. De hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain heeft deze keer het heilig Offer opgedragen met assis tentie van twee majoor-aalmoeze niers. De herdenkingspredikatie werd gehouden door de Praemonstra- tenser aalmoezenier A. V. J. Schel dekens. Hij heeft er op gewezen, dat het waarom van lijden en dood slechts uit het mysterie van het ge loof te verklaren is. De indrukwekkende plechtigheid, door de KRO uitgezonden, was be zocht door talrijke militaire autori teiten, onder wie de hoofdlegerpredi- kant. Van de aanwezige civiele auto riteiten noemen we de minister van staat prof. dr. L. Beel, de staatssecre taris van Marine De Jong en zijn voorganger Moormann. De hoofdaal moezenier mgr. Van Stralen had met enige kanunniken van het Utrechtse kapittel in het priesterkoor plaats ge nomen. Onder grind bedolven Zaterdagmorgen is de 45-jarige vrachtrijder Burgers bij een grind- afgraving te Lunteren onder instor tend grind bedolven. Zijn zoon, die eveneens vrachtrijder is en het on geluk zag gebeuren, probeerde on middellijk zijn vader uit het grind te bevrijden, maar werd hierin ver hinderd door een tweede instorting. Toen het slachtoffer was opgegraven bleek hij reeds te zijn overleden. Overstromingen, die zich in Jor danië voordoen als gevolg van lang durige zware regenval, hebben aan dertig mensen het leven gekost. 25 Mensen worden nog vermist. Het merendeel van de slachtoffers is gevallen onder de Nomaden, die ten noorden van de Jordaan verblijven, en onder de Palestijnse vluchtelingen, die in kampen wonen. Voor de Jordaanse boeren is de re genval een uitkomst, daar het land reeds drie jaar van grote droogte te lijden heeft gehad. Zaterdag zijn 55 Japanse studen ten die op weg waren naar de top van de beroemde Foeyiama,, door een reusachtige lawine overvallen. Ne gen studenten werden gedood. Eén wordt er nog vermist en een tiental werd gewond. Te Hasanlu, aan de zuidelijke oever van het Oermia-meer, in Per- zië, heeft een Amerikaanse oudheid kundige expeditie de resten gevon den van 44 meisjes. Zij zouden 2700 jaar geleden slachtoffers zijn geweest bij een rituele plechtigheid. De ge raamten van de meisjes, die getooid waren met sieraden, zijn gevonden in een grote zaal onder de ruïnes van een paleis. In volle vaart reed op de straat weg tussen Erm en Sleen in Dren the gisteravond een -personenauto, bestuurd door de heer Ten H. uit Dalerveen, op een met paard bespan nen melkwagen. De bestuurder van de auto, zijn grootmoeder en de melkrijder zijn in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis te Emmen opgenomen. Het paard werd gedood. De chauffeur heef: <ïie wel verlicht was, te laat opgemerkt. Een inbraak in een juweliers zaak te Tilburg leverde 'n onbeken de in de nacht van vrijdag op zater dag een buit op ter waarde van on geveer 1250,-. Door een ruit van de winkel van de fa. Piederiet in de Zomerstraat in te slaan heeft de on bekende zich toegang verschaft. Men neemt aan dat de inbreker in grote haast heeft moeten handelen: stra ten ver werden de ringen terugge vonden, die hij in zijn vlucht heeft verloren. In het automatische beveili gingstoestel van het stationsemplace- ment Hilversum trad hedenmorgen omstreeks half zeven een storing op, die tot ongeveer 8 uur ernstige ver traging veroorzaakte op het baanvak Amsterdam-Amersfoort. De vertra ging was een gevolg van het feit, dat de wissels met de hand bediend moesten worden. Een onhandige uitwijkmanoeu vre had tot gevolg, dat de personen auto van de heer D. C. Dijkman, elec- triciën te Badhoevedorp, zaterdag morgen op de Stramanweg onder Ouderkerk aan de Amstel in hevige frontale botsing kwam met een vrachtauto. De heer Dijkman alsmede zijn achterin de auto zittende ouders zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Amsterdam ver voerd, De auto werd totaal vernield. kardinaal alfrink terug uit rome Zaterdagavond is kardinaal Al frink, die een week tevoren naar Rome was vertrokken, op Schiphol teruggekeerd. Na zijn aankomst op Schiphol ver trok de kardinaal zonder iets mede te delen over de besprekingen in Rome naar Utrecht. Hij achtte het juister voorlopig niets te ontsluieren, zelfs niet over de agendapunten van het concilie. Pater J. A. Pensioen van de Pries ters van het Heilig Hart, die lid is van de commissie voor het leken- apostolaat, keerde gelijktijdig met de kardinaal uit Rome terug. Ook hij achtte zich slechts gerechtigd tot het verstrekken van enkele algemene in lichtingen. Zo zei hij dat het concilie jaren lang kan duren en dat men niet verwachten kan, dat er voorlo pig iets openbaar gemaakt zal wor den. De Rotterdamse politie heeft zon dagavond drie jonge mannen gear resteerd, die er van verdacht worden op 5 november j.l. de Noorse eerste stuurman H. Andersen uit Tvede strand van 800 gulden en een horloge te hebben beroofd. Het zijn de 16- jarige scholier H. L. W.. de 22-jarige loswerkman J. F. de N., en de 20-ja- rige havenarbeider C. A. van A., al len uit Rotterdam, bovendien werden twee 16-jarige vrienden van hen aangehouden wegens heling. De drie knapen hadden in een café „vriendschap" gesloten met de Noor en men besloot de ontmoeting verder te vieren in een ander café. Maar op een stil gedeelte van de Westzeedijk, bij de Zalmhaven, werd de stuurman neergeslagen en beroofd. Aan dé arrestatie ging een lang speurwerk vooraf. Het was de politie bekend, dat een van de aanvallers 'n opvallend type was. Met dit enige aanknopingspunt liepen rechercheurs dagenlang café's af en tenslotte had den zij succes. De knapen hebben, op één na, een bekentenis afgelegd. Het horloge kon in beslag worden geno men, maar het geld hadden de jon gens al uitgegeven. Zaterdagmiddag heeft de afdeling Leiden e.o, van het Ned. Rode Kruis met asistentie van de afdelingen Gouda, Bodegraven en Voorburg een alleszins geslaagde oefening gehou den, waarbij in beperkte omvang be paalde facetten inzake de eerste hulpverlening ter plaatse en de ver dere afvoer van een groot aantal ge wonden van een bepaald rampterrein nog eens terdege werden belicht en aan de practijk getoetst. Het terrein van de rarrvp beperkte zich ditmaal tot het complex van het Slachthuis aan de Pasteurstraat, waar een 60-tal min of meer ernstig gewonden over het terrein verspreid lagen en een zeer snelle inzet van de Geeeskundi- ge formaties van het Rode Kruis- korps dus zeer urgent was. Deze inzet had tot doel de gewon den ter plaatse de nodige eerste hulp te verlenen en hen daarna via enkele verzamelpunten per draagploeg naar de nabij gelegen Verzamelplaats-Ge wonden over te brengen, van waaruit de meest urgente gevallen, die een snelle chirurgische ingreep, alsmede een langdurige verpleging behoefden, per ambulances naar een ver van 't rampterrein afgelegen lazaret wer den vervoerd. Daar zowel op de V.G. als in het lazaret hoge eisen werd gesteld aan het verplegend personeel, was deze oefening, vooral voor het vrouwelijk personeel van het Rode Kruis bijzonder zwaar en leerzaam. Alvorens het alarmsein werd gege ven, hield R.K.K.-commandant, Dr. H. P. Veldhuyzen, die tevens de alge hele leiding had, een korte inleiding tot de oefening, waarna hij een bij zonder woord van welkom richtte tot een aantal speciaal genodigden on der wie zich de voorzitter van de afd. Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard, het afdelingsbestuurslid, mevr. M. Sille- vis-Smit, de H.B.-leden freule Van Sminia en Zr. J. de Groot, de gewes telijke onder-commandante, mevr. H. Kooiman-Roelofs Valk, de voorzitter van de afd. Rijnland, de heer J. Vos en de commandant van de Kokschool, kolonel H. Th. Wessels, bevonden. Alarm. Na het alarm en de inzet van de Ge neeskundige formaties, bleek reeds direct, dat de gehele oefening zo rea listisch mogelijk was opgezet. Op de vele afdelingen tellende en volledig ingerichte V.G. (School-Pasteurstr.) heerste reeds direct een grote activi teit en was het gehele personeel o.l.v. Dr. H. J. Keegstra, dr. j. Jaspers en dr. Cath. Verbrugge, ingezet om de binnengebrachte gewonden te sorte ren, te registreren, al of niet urgent te verklaren voor direct vervoer naar het lazaret, verbanden te corrigeren, alsmede de in aanmerking komenden een bloedtransfusie te geven en in de voorlopige verpleging op te nemen. De ambulances begonnen aan- en af te rijden en weldra begon het lazaret met de opname van een groot aantal zeer urgente gevallen en kwam de chirurgische staf in actie. Dit lazaret (School-Schuttersland) verdiende, mede gezien de betrekkelijk korte tijd dit als onderdeel van de oefe ning waarin de gehele outillage tot stand kwam, eveneens zeer te recht het bijzondere woord van lof van de speciaal genodigden èn de „slachtoffers", die er enige tijd zowel op de operatietafel, als in de hagel witte bedden moesten doorbrengen, al of niet naar gelang hun licha melijke toestand na een gedegen wasbeurt in een van de eveneens volledig ingerichte nood-badka mers. Ook in het lazaret deed het personeel o.l.v. dr. Wagenaar tal van nuttige ervaringen op. Een woord van lof ook aan het da- mes-personeel van de Cantine-dienst, die niet zo spectaculair op de voor grond treed, doch ook nu weer op voortreffelijke wijze alle medewer kenden van de nodige warme dran ken voorzag. „Snert". Uit de wijze, waarop de gehele oefening tot in de kleinste onderde len tot en met nauwkeurig werd uit gevoerd, kwam onmiskenbaar naar voren, dat ditmaal het accent niet zo zeer was gelegd op snelle tempo's en vlugge afwerkingen, maar op een gedegen afwerking en een zo effi ciënt mogelijke aan- jn afvoer van de gewonden op de V.G., alsmede het vervoer naar en de behandeling in het lazaret. De dag werd besloten in het leslo kaal aan de Hoogl. Kerkgracht waar alle medewerkers de „zwaar ge wonden" incluis hebben genoten van een door de Kokschool verzorg de en dus in alle onderdelen zeer ge- „snert-maaltij d". VOORSCHOTEN emmaus vrienden nederland Twee derde van de mensheid lijdt honger. De Emmaus Vrienden Ne derland, helpers van de bekende Ab- bé Pierre, willen ieder doen besef fen, dat de maatschappelijke toe stand waarin wij verkeren altijd ver uit te verkiezen is boven de ellende en het verdriet van de hongerlijden de mensheid. Albbé Pierre geeft zijn helpers de opdracht te helpen over al waar nood is, ongeacht religie of overtuiging. Deze woorden werden gesproken door de 'heer W. Nijhof aan het begin van de avond in het Cultureel Centrum te Voorschoten. De zaal, waarin ondere andere na mens de gemeente aanwezig waren de heer J. de Bres, gemeente-secre taris en de heer W. van Schaick, re ferendaris, was slechts voor een ge deelte gevuld- De Emmaus-spelers speelden het toneelstuk „De laatste reis van de Marjolein" van Anton Beuvink. De spelers brachten te wei nig vaart in het stuk, waardoor de schaarse vrolijke ogenblikken niei alle voldoende uit de verf kwamen. De spelers dwingen echter respect af door htm vrije tijd af te staan voor dit bijzondere werk. De verloting werd een groot succes en de „Giame- breakers" zorgden voor de begelei dingen tijdens het gezellig samenzijn. De vreugde voor de Emmausvrien- den werd nog vergroot, toen om streeks het middernachtelijk uur het bestuur van de R.K. Instuif, met een vijftigtal leden, nog een bezoek bracht het 't Cultureel Centrum en de opbrengst van hun dansavond schonk aan het werk van Abbé Pier re, waardoor deze avond aian alle kanten een succes werd. svlvudo 5-3 Op een spek glad veld speelden SVLV en UDO gistermiddag een vriendschappelijke wedstrijd. SVLV dat met een tweetal invallers speelde, toonde dat er toch een klasse verschil bestaat. UDO Auto met zeven man maakt zweefvlucht Vanmorgen omstreeks 10 uur is nabij Roosteren een auto met zeven Belgen van de oprit van de brug over het Julianakanaal geschoten, waarna het voertuig een zweefvlucht van acht meter maakte en tegen de muur van de onder het viaduct doorlopen de weg langs het kanaal vloog. De inzittenden van het busje werden alle gewond, één van de inzittenden liep vrij ernstig let sel aan de wervelkolom op. De slachtoffers zijn opgenomen in 'n ziekenhuis te Maaseik. Het ongeluk gebeurde, nadat de auto met zeer grote snelheid de oprit van de brug was opge reden en daar in botsing kwam met een van de brug komende autobus. speelt in de 2e klasse van de LVB en staat op de ranglijst ook 2e. Het eerste doelpunt kwam van de voet van de Oegstgeester midvoor. Kort hierna plaatste J. Kooyman de gelijk maker (1-1). UDO kwam zwaar op zetten en wist zelfs bij de rust een 2-3 voorsprong te verkrijgen. Na de rust begon SVLV echter uit een an der vaatje te tappen, vooral J. Kooy man was bijzonder schotvaardig, hij scoorde liefst vier doelpunten, P. Zonneveld maakte de hand vol (5-3). Een flink aantal natte toeschouwer» kon echter genieten van een zeer goede oefenwedstrijd. Aanleg begraafplaats De Neder landse Heide Mij, kantoor te Alphen aan den Rijn, heeft namens B W van Voorschoten het aanleggen ven een begraafplaats van ca 3.4 ha ge gund aan de firma C. de Greef uit 's-Gravenhage voor ƒ219.600. Sport in het kort Het Zweedse IJshockey-team heeft zondag te Boras (Zd.-Zwcdert) met 6-2 gewonnen van Noorwegen. De tussenstanden waren 1-2, 2-0, 3-0. De Marokkaan Ubdallah Rhadi heeft zondag het z.g. Criterium der Azen van de cross van Le Soir te Brussel gewonnen. Ex-zwaargewicht bokser Tommy Gibbons is zaterdagnacht in zijn woonplaats te Saint Paul overleden. Hij bereikte de leeftijd van 69 jaar. De Haagse ijshockeyclub HYS heeft zaterdag met 7-0 verloren van ACIBB-Parijs. De tussenstanden wa ren: 3-0, 1-0, 3-0. Deze wedstrijd gold voor het internationale toernooi in Lausanne. De Westduitse turnploeg zege vierde zaterdag in Stockholm met 277.40 tegen 277.15 op het nippertje over Zweden. Dat was geheel in te genstelling tot de verwachtingen want in mei van dit jaar wonnen de Duitsers met 279.80 tegen 273.35 pun ten. Voor de tweede klasse C van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond is zaterdag in Den Haag de wedstrijd gespeeld tussen het twee de team van HCSV en Philidor (Lei den). De voorlopige uitslag was 3-4 in het voordeel van de Leidenaren. In West-Berlijn werd zaterdag een turnwedstrijd gehouden tussen een ploeg uit Amsterdam en de Sportclub Olympia, de sterkste Duit se vereniging. De Duitse meisjes ze gevierden met 222.55 punten tegen 213.85 punten voor Amsterdam. Henny, modinette Nederland 1960, kan lachen Op een spannend feest, dat zich van vrijdagavond tot in de kleine uurtjes van zaterdag uitstrekte, is de acht tienjarige Henny de Vuyst uit Schiedam in het Concert gebouw te Amsterdam verkozen tot „Modinette Neder land 1960". Mevrouw M. J. van Rooij-Mueller, echtge note van minister Van Rooij, schoof haar de wlsselring met diamant om de vinger. Na haar overwinning op 14 rivalen toonde Henny een. brede lach.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3