WIE PUZZELT ER MEE? TUINIER MET PLEZIER! HUIBERS lijps! Hoorntje I BS Ésl ILIGTV0ET1 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Horizontaal: 1 inhoudsmaat, 3 lijst van geleverde goederen met prijs opgave, 9 vers (afk.), 11 viervoetig dier, 13 gemeenschappelijke weide, 14 muzieknoot, 15 god der liefde, 17 hogepriester te Silo, 18 zuilengang in oud-Ahtene, 19 ambacht (Vlaams), 21 eenjarig kalf, 23 soort onderwijs (afk.), 24 voorzetsel, 26 voorzetsel, 27 muzieknoot, 29 stijl van een wa genladder, 31 bundel, 33 venster, 35 deel van de mast, 36. metaalsoort, 38 luitenant (afk.), 39 gem. in Over., 40 kan men iets in bewaren, 41 voornaamw., 42 grappenmaker, 44 bekende afkorting. 46 enige tijdsver loop, 48 telwoord (Duits), 49 sulta naat aan de Perzische Golf, 51 in 't jaar onzes Heren (afk. Lat.), 52 staat meestal boven drukwerk, 54 met Gods wil (afk. Lat.), 55 zuster (afk.), 56 leisteenbergland ten N. v. d. Moe zel, 59 stok, 61 kluwentje, 62 tijdre kening, 64 gem. in Drente, 66 tel woord, 67 was een munt in de Ne- derl. Gewesten, 69 rivier (spaans), 70 vervoeging van een hulpwerkw. 71 N. afdeling van Sumatra's oost kust. N.W. van Medan, 72 lengte maat (afk.). Verticaal: 1 spoedig, 2 plantesoort, behoort tot de melden, 4 in het jaar Haarlemmerstr. 123 LEIDEN - Tel. 22889 der wereld (afk. Lat.), 5 huurcon tract, 6 achting, 7 vereniging, 8 mu zieknoot, 9 voegwoord, 10 groente, 12 insektje, 14 sociëteit (afk.), 16 rond voorwerp, 18 hemellichaam, 20 be kende afkorting, 22 deel van de bij bel (afk.) 23 academische titel (afk.) 25 zangvogel, 28 voorzetsel, 30 spij ker, 31 gem. in Over., 32 plaats in Frankrijk aan de Maas, 34 een plant met bittere blaren en bloemen. 36 eiland in 't Z.O. van de Aegëische zee, 37 kledingstuk, 41 gem. in N.H., 43 schijn, voorrkomen, 45 dwaas (Z.N.), 46 West-Afrika (afk.), 47 vis, 49 deel van een fornuis, 50 nummer (afk.), 58 jongensnaam 59 getroffen, 60 schraal, 61 steen, 63 draad van een spinneweb, 65 kleefmiddel, 67 oude Egyptische zonnegod, 68 mu zieknoot. Zoals iedere week ook ditmaal weer een kruiswoordpuzzel, waar voor wij twee prijzen van 5,elk beschikbaar stellen. Wilt u meeloten, zendt u dan uw oplossingen in vóór donderdagavond a.s. 12 uur. Wilt u duidelijk op de enveloppe „puzzel- redaktie" vermelden? Oplossing vorige week. Horizon taal: 2 tien, 6 beer, 10 ar, 12 Emma nuel, 14 ka 15 nap, 17 steil, 18 Aar, 19 taart, 21 tiran, 23 Oman, 24 hak, 26 Susa, 27 dolik, 29 Asper, 31 to man, 34 ed, 35 ik, 36 Po, 37 of, 38 Etten, 41 gemak, 44 nader 47 pree, 50 rei, 51 Lena, 53 Saaie, 55 gaper, 56 tak, 57 roede, 60 top, 61 E.K., 62 torment, 64 Ne, 65 Pisa, 66 Neer. Verticaal: 1 kanton, 3 i.e., 4 Ernst, 5 nat, 6 bui, 7 eelt, 8 el, 9 harnas, 11 raam, 13 Nepal, 14 kaas, 16 paars, 18 Aruba, 20 R.N., 22 is, 24 hor, 25 kit 27 deken, 28 koper, 29 adé, 30 pit, 32 mom, 33 nok, 39 toeak, 40 nar, 41 gei, 42 adept, 43 opstel, 45 desem, 46 karpet, 48 raak, 49 el, 51 la, 52 neon, 54 Eros, 55 gene, 58 ora, 59 den, 62 Ti, 63 te. Vorige week Een groot aantal puzzelaars heeft de afgelopen week een oplossing in gezonden, doch wij verwachten deze keer nog meer inzenders. Na loting zijn de twee prijzen voor de heren J. Rodewijk, Weipoort 51, Zoeter- woude en C. Aalbersberg. Jan van Goyenkade 38, Leiden. Onze geluk wensen en de prijs zal u zo spoe dig mogelijk worden toegezonden, in de vorm van een chèque van 5, THUISFRONT LOTERIJ „ACTIE LOOPPAS" UITGESTELD Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag om de trekking van de Thuisfront Loterij op 16 november j.l. te doen plaats vinden, is het om technische redenen noodzakelijk ge bleken; de trekkingsdatum te ver schuiven naar eind december van dit jaar. Ingevolge een besluit van het pro- duktschap voor vee en vlees wordt met ingang van 21 november de prijs voor baconvarkens met 5 cent per kg. verhoogd. Derhalve geldt ingaande genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs van ƒ2.20, ƒ2.14, ƒ2.11 en ƒ2.08 per kg. koud geslacht gewicht. Tot deze prijsverhoging is men overgegaan ondanks het feit dat in de aanstaande week geen uitvoer van varkens en varkensvlees naar Frankrijk mogelijk is. Daarentegen zijn de afzetmogelijkheden voor ba con naar Engeland op het ogenblik gunstig, hetgeen ook 'n de komende weken te verwachten is, o.a. tenge volge van de toenemende vraag te gen Kerstmis. Bovendien is het ge wenst thans voldoende lichte var kens uit de markt te nemen, daar in den regel tegen het einde van het jaar de afzet een minder vlot ver loop heeft. Spel van Annie M. G. Schmidt In het Vara-tv-programma „Driesprong" spelen Kees Brusse en Mieke Verstraete fragmenten uit het werk van Annie M. G. Schmidt. BURGEMEESTERS BENOEMD IN UITGEEST EN KOOG a. d. ZAAN. Met ingang van 1 december is be noemd tot burgemeester van Uitgeest de heer H. J. J. Aalders, voorheen ambtenaar van de gemeentesecretarie te Wisch. De heer Aalders is lid van de KVP. Tot burgemeester van Koog aan de Zaan, ook met ingang van 1 decem ber is benoemd de heer R. van Zin- deren-Bakker. Sinds 1955, was hij burgemeestér van de gemeente West- zaan. Militairen hielpen bij aardappeloogst Opnieuw zullen in de volgende week 500 militairen worden ingezet om de boeren te helpen bij het oog sten van aardappelen. Zij maken deel uit van het elfde bataljon infanterie garde grenadiers uit de Saksen Wei- markazerne in Arnhem (265 man) en van het dertiende infanteriebataljon garde fuseliers „Prinses Irene" uit Schalkhaar (235 man). De militairen zullen worden ingezet in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden. Ze zullen de infanteristen, cavale risten en artilleristen uit Ermelo, Amersfoort, Steen wij kerwold en de legerplaats 't Harde aflossen, die deze week bij de oogstwerkzaamheden hebben geholpen. radio TëLevisie GMGETJf/2 LeideH - Tel.23005 Ï"\E BEGROTENDE LEIDSE ge- meenteraad, die dorweg donder dagavond de budgettering zat te ont rafelen in sommige fracties werden ook verloren uurtjes nachtrust inge haald is tydens het financieel ge keuvel plotseling geconfronteerd met een kleuter-aangelegenheid. Nu is een kleuterschool een eigenaardig insti tuut; men kan er als kleuter pril on derwijs genieten indien er een school voorhanden is, maar erger wordt het als de universiteit er schuld aan is, dat de kleuters hun plakboeken en blokkendozen niet in een frisse, daartoe geëigende omgeving kunnen mishandelen. In Leiden-Noord, zogezegd aan de Timorstraat, is dit het geval. Daar is geen heldere, ruime en op to date kleuterschool. Iedereen zit er met de handen in het haar. De leerkrachten snakken naar een nieuwe behuizing, de ouders willen thuis ruim baan heb ben overdag, de aannemers spinzen op een gunning, alleen de kleuters zelf weten niet, of ze er met een nieu we school wel op vooruit zullen gaan. Hoe dan ook, de Timorstraat wil een kleuterschool. De hele benarde gemeenschap van onderwijsperso neel en collegae van andere scholen, die voor het goede doel sensatie y>- ken en spon taan verschenen ouders toog gisteravond in goede or de, als bij een stille omgang, ter ver gadering van degenen, die redelijker wijs het eerst onder druk gezet kun nen worden. Van het schellinkje in Leiden een fraai bouwwerk en daarom met ere de naam „publieke tribune" dragend werd onverhoeds een strijdbanier ontrold: De Timor straat een kleuterschool, waarbij niet duidelijk werd tegengesproken, dat de hele Timorstraat een kleuterschool is. Edoch, de raadsleden waren aange naam uit hun dromerijen gehaald en bemoedigden de zwijgzame betogers met steels glimlachen. „Dat gaat goed", werd op het schellinkje ge dacht, en floep, daar dwarrelde een tweede spandoek: Door universiteit in de narigheid. Deze aantijging ging de voorzitter, die de universiteit een warm hart toedraagt, niet zonder meer voorbij. Hij verhief even zijn stem, de demonstrerende Ti-morders schrokken zich, bij het vernemen hiervan, wild en kropen met spandoe ken en demonstratie-zin als schild padden in hun schulp. Bij wijze van spreken, want het blijven flinke lui, die nu al zo lang hun tijd verdelen tussen het geven van het voorgeschre ven onderwijs en het organiseren van kloppartijen op ambtelijke deuren. Maar met de stem van een voorzitter tégen is het kwalijk kousen breien. De deputatie kon tevreden zijn, stond gisteren in uw lijfblad, Waar om, zo vraagt u zich af? Omdat aan hun probleem weer aandacht was be steed. Helaas, als de Timorstraat nu al tevreden is voorzien wij het vol gend jaar een nieuw spandoek: „De Timorstraat een gekkenhuis". Laten de Ti-morders hun tevredenheid voor alsnog niet verder uitstrekken dan hun genegenheid voor het opgelopen proces-verbaaL Auto's aangereden op overwegen Op de met een automatische knip perlichtinstallatie beveiligde over weg in de Horstweg tussen De Klomp en Veenendaal is gisteravond om tien voor half zeven een personenauto door een trein aangereden. De be stuurder van de auto, de 31-jarige Veenendaalse vertegenwoordiger J. W. C. K. Willemse was met twee wielen van de wagen buiten het weg- profiel tussen het spoor terecht geko men. Hij kon de (geleende) auto niet tijdig in zijn koers terugbrengen. Toen de waarschuwingslichten begonnen te knipperen bracht hij zichzelf ijlings in veiligheid, de auto als een „total loss" op de overweg achterlatend. Tussen Deventer en Apeldoorn is gisteravond om negen uur een auto op een niet-beveiligde overweg in bot sing gekomen met een trein. De in zittenden van de wagen kwamen er zonder letsel af. De trein had 38 mi nuten vertraging. DE SPECIAALZAAK voor het Katbolieke' interieur en voor al uw (Advertentie") SUBSIDIE VOOR HUYS TE WARMONT De Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" heeft aan de Provinciale Staten van Zuidholland verzocht in de aankoop van het landgoed „Huys te Warmont" bedragende 490.600, een subsidie van 50 procent te ver lenen. Voorts voe^ zij om een sub sidie van 10.000 voor deelneming in de naamloze vennootschap tot in standhouding en beheer van het kasteel. Gedeputeerden verklaren in hun voordracht geen bezwaar te heb ben, mits het Rijk een gelijke bij drage verleent. Religieuze Geschenken „En weet je ook, waaróm ik je een pak slaag heb gegeven?" „Huuuuhhh, omdat u de sterkste bent, papa „Ik verheug me altijd op de zater dag. dan kan ik me echt eens uitle ven SIERTUIN Wanneer u mooie hulst in de tuin hebt, snijdt u dan wat takken af en bewaar ze op een koele plaats, an ders hebben de vogels voor Kerstmis de takken kaal- gepikt. Over het gazon kan men compost strooien, heel goed is hier huisvuilcompost met rioolslib te gebruiken of rioolslib alleen. In de compost mogen echter geen ste nen of scherven voorkomen en het slib moet voldoen de droog zijn. De laag compost over het gazon kan be hoorlijk dik zijn, als het gras er* maar net boven uit komt, dan groeit het er wel doorheen. GROENTETUIN Naar behoefte kunnen we nu van de boerenkool en de spruitkool gaan oogsten. Enige vorst kan de smaak van deze koolsoorten belangrijk verbeteren. Bewaar- kool moet regelmatig op rotte bladeren worden nage zien. Zware grond wordt voor de winter omgespit, zodat hij goed kan doorvriezen en in het voorjaar beter te 'bewerken is. We laten de akker grofgespit liggen, dan kan het water tussen de kluiten dringen en wordt de grond bij het bevriezen fijn verdeeld. Vóór het spitten worden zieke plantendelen, zaadonkruid e.d. verzameld en verbrand. Vollegrondsaardbeien worden gedekt met ruigte of stalmest tussen de planten, vóór de strenge koude komt wordt de ingekuilde groente met wat extra grond afgedekt. Om goed verteerde compost te verkrijgen moet de hoop regelmatig worden omgezet. In de loop van de zomer hebben we allerlei plantenafval verzameld en op een hoop gezet van 1-2 meter breed en ruim 1 meter hoog. Zieke planten, zaadonkruid, hout en stron- ken hebben we echter verbrand of diep begraven; Ik zou er u er weI op wi|Ien wijzcr, stenen en scherven behoren evenmin op de compost- dat uw tegenstander zojuist voor u hoop thuis. De afval wordt in kleine i ukken gehakt een bed in het liekenhuis heeft be- in lagen van 30 cm. dikte, waarop telkens 5-10 cm. steid» aarde komt, die de vertering bevordert. De hele hoop wordt met stro afgedekt. Om deze tijd, na 3-4 maan den wordt de hoop zó omgezet, dat het onderste boven en het buitenste binnen komt, tegelijk met hei. omzet ten strooien we wat landbouwkalk door de compost (1-2 kg. per m3). Om een goede afwatering te bevor deren wordt de composthoop aangelegd op een door latende bodem van zand of koolas. Na 9-12 maanden is de compost goed verteerd en kan hij gelijk met het spitten in de tuin worden verwerkt. FRUITTUIN Aan de buitenzijde van de stad of op het land kan er door konijnen schade aan de bomen worden aange richt, vooral op de bast en op de knoppen hebben ze het gemunt. Zo mogelijk wordt de hele tuin omheind, anders kunt u fijn kippengaas om de stammen beves tigen. Ook kan men lappen uitleggen, gedrenkt in wildafweer-middelen of dez'e om de stammen te bin den. Over enkele weken moeten de vruchtbomen worden bespoten, zodat nu het spuitmateriaal moet worden na gezien en waar nodig gerepareerd of aangevuld. Het fruit, dat in kisten of rekken wordt bewaard, moet regelmatig worden gecontroleerd en de bewaarruimte wordt bij vorstvrij weer gelucht. „Nu we toch verloofd zijn, Willem, zou ik je graag aan mijn zuster willen voorstellen." „Beproeft u zelf eens de kwaliteit van onze regenjasssen.„Je bent nu tóch aan het baden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4