»Bernarda« Zetel van Bloembollencultuur niet naar Hillegom Krelagehuis te Haarlem in étappes vernieuwen Bollenvak heeft andere visie op markt van morgen nodig 25 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Advies beurscQmmissie: De strijd tussen Hillegom en Haarlem om de zetel van Bloembollen cultuur is, naar het schijnt, uitgestreden. Niet alleen heeft de Commissie Advies Beursgebouw, naar het Weekblad voor Bloembollencultuur van heden (vrijdag)morgen meldde, voorgesteld om het bestaande beursgebouw, het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem, in étappes te vernieuwen (kosten twee miljoen gulden) maar bovendien zal Hillegom geen poging in het werk stellen om zetel en beurs naar Treslong te krijgen. Van de zijde van het bestuur der Hillegomse Bloembollenbeurs deelde men ons desgevraagd mede, dat men geen behoefte heeft om te dingen naar de gunst van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Verleden jaar hebben we een aanbod gedaan. Dat heeft men niet geaccepteerd. Voor ons is thans de kous af, zo zei men ons. Het ziet er daarom naar uit dat er op de eerstvolgende vergadering van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, die op maandag 19 december a.s. in Haarlem wordt gehouden, de beursstrijd aan een vreedzame oplossing geholpen zal kunnen worden. Als dit voorstel wordt geaccepteerd - en de „Koninklijke" zal nu eindelijk een beslissing moeten nemen wil zij zich tegenover de buitenwereld niet onsterfelijk belachelijk maken - dan is de kans op een opnieuw uitbreken de zetel van Bloembollencultuur, welhaast uitgesloten. Kosten twee miljoen; beurs-entrees en contributie hoger Een commissie bestaande uit de heren A. H. Bergman, M. van Geest, C. Gorter, K. Huisman, P. Koomen, P. Nelis en C. de Vroomen heeft alle kanten en alle problemen en alle mogelijkheden bekeken en is na uitvoerige besprekingen tot de vol gende conclusies gekomen: het hoofdbestuur heeft, achteraf gezien, verleden jaar niet juist gehandeld door twee verschillende plannen aan vergadering voor te leggen. Het zo staat in het rapport dat deze t missie heeft uitgebracht, een piaktische onmogelijkheid om twee geheel verschillende gebouwencom plexen duidelijk en objectief met el kaar te vergelijken. Het was ook on doenlijk tot een juiste financiële vergelijking te komen. Immers: op de eerste plaats speelt niet het te investeren bedrag een rol, maar de exploitatiemogelijkheden. Bij de be oordeling daarvan moet men gaan schatten. Dat kan slechts gebeuren op bepaalde inzichten. Er is dus ook ruimte voor andere inzichten en an dere schattingen en andeFe ver wachtingen. Daarom wps het indie nen van twee plannen niet geluk kig. Een en ander had het gevolg, zo stelt de commissie, dat van een rus tige en positieve benadering niet al tijd sprake is geweest. Vaak was er ook overmatige kritiek op onderge schikte en lang niet altijd vaststaan de details. Dit alles leidde tot een algemeen onbehagen, tot verwarring en tot een gevoel van onzekerheid ook bij hen die tot een objectief oordeel trachtten te komen. De commissie draait er verder geen doekjes om en zegt dat het hoog tijd wordt de impasse tdoor breken. Men kan niet in een vicieuze cirkel blijven ronddraaien en het vak kan zich evenmin veroorloven nogmaals een demonstratie van on macht en verdeeldheid tegenover de buitenwereld te geven. Verder schijnt het vak ook te vergeten dat het plannen maken en ze verwer pen ook handen vol geld kost. Daar mee kan men niet blijven voort gaan. Als men bij herhaling plannen laat ontwerpen en ze dan weer ver werpt, dan gaan de autoriteiten en de overheidsdiensten daar ook het hunne van denken. Na alles aan alle kanten te hebben bekeken is de commissie tot de conclusie geko men, dat er aan nieuwbouw niet ge dacht kan worden. Het plan om een nieuwe beurs te bouwen in het Haarlemse Frederiks- park kon drie jaar geleden al niet uitgevoerd warden, omdat de kosten toen op tien miljoen werden geschat. Dat zou voor het vak een jaarlijkse last betekenen die men niet kan op brengen. Men adviseert dan ook om in Haarlem te blijven, het oude Krelagehuis in étappes te vernieu wen en zo te komen tot een gebouw dat representatief voor het bollen vak is. Men kwam tot dit advies om dat bij de stemming die twee jaar geleden werd gehouden toen het ging om Haarlem of Hillegom bedui dend meer stemmen voor Haarlem waren nl. ruim 1400 tegen ruim 700. De commissie is er van overtuigd, dat de stemmenverhouding vandaag de dag niet veel anders zal zijn. Men zegt dat het weinig zakelijk zou zijn en weinig reel als men voor deze feiten de ogen zou sluiten. Als tweede argument noemt de commissie dat rust gehandhaafd en nagestreefd moet worden. In dit ver band heeft het bestuur van de Stich ting Hillegomse Bloembollenbeurs laten weten dat men geen aanbie ding zou doen. Vernieuwing in drie étappes. Men wil de vernieuwing in drie étappes uitvoeren. De eerste phase omvat het slopen van de machinefa briek, een uitbreiding en grondige vernieuwing van het parkeerterrein en zo mogeljjk uitbreiden van de beurszaal en de koffiekamer. De tweede étappe: vergroten en verbe teren van de keuringszaal, bouw van kantoren en vergaderzalen. De derde phase: Let slopen van de naast het Krelagehuis staande ga rage, uitbreiding van de beurszaal en verdere uitbreiding van de par- keerruimte. De eerste en tweede étappe móeten zo snel mogelijk af gelegd worden, meent de commissie en vermoedt dat realisering van het gehele plan op plm. twee miljoen gulden zal komen. De Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur kan zelf zeven ton fourneren: ƒ400.000 uit het daarvoor bestemde saldo van het Centraal Bloembollen Comité en ƒ300.000 uit de reserve der vereni ging (het legaat Kramer en de re serve nieuwbouw). Er zal door het hoofdbestuur dus f 1.300.000 ver kregen moet enworden. Dat betekent dat de vereniging, als men dat be drag leent, voor aflossing, rente, enz. jaarlijks ƒ80.000 op tafel moet bren gen. De beursentrees wil men ver hogen van 0.50 naar 1.- dat zal een meeropbrengst geven van 25.000. Ook wil men de contribu ties verhogen en dat zal resulteren in een meeropbrengst van ƒ37.000. De commissie adviseert nu het hoofdbestuur te machtigen een geld lening aan te gaan tot een bedrag van ƒ1.300.000. MELK UIT AUTOMAAT 20 Automaten bij wijze van proef in Amsterdam Het gemeentebestuur van Amster dam heeft zijn toestemming ver leend voor het plaatsen van twintig melkautomaten. In het komende voorjaar zullen deze automaten in Amsterdam dag en nacht voor de melkwinkels verschijnen, dit in te genstelling met andere automaten, die overdag naar binnen moeten. Een van de bezwaren van b. en w. van Amsterdam was. dat men vrees de, dat de bekertjes na het gebruik in overvloed de straten zouden ont sieren. Men wil het nu proberen, gezien ook, dat men gaarne 't melk- drinken stimuleert. Tegen inworp van een kwartje krijgt men een kwart liter onder koelde melk. Een voordeel is boven dien, dat de melk door de lage tem peratuur (4 graden) en de donkere opslag van uitstekende kwaliteit is. De plaatsen, waar de automaten zullen verschijnen, zijn aangewezen door het gemeentebestuur. Omdat de automaten van een nogal grote om vang zijn, zouden zij hier en daar, bij willekeurige plaatsing, een ver sperring van voetgangersverkeer be tekenen. De verkoop, welke van twee fabrieken uitgaat betekent zo wel voor Amsterdam als voor Ne derland een proef. DRIE WEKEN NA ONGEVAL OVERLEDEN. De twintigjarige heer G. Geerdink uit Rekken, gemeente Eibergen, die op zaterdag 29 oktober op de Rekken- seweg met zijn bromfiets tegen een personenauto opreed en ernstig ge wond werd, is gisteren in een zie kenhuis te Enschede aan de gevolgen overleden. Zoals is gemeld, was zijn 19-jarige zuster Agnes, die tijdens het ongeluk bij hem op de duo zat, reeds op dezelfde dag aan haar ver wondingen overleden. Brand in ziekenhuis Paviljoen in de as In de afgelopen nacht heeft een he vige brand de aula en het Mariapa- viljoen van het algemeen burger gast huis in Bergen op Zoom, twee hou ten gebouwen aan de achterzijde van dit ziekenhuis, totaal in de as gelegd. Kort nadat om ongeveer half twee de brand werd ontdekt, brandden beide panden als een fakkel en hoe wel de brandweer met nevelspuit en lagedrukautospuit spoedig ter plaatse was en de nodige waterstralen op het vuur zette viel er niets meer te red den. Zieken, die zich in het nabijgelegen Sint Jozefpaviljoen bevonden, wer den uit voorzorg elders onderge bracht. Het Mariapaviljoen deed al geruime tijd geen dienst meer voor de zieken, maar was ingericht als recrea tieruimte voor de zusters. Over de oorzaak van de brand is officieel nog niets bekend maar het vermoeden bestaat dat deze is ont staan door een fout in de gasverwar- ming van de aula. Vooral het uitbranden van de fraaie aula waarin ook een leslokaal met kostbaar instrumentarium was on dergebracht moet als een groot ver lies worden beschouwd. ONTSTORING AUTO'S. De per 1 juni van dit jaar inge voerde verplichte ontstoring van auto's, motoren en bromfietsen heeft tot dusver nog geen enkele bekeuring opgeleverd, omdat de controlerende instanties geen raad met de zaak we ten. Na bestudering heeft het ministe rie van justitie de controle-opdracht thans teruggegeven aan het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Gronings gas voor 60 jaar De hoeveelheid aardgas die in Gro ningen is aangeboord, zou voldoende zijn, om heel Nederland zestig jaar lang van gas te voorzien. Dit heeft de directeur van de Noordelijke Eco- nomisch-Technische Organisatie, ir. P. S. F. Joustra, meegedeeld tijdens een persexcursie langs de Groningse industrieterreinen. De heer Joustra ging uit van de door de minister genoemde hoeveelheid van 60 miljard kubieke meter die aanwezig wordt geacht. Het Neder landse verbruik is op het ogenblik 2 miljard kubieke meter per jaar. Dit is echter gas met een calorie- waarde van 4000, en~het aangeboorde aardgas heeft een caloriewaarde van 8000. De loco-burgemeester van Gronin gen, de heer J de Wilde, verklaarde dat op hoog niveau besprekingen gaande zijn over de vraag, in hoever re de gasvoorraad kan worden vast gehouden voor industrieel en agra risch gebruik. Het ligt in de bedoeling, een hogedruk-gasleiding aan te leg gen naar het industrieterrein aan het Eemskanaal en naar dat aan de Lo- gersmaweg. Gedregd naar niet-verdronkene De Baarnse politie is vannacht en kele uren bezig geweest met het dreggen naar een slachtoffer van een auto-ongeval. Om half drie kwam bericht binnen, dat een auto met brandende lichten, gedeeltelijk onder water, was aan getroffen in een sloot langs ryksweg No. 1, ter hoogte van de oprit naar de brug over de Eem. De wagen werd zwaar beschadigd aangetroffen met open portieren en open kofferruimte. Op een afstand van 45 meter vond de politie een paraplu, een overhemd en een sok. Daar geen verongelukte werd gevonden, begon men te dreggen en vond daarbij op ongeveer 250 me ter van de plaats, waar het ongeval gebeurde, een colbertjasje. Uit papieren bleek, dat de eigenaar van de auto de heer J. A. P. de Wolf was, woonachtig in Hengelo. Om half vijf, terwijl men nog steeds naar de verongelukte aan' het zoeken was, ar riveerde de Amsterdamse rijkspolitie. Deze deelde mee, dat de eigenaar van de auto afgeleverd was aan het bureau Linnaeusstraat in Amsterdam en dat hij zich in goede welstand bevond. De heer Wolf was om kwart voor twee in een vliegende storm en by zware regen op genoemde plaats ge slipt, was enkele malen met zijn wa gen over de kop geslagen en kon on gedeerd uit de auto kruipen, toen deze half onder water in de sloot terecht kwam. Een voorbijganger had hem aan een lift naar Amsterdam gehol pen. Prijzen zakken van tweedehands auto's Blijkens op veilingen van auto's verzamelde gegevens te Amsterdam, Scheveningen en Rotterdam zijn de prijzen van tweedehandsauto's dit najaar niet onaanzienlijk gezakt. Of schoon deze prijzen iedere herfst 'n verlaging ondergaan, zette de daling ditmaal een maand vroeger in, dan anders. Deze reactie wordt op df eerste plaats geweten aan het grote aantal nieuwe personenauto's, die dit jaar is aangekocht. Het aanbod van kwa litatief nog goede tweedehands auto mobielen is bovendien nog nooit zo groot geweest als thans. De belang stelling van adspirant-kopers is vol gens de veilingresultaten goed. DIEFSTAL OP KLAARLICHTE DAG BIJ VAKBOND Uit het kantoor van de Amster damse afdeling van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel is gis termiddag een geldkistje met onge veer 6500 en een hoeveelheid va kantiebonnen ter waarde van onge veer 4000 gestolen. Van de dief (ven) ontbreekt elk spoor. Het geldkistje stond in de venster bank van het gelijkvloers gelegen kantoor, dat dagelijks door tientallen arbeiders wordt bezocht. De voor deur staat altijd open. De diefstal is gepleegd toen de kantoorruimte voor ongeveer 20 minuten was verlaten. De politie neemt aan dat de dader(s) geen onbekende(n) ter plaatse is (zijn). Mr Nederveen voor RIVIB: Samenwerking de aangewezen weg? LEIDEN KATWIJK Breestraat Voorstraat (Advertentie) „Bij Cor in de keuken cent modern toiletpapier per rol Maandagavond 21 november presenteert de Vara-tv „Bij Cor in de keuken", een kwartiertje met Cor Lemaire achter de vleugel. Foto: Cor Lemaire tijdens een repetitie met Ellen Craamer. De EEG-opbouw is in volle gang. Ook voor de sierteelt! Deze maand zijn de besprekingen in Brussel be gonnen en daar zijn de nota's van de verschillende groeperingen door gesproken en gehandeld tot één. Deze nota is aangeboden aan dr. Mansholt, die de grote man in EEG- landbouwzaken is. Met deze nota, een charter als het ware, heeft het bedrijfsleven van de zes partners zich gepresenteerd. We zijn volledig erkend ook voor de toekomst. Deze eerste contactbespreking is zeer belangrijk voor de Nederlandse sierteelt. Er zijn ook werkgroepen in het leven geroepen: een voor oomen, een voor planten, een voor bloemen en een voor bollen Deze groepen gaan de nog resterende problemen bestuderen en zo mogelijk aan een oplossing helpen. Over een half jaar of daaromtrent hoopt men de zaak rond te hebben en dan komen de definitieve voorstellen van het be drijfsleven bij de raad van ministers der EEG. Wanneer de overgangsfase voor de sierteeltsector achter de rug is, valt niet met zekerheic te voor spellen. Voor vele artikelen is deze periode, die aanvankelijk was vast gesteld op 12 tot 15 jaar, terugge bracht naar zes jaar. Als uiterste datum voor die produkten is ge noemd 30 juni '967. Het zou niet vreemd zijn als ook voor onze bollenmensen de over gangsfase in 1967 al voorbij is. In ieder geval kan voor 1970 alles zijn beslag krijgen Het bollenvak zal er rekening mee moeten houden dat er vele veranderingen plaats vinden. Men zal een andere visie moeten krijgen op de markt van morgen in de EEG. Het is de vraag of we wel op dezelfde wijze als vandaug deze markt kunnen blijven bedienen. Zou het niet de kant op moeten van sa menwerking. Het Alderson-rapport dat is uit gebracht over de mogelijkheden op de Amerikaanse markt liet er geen twijfel over bestaan: er moeten nieu we wegen worden ingeslagen en men zal meer moeten samenwerken. Wat voor de Amerikaanse markt geldt, geldt zeker voor de Euro- markt. Als we onze positie in de In ternationale bollenteelt en -handel willen behouden en verbeteren zul len we moeten komen tot het vor men van belangengemeenschappen. Dat werkt kostenverlagend en om- zetverhogend. Niet alleen de landen moeten integreren, maar ook de bollenbedrijven! Dat zei mr. F. Ne derveen donderdagmiddag op de vergadering van d» RIVIB (reizi gers, in- en verkopers in bollenvak) die in De Nachtegaal te Lisse werd gehouden. De bijeenkomst werd gopend door drs. J. van Nieuwkoop, die o.m. wees op de belangrijke besprekin gen die de afgelopen weken in Brussel zijn gevoerd. H1' deelde o.m. mede dat de dertiende december het Bedrijfspensioenfonds voor het bol lenvak bijeenkomt. Een directeur van Amstleven zal dan spreken over „Sociale verzekeringen van de wieg tot het graf" De 15de december zal drs. Keijzer van het Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam die ook betrokken was bij het pro ject werkmethodeverbetering bloem- bollenbedrijven, komen rpreken over „Administratie ?n commercieel be leid in het bollenvak". Mr. Nederveen schilderde eerst de achtergronden, waartegen het EEG proces zich voltrel t. Zij strekt veel verder dan alleen een economische verbreding van Europa. De EEG is van minstens evenveel betekenis voor de politieke, de sociale, de cul turele toestanden. Ook op landbouwgebied gaan de .zes partners .ïauw samenwerken, al moeten er natuurlijk eerst de nodige barricaden verwijderd worden. Maar de landbouwontwikkeling is in volle gang en dat raakt direct de belangen van de bollen- en de bloemkwekers. Nederland is de grootte agrarische exportpartner en ^aar^m is het van veel gewicht als ons land zo sterk mogelijk naar voren treedt. Al hoort de buitenwereld er niet veel van, toch is in Brussel, de *etcl van de EEG, reeds met grote voortvarend heid gewerkt. Dat schept ook werk gelegenheid. Mr. Nederveen vertelde tenminste dat er kort geleden 1200 man werkte en nu wordt reeds aan 2000 EEG-functionarissen salaris uit betaald. De overgangsperiode wordt in gekort. Waar men eerst tien of twaalf jaar voor nodig dacht te heb ben, kan nu oinnen zes of zeven jaar een feit zijn. Men streeft er naar ook op het gebied van de sierteelt te ko men tot een werkelijke eenheid. Men wil een evenwicht tussen vraag en aanbod en geen overstroomde en ontwrichte markten. Men wil ook gestandariseerde voorschriften op het terrein der fytapathologie, men streeft naar gelijke concurrentie voorwaarden, naar een gemeen schappelijke marktberichtendienst, enz. Aan het slot van zijn betoog zei mr. Nederveen dat het bollenvak door samenwerking op de Euromarkt wellicht het meeste zal kunnen be reiken, hoewel hu zeker ook het particuliere bedrijf niet kansloos achtte. Modern toasten! Van licht- tot donkerbruin. Via thermostaat regelbaar. 2 sneden tegelijk. Wippen eruit als ze bruin zijn. Verbranden nooitl Rowenta-perfectie I (Advertentie) door A SCHMIDT 44 En dan Ida Rottbach! Tjee wat was hij verliefd geweest. Alles kon ze van hem gedaan krijgen, de hele wereld had hij wel aan haar schat tige kleine voetjes willen leggen. Maar gek was dat: de laatste tijd, en vooral sinds hij zich zo beroc was gaan voelen, ergerde hij zich vaak aan haar. Waarom wist hij niet eens. Misschien wel omdat ze zo kerngezond was en een onverwoest bare kracht bezat die niets van ver moeidheid of oververzadiging wist. Naar de duivel met vrouwen, dan sen en feesten! Het verveelde hem allemaal al lang en hij ging er eigen lijk alleen maar mee door omdat-ie niets anders te doen had. Slapen wil de hij, rust wilde hij hebben en nu huilde die afschuwelijke wind daar buiten weer. Hij schoot overeind, greep naar zijn keel, en hoestend snakte hij naar lucht. Alweer die be roerde hoest die hem als in 'n kramp de adem benam. Met zweet overdekt en met korte sloten moeilijk ademhalend zonk hij even later toen de aanval over was, vermoeid achterover en staarde met wijd open ogen in de inktzwarte duisternis van de nacht buiten het raam. Net een doodskleed, schoot hem door het hoofd. Of het toch van zijn longen kwam: dat rillen 's avonds, die eeuwige pijn in zijn rug, die loodzware vermoeid heid? Sterven? Zo jong nog? Net even twintig. Een ijzige huivering voer hem door de leden. Hij kroop dieper onder de dekens, trok ze hoog over zich heen. Ach, onzin, hij had kou of griep opgelopen. Hoe kwam hij er toe over sterven en de dood te denken? Dat kwam allemaal natuurlijk al leen omdat hij die week zo weinig geslapen had. Nauwelijks een paar uur overdag op een bank, hier thuis of op de Rozen weg. Vanmorgen had mevrouw Schönitzer hem weer met haar brutale lacht je de week-reke- nlng voorgelegd. Tienduizend zes honderd mark! Minder niet, meneer tje. Het was gewoon infaam. Nu hij er aan dacht, voelde hij de ergernis verlammend in zich omhoog krui pen .En vlak daarop was die ellen dige kerel gekomen. Wat een woe keraar was dat! Die had ook al geld willen zien. De wissels waren ver vallen had hij beweerd en als me neer Zeiler niet wilde of kon beta len Nu, die had hij netjes gauw de deur uitgewerkt. Over een paar da gen kon hij terugkomen, dan zou het geld voor de gesmokkelde suiker die hij eerst nog verhandelen moest weer binnenstromen. En verder had hij een brief van Ida gekregen die hem om vier uur in café Adlon wilde spreken. Het was ernstig en dringend had ze er aan toegevoegd. Hij moest lachen als hij er aan dacht. Ernstig en dringend. Jawel; als je het geloven wou. Het kwam niet in hem op er heen te gaan. Hij voelde zich veel te ziek. Vrouwen, liefde, afspraakjes; alle maal onzin. Hij had'er genoeg van. Slapen was het enige wat hij wilde. En daarna zou hij er wel eens over denken noe hij een eind aan al dat gezanik kon maken. „Vond-ie het dan zo leuk?", had die stijve prent van een Lukas hem op een keer ge vraagd. Ja, vroeger had hij het wel leuk gevonden. Vooral als iedereen hem zo naar de ogen keek, en de meisjes zo verliefd tegen hem deden. Een reuze-kerel had hij zichzelf ge vonden. Dat vond-ie nog wel, natuur lijk. Maar leuk, nee, leuk kon hij het tegenwoordig niet meer vinden. Gek was dat; hij zou dolgraag eens wat anders willen. Maar het moeilij ke was dat hij in de fabriek totaal, maar dan ook totaal geen zin had. Eckstein, een jonge tekenaar, die Kurt eens met geld uit wat moeilijk heden was gehaald, had de verbou wing van de villa aan de Rozenweg enthousiast bewonderd, en gezegd, dat hij architect had moeten word n. Hij had smaak en goede ideeën, had die beweerd. Ja, dacht Kurt nu dat moest heerlijk zijn. Huizen bouwen. Dan zie je iets onder je handen ont staan. Aan die stoffe verfstoffen had je niets. Jammer voor zyn vader dat hy er zo over dacht, maar als hij nu eerst eens wat uitgerust was, zou hij over dat bouwen nog eens ernstig nadenken. Voor architect moest je natuurlijk wel de een of andere stu die volgen, dat wist-ie niet precies. Nu ja, als je er aanleg voor had zou dat niet zo moeilijk zijn. En aan leg had hij, dat zag je aan de villa. Tekenen was op school trouwens al tijd zijn beste vak geweest. Wat zou vader zeggen als hij in eens met dat plan voor de dag kwam? Die had hem graag op de fabriek willen hebben. Ook begrij pelijk natuurlijk. Een eigen opge bouwde zaak en een enige zoon. Maar werkelijk, het interesseerde hem niet. Als architct kon je toch ook goed verdienen? Je bouwde hui zen, villa's, scholen en geleidelijk kieeg je grotere opdrachten, hotels en schouwburgen. En met. deze mooie toekomstdro men viel Kurt, toen buiten het vale licht van de nieuwe ochtend het zware duister van de nacht begon te verjagen, eindelijk toch in slaap; bleek, spits, onbeweeglijk als een dode. Tegen negen uur stak Therese, het blad met het ontbyt in de handen, haar hoofd om de hoek van de deur; toen ze zag dat hi) nog sliep, ver dween ze weer. Om tien uur werd er aan zijn deur geklopt. „Kurt, ben je al op? Kan ik even binnen komen", vroeg Bernards. Kurt schrok op en staarde haar sla perig aan. „O, ben jij het? Nu, kom er maar in. Ik lig nog wel in bed maar als je wat te zeggen hebt, kan dat zo ook wel". Hij wierp een blik door het raam. „Nog meer sneeuw? Nou, dan heb ik helemaal geen zin om er uit te komen. Kou, regen, sneeuw brr, wat heb ik er het land aan. Kom kind, ga er bij zitten en vertel me wat je.op het hart hebt. Maar alsje blieft iets plezierigs hoor. Voor jobs tijdingen ben ik niet in een stem ming, die hoor ik al genoeg". Bernarda, die haar broer eigenlijk voor het eerst sinds lange tijd eens goed bekeek, sloeg de schrik om 't thart toen ze opmerkte hoe wit en doorschijnend zijn gezicht was. De laatste weken had ze steeds moeite gedaan hm eens rustig onder vier ogen te spreken te krygen. Maar nog geen enkele keer was haar dit gelukt; hij was zo zelden thuis en als hij er was, waren er altijd anderen by. Wordt vervolgd. V

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11