EENLESJE RIJNSTREEK w egenwacht ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN handschoen; rozenkrans; paar motor wanten; hoofddoek; paar kinderpan- toffels; bos rozen; lederen wanten; kinderportemonnaie met inhoud. In lichtingen bij de Rijkspolitie bureau Koninginneweg zaterdags tussen 14 en 16 uur. AUTO TEGEN SCOOTER. Even na acht uur vrijdagmorgen vond op de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn, ter hoogte van garage Van Egmond, een botsing plaats tussen een personenauto en een scooter, waarbij zich, gezien de ma teriële schade, wonderwel geen per soonlijke ongelukken hebben voorge daan. Op de rechterhelft van genoemde straat, die een onderdeel is van de rijksweg Leiden—Utrecht, stond een personenauto geparkeerd in de rij richting Bodegraven. In dezelfde richting reed de heer A. de K., wonende te Alphen aan den Rijn, per scooter. Op het moment, dat de heer De K. de stilstaande auto zou gaan pas seren, reed de bestuurder daarvan, de heer A. M. D., eveneens een Al- phenaar, links de rijbaan over, ten einde van rijrichting te veranderen. De heer De K. remde krachtig, waarbij zijn voertuig slipte en tegen de personenauto op botste. De heer De K. kwam te vallen maar bezeerde zich hoegenaamd niet. Beide voertuigen evenwel werden flink beschadigd, de scooter het 'ergst. DRIE AUTO'S ZWAAR BESCHADIGD BIJ BOTSING. Eén inzittende slechts licht gewond. Na het ontzettend verkeersongeval van dinsdagavond op de autosnelweg te Alphen aan den Rijn is gisteren wederom een ongeval gebeurd, waar bij eveneens twee personenauto's en een vrachtwagen zijn betrokken, ech ter met dit verschil, dat dit keer slechts één persoon licht werd ge wond. De desbetreffende gewonde, me vrouw G B.f wonende te Rotterdam, wier personenauto door twee botsin gen totaal in elkaar werd gedrukt, kon het zelf nauwelijks geloven, dat zij het er met sl°e.hts enkele schram men op gelaat en handen heeft af gebracht. Zij kon met zeer veel moei te uit de wrakstukken van haar voer tuig worden bevrijd, waarna zij zich onder behandeling van dr. K. van Gill kon stellen. De andere twee bij het ongeval be trokken wagens, werden eveneens zwaar beschadigd. De bestuurders daarvan bleven ongedeerd. Het ongeval vond vrijdagmorgen omstreeks tien uur plaats op de rijks weg nr. 11 plaatselijk de Steefcter- weg genaamd ter hoogte van de wegkruising SteekterwegSpoorlaan, nabij Zwammerdam. Daar reed in de richting van Bode graven een vrachtauto, waarvan de bestuurder, de heer A. M. R., wonen de te Bodegraven, links de Spoorlaan wilde oprijden. Nadat hij van zijn voornemen blijk had gegeven door middel van zijn richtingwijzer, zag hij in het spiegeltje, dat een perso nenauto bezig was hem in te halen om te passeren. Toen verminderde hij sterk zijn vaart om de personen auto, die bestuurd werd door ge noemde mevrouw, gelegenheid te verschaffen voorbij te rijden. Op dit moment echter naderde uit de tegenovergestelde richting een te genligger, die overigens buiten de kettingbotsing is kunnen blijven. Omwille van de tegenligger tracht te mevrouw B., die al naar links was uitgeweken om te passeren, wederom achter de voor haar zijnde vracht auto te komen. Zij was echter al zo dicht hierop genaderd, dat dit haar niet gelukte. Zij botste met haar auto, met vrij grote kracht tegen de achter kant van de vrachtauto, met eerder vermeld gevolg. Achter mevrouw B. naderde, rij dend in dezelfde richting, eveneens een personenauto, waarvan de be stuurder, de heer C. J. R-, wonende te Linschoten, te laat opmerkte wat er zo dicht voor hem, enkele secon den tevoren was gebeurd. Hij tracht te door krachtig af te remmen en naar links te sturen de botsende auto's te ontwijken maar ook hij slaagde in dit pogen niet en botste met flinke kracht tegen de auto van mevrouw B. op waardoor deze wa gen vrijwel geheel in elkaar werd gedrukt. BOSKOOP Hefbrug-show geopend. Door een aantal Boskoopse middenstan ders, die onder de naam Hefbrug- winikeliers, samenwerken is voor de zevende maal een tentoonstelling ge organiseerd in de grote zaal van ho tel „Florida". Deze tentoonstelling is officieel geopend door de voorzitter, de heer M. Eegdeman. Onder de be langstellenden bevonden zich de beide wethouders en afgevaardigden van de plaatselijke middenstandsvereni- gingen. De heer Eegdeman drukte in zijn openingswoord zijn spijt uit, dat deze samenwerking slechts tot 13 middenstanders is beperkt gebleven. Wanneer zich meer middenstanders aansluiten zal bet succes nog groter kunnen zijn. Ondanks het kleine aantal is er toch goede vooruitgang te constateren. In 1959 werd voor j 4000.aan waardezegels uitgege ven en in 1960 bedroeg dit ongeveer ƒ7000.—. Het is de show met aan te zien, dat zo'n klein aantal hier exposeren want de deelnemers, die nu over voldoende ruimte beschikken, hebben deze ten volle benut., terwijl er weer voor nieuwigheden op verschillende ter reinen is zorg gedragen. Zodoende is een overzichtelijk geheel verkregen, hetgen op de bezoekers een prettige indruk maakt. Gevonden voorwerpen. Rol gaaslappen; padvinderssjaal, motor- Geboren: Cornells z. van H. Pa ling en T. Ramp; Tanja Cora d. van N. Hoogendoorn en C. J. v. d. Berg. Ondertrouwd: R. C. Orr en A. J. Hardijzer; P. C. Sachs en M. J. A. Harmsen. Overdracht „Zijde" De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben van G.S. het advies ontvangen tc beslui ten, ten laste van de gemeente Bos koop te brengen het onderhoud van het gedeelte van de zijtak naar Bos koop van de prov. weg no. 22, plaat selijk bekend als Zijde en aan Bos koop de eigendom en het beheer van die weg op te dragen. BODEGRAVEN Postzegelverzamelaars. De afde ling Bodegraven van de Ned. Ver. van Postzegelverzamelaars organi seerde een z.g. streekruilbeurs. Er was zeer veel belangstelling voor deze avond ook uit omligende gemeenten. Voorzitter J. de Koning heette allen welkom en vertelde een en ander omtrent het verzamelen zelf. Vervol gens kregen de leden gelegenheid te vertellen hoe zij verzamelden. DE KWAKEL Voetbal KDO. Zondag speelt het eerste elftal een thuiswedstrijd tegen een niet onbekende tegenstan der, nl. RAP uit Amsterdam, aan vang half drie. De reserves spelen een uitwedstrijd tegen ASV-Arsenal 3 te Amsterdam, aanvang 2 uur ver trek per auto om kwart voor een. Het derde elftal speelt een thuis wedstrijd tegen DEVO '58 4, aan vang half een. Verder programma: KDO a 2-ZPC 2 aanvang half drie; KDO b 1-DCG b 3 aanvang 1 uur. Denk aan de grote KDO-veiling he denavond in de zaal van Leenders, aanvang half acht. Steunt het comi té en koopt met gulle hand. Sint Nicolaas komt. De Goed heiligman is voornemens op vrijdag 18 nov. a.s. alhier zijn intrede te doen. Om ongeveer 2 uur arriveert hij met zijn gevolg in Uithoorn, waar hij door een deputatie van winkeliers zal worden ontvangen. Na een oponthoud van ongeveer drie kwartier vervolgt de Sint zijn tocht om hierna aan het Gemeente huis zijn opwachting te maken. Hierna zet hij koers naar De Kwakel alwaar hij om ongeveer kwart voor vier in de speeltuin hoopt te arri veren. LEIMUIDEN Uitvoering „Gloria Deo". Aukje Karsemeijer-de Jong, Henk Dorel en Bert van 't Hof, „Gloria Deo" en het St. Bonifatius-koor van Alphen a. d. Rijn, dat zijn de namen die op het programma prijken van de uit voering van het R. K. dameszang koor. Elk jaar brengt „Gloria Deo" een zangavond van bijzondere klas se. Men is hiertoe in staat door het contact van Chr. v. d. Mark en hier van kan het publiek profiteren. „Gloria Deo" geeft deze avond op woensdag 16 nov. a.s. in het parochie huis, aanvang 8 uur. NIEUWKOOP Fanfare „Eensgezind" Gister avond kwamen de leden van het fan farecorps en drumband „Eensge zind" bijeen voor de algemene jaar vergadering in Hotel „Het vliegende Paerd". De voorzitter, de heer A. Vijfhui zen, verheugde zich erover dat de laatste maand weer een zekere voor uitgang viel te bespeuren bij de le den, wat aangaat de belangstelling voor de repetities. Het jaarverslag van de secretaris kionk minder optimistisch. Hieruit bleek dat het corps momenteel slechts over 15 blazers beschikt, wat voor een fanfarecorps veel te kort is. Ook bij de drumband zijn opheden ver schillende instrumenten onbemand. Na een langdurige gedachtenwisse- ling over dit onderwerp werd beslo ten nog deze winter een contactmid dag te beleggen, waarvoor de mede werking van de hoofden der scholen zal worden ingeroepen, om met hun twee hoogste klassen hierbij aanwe zig te zijn. Getracht zal worden deze middag een Jeugdfanfarecorps uit Leiden op te laten treden, om zodoende de Nieuwkoopse jeugd wakker te maken voor de fanfare. Bij voldoende belangstelling zal dan geprobeerd worden om ook in Nieuwkoop een jeugdcorps op te rich ten. De heren C. Twaalflhoven en C. d. Haan werden ónder dankzegging voor al hetgene zü in hun meer dan 25 jarig lidmaatschap van Eensgezind voor deze vereniging hebben gedaan, met algemene stemmen tot Ere-lid benoemd. Zowel de penningmeester van de fanfare als de penningmeester van de drumband konden op hun terrein opgewekte geluiden laten horen. Bei de kassen vertoonden een batig saldo, terwijl geen enkele schuld meer op het instrumentarium drukt. Wanneer de oprichting van een jeugdcorps verwezenlijkt zou kun nen worden, zal voor de aanschaf von nieuwe instrumenten een lening worden gesloten en getracht worden het „Prins Bernhard Fonds" hier voor te interesseren. Voor de winteruitvoeringen, welke gehouden zullen worden in februari a-s., zal getracht worden voor het ge deelte na de pauze een goed toneel gezelschap aan te trekken. Na de intensieve rondvraag sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering, waarna men nog enkele uren gezellig bijeen bleef, om in ver woede strijd uit te maken, wie zich de beste biljarter en wie zich de beste klaverjasser van de vereniging mocht noemen. ROELOFARENDSVEEN Kaartavond NKJB Woensdag avond jl. waren wederom alle deu ren van de Pancratiuszalen wijd ge opend om de grote stroom van kaart- liefhebbers uit Roelofarendsveen en omgeving op te vangen. Helaas was deze stroom niet zo groot, als het bestuur had verdacht. Kapelaan v. Bergen-Henegouwen opende de avond door de ruim honderd aan wezigen een prettige wedstrijd toe te wensen. De wedstrijdleider was Wil v. d. Meer. Tijdens het kaarten werd er een verloting gehouden waarbij alle aan wezigen zich van hun beste kant lie ten zien. In de achterzaal werd er gelegenheid gegeven tot sjoelen en brugbiljarten. Bij dit laatste onder deel leverde Arie v. d. Meer de niet geringe prestatie door in 3 stoten 57 punten bij elkaar te rapen. Door de veelheid van onderdelen kon deze avond toch nog met een batig saldo worden afgesloten. Dit betekent weer een stap nader tot 't door de NKJB aan pastoor Schoen maker aan te bieden geschenk b|j gelegenheid van diens 25-jarig pas toraat. De uitslag van het kaarten was tenslotte: Winnaarsronde: 1 Johan Spruit en Herman Klein, 2 Jan Spruit en Co Rietbroek, 3 Cor van Klink en Rita Akerboom, 4 Har van Veen en Theo v. d. Meer. Verliezers- ronde: 1 Kees v. Klink en Arie Ho- genboom, 2 Jan v. d. Wereld en Ida Klein, 3 Joop Bakker en Ton Hogen- boom, 4 Wim Kroese en Louis Ver del. Poedelronde: 1 Toon v. Egmond en Tonnie Termeulen, 2 Koos Ver del en Ja Klein, 3 Paul Koek en Piet v. d. Meer. NKJB Donderdag 17 november a.s. zal er geen kaartcompetitie zijn. In plaats daarvan organiseert 't be stuur een leuke quiz. Aanvang 8 uur precies in de achterzaal. Zondag a.s. is het weer 2de zon dag van de maand. Dit betekent des morgens om 11.45 uur gezamenlijke congregatie in de kerk. De hieraan verbonden dansavond moet echter wegens omstandigheden worden uit gesteld tot volgende week zondag. Een dezer dagen zal een enquête formulier worden aangeboden. De bedoeling van dit formulier is, eens iets meer gegevens van de leden te verkrijgen. Dit zal ongetwijfeld de samenwerking tussen bestuur en le den ten goede komen en het orga niseren van bepaalde evenementen vergemakkelijken. TER AAR VOORLICHTINGSAVOND TUINBOUWCURSUS Een aantal tuinders en cursisten van de tuinbouwcursus waren gis teravond bijeen in café Bos om te luisteren naar Dr. Ir. J. R. Jensma, die in een zeer onderhoudend en helder betoog aan de hand van kleu rendia's diverse problemen van de tomatenteelt behandelde. Dr. Jensma begon te behandelen het zaaien van de tomaten. Dit kan men op twee manieren doen, dicht op elkaar en dan vrij spoedig weer verspenen, maar ook kan men rui mer zaaien, waardoor men wat meer tijd heeft en nvestal steviger plant- materiaal krijgt. Dit laatste geniet de voorkeur. Het verspenen doet men in stenen potten of perspotten, waar van de laatste methode goedkoper is dan de eerste, maar voor de heel vroege stooktomaat is versper in stenen potten aan te bevelen, o.idat men deze dan op wat ruimere af stand in de kas kan plaatsen, waar door een betere groei wordt ver kregen. Het enten op onderstam wordt hoe langer hoe meer noodzakelijk in verband met kurkwortel, waardoor de tomaat niet voldoende wortels kan vormen en dan de groei niet kan volhouden. Kurkwortel is er even eens de oorzaak van dat de boven ste trossen niet volgroeid komen en zelfs helemaal niet tot de oogst ko men. Bij enten op onderstam kan men tegen dit euvel een resistent ras kiezen, zodat de volle groei kan plaats hebben. In de regel moet men de onderstammen eerder zaaien dan de eigenlijke tomaat, voor onze na jaarsteelt minstens 5 en ten hoogste 10 dagen vooruit. Wanneer beide planten tot de nodige hoogte zijn ge komen gaat men tot het enten over, een vrij eenvoudige handeling, waar bij Selo tape is aan te beve'en als verbandmiddel om de geënte to maat. Na enkele dagen is het enten gelukt en zijn de planten samenge groeid. De beide wortelgestellen gaan de grond in en die van de on derstam gaat nieuwe wortels maken, wortels die voldoende voedsel en vocht kunnen opnemen om de groei mogelijk te maken. Omdat deze wor tels dieper de grond ingaan is meer mestgift noodzakelijk. Deze hogere mestgift wordt toch nodig, omdat deze onderstam meer water vraagt door de grotere vochtopname, en bij meer water toediener is meer mest geven een levensvoorwaarde. Een tomatenkweker moet trouwens toch nauwlettend toezien op de vochtig heidsgraad van de grond. Men heeft daarvoor thenziometers in omloop gebracht, die een goed hulpmiddel zijn. Deze geënte tomaat kan meer tros sen tot rijpheid brengen dan een niet geënte, omdat de piant krachtiger is. Dat is vooral voor de teelt van stooktomaten en van najaarsstook- tomaten van heel groot belang. Wan neer men zo gelukkig is weinig of geen meeldauw in het gewas te krij gen, is het mogelijk tot zelfs na nieuwjaar goede tomaten te leveren. Dit kan men bereiken door het zgn. narijpen van de tomaten, een bezig heid die men in deze streek ook wel toepast, maar met veel minder suc ces. Om dit proces tot een goed ein de te kunnen brengen is het aller eerst beslist noodzakelijk dat men goede gezonde planten en goede ge zonde vruchten heeft. De plant mag daarom geen ernstige ziekten heb ben. Wanneer aan deze voorwaarden is voldaan, zet men de geplukte to maten neer in een ruimte waar vol doende warmte kan worden gege ven, maar, en dat is bijna nog nodi ger, waar de Mcht een voldoend hoge vochtigheidsgraad bezit, tot zelfs 80%. Onder deze omstandigheden kan men bereiken dat men reeds lang weer andere vruchten in de kassen kan zien groeien, terwijl de laatste tomaten nog moeten worden afgeleverd. En als aan deze voor waarden is voldaan kan men ook een geschikt produkt voor de export ter veiling aanvoeren. Dr. Jensma. die een reis door Spanje had gemaakt, liet ook daar gemaakte dia's zien van tomaten, gekweekt op pas ontgonnen grond. Na de pau.e werden een aantal vragen gesteld, die door Dr. Jensma werden beantwoord, waarna de heer G. H. v. d. Hoorn deze leerzame en interessante avond sloot. Restauratie Herv. kerk In de op 57.514 geraamde kosten, ver bonden aan het tweede gedeelte van de restauratie van de Herv. kerk, is een rijkssubsidie verleend van 58 pet. Ged. Staten adviseren aan prov. Staten daarin een subsidie toe tc kennen van 10 pet. Geboren: Maria II. d. van F. J. M. Rövekamp en M F. Houweling. Francina d. van P. Rodenburg en G. Nugteren. Elisabeth H. M. d. van P. J. van der Hoorn en S. J. Zethof. Jo- hana M. I. d. van J. C. de Jong en J. M. van der Werf. Catharina C. C. M. d. van P. C. Hoogervorst en J. M. Kleijn. Frans J. zoon van H. van Harten en G. Brinkman. Joanna C. M. d. van A. P. Valentijn en M. van der Hoort. Johannes H. M. zoon van M. Bader en A. A. de Groot. Anton Th. zoon van A. Kouwenhoven en G. A. Sanders. Ondertrouwd: Th. A. v. Gils 28 j. en A. C. Zevenhoven 26 j. A. G. Ses- sink 23 j. en H. J. F. Versluis 24 j. N. Th. P. Wufje 25 j. en M. G. G. Hoo gervorst 25 j. E. van den Berg 25 j. en C. Groen 25 j. G. W. Bakker 40 j. en A. M. Valentijn 29 j. J. H. van Leeuwen 23 j. en E. M. J. van der Laan 23 j. L. Th. Bakker 24 j en A. C. Sanders 23 j. W. van der Zee 30 j. en A. Rijnsburger 26 j. H. J. A. Boere 26 j. en J. W. M. van Lamme ren 23 j. Gehuwd. J. P. Stigter 27 j. en H. P. van der Hoorn 25 j. H. Ph. Markman 30 j. en J. G. van der Hoorn 27 j. A. J. Wisse 27 j. en M. E. J. Aker boom 26 j. J. J. N. v. d. Hoorn 23 j. en N. von Vliet 22 j. T. M. Zand vliet 26 j. en W. J. v. d. Hoorn 24 j. H. J. Pieterse 24 j. en P. M. Vork 22 j. J. H. v. Beijere Berge Henegouwen 32 j. en W. Reijngoud 30 j. 240 man Benzine. beheersen de afstand rescrve wielen M en Amsterdam-Instanboel giro-enveloppen ERGENS IN NEDERLAND (P P) - Rustig met de ene arm op het portierraampje leunend rijdt de handelsreiziger in zijn auto. De auto is nog pas nieuw en de motor ronkt in snelle vaart een groot aantal kilometers onder zich weg. De bestuurder kijkt op zijn hor loge en rekent met een glimlach uit, dat hij over een kwartier op de plaats van bestemming kan zijn. Hij had echter buiten het pech- dujveltje gerekend. Plotseling treft een stotend geluid zijn oor. Nog even luistert hij of hij zich niet vergist heeft, maar dan remt hij met een krachtige ruk, stapt naar buiten en gooit de motorkap open om te kijken wat er hapert. Hij prutst even, maar ziet dadelijk, dat hij het zonder hulp niet verhelpen kan. Een geel motorzijspan stopt vlak achter hem, een korte groet aan de pet en direkt klinkt de vraag „Wat scheelt er aan, me neer Een korte uitleg volgt, de motor wordt nog eens gestart en prompt wijst de wegenwachter het defect aan. Het kan ter plaat se niet verholpen worden. Er volgt even een klein overleg, de we genwachter stapt naar de andere zijde van de weg, houdt een auto aan en de handelsreiziger stapt vergenoegd in, met de weten schap dat hij toch nog zonder veel oponthoud op zijn bestemming zal komen. ZELFS EEN VAKMAN IS NOG GEEN DESKUNDIGE Panne langs de weg De Werenwachter staat direct voor U klaar en cal o met de meeste voorkomendheid helpen. Kan h(j het niet dadelijk voor n repareren, dan wordt door middel van de vaste telefoonposten nog co snel mogelijk hnlp Ingeroepen. De mening, dat een eerste klas monteur, als hij bij de wegenwacht wordt aangenomen, maar direct het uniform aankrijgt en de weg wordt opgestuurd, is besluist onjuist. De Wegenwacht is een instelling, die een zo snel en doeltreffend moge lijke ht'lp aan de pechvogels van de weg wil verlenen en daarom ls een gedegen opleiding, die weliswaar slechts drie weken duurt, van het grootste belang. „Het ls vermakelijk te zien", zo verklaarde ons de Instructeur Dijk huis, „hoe somhiige sollicitanten, die reeds en zeer lange praktijk als automonteur achter de rug hebben en menen van het autovak af te we ten, op de cursus pas beseffen welk een bedroevend beetje zij eigenlijk nog maar beheersen". Wij brachten een bezoek aan het leslokaal, waar de aspirant-wegen wachten hun opleiding werd gege ven. Een ontelbaar aantal onder delen van verschillend© soorten en maten lag daar uitgespreid, enke le kostbare elektrische Installaties de motoren van een motorrijwiel en de auto. Hier leren de wegenwach ten ook zij die reeds langer in dienst zijn halen hun kennis op de theoretische kant van het vak. Bovendien moeten zij beschikken over het diploma E.H.B.O., initia tief kunnen nemen en het verkeer kunnen leiden bij ernstige opstop pingen of ongevallen. Zij moeten persoonlijkheid bezitten en kunnen omgaan met mensen van allerlei slag, van diplomaat tot gewone ar beider. De Wegenwacht als organisatie HET géel i8 de kenmerkende kleur van de Wegenwacht, want zelfs bij regenachtig weer draagt de Wegenwacht een gele regenjas. De motoren en de inspectieautootjes worden in de werkplaats, waar ook de afdeling spuiterij is gevestigd, ge- Gele rijders r>ecbbe«trtJdersOok bQ avond kont de wegen wacht tji de weg aantreffen en ook dan helpen zfl u so goed *U kannen. reviseerd en op hun betrouwbaar heid gecontroleerd. Daar staat ook de instructiemotor met dubbele diening, een ingenieus apparaat, dat voor de Instructeur een v borg ls tegen ongelukken, zodat hl] niet zoals vroeger met angst en beven ln het zijspan plaats neemt. Sinds april 1946 patrouilleren de we genwachten over Nederlandse we gen. De eerste zeven „ridders van de weg" worden nu terzijde ge staan door een leger van 226 man, 11 Inspecteurs en 4 hoofdinspec teurs. Het traject dat nog steeds uitgroeit heeft een lengte van 3250 km. (een afstand van Amsterdam Istanboel) en sluit aan op de wegen waar ook de Wegenwacht in het buitenland patrouilleert. De Wegen wachters die dagelijks van half ne gen tot half zes en op drukke trajec ten tot 10 uur 's avonds, de zoge naamde avonddienst, op de weg zijn, hebben reeds aan ontelbaar ve len hun hulp verleend. Ieder lid (en het aantal omvat al meer dan 300.000) heeft recht op gratig hulp en dit aantal groeit nog dage lijks. Niet-leden worden niet gehol pen, tenzij het invaliden of bui tenlanders zijn, in ruil waarvoor de Nederlanders die in het buitenland zijn, ook door de buitenlandse we genwachten worden geholpen. Vermakelijk ls het geval van de Nederlandse autobestuurder, wiens auto op het veer van Denemarken naar Zweden defect raakte en die verzuchtte „Was nu de Wegenwacht maar hier." HU had het nog maar nauwelUks gezegd of een Neder landse wegenwachter bood hem zijn diensten aan, want toevallig was hij op propagandatocht naar Zweden en dc pechvogel moet wel een ver baasd gezicht hebben gehad, toen de helper in de nood zo maar uit de lucht kwam vallen. „Heb je een giro-enveiop voor me V cumenten, kaarten en gldsenmaterl- aal en allerlei uitgaven van de A.N.W.B., die vooral In het toe ristisch seizoen van groot belang zUn voor de buitenlanders. Daar voor kwamen reeds talrijke dankbe tuigingen binnen, die regelmatig In „De Buitenband" bet orgaan van de Wegenwacht, worden afgedrukt. Bromfiets reed achteruit I Dat de wegenwacht niet voor niets op de weg rond toert, bleek al da- dclijk, toen wU do grote weg van Den Haag naar Amsterdam bereik ten en na nauwelUks twee minuten rUden een wegenwachter een Jonge dame met een bromfiets, die alleen maar achteruit wilde rUden, zagen helpen. Het euvel was spoedig ver holpen, een grapje tegen dc dame, een bedankje en daar ging het weer als vanouds. Enige minuten later een grote vrachtwagen lang# de weg, beladen met 14 ton tegels. Aan de linker- «Ude.was het wiel er af gelopen. Het huppelde doodgemoedereerd voor de wagen uit, De zaak was ernstig verwrongen cn wegenwach ter Wigman kon hier niets doen, maar ging telefoneren cn kwam terug om de bestelde wielen er even onder te 'etten. WU hoorden over de koelbloedigheid van we genwachter Pais, die met gevaar voor eigen leven een echtpaar uit een auto haalde, die ln het water was gereden. Vele mensen, die cr vaak niet bU ■til staan dat het lidmaatschap zo veel voordelen oplevert, terwUl de Jaarcontributie van 10 gulden prak- tich van geen betekenis is, geven zich vaak onderweg aan de Wegen wacht op. Zij betalen meteen hun tientje aan de Wegenwacht en wor den meteen met de meeste voor komendheid geholpen: een mo torstoornis is veelal gauw gevon den, de wegenwachters ruiken als het waren waar het foutje zit - een bandje wordt «nel en deskundig verwisseld of een telegram of tele foontje wordt doorgegeven op een van de vele vaste telefoonadresscn angs do weg. Bovendien beschikken de gele rij der» in het rijspan met gereed schap e.d. ook over vele kleine zaken, die de haastige automobi list vergeten kan giro-enveloppen, aanvraagformulieren voor grensdo- Prima uitgerust TerwUl de monteur rap een repa ratie uitvoert, kijken wc een» ln dat zUspan. We zien de EHBO-ver- bandklst om zonodig direct eerste hulp te kunnen verlenen. Daarach ter hangen de diverse sleutels en schroevendraaiers, allemaal met een vaste plaats. In de achterste punt ontwaren we de benzine en het water cn het dagrapport. Bo vendien voert hu een aantal vlag gen met zich mee om een bepaald weggedeelte af te zetten, oen brand- blus-apparaat, het HO-STOP-sein, waarschuwingsborden, oen rode lamp en langs kanalen en vaarten een reddingslUn, die reedg dlkwUls goede diensten heeft bewezen Wij vragen of dat baantje ln weer en wind hem wel bevalt en of hij niet van betrekking wil veranderen. HU zal u vertellen van zijn collc- dle chef-monteur werd In een garage maar na drie maanden weer terugkwam en van zUn collega dl© emigreerde naar Canada, maar na 6 maanden reeds ann zUn voormalige baas schreef of hij nog eene mocht aankloppen als hU terug kwam. En hU antwoordt: „Nee meneer, ik rou niet anders willen. Niet alleen kom ik met veel men*en in aanra king. maar bovendien hobbrn wij nog eens afwisseling on variatie,d i« wij nergens anders gauw zouden vinden" (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5