„GUACHARO mooie naam voor gevederde vetpot GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Eindelijk bouwterrein te Noorden 1* Oliepalmnoten lievelingsspijs van de „vetvogel" ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 DE LETDSE COURANT Gisteravond kwam onder voorzit terschap van burgemeester M. P. v. d. Weijden de gemeenteraad van Nieuwkoop in openbare vergadering bijeen. Een van de meest verheugende mededelingen was, dat eindelijk het uitbreidingsplan te Noorden, behou dens goedkeuring van Ged. Staten voor elkaar is. Al jaren lang is er onderhandeld en in de raad over ge sproken. Nu is de gemeente tot over eenstemming gekomen met de heer J. G. M. Boon van wie nu een ter rein gekocht kan worden van bijna 6 ha. voor een prijs van f 75000, waarbij inbegrepen inkomens- en bedrijfsschade. De heer Voorn brengt lof aan het raadslid Markman, tevens deskun dige voor de heer Boon, voor de wijze, waarop deze regeling is tot stand gekomen. Hij is tevens een voorstander, dat behalve voor wo ningwetwoningen ook gelegenheid wordt geschapen voor een aantrek kelijke woningbouw aldaar. Ook een gerede mogelijkheid voor verbetering van het Meyepad, waar van zeer druk gebruik gemaakt wordt, en hetwelk permanent in een beroerde toestand verkeert, wordt met vreugde begroet. De kosten van verharding en ver breding zijn echter zodanig, dat zij de financiële draagkracht van de ge meente te boven gaan. Daarom heb ben B. en W. zich zich tot Gedepu teerde State, gewend met het ver zoek, te willen bevorderen, dat de zo dringend noodzakelijke recon structie van het Meyepad vanwege de provincie op haar kosten zal ge schieden. Daarbij is aangevoerd, dat de instandhouding van het pad toch hoofdzakelijk in het belang is voor het toeristisch verkee*- en dat het rijwielpad, geprojecteerd vanaf het dorp Noorden langs de Vliet naar de Hollandse kade, destijds op het Pro vinciaal plan voor rijwielpaden ge plaatst, toch voorlopig wel niet zal worden uitgevoerd. Dit verzoek van Ged. Staten schijnt gunstig ontvangen te zijn. Gehoopt wordt dat G. S. de Provinciale Sta ten in hun a.s. winterzitting zullen voorstellen het verzoek in te willi gen. Deze vernieuwing zou wel in een zeer grote behoefte voorzien. In verband met de uitbreiding van de gemeente hebben B. en W. besloten de gemeente in te delen in vier in plaats van in drie stemdistrikten. Tot ambtenaar ter secretarie wordt benoemd de heer Hartog te Oud- Ade. Tot leden en plaatsvervangende leden Algemeen Bestuur Stichting Drinkwaterleiding „De Elf gemeen ten" worden resp. benoemd de leden J. van Tienhoven, H. Markman, H. Bos en N. D. Zwart. Voor aanvulling van de leermidde len en de R.K. ULO en voor aan schaffing van diverse andere nood zakelijke'zaken wordt een krediet verleend van 5.554,26. Aangeboden wordt de rekening van het ontginningsbedrijf over het dienstjaar. De rekening van baten en lasten geeft ?en batig saldo van 6.664,79. Aan de heer J. C. van Lit wordt een perceel land erkocht van de gemeente, groot 600 ca. tegen de prijs van 7,- per ca. niet opge hoogd. Het terrein ligt aan het einde van de Meidoornlaan, vóór het laat ste blok woningwetwoninge aan de Waterleliestraat. Deze heer wil daar een bungalow bouwen. Praeadvies teruggenomen. Aan de orde is een verzoek van de Gereformeerde kerk gratis bouw terrein beschikbaar te stellen voor een verenigirgsgebouw in het uit- breidingsp'an „Nieuwveenseweg". B. en W. hadden gunstig geadviseerd en wilden een terrein ter waarde van 5000 gratis beschikbaar stellen. Over dit praeadvies schreven we reeds eerder uit 'oerig. De heer Stoppelenburg oordeelde, dat de gemeente met een dergelijke toezegging een precedent zou schep pen voor andere kerkgenootschap pen. De heer Markman vond het een moeilijke aangelegenheid van mening te verschillen waar een kerkgenoot schap in het geding is. Maar toch moet hij zich tegen het praeadvies van B. en W. verklaren en met hem de hele katholieke fractie. Als wii, aldus de heer Markman, op dit voor stel ingingen, zouden wij tevens een principe-besluit nemen, om alle kerkgenootschappen op verzoek met subsidies te begunstigen. Hij be treurt het dat de Ger. kerk met een dergelijk verzoek is gekomen. De gemeente ondersteunt het vereni gingsleven graag. Was een dergelijk verzoek uit het verenigingsleven ge komen, dan zou het een heel ander geval zijn. Bovendien sch tilt er nog venijnige adder in het gras. In het praeadvies wordt tevens voorgesteld, dat de grond naast het toekomstige vereni gingsgebouw, die niet zo attraktief meer zal zijn, binnen tien jaar door de Ger. kerk zou moeten worden ge kocht in verband met eventuele bouw van een nieuwe kerk. Dit ter rein zou dan gedurende r.l die tijd onrendabel kunnt i zijn voor de ge meente. Om deze twee redenen is de fraktie tegen het praeadvies van B. en W. De heer Zwart merkt op, dat de Hervormde kerk ook al jaren rond loopt met een dergelijk plan. Zou hier niet samengewerkt kunnen wor- den? De burgemeester heeft een hele lijst van wat in andere gemeenten voor het verenigingswerk is gesub sidieerd, maar is toch van oordeel, dat gezien de opmerkingen uit de raad, het beter is het voorstel terug te nemen. Men kan beter nog eens met de kerkeraad gaan praten. Aldus wordt besloten. Kampeerterrein. Over het toekomstig parkeerter rein in het Zuideinde was een uit voerig praeadvies van B. en W. We schreven er een dezer dagen reeds over. Een ingekomen bezwaarschrift van bungalow-bewoners in de buurt ervan wordt voor kennisgeving aan genomen. De brug over de Wetering naar het terrein vormt nog een probleem, daar er bezwaren zijn van belang hebbenden, die de Wetering nog als vaarwater gebruiken. Vermoedelijk zal het een beweegbare brug wor den. Uitbreidingsplan in hoofdzaak. Behandeld w ordt nu, onder expli- katie van de gemeentearchitect de heer Buijs, het nieuwe uitbreidings plan in hoofdzaak, dat Ced. Staten nog dit jaar ter goedkeuring voor gelegd verwachten. De heer Mark man en meerderen met hem maken bezwaar, dat te Noorden de beste tuingrond, die er te vinden is, voor kassenbouw zal worden uitgescha keld. Hij zag dit traag veranderd. Doorbraak .laar uitbreidingsplan „Nieuwveenseweg". De raad heeft waarderende woor den voor het bestuur van het Groe ne Kruis, voor de loyale wijze, waarop dit heeft meegewerkt de noodzakelijke verbinding van de Nieuwveenseweg met het nieuwe uitbreidingsplan mogelijk te maken. Ook hierover scl.reven we reeds uit voerig. Voor een geschikte parkeer gelegenheid aldaar, wordt geadvi seerd de geprojecteerde afscheiding op de te dempen bermsloot wat te verplaatsen. Daar zal het Groene Kruis ongetwijfeld ook mee gebaat zijn. De heer C. J. Juyn, onderwijzer aan de O.L. school krijgt eervol ont slag in verband met zijn benoeming tot hoofd der school in Woubrugge. En aan de O.L. school worden een stofzuiger en enig meubilair toege wezen. De heer Vollering, die nog steeds van waterleiding verstoken is zal nu ook op het waterleidingnet kunnen worden aangesloten. In de onren dabele kosten wil de stichting „De Elf gemeenten" ƒ500 bijdragen; de gemeente 700, terwijl ook nog 700 voor rekening van de heer Vollering komen. In principe wordt toegezegd drie lokalen van de Chr. school in de Dorpsstraat geschikt te maken voor VGLO onderwijs. De oude afgekeurde drie lokalen van de Chr. school zijn na de inge bruikname van de nieuwe school aan de Berken laan ter beschikking van de gemeente gekomen. Deze zullen worden verhuurd voor de prijs van 300 per lokaal aan de heer M. Druif uit Hilversum, die in Amsterdam een atelier heeft voor de fabrikage van kleine lederwaren en het plan heeft te trachten in deze gemeente een soortgelijk bedrijf te stichten. Dan wordt nog besloten tot onbe woonbaarverklaring van de woning Voorweg 95 te Noorden, thans nog bewoond door het gezin L. J. Hoo- gervorst en eigendom van de heer P. J. v. d. Voort te Amsterdam. Be treurd wordt, dat voor de talrijke woningen, die worden afgekeurd maar geen nieuwe komen. De rondvraag was niet bijzonder belangrijk. Dom. Pieterse heeft op gemerkt, dat een nieuwe aange bracht lichtpunt in Noorden niet brandt. De heer Buys verklaart dit. De heer Markman vindt het bordje verboden toegang op het parkeer terrein langs de Ger. kerk verwar rend. De heer Voorn pleit voor een royale toepassing van het verplaatsingskos- tenbesluit, speciaal ten gerieve van onderwijzend personeel, waaraan op de dorpen zo moeilijk is aan te ko men. De heer H. J. Bos beveelt het trot toir in het óuideinde nog eens aan in de welwillende aandacht van B. en W. Nog dit jaar hoopt men er mee door te gaan. Nadat de heer Stoppe lenburg ook al van een niet bran dende lamp heeft gewaagd, verblijdt de burgemeester tenslotte üe hele raad met de mededeling, dat in het vervolg de lantaarns de hele nacht zullen blijven doorbranden. I t, ^MMM| -■ LISSE PATER SUASSO DE LIMA DE PRADO BIJ „HET NUT" OVER AFRIKA De bekende pater Suasso de Lima de Prado, een Afrikakenner bij uit nemendheid, heeft in de Witte Ziwaan de Nutsleden van Lisse mee genomen naar wat men hier noemt het donkere werelddeel. Hij heeft zijn gehoor in een boeiend betoog van 8 tot half twaalf gefascineerd laten reizen door bijna geheel Afri ka, een spreekbeurt die men van weinig sprekers gewend is voor wat de duur betreft. Pater Suasso zou nog uren, ja dagen kunnen vertellen en wij zouden dagen kunnen luiste ren. Zijn betoogtrant is naast het diep ernstige vaak bij het koddige af. Uit heel zijn wezen spreekt de liefde voor de zwarte man, die even als wij geschapen zijn naar Gods evenbeeld, die zonen is van de zelfde Vader als wij, maar die ver trapt, geslagen .ontvoogd wordt door de blanke mensen, die zich christe nen noemen maar niet handelen naar Gods tweede gebod, dat van de liefde voor de medemens. Pater Suasso heeft geleefd onder de mensen van de geheime genoot schappen, de luipaardmannen, in temperaturen die tot 56 graden C. opliepen en waar men 's nachts in de open lucht slaapt met naast zich een emmer met water om daarin de lakens af te koelen en dat dan zo de gehele nacht door. De orde van de Witte Paters is gesticht in Algiers en men draagt de kleding van de in woners van het Afrikaanse land. De pater den onstreerde hoe men deze kleding draagt en gebruikt tegen de verzengende zonnestralen maar ook tegen de kou, die er kan heersen. Ook in Afrika moeten we ons aan passen aan de gewoonten, de zeden, de cultuui en de bescha 'ing van dat land. In de na-oorlogse jaren is het begrip „onder-ontwikkelde gebie den" ontstaan. Waar halen we de grondstoffen vandaan voor de atoomkracht? Hoe breiden we onze handel uit? Wij in Nederland zijn voor 39% aangewezen op export. Als we in die gebieden de koopkracht groter kunnen maken, dan raken we ook onze produkten kwijt. Vergeet niet, dat toen de o0 studiebeurzen voor de Kongolezen in België ver vielen, de Sowjet-Unie ogenblikke lijk er 150 beschikbaar stelde voor studie aan de universiteit van Mos kou. De Afrikaanse volken voelen niet voor het predicaat onder-ont wikkeld; wel voor het handvest van de Ver. Naties. Op die basis willen de Afrikaanse volken met ons spre ken. Afrika kan zich richten naar Japan, Zuid-Amerika, Indonesië, de Sowjet-Unie, enz. Afrika moet zich niet richten op ons maar wij op hen. Vroeger noemde men de Afrikanen kanibalen, toen wilden, daarna edele wilden; in Zuid-Afrika naturellen en wij onder-ontwikkelden. Ik ben vandaag teruggekomen uit Parijs waar een conferentie was met vooraanstaande mensen uit Afrika, en zij waren niet onder de indruk van de resultaten van onze bescha ving. De blanken leven uit een su perioriteitsgevoel. Wij, Nederlanders, hebben schepen vol slaven geleverd aan de zuidelijke staten van Ameri ka en wij zijn de eersten geweest, die slaven verkochten in Amerika. Ik heb, zo vervolgde spreker, 50% van mijn knokploegen verloren in Amsterdam. Ik leb geen enkele van mijn Joodse familieleden zien terug keren. Het hakenkruis overheerste. Afrika heeft dezelfde tijd gekend als wij. Negentig millioen slaven werden uit Afrika weggevoerd, jonge man nen maar ook jonge vrouwen. Alleen de ouden bleven over als ze niet werden uitgeroeid. Afrika is die pe riode van 3 eeuwen nog niet te bo ven, evenmin als wij de 5 jaren nog niet boven zijn na 15 jaren bevrij ding. In de Arabische landen zijn meer dan 9 miljoen Afrikaanse sla ven; 100 worden er per dag wegge voerd. In Portugees Afrika is een geraf fineerd systeem van dwangarbeid waarbij 80% van de mannen het ge hele jaar dwangarbeid moeten ver richten. Wat komt daar terecht van het huwelijksleven, het huisgezin, de opvoeding, de volksgezondheid? Van achter het IJzeren Gordijn werken 120.000 vakbekwame arbei ders in Afrika, die bruggen slaan over de rivieren maar ook de brug gen naar de Sowjet-Unie. Tiendui zenden studeren in de S.U. met een beurs. In Parijs moeten de negers „kleurtoeslag" betalen. Mao Tje Toen en Tsjoe en Lai studeerden in Parijs en Londen; zij werden weg- gediscriminiseerd en gingen naar Moskou om te studeren. Met aller instemming bracht mej. A. Kingma de dank over van de on gewoon vele bezoekers voor de prachtige lezing en film. Op 15 dec. komt uode van Gent eveneens spreken over Afrika maar dan meer over het thema „Dieren van Afrika". NIEUWVEEN De afdeling Nieuwveen van het Verbond voor Veilig Verkeer hield in zaal Anink een ledenvergadering. De voorzitter, de heer Geitenbeek, opende deze vergadering en sprak er zijn teleurstelling over uit dat de opkomst der leden niet bijster groot was. Na de verslagen van de wnd.- secretaris en de penningmeester, bleek dat de vereniging er financieel niet ongunstig voor staat. Wegens het bedanken van de heer J. J. Roovérs en het vertrek van de secretaris, de heer v. d. Hoorn, naar elders, werden na gehouden stem ming de heren A. J. van Trigt en N. G. v. d. Kleijn in het bestuur gekozen. De voorzitter, die periodiek aftredend was, werd herkozen. Uitvoerig werd gesproken over het houden van een verkeerscursus. Wanneer de belangstelling daartoe behoorlijk is, zal deze zeker door gang vinden. Besloten werd voor het a.s. zomerseizoen aan de bromfiets- puzzleritten, een seizoenkampioen schap voor de A en B klasse te ver binden. Na enige verdere bespreking sloot de vooorzitter deze vergadering. HOOGMADE MMO. Aangezien de contacten tussen de spelers op het voetbalveld de laatste weken wel zeer gering zijn geweest, meent het bestuur, dat het goed zal zijn, dat de clubgeest op andere wijze bewaard wordt. Daarom zal er op zondagmiddag, indien de wedstrijden afgelast wor den, een gezellige middag worden gehouden voor de adspiranten en ju nioren tot 17 jaar in de zaal van A. v. d. Ploeg. Er zal gelegenheid zijn aan verschillende gezelschapsspelen mee te doen. Vanzelfsprekend ver wachten wij, dat allen zullen komen. Aanvang 2.30 uur. Op dinsdag 15 november zal een kaartavond worden gehouden voor 17-jarigen en senioren in café v. d. Eng. Er zal een competitie worden gespeeld over meerdere avonden. Hiervoor zijn prachtige prijzen be schikbaar gesteld, die men op het voetbalveld goed zal kunnen gebrui ken. Ook hier wordt gerekend op aller opkomst. Aanvang 8 uur. LUIE NACHTBRAKER HEEFT FEILLOOS RADAR APPARAAT (Bijzondere medewerking) |"\E WERELDBEROEMDE geleerde en natuuronderzoeker Alexander von U Humboldt bereisde in 1799 Venezuela. Als eerste Europese man der wetenschap drong hij toen door in een guacharo-grot. Nooit zal ik het helse kabaal vergeten, zei hij later tegen een zijrter vrienden, dat de vogels maakten, toen mijn gidsen en ik die grot betraden. Het was een lawaai als een oordeel! Von Humboldt bestudeerde de guacharo's zo goed mogelijk. Zijn mede delingen waren geruime tijd de enige over dat dier. Later besteedde ook de grote vogelkenner Alfred Edmund Brehm bijzondere aandacht aan de guacharo. In onze eeuw waren er eveneens natuurvorsers, die hem bestu deerden. De resultaten van al die indrukken, studies en publikaties zijn zo, dat men de guacharo moet rekenen tot de uiterst opmerkelijke, ja, vreemde vogels. Tegenwoordig is er geen sprake meer van massamoord op guacharo's, omdat de Indianen elders hun olie met minder moeite verwerven en omdat de vetvogel van overheids wege bescherming geniet. Nachtbrakers Echte vetzak Wie in deze tijd een guacharo-grot zou kunnen betreden, zou met niet minder misbaar begroet worden dan eertijds Von Humboldt. Waarom he ten die dieren dan niet 'schreeuw- vogel' en wel 'vetvogel'? Ja, er zijn tamelijk veel vogels, die echte schreeuwlelijken zijn, maar er is er bijkans geen, die zo'n stevige vetlaag neeft. Een gemeste gans is een magei oeestje vergeleken bij de eerste de beste guacharo. De Nederlandse naam van deze gevederde vetpotten is daarom zeer treffend gekozen. 'V e t- vogels' zijn de guacharo's inder daad! Reeds lang vóór Columbus in 1492 Amerika ontdekte, exploiteerden de Indianen de woongrotten der vet- vogels als oliebronnen. Op gezette tijden organiseerden zij 'olie-ploegen', die de guacharo-grotten binnenvie len. Hun methode van olie-winning was ruw en primitief. Met lange Zelfs een gans, die vetgemest wordt, legt het af tegen de holle- bollegijs der Venezolaanse wil dernis. Het is dus begrijpelijk, dat de realistische Nederlanders de guacharo 'vetvogel' noemen. stokken sloegen zij namelijk de jon gen uit de nesten. Vaak moesten zij levensgevaarlijke klautertoeren ver richten, omdat de nesten tot op een hoogte van ruim dertig meter in de nissen en spleten van de rotswanden gelegen waren. Het aantal guacharo- spelonken is niet groot in Venezuela, maar elke grot herbergt duizenden vetvogels, zodat de opbrengst van zo'n olie-expeditie steeds de moeite waard was. Na de slag verwerkten de Indianen het vet der jonge vogels tot een gele olie, die de goede eigen schap had (en heeft), pas na maan den ranzig te worden. NOORDWIJK DE HEER P. VAN DER PUT 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST In bijzjjn van vrouw en kinderen werd de heer P. van der Put, com mies ter secretarie, afdeling Sociale Zaken, gistermorgen in de feestelijk versierde raadzaal op zeer hartelijke wijze gehuldigd wegens zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de gemeente Noordwijk. Als tijdelijk gemeentebode begonnen werd hij op 16 januari 1936 aange- gesteld als administratieve hulp ter secretarie op de afdeling Sociale za ken. Per 1 juli 1942 volgde zijn aan stelling in vaste dienst. Thans is hij werkzaam als plaatsvervangend chef op genoemde afdeling. Behalve het personeel van de se cretarie en het ontvangerskantoor waren bij de huldiging ook tegen woordig de heren H. C. Koekebak- ker en J. van Mierlo, resp. adjunct rijksconsulent en contact-ambtenaar van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. Alge- ra, hoofdassistent van de rijkstuin- bouwconsulent en F. A. M. Molke- boer, districtcommissaris van de Stichting Rijnlands Borgstellings fonds. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door de Loco-burgemeester, de heer J. van Leeuwen, die de jubilaris in harte lijke bewoordingen prees om zijn vele goede werk, in het belang der gemeente Noordwijk gedaan. Hij sprak zijn waardering uit over de wijze waarop de heer Van der Put met het publiek wist om te gaan en onder alle omstandigheden zijn zelf beheersing wist te bewaren, hetgeen hem vele vrienden heeft bezorgd. Met enkïl. kernachtige opmerkin gen tenslotte overhandigde de loco burgemeester hem de traditionele enveloppe met inhoud. De gemeentesecretaris, de heer B. Ike bood de jubilaris, namens het personeel, een polshorloge aan. De chef van de afdeling Sociale Zaken, de heer J. Oosting, sprak eveneens zijn bewondering uit over de wijze waarop zijn naaste medewerker zijn taak verstaat. De afgevaardigde van de Algem. Rooms Katholieke Ambtenarenver- eniging, afdeling Bloembollenstreek, de heer F. L. Boelen, bood een prach tige vaas met bloemen aan. Het of ficiële gedeelte werd besloten met 'n dankwoord van de jubilaris, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten hun gelukwensen aan te bieden. Nadien bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Raadsagenda De raad komt bij een op donderdag 17 november a.s. 'S avonds te 8 uur. Agenda o.a.: Af koop pacht grond Beeklaan; verkoop grond aan de Vinkenlaan; verkoop grond aan de Karei Doormanstraat; wijziging huren van gemeente wonin gen in verband met de nieuwe wa terleidingtarieven; voorstel tot af braak van het huis „Nijenstede" aan de Jan van Henegouwenweg; subsi die instandhouding molen in de Ho- gewegpolder; erkenning APV socië teiten e.d.; reclame straatbelasting Wilheminahofje; straatnamen; bepa- ing van de exploitatievergoedingen voor de bijzondere kleuterscholen over 1959; aanbieding van de begro ting voor 1961. De gehele dag door slaapt de vet vogel in zijn woonhol. Pas tegen de avond worden de guacharo's actief. Dan verlaten zij hun spelonken om in het nachtelijk donker een fikse maaltijd bijeen te garen. De ruim een halve meter grote vogels hebben donkerbruine veren, zodat ze in de duisternis onzichtbaar zijn. Onzicht baar, ja, maar niet onhoorbaar! Door hun luid geschreeuw maken zij mens en dier er attent op, dat de guacha ro's op pad, beter: in de lucht zijn. In het donker verslinden zij grote hoeveelheden, vruchten. Hun voor keur gaat uit naar de vruchten van de oliepalm. Deze sterk vethoudende noten zijn zeer waarschijnlijk de oor zaak van de onderhuidse vetlagen der guacharo's. Het is opmerkelijk, dat die vogels door middel van lange tastharen bü de snavel hun voedsel in de diepste duisternis herkennen en keuren, als mede, dat zij de vruchten in volle vlucht plukken. Tegen de tijd, dat het ochtendlicht begint te gloren, trekken de guacharo's zich terug in hun spelonken. De gehele dag ver- slap'en die luie nachtbrakers en al slapende verteren zij het 's nachts verorberde voedsel. Ontdekking Tientallen jaren heeft de mens zich afgevraagd, of het onophoudelijke gekrijs van de 'Vetste Kinderen der Duisternis' enig doel had en zo ]a, welk doel. De mannen der weten schap gingen proeven nemen. Toen deed men een verrassende ontdek king. Het bleek namelijk, dat de guacharo zich niet slechts onder scheidde van de meeste andere vogel soorten door zijn wonderlijke leef wijze maar ook door het bezit van een feilloos werkende radar-appa- ratuur. De vogel trekt van dat apparaat grote voordelen. Vrijwel onafge broken stoot hij kreten uit met een frequentie van circa 7000 kiloherz. Het geluid wordt weerkaatst door voorwerpen (bomen, rotsen, de grond, en zo meer in de buurt. Op grond van de tijd, die zijn gekrijs nodig heeft om zijn oor weer te be reiken, stelt de guacharo feilloos vast, hoe ver eventuele obstakels in het aardedonker van hem ver wijderd zijn. De guacharo vliegt dus blind! Stopt men zijn oren dicht - waardoor zijn radar-appa- ratuur in het ongerede raakt - dan botst onze nachtbraker herhaalde- delijk. Tot op de huidige dag is nooit iemand erin geslaagd om een vetvogel in ge vangenschap te houden. Mede hier aan is het toe te schrijven, dat de natuurwetenschappelijke onderzoe kers de sluier, die de wonderlijke leefwijze der guacharo's omhult, niet ten volle hebben kunnen lichten. De mannen der wetenschap houden de vetvogel echter scherp in het oog en op den duur zullen zij er stellig in slagen om al zijn geheimen te ont raadselen. Maar zelfs als het eenmaal zo ver Is. zal de guacharo, de hollebollegijs der Venezolaanse wildernis, zowel de ornithologen als de leken blijven boeien.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4