In de Krantentuin WITTE KRUIS Avonturen 't Hoorntje HET KNUTSELHOEKJE rrBABYDERMSM S)e Zingende Zwammen FRANKLIN EN DE NOORDWEST-DOORVAART Z. ft£RDAG 12 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 DE -echte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. 1 tabletten, poeders of cachets! VAN BAMBO door oom Tooh Na enige dagen van rust bracht Joërs rijn gasten van Walden, Elsa en Bambo naar zijn ondergrondse magazijnen; zij vormden een uitgestrekte doolhof, waar in de produkten opgeslagen waren van de vangsten ter zee en die van pelsdie- ren. Baleinen van walvissen, blokken vet, huiden van zeehonden en walrus sen, pelsen van vossen, vellen van ren dieren enz. enz., dat alles lag er in massa opgestapeld om verscheept te worden. „Wel" zei de Hollandse zakenman bij het zien van al die handelswaar, „laad de driemaster, die ons hierheen gebracht heeft en andere schepen, waarover u be schikken kunt maar vol en wij varen naar Europa terug om het te verkopen". „Op het ogenblik heb ik 3 schepen te uwer beschikking, mijnheer van Wal den". „Prachtig! We zullen dan maar spoedig profiteren van het goede weer, dat we hier thans hebben en zo gauw mogelijk uitvaren, want guntig weer schijnt hier heel schaars te zijn". Het inladen der goederen nam dan ook al gauw een aanvang en naarmate het volstoppen der schepen vorderde, werd het humeur van de Hollander steeds be ter en prettiger. Hij verwachtte enorme winsten op deze ladingen. En het weer, dat met de dag beter werd, deed voor lopig een gunstige reis verwachten, zo dat alles zich even gunstig liet aanzien. Op een dag stelde Joërs voor om een uitstapje te maken teneinde hun eens wat meer te laten zien van het eiland. Dat plan werd- met geestdrift aanvaard en op een morgen stonden al bijtijds de sleden klaar om het gezelschap op te nemen. De geleiders zaten dl, de leidsels in de hand en een lange zw*eep aan hun zijde, op hun plaatsen. Bambo en Elsa namen met nog twee genodigden in de ene slee plaats en van Walden en Joërs plus nog een paar man personeel in de andere. Als pijlen uit een boog vertrokken de sleden, zacht glijdend over de nog be vroren sneeuw. Ondanks bochten en het voortdurend zigzaggen bereikte men al spoedig het hoogste punt van het eiland, vanwaar men een machtig uitzicht had over land en zee. Door het heldere weer konden de sleevaarders recht te genover zich zelfs de meest vooruitste kende kaap van Siberisch Rusland zien aan de overzijde van de Beringstraat. Rechts van hen strekten zich de kusten van Amerika uit met aan de uiterste ho rizon hoge gebergten nog geheel met sneeuw bedekt. Wat een eenzaamheid en een afzondering in dit haast onbewoon de gebied! Het leek wel of God na de schepping dit deel van de aarde verder geheel vergeten had. Naast de smette loosheid van 't eindeloze sneeuwgewaad viel er praktisch niets te bewonderen. Maar de Schepper had aan deze zo ver laten hoek der aarde toch nog iets ge schonken, dat deze reizigers in de hoog ste vervoering zou brengen. Hoewel de zon nog niet was opge gaan, had zij aan de horizon reeds een betoVerend kleurentafereel uitgespreid, dat reeds alle fantasie overtrof. Maar toen de dagkoningin zelf aan de gezichteinder verscheen voor haar slechts korte tocht langs de poolhemel, begon eigenlijk pas het wonderbaar- OPLOSSINGEN VAN HET VORIGE RAADSEL: Het werk was keurig, maar het kri oelde van de fouten. Deze keer heeft Ria Meiman, Herenweg 162 Lisse, het boek gewonnen. NIEUWE OPGAVE Maak de volgende zinnen zelf eens af: I. Moeder heeft de schemerlamp aan gestoken, omdat II. De luie jongen had zijn werk niet af, zodat III. Het is wel mooi weer, maar ik weet niet of IV. Willem was echt in zijn schik, want V. Wij hoppen allen dat De oplossingen insturen aan: Tante Jo en oom Toon. Krantentuin Leidse Courant, Papengracht, Leiden. Vergeet niet je leeftijd er bij te zet ten. Wie doet zijn best eens om een aardig Sint Nicolaas verhaaltje te maken? Maar dan zeker deze week insturen, dan ko men ze met Sint Nicolaas in de krant. Onder de aardige inzendingen verloot ik een boek. lijke, dat allen tot stille verrukking bracht. En dat was de ongelooflijke schoon heid van het Noorderlicht! Van de hori zon af stegen flitsen en bundels van een wonderbaarlije kleureffect tegen de he mel op. Zij hingen daar trillend en door de wind heen en weer bewogen, waar bij telkens hun tinten zich mengden met andere, waardoor als maar nieuwe licht- en kleurtoveringen ontstonden. Soms leek het of heel de hemel een ge weldige koepel van vuur was, waaraan vlaggen schenen te wapperen van alle denkbare kleuren van niet weer te ge ven schoonheid. Maar slechts kort duurde het toverspel dat deze zonsopgang begeleidde. Maar hij had zulk een diepe indruk in de zie len der toeschouwers achtergelaten, dat zij hem stellig nooit meer zouden ver geten. Steeds korter schoten de licht en kleurenflitsen uit en de vurigheid van de hemel verflauwde tot een vreemd, bleekachtig licht, waartegen hier en el ders nog een enkele flard van de kleu rengloed van daar straks even bleef hangen. Stom van verbazing over de niet te be schrijven schoonheid van het geziene, stonden allen daar in een roerloze hou ding van eerbied en ekstaze. Zij voelden zich als kleine maar dankbare wezens, die hadden mogen genieten van wat God in zijn Almacht en liefde aan de zo karig bedeelde Poolgebieden geschonken heeft. Tot volgende keer. CORRESPONDENTIE Mia Kapel, Noordwijk. Jullie boffen, want de verhaaltjes van jou en je zusje komen vandaag al in dè krant. Eerst vertelt Mia over: ONS SCHOOLREISJE 's Morgens moesten we om 5 vóór ne gen op school zijn. We zouden het schoolreisje gaan maken. De autobus stond al klaar en we konden zo instap pen. We gingen eerst naar de „Kleine Betuwe" dat is een speeltuin. We kregen daar van Zr. Wiltudis een ijsje. Dat was heerlijk. We reden weer verder en gin gen na een tijdje een kersenboomgaard in. Daar kregen we kersen. Wat smaak ten die heerlijk. Ze waren zo van de bo men. We stapten weer de autobus in en reden naar een andere speeltuin. Maar voor we gingen spelen moesten we eerst onze boterham eten en toen mochten we kiezen, wat we er bij wilden heb ben. Ik nam chocomel. Heerlijk was dat. We speelden nog een tijdje en toen gin gen we een rondvaart maken. Dat was pas leuk. Je kon zo maar de stekel baarsjes zien zwemmen. We zagen een grote en hoge uitkijktoren en daar mochten we ook op, dat was prachtig. Maar eerst moesten we een berg be klimmen, dat was moeilijk, d'r af ging veel gemakkelijker. We kwamen onge veer 7 uur thuis. Wat was dat een pret tige dag geweest. Joke Kapel, Noordwijk 8 jaar. EEN ONGELUK „Anneiïes!", riep moeder. „Ja, wat is er moeder?" „Haal eens even bij de kruidenier één ons snoepjes". „Ja moes", en ze holde al weg. Ze keek niet links of niet recht en holde zo maar de rijweg over. Daar kwam een auto. Nog net op tijd kon hij remmen. Gelukkig niets gebeurd. Op de terug weg moest ze weer de rijweg overste ken en ze keek weer niet uit. Dat was toch dom! Nu kwam er een motor aan. Op hetzelfde ogenblik lag ze er onder. Een heleboel mensen kwamen om An- nelies heen staan. Iemand belde de dok ter. Moeder kwam aangerend en even later kwam de ziekenauto aan. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht. Ze had een arm en een been gebroken en ze had veel pijn. Toen ze beter was en voor moeder weer eens een boodschap moest doen, keek ze wel goed uit. Marijke Capteln, Sassenheim. Dank je wel Marijke voor de mooie kaart. Coby de Ridder, Noordwijk B. Wij vinden het ook fijn, dat je voortaan met ons meedoet. Wat zal jouw moeder het druk hebben met die zes.jongens en zes meisjes. Je zusje van 2 jaar is zeker heel erg lief. Hier komt je versje. MIJN ZUSJE Mijn kleinste zusje is erg lief En o zo bij de hand. En als het 's zomers warm is, gaat zij Met ons naar het strand. Dan scheppen wij een diepe kuil Een kuil net als een bad. Daar zet ik dan mijn zusje in. Zij spat ons dan allemaal nat. Marian v. d. Hulst, Alphen. Ja Ma rian, iedereen zou wel een boek willen winnen, maar het is alleen voor de ge lukkige en daar loten we om. Doe eens mee met een Sint Nicolaasverhaaltje te maken daar verloten we ook een heel mooi boek onder en dan lees je meteen je eigen verhaaltje in de krant. Dat is ook leuk. Wlm en Truus Rietveld, Hazerswoude hebben alle twee de oplossing goed en bovendien heeft Truus nog een verhaal tje gemaakt over: A MERIKA HEEFT ZIJN NIEUWE president gekozen. De V.S. zijn een goed democratische staat,, die buiten uit te vallen. Op ongeregelde een nummer dragen de aspirant-pre sidenten een naamplaatje. Ze stellen zich op aan de startlijn en als het schot afgaat begint een maandenlange draf. Over publieke belangstelling op de tribunes valt niet te klagen. Er zijn miljoenen, die hun favorieten harts tochtelijk aanmoedigen en mentale steun geven. In zulke enerverende ogenblikken wordt de rest van de wereld even vergeten. Het is een circus, alléén voor Amerikanen, die overigens heelgoed weten, dat de „rest" nauwkeurig het scoreverloop in de gaten houdt. Ondanks de ernst van het spel kon den de Amerika nen niet nalaten af en toe het zijn soms net klei ne kinderen, hoor den we laatst even schalks naar TOEN MIJN MOEDER THUIS KWAM zijn hoogste gezagsdrager op goed tijden zwiepten zij een ruimte-satel- democratische wijze onderdak ver- liet het heelal in en dan hielden wij schaft op het Witte Huis na een hier ons hart vast of het wel doorgaans gigantische wedloop tus- goed zou gaan. Tot aller opluchting sen de verschillende kandidaten. Ver- ging het ook goed en de mislukte kiezingen in „Gods eigen land", zo- dure ruimtevaartuitgen ploften weer als de Amerikanen hun lapje grond ergens in zee. plegen te noemen, doen ons altijd aan Eenmaal hielden ze ook even voor paarderennen denken. Inplaats vande grap hun dollar boven de deva- Het was zondagmiddag. We zaten te eten. Pa zou 's middags naar moe gaan, want die lag in het ziekenhuis. Mijn doorgaans gigantische wedloop tus- goed zou gaan. Tot aller opluchting en een mochten mee. Toen mijn vader weer thuis kwam had hij groot nieuws: Moeder zou weer thuis komen. Vier weken was ze ziek geweest. We vonden het allemaal fijn. Dinsdags zou ze thuis komen. We zouden de kamer versieren en ik ging gauw feestmutsen en slingers maken. Eindelijk was het dinsdag. We moch ten 's morgens onze zondagse kleren aan en gingen daarmee naar school. Het was 12 uur. We renden naar huis en ja hoor, moeder was thuis. We gingen pas om één uur eten. We waren bijna te laat op school. Nelie van Es, R'Veen. Natuurlijk vin den we het ook fijn, dat je met ons mee doet en we hopen dat we dikwijls een briefje van je zullen krijgen. Misschien wel een verhaaltje. Dag Nellie. Mien Koot, Warmond. Dank je wel voor de mooie getekende bloemenweide. We hebben er ieder de mooiste uitge zocht Mien. Ida v. d. Veer, R'Veen. Daar heb je goed aan gedaan Ida, door het eens te proberen. De oplossing was helemaal goed. Zie je wel dat het lukt, maar het is niet altijd even gemakkelijk. Je moet maar geregeld meedoen, dan win je ook wel eens een boek. En andershet is ook wel leuk een antwoordje in de krant te hebben. Joke Wassenburg, Langeraar. Dank je wel voor je gezellige briefje. Wat leuk dat je vader en moeder ook Toon en Jo heten. Ben je de jongste thuis? En ben je al tante. Dat moet je me ook eens allemaal schrijven. Hierachter komt je verhaaltje. II -4«|' Voor hei ter* M06QHL Baby-huidje (Advertentie) luatiesloot. In Londen schrokken ze zich een hoedje en de beursmensen moesten met koudkoorts naar bed. De dollar viel natuurlijk niet en Uncle Sam stak zijn allesbeheersende plak weer grinnikend op zak. Nu komt de heer Kennedy aan het roer, jongensachtig, maar beslist heel wat mans. Hij heeft bij voorbaat loofd niet te zullen spelen met de dollar. Ook heeft hij gezegd vier moeilijke jaren te verwachten. Als of het hem al geen moeite genoeg heeft gekost, op de plaats te komen vanwaar hij nu nieuwe moeilijkheden aankondigt. Met hem doet ook zijn vrouw haar intrede in de wereldge schiedenis. Zij is de mooiste first lady van Amerika en koopt haar japonne tjes als het zo uitkomt in Parijs. Verder stelt zij haar eisen niet ho ger dan iedere andere miljonairs- vrouw. Wij wensen president Kenne dy in alle opzichten veel sterkte. EEK. HET HONDJE ROBBIE Liesje was jarig geweest en ze had een hondje gehad. Ze noemde het Rob bie. Nu wilde ze het hondje kunstjes gaan leren en dat zou het best gaan op een vrije woensdagmiddag. Ze wou het al meteen koorddansen gaan leren en dat ging natuurlijk niet. „Je moet het hondje eerst gemakkelijke kunstjes gaan leren", zei papa. „Kom ik zal het eens voordoen. We zullen het eerst leren opzitten, met de pootjes om hoog". Ze probeerden het verschillende ma len en al gauw deed het hondje het al leen. „We zullen het nu leren, een bal op te vangen", zei vader. In het eerst ging het helemaal niet goed, maar tegen de avond deed hij het zonder de bal te laten vallen. Wat was Liesje moe geworden, van al dat spelen. Mama kleedde haar uit en legde haar in bedje. Robbie ging in zijn hoekje. Morgen zou hij er weer wat bij leren. Beppie v. d. Helder, Noorden heeft 'n heerlijk schoolreisje gehad, daar zal ze jullie eens wat van vertellen. ONS SCHOOLREISJE Om 8 uur zouden we vertrekken van- 1 af de school. Er zouden 2 bussen ko men. Toch duurde het nog even, eer iedereen een plaatsje had en we gingen pas om kwart over acht weg. Het was een gejoel en geschreeuw in de bus, toen we hoorden dat we naar een circus zouden gaan. Om half elf waren we er We klommen de trap op en '.ochicn een goeri plaatsje. Elf .uur zou het beginnen. Eerst kwamen er ponnies. De man van net circus vroeg aan de mensen" uit de za-il wie er van hen op zo'n ponnie durfoe zitten. Maar niemand durfde 'net. Toen deed hij het zelf We nebben heel wat gezien en heel veel gelachen Na af loop zijn we naar het zwembad gegaan. Daar fristen we lekker van op en toen we weer goed fit waren, gingen we naar huis. Nou het was een gezellige dag ge weest, dat zal ik je vertellen. - Willie Olyhoek, Stompwijk. Zo nieuw nichtje, hartelijk welkom in onze grote kring. Je verdient een pluim voor je aardige briefje, want je bent toch pas acht jaar. Ik kan merken dat je veel van lezen houdt. Als je trouw met ons mee doet win je vast wel eens een boek. Probeer wel eens een verhaaltje te ma ken, dan komt het in de krant. Je knipt het uit en plakt het in een plakboek. Dat is een mooi cadeautje om aan Sint Nicolaas te vragen. Lees je de verhaal tjes aan Johnnie voor? Dag Willie tot het volgende briefje. Dag kinders, volgende week verder. W?et je nog wat ik beloofd heb. voor die Sint Nicolaas verhaaltjes? TANTE JO EN OOM TOON Als je een foto van jezelf hebt, die van voren genomen is, dan moet je eens de volgende proef nemen. Je neemt een klein, rechthoekig zakspiegeltje. Houd het zo. dat de lengtezijde precies midden over het gezicht van de foto loopt. Wen tel dan het spiegeltje iets terzijde (zie 2e fig.) en je ziet een heel gezich, waar van de helften volkomen gelijk zijn. Nu wentel je de spiegel precies zo naar de andere zijde (3e fig.) en bekijk nu het gezicht weer aan. Wat merk je nu? De beide gezichten zijn aanmerkelijk ver schillend en zien er niet meer uit als je echte spiegbeeld (hier dus je foto van voren genomen). Hoe komt dat nu? Wel, omdat bij ieder mens de linker en rechterhelft van het gezicht niet vol komen hetzelfde zijn. Let er maar eens op. Ieder koopman weet, dat hij ïeklame moet maken oih te zorgen, dat zijn zaak goed loopt. Maar de reklame is geen ver schijnsel enkel van de tegenwoordige tijd. Men deed er 5000 jaar geleden reeds aan. Een speurder naar oudheden vond n.l. een plakaat (laten we zeggen een re clamebiljet) uit het jaar 3000 voor Christus, dus bijna 5000 jaar terug. Het was gemaakt van papyrus< heel sterk, taai papier), waarop hiërogliefen (let ter of woordtekens) stonden. Toen hij die ontcijferde betekenden ze: „Goedkoop, goedkoop zijn thans de prachtige slagtanden van de reuzen (olifanten) uit het oerwoud in de dalen bij Jehekto. Komt naar mij, inwoners van Memphis (toen een belangrijke stad in het oosten) ziet, verbaast u en koopt!" Seha ba Rhaser Deze man handelde dus in ivoor en vast liet hij ook wel een slaaf met zo'n plakaat op zijn rug door de straten en wijken van Memphis lopen om de koop lust van stadgenoten en vreemde koop lui op te wekken. VERZOT OP HET GETAL 4 (IV) De Duitse keizer Karei IV was zo ver zot op het getal 4, dat men haast kan zeggen: hij kweekte het. Hij had b.v. 4 kastelen met elk 4 rid derzalen. Iedere zaal had 4 haarden, 4 deuren, 4 tafels en 4 kroonluchters. Hij at per dag 4 maaltijden van elk 4 gangen (soorten spijzen) en 4 soorten wijn. Hij sprak 4 talen en zijn klederen (gewaden) hadden steeds 4 kleuren. Hij verdeelde zijn leger in 4 korpsen (af delingen) en hij reed altijd in rijtuigen met 4 paarden. Hij was 4 maal getrouwd en had 4 zonen en 4 dochters. Hij be weerde, dat hij de 4e van elke maand het beste gemutst was (z'n beste bui had) en hij hoopte altijd, dat hij nog eens 4x 4 x 4 (is 64 jaar oud zou wor den. Maar in dit geval liet zijn getal hem in de steek, want hij stierf op de leeftijd van 63 jaar. Een kleine troost voor hem, dat hij toch in zijn 4x 4 x 4ste (64ste) jaar pas stierf! ,Woef, woef" door de goot! VRIJ AF. Deze jonge vrouw schijnt op het ogenblik helemaal niet zo door het gezinsleven begeesterd te zijn. Kan men 't haar kwalijk nemen? U hoeft u echter zich niet in het geval te mengen, maar alleen te letten op de acht veranderingen, waardoor 't lin ker plaatje zich van het rechter on derscheidt. Oplossingen elders. De expeditieschepen verlieten Enge land op de 19e mei 1845 met een uitge- zcohte bemanning aan boord. Voor die tijd was de expeditie ook voortreffelijk uitgerust: het begeleidende transport schip had zelfs enkele koeien aan boord, die de bemanning op het eerste deel der reis verse melk moesten verschaffen. Toen men de westkust van Groenland bereikte, hield men een kort oponthoud op het Disco-eiland en voer vervolgens naar het noordwesten door de Melville- bocht. Vandaar uit zette men koers naar het westen. Bij het binnenvaren van de Lancasterstraat gaf Franklin aan een paar walvisvaarders (schepen) het sein: „Alles in orde". Dat geschiedde op 26 juli 1845 en sinds die dag heeft niemand maar iets van Franklins expeditie gezien. Pas 14 jaar later vernam men het verde re lot van zijn onderneming, In Engeland had men het grootste ver trouwen in Franklin, die reeds meer malen zich had doen kennen als een uit stekend ontdekkingsreiziger en daarom maakte men zich nog geen zorgen over hem en zijn mannen, ofschoon men in 1845 en 1846 niets van hen vernam. Des ondanks zond de Engelse regering twee hulpschepen uit. Het ene stond onder bevel van kapitein Maguire. Deze voerde het over de Stille Oceaan, door de Be ringstraat naar Barrow (noordkust van Alaska) en koerste vervolgens naar het zuid-oosten tot de mond der Mackenzie. Over deze geweldige tocht had hij 5 jaar gedaan en toen was zijn proviand op. Zonder een spoor van Franklin gevon den te hebben, moest hij dus omkeren. Na met veel moeite in een of andere haven zijn levensmiddelen aangevuld te hebben, keerde hij naar Engeland te rug. Maar zijn lange reis was toch niet helemaal nutteloos geweest, want hij kon heel wat belangrijke en interessante mededelingen verstrekken over de onbe kende gebieden die hij met zijn schip doorkruist had. Hfim/fêfrt kikt tn men hoir inrit billen otKlckkinlblekonfanhnrrtbden. mwm famfarntrimnenkinfartn fftns/wor' M moeten fa kemters Tented on mktirsn'h ijnbehooflmfarnieniDenobtiebeeltmetiemin iltitimsmrhen ennoem het ook klinkt Ik fe/oof,fat n om bovinmti/inkikt kmnien be- (bok itOimmrkt.. mrricbtiiy \meerm ItrientJtIdltnfain y teentje* mtknobMen! y (VuitHh fa ballonnen'Mar mr 1 tnh"' J/f H im) '8l JL

Leidse Courant | 1960 | | pagina 12