>Vv ESSO PETROLEUM ZO ZIJN ONZE KINDEREN ZELF BORSTPLAAT MAKEN Een juweel van een mantel ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Ook Sint Maartensnoept graag Irene met een lading van 27.000 kis ten sinaasappelen en mandarijnen uit Spanje, hoofdzakelijk bestemd voor Nederlandse importeurs .Met deze aankomst heeft dit schip de vaart van Spaanse sinaasappelen naar Nederland voor het seizoen 1960-'61 geopend. oliehaard de haardolle met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g. 21351 l Ad vertenue) In Zaandam is vrijdag het traditionele St. Maartensfeest gevierd. Foto: De V/2 jaar jonge Nolda van Vuure met haar brandende lampionnetje kreeg al gauw gezelschap van een poesje, dat ook van snoepgoed hield. Teveel slaapmiddelen ingenomen Eerste sinaasappelen uit Spanje aangekomen TT t\/\ Gisterochtend arriveerde in de Het staat thans vast dat de 20- usselhaven te Rotterdam het m.s. jarige Sigrid Sanders uit Bloemen- daal die dinsdagavond 1 novem- ber in haar zolderkamer..in de Deur- loostraat te Amsterdam dood te bed is gevonden tengevolge van het gebruik van een te grote dosis slaapmidelen is overleden. Dr. J. Zeldenrust van het gerech telijk laboratorium in Den Haag, heeft gisteren deze conclusie getrok ken uit het rapport dat de Amster damse politiedeskudige, drs. D. Es- kes, had uitgebracht. JAARLIJKSE H. MIS VAN REQUIEM VAN NATIONAAL KATH. THUISFRONT Boekbespreking Katoen bloeit onder de gal gen, door Frank Yerby. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid- Holland. Uitg. Mij., Den Haag. Een verhaal uit Louisiana omstreeks het midden der vorige eeuw, toen dit katoenland nog gekenmerkt werd door ruwe zeden en gewoonten. On enigheden en huwelijksontrouw wer den kort en goed met de revolver beslecht, het land was vol van vrij buiters en vogelvrij verklaarden en tussen dit alles speelde zich huwe lijkslief en -leed af als de gewoon ste zaak van de wereld. De schrijver geeft daarvan een rea listisch beeld en door de soms felle schildering van de levenscontrasten, die omstreeks die tijd in Noord Amerika bestonden, is het verhaal niet altijd onmiddellijk aanvaard baar, zodat wij voorbehoud moeten maken voor volwassenen. Zaterdag 19 november zal de jaar lijkse plechtige dodenherdenking op initiatief van Nationaal Katholiek Thuisfront worden gehouden. De plechtige viering vindt evenals vorig jaar plaats in de Kathedrale Kerk te Utrecht. In tegenwoordigheid van tal van militaire- en burgerlijke autoriteiten en van zeer vele nabe staanden van gesneuvelde en over leden militairen, zal de Hoofdvloot- aalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain het Heilig Misoffer celebreren, daar bij geassisteerd door rector J. Does burg, geestelijk adviseur van Ka tholiek Thuisfront, als diaken en de majoor aalmoezenier van de lucht macht P. Verbeeten O.S.Cr, als sub diaken. De predikatie houdt majoor aalmoezenier van de landmacht A V. J. Schellekens O.Praem. De ka pelaan van de kathedrale kerk de w.e. heer J. Vredendaal zal weer als vorig jaar ceremoniaris zijn, terwijl majoor aalmoezenier W. Gasman OFM de leiding zal hebben van de militaire ere- en dodenwacht, ge vormd door militairen van het gar nizoen Utrecht. Het jaarlijkse ge dachtenis-plaatje werd verzorgd door de jonge kunstenaar H. Jeurissen. De KRO zal de plechtigheid uitzen den. OPLOSSING VRIJ-AF 1 asbak bij stoel, 2 knop aan for nuis, 3 de pagina's der krant, 4 een rand in opgehangen wasgoed, 5 pa troontje in rok van meisje, 6 citroen op de pers, 7 sigaret bij man, 8 brei naald in kluwen. Een model uit de herfst- en winter- colectle van de Westberltfnge mode ontwerper Heinz Oestergaard: ..Opera", een aantrekkelijke creatie van Franse kant op zijde. Draag baar en betaalbaar! 7 Copyright M. B. Be» 6 Het moet niet zo Moeder: „Ineke, ik heb je nog zo gezegd, dat je vóór het huis moet blijven. Anders kun je niet op de kleine passen." Ineke: „Waarom moet ik steeds op hem passen? Kees en Henk mogen altijd lopen waar ze willenen het ls toch ook hun broertje Moeder: „Zo, Hansje mag buiten spelen. Vandaag moet Kees op hem passen, morgen Henk en overmorgen is Ineke aan de beurt. Goede raad: verdeel het oppassen op het kleine broer tje of zusje of andere dergelijke karweitjes rechtvaar dig onder de oudere broertjes of zusjes van het gezin. Praktische wenken voor de huisvrouw GEMAK BU HET POETSEN Wat bespaart u zich veel moeite en extra reinigen als u bij het poetsen een kartonnen schablone gebruikt. U kunt dit eenvoudig snij den in de gewenste vorm. Nog beter is een schablone uit dun metaal. Het hulpmiddel moet wel dicht tegen het deurbeslag aansluiten, zodat het onderliggende hout ge heel bedekt is terwijl men poetst en polijst. BANKZORGEN Zowel de bekleding van de bank als het behang hebben eronder te lijden als uw bank wat meestal het geval ls tegen de muur staat. Beschadiging kunt u echter voor komen als u tegen de plint een rand plaatst in de lengte van de bank. Men kan ook een blokje hout achter iedere poot plaatsen. Na tuurlijk moet in beide gevallen de nodige speling verkregen worden, zodat bank en muur in geen geval meer tegen elkaar stoten. St. Nicolaas is een huiselijk feest, Dat huiselijke feest geeft de huis vrouw altijd veel ..kopzorg" en veel werk. Hoe zal zij voor iedereen iets aardigs verzinnen; waarmee zal zij de kinderen, die niet meer thuis wonen, eens verwennen en hen op deze bijzondere avond het gevoel geven dat er thuis aan hen gedacht is; dat zij op dit echt Nederlandse feest in gedachten mee aan tafel zitten? En vooral.... hoe zal ze al ha'ar goede en vriendelijke gedach ten in daden omzetten, zonder dat de huishoudportemonnee aan bloed armoede gaat lijden? Een paar eenvoudige wijzigingen, een niet te duur recept zal stellig welkom zijn voor al die moeders, die hebben te zorgen voor een grote familie van kinderen en kleinkin deren; onverschillig of zij het feest tezamen of afzonderlijk vieren. Borstplaat ln nienwe vorm Het echte, oude Sinterklaaslek kers, de borstplaat, mag natuurlijk nooit ontbreken. Maak er een cho coladeborstplaat van en gebruik een „nieuwe" garnering. Neem, als u niet helemaal leek bent op het gebied van borstplaat maken, ge rust een heel pond suiker tegelijk. Het werk voor een pond borstplaat is hetzelfde als voor een borst plaat je van een ons en het verlies aan wat er in de pan blijft zitten, is veel kleiner. Hebt u kinderen boven de 12? Laat zij het dan zelf maken, des te groter de voldoening. Kort en bondig luidt dit recept: 500 g suiker, l»/« dl water, 50 g ca caopoeder (meer of minder naar smaak), 1 pakje vanillesuiker, 100 g gemalen kokosnoot, 4 kleine ge- confijte kersjes, rood of groen ge kleurd, vetvrij papier en 4 ongeveer even grote borstplaatringen voor een borstplaat van bijna l1/» ons. Doe suiker, cacaopoeder, water en vanillesuiker in een schone steel pan. Laat de suiker oplossen in het water zonder er in te roeren. Ge bruik daarvoor een klein vuur. Leg intussen het vetvrije papierhéél dun met margarine bestreken) op het aanrecht Zet er de (eveneens bestreken) borstplaatringen op. Laat de suikerstroop, als alle suiker is opgelost, aan de kook kopien en zachtjes koken tot een druppel, die van de lepel valt, niet meer als druppel aankomt, maar intussen in de lucht tot een dunne draad be koelt. Roer in de stroop (van het vuur) tot ze niet meer dun en glan zend maar dof en dik vloeibaar is geworden. Giet deze dikke borst plaatstroop zo vlug mogelijk in de 4 ringen uit. Zorg dat de borstpla ten. van boven glad zijn en strooi er dadelijk wat gemalen kokos overheen, zodat ze er als besneewd uitzien. Druk midden in elke borst plaat een gekleurd vruchtje. Laat de borstplaat enige minu ten bekoelen en zet ze daarna met ring en al op hun kant, opdat ook de andere kant afkoelt. Neem na algehele bekoeling de ringen er af. Leg borstplaten niet op elkaar, maar bewaar ze op een droge plaats. Knip (voor de verzending) uit papier een zg. „kantenkleedje", iets groter dan de borstplaat. Leg dit kleedje op een stuk karton, doe hierover een stukje celoflaan en bind de borstplaat met een smal ge kleurd, lintje vast Pak iedere borst plaat in een stevig stuk wit kast papier, gebruik een sierlijk touw tje of smal bandje om het witte takjes, een paar hulzen van beuke- nootjes of een droog bloemetje. De grote dochters zullen deze kleine bloemetjes zeker nog bewaren. Er is niets leukers en er is niets dat zoveêl voldoening geeft als zelf voor deze lekkernijen te zorgen. (Nadruk verboden). U kunt niet ALLES weten Smockwerk wordt lelijk als het aan de goede kant gestreken wordt. Haal het over een bolder of met behulp van iemand, die uw strijkijzer vasthoudt, over de on derkant van dat strijkijzer. Glimmende plekken in zwarte wollen stoffen verdwijnen door ze te wrijven met een lapje, dat ge drenkt is in een mengsel van zwarte koffie (zonder suiker) en een weinig ammonia. Daarna de stof aan de verkeerde kant opstrij ken. Een snijbonenmolen smeert u met wat glycerine, daar dit geen onaan gename smaak aan de bonen geeft. Wrijf de leren zolen van uw nieuwe schoenen even met schuur papier, het voorkomt uitglijden. Palmen dienen iedere week met spons en zeem afgenomen te wor den en tevens een morgen per week in een emmer met lauw water ge plaatst te worden. Uw laatste stukje scheerzeep kunt u met koken water op de nieuwe staaf plakken. Vit de keuken geklapt MENU Wanneer vlees voor de zondag wordt gekozen wordt aan tong dik wijls niet gedacht of ze wordt niet genomen, omdat men het gevoel heeft zonder jus geen lekkere maal tijd op tafel te kunnen zetten. Toch hoort tong lang niet tot de duurste vleessoorten, smaakt bo vendien bijzonder fijn, levert een heerlijke bouilon voor een bordje soep en er blijven altijd resten van het keelstuk voor de volgende dag over en die jus, Ja die kan best eens worden vervangen door een zure eier- of andere saus, die min stens even lekker kan zijn als de ons zo vertrouwde Jus, waarvan we zo node afstand doen. ZONDAG: kop bouillon met kaas toastje, kalfs- of varkenstong, doperwtjes, aardappelen, peter seliesaus, appelmoes met slag room. MAANDAG: vermicellisoep, oven schotel bleekselderij met rest tong en bestrooid met geraspte kaas, aardappelpurée. DINSDAG: gehakt andijvie, aardap pelen, jan in de zak. WOENSDAG: koolrolletjes met kaas, gebakken aardappelen, ha vermoutpap. DONDERDAG: omelet, spruitjes, rijst, kerriesaus, karnemelkpud- ding met vanillesaus. VRIJDAG: rijstcroquetten met gar nalen, lofsla, rauw gebakken aardappelen, chocoladevla met banaan en yoghurt (bonen in de week zetten). ZATERDAG: witte bonensoep met tomaten, appelpannekoekjes. JAN IN DE ZAK 150 g bloem, 10 g gist, 1 ei, 10 g suiker, 1 dl lauwe melk, iets zout, 75 g krenten, rozijnen en sukade. De gist met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hierin schenken, het losgeklop te ei, de melk en het zout toevoe gen, alles goed dooreen mengen en beslaan tot zich luchtblazen gaan vormen. De gewassen krenten, enz. toevoegen en het deeg toegedekt op een louw warme plaats laten rij zen. Het gerezen deeg in een, in warm water uitgespoelde en met bloem bestoven, doek binden, zó dat er voldoende ruimte overblijft voor het rijzen en 3 uur in een pan met ruim kokend water (met op de bodem een schoteltje om aanbran den te voorkomen) laten koken. De doek verwijderen, de koek even iets uit laten dampen en met een stevig draadje in plakken snijden. Opdienen met stroopsaus of brui ne basterdsuiker. KOOLROLLETJE MET KAAS Van een savoyekool de buitenste bladeren loswikkelen en van de stronk afhalen. Van de zware ner ven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden. De bladeren ln ko kend water met zout 10 min. ko ken. Ze op een vergiet uit laten lekken. Staafjes kaas snijden (van 1 cm dik en 8 cm lang). De kool bladeren plat neerleggen, in het midden een staafje kaas leggen, de uiteinden van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rolletje van maken. Deze in een koekepan lichtbruin bakken. DE WINTERMODE is na de oorlog principieel ver anderd. Men heeft gebro ken met de traditioneel donkere kleuren en heeft getracht wat meer fleur en sfeer te brengen in de kle ding die wij in het don kere Jaargetijde moeten dragen. Over het alge meen is dit een succes gebleken. Maar toch heeft men zich nog zekere be perkingen opgelegd. Uiter aard zijn de tinten niet zo licht en vrolijk als in het zomerseizoen. Dat men de neiging vertoont om ook in de wintermode kleur rijker creaties te bieden, blijkt wel uit de prachti ge mantel die ons model draagt. Het is werkelijk Jammer dat deze niet in kleur te tonen is, want het is iets zeer aparts. De mantel is vervaardigd van spierwit lamsvacht, bijzonder zacht en warm. Het ls een normaal wijd model met grote kraag. Het bijzonder leuke ls wel de kleurencombinatie, want de mantel is van binnen met prachtige rode stof gevoerd. Het model draagt zelf een eenvoudi ge, zwarte strakke Japon en het geheel wordt ge completeerd door een hoedje van haarvilt in deselfde rode kleur als de voering van de mantel. ui «urn uaiui.c uxu i.» w^c ets ls wel zeer apart' °Pvallend en toch gedistingeerd. Welke vrouw papier e^ieek bovenóp Nep hel V™ l."*1a"Mn 2° )amm"' strikje een klein takje bruine elze- me^ato t^Irae" "msv»cht wel le 's voor de

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11