TUINIER MET PLEZIER! BEROEP VAN ST, WILLIBRORD-VERENIGING OP DE KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND WILLIBRORD ZONDAG EEN DIEF STEELT UW VULPEN HINDERT NIET! Wachten protestant en katholiek op een ontmoeting? weekelykse CRonycke 1960 Internationaal bestuur van de K.A.J. vergadert in Bloemendaal ZATERDAG 12 NOVEMBER 1960 L» i DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ELKE VULPEN TEGEN GERINGE POLISKQSTEN VERZEKERD TE6EM VERLIES EN DIEFSTAL Zondag 13 november 23ste zondag na Pinksteren Willibrordzondag. Op deze dag treedt de St. WilHbrord-Vereniging voor het brede forum van het Nederlandse katholieke volk. Sint Willibrord, de apostel van ons vaderland, heeft zijn naam aan deze vereniging gegeven, die zich ten doel stelt alle apostolaatswerken in ons land te bundelen. Men tracht hiermee in alle opzichten zo veel „bij" te zijn en daarbij op alle mogelijke wijze gebruik te maken van alle mid delen, die ons ten dienste staan door de moderne techniek en de moderne Inzichten. Maar dat kost geld .ontzaglijk veel geld zelfs. En daarom hebben de Ne derlandse bisschoppen het goed gevonden dat éénmaal per jaar, op de zon dag in het octaaf van het feest van de patroonheilige hunner instelling een collecte ten bate van de vereniging te houden. Deze collecte zal zondag a.s. plaats hébben. WAT DEED EN DOET NEDERLAND? Wilt u concrete cij fers? De collecte voor het werk der St. Willibrord Vereniging heeft in 1959 opgebracht 130.000,-. Deze collecte werd ge heel uitgekeerd in de vorm van subsidies aan priesters en religieuzen die werkzaam zijn in de huizen van Una Sancta, Open Deur, De Beiaard, de Haven, centra in Treebeek, Heerlen, Amstelveen, Drachten, Groningen. En die daar werkten kregen dan nog maar een klein bedrag 600 per persoon). U moet hierbü niet vergeten dat deze sub sidies slechts aan die genen worden uitge reikt, die niet door een andere taak (b.v. gods dienstleraar e.d.) in hun levensonderhoud kun nen voorzien. Daar naast geeft de S.W.V. jaarlijks ettelijke dui zenden guldens aan de z.g. „Schriftelijke Cur sus"; het maandblad „De Vragende Mens" heeft 6000 gratis-abon- né's, hetgeen tot gevolg heeft dat de S.W.V. er 10.000 per jaar op toe moet betalen. Het tijdschrift „Het Schild" verstrekt jaar lijks tussen de 5 en 600 gratis abonnementen aan niet katholieke le raren, aan predikanten en theologiestudenten. a De St. Willibrord Steunt m«t Uw gebed èn galdalljk offer het binnenlands apostolaat Vereniging zélf heeft aan inkomsten ongeveer 15000 per wustzijn overstemt bij velen nog jaar van haar leden. Zjj telt nml. deze angst, het wachten op een ont- 3000 leden die 5 per jaar betalen, moeting. Daarnaast is er het St. Willibrord Toch is er iets gebeurd, dat naar Apostolaat, dat nu in 540 parochies een ontmoeting heendrijft, zodat bestaat. De opbrengst hiervan be- zelfs de angstigen door deze drijf- draagt plm. zestigduizend gulden. U kracht kunnen worden aangegre- begrijpt wel, dat hier onkosten aan pen. Dit grote gebeuren is de duide- verbonden zijn, maar uit wat res- lijk aanwijsbare trek naar een ortho- teert moeten dan al die noden wor- dox belijden in tegenstelling tot het den opgevangen die hierboven wor- liberale denken der vorige eeuw. In den genoemd. plaats van het construeren van een „wezen van het Christendom" naar eigen believen is er weer gekomen een luisteren naar het Woord van God in de gestalte, waarin het zich aan ons vertoont. Het christelijk denken zelf heeft m.a.w. de mono- In 1952 werd de Conférence Ca- i00g-vorm vaarwel gezegd en is ge- tholique pour les questions oecume- Worden tot een dialoog, waarin voor niques opgericht. Zij heeft tot doel: sprekende God weer de eerste degenen die in het oecumenisch plaats is ingeruimd. Geen schuwheid meer. Men schuwt niet meer bepaalde inhouden en vormen, enkel omdat ze „Rooms" zijn. Er is een begin nende liefde voor het „spoor van Christelijkheid", dat men ook in de oude Kerk en in andere eigentijdse kerkverbanden leert ontdekken. Zo zijn hernieuwde aandacht voor wat in de traditie leeft, voor litur gie en voor de betekenis der aardse werkelijkheden reeds aanwijsbare vruchten van deze nieuwe beleving der orthodoxie. De huidige ortho doxie is er een van groter openheid dan die uit vroeger eeuwen. In deze vorm van geloofsbezinning is een wachten op een ontmoeting met Rome duidelijk aanwijsbaar. Dit blijkt toch ook wel uit de gespan nen aandacht aan protestantse zijde voor de nieuwe sfeer, die paus Jo hannes XXIII in korte tijd heeft we ten te scheppen in de verhouding der R.K. Kerk t.o.v. de andersdenkende Christenheid. Grroeiende openheid. Deze aan protestantse zijde groei ende openheid voor katholiek den ken en voor de dialoog vindt een ge lukkige parallel in een soortgelijk verschijnsel aan katholieke zijde. Want ook daar is een hernieuwd luisteren ontwaakt naar het levende Woord van God, getuige de levendige belangstelling voor de Heilige Schrift in heel het huidige katholieke denken. De geloofsbezinning heeft ook bij ons de gestalte ^an het tweegesprek gekregen, waarin ge'uisterd wordt naar de volle rijkdom van Gods Woord, dat gedurig het katholieke denken vraagt naar Je echte katho liciteit. Daardoor is ook hier de be reidheid te bespeuren om zich open te stellen "oor alle christelijke waarden, ook als deze bij de afge scheiden christenen zeer eenzijdig geaccentueerd worden. De huidige katholieke theologie is in deze openheid bij uitstek oecu menisch. En ook zij betekent binnen de Katholieke Kerk een wachten op een ontmoeting met de Reformatie, dat hopelijk ook hen zal gaan bezie len, die aan dit wachten nog niet toe zijn. Duidelijke tekenen van dit wachten -fijn Ie woorden en gedra gingen van p?us Johannes, het op gerichte secretariaat ter bevordering van de christelijke eenheid enz. Dit wordende wachten is altijd nog een zeer moeizaam wachten, omdat het aan de oppervlakte nog zulke sterke tegenstromingen onder vindt. Het is daarom onwerkelijk, aan de strict katholizerende stromin gen binnen de Reformatie een al te overspannen aandach te schenken. Maar ook aan katholieke zijde is waarlijk een hervorming en vernieu wing hard nodig, wil de Kerk als waarlijk lokkend appèl tot eenheid der christenen functioneren kunnen. Wat nu de collecte van a.s. zon dag betreft: het ware te wensen, dat deze een daverend succes werd. Om dat het bitter nodig is! In ons katho liek-zijn ligt de voornaamste en af doende grond voor het royaal deel nemen daaraan. Zeer velen onder ons constateren terecht, dat er nog heel wat gedaan, verbeterd en on dernomen moet worden, vooraleer de katholieken die wervingskracht mouwen willen steken, maar als eenling voelen zij zich machteloos. En doen daarom maar niets. Iedereen is bovendien niet tot het speciale apostolaat geroepen noch daarvoor toegerust. Maar.zijn wij eenlingen? Kunnen wij onze ge loofsgemeenschap niet tot leven wekken door persoonlijk te volhar den in gebed-van-tinnenuit tot deze intentie? Kunnen rij, ieder naar eigen middelen, a.s. zondag niet ruime steun schenken aan de S.W.V. om haar in «taat te stellen in onze naam een leger deskundigen aan het werk te zetten en aan het werk te houden, die door studie en praktijk getraind zijn in de beste methoden van het moderne apostolaat? Wat wij zelf niet kunnen doen, doen zij voor ons. Als wij hun maar de nodige be wegingsvrijheid bezorgen. BREESTRAAT 145 TEL.23211 niseren van cursussen voor KAJ-lei- ders uit de verschillende Latijns- Amerikaanse landen en het instand houden van een inlichtingencentrum in \cje Peruviaanse hoofdstad Lima. In oktober van het volgend jaar zal in Rio de Janeiro de tweede we reldraad van de KAJ bijeenkomen. Uit de besprekingen van de com- missie is komen vast te staan, dat de KAJ in Latijns-Amerika 'n belang rijke bijdrage levert in de ontwikke ling van de democratie en de sociale morele en religieuze ontwikkeling van het volk. Een weeck leyt achter ons van weynigh tiereliere; veel Heysae Hop wasser niet by. Hoe moet ick nu myn weecklycks vaers vercieren? 't Is waer, by onse crant viel weer een plackjen maer dat en isser toch geen nieuws, er synder veel (by ons) met lintjens op het frackjen. 't Was ditmael Van der Meer (L. J.), de chef „Abonnementen" die silver in syn cnoopsgat kreeg. U sagh daervan wel in de crant daervan een prent en heyt er oock wel het verhaeltjen by geleesen. Goed maecken moet ick een versuym (om iet dat ick vergat) en doe het nogh by dees en. De oudste van de staff van ny'vre redacteuren gingh met pensioen en van ons hoen; heer Zonderop sloot achter sich de deur en oock een loopbaan af waerop hy trotsch magh weesen. Seer hertelyck was het afscheyd, maer dat oock heyt u in de crant wel kunnen leesen. Feest wasset oock in Lis, waer de Sint Aechtenkercke vyff eeuw geleên door Pius wierd gesticht. Vyffhonderd jaeren ginghen heen. Swacke en stereke mannen hielden het roer in goed'en slechte tyden, ondancks beroering hield Sint Aechten stand. Er was veel liefs en leed, veel lyden en verblyden, vyff langhe eeuwen door. Dies past het Lis te vieren, hetgeen het stylvol doet. Pastoor en borghervaêr deederi getuyghenis. Soo hier en daer beghinnen oock weer de begrootingsfeesten. Gemeenteraeden, groot en cleyn, naerstigh soecken naer de duyten. 't Aldermeeste graeyen' in een leeghen sack waer geen duytjen meer in stack! En toch comt het, naer men seght, altyd maer goed terecht. Neymand schynt sóó welgesteld als een vroedschap., sonder geld! WILLEM VAN HORSTENDAEL WERELDWIJDE WERKZAAMHEID werk terzake kundig waren theo logen-exegeten bijeen te brengen om gezamenlijk overleg te plegen. In dit luisterend denken is weer ruimte gekomen voor de „volheid" Het initiatief ging uit van de der openbaring. Er gaat een trek S.W.V., daartoe aange.poord door de naar volheid, i.aar catholiciteit ont- bisschoppen uit Duitsland, Frank- staan, die de naam „catholiek" ook rijk en Zwitserland en met volle y°°r, protestantse ^christenen aan- steun en instemming van de toen- 4 fi "j - malige aartsbisschop van Utrecht, trekkelljk maakt. En zo ligt het In „.ML de lyn van het huidig denken, „zo- Johannes Kardinaal de Jong. Dat a*s dat niet zonder de drijfkracht deze conférence uitermate vrucht- van de Heilige Geest die door de baar heeft gewerkt bewijst de op- profeten gesproken heeft en spreekt, richting van het secretariaat tot be- tot stand is gekomen, om ook aan- vordering van 'e eenheid onder de dacht te krijgen voor niet stnet-re- christenen in Rome. Niet alleen dat formatorische vormen van christen- de voorzitter der S.W.V., Mgr. dr. J. zÜn- Willebrands, die tevens de secreta- ris van deze Conférence was nu se cretaris is geworden van dit door de Kerk in 't leven geroepen nieuwe orgaan maar dat ook een der Nederl. bisschoppen, Mgr. Nierman, lid is van dit secretariaat, bewijst wel de invloedrijke werkzaamheid van deze Conférence Catholique. In dit licht kan men ook begrij pen dat de Nederlandse bisschoppen Bemanning smaldeel V op eiland van Robinson Crusoë Smaldeel 5 dat nu op weg is naar Valparaiso heeft op 9 november een eep van hun theologen aanwijzen als bezoek gebracht aan het eiland Juan hun gedelegeerde voor oecumenische Ferandez. Het smaldeel, bestaande aangelegenheden. uit H.M. vliegkampschip „Karei Door- Ook deze Conférence werd in haar man" en H.M. jagers „Limburg" en begin en voortbestaan door de St. Willibrord krachtig geholpen. WACHTEN PROTESTANT EN KATHOLIEK OP EEN ONTMOETING? financieel „Geldenand" ging voor anker in de Vereniging Cumberland baai van de MasdeTier- I ra, het hoofdeiland van deze eilan dengroep. De ve-tegenwoordiger van de Chileense regering op dit eiland kwam de smaldeelcommandant van harte welkom heten. Het idyllische eiland werd weldra overstroomd Deze vraag is niet zonder meer door passagierende Nederlandse bevestigend te beantwoorden. Een marinemannen. ontmoeting kan niet zonder liefde Juan Ferandez, dat ongeveer dui- geboren worden. En dat er weder- iend inwoner, teUi js bekend door- zijds meer liefde voor elkander da( hier de Enge|5man Selkirk leef- leeft, kan ook nu nog niet zonder naar wiens belevenissen Daniël meer beaa' ld worden. Ook dr. Gol- Qafoe zjjn Robinson Crusoë schreef, terman deed dit mït, toen ny in een voornaamste bron van inkomsten inleiding, te Haarlem gehouden het vormt de kretftenteelt. Na het ver- middeleeuwse vers citeerde over de h t smaIdeel waren er wel 1.J HJa mn UanHnr vrt koningskinderen, die malkander zo lief hadden, maar by malkander niet konden komen wegens het diepe wa ter, dat hen scheidde. enige kreeften minder. De bevolking was voor de opva renden van de smaldeelschepen bij- Want ook hü vroeg zich af, of deze zonder vriendelijk. Men stelde het liefde voor elkaar wel een algemeen bezoek als variatie in dit eentonig feit was. Wij hebben dus rekening te hou den met nog bij velen levende angst, bestaan zeer op prijs. In het dorps schooltje, waar 's middags vrijaf was gegeven de vrije woensdag kent Hon met n02 Dll veien it-vciiuc cin^ai, 6t6>.uu --N. j wantrouwen en mistekening. En dit men daar niet -- specia e aan beide zijden. In het bovenbe- les over Nederland ingelast. AFRIKA HEEFT DE VOLLE AANDACHT In huize „Vijverduin" te Bloemen daal wordt op het ogenblik een bij eenkomst gehouden van het interna tionaal bestuur vn de Katholieke Arbeiders Jeugd. Een gedeelte van de besprekingen was gewijd aan de KAJ in Afrika. Weliswaar hebben de activiteiten van de internationale KAJ zich gedurende de afgelopen vier Jaar vooral op Azië geconcen treerd, maar de ontwikkeling van 't „zwarte werelddeel" heeft tijdens deze periode een dermate grote vlucht genomen, dat het hoofdbe stuur langdurig over de problemen in Afrika heeft gesproken. Op de volgende pan-Afrikaanse vergadering van de KAJ, die de vol gende maand in Togoland gehouden wordt, zullen meer dan honderd de legaties uit zes en twintig Afrikaan se landen ten zuiden van de Sahara aanwezig zijn. Alhoewel de KAJ in Afrika nog in de kinderschoenen staat, zijn er reeds vele pogingen aangewend om tegemoet te komen aan de proble men van de jonge Afrikanen. Zo is er in Dahomey een landbouwschool opgericht, in West-Nigeria een han delsschool en in Kameroen een mo deldorpje, terwijl men in de Kongo lese hoofdstad Leopoldville 'n res taurant voor jonge arbeiders heeft geopend, evenals een speciale in lichtingendienst. In Oost-Afrika' heeft de KAJ nog weinig voet aan de grond. De inter nationale KAJ heeft echter 'n groep van ervaren leiders uit België. Ne derland, Duitsland, Oostenrijk en Groot-Brittannië bereid gevonden 'n zelfstandige KAJ in Oost-Afrika te helpen oprichten. Begin volgend jaar zullen deze Europese leiders naar Kenya, Oeganda, Tanganyika, Nyas- saland en Noord-Rhodeslë vertrek ken. In een speciale commissie zijn te vens de problemen van de werken de jeugd in Latijns-Amerika bestu deerd. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat drie en vijftig procent dus meer dan de helft van de honderdnegentig miljoen inwoners van Latijns-Amerika niet ouder is dan vijf en twintig jaar. De KAJ heeft in Latijns-Amerika meer dan vijftienhonderd afdelingen, voorna melijk in de grote industriecentra. De vele activiteiten van de KAJ in Latijns-Amerika omvatten o.a. de uitwisseling van leiders, het ver spreiden van publikaties, het orga- Raadslid aangeklaagd voor niet uitgesproken redevoering B. en W. van de gemeente Gene- muiden hebben bij de officier van Justitie te Zwolle een aanklacht in gediend tegen het raadslid B. van de zgn. vrije CH-fractie wegens het ge schrevene in een concept van een redevoering, die het raadslid wèl van plan was uit te spreken in de raadsvergadering doch dit uiteinde lijk niet deed omdat de raad zulks overbodig achtte. In de ontworpen toesprak beschul digde het raadslid b. en w. onder andere van valsheid in geschrifte, corruptie en zelfs diefstal. Voor het begin der betreffende raadsvergade ring had de heer B. het concept reeds aan de aanwezige journalisten ter hand gesteld. Een dezer afschriften viel b. en w. in handen en het col lege vond in enkele termen aanlei ding om de officier van justitie er in te mengen. op dichte laag ken 2akt ,t,-. staan. het water 20-30cm i door J tuingrond DICHTE LAAG IN VEENGROND paardestoart UUUKIKLMtlV IWV EEN ONDOORLATENDE LAAG:-':: DE BODEM EN HET WATER Grondsoorten. De goede tuingrond bestaat uit een laagje, van 20-30 cm humusrijke, donkergekleurde aarde, die voorkomt boven op de oorspronkelijke grondsoort. Deze dunne bovenlaag moet bij de bewerking steeds boven blijven en door bemesting met organische stoffen en goede afwatering in stand worden gehouden. Met een bemes ting van allerlei kunstmest kan men daarom op den duur niet volstaan De ondergrond kan bestaan uit: klei: Een koude en natte grondsoort, die vaak moeilijk is te bewerken (taai en vet bij nat weer, steenhard bij droogte), het gehalte aan minerale stoffen is hoog, verbetering van de hoedanigheid door toevoeging van humus: compost, (paarde)mest, turfmolm of van kalk. Vaak arm aan voedingsstoffen en weinig waterhoudend (stuiven bij droogte). Door toevoeging van compost en mest wordt de voedseltoestand verbeterd en het water be ter vastgehouden. Een combinatie van klei en zand (zavel) vormt de beste tuingrond, w»nneer voldoende humus aanwezig is.'" Door goede bewerking en afwatering is op veengrond een goede teellaag te verkrijgen. Vaak is deze grond te zuur, wat door kalk bemesting en ontwatering is te verbeteren. Soms komt er onder de bovenlaag een harde bank voor, waar het water op blijft staan; zo'n dichte laag moet worden doorbroken. Een aanwijzing voor de aard van de grond geeft de onkruidbegroeiing: melkdistel en hoefblad duiden op kalkrijke, mos en paardestaart op zure, distels en brandnetels op stikstoffijke grond. Het water Bij de aanleg van de tuin moet de stand van het grondwater worden gecontroleerd, de hoogte kan men in proefgaten en aangrenzende sloten bepalen. Voor de groente- en bloementuin is een grondwaterstand van tenminste 60-80 cm onder het maaiveld gewenst, voor een boomgaard minstens 1 meter. Bij te hoge grondwaterstand kan men in de moestuin en het gazon aarden buizen leggen van 6-10 cm doorsnede en 30 cm lengte, die afwateren naar een sloot of put. De helling van de reeksen draineerbuizen bedraagt circa 1 cm op 10 meter lengte, de diepte in de grond varieert van 50 tot 70 cm De afstand tussen de reeksen is afhanke lijk van de grondsoort: in kleigrond bijv. 6-8 meter, in zandgrond 15-20 meter. De buizen worden met grof turfstrooisel afgedekt en de sleuf tot aan de teellaag met zand aangevuld. Waar de kans bestaat dat er wor- telstels van bomen of heesters in de buizen groeien en de buizen verstoppen, graaft men open greppels voor de afwatering Deze nemen echter meer ruimte in en vragen meer onderhoud, daarom maakt men ook wel drainsleuven, waar men onderin takkenbossen of puin aanbrengt en die verder met zand worden aangevuld. Bij een ondoordringbare laag op grotere diepte, graaft men putten tot aan de doorlatende ondergrond en vult deze aan met puin en zand. Is het grondwater meestal onbereikbaar voor de plantenwortels, dan moét ervoor worden gezorgd, dat een humushoudende bovengrond het hemelwater goed vasthoudt. Moet men veel gieten dan moet het water gemakkelijk bereikbaar zijn. Er wordt een leiding in de grond gelegd met putten of tappunten op centraal gelegen plaatsen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10