JDon Bosco" ondergebracht in oude fabriek van T D, Leiden ANNA-KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE TE LEIDEN KREEG MODERN AANZIEN Nieuwe afdelingen voor auto-techniek, fijnmetaal en electro-techniek JO VAN EYKEN Nieuwbouw heden officieel in gebruik genomen Snoo. lx i960 DE LEIDSE COU KANT PAGINA 3 rviT JAAR HEBBEN zich voor de R.K. technische school Don Bos- co te Leiden 363 leerlingen aange meld. Bijna honderd jongens moesten wegens ruimtegebrek worden afge wezen. Aan deze noodtoestand kan alleen door uitbreiding van de school een eind gemaakt worden. Door ver schillende omstandigheden onder vindt echter de nieuwbouw aan de Boerhaavelaan en Mariënpoelstraat grote vertraging. Onder meer staat het terrein van de nieuwe NZH-ga- rage in de weg. Om de eerste vijf tot zes jaar toch aan de hoognodige wensen tot uitbreiding tegemoet te komen heeft het schoolbestuur een deel van de voormalige fabriek van Tieleman en Dros aan de Uiterste gracht te Leiden gehuurd. Hier wa ren voorheen de vlees-koelcellen van deze conservenindustrie gevestigd. Deze ruimten, drie bouwlagen hoog, zijn omgebouwd tot leslokalen the orie en praktijk. Hier zijn gevestigd de zo noodzakelijke afdelingen voor auto-techniek, electro-techniek en fijnmetaal, welke afdelingen als vierde jaar aan de studie kan wor den toegevoegd. Men herkent de oude omgeving niet terug: architect en aannemer zijn er in geslaagd een zeer doelmatige schoolruimte te cre- eren. Een gehele nieuwe apparatuur staat de leerkrachten ten dienste. Beneden treft men een ruime hal plus ruimte voor de conciërge aan, centrale verwarming, een magazijn, toiletten en voorts de werkplaatsen voor autotechniek (waar de smeer- brug niet ontbreekt), fijnbankwer- ken en electrotechniek. Op de eer ste verdieping bevindt zich een zeer ruime tekenzaal met voortreffelijk verlichting en op de tweede verdie ping zijn twee klaslokalen en een leraarskamer ondergebracht. Dit ge hele schooldeel is „self-supporting", de leerlingen blijven er de gehele dag, op en neer reizen naar de moe- derschool aan de Boerhaavelaan is er niet bij. Met medewerking van leer lingen wordt dezer dagen aan de in richting van de school een laatste hand gelegd. Maandagmiddag om half vijf wordt de school officieel in gebruik gesteld. Jassen-maniak gegrepen Woensdagmiddag werd voor een Haags warenhuis een 24-jarige Ha genaar betrapt bij het stelen van een plastic damesregenjas. Toen men de man nader aan de tand ging voelen bleek, dat deze man er een liefhebberij in stelde bij voorkeur damesregenjassen te ont vreemden. In zijn woning vond de politie achttien regenjassen. Slechts in twee gevallen werd aangifte ge daan. 16 Jassen wachten dus nog op een eigenares. Een deel van de auto-werkplaats met de automatische smeerbrug Het theorie-lokaal twee hoog. Een luchtig vervoermiddel Een warme winter tegemoet met een SHELTER of FALCON WINTERJAS, in tweed, velours en Mohair, vanaf 79. Origineel Kynoch 179. Een zeer uitgebreide collectie STURKA- en HAZEWIND- CO ATS, voor heren en jongens. VESTEN en PULLOVERS in wol, Lambswool en Shetland. Mohair SHAWLS v.a. ƒ5.90 Nappa HANDSCHOENEN v.a. 8.95 EERST KIJKEN BLI: HET MODEHUIS Haarlemmerstraat 87 Leiden Vandaag, precies op de 31e „verjaardag" van de Anna-kliniek voor Ortho- paedie te Leiden, wordt een althans voorlopige - want wensen blijven er in een modern ziekenhuis altijd - punt gezet achter de restauratie en de nieuw bouw van deze kliniek, waarmee men tien jaar geleden reeds is begonnen. In drie fases - de eerste nieuwbouw in 1951 en 1952. de restauratie van 1957 tot heden en de tweede nieuwbouw daterend van 1958 tot heden - heeft de Vereniging voor Misvormden haar kliniek, die na ruim dertig jaar begon te verouderen en die veel te klein werd, aangepast aan de eisen, die men aan een moderne inrichting mag stellen. Vooral aan een orthopaedisch zieken huis, waar de speciale behandeling van de patiënten en de eerste revalidatie van groot belang zijn, wordt hoge eisen gesteld. Na deze verbouwing, die de kliniek tot een prachtig modern ziekenhuis heeft gemaakt, kan zeker nog steeds aan deze eisen worden voldaan. (Advertentie) Interieur onderging „verjongings-kuur" Dezer dagen zijn wij, daartoe uit genodigd door het bestuur van deze vereniging, het resultaat van de mo dernisering wezen bekijken. Tijdens een rondgang door de kliniek heb ben wij een goede indruk gekregen van wat hier in de afgelopen jaren is bereikt. Op de eerste plaats dank zij de uitbreiding van de kliniek, doch daarnaast ook door zo efficient mogelijk gebruik te maken van de beschikbare ruimte, kan aan de 80 patiënten, die in dit ziekenhuis een plaats vinden, de meest volledige verzorging worden gegeven, terwijl daarnaast ook aan behoorlijke ruimte voor de afdelingen is gedacht, die zijdelings het belang van de patiënt dienen. Met behulp van de firma Leo Zit man, in de persoon van de heer P. M. du Prie, is twee jaar geleden een plan tot stand gekomen voor de ver bouwing. Bij de ontwikkeling van deze plannen, die parallel liepen aan de restauratie van het oude gedeelte, bleek wel, dat men de hulp van een binnenhuis-architect niet kon ont beren. Er werd toen contact opgeno men met de heer P. J. Muntendam uit Arnhem, die reeds zeer veel er varing had op het gebied van zieken huisinrichting. Met deze ervaring heeft hij de Anna-kliniek een „ver jongingskuur" doen ondergaan, die in alle opzichten geslaagd is. Het sombere interieur, zoals wij dat van vroeger kennen, heeft hij tot een heldere en frisse kliniek weten om te vormen. VELE WENSEN De direkteur-geneesheer, dr. K. de Snoo, vertelde ons het een en ander over deze modernisering. Toen in 1952 de nieuwe vleugel achter het gebouw in gebruik werd genomen, bleek eerst duidelijk, hoe de kliniek er eigenlijk uitzag. Vooral de oor logsjaren waren er schuldig aan, dat het gebouw eigenlijk wel een wat T van de Anna-kliniek te Leiden, die hedenmiddag officiel in gebruik is genomen. uitgewoonde indruk rtiaakte. De fi nanciën lieten echter geen grote res tauratie en modernisering toe. Vijf jaar later, in 1957 werd de financiële horizon echter wat gunstiger en toen werd allereerst besloten de boven verdieping met de klasse-afdeling onder handen te nemen. Toen dit klaar was, stak de rest van de kli niek wel erg schril af bij het ver nieuwde gedeelte. In 1958 kon echter ook worden gesproken over het op knappen van de benedenverdieping, terwijl ook de operatiekamer met enkele daarbij behorende afdelingen aan de beurt kwamen. „Wanneer men aan vernieuwing begint te den ken, komen vele wensen naar vo ren: er moest een behoorlijke ruim te komen voor de inleding op de nar cose, hetgeen tot nog toe op de gang gebeurde, voor het laboratorium moest een nieuwe plaats worden ge vonden, er moesten wisselcabines komen voor de ontkleding van de patiënten, met tevens hierbij een wachtkamer, voor de lopende pa tiënten moest een dagverblijf wor den gevonden, er moest een gelegen heid komen voor de hoognodige re validatie, terwijl ook voor de admi nistratie de nodige ruimte moest worden gecreëerd. Het was zonder meer duidelijk, dat zonder nieuw bouw niet aan deze verlangens kon BETERE ACOMMODATIE In oktober 1958 werd met de ver bouwing begonnen en eind 1959 was deze nagenoeg voltooid en dit ter wijl alle werkzaamheden in de kli niek zijn doorgegaan. Toen de ver bouwing echter het eindpunt nader de, bleek nog duidelijker dan voor heen het geval was, hoe dit alles af stak bij het oude gedeelte van de kliniek. Er werd toen besloten ook de rest van de kliniek, zoals alle zie kenzalen, de gangen, het donkere trappenhuis en de eet- en huiskamer van de 40 verpleegsters op te knap pen. Voor de kinderzaal, die vroeger wel heel erg ongelukkig gelegen was: vlakbij de ingang, werd eveneens een oplossing gevonden. Niet alleen aan de zalen en kamers werd aandacht besteed, doch er werd ook overgegaan tot de aanschaf van nieuwe bedden, met een gemakke lijker systeem voor verplaatsing en voorts werd op de ziekenzalen een nieuw systeem voor radio-omroep toegepast, waarbij de nieuwigheid is, dat iedere patiënt via een polythy- leen slangetje aan een plastic oor schelpje het radioprogramma uit een luidsprekertje achter het bed kan beluisteren. Van de voortdurende na righeid van kapotte hoofdtelefoons is men nu definitief af. INGANG VERNIEUWD Tijdens de restauratie kwam toen ook naar voren, dat de entree van de kliniek maar erg lelijk en ondoel matig was. De heer Muntendam stel de een plan op voor de vernieuwing van de ingang, dat o.a. een uitbouw met een luifel - waaronder de pa tiënten vanuit de auto's geheel droog konden wordén afgeleverd - omvat te. Dit hield echter een groot nadeel in, daar de grote vrachtauto's, die regelmatig bij de kliniek moeten zijn, niet onder de luifel door kun nen rijden. Het stratenplan, de toe gang tot de kliniek, dus moest daar om ingrijpend worden veranderd. Met de hulp van de chef van de ge meentelijke plantsoenendienst, de heer A. Gaillard en van de chef van de afdeling bestrating van gemeen tewerken, de heer J. Bos, werd toen een plan ontworpen, dat ieders in stemming had. Men heeft nu de beschikking over een ruim parkeerterrein gekregen, terwijl het zwaardere verkeer ruim langs de kliniek kan rijden. Door het plaatsen van bloembakken voorkomt men, dat de luifel aan de hoofdin gang door een vrachtauto zal wor den beschadigd. Hedenmiddag om drie uur is het ge restaureerde gedeelte van de Anna- kliniek officieel in gebruik genomen. Wij komen hier morgen op terug. Een gedeelte van de revalidatle- ruimte, waar de patiënten zich kun nen oefenen in het gebruik van hun ledematen. (foto's: De Leidse Crt.) De gevel aan de Uiterstegracht krijgt een laatste beurt. In Surrey (Engeland) heeft een demonstratie plaatsgevonden met de „Ho- verscooter" - een verkleinde uitgave van de „Hovercraft", het xweeftuig, dat op een luchtkussen boven het oppervlak van land of water zweeft. Het apparaat is even gemakkelijk te bedienen al een motorrijwiel en heeft, naar men denkt een goede toekomst melvele gebruiksmogelijkheden. Het sal de komende dagen gedemonstreerd worden op de grote rijwieltentoon stelling, welke zaterdag in Londen wordt geopend. Jaarviering van de Pel van de Zusters Carmelietessen, ij Oude Vest 45, een avondmis worden Kapperspatroonsbond opgedragen. Direct hierna begeeft men zich De katholieke Kapperspatroons- naar „Zomerzorg" waar om uiterlijk bond voor Leiden en omstreken houdt kwart over zeven de grote jaarvie- zondag 13 november a.s. de 3e jaars- ring zal beginnen. Alle leden met bijeenkomst. echtgenoten en kinderen worden hier- Om 6 uur des avonds zal in de ka-voor uitgenodigd. pelijk overleg is toen een plan uit de bus gekomen, dat nagenoeg aan alle eisen voldoet," aldus dr. De

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3