'Mim »Bernarda« 2)e Zingende Zwammen Minder doden en gewonden met veiligheidsgordels Toerisme naar de Waddeneilanden maakt maatregelen noodzakelijk visie op televisie VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De schaar in „het meszetten In de Cinetone-studio's te Duivendrecht zijn regisseur Fons Rademaker en Hugo Claus op het ogenblik druk bezig met het knippen en monteren van de nieuwe film Het Mes. De foto geeft een beeld van dit nauwgezette werk. Op de voorgrond Fons Rademakers. komen beter vond dan het repareren Gordels met keurmerk van en genozen van afschuwelijke breu- ken en verwondingen by slachtoffers RAI-TNO op de markt van auto-ongelukken. Een aantal Nederlandse fabrikanten De ANWB introduceerde samen met heeft na afl°op van de bijeenkomst RAI-TNO, tijdens een persconferen- in de Praktijk laten zien hoe de vei- tie in het Scheveningse „Seinpost", ligheidsgordels beschermend werken, veiligheidsgordels voor automobilis ten en hun passagiers. VÊIIIGHEIDSCORPEIS VOOR AUTO'S Uitvoerige verkeersonderzoekingen in de Verenigde Staten en Zweden, zo vertelde de heer G. Boost, direc teur wegen en verkeer van de ANWB( bewezen, dat bij verkeers ongelukken het aantal doden en ern stig gewonden de helft minder kan zijn, indien bestuurder en passagiers goede en goed gemonteerde veilig heidsgordels om hebben. De nadruk bij de komende cam pagne voor het gebruik van veilig- heidsgordels geldt vooral de plaats naast de chauffeur van een auto. passagiers op deze „dodenplaats" be horen goed beveiligd te worden zo wel door een heupgordel als door een dwars over de borst lopende band. Voor de andere inzittenden wordt minstens een heupgordel aanbevolen. Bij botsingen zullen van veilig heidsgordels voorziene inzittenden niet als projectielen naar voren schieten, doch „verend" op hun plaat sen gehouden worden. De meeste zware verwondingen ontstaan door harde klappen tegen ruiten en instru mentenborden. Ofschoon de gordel geen middel is tegen alle kwalen is het feit, dat het dodelijk risico door gordels met minstens de helft wordt verminderd een zo uiterst belangrijk feit, dat de ANWB met kracht het gebruik ervan zal propageren, aldus de heer Boost. Hr. J. Hooftman, on der-directeur van het .Verbond voor Veilig Verkeer" verklaarde dat dit verbond het gebruik van veiligheids- gordels ook dringend zal aanbevelen. Van de KNAC is hetzelfde bekend. Teneinde automobilisten te vrij waren van het kopen van slechte gordels heeft het instituut voor weg transportmiddelen RAI-TNO op ?ich genomen, allerlei typen gordels op kwaliteit en betrouwbaarheid te be proeven. De textielbanden zullen aan hoge eisen moeten voldoen evenals de gespen en sluitingen, welke laat ste in een enkele handgreep moeten kunnen worden vast- en losgemaakt. Op goedgekeurde gordels zal een waarmerk van RAI-TNO mogen staan. Montage-voorschriften worden gegeven. Dr. Bertil Aldman van de Zweedse a»* a» ScH'ïeeTJn SS't ten zien welke voordelen het gebruik beveiliging geelt. De heupgor- JlT. ï,ii verkeersoneelukken del moH men "iet °P d« PUïts h«ft verkeersongelukken d# bntuurd,[ „bruiken. Er zijn vele praktijk proeven met langs electronische weg reagerende poppen genomen. De Zweedse autofa- brieken zijn al tot het „inbouwen" van veiligheidsgordels in alle auto's overgegaan. „Een gordel kan nimmer 60 Miljard kubieke meter aardgas in Groningen Aan de minister van binnenlandse zaken is het niet duidelijk, hoe het Belgisch lid van het Europese par lement Leemans ei aan komt, dat in de provincie Groningen 300 miljard kubieke meter-aardgas zou zijn aan getroffen. Dit deelt de minister mee op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (PvdA) Wel zijn bij de onderzoekingen, die de Nederlandse Aardolie Maatschap pij in Groningen verricht, belang rijke hoeveelheden gevonden. Op grond van de tot nu toe bekende ge gevens mag worden aangenomen, dat het hier gaat om aardgasreserves van ongeveer 60 miljard kubieke me ter. Pas over geruime tijd kan blij ken of nog meer aardgas aanwezig is. Op de vraag van de heer Posthu mus of al aan Belgische gegadigden aanbiedingen voor de aflevering van aardgas zijn gedaan, deelt minister Toxopeus mee, dat twee Belgische transportbedrijven contact hebben gezocht met het staatsgasbedrijf we gens hun voornemen jaarlijks 300 a 400 miljoen kubieke meter aardgas in het buitenland aan te kopen. Het staatsgasbedrijf heeft toe*1 meege deeld, dat het niet uitgesloten is dat voor een dergelijke levering aard gas uit de provincie Groningen zou kunnen worden gebruikt. Ulti/mm wtweiDTtxomwTi 6*»-1 I mTHMSmnMKOOKOF. onsen lw 6imi urn Km ttowtm KlkilMiiiï Pi/ulKtrnJitenitum uiTKsamn wmtHurt. Xhat!\ nur mooie OM!] Vhirrin it mhetors,K/kiP itmitfiiomiUs MttKhHtitimainyi le/kmliMmt/elfiie kiinappen \_T^ ktnn iemje,/iei te pakken krm! jLL-"y- jgjg Vrachtauto tegen trein Op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg in de ge meente Zijpe is gistermiddag om kwart voor twee een met stenen be laden vrachtauto tegen een trein op gereden. Van de twee inzittenden van de vrachtauto liep de een 'n shock en de ander een hoofdwond op. Om vier uur kon de versperring reeds worden opgeheven. Het reizi gersverkeer tussen Alkmaar en Scha- gen werd onderhouden door pende lende treinen. De reizigers voor het traject Anna PaulownaSchagen werden met bussen vervoerd. VERKOOP EERSTE KINDER ZEGELS IN ZUDERZEEPOST- KANTOOR. De echtgenote van de minister-pre sident, mevrouw M. de QuayVan der Lande, zal maandag 14 november a.s. in Enkhuizen het enige, tijdelijke „Zuiderzeepostkantoor" in den lande openen en aan elk der vijf loketten de allereerste kinderpostzegels van dit jaar kopen. Dit postkantoor be staat uit gevels van de vijf Zuiderzee plaatsen, waarvan een meiske in kle derdracht staat afgebeeld op de serie van 5 kinderzegels: Marken, Volen- dam, Bunschoten, Hindelopen en Huizen. (Advertentie) Diagonaal borstgordel wÈÊÈmi i DODELIJK ONGEVAL De 49-jarige Rotterdammer J. van een voorzichtige bestuurder vervan- Rhee is gistermorgen op 8 meter gen, maar de voordelen zijn evident", hoogte van de in aanbouw zijnde aldus dr. Aldman. Deze medicus was nieuwe hal Q van de jaarbeurs te aanvankelijk plastisch chirurg, doch Utrecht naar beneden gevallen. Hij begon met regeringssteun aan het verloor zijn evenwicht en moet op veiligheidsonderzoek, omdat h\j voor- slag dood zijn geweest. Hoge grondprijzen gevaar voor toekomst De drukte op de Waddeneilanden blijft van jaar tot jaar geleidelijk stijgen. Tot deze conclusie kwam de heer G. H. Fortgens, directeur van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer op Texel gistermorgen op de vijftiende Waddenconferentie, waar hij een overzicht gaf van de ontwik keling van het toerisme op de Wad deneilanden. Ter illustratie noemde de heer Fortgens de cijfers met betrekking tot het vreemdelingenbezoek aan de Waddeneilanden in 1960, dat ondanks regen en kou in vergelijking met het abnormaal goede jaar 1959 nog een zeer gunstig jaar was. Texel ontving 150.000 gasten, tien procent meer dan in 1959. Ameland ruim 100.000, acht procent meer dan in 1959. Op Ter schelling gaf het toerisme een stij ging van vijf tot tien procent te zien. Vlieland boekte 346.000 overnachtin gen, 9,8 procent meer dan in 1959 en op Schiermonnikoog steeg het aan tal overnachtingen van 330.000 tot 338.000. De accommodatie op de Wadden eilanden is nog altijd ontoereikend. De vraag overtreft het aanbod. De Waddeneilanden trekken een record aantal buitenlandse toeristen verge leken met de rest van het land. Het zijn echter voor het merendeel Duit sers die naar de eilanden komen. De toeristische markt van de Wadden eilanden is daardoor wel wat een zijdig georiënteerd. De heer Fortgens acht het gewenst nieuwe buitenland se markten te zoeken. De bouwprijs van bungalows op de eilanden is door de sterke stijging van de grond prijzen zo hoog, dat het gevaar dreigt dat deze manier van vakantiebeste ding wordt geïsoleerd tot een exclu sieve vorm van toerisme, hetgeen ongewenst is. De prijzen van de bun galows die in enkele gevallen zijn opgelopen tot een totale investering van twee en een halve ton, moeten sociaal aanvaardbaar blijven anders wordt het risico voor de toekomst ta groot. Tenslotte constateerde de heer Fortgens dat de kwaliteit van de bad gasten zowel in bestedende zin als wat de mentaliteit betreft op de Waddeneilanden daalt. Voor zover het hier een modeverschijnsel onder de jeugd betreft, zal het aanbeveling verdienen dit in te tomen. Overheid en particuliere ondernemers zullen hier moeten samenwerken, zo Ver volgde hij. Op de conferentie van vandaag werd opnieuw van gedachte gewis seld over de wenselijkheid van slui ting van de eilanden, met uitzonde ring van Texel, voor het gemotori seerd verkeer gedurende de zomer maanden. De ANWB zal deze zaak in studie nemen en contact houden met het bestuur van de Waddenfede ratie. Van de zijde van de provincia le Friese Vereniging voor Vreemde lingenverkeer werd aangedrongen op de instelling van een permanente studiecommissie voor de Wadden- (Van onze t.v.-medewerker) Donderdag: telerecording Twee jaar geleden heeft de Avro een „heel vreemd blijspel" van Con stance Cox op het scherm gebracht: „Voor donderdag 12 uur, Mylord". Men heeft dit stuk opnieuw voor de dag gehaald en er op telerecording donderdag een nieuwe vertoning van gegeven. Zijn we goed ingelicht dan was deze herhaling een noodsprong, omdat het aanvankelijk voer 10 no vember bedoelde spel om bepaalde reden niet kon worden uitgezonden. In elk geval was de herhaling van het gisteren gegeven verhaal amu sant, ook om het optreden van mar kante artisten, die onder regie van Walter van der Kamp de kijker, die het stuk eerder heeft gezien, althans geen mislukte avond heeft bezorgd. Kennedy op het scherm Ook de presidentsverkiezin|en in Amerika hebben bij de jourhaal- dienst van de NTS alle reliëf gevon den. De beelden die werden vertoond en het daarbij gesproken commen taar waren van het laatste ogenblik. We kunnen dat zeggen, omdat we zelf bij hoofdredacteur Carel Enke laar in Bussum hebben meegemaakt, hoe snel de transmissie van Ameri ka naar het vasteland van Europa in zijn werk gaat en met welk een ijver de redacteuren van het Jour naal de juiste woorden bij het juiste beeld weten te plaatsen. Zo was het niet slechts in dit uitzonderlijke ge val Kennedy, maar tevoren ook bij menige confrontatie met het wereld nieuws. Verder heeft de VPRO in een gesprek van de heer H. Hofland met drie deskundigen in de wereld politiek bij de verkiezingsuitslag aan geknoopt. „Wat eten wij?" Eigenlijk had het jongste program ma van de VPRO een verkeerde volgorde. Men begon met ontspan ningsnummers, die voor een vlotter verloop van de avond beter aan het slot hadden kunnen staan. Nu werd de kijker als het ware naar bed ge stuurd na een wat zwaar college over de vraag, of moderne voedings middelen de volksgezondheid bedrei gen. Er kwamen wetenschapsmen sen en praktici aan te pas, die door de samensteller, de KRO-omroeper Hans Bik, in een langdurig gesprek werden betrokken. Nochtans is er voldoende gezegd om de consument waakzaam te houden in verband ook met de samenstelling van onze voe ding, Komende uitzendingen Het Salzburger marionetten-thea ter is vanavond onderdeel van het NCRV-programma. Zaterdag komt de Vara terug in de Hilversumse Expohal voor het houden van de tweede t.v.-toto. Zondag zal de KRO een spel van Martie Verdenius onder de titel „School voor volwassenen" 'brengen. Hoofdpersoon is „Meneer Wens", ver tolkt door de acteur Chris Baay. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. P.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 >rkorgel. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Metropole ork. en soliste (Om 12.30-12.33 land- en tuinb. meded.). 12.50 Act. 13.10 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Mannenkoor. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Fanfarecorps. 14,20 Kunstkron. 14.50 Kamermuz. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. ieugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. ok- tet. 16.50 Sportuitz. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18:25 Lichte muz. 18,45 Vragenbeantw. i9.00 Nws. i9.10 Act. 19.25 Memojrmdum. 19.30 Amateur- progr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij, lezing. 21.10 Gevar. progr 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 22.45 Samenspraak der Herders, le zing 23.05 Meesterwerken van de re ligieuze muz.. muzikale lezing. 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, lezing. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Sportnws. 13.40 Lichte muz. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Gevar. muz. (Om 15.30-15.50 Boekbespr.). 16.45 Vra genbeantw. 17.00 Jazzmuz. 17.25 Weekjourn. 18.00 Nws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunermuz. 19.00 Kunstact. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. (dl. 5). 22.30 Nws. 22.40 Cabaretprogr. 23.05 Oude gram. "3.25 Wereldkamp dam men. 23.30 Gram, 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V .d. kind. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. VARA: 20,20 Act. progr. 20.5Q Gevar. pro- grpmma. door A SCHMIDT 38 gaan uit en vullen hun leven met zoveel mogelijk bals en andere uitjes. Ja precies. En als ze dat deed, zou het je nog minder aanstaan. Maar gelukkig is dat ook niets voor Bernarda. Ze is altijd een buiten beentje geweest en bovendien erg gesloten. Laat haar dus maar doen waar ze nu eenmaal lust en ambitie voor heeft. Het oppassen en leiden van kinderen is een heel goede uit laatklep voor een overmaat van lief de die ze nergens anders kwijt kan". Zeiler zei niets meer. Bernarda was altijd zijn lieveling geweest, maar nu drong het pas tot hem door hoe anders, beter, dieper ze was dan an dere jonge meisjes. En ook dacht hij ineens aan haar toekomst. Hij had nooit opgemerkt dat ze een speciale vriend had zoals Lola dat zo vaak had. Integendeel zelfs; als de een of ander een poging deed haar te benaderen, zorgde ze er zo spoedig mogelijk voor hem te laten begrijpen hoe doelloos dat was. Tot dusver had Zeiler zich over die houding verheugd want hij zou haar niet graag verliezen. Een huis zonder Bernarda zou voor hem veel van zijn gezelligheid verliezen. Maar nu vroeg hij zich toch be zorgd af: moet haar jeugd naast ons, oude mensen, verwelken en ver gaan? Een hart, in staat tot zoveel liefde, moet dat zonder zijn natuur lijke bestemming te vinden, verdro gen en verdorren? Was het van hem geen schandelijk egoïsme te hopen dat ze bij hem zou blijven, alleen omdat hij dacht haar niet te kun nen missen? HOOFDSTUK XXI Maar al gauw waren Zeilers ge dachten over eventueel aanstaande echtgenoten voor Bernarda weer uit zijn hersens weggevaagd, want reeds een paar dagen later kwam hij thuis met de mededeling dat het proces verloren was. Het gelijk dat hij vol komen aan zijn kant wist, scheen zich voor de rechters niet te kun nen bewijzen'. Hollweg had hoge troeven gehad. De chemicus die hij uit Duitsland had meegenomen, dr. Worm, had onder ede verklaard dat Hollweg het Supratint alleen had uit gevonden. Of hij betaling voor die eed had ontvangen, of hem in goed vertrouwen had afgelegd, was niet vast te stellen. Maar dit getuigenis had zwaar in Hollwegs voordeel ge wogen. Doorslaggevend was evenwel de omstandigheid dat 't niet de houd baarheid had van Kameleon. De des kundigen beweerden dat hier een absoluut bewijs was van de zelf standige uitvindinig. Logisch liet zich daar inderdaad niets tegen inbren gen aangezien niemand die iets na maakte, zo gek zou zijn een der be standdelen te vervangen door een ander dat een funeste uitwerking op het geheel had. En ze konden moei lijk weten dat nu juist de stof die de betere kwaliteit veroorzaakte, niet aan de verraadster verteld was. Dit had Zeiler niet naar voren kunnen brengen omdat Hans standvastig ge weigerd had, de naam van de vrou-v openbaar te maken, en trouwens de alleen aan hem bekende toedracht van het verraad in het geheel bij de rechtszitting te berde had willen brengen. Volgens Zeiler had de kop pigheid van Hans alles voor hem be dorven. Maar op het verlies van het pro ces en de betaling van de kosten was hij voorbereid geweest. Aan het doel dat Zeiler had willen bereiken had de rechtszitting zeker beant woord: de hele zakenwereld wist nu wat voor een man Hollweg was, en bovendien was de slechte kwaliteit van Supratint overal bekend ge worden. „Neen, dat aller is het ergste niet" besloot Zeiler zijn verhaal. Het erg ste was dat die fijne schoonzoon van hem onmiddellijk een nieuw proces aanhangig had gemaakt. Hij had na melijk de brutaliteit te beweren dat de aanklacht van Zeiler tegen hem, de waarde van zijn uitvinding sterk aangetast had. „En juist het tegen deel is het geval", zei Zeiler bitter, „door zijn slechte fabrikaat heeft hij voor ons de markt bedorven .Want in de handel is het een bekend feit dat de beste waren door minder waardige imitatie bij de kopers is discrediet komen .Dat merken we trouwens al. In het begin stroomden de orders voor Kameleon binnen. Nadat Hollweg met zijn slech' Su pratint fiasco heeft geleden, zijn de bestellingen teruggelopen. Niet dat ik me daar veel zorgen over maak", voegde hij er opgewek ter aan toe, „het Supratint zal gauw genoeg geheel van de wereld ver dwenen zijn. En met een goede re clame-campagne komt het Kameleon er wel weer boven op. Maar eerst komt nu nog dat tweede proces en voordat het rumoer daarover weer verstomd is, kunnen we niet veel doen". HOOFDSTUK XXII Een week of zo later ontmoette Bernarda in de stad Salome Rap- pold .Ze mocht deze boezemvrien din van Lola niet erg graag, ook al omdat deze altijd zo'n beetje de gangmaakster was geweest van het troepje vriendinnen waarmede Lo la indertijd zoveel optrok. Ze wilde haar nu dan ook met een korte hoofdknik voorbij lopen, maar Sa- lome bleef staan en begon meteen enthousiast over Lola te spreken. „Hallo, Bernarda, wat zeg je wel van Lola. Geweldig, hè,- die opgang die ze nu weer in Nice maakt! Je hebt dat artikel over de autorennen daar toch gelezen? En in dat laatste nummer van „De Elegante Wereld" heeft een grote foto van haar ge staan met een beschrijving van haar toiletten die iedere dag opnieuw op zien baren. Ze moet het gesprek van de dag zijn. „De verrukkelijke me vrouw Hollweg" noemt het blad haar. Enig hè. En weet je, wat ik net liep te denken, nu heeft ze pre cies waar ze altijd naar verlangd heeft: ze -wordt gevierd in de grote wereld en ze neemt er een vooraan staande plaats in". Bernarda had sprakeloos staan luisteren. Lola was dus weer in Eu ropa en vierde triomfen in Nice. Hoe kon dat kloppen met de berichten over de precaire positie waarin An dres Hollweg zich zou bevinden? Daar ze tegenover Salome even wel niet wilde laten merken dat de betrekkingen tussen Lola en haar ouderlijk huis verbroken waren en ze dus niet eens wisten dat deze in Nice was, antwoordde ze slechts: „Ja dat is zo; daar heeft ze altijd naar verlangd. Schrijven jij en Lola elkaar geregeld?" „Natuurlijk. Tenminste Lola is een slechte schrijfster hoor. Ze be antwoordt hoogstens een van de drie brieven van mij". „O; dus de laatste tijd heb je mis schien niets meer van haar ge hoord?" Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10